Back To Top
İsrail’den bayram tahriki

İsrail’den bayram tahriki

 - Son Güncelleme: 12.08.2019 Pazartesi 08:12
İsrail’den bayram tahriki
- A +

Dünyanın sessiz bakışları altında Filistin’i zulüm ablukasına alan Tel Aviv, yine bayram dinlemedi. İsrail polisi, Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemek isteyen fanatikleri durdurmak yerine bayram namazına gelen Müslümanları hedef aldı. Gaz bombalarının, plastik mermilerin kullanıldığı saldırıda 40’tan fazla sivil yaralandı. İnsanlığı utandıracak görüntüler ortaya çıktı.

İşgal ettiği Filistin topraklarında ABD’den aldığı destekle zulüm ve cinayetlerine devam eden İsrail, Kurban Bayramı’nda da rahat durmadı. Fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskınlarını engellemek isteyen Filistinlilere İsrail polisi saldırdı. İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’da fanatik Yahudilerin baskınlarını durdurmak için bir saat gecikmeli kılınan bayram namazı sonrası Harem-i Şerif’in batı yakasındaki El-Meğaribe Kapısı’nda toplanan yüzlerce Filistinli, İsrail polisinden fanatik Yahudilere kapıyı açmamasını istedi.

19-08/12/mas.png

Filistinliler tekbir ve sloganlarla İsrail polisine tepki gösterirken, yüzlerce fanatik Yahudi de El-Meğaribe Kapısı’nın diğer tarafında Harem-i Şerif’e baskın düzenlemek üzere hazır bekledi. Kudüs İslami Vakıflar yetkilileri, yaptığı açıklamada, İsrail polisinin Filistinlilere göz yaşartıcı gaz, ses bombaları ve plastik mermiyle müdahalede bulunduğunu ve aralarında Kudüs Yüksek İslami Vakıflar Konseyi Başkanı Şeyh Abdülazim Selheb ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi Üyesi Adnan El-Hüseyin’in de bulunduğu bazı Filistinlilerin yaralandığını söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen yetkililer, İsrail polisinin birçok Filistinliyi gözaltına aldığını, Harem-i Şerif’i boşaltmaya çalıştığını ve kapılarını kapattığını kaydetti. 

Öte yandan Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, İsrail polisinin göz yaşartıcı gaz, ses bombası ve plastik mermiyle gerçekleştirdiği saldırıda 37 Filistinlinin yaralandığı, yaralılardan 14’ünün hastanelere kaldırıldığı belirtildi. Kudüs İslami Vakıflar Basın Sözcüsü Firas Dibs de İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki müdahalesinin ardından fanatik Yahudileri gruplar halinde Harem-i Şerif’in avlularına almaya başladığını kaydetti. Dibs, 700’ü aşkın fanatik Yahudinin yaşananlara rağmen İsrail polisi korumasında Mescid-i Aksa’ya gruplar halinde baskın düzenlediğini ifade etti.     

Tel Aviv askerlerinin müdahalesine Filistin’den sert tepki geldi. Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Mescid-i Aksa’ya zarar verecek ya da İslami kimliğini değiştirecek olası bir adım konusunda uyarıda bulundu. Mescid-i Aksa’da yaşananların, ‘İsrail ile mücadelenin dini boyutunu ortaya çıkardığını’ belirten Heniyye, bu nedenle ‘işgalci yönetimle gerçek ilişkilere geri dönme, bu oluşumu tanımaktan vazgeçme, düşman ile her türlü normalleşmeyi durdurma ve direnişi canlandırma’ çağrısı yaptıklarını kaydetti. Heniyye, Arap dünyası ve Filistin halkını, Kudüs ve Mescid-i Aksa’da yaşananlar konusunda tarihi sorumluluklarını üstlenmeye davet etti. Filistin Dışişleri Bakanlığı ise İsrail poli ve fanat,ik Yahudilerin baskınını kınadı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, müdahaleye tepki gösterilerek, “Filistin halkı ne pahasına olursa olsun Mescid-i Aksa’yı koruyacak ve ona yönelik planları boşa çıkaracaktır” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, uluslararası topluma ve ilgili uluslararası örgütlere İsrail’in işlediği suçlara ve Filistinlilere yönelik ihlallerine karşı seslerini yükseltmeleri çağrısında bulunuldu. 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN