Back To Top
ABD'den Huawei kararı: Yaptırımlar 90 gün askıya alındı

ABD'den Huawei kararı: Yaptırımlar 90 gün askıya alındı

 - Son Güncelleme: 21.05.2019 Salı 11:52
ABD\'den Huawei kararı: Yaptırımlar 90 gün askıya alındı
- A +

ABD, kara listeye alınan Çinli teknoloji devi Huawei'ye uygulanan ticari kısıtlamaların 'bazılarını' 90 günlüğüne askıya aldığını açıkladı. ABD Ticaret Bakanlığı, geçiş süreci boyunca Huawei'nin, ABD'de üretilen bazı ürünleri satın almaya devam edebileceğini duyurdu.

ABD Ticaret Bakanlığı, geçiş süreci boyunca Huawei'nin dünya çapındaki operasyonlarının etkilenmemesi için ABD'de üretilen kimi ürünleri satın almaya devam edebileceğni duyurdu.

Böylece Huawei'nin kullanmakta olduğu ağlardan yararlanmaya devam etmesi ve Huawei marka telefonlar için yazılım güncellemesinin sağlanabilmesi amaçlanıyor. Ancak Huawei, ‘yeni’ ürün üretmek için ABD menşeli parça ve bileşenleri satın alamayacak.

"AMAÇ SİSTEMLERİN ÇÖKÜŞÜNÜ ENGELLEMEK"

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, söz konusu 90 gün boyunca Huawei teknolojisine dayanan telekomünikasyon şirketlerine başka anlaşmalar yapmaları için imkân tanınmış olacağını da belirtti.

Daha önce Amerikan Ticaret Bakanlığı'nda çalışan avukat Kevin Wolf ise Reuters'a yaptığı açıklamada, bu kararın internet, bilgisayar ve cep telefonu sistemlerinin çökmesini engellemek amacıyla alındığını söylüyor.

19 Ağustos'a kadar bu sürenin tanınacağı belirtilirken sürenin uzatılıp uzatılmayacağı henüz karara bağlanmadı. Ancak ABD'deki çip yapımı ve tasarımı birliğinin başında olan John Neuffer ise bakanlıktan bu kararı daha uzun tutmalarını beklediklerini açıkladı.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN