Back To Top
Son dakika! İstanbul Boğazı'nda dev gemi yalıya girdi

Son dakika! İstanbul Boğazı'nda dev gemi yalıya girdi

 - Son Güncelleme: 07.04.2018 Cumartesi 22:44
Son dakika! İstanbul Boğazı\'nda dev gemi yalıya girdi
- A +

İstanbul Boğazı'nda dümeni kilitlenen 225 metre uzunluğunda Malta bandıralı dev yük gemisi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün altındaki Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarptı. Kazada yalı kısmen yıkılırken, Boğaz gemi trafiğine kapatıldı. Geminin yalıya çarpma anını gösteren görüntüler ortaya çıktı.

İstanbul Boğazı'nda dümeni kilitlenen dev dökme yük gemisi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na girdi. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün hemen altında meydana gelen kazada yalıda büyük hasar oluşurken, şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı. Boğaz bir süre trafiğe kapatıldı. 

İŞTE O AN

Yükleniyor...

18-04/07/5ac8bf4e67b0a81ac47dd631.jpg

BOĞAZ GEMİ TRAFİĞİNE KAPATILDI

Feci kaza sonrası yalının Boğaz'a bakan cephesi kısmen yıkıldı. 225 metre uzunluğundaki gemiyi römorkörler çekiyor. Boğaz trafiğe kapatılırken, gemi römörkorlarla açığa çekildi. 

 

18-04/07/20180407_2_29690755_32483366.jpg

ÜNLÜ DİZİLER ÇEKİLDİ

Malta bandıralı Geminin çarptığı Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, düğün, konser ve benzeri etkinlikler için kullanılıyordu. Yalı “Binbir Gece” gibi popüler dizilere de ev sahipliği yapmıştı.

18-04/07/20180407_2_29690755_32483363.jpg

VALİLİK KAZANIN NEDENİNİ AÇIKLADI

İstanbul Valiliği, İstanbul Boğazı'ndaki gemi kazasında can kaybı ve deniz kirliliği olmadığını, olayın ana makinanın tamamen stop etmesi nedeniyle yaşandığını bildirdi.

Saat 15.25'de Malta bayraklı "VITASPIRIT" isimli geminin, Rusya'dan Suudi Arabistan'a gitmek üzere İstanbul Boğazı'nda kuzey-güney yönünde ilerlerken Kanlıca önlerinde gemi makinasının tamamen stop etmesi nedeniyle hem ana makina hem de dümen çalışmadığı için hızla karaya doğru sürüklenirken acil olarak demir atıldığı, ancak karaya giden geminin 15.30'da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Anadolu Yakası'nda yalıya çarptığı tespit edilmiştir. Gemi, kılavuz kaptanla İstanbul Boğaz girişini yapmıştır. Gemi boyu 225 metre olup 62.623 ton arpa yükü bulunmaktadır. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait gamiler ivedi olarak yerine İstanbul Gemi Hizmetleri merkezimizce gönderilmiştir. Nene Hatun Kurtarma Gemisi, Kurtarma-3, Kurtarma-6, Kurtarma-7, Kurtarma-8 römorkörleri ile Kıyı Emniyeti-1 ve Kıyem-1 hızlı tahsiliye botları ve Fener 1 botu ile balık adam ekibi ile kara tahsiliye ekibi ivedi olarak olay yerine intikal etmiştir. Boğaz trafiği çift yönlü olarak askıya alınmıştır. Kazazede geminin demir alması sonrasında çapasının deniz dibi kablosuna takılı olduğu tespit edilmiş, kablodan kurtarma operasyonuna müteakiben römorkörler vasıtasıyla emniyetli bir şekilde Ahırkapı Demir yerine sevki sağlanmaktadır. Olayda can kaybı ve deniz kirliliği olmamıştır. Olay ana makinanın tamamen stop etmesi nedeniyle yaşanmıştır."

KAZA ÖNCESİ TELSİZ KONUŞMALARI ORTAYA ÇIKTI

Çarpmanın ardından yalıda ağır hasar oluşurken, olayda can kaybı ya da yaralanma yaşanmadı. Çarpışmanın hemen öncesindeki telsiz konuşmaları ise kayıtlara böyle geçti: 

Kıyı Emniyeti: Demirleyebilirsiniz. Tamam.

Kurtarma 3: Harun Kaptan, Tam yol geliyorum üzerinize.

Klavuz Kaptan: Sancak demiri funda edeceğim, kaptan etmiyor. Bütün sorumluluk bende diyor. 

Kıyı Emniyeti:Harun kaptan dümen dinliyor mu şu anda? 

Kılavuz Kaptan: Dümen dinlemiyor. Sahile oldukça yaklaştık. Çarpacak gemi büyük bir ihtimalle. Sancak demiri iki kilit tutmaya çalışıyorum. Kıç sahile yaslasın diye. 

Kıyı Emniyeti:Kurtarma 3, şu an tam yolda mısınız? 

Kurtarma3: Doğrudur tam yolda ilerliyorum. 

Klavuz Kaptan: Makine tam yol verdi ama mümkün değil kurtaramayız. Sahile çarpacağız. 

Kıyı Emniyeti:Harun Kaptan dümen dinlemiyor anlaşıldı, demir atamıyor musunuz?

Klavuz Kaptan: Kaptana iki kere söyledim atmadı. Şimdi sancak demiri atıyoruz. 

Kıyı Emniyeti:Tamam bir an önce atın. Emergency dümen de mi çalışmıyor? Alamıyor musunuz dümeni sancağa?

Klavuz Kaptan: Şu anda hiçbir şey çalışmıyor, tam yol yalıya doğru gidiyoruz. Çok sert bir şekilde çarpacağız. 

HEKİMBAŞI SALİH EFENDİ YALISI’NIN TARİHÇESİ

Kırmızı renkteki bu ikonik yapının bilinen ilk sahibi, Osmanlı’nın ilk tıp okulu olan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’nin ilk mezunlarından Hekimbaşı Salih Efendi. Yalıya da ismini veren Hekimbaşı Salih Efendi 3 Osmanlı sultanının doktorluğunu yapmanın yanı sıra botanik hocalığı, maarif müsteşarlığı ve Maarif Meclisi başkanlığı gibi görevlerde de bulunmuş, ünü Osmanlı sınırlarını aşmış biri. İstanbul Boğazı’nda fotoğrafı en çok çekilen yapılar arasında yer alan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, “Binbir Gece” gibi popüler dizilere de ev sahipliği yapmış. Yalı şimdilerde düğün, konser ve benzeri etkinliklere ev sahipliği yapıyor. 

 

 

 
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN