Back To Top
UBER zarar açıkladı: Hisse senetleri yüzde 6 değer kaybetti

UBER zarar açıkladı: Hisse senetleri yüzde 6 değer kaybetti

UBER zarar açıkladı: Hisse senetleri yüzde 6 değer kaybetti
- A +

Taksicilerin tepkileri sonucunda Türkiye'den çekilen UBER, yılın ikinci çeyreğinde 5,2 milyar dolar zarar açıkladı.

ABD merkezli online ulaşım hizmeti sağlayan UBER, yılın ikinci çeyreğinde zarar ettiğini açıkladı. UBER, geçtiğimiz aylarda Türkiye'den çekildiğini açıklamıştı.

BEKLENENDEN DAHA KÖTÜ

Euronews'in haberine göre; Internet üzerinden ulaşım ve dağıtım hizmeti sağlayan Kaliforniya merkezli Uber Technologies Inc, 2019 yılı ikinci çeyreğindezarar ettiğini açıkladı. Bu, şirketin bugüne kadar açıkladığı en büyük zarar oldu. Uber’in büyümesi de yavaşladı. Açıklanan zarar ve büyüme oranı beklentilerden kötü çıktı.

Uber’in cirosu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 14 artarak 3,17 milyar Amerikan dolarına yükseldi. Bu en düşük büyüme oranı olurken analistlerin 3,3 milyar dolarlık beklentisinin altında kaldı.

Uber’in giderleri yılın ikinci çeyreğinde yüzde 147 artarak 8,65 milyar dolara yükseldi. Bu belirgin gider artışının sebeplerinden birisi şirketin araştırma ve geliştirme bütçesindeki artış oldu. Şirket geçtiğimiz ay pazarlama biriminden yaklaşık 400 kişiyi işten çıkaracağını açıklamıştı.

HİSSE SENETLERİ DEĞER KAYBETTİ

Uber’in açıkladığı verilerden sonra şirketin hisse senetleri yüzde 6 civarında değer kaybetti.

Şirketin CEO’su Nelson Chai "Büyümeye saldırgan biçimde yatırım yapmayı sürdürürken aynı zamanda sağlıklı bir büyüme istiyoruz. Bu çeyrekte bu yönde iyi işler yaptık." dedi.

Uber kullanıcı sayısının ise artmaya devam ettiğini açıkladı. Yılın ilk çeyreğinin sonunda 93 milyon olan aktif kullanıcı sayısı ikinci çeyrek sonunda 99 milyona çıktı. Bir sene önce aynı dönemde ise kullanıcı sayısı 76 milyonda kalmıştı.

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN