Back To Top
‘Ruz-i mahşer’ yazımdan sonra…

‘Ruz-i mahşer’ yazımdan sonra…

 - Son Güncelleme: 18.07.2019 Perşembe 08:05
- A +

Ruz-i mahşerde 15 Temmuz’un hesabı” başlıklı yazımdan sonra üst düzey bir güvenlik bürokratı aradı. Yazıdan dolayı tebrik etti, teşekkür etti, sonra yazının sonunda yer alan ifadelerden yola çıkarak bir değerlendirme yaptı. Yazının son paragrafları şöyleydi:

“Askere ulaştınız, iğdiş ettiniz, polise ulaştınız iğdiş ettiniz, hakime-savcıya ulaştınız iğdiş ettiniz, “İmam”lığı fesat kurgucusu haline getirdiniz, öğretmeni soru çalma eylemine bulaştırdınız… 

Türkiye’deki “dini hizmetler”in kaç yılına zarar verdiniz, kaç gencin zihnine zehir akıttınız anlayabiliyor musunuz? 
Ruz-i mahşerde yakanıza kaç insanın yapışacağını öngörebiliyor musunuz?

Ve bu işin tevbesi üzerinde düşündünüz mü?”

***

“Tevbe” kelimesi üzerinde duruyordu yüksek seviyeli güvenlik görevlisi.

“-Çıksalar, diyordu, biz milletimize, devletimize karşı büyük günah işledik. Af diliyoruz milletimizden, devletimizden. Adalete teslim oluyoruz. Verilecek cezaya razıyız. Ancak bizim ardımızdan gelerek, bize güvenerek yürüyen insanlar olanlardan sorumlu değildir, deseler”

Bu düşüncesine eklediği bir gerekçe vardı. “Büyük acı birikiyor toplum zemininde. Uzun yıllar toplumu etkileyecek bu acı. Toplumu bundan kurtarmak lazım.”

Tepedeki yapı böyle bir “İz’an sergilemesi” yapar mı, böyle bir şey olursa “Devlet” ne yapar, “Devlet”in gündeminde gerçekten “Toplum zemininde derinleşen acı” diye bir sorun var mı, bu sorunun giderilmesi için çare aranıyor mu, bunların cevabını bilmiyorum.

Tepede yer yer çözülmeler var. Mesele “FETÖ-Paralel Yapı” haline geldiğinden beri çözülmeler, itiraflar var, darbe girişiminden sonra kafa karışıklığı daha da arttı, azıcık düşünme kapasitesi olanlar “Misyonumuz bu muydu?” sorgulamaları yapıyor.

Ama biliyorum ki bu tür yapılarda “jeton”un çok geç düştüğü çok geniş bir alan da vardır. İkinci Dünya Savaşı’nın bittiğinden haberi olmayan Japon askerleriyle bu tür bağlılar arasındaki benzerliğe daha önceki yazılarımda da işaret etmiştim. İnsanların kiminde jeton hemen düşer, “Bir şeyler yanlış gidiyor” denir, sorgulama başlar. Bazıları 10 yıl sonra uyanır, bazıları en tepeye çıkar öyle uyanır, bazıları 25 yıl uyur gezer… İçine “maneviyat” gibi deruni duyguların girdiği bağlılıklarda doğruyu yanlışı fark etmek kolay olmaz. Çok absürd hadiselerin yaşandığı ortamlarda bile uyanmayan insanlar olabiliyor. İşin aslı akıl ile, idrak ile, bilinç ile dini bağlılığı bir arada yürütmek olsa bile bu alanda çarpıklıklar yaşanabiliyor.

***

Neyse bunları daha yazarız.

Ama şu “Cemaat”ten “Terör örgütü”ne evriliş seyrinde insanların uyanma sürecinin beklenen boyutta olmadığı bir gerçek.

Devlet insanların uyanmasını beklerdi hiç şüphesiz. Devlet, laik-kemalist hüviyette dini alanı baskılarken insanların devlete mesafeli durması daha olağandı. Öyle ki, şu anda devleti yönetenler bile devlete mesafeli idi.

Bugün “Dindar” bir kadronun devleti yönettiği ifade edilebilir. Örgüt, “Dini zeminde” buluştuğu insanları “Dindar kadrolar”ın yönettiği devletle kavga için kullanıyor.

Ve “Devlet” örgüte bağlı insanları uyandırmakta zorlanıyor. “Zorlanıyor” ifadesi bugün birçok ortamda “Vazgeçmediler, ifadesi ile anlatılıyor, ibadet kesimi bile vazgeçmedi. Cezaevinde bağlılık sürüyor.” 

Bu tespiti, “Ne halleri varsa görsünler, madem akıllanmıyorlar cezalarını çeksinler” şeklinde bağlamak mümkün, “Yüzbinleri bulan ve gelecek nesilleri etkileyecek olan bu insanları nasıl uyandırabiliriz?” diye bir soruya ve çare arayışına bağlamak da mümkün.

Belki bunun için “Neden kopmuyorlar?” sorusunun cevabını aramak lazım. “Bu önümüzdeki on yılları etkileyecek kayıp bir nesil olarak mı görülmeli yoksa bir iletişim dili bulmak için çare mi aranmalı?” sorusu üzerinde durmak lazım.

Üst düzey güvenlik bürokratı, “Örgütün Tepesi”ni bir “Tevbe çıkışı”na zorlamayı öneriyor.

Örgütün tepesinde böyle bir “Civanmerdlik” olur mu? Civanmerdlikten öte bir “Akıl-iz’an” hamlesi gerçekleşir mi? Ondan da öte, içinden çıktıkları toplumla savaşın nasıl bir tükenişe götüreceğini görürler mi, bilmiyorum. “Akıl tutulması” insanı çamura saplar. Kendileriyle birlikte körü körüne bağlılarını da çamurun içine çekerler.

Devlet aklı, eğer hadiseyi “toplum sancısı” niteliğinde görüyorsa, onun uzun yıllara intikalini önlemek için çareler düşünmeli.

Olayın bir boyutu “Din” zemininde yaşandığı için, dini gruplar da olayın kriminolojik boyutuna kilitlenmeden bir dini rehabilitasyon projesi gerçekleştirilebilir mi, üzerinde kafa yormalı.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
münferit 20 Temmuz 2019 23:05
Bu Hassiyet Yoksunu Feto elebasinin ve buna bağlı canilerin yaptığı darbe beni niye etkiliyor beni niye işimden gucümden etti madem üst düzey güvenlik görevlisi biliyor bunu neden bizi bu HAİN SEREFS.Z yapı ile bir tutuyor Devlet neden bize Şevkat ve Merhameti ile muamele etmedi Hemen açlık işsizlik ve hapis ile terbiye etmeye başladı.. Bu şeref yoksunu Yapı FETO sana soyleyeceklerimii iyi dinle Allah sana bu kadar insana sebep oldugun için Huzur sağlık vermesin Bizi Bu hallere düşüren devlet büyüklerimiz sizi de Allah'a Havale ettim.
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 13:27
Ruz-i Mahşer'de de torpil var demek ki; orayıda buradan bağladınız ya, bravo! zaten dünyada cennetle müjdelenen kullardandınız. Hep onlara hesap sorarlar; size yönetene, kimin hesap sormaya hakkı var ki? bakalım öyle mi olacak? Hz.Ömer'de; Dicle'in kenarında bir koyunu kurt kaptı mı, onu gelir İlah-i Adalet benden sorar deyince...
Tr 31 devamı 20 Temmuz 2019 13:21
5-KHK lara işinden atılan hakklarında her hangi bir işlem yapılmayan , savcılıkca soruşturmaya gerek görülmeyenler , haklarında berat kararı verilenlerin iadeleri 6-Beş yılın altında ceza alanlara Yargitaya temiz için başvuru hakki vb. .........Yasalarda kamuoyu ve iktidarıyla muhalefetiyle büyük oranda mütabık kalınan bu konuda Meclisin kapalı olması engel olmamalı .......Sayın CB bir KHK ile çifte bayram yaptırabilir.
Tr 31 20 Temmuz 2019 13:19
TOPLUMSAL BARIŞ VE HUZUR İÇİN Dünyanın diğer parlemontoları 2.5 ay tatil yapıyorlar mı? Bizim bu kadar uzun süre tatil yapacak kadar zenginmiyiz? 15 gün tatil nerelerine yetmiyor. Yargı reformu vs. konusunda vatandaşta bir seneyi aşkındır beklendi zirveye çıktı , 1-Uzun tutukluluk sürelerinin kısaktıması AB Standarlarına getirmek. 2- Bebekli bayanların tutukluluklarının ev hapsinde geçirmesi 3- Yaşlı ve hasta tutuklu ve hükümlülerin ev hapsi verilmesi 4- Cezalarda yatma oranı AB standarlarına getirilmesi ve denetimli serbeslik 5 yıla çıkarılmasi 5-KHK lara işinden atılan hakklarında
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 07:58
Sayın yazar hain darbe girişimi diyoruz ve ardından devlette biliyor ki hiç alakası olmayan yüzbinlerce yapılan baskınlar devleti baba gören ve devleti kutsayan bir hareketin mensuplarına toptancı yaklaşım bu insanları cezalandırırken devleti yönetenler yanına çemeyi düşünmedilermi dışlamanın örgüte daha çok başlayacağını düşünmedilermi sormak lazım önce sen teröristsin diyorlar sonrada pişmanlıktan yararlan pişman ol dediler bir banka ve sarhoşun defalarca şikayetiyle işinden alından etmiş engelli çocuğuyla kapının önüne attığın insanlara gel pişman ol diyorsun benim haberim yoktu gel anlat
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 23:36
Ruz-i Mahşerde görüsmek dileğiyle.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 18:55
Sayın Taşgetiren, '' tepesi ihanet, ortası ticaret ve tabanı ibadet.. '' tespitine uygun bir yöntem, söylem ve icraat gerçekleşseydi bugün bu soruları sormamış olacaktınız. İnsanlar ilkönce devlet refleksi olarak olumlu karşıladı ve görevine dönme konusunda umutluydu. Yargıda aklanmış (2-3 yıl olmuş) kişileri, memuriyete girerken ettiği yemine '' sadakatsizlik '' bahanesiyle göreve iade istemini RED eden komisyon kararları çoğaldıkça toplumda var olan travma daha da büyüdü. Hakkını arayanlara da akıllanmamış diyene el-vicdan diyorum.Bir nesil değil 4 nesile sirayet edecek bir dram oluşuyor
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 04:50
CHP'nin kapatıldığını ve Ecevit'in yasaklı olduğunu bende biliyorum.Niçin CHP hükümet iken,mesela 1977'lerde darbe olmadı?Niçin 1950'den önce olmadı.Bir başbakan ve iki bakan idam edilirken,İnönü'ye niçin dokunmadılar.CHP 1980'lere kadar arada hükümet oldu.27 Mayıs Demokrasi bayramı olarak kutlanıyordu.Niçin CHP buna göz yumdu.Bir başbakan ve iki bakan idam edilince Türkiye'ye demokrasi mi geldi?CHP niçin 27 Mayıs darbesine seyirci kaldı ve çoğu zaman savunma pozisyonuna girdi?
Süleyman d. 19 Temmuz 2019 00:41
Söyler misiniz: BİR DARBE NASIL olur da "ALLAH'IN BİR LÜTFU!" OLUR???
ankaramekkepazari@gmail.com 19 Temmuz 2019 21:44
3
Nice serler hayr olmustur.bunada mi basmiyo kafan
kasabali 19 Temmuz 2019 22:06
3
Tabandaki insanların tepenin nasıl bir şeytan olduğunu görmesine vesile olursa bozuk olan gulen cemaati itikadının farkına varırsa terk edip eğer ve hakikate ehli sünnet itikadına tabi olursa onlar için lütuf olur hapiste dahi olsalar.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 23:58
El-insaf mine'l-vicdan
yolcu 18 Temmuz 2019 23:02
Hala demek ki akıllanmamışlar var. Yahu kardeşim ne kadar safsınız. Niye böylesiniz. Ne demek ya hű. Bu kadar mı anlayışsınız. Ordunun üst düzeyleri diyordu ki biz bunlardan bazılarını biliyorduk fakat kazanabilirdik. Hem de en diken üstünde olması gerekenler. Şeyhe sadakat edip vatanına sahip çıkacak öyle mi. Boşuna mı istiklal harbi yaptık. Boşuna mı 251 insanımız şehit oldu. Kamu da görev alamazlar. Nokta. Saf saf konuşmayın.
metin k 19 Temmuz 2019 08:23
0
kamu kimsenin babasının tapulu malı değildir...kamu bu milletin her bir ferdinindir...
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 22:22
Bu tür yorumlara uyuz oluyorum. Ben ihraç edilmiş bir öğretmenim. 17/25 ten öncede eleştirdim. Hiçbir zaman ne istedilerse yapan biri olmadım, şerefsizin biri ısrar edince sendikaya üye oldum. Sonra istifa ettim. Savcı takipsizlik verdi. Hiç bir parti umrumda değil. Dindarlar dan tiksiniyorum. Hep bir niyet okuma yapıyorlar. Suç ne darbe mi: yapanı, yapanı yöneten yonlendireni, bileni kim varsa hesap sor Soru mu çalındı: calani kazığa oturt Senin izin verdiğim kurumlara bulaştık diye, bana VATAN haini muamelesi yapıyorsan ben ne yapayım? Yok Fikri değişmemiş, yok tövbe edecekmiş.
KARAR OKURUfransa 19 Temmuz 2019 13:02
0
Slm aynn kardesim harika bi intizar bir hadis i serifi hatirlattin bana usame bin zeyd bi harpte dusmani kilici indirecegi sirada kelime i sahadet getiriyor nafile basini aliyor sahabi efendilerimiz bunun hukmunu soruyorlar efendimiz celalleniyor ve uasame hz lerine kalbinimi yarib baktin diyor defalarca pismanligi malum aynn bu nun gibi allah cezasini versin diyorsun yok diyor samimi degil takiyye gelde sasma adam basini alcek bunlar kalp gozler acik mi ne halbuki hadiste oldugu gibi zahire gore hukum verilir kalplerdeki allaha malumdur allah izan versin hurmetler
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 21:49
Bizim muhafazakar kesimimiz cok cahil , CHP zihniyetinden cok daha fazla cahil. En ciddi sorunumuz cehalet bunlar hicmi avrupaya gelip bakmazlar görmezler arastirmazlar. Garip bir toplumuz vesselam.
Ali rıza 18 Temmuz 2019 21:46
Hz,Muhammed’in vefatına giden süreci vefat anının ilk saatindeki olayları defin işinin nasıl kim tarafından yıkanıp kefenlendiği o günün hangi zamanında (ikindimi akşammı yatsı zamanımı?) defin oldugu cenazeye kimler hangi ashap katıldı ? bunları doğru olarak bilirler lakin yazmazlar söylemezler , cihan peyğamberi vucudu soğumadan makamına oturdular bunlar bin beşyüz yıldır anlatılmaz hakkın üstü örtülür , din adına her şey mubah sayılır bu zihniyet değişmez fetö iblisi soruları çalıp hak yerken kimsenin gıkı çıkmıyordu sesi çıkan hain oluyordu bir demağog bir fetbaz oldoğu belli idi
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 21:36
Osman Kavala.
garip 18 Temmuz 2019 21:32
yazar ,çizer yeri geldi mi o meşhur deniz yıldızı hikayesinde bak o kurtuldu. derler.çözüm hz Ömer zamanındaki adaletin gölgesi yeter.Yazınızda belirttiğiniz gibi yarın çok geç olablir.
VatanSever 18 Temmuz 2019 21:07
Yapılan hatalardan dolayı FETÖ işi iyice çıkmaza girmiştir. Bir kişiye terörist diyebilmek için kişinin örgütün amacını, ulaşmak istediği hedefi ve usullerini biliyor, kabul ediyor olması, ayrıca bu örgüte bilerek, isteyerek yardım ve yataklık etmesi, düşünce özgürlüğü dışana çıkan ifadeler kullanması veya şiddet veya cebire başvurması gerekir. Yapılanlan hatalara bakalım; 1. Örgütün tepe yönetimi yurtdışına kaçarken, örgüte sempati besleyen ama amaçlarından habersiz onbinlerce insanı devletten sorgusuz, araştırmasız listeler halinde kovduk ve terörist damgası yapıştırdık. Bu kişiler şu
Mağdur4 18 Temmuz 2019 21:01
ileride toplumun yaşayacağı travmada herkesin payı vardır bu biline. Soruşturmalarda ve davalarda da 17_25 öncesi sonrası ayrımı kişiye göre yapılıyor. Bunu yaşayan biri olarak ben biliyorum. Devletin bakanı enişte benim bütün eğitim hayatım orda geçti ben aklımı kiraya vermedim diyor.akil olcer alet varda olctunuz mu ne zma ölçtünüz ki diğerlerinin hepsinin aklını kiraya verdiğini biliyorsunuz.kinke hamasete hareket etmeyiniz ey toplum . Muktedirlerin çocuklarına hicbir donem hiçbirşey olmaz ama senin benim gibi garibanın çocuğu her dönem mağdur olur.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 20:50
Recep Tayyip Erdoğan çekirdekten yetişme siyasetçi.Katı ve radikal lâiklik taraftarı ve kemalistlere terörist diyemeyiz.Ama bunların dindar millete verdikleri eziyetide dünya âlem biliyor.Bir başbakan ve iki bakanı ipe gönderenler bunlar.1960 darbesi Demokrat partiye,1971 muhtırası ve 1980 darbesi Adalet partisine(Demirel),1997 28 Postmodern darbe Refah partisi(Erbakan),367 yargı darbesi,27 Nisan E Muhtırası,17/25 Aralık yargı darbesi ve 15 Temmuz Ak Parti(Erdoğan).Bu darbeler tesadüfmü.Niçin CHP darbeye hiç maruz kalmamış,hiç düşündünüzmü?Haberdar ve ortakmıydı yoksa?İnsanın aklına geliyor.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 23:49
0
Konuyu iyi bilmiyorsunuz. 1980'de CHP kapatildi. Ecevit siyasi yasakli hale getirildi.
Mağdur 2 18 Temmuz 2019 20:50
Bu günleri görmüşler ki mağdur kitlesini arttırabilmek icin sendika kurmuşlar okulumun müdürünün yoğun ısrarı ile 2014te üye olduğum ve 2015 de istifa ettiğim sendikadan dolayı 25 yıllık emeğim çalındı ve devlet tarafından mağdur edildim.yorum yapanlar biliyor olmalı ki sendika çalışma bakanlığının izni ile krululur ilgili bakanlığın benimkisi milli eğitim bakanlığı kurumlara duyurması ile memur üye olur maliye bakanlığı da kişinin aidatını hazineden sendikaya aktarir. 3 bakanlık bu yanlışı görmüyor ise bir vatandaştan 3 bakanlığın görmediği tehlikeyi görmesini beklemek bence fazladir
Salih 18 Temmuz 2019 20:46
Bugün feto hastanesinde beraber çalıştığım fetocu olmadığından adım kadar emin olduğum bir arkadaşımi ziyarete gittim. Arkadaşıma 6 sene 3 ay ceza vermişler. Bir yıl içinde karaciğer kanseri oldu karaciğeri alındı patoloji sonucu çıkmadan akciğer ve mide ye de sıçramış. Bu arkadaşın hesabı ahirete intikal edecek. Azmiyle paspasciliktan şef oldu zan bu. Şef olması on yıl sürdü. Bir anda degil. Devlet değil özel hastane. Gözümle şahidim azmine. Essek gibi çalışırdı. Gece herkes uyuyacak yer ararken o gözünü kirpmazdi.
Mağdur 1 18 Temmuz 2019 20:41
15 ay S3ndika üyeliği seb3bi ile ihraç 3dildim 17 gün gözaltı 15 ay tutukluluk. iddianamem 15 ayda hazırlandı 15 ay sonra ilk defa hakim karşısına çıktım. Ilk duruşma da tahliye 33 aylık süreçten sonra savcı beraat talep etti. Heyet de oy birliği ile beraat verdi.komisyon inceliyor...dinden soğudum cuma namazlarına gidiyorum ayağım geri geri gidiyor. Din dindar sakallı sarıklı selam veren vs. Hepsinden uzağım uzak olacağım çocuğumda uzak olacak.dine dindara mesafeli yetiştireceğim çocuğumu. Hiç kimseye selam dahi vermiyorum s3lam da almiyorum.butun dini terimleri cikardim hayatimdan
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 06:53
0
Belki de gerçek hayat budur
Süleyman d. 19 Temmuz 2019 09:10
4
Arkadaşım kusura bakma ama senin başına gelen DİNDEN DİYANETTEN DEĞİL MANTIĞINI KULLANAMAMAKTAN! Hala da aynı hal içindesin.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 23:18
2
Yazik çok yazık. Din tüccarlarınin suçu dinin suçu mu
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 20:40
Ne diyelim? Gazanız mübarek olsun. Kimse yapamazdı; Bugün binlerce yahudiyi yendiniz..
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 20:28
15 Temmuz olayına şöyle baksak yanlışmı olur?Milletin kahir ekseriyeti cemaat görüntüsündeki bu yapının,bir gün terör örgütüne dönüşeceğini bilemezdi.Belki yönetenlerin bir kısmı bile tahmin edemezdi.Radikal lâiklik taraftarları ve yine radikal kemalistler dindarlara hep önyargı ve acımasızca yaklaştılar.Dindar ve mütedeyyin insanların kamuda ve yönetimde olması,mütedeyyin insanların temennisi idi.Bu bir haktır onlar için.Bunlarda bunu fırsat bildiler.
Deist 18 Temmuz 2019 20:23
Eyyy Alya boş atıp dolu tutmaya vicdanını rahatlatmaya çalışisiyorsun. Yazık ki muslumansaniz. Insanları kurban derisi vermekten mesajla hayır kurumuna 5 tl yatırdı diye ihraç ediyorlar bilgi sahibi değilsin ama fikir sahibisin.senden ve senin düşüncende olan herkesten ruz i mahşerde
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 20:21
Muhterem hocam; Bediüzzaman Said-i Nursi Hazretlerinin Mektubat isimli eserinin Yirmidokuzuncu Mektup Altıncı Kısımdan;"Bir şey daha kaldı,en tehlikelisi odur ki:"diye başlayan kısmı sonuna kadar tekrar,tekrar okuyun.Siz âlim birisiniz.Benden daha iyi anlayacağınıza eminim.Burada acaba kim veya kimler kast ediliyor.Ayrıca Tarihçe-i Hayat Tahliller bölümünde Eşref Edip'in bir makalesi var.Orada da Bediüzzaman'ı ciddi manada endişelendiren ifadeler var.Cemiyetin basiret gözünün körleşmesinden bahsediyor.Basiret gözü körleşirse iman kalesinin tehlikede olmasına vurgu yapıyor.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 19:45
Rivayette var ki: "Süfyan büyük bir âlim olacak,ilim ile dalâlete düşer. Ve çok âlimler ona tâbi olacaklar." Vel'ilmu indallah,bunun bir te'vili şudur ki: Başka padişahlar gibi ya kuvvet ve kudret veya kabile ve aşiret veya cesaret ve servet gibi vasıta-i saltanat olmadığı halde, zekâvetiyle ve fenniyle ve siyasî ilmiyle o mevkii kazanır ve akliyle çok âlimlerin akıllarını teshir eder,etrafında fetvacı yapar. Ve çok muallimleri kendine taraftar eder ve din derslerinden tecerrüd eden maarifi rehber edip tâmimine çalışır,demektir. Bediüzzaman Said-i Nursi (Beşinci Şua)
Muhsin Çelebi 18 Temmuz 2019 19:43
Sırlar Dünyası gibi yayınlarla bu insanlara çarpık bir din öğretildi. Bu insanların dine bakışları kader anlayışları düzeltilmeli önce. Fetöyle mücadelede ise benim başından beri iki önerim var. 1-Milat 17 25 değil 15 Temmuz olmalı. 2-Her kim ki hukuksuzluk yapmışsa 17 25 öncesi de sonrası da olsa bedelini ödemeli. Bir de Fetöye himmet verenlerin değil, Fetönün himmetini yiyenlerin peşine düşülmeli.
Değerli Taşgetiren ağabey. Bu günkü (18.07.2019) yazınıza takviye olması babında eski bir güvenlikçi olarak derimki; halen içeride olan FETO ve diğer suçluları bir nebze olsa uyandırmak için TANITICI REKLÂM (Fetönün iç yüzünü esaslı bir şekilde, itirafçılarla da takviye edilen bir belgesel mi desek yoksa aydınlatıcı filim mi desek) uygulaması devreye sokulsa. İçerideki fetöcüleri uyandırma konusunda faydalı olurmu ki.
Yazar yazmış:Ve “Devlet” örgüte bağlı insanları uyandırmakta zorlanıyor. “Zorlanıyor” ifadesi bugün birçok ortamda “Vazgeçmediler, ifadesi ile anlatılıyor, ibadet kesimi bile vazgeçmedi. Cezaevinde bağlılık sürüyor.” Soru:Hapistekilerin hepsi suçlu mu? İnancım ve cevabım:Suçlusu da var, suçsuzu da var. 3 yıl sonra bile beraat edenler var. Suçlulara ve suçsuzlara bir an önce hak ettikleri verilmez ise içerideki suçsuzlar ne yapar ? Devletin kendilerini uyandırmasını bekler mi, devlete kinlenir mi ? İşin gerçeği : Devlet içeridekileri uyandırmaya çalışmıyor. Davalar sürüncemede bırakılıyor.
Hasan hoca 18 Temmuz 2019 18:24
En büyük sorun beş vakit namaz kılan çocuklar cuma namazınıda bırakmak üzereler.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 23:54
1
Dini kavramlarin icini bosalttilar. Neredeyse din isleri ahlak islerinden ayrildi. Hirsizlik uygun gorulur oldu. Dindarim diyenlerde yalan iftira kufur etme ne ararsan var. Ben yasananlara degil kitabi Islama inaniyorum
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 18:24
Bakalım, Allah bizi affetsin! Onları yaksın derken; Ruz-i Mahşerde bu nasıl karşılık görecek? Boynuzsuz koyunun, boynuzlu koyundan hakkını alacağı düşünülünce...
Suçluluğu isbatlanana kadar her mualif potansiyel suçludur
Ahmet 18 Temmuz 2019 17:42
Sırf dini duygulardan dolayi gittiğim dernekte meal hadis gibi dini içerikli sohbetlerden dolayı 6 yıl 3 ay aldım. Fetönün gerçek yüzünü bilseydim asla işim olmazdı. Fetö yaptığı işten nedamet duyacak kadar insan olabileceğini zannetmiyorum. Hala milleti kandırabileceğini zannediyor. İbadet kesimi bile değilim ama şunu söyleyeyim kimseden af ya da merhamet beklemiyorum sadece adalet ve kanunlara riayet edilsin yeter. Bunların dernegine gittiğim için her namazda Rabbimden af dileniyorum. Bunlarla adımın bir cümlede zikredilmesinden dahi haya ediyorum.
Zerrr 18 Temmuz 2019 17:38
Zavalli fetullahin kullari.. vazgecmeyecekler... Dunya hayati bir sekilde biter de ahiretleri yandi ona uzulurum
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 03:54
1
Ne gereği var ona buna değil mi? Yaratıcı adına hükmü kesmişsin.. Diğerlerini de Cennete yollada adil oluşun ortaya çıksın. Bu kafalar bizde oldukça; işte hastalıklı hallerimiz..
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 17:18
Bu ulkenin basbakan yardimcisi bir belediye baskani icin gorev yaptigi ili parsel parsel feto'ye satti dedi hic bir savci harekete gecmedi. Bana hakkaniyetten soz etmeyin. Herkes rol yapiyor. Hani siyasi ayagi bu isin?
Doğru harbi gerçek acı bir yazı.Özellikle yurt dışına kaçanların sürek avına uğradıklarını düşünüyorum.Yani istihbaratlar uzun yıllar kullanmak üzere bu insanları güdümlüyor olmalı.Jöntürkleri hatırlayalım.Pişmanlık ve tövbe işin başı.Devlet ve başındakilerin bütün hatalarına rağmen.Baştan beri bir gurup bile harbi dürüst tövbekar olsaydı, hem toplum hem kendileri için süreç çok başka işliyebilirdi.Lider bulunsa bile en az 4 parçaya bölünmeleri kaçınılmaz.Ölmeden önce de olsa geç kalmış değiller.Karanlık acayip dönemin şahidi olup tarihe katkı yapmak ve günahlarına kefaret için..
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 17:15
Siyasi ayagi ortaya cikmaz ise halkin gozunde asla bu mucadeler hakkaniyetle yapildi denilmeyecek. Herkes bunu konusuyor buna kayitsiz kalamazsiniz. Bu konu ozurle vs. gecistirilecek birsey degil
Kara 18 Temmuz 2019 17:08
Anli secdeye degiyor diye hak eden vatan evlatlari yerine onlara kamuda gorev verirseniz Allah boyle ayaginiza dolastirir.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 17:07
Darbeye kim karismissa kamudaki tayinlerinde kimlerin onayi var ve hakkinda nasil istihbarat verilmis buna ragmen terfi ve gorev mi verilmis ortaya cikarilsin. Yapmazsaniz ahirette hesap verirsiniz
Maraşlı 18 Temmuz 2019 16:59
Kötümser değilim. Avrupa'ya bakalım epey bir kargaşa savaş arkasından iki büyük yıkım derken bugünkü sistem ve fikri inşa ettiler. Ha tüm bu yikimdan çıkan sonuç 100 üzerinden 60-70 e tekabül edebilir. Orada bile tam akillanmamislar diyeceğimiz ciddi bir yıkım-yapım kaybı var. Türkiye ve daha geç islam dünyası için şahsen ben böyle bir yön farkediyorum. Yıkım kargaşa kaçınılmaz gibi. Mesele, bizim ne kadar ne oranda faide sağlayacagimiz, nasıl sağlam bir düzen inşaa edeceğimiz. Bakıyorum bakıyorum baaaktim. İih yakın zamanda ne tevbe nede acının gerçekliğiyle yuzlesecek durum var.
Ali Kumaş 18 Temmuz 2019 16:32
Güzel yazı Ağabey...
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 16:11
Ruzi mahserlik bir konu; Damatla aynı okullardan mezun olanlar bugün hiçbir kamu görevinde bulunamazken, kimisi de bakan oluyor.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 15:31
Ne yapılmalı:DİNDE:Akıl, mantık herşeyi anlamaya yetmez anlayışı yok edilmeli,sorgulama,düşünmenin EN TEMEL İBADET olduğu vurgulanmalı,dinin sadece ibadetlerden oluşmadığı, Allah'ın 'OKU' dan, sadece kitap okumayı kastetmediği;araştır, düşün, sorgula, anlamaya çalış..demek istediği anlatılmalı.DEVLETTE: Görev verirken sadece LİYAKAT ve ADALET'e, başarıya bakılarak verilmeli ki öbeklenme olmasn,her kesimden,inançtan insan görev alsınki toplumsal barış da sağlansin.Kadro-makamlara gelme ŞARTLARI belli olsun;sınav+ herbiri artı puan olarak yük.lisans+doktora+bilimsel çalışmasına bakılmalı :)
Muhtefi. . 18 Temmuz 2019 15:29
RUZ I.MAHŞER.!...gerçekten var! ..bildiğimiz gibi değil var. !..lugatte Ruz (farsca,Gün demek).Mahser veya Mahşar. (Arabca,Toplanma, Kalabalık etme vb) .Yani Turkcesi Toplanma Gunü, Hesap Günü Malumumuz. Şimdi bu durumda .Müslümanin Bilmesi değil INANMASI, İMAN ETMESİ LAZIM. .!..İman ettik ise niye daha uzatiliyor. .Politik argümanları maske yapıyoruz. .Herkes kendisini en iyi bilir, bilmez mi .? Elbette Bilir. :))..çok basit Herkes eteğindeki taslari dökmeli gerekli makamlarda.Güvenlikçi bunu demiş. !.Ruz ı Mahşer var Beyler. !.
muallim 18 Temmuz 2019 14:57
Devlet de milleti bu türlü zararlı teşekküllerden koruma sorumluluğunu vaktinde bi hakkın yapmalıydı. Devletin, ben anlayamadım, bilemedim deme lüksü olamaz.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 17:11
0
Devleti milletten vekalet alarak isletenler hesap vermez ve bir ozur ile gecistirilirse hak yerini bulmaz
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 14:52
17-25 Araliktan once bu cemaat icin istihbarat toplamayan, toplasada onlem almayan kim varsa en basindan en sonuna kadar sorumludur.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 15:24
6
1968'den başlayacaksın.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 16:56
1
Darbeyi yapan komuta ekibinin terfisi de kimler varsa gelip izah versinler
Maraşlı 18 Temmuz 2019 17:01
2
2002'ye kadar bu kadar yuz bulamamisti. Bir oranlama yapalim khk ile atilanlar hangi donemde calismaya baslamis gorursunuz.
Okur 18 Temmuz 2019 17:04
4
15:24 khk atilanlara ve iltisaki olanlara bak bakalim 2002'mi baslangici yoksa 1968'mi. Kimler darbeye karismis ise gorev ve tayinleri hep 2002 sonrasi. Boyle gecmise referans ederek sorumluluktan kurtulunamaz.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 14:54
2002-2013 yillari arasi MGK toplantilarinda bu cemaatin risklerindem soz edilirken kimler gormezden geldi. Bunu da Ruzi Mahsere ekleyin
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 14:48
Her müslüman günahlarından hatalarından dolayı tevbe eder. Tevbe etmeyen müslüman yoktur, yoktur da neyin günah, neyin hata olduğunu kim belirleyecek. Örn. Yolsuzluk yapmak günahmıdır ( bir prof. İlahiyatçı günah olmadığını söyledi) şimdi yoksuzluk yapan tevbe edecekmi etmeyecek mi?
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 15:08
10
14.48 Hiç kimse yolsuzluğun günah olmadığını söylemedi.Ama sizin bu şekilde yalan söylemenizin günah olduğunu herkes söyleyebilir.
Maraşlı 18 Temmuz 2019 17:03
1
Artık fetvalat direkt sappadanak verilmiyor. Öyle bir kıvrım kivrilma var ki gerçeklik algimiz değişiyor e o zamanda sorun düzeliyor. Yani caiz oluyor. Hilleyi seriyye mi neydi. Yanılmıyorsam duzeltmeyin.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 17:43
0
yolsuzluk yapmak gunah peki Allah i dini mukaddesati kullanmak soru calmak sevap mi?
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 21:23
0
Yolsuzluk hırsızlık değildir. Bilin bakalım kim söyledi?
talha 18 Temmuz 2019 14:36
seçimlerde halkın oyları ile büyük bir farkla seçimi kazanıp Başbakan olan Ahmet Davutoğlu'nun makamını zorla Pelikan çetesinin muhtıra ve darbe Bildirisi ile elinden alan Erdoğan suçludur ve biz biliyoruz ki Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığını yani halkın iradesi ile seçilen bir başbakanı görevden alıp yerine Binali Yıldırım gibi atanan bir kişiyi getiren Erdoğan suçludur AKP'nin 2002 yılında kurulup özgürlük ve adalet getireceğim derken şimdi faşist milliyetçi ulusalcı bir konuma getirilmesinin tek sebebi suçlusu erdoğan'dır AKP yi halkın gözünden düşürüp bir avuç trolün kucağına Bırakan ve
ihsan Başerli 18 Temmuz 2019 14:35
Ahmet Abi sizden beklenen yazıları yazmışsınız FETÖ bağlıları için hep mağdur mağdur diyerek biraz bizi üzmüştünüz ama FETÖ Örgütü bağlılarınında örgüt içinde yaşananları ortaya döküp TÖVBE etmesi gerçeğini yazmanız güzel olmuş.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 14:30
Başkalarının aklıyla hareket edenlerin açıkça bir ikrarları vardır :AKILSIZLIK Akılsız kişilerden akilane davranış beklenemez, 'Hocaefendi ne söylüyorsa, ne yapıyorsa doğrudur 'sakatlığı peşin ve baki hüküm olmuşsa ;eşeklik bakidir.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 14:21
Yazara sormak isterim: Baris surecinde akil adamlari heyetinde idiniz. Surec sona erdirilince bolgede dunyanin en uzun sureli sokaga cikma yasaklari oldu. Kokmamasi icin buzdolabinda saklanan cesetler oldu. Bu harekati hakli, dogru, olculu buldunuz mu? Bulmadi iseniz ne yaptiniz, ne yazdiniz? Harekatta yanlis gordugunuz hususlar var ise sorumlularini tevbe, pismanlik, ozur dileme, yanlisin sonuclarini giderme cagrisi yapacak misiniz? Ya da akil adamlari arasinda yer almaktan pismanlik duydunuz mu? Sizi durust, vicdanli bir yazar olarak biliyorum ve bu konudaki yazi veya cevabinizi bekliyoru
Hakkı Seven 18 Temmuz 2019 14:18
15 temmuzu bilmeyen ,katılmayan,destek vermeyen,Askeriyedeki yapılanmayı bilmeyen,üst düzey de karar verici olmayan herkes serbest bırakılmalıdır.Ancak Devlet güvenliğini ilgilendiren asker,polis,yargı da devlet şüpheli kişileri göreve iade etmezse haklıdır.
okuyucu 18 Temmuz 2019 16:38
2
haklısınız suç işlemeyen, serbest bırakılmalı darbeye katılmayan, desdeklemeyen
Süheyl CALISKANOGLU 18 Temmuz 2019 14:15
Bir gün Hak-Hukuk-Adalet ülkemize geri döner ümit ediyoruz, 15 Temmuz'da ki kutlamalar da Barolar Birligi Baskani Metin Feyzioglu'nun Cumhurbaskani'na ne kadar "yaklasmak'icin gayret sarfettigi ekranda acik secik görülüyordu.Bir dönem Adalet'in savunucusu M.Feyzioglu Cumhurbaskani'yla "kapismisti'anlasilan teslim bayragini cekmis,bir ümit vardi oda gitti,yazik oluyor ülkeye, vatandasimizin umurunda degil,kendi "avantalarinin'pesinde kosuyor taktigini uyguluyor,iki büklüm,ceket dügmesini iliklemekle "göze girmeye daha cok gayret ediyor.M.Feyzioglu'da oteliyle ilgili basi derde girmis bunu k
Karar okuru 18 Temmuz 2019 14:08
Keske devlet veya diyanet bu insanlara gercek dinin bu olmadigini bu insanin asiriklarinin dinde yerinin olmadigini en basta soyleyebilseydi. Cematin polis askeriye yargida orgutlenmeye calistigini herkes biliyordu ama bunu onlemek yerine kullanmaya calistilar karsilikli ovguler duzuldu gittiler geldiler selamlar gonderildi siradan vatandas ne yapsin bunlari gercek dindar zannedip pesinden gitti. Sonra ne oldu 17/25 olunca hersey degisti cemaat yapti dendi at izi it izine karisti kim dogru soyluyor kim yalnis kimse anlayamadi. Sonrasi malum. Ulkenin ugradigi maddi manevi zarar ve aci ortada.
Civanmert 18 Temmuz 2019 14:03
İnce çok ince ayarlar yapmaya çalışmışsınız ama bu ayar ayar değil.Tepeden tırnağa hiç pişman fetö'çüye rastlamadım .Bunlar pişman da olmaz zira ABD AB .Muhalefet partileri Cumhurbaşkanını suçlu göstermeye çalıştıkları sürece bu iş her zaman şirazesinden çıkıp gider. Zira Türkiye düşmanlarına yerli malzeme lazım. Civanmertlik kelimesine de büyük hakaret etmişsiniz lütfen ondan özür dileyin!....
sara 18 Temmuz 2019 13:57
80 kişi "şeriat istiyoruz .!" diye yürüyemezken,80.000 bin kişi hep birlikte eşcinsellik için yürüdü .ne günlere kaldık!!.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 15:26
4
Bu Batıcılar milleti önce .bne yaptı, sonra da ".bneysek, .bneyiz" diye yürütüp alkışladı...
Kara 18 Temmuz 2019 17:04
0
Şeriat isteyen 80 ni getir önce teste sok sonra ben yanlarına 100 bin daha bulurum. 80 bin bneyi teste şok bir tane fire verirmi görelim. Aklım çok kıt vesselam
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 21:21
0
Sana ne. Her birey özgürdür.
bir okur 18 Temmuz 2019 13:56
Yirmi yıl Fetönün kıçında dolaşmış biri var. Haftada bir gün bir TV kanalında ahkam kesiyor, akıl veriyor. Kendisi yirmi yıl gerçeği görememiş şimdi herkesi Fetöcü ilan ediyor, yalakalık yapıyor. Örgütün tepe noktası ya kaçtı ya da tornistan yapıp yalakalığa başladı. "Eşeği dövemeyen semerini döver" misali habire semer dövülüyor.
Mehmet 18 Temmuz 2019 13:54
Yapma tasgetiren. Nedir dindar hükümet.Kuran ve sünnete uygun bir tane örnek verin.Feto ile ak parti devlet koltuğundan birbirine girdiler.Filler kavga ederken karıncalar ezildi.Siyasal islam faizimi düşürdü,israfı mi önledi,torpili mi bitirdi,liyakatini getirdi,adaleti mi tesis etti etmedi bitirdi.Ergenekona karşı yani yıllarca darbe yapanlara karşı fetö yü kullanan iktidar şimdide perinçekçiler fetoye karşı kullanıyor.Sira mhp de sonrası malum.Toplum olarak bozuk fıtratta bir milletiz.Savcimizin,siyasetcilerimizin,esnafımızın,çiftçimizin hilesiz işi olmuyor
MNC 18 Temmuz 2019 13:40
Dini referansla bir yere geldiyseniz yanlış yapma şansınız yoktur. Yanlış birşey yaptığınızda bu bütün müslümanlara yazılır. Fetö olayının her iki tarafın durumu da sarık ve cüppe giymiş ama arabasını emniyet şeridinden süren mübtezelin durumuna benziyor. Sonuçta her zamanki gibi garibanlar eziliyor ve çok daha önemlisi din zarar görüyor.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 13:39
Fetö nün ne idigü konusunda devlet toplumun tüm kesimlerini çok net bir şekilde bilgilendirmelidir. Bu yapılmadı. Hâlâ yapılması gereken işler var. Mesela her ilde büyüklüğüne göre bir veya birkaç komisyon, bir vali yardımcısı, bir istihbarat uzmanı, bir müftü, bir hariciye uzmanı, bir emniyet müdüründen oluşan bir komisyon kurulmalı. Bu komisyon fetö den ihraç edilenleri ve ailelerini ve toplumun her kesimini çok net bir şekilde fetö nün ne idigü konusunda bilgilendirmeli ve sonrasında suça karışmamış olanlara bir pişmanlık hakkı ve af gün ödeme getirilmeli. Şartlı olarak işine iade edilmel
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 14:58
3
akpnin ne olduğu konusunda toplum bilgilendiriliyor mu ya da cübbelinin ya da nakşibendi tarikatının?
cumhur 18 Temmuz 2019 13:29
Konfüçyüs der ki;"Kendi kusurlarını ve hatalarını kabul edenlerin tüm günahları affedilir" .Öncelikle insanların hatalarını kabullenmeleri gerekir.Hatasını kabul etmeyenden özür veya tevbe beklemek çok yersiz.Gerçi İstanbul seçimlerinden sonra tevbe edeceklerini söyleyenler de vardı ama unutuldu herhalde...
KARARLI 18 Temmuz 2019 13:28
Kandirilacagini düsünmeden yasayan kac insan vardir güzel ülkemde?? Görsel Medya berbat,yazilisida ayni. Kin ve Nefretle anlatiliyor hersey!!!! Acaba ? diyecek akliselim cok az asagida görüldügü gibi... Disarisinin Iceridekilerden farki yok anlasilan. Size süpriz gibimi geliyor insanlarin Deizme yönlenmeleri. Nefsinin TUTSAGI olmus Büyüklerinin yalan dolanlarina hergün sahit olan cocuk siz olsaniz ne yapardiniz???
Alya 18 Temmuz 2019 12:49
17-25 Aralık' tan sonra cemaat bilinen yapının gerçek yüzü ayan beyan ortaya saçıldı. Bu süreçte ısrarla seslendi cumhurbaşkanımız.Daha önce ortası ticaret, altı ibadet dediği kesime seslendi. Uzak durun, bu yapı dini yapı değil, kendinize gelin,bankalarına para yatırmayın,himmet ödemeyin bağınızı kopartın diye. Uyarılara aldırış etmeden bildiklerinden şaşmadılar. 15 Temmuzdan sonra örgüte üye olmaktan işlem görünce vay efendim biz masumuz!. Devletin tepesi tarafından binlerce kez uyarıldın mı uyarılmadın mı? Safını kendin belirledin mi belirlemedin mi? Sonucuna da paşa paşa katlanacaksın.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 13:41
7
12.49 Eline sağlık,mesele bundan ibaret.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 14:52
4
Yani 17-25 Aralik Milat. Bunu yapmasalar pasalar gibi Turk Ordusu yargilanacakti oyle mi? Bu dusunce yuzunden bizim ordumuzun kozmik odasina girildi arkadas. Daha once neredeydiniz. Neden uyanmadiniz. Yoksa isinize mi gelmedi?
Zerr 18 Temmuz 2019 17:50
0
Aynen kisa ve oz
Özkan 18 Temmuz 2019 12:35
Dünyevileşmeyi bırakıp mahşeri düşünerek hareket edebilsek hiçbir sorunumuz kalmaz her yanımız menfaat ve çıkar olmuş
karar okurug 18 Temmuz 2019 12:16
Hayatımda okuduğum en garip çelişkilerle dolu bir yazı.Ortada devletin tanımladığı bir terör örgütü var.Bu terör örgütüne hukuki kanıtlarla bağlı olanlar zaten cezaevlerinde.Bir kısmıda yurtdışına kaçmış ve faaliyetlerine devam ediyor.Hala ülkede bu örgütün sempatizanları olabilir her örgütün olduğu gibi.Eee sizin dediğiniz şumu.Biz sempatizanları şimdi rehabilitemi edelim diyorsunuz.Üst kademe af dilerse ne olurmu diyorsunuz.O zaman şöyle olsun.Af dilesinler affedelim sonra sizde bunu 15 Temmuz şehitlerine şahsen anlatırsınız.Ne diyorsunuz ya.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 13:25
1
hukuki kanıtlar derken?
KARAR OKURU fransa 18 Temmuz 2019 13:28
1
Slm pek alinmissin be kardes rehabilite iyidir kazanmak varken itmek insanligada muslumanligada yakismaz hitleri bilmeyen yoktur milyonlarin kanina giren desbot mu nmrutmu firavunmu zalimin biri o katliamlara olumlere sebeb olan sadece yoneticiler olmus sevk ve idarede olanlar gerisi rehabilitasyonla kazanilmis bizdeki tlf ihbariyla oldu bnlar bi cadi avi yuz binler kesinlikle tasvib edilecek savunulacak olmayan teror orgutu uyesi muamele edib vicdanlar yaralamamak lazim suca bulasanlarin hukuk icindeki cezalarni lutfen versinler acimasinlar hrmetler
karar okuru 18 Temmuz 2019 15:01
3
Hitler örneği iyi olmuş birader.Bugün bile hala naziler ortalarda.Bak orası demokratik bir ülke.Hala katil bir faşistin sempatizanlığını yapan yüzbinlerce insan var.Bizde Fetö sempatizanlarına böyle bir hak verelim ne dersin.Daha demokrat oluruz he.Bukelamunlardan bahsediyoruz kardeş.Hukuki haksızlığa uğrayanlara sözüm yok kardeş.
KARAR OKURU fransa 18 Temmuz 2019 21:34
0
Slm kardes velevki sempatizan olsun yuzbiler diyorsun hdp ye oy veren milyonlarda pkk sempatizani ne dicen sempatizan olmak suc degil oldugunu yargitayda karar verdi adam ic dunyasi itibariyla herseye sempati duyar eylem ine karsi devlet teyakkuzda olmali dogru olan bu daha milyonluk sempatizanlarda var irfanina havale ediyorum bunlarin taasub icinde olmayanlari da var koru korune baglilik icinde olanlarida ne diyelim allah mustahaklarini veya izan versin diyelim uyaniklik icinde olsun devletimiz oda vazifesi hurmetler
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 22:04
0
Kalbinin ekmeğini ye,
cemal özkaya 18 Temmuz 2019 12:12
hanımı bırakıp gidenler depresyon ilacı kullananlar ana babası tarafından eve alınmayanlar sokağa çıkacak hali kalmayanlar memleket memleket gezip iş arayan eskinin kelli felli memurları. bu hesap ahirete kalır. bu insanlarada tevbe etme fırsatı verilseydi etmezlermiydi acaba.
karar okuru 18 Temmuz 2019 13:23
4
Mesela kanserden ölenler , mesela intihar edenler , mesela hapishanede öldürülenler , mesela kumpasa uğrayıp işlerinden olanlar, Mesela aileleri perişan olanlar desem ne dersin.O zamanda keşke böyle yazabilse idin.Tövbe Allah edilir.Eder etmez bilemem.Hainlere acırsan acınacak hale düşersin.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 12:06
Ruz-i mahşer de şuda sorulabilir değil mi? Enişteye kadar neredeydiniz?
Lepidopter 18 Temmuz 2019 11:47
Tepedekiler, herşeyi verenler hata yaptık diyerek kurtuluyorlar. 15 Temmuz milat alınsaydı ve bankaya para yatırdı, sendikaya üye oldu diye insanlar örgüt üyeliğinden tutuklanmasalar kendilerine sopa gösterilmeyip fırsat verilseydi bugün tepe noktası hariç onlara bağlı kimse kalmazdı. Devlet herkesi suçlu ilan ederek tutunacak dal bırakmadı ve kimsesiz garibanları onların kucağına itti. Sayın Cumhurbaşkanı ""Şu saatten sonra pensilvanyadaki şarlatanın ... hezeyanlarına kulak vermeye devam eden herkes başına gelecekleri peşinen kabul etmiş demektir." demişti ancak bağını kesenler arada yanıyor
Muhtefi. . 18 Temmuz 2019 15:42
3
Oooooo alınsaydı,yapılsaydı, falanda, filanda şunun TÜRKÇESİ. yenildik ama ezilmedik. Ne.olur affedin. !..niye miş .o :))..15 temmuzda başarılı olamadik. Ne yapalım mecburuz şimdi etek öpmeye. ;..komik bu bademler. :)))..kendine sor bakalim ne diyecek. !..bu açıklamana. !.
Sayın yazar;Cumhurbaşkanımız üç yıl önce:"Altı ibadet,ortası ticaret,üstü de ihanet"demedi mi?Şimdi daha çok hangisi mağdur durumda.Hangisi ezildi ve hâlâ eziliyor.Tevbe etmesi gereken kısım hangisi. Alt tabaka ne yapmış ki tevbe etsin.Ibadet yapan kişi neden tevbe etsin ki.Onların masum olduğunu(çoğunluk itibariyle)zaten çoğu da biliyor(siz de dahil).O insanlar da onun için direniyorlar zaten.Yani bizim darbeyle bir işimiz olamaz,yapanlar kimse ollar en ağır cezalara çarptırılsın,ama bize terörist muamelesi yapılmasın diyorlar.Bizi terör örgütü destekçisi olarak değerlendirmesinler diyorlar.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 12:20
15
Alt tabaka üst tabakanın çevirdiği dolaplardan habersiz miydi? Soru çaldığını, kadrolaştığını, ticarete el attığını, paralel eğitim yaptığını bilmiyor muydu? Uğur Mumcu taa 90'larda bu uyarıları yaptı. Hepsi biliyordu. Masum değiller.
KARAR OKURUNA CEVABIMDIR 18 Temmuz 2019 13:34
2
12.20'ye cevabımdır.Soruları kim çalmışsa,çalanlara kim gözyummuşsa Allah rezil-i rüsvay etsin,kadrolaşmaya da kim yada kimler müsaade etmişse yine Allah müstehaklarını versin,ticaretle uğraşmalarında sakınca mı var.Kur'an'ı Azimüşşan:"Allah ticareti helâl,faizi haram kıldı"buyuruyor.Eğitimlerini herkes destekliyordu.Dolayısıyle toptancı olmayalım,yanlışlarını tabiki onaylamayalım.
Muhtefi. . 18 Temmuz 2019 15:48
5
Ooooo masum varmış. .!...Uçan kuşlar biliyordu Salya, sümüklüyu. Ve Zombilerini. Herkes herşeyi çok iyi biliyordu. Uzayda yaşamıyoruz. Etrafımızda cook dedikodu yapıyorduk. Adam Fetocu. Tabi ki $ bulur, makam,mevki vb bulur. No problem. Şimdi ağlamak para etmiyor. TÖVBE Hem Kul (Adalet) nezdinde Ilkonce.! sonrada Hak Namına Samimi, içten Hak bilir gerisini. !.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 11:40
Allah şehidin bile kul hakkını helallik almadan affetmezken; at izi it izine karıştırılmışken, altı ibadet denip çağrılmış iken vede en çok onlar mağdur edilmişken; dahası sıradan insanlar altta kalıp ezilmişken kendilerinden olan okulundan çıkan bakan olmuş iken... Size hiç hesap yok! oldunuz melek günahsız vede cennetlik; onlar oldu cehennemlik! biliyormusunuz kuzulara şah olsa kurt yapmazdı bu taksimi.. Sahi hırsızın hiç mi suçu yok?Müslüman adil olur; Allah'tan başkasından korkmaz; kendinden olanı kollamaz. Herneyse boynuzsuz koyunun boynuzlu koyundan hakkını alacağı gün var vede yaklaştı.
AHMET FARUK 18 Temmuz 2019 11:37
Şeytan, tevbe edip saptırdığı insanlardan özür dilerse, örgütün başındakilerde tevbe edebilir. Bu mümkün değil . Zaten istedikleri buydu. Her şeyi ifsad etmek.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 11:27
1999 mgk ( milli guvenlik kurulu) sinda birinci derece tehlike teskil ettigi belirleis olan bir orgut, lideri amerika ya kacmis bir orgut. Orgut dendiginde olur mu canim bunlar hayirsever diyerek, bugunki iktidar tarafindan ovulen bir orgut. Hocam ne olur gel bitsin bu hasret diye haykirilan kendi icin goz yaslari dokulen bir orgut. Kendini, aslana yedirip magdur edebiyati yapan bir iktidar ile elele verip. Milyonlari etkileder. Feto tukenen bir orgutken reklamini yaptilar. Simdi vebali kim odesin ? Memur mu
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 11:05
Tevbe bekleyen devletse şu üst düzey bürokrat da Cebrail oluyor galiba. Neye inandığınızı bir daha gözden geçirin.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 10:59
Sayın yazar,hiç bir alakamız yokken yasadiklarimizi biliyor musunuz?Alnı secdeye giden insanlar aynı kıbleye dönüp ibadet ettiğimiz insanlar bize bu zulmü yapıyor.Yiyecek ekmeğe muhtaç olduk,bizim gibilerin dışında kimse selam bile vermiyor.Sonra bunlar görüşmeye devam ediyor deniliyor.Her iki tarafta zalim Allahsız vicdansız ama mazlumlara da şöyle bir intibaa oluştu.Bunlar bize zulmediyor öyle ise diğer taraf masum oysa her ikisinde zalimlerden. Lütfen hükümet taraftarları önce kendileri tövbe etsin.Cunku yaşadığım yerden biliyorum onlar aynı koltuklarında olacaktı ben ise gene ihraç....
Hüseyin Şenel 18 Temmuz 2019 10:55
Savcının sorusuna sanık: “Devletin yasaklamadığı işleri onlara inandığım için yaptım,güvendim.Allah affetsin” diye ayni Cumhurbaşkanımız gibi,onun açtığı,çıkışı gösterdiği yoldan cevaplama özgüvenini Adalet Sistemimiz verebilseydi,bu yara şimdiye kabuk bağlamıştı.Yani,hukuk,adalet,işlemedi.Kimbilir belki de Devlet içinde kalanlar tarafında işletilmedi.Yani Yargı ayağı eksik kaldı..Yazık oldu..Oluyor..Yani Yargı reformu şart…Değil mi?
Hüseyin Şenel 18 Temmuz 2019 10:50
Üst kadrolarının dış güçlerin yönetiminde olduğu ispat bile edildi.. Tasviyeler yapıldı.. Devlet kendini korumaya aldı.Atılan adımların hepsi doğru…Olması,yapılması gereken,şart işler..Elbette savcı Bankaya neden para yatırdığını,bylock’u vs,yi araştıracak,MİT raporlar verecek.Elbette KHK çıkartmak zorundasınız..Devlet niye var?Bunlara hiç kimsenin itirazı olamaz,olmamalı.. Hata nedir? Cevap iki cümle.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 12:26
3
Arkadaşını söyle, sana sana kim olduğunu söyleyeyim. Tamda böyle ki köhne bir zihniyet! yasal bir bankaya, hemde açılışını kimlerin yaptığı bir bankaya para yatırmak suç olsun. O bankanın açılışına imzasını atan suçsuz; para yatıran suçlu!.. Bilmiyorum ki kaçıncı dünya ülkesi...
Hüseyin Şenel 18 Temmuz 2019 14:06
1
Yorumum da “Devletin izin verdiği bankaya para yatırmak,suç unsuru olmadan bylock kullanmak,ve bahsi bile bana zul geldiği için yazmadığım konular vs.ler suçtur” diye bir cümle geçiyormu? Bu araştırmalar yapılsaydı/yapılabilseydi 15 Temmuz olurmuydu? Konu üzerinde hiç kimse sütten çıkmış ak kaşık değildir! Suç varsa da yüzdenin çoğu benim gibi muhafazakar çoğunluktadır. Yorumum: “Yargı üstüne düşeni yapmamıştır ve hala yapmamaktadır.Bu işi düzeltmez,yara kapanmaz, kangrene döner” üzerinedir. Bu da,kimsenin diyemediği, “yasama ve yürütmenin işini tam eksiksiz yaptı,yapıyor”anlamına zaten gelme
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 18:00
0
Soruya bak soruya? baştan yanlış! yasal ruhsatlı bankaya ne yatırılır? uyusunda büyüsün diye çocuk mu? para yatırılır para!. ve neden bu sorulur? İnsanın kalbi, paranın içimi yarılıp bakılıp da karar verilir ki? Hey Allahım adalet galiba göklerde...
HACI MURAT 18 Temmuz 2019 10:45
Sayın Taşgetiren'in "Ruz-i mahşerde 15 Temmuz’un hesabı" başlıklı yazısı iyi bir Fetö eleştirisi idi.Bir kısım insanlar sürekli "Bank Asya'da üç kuruşum vardı,Cemaatin okuluna/dershanesine çocuk vermiştim,yasal sendikaya üye olmuştum" bu sebeple mağdur oldum iddiasını dillendiriyorlar.Bunun aslı astarı yok.Şayet öyle olsaydı kamuda memur kalmazdı.Çünkü bu yapı ile yolu bu şekilde kesişmeyen aile bulamazsınız.KHK ile atılanlar inadına örgüte bağlılıklarını sürdüren ve destek olanlar.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 12:16
3
ahkam kesmeyi birakin da bu kararlari bagimsiz ve tarafsiz yargi versin (varsa tabii), insanlarin hayatlarini idari ve keyfi kararlarla karartmaya hakkiniz yok (ben solcuyum). Feto' ile en fazla isbirligi yapan ve devlete genis olcude yerlestiren AKP iktidari, ama feto'nu siyasi ayagi yok!
KARAR 'da KARARLI ADAM 18 Temmuz 2019 12:34
5
Bay HACI MURAT,yine inciler döktürmüşsünüz.Senin yazdıklarının da aslı astarı hatta yüzü bile yok.Söylenenler iddia değil,gerçeğı ve olgunun ta kendisi.Size kendimden örnek vereyim.Ben 672'li KHK mağduru DİKAB öğretmeniyim.İhraç gerkçem komisyondan geldi(yani komisyon dilekçeme RET verdi.RET gerekçekeri:1-Bankasya'da hesabım olması.2-Sendika üyeliği 3-Kimse Yokmu'ya 13 kez sms(toplam 65 tl.)4-Cihan Medya'ya destek(dergi aboneliği).Gördünüz mü HACI MURAT,üstelik hiç bir soruşturma geçirmedim,takipsizlik kararı da verildi.Öyle bilip bilmeden desteksiz sallama.Şunu da ilave edeyim,emekliliğimi ha
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 12:44
4
Tuzun kuru anlaşılan.. Bir gün senide kokuturlar kokuturlarda anlarsın; ama geç olur..
HACI MURAT 18 Temmuz 2019 13:28
11
12.34 1)Bank Asya'da hesabı olan herkes mi atıldı?2)Sendikaya üye olan herkes mi atıldı?3)Fetö medyasını okuyan herkes mi atıldı? Bu soruların hepsinin cevabı hayır. Devlet Fetö ile amansız bir mücadeleye giriştikten sonra ısrarla ve destek olmak amacıyla bankasına para yatıranlar,sendikasına üye olanlar,medyasına destek olanlar atıldı.Ve belli bir tarihten sonraki bu eylemler Fetö'ye bağlılığın kuvvetli işareti olmuştur.Devlet bu şekildeki fetö bağlılarını çalıştırmamakta haksız değildir. Bu duruma göre kimin salladığına kendin karar ver.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 18:35
0
Banka hukuken açıkken demek ki para yatırılmaz, büyüsün diye çocuk yatırmak lazım imiş! gerçi din sizden sorulur ki evliya gibisiniz; bankayı yasal tutup, tuzak kurup, para yatıranın kalbini yarıp baktınız vede ocu bucu diye bir karar verdiniz. Yaratıcı ise; zannın çoğundan kaçının derken; nede kötü bir karar veriyorsunuz diyordu. Yazık bu beyinlere binlerce kere..
Hasan Hüseyin 18 Temmuz 2019 10:21
Hey gidi Ahmet hoca Mağduriyetleri yazmak hoşunuza gitmiyor ama,senin proğram arkadaşların içerde hiç bunlara diyeceğin yok mu?Olsun nasıl olsa sana dokunmuyor?Nazlı ILICAK ne yaptı acaba? Bol bol Akpartiyi savundu,28 şubatlara direndi....
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 10:16
Madem kendilerine güveniyorlar gelsinler mahkemede hesap versinler. Mahkemeye güvenmiyorlarsa Lahey'e (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) müracaat ederek adil yargılanma haklarını kullansınlar. Sadece ibadetinde olan bizleri haksız yere mağdur ettiler. Yeter artık.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 09:57
Üsttekiler hapistekileri kurtarmak adına velev ki tevbe ettiler. Siz o zaman 10 misli muhalif insanı hapislere tıkarsınız.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 09:27
Tepe yonetiminin tevbe falan edeceği yok kendilerine göre suçsuzlar. Taban bile kopmuyor çünkü herkesi işinden at, hapse tık, sonra örgütü bırak de. Psikoloji nin P sinden anlayan varsa bunun örgütü daha bir konsolide edip marjinalleştireceğini bilir. O yüzden ben şuna inanıyorum: devletin amacı kesinlikle tabanı rehabilite edip örgütün gerçek yüzünü göstermek değil. Ayrıca, bir sendikadan veya dernekten veya sohbete gittiğinden dolayı herkesin hayatı kararsın, ama uzun yıllar örgüt ile işbirliği yapıp darbeye zemin hazırlayan siyasiler “kandırıldık” desin. Akla, mantığa, hukuka ve dine uyarmı
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 22:48
0
İnsan yasamayinca yakıştıramıyor. Bende ihraç edilmeyi beklemiyordum. Savcı takipsizlik de hatalarımi yazmış. İstif ettiğim sendika, 2008-2009 arası kredi kartı ondan sonra hareketlilik yok 2010 yılında face de beğeni Hastanesi'ne gitmişim Dergi almışım 2011 falandır Ben hain terörist im öyle mi? Bırakin artık konuşunca bile sıkılıyorum.
adalet 18 Temmuz 2019 09:27
ben etkin pişmanlıktan yararlandım, bana 6 yıl ceza verdi hakim, devlet büyükleri sözde etkin pişmanlıktan yararlanın size ceza verilmez dediler, ama şimdi cemaattekiler gördünüzmü size demedik mi ceza verecekler dediler, biz devlete güvendik herşeyi anlattık, bunun müküfatı 6 yıl mı, siz olsanız kime güvenirsiniz hocam, biz de artık birtek Allaha güveniyoruz, varsa bir hakkımız cezamız Allah a havale ediyoruz
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 14:33
0
Demek ki devlette güvenmemiş...
Ahmet bey bu gazetede sayenizde karar-dı. Ne yani feto mikripları özür dilemediği müttetce garibana af- iade vs. yokmu? Sizin adaletten anladığinız bu mu? darbe yapan yaptıran ona destek olan hesabını versin.Gazete aboneliği, sendika , bank asya , baylok proğranı kullanmak suç değildir.Birfiil eyleme karışmak mesaj ve içerikleriyle destekçi olmak suç olmalı. Bir birini motive amaçlı rüyalar , günlük işlerle ilgili mesajlar vs. gizli örgüt olduğunu düşünen kişı baylock şifresini 12345 yapar mı? Id adını kendi adı yazar mı ? sizler akil adamlar Allah rizası için iki müslüman topluluk arasinı bu
Karar Okuru 18 Temmuz 2019 09:21
Yanlışın içinde uyanıp doğruyu bulmak bazıları için 25 beş yıl sürer tespiti milyonda bir eder ya da bilemedin iki. Diğerleri gönüllü aldanmışlık içinde yaşar. Hayat damarları oradadır. Çalışıp kazanmadan geldiği için hep itaat eder. Bu sadece cemaat yapıları için geçerli değildir. Siyasette böyledir. Ekonomide de. Bir kaç gün önce lüks harcamalar yaptığı tespit edilen bir bakan istifa etmişti. Türkiye de eğitimde, güvenlikte, ekonomide tarımda her şey dibe vurmuş var mı istifa eden bir bakan. Bunlar gerçeği görmüyorlar mı gerçekten. Yoksa.
karar okuyucusu 18 Temmuz 2019 09:10
FETÖ'nün sümüklünün hala peşinden giden varsa haindir. Ancak şu da bir gerçek ki zamanında okul,banka ve sendika kapatılsaydı bu kadar insanın canı yanmazdı.Devletimiz de vatandaşını korumalıydı..Bu mağduriyetler giderilirse insanlar devlete olan güveni tazelenir. yanında
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 09:06
Bu devlet sorgusuz sualsiz insanları ışından,aşından ve ailesinden koparıyorsa zerre miktar güvenim olmaz.15 Temmuz biz aldatıldı diyen siyasıler neden garibana zulm eder?Suçu tek taraflı aramamalıyız.Okul müdürü olan abim 20 gün Polis nezaretinde bekletildi.Bu adamın sütçü maşa olarak kullanılmak ve hizmet ediyorum düşüncesiyle davasına hizmet oldu.Tepeden birileri ortalığı kana buladıysa suçlu herkes mi oluyor? Dindarsız diyenlere artık zerre miktar güvenim kalmadı.Alni secdeye giden biraz da kendini sorgulamalı ey Ak Parti sevdalıları?
Tuna 18 Temmuz 2019 08:53
Ruz-i mahşerde hesabi çetin olacak çok kişi var. Mesela kendisine gelince 'Allah affetsin' diyerek işin içinden sıyrılan ama bize gelince yok bankada hesabin var, yok sendikaya üyesin diye onbinlerce masumu terörist ilan edenler gibi...
Volkan OVA 18 Temmuz 2019 08:53
FETÖ'cüler ne diyordu! Hocaefendi'nin bir bildiği vardır. MHP'liler ne diyor! Bahçelinin bir bildiği vardır. AKP'liler ne diyor! Reisin bir bildiği vardır. Bunu Menzilciler, Süleymancılar v.s uzatabiliriz. Oysa Kuran'ı Kerimde Yüce Allah; "Akletmiyorsunuz" diyor mesele bu
Gazete okuru 18 Temmuz 2019 08:50
Yazar uzun yıllar onların gazetesinde idi. Şimdi bu konuda akıl vermesini inandırıcı bulmuyorum. Bir siyasetçi "darbe girişimi bize Allah'ın bir lütfu oldu" demişti. Böyle dersen bırak örgüt mensuplarını kamuoyunu bile ikna edemezsin...
Kasım Özdemir 18 Temmuz 2019 08:39
Sahibimizin huzurunda alacağı olan alacağını alır vereceği olan cezasını çeker ve kalınır o diyarda.
Kasım Özdemir 18 Temmuz 2019 08:38
Sayın tasgetiren bir khk li olarak sorguluyoyorum bana idarecilerin yaptığını beni iltisaklı sayıp iltisaklilara söylenenleri. Kendi amallerime mi inanayım yoksa yüksek bürokratlara mı yüksek cümlelere mi. Allah bu 15 temmuzu yapanı Yaptıranı önleyemeye gücü yetip de önlemeyeni ve 15 temmuz hakkında bilerek yalan söyleyenleri kahretsin. Bana ali bulacin ifadesiyle devlet dahil kimseye güvenilmeyecegini öğretti bu karanlık. Hala birçok kalem karanlıkta kalan noktalar var diyor. Allah devleti daim adaleti kaim kılsın. Kader dileğiyle gelinir ve geçilir bu dünyadan. Sahibimizin huzurunda alacağı
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 08:21
Bütün bu yaşananların (sıkıntıların) bitmesi için herşey tamamda üçbeş saf masum garibanın tevbesi mi eksik? Gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz, çözüm öneriniz bu mu? Yıllardır mütefekkir ve alim bir yazar diye okuyoruz. Ağzımı azıcık bozayım; la bi git işine...
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 08:12
Ben mağdur bir öğretmenim. Sendikaya üye olduktan sonra istfa ettim. Param yok bankada, bylockun adını bile duymadım. Üç yıldır 300 tl haftalıkla sigortasız çalışıyorum. Ailem olmasaydı açlıktan ölecektik. Her gün fethullah gülene lanet ediyorum. Ben imanımı kurtarmak için selâm verdiğim insanlar yüzünden imanımı kaybetme noktasına geldim. Suç işleyenlere gereken cezayı fazlasıyla verin de benim günahımı da söyleyin. Hiç olmazsa çileme bir mazeretim olsun. Hâlâ bu sapkınlardan medet uman varsa onlara da lanet olsun.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 08:04
Kim ne derse desin ne kadar suç işleyen varsa bulmak devletin görevi lakin burada mesele suç değil iltisaklı olmak bu adamların derdi suçluyu bulmak değil ne kadar gariban varsa devletten uzaklaştırmak kendisiyle değil nesliyle uğraşıyorlar onun için ruz i mahşerde hesap verecek sadece darbeciler değil garibanlara bu zulmü yapanlar da verecek ama o hesap miskal şaşmaz ayrıyeten mazlum ile Allah arasında perde yoktur hatırlatırım
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 07:56
Adamlar sinsice değil, bağıra bağıra geldiler. Bir cemaat, neden silahlı kuvvetlere ve emniyet teşkilatına kanca atar? TSK'nın dini terör cemaatleri ile mücadelesine kimler niçin şerh koydu? Ergenekon, Balyoz gibi kumpaslarda laik Müslüman askerler içeri tıkılıp, FETÖcü askerlerin (darbenin) önü açılırken, bu kumpaslardaki deli saçması delillere neden aklı başında bildiğimiz insanlar bile inandı?
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 07:42
Bu konuları dert edinen kaç kişi var mrdyada bilemiyorum ama ülkenin selameti için bu konu üzerinde düşünmeli, çıkış yolu aranmali. Tepedeki tevbeye gelince: o tedavi edilmeli ve psikyatrik durumu netleşirse yada eceliyle ölürse ancak etrafı öyle çözülür.
BAKİ KILIÇ 18 Temmuz 2019 07:41
Ahmet bey güzel yazmışsınız hoş yazmışsınız, ancak; o itiraf hiç bir zaman gelmez çünkü; bu tür oluşumlar, yabancı istihbarat örgütlerin sızmalarına/kullanımlarına açıktır. 15 Temmuza giden bu iğrenç süreçte de inisiyatifin kimde olduğu üzerinde de düşünmek gerekir. Ayrıca devleti yönetenlerin tevecühüne mazhar olmuş ve halen devlette güç sahibi olmaya çalışan dini grup/cemaat yada oluşumların da bir gün yabancı istihbarat örgütlerin inisiyatifine girebileceğini düşünmek gerekir.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 07:39
Halkımızı yıllar boyu bu terör örgütünün koynuna iten her yerde övgülerle bahseden ne istediler veren yöneticilerimiz emrinde mit emniyet genelkurmay gibi tüm kurumlara 13 yıl hükmettikten sonra birgün kalkıp kandırıldık Rabbimde milletime affetsin deyip işin içinden sıyrılıp garibana nefes alma hakkı tanınmamasını tüm aile ocağını söndürmeye yönelik uygulamaları nereye koyacağız İnsanlar devletin kin ve öfkeyle değil herkese aynı kriterlerin uygulandığı adaletle hükmedilmesini bekliyor.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 07:32
Yazının en önemli ifadesi şu : ”İçine ‘maneviyat’ gibi deruni duyguların girdiği bağlılıklarda doğruyu yanlışı fark etmek kolay olmaz. Çok absürd hadiselerin yaşandığı ortamlarda bile uyanmayan insanlar olabiliyor. İşin aslı akıl ile, idrak ile, bilinç ile dini bağlılığı bir arada yürütmek olsa bile bu alanda çarpıklıklar yaşanabiliyor.” Neymiş, aklımızı başımıza alacak, sürüye dahil olmayacak, hacıyla hocayla, tekkeyle tarikatla, hiyerarşik ilişkiye gir-me-ye-cek-mi-şiz. Sen eşek olursan semer vuran çok olur.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 07:29
Hoca ruz i mahser mi dediniz nedir o kaç insanda kaldi alla sende.Bir grup ateist ,bir grup deist olmus, bir kısmı zaten doğuştan sekuler.Hak,hukuk ,ahiret ,Allah korkusu, çok büyük bir kesime o kadar uzak kavramlar ki. Dini rehabilitasyon projesi filan işlemez. Kim yapacak dini rehabilitasyonu , Hadi aranızda en günahsız olanınız yapsın. Bu ülke siyasal İslamcısi, cemaatcisi , filan sayesinde kapanın elinde kalır derler ya ,tam o biçim bir ülke oldu. Sayenizde ağam hepinizin sayesinde..
KARAR OKURUfransa 18 Temmuz 2019 07:23
Slm hocam insanin en zayif noktalarindan biri nefislerin hislerinioksamak sen busun bu yuk senin omuzlarinda bu zamanin ebubekr i musabi ahir zamanda daki kardeslerime selamin muhatabi iltifatlariylada tiryaki olundugundan birde dusunelim bu duygu ve dusuncelerlede yillarca yogrulunca yanlis liklar butun ciplakligiylada ortada oldugu halde inanilir gibi degil olacak seymi ama malum tvittir havuzllarndan servislerinden hikmetinden sual edilmezmis ayrica bunlarin hepsi iftira birgun gercekler ortaya cikinca gorursunuz siz tovbeye davet ediyorlar uyaranlari allah izan versin hurmetler
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 07:26
Beyefendi, kendinizi bu konularda yazı yazmaya ehil düşünür, mütefekkir gördüğünüze göre arızayı göstermekle yetinmeyip çözüm de önermeniz gerekirdi herhalde. Ancak anlaşıldığı kadar siz de bir çözüm öneremiyorsunuz. Çünkü problem o kadar basit değil. Devlet baba mensuplarını korumakla sorumludur. Burada ruzı mahşerde yakasına yapışılıp hak talep edilecek olan devlet değil ABD adına bu ümmetin en kabiliyetli insanlarını devşiren ve birer mankurt haline getiren Fetulla teröristidir. Bunun aksini gündeme getirenler de onun değirmenine su taşıyan en hafif ifadeyle gafletteki ahmaklardır. Vesselam
Ahmedâ 18 Temmuz 2019 06:33
Sayın yazar bu nasıl bir cümle ( uzun olduğu için hepsini alamadım): “...Ancak bizim ardımızdan gelerek, bize güvenerek yürüyen insanlar olanlardan sorumlu değildir..." 1.Makamına göz diken mesai arkadaşının iftirasıyla işinden atılan 2.Kira bedelini, ev sahibinin Bankasya hesabına yatıran 3.TRT'de idarecilerin tesvikiyle Kimse Yok Mu Derneği'ne bir kaç sms gönderen kimseler 'bunların ardından giden kimseler' mi oluyor? Diğer husus size göre devlet, sırf fetö idarecilerinin pişmanlık göstermesi için mi yüzbinlerce kişiyi soruşturmaya tabi tutuyor anlamadım? Hukuk devleti nerde kaldı o zama
Mü'mine 18 Temmuz 2019 11:41
2
06.33'e Ahmet Taşgetiren ağabey, iftiraya uğramış mazlum durumundaki insanlara adalet için çok yazdı, çırpıntı adeta.Geçmiş yazılarını okumalısınız.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 06:01
Hasan Sabbahin hashasilerinin akibetinden ders cikarillmali...
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 05:58
Yani diyorsun ki tepe yanlış yaptık desin, her şey eskisi gibi devam etsin. Bundan on yıl sonra yine aynı şeyleri yapmayacaklarının garantisi var mı? Ya da diğer cemaatlerin. Bu yapılar güçlendikçe her zaman bu yola girecektir. Ülke için milli güvenlik tehlikesi yaratacaklardır. Bir kişinin etrafında örgütlenen bu yapılara engel olunmalı.
TR 31 18 Temmuz 2019 05:48
Sayın yazar hapihanelerdeki yapılan yanlışlıklar sonucu Pkk misli misli büyümedi mi ? Devlet alt kesimi yanına alarak örgütün tepesiyle irtibatını ancak koparır. Devlet gazeteye abone olmuş. BAsyaya para yatirmış , basit bir habetleşme programı kullanmış (kabul etmedikleri içeriklerde bile günlük rutin işleriyle ilgili mesajlar var nasil örgüt üyesi ise) vs. hepsi 15 temmuza kadar yasal olan kurumlarla sırf dini bir cemaat diye hayır işlemek maksadıyla gidenleri önce Devlet af etmeli ve sonra proğramlı bir şekilde örgütün başı ile irtibat kopar o zaman.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 05:30
Evet çok doğru dini rehabilitasyon şart sadece ceza vererek bu ihanet bastırılamaz gelinen süreç te bunu gösteriyor ve insanlara yıllarca aynı söylemi yaparsanız destekleyen kesim bile bir zaman sonra körelmiş ve sizi anlamamaya başlar.Çok yönlü düşünmeli ve her türlü tedbir alınmalı. Bu yapı bir günde oluşmadı bertaraf etmek de zaman ister.Psikolojik unsurlardan faydalanmak gerek.Sloganvari yaklaşımlardan kurtulmak gerek.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 05:21
İşini kaybeden,hapse giren birini Tövbeye davet çok zordur.Masumlar için Merhamet yaraların ilacıdır.Yoksa inadına bağlılık da çoğalabilir.Bu durum psikolojik ve sosyolojik araştırma konusu...
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 05:05
Deli misiniz? Bu yapıyı hiç mi öğrenmediniz? Böyle bir şey olsa hemen tevbe ettik deyip yine alttan alta çalışmaya başlarlar.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 10:01
0
Bunları kullananlar başardı. Narkozdan çıksalarda çıkmasalar da... Hasar meydanda.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 10:41
1
Nasıl ki her Kürt PKK'lı değil, bu şer örgütüne geçmişte selam vermiş, bu yüzden de zarar görmüş herkes örgüt elemanı değil! Sokaktaki fahişenin bile haysiyeti varken haysiyetsiz bir güruha mensup addedilmek bir insana yapılabilecek en büyük kötülüktür. Allah merhametlilerin en büyüğüdür. Ve merhametlileri sever.
Maraşlı 18 Temmuz 2019 10:45
2
Onlar tevbe edince eski yerlerine geri koyun demiyor. Bu örgüt çözülsün ve hiçbir yerde uzantısı kalmasın diyor. Halkın üzerinde ciddi bir psikolojik yük olarak kalmamalı.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 02:09
Ben de isimden itibarimdan oldum bir gecede.Fillerin savasinda olan bize oldu.Artik bu devletten adalet beklentim de yok.Dine karsi da sogudum kaybettim hem dunyami hem ahiretimi...Allah fetoden bu iktidardan bunun hesabını sorsun.Ben kimseye silah cekmedim.Sayın Arinc turkce olimpiyatlarinda tarihi konuşmasını yaparken bu adamlar hayirli isler yapiyor dedim ve ben de kandim.Ama ne bankaya hesap açtım ne bylokk kullandım ne de orgutsel bir ortama katıldım.Bu cok agir bir imtihan ve kimsenin de cozum bulacagi yok.Allah nasil sabrediyor bunca adaletsizlige şaşırıyorum...
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 10:58
8
Anadolu Üniversitesi bünyesindeki SODİGEM'in hazırladığı rapora göre FETÖ'nün "trol ordusu" tek merkezden yönetiliyor. En yoğun mesaj atılan saatler 20.00-23.00 arası. Tespit edilen 10 taktik ise şu şekilde: Gündem oluşturma, devleti suçlu gösterme, kişileri tehdit, hedef gösterme, hedef saptırma, değerler istismarı, hukuku yanıltma, örgütü meşru gösterme, mağduriyet algısı yaratma, üyelerine moral.
KARAR OKURUNA CEVABIMDIR 18 Temmuz 2019 11:24
0
Sayın okur,acizane fakat halisane olarak küçük bir ikazda bulunmak istiyorum.Hakkınızı şimdiden helâl ediniz.Bu dünyanın imtihan dünyası olduğunu lütfen unutmayalım.Burada her şey kulun istediği gibi olmaz,zaten olsa imtihan sırrı kalkar.Peygamberimiz(Aleyhisselam) ne diyor:"Mü'minin her hâline şaşılır. Musibet ve sıkıntıya uğrar sabreder,nimete ve sevince garkolur şükreder".Biz mü'minler de herhalükarda, ya sabredeceğiz ya da şükredeceğiz.Bir de son cümleniz biraz sorunlu.Allah'ın sabrını biz insanların sabrıyla asla kıyaslamayın.Allah'ın 99.ismi,"Es-Sabur'dur.Yani,çok sabırlı.Tarihte yapıla
ali 18 Temmuz 2019 11:50
0
Allah imhal eder ama ihmal etmez.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 01:51
Herkesim de bir mağduriyet konusu fetöden. Ya ülkenin mağduriyet ı ne olacak. Hiç kimsenin tevbe edeceği yok. Hala bir çoğu kehanet bekliyor. Emin olun tepeden gelen her emre itaat ediyorlar. Yazık nasılda bağlan mislar. Tam tersi olsaydı kendileri kimsenin gözünün yaşına bakmazlardi. Bugün adalet sistemi bozulmuşsa yine onların yüzünden. Bir çok vatan evaldı onların yüzünden hakim savcılık sınavlarını kazanamadı. Neyin mağduriyeti. Hocalarından gelen emirle gider olur lerde hasta da olurlar. Renk vermemek için gider birbirlerini ihbar ederler. Çevrem bunlardan dolu. İlk fırsatta neler olacak.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 10:04
1
Çok doğru yazmışsın kardeşim.Bu fetöcüler,acitasyon yapmayı,mağdur rollerine soyunmayı iyi bilirler.Hayatları takiyye,yalan,dolan.Adalet sistemini kendi çıkarlarına göre kullandılar.6 sene evvel güç ellerinde, gözleri kör olmuş kibir abideleriydiler.Darbe başarılı olsaydı kimsenin gözünün yaşına bakmazlardı.Kendilerinden olmayanları ispiyon ederlerdi.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 01:31
Ahmet hocam. "Ey iman edenler, adil şahidler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O, takvaya daha yakındır. Allah'tan korkup-sakının. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızdan haberi olandır" ayeti sizin icin ne anlam ediyor. Gercekten adil misiniz Cemaate karsi. Bir gecede nasilda Teror orgutu yaptiniz Cemaati. Siz nasil anlayamadiniz bu gercegi Cemaatin medya organlarindaki programlara katildiginiz zamanlar. Sizi de mi kandirdilar hocam.
KARAR OKURU fransa 18 Temmuz 2019 07:45
0
Slm yalniz ahmet hocayla sinirlamayin kardesim topyekun devlet millet kandirilmis soz konusu pekala herkes hayirli sevabli bilinen projelerine herkes temenna durdu tesvik etti colugunu cocugunu teslm etti guvendik gel gorki en sonundada darbeyede istirak edecek kadarda yoldan cikilmis bnun cemaatla alakaligindan cok terore tekabul eden ihanetlerinden bahsedilyor ha magduriyetler var ama olmasi hainligi ihaneti gormeyelimmi diyorsun
......... 18 Temmuz 2019 08:11
0
İşte budur yazarın aradığı cevap.ama yazar hala umitvar nedense..Ahmed bey onlar asla bir cemaatin neden askeriyeye canhiras eleman sokmaya calistiklarini, hukukçulara ve polislere neden bu kadar önem verildiğini yani dini bir cemaatin tüm bunlarla ne işi olduğunu sorgulamazlar.sagirdir isitmezler kordur görmezler.baksaniza yukarıdaki inkâra.....
Matci 18 Temmuz 2019 01:27
Tepedekiler istedikleri gibi konuşabilirler. Bu beni ilgilendirmez. Benim tek isteğim bir mağdur olarak cocuklarimin hicbir cemaat yada tarikatla ilişki içinde olmamasi. Vesselam
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 05:30
2
Aynı zamanda herhangi bir cemaatle vakıfla dernekle hocayla hatta dindarım diyen herhangi bir kişi ile ilişki içine girmeyecek evlatlarımız. Çünkü dindarlar her türlü haksızlığa gözlerini kapatmış durumdalar. Dindarlar bizden uzak dursunlar yeter.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 06:01
5
Şeriat olmadan ne tarikat olur ne de cemaat... Doğru seçim yapılmalı, bir cemaatin hataları genele yayılmamalı...
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 01:25
Sayın Yazar Basit bir kural vardır - yanlış bile olsa -düşüncesi ve inancından ideolojisi veya kimliğinden özetle aidiyet hissettiği alt veya üst kimliğinden dolayı aşırı baskı ve zulüm bir bireyin veya topluluğun o kimliğe daha sıkı sarılmasına sebebiyet verecek kaçınılmaz bir neticedir. Özetle zulüm baskı ve haksızlık sempatizanı bile militan yapar Çünkü birey kendi masumiyetinden yola çıkarak pozisyon alır haklı ve haksızı o pencereden değerlendirir dolayısıyla teknik olarak istediğiniz neticeye çıkmaz. Gerçek Bir çözüm istiyorsanız size tavsiyem Mekke fethini çok iyi inceleyin
K. Okur 18 Temmuz 2019 01:20
Ne istedilerse verdikleri bu ülkenin bağrına bir hançer sapladı. Artık dikiş tutmaz işin din boyutuda bu günahtan nasibini alıyor. Her tarafa yayılmış cemaatler kişileri dinden ve islamdan uzaklaştırıyor. Bunun başkada sonucu olmayacaktır. Avrupa bağnaz hritiyanlığını biz 1000 yıl geriden aynen yaşıyoruz. Ortacağın cadı avcılığı, komşuların birbirini gammazlaması ve cadı yakma ayinleri aynı kafa ile FETÖ üzerinden yaşanıyor. Üstelik fetö ile yatıp kalkanların şimdi günahsız gibi ortada dolaşmaları çok çarpıcı. Bu toplum bunun bedelşni ağır sosyal ve ekonomik yıkımla ödeyecek.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 11:27
2
Ben islamcıların güçlü olduğu zamanı gördüm fetö ve bu iktidar. Diyanet işleri başkanlığını hacivata çevirdiler ve ben onların sayesinde dinden ve dindarlardan soğudum.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 00:10
Cihangir İslam twitter hesabından yayınlamıştı: İhraç bir aile, erkek hapiste, çocuk hasta, sonra vefat ediyor, anne üzüntüden 29 kiloya düşmüş. Bu insanlar suçlu bile olsa bu vaziyette özeleştiri yapabilir mi? Dün sofrasına oturan siyasetçisi/gazetecisi bugün en vatansever(!) yurttaşken, siz perişan olmuş insanlardan tövbe mi bekliyorsunuz...Değil bankasyada hesabı olmak, orada hesabı olan birine borcunu havale ettiği için bile işini kaybetmiş insanlar var. Bu insan neyin öz eleştirisini yapsın şimdi?
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 00:04
Kolay gelsin.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 00:01
Kimse fetöyü affedin demiyor ki siz de fetöden tevbe çıkışı bekleyesiniz sayın bürokrat, insanlar sizden bulaşmamış, masum, yaşlı, hamile ve çocukların salıverilmesini, haklarının ve en önemlisi itibarlarının iadesini istiyor. Sanki size oturun da fetöyle uzlaşın diyen var da siz de onlar tövbe etsin diyorsunuz.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 23:59
Her şeyi iğdiş edenleri/beraber yürüdüklerinizi elinizden kaçırdınız, çoğunlukla bu suçlarla hiç bir alakası olmayan insanları aşından, mesleğinden, özgürlüğünden ettiniz. Adam üç yıldır cehennemi yaşıyor hem de ne için olduğunu bilmeden, kalkmış tevbeden bahsediyorsunuz. Ne için tevbe etmesi gerektiğini bilse keşke. Rabbim adaletin bir an önce tecelli etsin, insanların insafına bırakma kimseyi.
Matci 18 Temmuz 2019 01:33
0
"Ey iman edenler, adil şahidler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O, takvaya daha yakındır. Allah'tan korkup-sakının. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızdan haberi olandır"
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 05:41
8
01.33 Adil olmuş olmak için,hakkı ayakta tutmuş olmak için,Fetö'ye bağlılıklarını hala sürdürenlerin müstehaklarını bulmaları gerekiyor. Bunlar müstehakarını bulunca adil olunmuş olur.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 11:34
2
O bürokrat o cemaat ileri gelenlerine neler yapmıştır kim bilir. Darbe başarılı olsa idi emin ol akp tövbe etsin derdi
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN