Back To Top
Almanya: Ülkemizde şiddete meyilli 12 bin 700 aşırı sağcı var

Almanya: Ülkemizde şiddete meyilli 12 bin 700 aşırı sağcı var

 - Son Güncelleme: 03.05.2019 Cuma 12:51
Almanya: Ülkemizde şiddete meyilli 12 bin 700 aşırı sağcı var
- A +

Almanya İçişleri Bakanlığı, ülkedeki 24 bin aşırı sağcıdan 12 bin 700'ünün şiddete meyilli olduğunu açıkladı. Aşırı sağcıların iletişim için sosyal ağları kullandığının aktarılan açıklamada, bu grupların internet üzerinden propaganda da yaptıkları belirtildi.

Almanya'da şiddete meyilli 12 bin 700 aşırı sağcının bulunduğu bildirildi. İçişleri Bakanlığı'nın Hür Demokrat Partisinin (FDP) soru önergesine verdiği cevapta, ülkede 2017'de yaklaşık 24 bin aşırı sağcının bulunduğu belirtildi. 

Cevapta, bunların 12 bin 700'nün şiddete meyilli olduğuna dikkat çekilerek, bunlar arasında "silahlara düşkün" olanların da yer aldığı ortaya kondu. 

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDE DE PROPAGANDA YAPIYORLAR

Aşırı sağcıların iletişim için internette sosyal ağları kullandığı aktarılan cevapta, bu grupların internet üzerinden kurdukları platformlarda da propaganda yaptıkları kaydedildi.

Cevapta, Anayasayı Koruma Teşkilatının (iç istihbarat servisi), internette aşırı sağcı çevrelere ait yüzlerce sayfayı, profilleri ve kanalları izlediğine dikkat çekildi. 

FDP Milletvekili Konstantin Kuhle, Neue Osnabrücker Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, internet üzerinden radikalleşmeye karşı yeni bir yöntem bulunması gerektiğini söyledi.

Kuhle, aşırı sağcı şiddeti engellemek için devlet kurumlarında çalışanların dijital alandaki becerilerin artırılması ve devlet dairlerinde donanımların iyileştirilmesi gerektiğini ifade etti.

BERLİN/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN