Back To Top
100 yıl önce 100 yıl sonra

100 yıl önce 100 yıl sonra

- A +

Ümmet Nasıl Ayağa Kalkar?” başlıklı bir dizi konferansım oldu.

Kim ne derse desin “Ümmet” diye bir aidiyeti var Müslümanların. İster “Tarihi, kültürel bağlar” diye görün, ister BM’de destek aradığınızda varlığını önemsediğiniz bir aidiyet olarak bakın, ister “Gönül coğrafyası” ya da “stratejik derinlik” gibi umutlu değerlendirmelere yönelin, hatta ister Batı ile ilişkileri “stratejik hedef” olarak belirleyin, “İslam dünyası” diye bir vakıa ve onun manevi zemini olarak “Ümmet” diye bir olgu var.

Bu konferanslarım, Osmanlı’nın tarih oluşuna tanıklık eden 100 yılın muhasebesi ile başlar.

Paris’te yapılan Birinci Dünya Savaşı’nın sona erişi ile ilgili 100’üncü yıl törenlerini verirken BBC’nin koyduğu alt yazı ne oldu bakın: 

“100th anniversary of dissected Ottoman Empire - Osmanlı imparatorluğunun parçalanışının 100’üncü yıl dönümü.”

Bu kadar açık, net.

Bizim dünyamıza format atıldı 100 yıl evvel.

Bu format, bizim kutlayacağımız bir format değildi. Aksine “Ne yapıldı bize, şimdi üzerinden 100 yıl geçtikten sonra ne haldeyiz, o formatı değiştirebildik mi, yer yüzünde kendi dünyamızın oyununu oynayabiliyor muyuz?” sorusunu sormamız gerekirdi.

Biz, İslam dünyasının en gelişmiş ülkesi Türkiye “Beka sorunu” gündemi ile yatıp kalkıyoruz. “Beka sorunu” nedir? Var olup olmama sorunudur. Acaba Osmanlı’nın son aydınlarının gündemi farklı mıydı? Zaman zaman “Osmanlı’nın yıkılışı devam mı ediyor?” gibi sorular da soruluyor.

Zaman zaman siyasetçilerimiz “Bölgede yeni bir Sykes-Picot mu?” diye soruyor ya... Sykes – Picot da, Birinci Dünya Savaşı öncesi İslam coğrafyasını dizayn etme projesi idi.

Zaman zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan “Dünya 5’ten büyük” diyor ya, “İslam dünyasının neden BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri arasında bir temsilcisi yok?” isyanını seslendiriyor ya, o da Birinci Dünya Savaşı sonrasının İslam dünyasına ödettiği bedeli hâlâ geri çevirememiş olmamızla ilgilidir.

100 yılın muhasebesi evet.

***

Birinci Dünya Savaşı öncesinde de Osmanlı’da pek çok alanda tükeniş yaşanıyordu. Maalesef “Hasta Adam” olarak görülüyorduk ve mirasımızın nasıl paylaşılacağı üzerine masalar kuruluyordu.

Anlamalıyız ki, Birinci Dünya Savaşı’nın en büyük yıkımını İslam dünyası yaşadı.

Bugüne geldiğimizde 100 yıl öncenin yaraları sarıldı mı, neredeyiz, İslam dünyası İslam üzerinden insanlığa yönelik bir misyon taşıyorsa, bunu ifa edebilecek donanıma kavuştu mu?, sorularını sormak gerekiyor.

Sistemlerimiz, yönetim kadrolarımız, sınırlarımız, birbirimizle ilişkilerimiz, hem bilgi birikimi bakımından hem maddi hem manevi bakımdan insan sermayemiz dünyadaki meydan okumaya cevap verebilecek kıvamda mı?

Belli ki “İslam dünyası”nın adını koymak yetmiyor, içinin doldurulması lâzım.

Türkiye, Osmanlı’dan kalan mirasla da İslam dünyasının en gelişmiş ülkeleri arasında, ama orada da “Sistem sancısı”nı aşmak ve hukuk devletinin içini doldurmak için on yıllardır mücadele sürüyor, fay hatlarındaki kırılma riskini ortadan kaldırmak ve toplumsal barışı tahkim etmek için epey yol almamız gerekiyor, insan sermayesinin besleneceği eğitim hayatı pek çok emek istiyor vs...

Mazlum coğrafya İslam coğrafyası.

Sancılı coğrafya İslam coğrafyası.

Hukuk gibi, insan hakları gibi, adalet gibi temel insani standartların en çok tartışıldığı coğrafya İslam coğrafyası.

Bir yanda insani değerlerin zirvesini ihtiva eden İslam var, bir yanda İslam’la ilişkiyi İslam’ın istediği nitelikte kurumayan kitleler. 

Mazlumiyet içinde erdemi anıtlaştırabilirdik, ama hukuksuzluk bizim coğrafyamızda sistem haline geliyorsa orada sorun çok derinde demektir.

100 yıl içinde emperyalistin emperyalistliği değişmedi. Bizim zaaflarımız giderilebilseydi dünya başka bir dünya olabilirdi. Buna kafa yormalıyız. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Recep UZUN 16 Kasım 2018 09:16
Teşekkür ederim. Ümmetin hasseten bizim vicdanımız olduğun şçin çok teşekkür ederim.
KARAR OKURU 14 Kasım 2018 16:20
Karar'ın ayakta kalması ve kapanmaması için ne yapmalıyız? 1-Sitedeki reklamlara mutlaka tıklamalıyız. 2-Seçimlerde Saadet veya Saadet'in ittifak yaptığı partiye oy vermeliyiz. Böylece o belediye kazanınca Karar'a reklam verirse kapanmaz. 3- Gazete okuyorsak mutlaka Karar gazetesi almalıyız. Diğer gazeteleri almamalıyız. 4-Herkese, heryerde Karar gazetesinden bahsetmeliyiz.
KARAR OKURU 14 Kasım 2018 16:37
0
Saadet kısmına illa da gerek yok ama gerisi doğrudur.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 22:07
Sizi yönetmek istesem sizi değiştirirdim ve bunu sizi kendime benzeterek yapardım. Yeniliklere ihtiyacın var diyerek eski ama köklü birikimlerinizden hızla kurtulmanız için gerekenleri cömertce sağlardım. Böylelikle daima bir adım gerimden geleceksin işte yıllarca. Çözüm açıkça konuşulamadığı sürece varsa yoksa boş lakırtı.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 21:25
Hukuk devleti nedir,ne anlama geliyor bizi yönetenler bunu anlayabilselerdi Türkiye İslam alemine rol model olacaktı
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 22:00
1
Bizi yonetenler hukuk devletinin ne oldugunu biliyor. Bildikleri icin hukuk devleti istemiyorlar zaten. Bir hukuk devletinde herkes hesap vemek zorunda cunku.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 21:05
Turkiye' nin temel sorunu zihinsel. Elestirel dusunce gelismeden/kurumlasmadan, bilimsel ve analitik zihniyet gelismeden 100, yillik 1000 yillik tartismalarin gunumuz dunyasinda pek anlami yok. Bu konuda en zayif kesimde islamci elit. Karar' daki iktidara destek icin ifade edilen elestirel dusuncelere bile tahammul edemeyen bir iktidardan da elestirel dusunceyi kurumlastirmasi beklenemez. Sonuc: hamasetle nal toplamaya devam...
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 19:11
Insanın nasıl yetişeceği toplumun nasıl işleyeceği konusunda Cenab-ı hakkın bir görüşü var
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 19:46
2
Ama o görüşü tam olarak anlayan yok
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 21:57
1
Herkes kendi gorusunu, inancini dogru saniyor; sorun da ondan cikiyor.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 17:47
Amac ahlakli, erdemli, temiz, caliskan, tasarruflu, saygili, rasyonel, hosgorulu, liyakatli, guzel insan ve bu insanlardan tesekkul toplum olmali, din de bunu amaclar. Amac siddet, acgozluluk, asiri ve luks tuketim, adaletsizlik, saygizilik ve rasyonellikten uzaklik, tembellik, kolay kazanma olamaz
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 15:52
Tabiki katılacak Osmanlı yaşadaydı bu devletlülerden hangisi bu makamda olabilirdi. Bunların Osmanlı sevgisi sadece milletteki Osmanlı sevgisini kullanmak. Hadi Osmanlıyı çok sevdiğini iddia edenler hanedandan birini cumhurbaşkanlığı için aday göstersin ya. Gerisi lafı güzaf. Osmanlıyı sömürmek başka birşey değil.
Alper 13 Kasım 2018 15:14
Müslüman geçinenler ançak birbirini öldürüyor,kafirin tetikcisi olmuş haberi bile yok.,Allahın dinini bile kötülüğe alet etmişler.Bu 1400 yıldır kesintisiz devam etmiş,şimdi mi akıllanacaklar?Kuran,ındeğiştirmediğini,kimse değiştiremez,kıyameti bekliyeceğiz.
Ramazan Demir. 13 Kasım 2018 13:58
Her kimin müktesebatında "joker kavramlar" varsa (olmayan yok; falancı, filancı, kültür, İslamcı, muhafazakar, ideoloji, aydın, entelektüel, vs.), onun kullandığı cümlelerin altına Graham Fuller de imza atar. Müslüman aidiyetinin/kavramının/tanımının yanında, ümmetin lafı mı olur. Ümmet, modern toplumdaki kitlenin (devasa kritersiz kalabalığın) zıddı, Müslümanların mücessem olmuş en külliyetli paydasına denir; olmalı ama yok böyle bir payda... Sorma kişiyi tanımından belli olur. Sorma kişiyi övdüğü kişiden belli olur. Bağlayıcı aidiyetimiz,
M. Ç 13 Kasım 2018 13:04
Sahabeye laf söylenmez, kılıcımız bulaşmadı, dilimiz de bulaşmasın diyerek islamın ilk dönemini analiz etmekten kaçındık. İlk Muaviye dini siyasete alet etti. İktidarında da, onun yanlışları islamın kaidelerine dönüştü. Muaviye, sanırım Makyavelist bir yöneticiydi. Sahabe de insandı ve dünya hayatında bazı hataları olmuş olabilir. Bugün İslam dünyasının her bir tarafında iktidar nimetlerinden yararlanan ümeyye oğulları (mutlu azınlık) hakimiyeti var.
Ummet 13 Kasım 2018 12:40
Bırakın ümmet mümmet hikayelerini... Önce insan olun... İnsan yetiştirin... Demokrasi, özgürlük , birey olmayı isteyen ve önceleyen insanlar...Başkasının acısı üzerinde tepinmeyen... Kendi menfaati için başkalarına zulmetmeyen... İnsan olanlar hukuk ve adalet isteyecekler... Başkasını değil kendini insan etmek isteyenler...Sonra ülkeye huzur gelecek... Sonra kalkınma ve refah....
Simdi soylemek lazim 13 Kasım 2018 12:39
Hocam malesef 4 yaziniz oldu yeni donemde. Hepsi de abdurrahman dilipak ve akit tadinda. Gazeteniz reklamsizliktan kapanabilir her an bu yuzden keske temel konulara deginseniz cok gec olmadan.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 12:32
Ahmet Bey Ümmet diyorsunuz da yeryüzündeki 58 İslam ülkelerinden herhangi birine Aileniz,fikirleriniz ve servetinizle gidip oraya yerleşirmiydiniz,
KARAR OKURU 15 Kasım 2018 09:08
0
gerekirse her Müslüman davası için hicret edebilir ancak önce kendi vatanında çalışacak. yoksa senin kastettiğin fetönün ümmetçilik süsü verdiği örgütleşme mi? ikisini karıştırmamak lazım. Ahmet hocamız zaten kendisini İslam davasına vakfetmiş. sen onun yaşına gelip memlekette diyar diyar dolaşıp konferanslar ver bakalım da görelim. sonra diğer İslam coğrafyalarına zaten sesimiz ulaşır...
Doğu-Batı 13 Kasım 2018 11:40
Asıl zaaf, gavurun örfüne adetine özenmek.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 11:26
1.dünya savaşından sonra güya barış varmış.Vahşi emperyalistler 2.dünya savaşını nerelerinde saklyorlar. 2.dünya savaşının kayıpları ve dramları 1.dünya savaşını 3’e katlar. Dediğiniz gibi bu Osmanlı’nın yıkılış bayramıdır.
okuyan 13 Kasım 2018 10:18
yeniden yazmanız güzel allah razı olsun
hadim 13 Kasım 2018 10:07
" Osmanlı imparatorluğunun parçalanışının 100’üncü yıl dönümü.” Biz şimdi Fransa da bu kutlamaya mı katlık ! ?
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 12:33
0
Sence
Takipci 13 Kasım 2018 10:06
Ummet var. Var olmaya var da, nicelik olarak var. Nitelik olarak yerlerde surunuyor maalesef...
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 09:34
dün vatandaşın birisi yazmış; eğitime yapılan masrafın ekonomiye katkısı olmaz... bu zihniyetteki bir ülke asla kalkınmaz..
Ercan 13 Kasım 2018 09:32
Bu gidişle düzelmemiz zor.
Abdullah hasan 13 Kasım 2018 09:25
''Mazlumiyet içinde erdemi anıtlaştırabilirdik, ama hukuksuzluk bizim coğrafyamızda sistem haline geliyorsa orada sorun çok derinde demektir.'' diyorsunuz sonra birde hukuk u sistem haline getiremeyen baş aktörlerin yaptıkların da KERAMET arıyorsunuz. İşte bu hukuksuzluğun sistematik haline gelmesinin bir aktörüde doğruları yazamadığınız halde dogru yazıyormuş gibi lanse eden siz yazarlarmı diye düşünmeye değer.
100 sene önceki Osmanlı, ömrünü tamamlamış, uzatmaları oynayan bir imparatorluktu (!?). Osmanlının sonunu Türkçüler getirdi. İttihad Terakki'nin Arap dünyasındaki, yani ümmet coğrafyasının bir bölümündeki, ırkçılığı, zulmü ve halifenin (!?) sessizliği, Arapları haklı olarak isyana teşvik etti. İngilizler de, bunu fırsat bildi. Fahreddin Paşa’nın Medine Müdafaası (!?) yerli Arap Müslümanlara karşıdır.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 12:34
5
Salla salla dur.Osmanli selcuklunu devami degilmi.Selcuklu neydi peki.Turk tu.Kimden ogreniyorsun bu palavralari anlamak mumkun degil.Osmanlinin kurucusu Turk degilmiydi.1071 e ihanetmi var yoksa.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 13:11
1
12:34, Osmanlı Selçuklunun DEVAMI DEĞİL. GAZETEMİZ'deki Hakan Erdem Hoca'nın yazıları oku, derim. 1071'de Alparslan Malazgirt'te galip geldikten sonra, İstanbul'a doğru Anadolu'ya yerleşerek gitmedi. EVİNE, İran'a döndü. Esir alıp azat ettiği Bizans kralı, Alparslan'a HARAÇ ödemeyi kabul etti; İstanbul yolunu tuttu. Hatta birbirlerini o kadar çok sevmişlerdi ki, eğer Diyojen yaşasaydı 1072'de, kızı ile sultanın oğlunun düğününe davetliydik.
Celil 13 Kasım 2018 08:51
sayın taşgetiren öncelikle sizi özlemiştim. ümmet üst kavram önce aile olabilsek diyorum. Saygılar
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 13:25
1
Celil Bey, ben de yetişmiş oğlan da var, kız da. Sende de varsa, "aile" olabiliriz. Düğüne bütün KARAR'cıları davet ederiz. Duayı da Ahmet Abi yapar. :))
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 08:49
Hoşgeldiniz. Kaleminizi özlemiştik.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 08:24
Karar varsa demokrasi var. Lütfen devam edin yayına.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 08:09
Osmanli Cihan Harbi basladiginda tarafsizdi ama Talat ve Enver Pasalar savasa Turanci emellerle katilmak istiyorlardi. Once ingilizlere muttefik olmayi teklif ettiler. ingilizler olumsuz yanit verince Almanlarla gizli bir anlasma yapip seferberlik ilan ettiler. Meclis anlasmayi haber alinca buyuk tartismalar cikti. Osmanli boylesine buyuk bir savasa katilacak durumda degildi. Hazine tamtakirdi, yeterli silah, cephane, ezrak yoktu. Tecrubeli subaylarin, generallerin sayisi da cok azdi. Almanlar silah, cephane ve generallerini gonderdiler. Yine de hezimet oldu.
M ali 13 Kasım 2018 07:23
İslam hem inanış hem yaşama biçimidir. Bal bal diyerek ağız tatlanmaz. İslamı sevmemiz için ilimde fende ileride ..alışverişte doğru özü sözü bir olmalıyız. Kısaca iyi bir insan olmalıyız. Dini siyasete alet ederek, din bezirganlığı yaparak,onların doları varsa benim Allahım var diyerek ne din kurtulur ne vatan..!
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 07:16
Dünya bize düşman,Bizim ne büyük ceddimiz var .Kahvedeki adamdan ,okumuşuna kadar bütün sermayemiz bu
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 06:45
Ahmet bey İslam dünyası diye bir realite var tabii ama bu dünyanın ayağa kalkması için aklın faal olması ve ahlaki değerlerin yeniden dirilmesi lâzım. Bu dünyada akıl ve ahlak maalesef mevcut değil. Bunu yapacak olanlar ise buranın aydınlarından başkası değil. Bunların sorunu bütün yönleriyle ortaya koyarak halkları uyandırmaları gerekiyor. Kötü siyasetçilere rağmen İkbalin seslendiği gibi "uyan derin uykudan, derin uykudan uyan.. Uyan!..." diyecek cesaretli ve gür bir sese ihtiyacımız var. Dertli bir yazar olarak cesaret ve kararlılıkla lütfen ger
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 06:31
Petrolleri bitince tekrar bize baglarlar ummeti.
Neyzen 13 Kasım 2018 03:38
İTİBARDAN TASARRUF OLMAZ! Üstad bizle eğlenme lütfen! Osmanlı bilim,felsefe, teknoloji üretmeden yan gelip yatmış,borçla saray yaptırmış. Borcu düşmanından almış.Ee bizi yıktılar.Bizim geç hatamız yok. "İşsizlik aşsızlık,aşsızlık eşsizliktir"Şimdi seyreyle viran olacak haneleri!M.Akif ERSOY Safahat'ta bu sosyo ekonomik, ahlaki,kültürel çürümüşlüğü anlatır.O toplum ve ülke çökmesinde Avrupa mı çöksün!
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 03:08
islam dünyası hiç bişekilde gelişemez, nedeni basit, nedensellik sorgu araştırma akıl mantık bilim teknik Islam toplumunda kabul görmüyor, öyle olunca nasıl gelişeceksiniz? doğaya aykırı
Okur 13 Kasım 2018 02:18
UMMETIN,,KOMSULARIYLA OLAN ÇELISKI VE KENDI ICINDEKI SORUNLARI ÇÖZEMEYEN, KENDISINDEN KORKUP, BEKA, BEKA DIYE,KENDISINE DUSMAN YARATAN, ECDADI,HAK GASPÇILIGI,HIRSIZ, TALANCI, BIR UMMET NASIL AYAGA KALKAR ?
yavuz can 13 Kasım 2018 02:00
Ben bu konuda hic iyimser degilim, Islam ulkelerinde bu anlayis oldugu mudetce bana gore hic bir zaman muslumanlar gercek manada sevinip kendileriyle gurur duyamiycaklar. Muslumanlarin oldugu her yerde! eger zulum, goz yasi, cile, hirsizlik, zalimlik, adeletsizlik , gericilik ve haksizlik varsa! Dogru olmayan bir sey var demektir. Ben boyle bir karmasadan cikmak kolay olmadigini muslumanlarda bu anlayis ve yasantilariyla boyle bir hedefleri olmadigina inaniyorum.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 01:25
Sizi gormek nekadar guzel
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 01:23
Hocam calismazsan ,üretmez sen , dünya için , milletin için , e hadi kendin için bile olsa bir ürün ortaya koymazsan ezilirsin . Oyuncak olursun. Üretimin İslam coğrafyası hristiyan Yahudi Budist coğrafyası olmaz . Dinle ne alakası var bu islerin.Üretimin olmadığı yerde ahlak olmaz. İşsizligin çözümü bile işkur dan uyduruk işler olur. Faydasizlar diye sikayet ederken ahaaa birde zararlı bir zümre olusturursunuz. Bir sürü taklacı guvercininiz oluverir. Yemledikce takla atarlar, takla attikca yemlenirler . Bu böyle gider. Ya lutfen bir kez olsun bir olaya normal
saskin 13 Kasım 2018 01:09
Isimiz gucumuz hep bati dusmanligi yapmakla gecti...elimize guc verildiginde nasil bir canavar olacagimizi goremedigimizden elestirmek nekadar da kolaydi degilmi...birde su utopik islam ummet anlayisi. muslumanlar bu gaflet uykusundan uyanmazsa, dunyanin suan yapay zekayla ayrilacak keskin cizgilerinde disarda kalinca anlayacaksiniz, diyanete ayrilan butcenin, bilim ve teknolojiye ayrilmasi gerektigini elestirmediginizde kaybiniz bundan 10 yil sonra olacak. Ama yok muslumanlarda o ongorude yoktur,Magdur edebiyati yapip durdugumuzdan yillardir sanci cekiyorsunuz!
23 13 Kasım 2018 01:03
Buyuk bir ulke olmayi herkes istiyor Bunun icin her bir fert nitelikli olmali. O zmn kendimizi gelistirelim işe kendimizden baslayalim Yoook biz yatacaz rahatimiza bakacaz Bize dokunmayan yilan bin yaşaya... Biz buyuk bi ulke olmayi istiyor muyuz ? yuz yıldir yasiyoruz ne olarak Bak disardan kendine kendi ulkene Osmanlinin artigindan baska neyiz bak disardan ulkene osmanlidan sonraki sole basarini kendine
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 10:58
1
Ben büyük ülke istemiyorum, ve özgür ve zengin ülke istiyorum.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 20:39
0
O zaman çok çalışacaksın 10:58. İşe Türkçe öğrenmekle başlayabilirsin, mesela. "Virgül" ile "ve" arka arkaya kullanılmaz. "Özgür"den önce kullandığın "ve" zaten gereksiz.
saskin 13 Kasım 2018 01:01
Yazinizin bir kismina katiliyorum diyebilirim. Ancak 'magdur edebiyatini' bir musluman kesimde goruyorum ben. Nukler bombayla iki sehri yerle bir edilen yerdir Japonya. Bu dedigimiz olay ikinci dunya savasinin sonlarinda gerceklesiyor. Ve siz hala kalkmis olayin islam ve muslumanlikla alakali oldugunu saniyorsunuz! Guc savasinin dinle alakasi yoktur! Ha Japonya demisken 73 yil sonra Japonyaya bakin derim. Birde gelismislik derken Osmanli coktukten sonra Ataturk cumhuriyeti kurmasaydi...bu cumleyide kuramayacaktiniz. Cunku cumhuriyetle birlikte verilen haklar sayesinde bilime odaklandik.
KARAR OKURU 15 Kasım 2018 22:16
0
Japonya özgür bir ülke değildir, en az Bızım kadar sömürgedır,
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 00:51
Karar ayakta kalmalı. Arkanızdayız hocam.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 00:49
Pek çok haber sitelerinde ve Twitter hesaplarında Karar Gazetesine baskı, ambargo haberleri mevcuttu. Neden Karar gazetesine baskı yapıyorlar? Neden Karar gazetesinden bu kadar çok korkuyorlar? Yani neden diğer gazete veya internet sitelerinden değil de özellikle Karar Gazetesinden bir korku olduğunu hissettim. Halbuki tirajı o kadar yüksek değil, internet sitesi de ilk 50 sitesinde değil. Ama buna rağmen Karar gazetesinden bir korku olduğunu anladım.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 01:10
2
Tek ses istiyorlar, en ufak şüphe yaratacak bir ses çıksın istemiyorlar özellikle aynı tabana sesleniyorlarsa! Zaten muhalif olanları darmadağın ettiler, kalanı da yok allahsız yok dinsiz vs tarzı tipik siyasi islamcıların şeytanlaştırma numaralarıyla kendi tabanlarından izole edebiliyorlar!
Quasimodo 13 Kasım 2018 01:33
2
Karar,bizim Sol muhalif cenahtan farklı olarak iktidarın kendi mahallesine sesleniyor.işte tamda bu yüzden.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 00:45
BBC'den yaptığınız alıntı eksik olmuş,ben de bu konuda bbc'nin yayınlarını takip ediyorum:sadece osmanlı değil,avstrya-mac., çarlık rusyasının çökmesinden vs de bahsediyorlardı!Ulus devletlerin kurulmasıvs İslamcıların Sürekli bu konulara dar bir açıdan bakma istekleri var,İbrahimKiras hariç- Uluslaşmanın neden gerekli hale geldiği,modernleşme,bilim-sanayi devrimi anlaşılmadan çözüm falan olmaz!Osmanlıyı da kimse çökertmiş falan değil,çökmüş zaten,hastaAdam denmesi boşuna değil!Ayrıca sıkıntı geldi bu islam coğrafyasının mağduruz ağlama
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 11:05
0
Evet. Ben de seyrediyorum BBC’yi. 1.DSının bitişinin 100. yılı olduğu İçin bu aralar çok yayın var. Osmanlı küçük bir yer alıyor genellikle. 1.DS Osmanlı’yı parçalamak içindi demek, hele hele BBC Osmanlı’nın parçalanışını kutluyor demek gerçekten çok absürt.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 00:31
Elinize sağlık üstadım. Hukuk olursa dünyamız da olur.
saskin 13 Kasım 2018 01:11
2
Ikinci dunya savasi islam bati karsiti savasi degildi, guc savasiydi...asil mesele bunu hala kavrayamamis olmalari. 73 yil once Japonyanin iki sehri 2.dunya savasinda yerle bir edildi...hic bir yapondan magdur edebiyati duydunuz mu, Hayir? Bu magdur edebiyati bi musluman dunyasinda var birde bol bol komplo teorileri...kritik dusunce malesefki yok. Cunku din bir afyondur!
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 00:10
Bugün kendi halinde, çokta aykırı denmeyecek bir gazete “ bize ambargo uygulanıyor“ diye manşet atabiliyor ise bu tür sorunları konuşmanın ne vakti ne de yeri. Türkiye dünüyle bugünüyle yasakların olduğu, insana yatırım yapmamış bir ülke. Ki bu ülke Müslüman dünyada hatırı sayılır bir geçmişe sahip bir ülke. Gerisini artık siz düşünün ...
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 00:07
Hukuksuz olmaktansa, mazlum olmayı tercih etmeliydik. Edemedik. En çokta kendi insanlarımıza yaptık yapacağımızı. Bizim gibi bakmadı, görmedi, konuşmadı diye. Önce de dövdük, ağlamasını dinledik. Ama şimdi dayak yiyenlerin aglamasına da izin yok. Hak aramasına izin yok. Kadıları öldürdüler. İnancımı yitirdim müslümanlara karşı. Bizim de batı toplumlarından aşağı kalır yanımız yokmuş.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 00:01
İslam dünyası 200 yıldır aynı soruyu soruyor: neden yenildik, biz galiptik, biz dünyayı yönetiyorduk? Artık bu soruyu sormanın miladi dolmuştur. Birşey yapılacaksa harekete geçilmelidir. Bugün hala bu soru soruluyorsa demekki pek bir mesafe kat edilmemiş.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 11:07
0
Niye galip gelelim? Birlikte bir şey yapsak olmuyor mu?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN