Back To Top
Satranç

Satranç

 - Son Güncelleme: 19.05.2019 Pazar 08:28
- A +

İş söylem gücüyle halledilebiliyor olsa sorun yok, o konuda bir hayli etkileyiciyiz.

İş haklı olanın hakkını alabildiği bir dünyada gerçekleşiyor olsa, yine sonunda “Hak yerini bulur” demek mümkün.

Ama ülkeler söz konusu olduğunda “çıkar önceliği” var, “Haklılık” alanını ülke çıkarları belirliyor ve nihayetinde “Gücü gücü yetene” kuralı işliyor.

Güç ise, hem askeri – ekonomik varlığınızdan kaynaklanıyor hem de başkalarıyla ilişkiyi kendi konumunuzu tahkim edebilecek şekilde kurgulayabilmekten. Bunun en bilinen formülü, “Dostları artırmak, düşmanları azaltmak.”

Son zamanlarda “biraz sıkıştık” tespiti, herhalde herkesin ortak kanaati. Bunu, en çok ülkeyi yönetenlerin ruhunda hissettiğini tahmin edebiliriz. Ne de olsa bizler, dışardan bakarak olan biteni okumaya çalışıyoruz.

“Son zamanlarda…” ifadesi, aslında dış politika söz konusu olduğunda “son zamanlar”dan ibaret değildir. Başlığa “Satranç” ifadesini boşuna koymadım. Karşılıklı hamleler örgüsünde bir de bakıyorsunuz “sıkışmışsınız.” Ne oldu? Gelinecek noktayı önceden öngörüp, karşı hamle yapamadınız.

Öyle mi oldu, tabii ki tartışılabilir. Başka türlü olabilir miydi, böyle bir sıkışıklığa mahkum mu idik, bu sıkışıklık içinden çıkmak için imkanlarımız var mı, bunların hepsi konuşulabilir.

Acaba Amerika’nın şu anda İran’a karşı yürüttüğü kuşatma harekatı, kaç hamleden sonra bugünkü noktaya geldi, kaç hamle sonra Türkiye için de bir tehdit niteliğine dönüşecektir?

Mısır’da darbe yapılmış, Suriye’de Amerika’nın tavrı değişmiş, Amerika’da Trump iktidara gelmiş, Suud ve Körfez ülkeleriyle sırlı bir ilişki başlamış, peşinden Suud – İsrail – BAE – Mısır denklemi kurulmuş, Suriye’de Türkiye Rusya ile iş tutmaya yönelmiş, bu süreçte AB ile ilişkiler  sarsılmış… Bir yandan Türkiye’de çözüm süreci akamete uğramış, diğer yandan Suriye’de “Kürt kartı” Türkiye’ye de ihraç edilecek bir model halinde devreye sokulmuş, Suriye’de Türkiye ile birlikte çalışan muhalif güçler Rejim – Rusya cephesinde “terörist” muamelesi görmeye başlanmış ve Türkiye 3 milyon Suriyeli mültecinin yükünü çekmeye mahkum edilmiş…

Kaç yılı buldu bu süreç? 7-8 yılı.

“Orta Doğu’da hiçbir gelişme Türkiye’nin iradesi olmadan gerçekleşmez” özgüveninden “Sıkıştık” noktasına gelişin süresi bu. 

İran’a yönelik harekat, çok açık ki bir bölge tanzimidir. Operasyonun arkasında kim varsa (Amerika, İsrail ve bunlarla koalisyonu kendileri için kurtuluş simidi gören Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri’nin iktidarları) benim kanaatim, onların aynı zamanda Türkiye’yi tanzim gibi bir niyetleri olduğu gerçeğidir. Elbette güçleri yeterse… ama süreçler “güçlerin yeter hale gelmesi”nin örgüsünü hazırlama süreci olmuştur.

Amerika’lı koalisyonun alt birimlerinin kimleri içine aldığı belli. Biz, bunu Rusya ile dengelemeye çalışıyoruz, birlikte iş tuttuğumuz alan Suriye, ama Suriye’de Rusya’nın tam da bizimle aynı yöne gitmediği görülüyor. Farklılaşma alanlarında hiç tereddütsüz farklılaşıyor. Biz mi ona mahkumuz o mu bize, ya da nereye kadar Rusya, diğer ilişkileri dengeler, içimiz rahat değil. 

Yalnızlık iyi değil. “Değerli” gibi bir teselli alanı olsa da, “Kader tayini” söz konusu olduğunda, iş gelip “Güç”e dayanıyor. O da ilişkilerin niteliği ile alakalı.

İsrail güçlü mü? Nasıl güçlü? Kendi çıkarı için kullanabildiği enstrümanlarla güçlü. Bu enstrümanların içinde devletler var, sahip olduğu bütün imkanlarla siyonist diaspora var.

Amerika da sadece kendi gücünü kullanmıyor, bakın işte, Mısır’ı, Suudi Arabistan’ı, BAE’yi kullanıyor, yani normalde bizim hinterlandımız olan İslam ülkelerini… (İran karşıtlığından belki biraz da Türkiye’ye karşı rezervlerinden dolayı.)

Amerika, Rusya ile paslaşıyor yarınlardaki müşterek rakiplerini (düşmanları mı demeliydim) devreden düşürmek için…

Bunlar henüz savaş olmadan gerçekleşenler… Diplomasi… Silahsız savaş alanı.

“Dünya Beş’ten büyük” mü? Elbette büyük ama bu potansiyel bir büyüklük, onu kinetik hale getirebiliyor musunuz, yoksa “Beş” birbiri ile savaş halinde gibi görünürken, bir de bakmışsınız si alanı dar etmiş mi?

Oynamaktan maksat ütmektir. Bu en çok dış politikada böyledir. Vahşi bir ormanda survivor (hayatta kalma mücadelesi) yapıyoruz. Bu boyutta bir “Beka sorunu”muz var mı, var. Ama bu sorunun iç politikada gerektirdiği dil, birbirini ifna niteliği taşıyan bir kamplaşma değil… En tehlikelisi de içerde yalnızlaşmaktır çünkü.    

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 23:46
Malesef ülkemizde bati abd veya avrupanin karsi tavri tek basina büyük kitleler icin haklilik dogruluk kriteri olabiliyor. Halbuki bu tek basina anlamli degil. Dost bildiklerinizle yapilan isbirligi yikici olurken mhp ittifaki gibi, düsmanlarinizla bazen ortak paydada bulusabilirsiniz. Kudüs meselesinde avrupanin tavri gibi. Sizinde yazida belirttiginiz gibi bu bir güc dengesi üzerine satrnc oyunu, ama türkiye bu oyunda kendi kapasitesinin altinda bir oyun oynuyor ve kaybetmese bile yerinde sayarak eline gecen sansi israf ediyor.
Muhtefi. . 19 Mayıs 2019 23:21
Satranc hemde meşhur üniversiteli Matematikçi Genci Hizirim diye onbinlerce lira tirtikladilar..:)))..bizide Suriye'de fena halde OYUNA GETİRDİ siyonistler. ! İSLAMCILIK tezgahı ile. .:))..şimdi ayıkla princin taşını. !..İSLAM =TEVHID'tir. cilikciligi olmaz. Muhafazakarligi olmaz. Akıl ile yürünür Kalp Aklı ile Tefekkür edilir.Oyuna gelmez.Kuran ve Hikmet ehlidir onlar. Her takkeli, sakalliyi, tespihliyi Dede bilmez. :))..satranç iyide nerde o İrfan ve Hikmet ehli. Alimin uykusu Cahilin İbadetinden üstündür derler. !
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 23:11
Ürettiğimiz yegane şey : Hamaset Sözü atalarımıza bırakalım : Lafla peynir gemisi yürümez. Ülkemizin en acil ihtiyacı : Rasyonel politikalar yürüten bir yönetim.
Dünya 5 ten büyük falan değil. Bu 5 devlet dünyayı yönetiyor ve dünyanın geri kalani gücü ve etkisi olmayan ırgat kesimi. Neye göre dünya 5 ten büyük? Cografi olarak mi? Nufus olarak mi? Ekonomik olarak mi? Bu beş ülkeyi çıkarın bakalim geriye ne kaliyor. Dunya 5 ten büyük derken o dunya içine bu 5 ülkeyi de katiyorsunuz. Çıkarın efendim bunlari ondan sonra söyleyin büyük mü küçük mü. Osmanli gibi Türkiye bir ABD kadar olsaydi ayni lafi eder miydiniz?
B 19 Mayıs 2019 18:23
Hem İsrail'in Kudus'ü başkent yapmasından rahatsızsınız. Filistinlilere yapılan zulümden üzüntü duyuyorsunuz. Hemde İsrail'in en azılı düşmanı ESAD'ı devirmeye uğraşıyorsunuz. Yıllardır İsrail Suriye'ye saldırır. Artık saldıramıyor. S-400'leri Rusya yerleştirdi. Bu kadar cahilce bir dış politika olabilir mi? Oyumu Ak partiye verdim. Daha öncede refah partisine verdim. Başka partiye oy vermeyi de düşünmem. Ama bu iktidarın aptallıkları artık bıktırdı. Bu hataları bir müslüman yapamaz. Ancak bir münafık Esad'a karşı ABD ile işbirliğine gide
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 22:04
0
Hatali goruyorsan niye hatada israr edip ayni partiye oy veriyorsunuz? Muhafazakar olmasi yeterli degil mi? Bu hareket tarzi ne kadar radyonel ise hukumetin davranisi da o kadar rasyonel .
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 18:18
George Washington Üniversitesi akademisyenlerinden, Şeherazade Rahman ve Hüseyin Askari’nin 2010 yılından beri her yıl gerçekleştirdiği; ekonomi, hukuk ve yönetişim, insan hakları ve siyasi haklar, uluslararası ilişkiler konulu dört farklı endeksin bileşiminden oluşan, İSLAMİLİK ENDEKSİ sıralamasında, 2018 yılında Türkiye, 153 ülke arasında 99. sırada yer aldı. Erdoğan’ın, içte ve dışta Türkiye’ye 17 yılda kaybettirdiklerinin telafisi için en az iki nesillik süre gerekiyor.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 23:02
1
Birde Erdoğan olmasaydı kaçıncı sırada olurduk acaba. Hiç düşündünmü?
B 19 Mayıs 2019 17:37
Her işin kolayı vardır. Ama bu kolaylık aklı olanlar ve işi bilenler içindir. Akılsızlara işler zorlaşır. Menfaatinin nerede olduğunu bilmezler.Irak başbakanı Erdoğan ile görüşmek istediğinde sen benim muhatabım değilsin demek şu manaya gelir. Ben büyük bir devletin cumhurbaşkanıyım. Sende kimsin. Ben ABD ile konuşurum, Putin ile konuşurum..... Eğer Irak başbakanı ile görüşürsen petrol denizinde yüzen Irak'la iyi ilişkiler kurarsan pkk sorununu'da çözersin. Enerjide dışa bağımlılığı da çözersin...Petrol karşılığı işlerle ülkeye kazand
Er 19 Mayıs 2019 16:26
bir zamanlar güzide bir büyüğümüz bir koyup 3 alacağız diye ırağı mahfetmişti şimdi de yine güzü de bir büyüğümüz 5 haftalık sonra Emevi Camii'nde cuma kılacağız dedi 8 yıldan beri suriyeyi mahvetti
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 15:04
Hocam satranç haram haram...(kaynak :cübbeli)
Süheyl CALISKANOGLU 19 Mayıs 2019 13:50
Söyle bana arkadasinin kim ,söyleyim sana kim oldugunu?Maduro'da ABD'ye "aklinca posta atiyordu'bu günlerde ABD'yi müzakereye razi etmeye calisiyor.Bizi "taklit ediyor'Maduro.Önce saga sola posta attik sonunda yalniz kaldik,ne yapacagimiza baskalari karar veriyor,bizim bu hakkimizi da elimizden aldilar,Orta-Dogu'da bizden habersiz "yaprak kimildamaz,kus ucmaz demislerdi,bir zamanlar (!)..
cumhur 19 Mayıs 2019 13:32
Hükümetlerin devletin kırmızı çizgilerinden ayrılmaması gerekirken devletin değil partinin politikalarını ön plana çıkarması ve her yapılan işin "OY" a endeksleştirilmesi ülkeyi içinden çıkılmayacak ve telafisi mümkün olmayacak durumlara sokuyor.Elhasıl durum hiç iyiye gitmiyor...Allah yardımcımız olsun.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 12:00
Sayın yazar bu güzel yazılarla ülkenin bu hale gelmesine neden olan eyy amerika eyy bm eeyy sisi şeyy merkel eeyy almanya eeyy ab soylemleri zamanında hararetle verdiğin destek ve isledigin hatalar unutulmuyor. Sebep olduğunuz soruna birde çare arayıcı konuma bürünüp hepten insanları salak sanma. Hatadan dönmek fazilet diyorsan her yazının başına bu şerhi koy ve biz yaptık bunu de ve devam et ki işte ozaman benim eleştirime gerek olmasın. Yoksa her yazında bunu hatırlatacağım. Hakli olmak yetmiyor diyorsun ve el hak öyle ama o söylemler haklı da değildi. Suriy
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 11:47
Rusya ve esed aynı yerde ve biz abd ye karşı rusya ile denge arıyoruz. Ne komik ki medet umduğumuz rusya normalde bizim hasmımız. Yanı suriyede rusyaya teslim Olduk ki sonucunda desteklediğimiz bütün grupları terörist ilan ettik ve halep dahil esede teslimi onayladık. Yanı suriyede kaybettik ve şu anda bize zararı dokunmasın diye uğraşıyoruz. Ey amerika dendigi anda kıbrıs ve doğu akdenizde hapı yuttugumuz andır demiştim ve aynen oldu. Darbeci sisi, katil selman bm ve daha nice iç politik ülke zararına söylemler varken eyy yazar dön de bir bak sen ne demissin ki
Öncü birlik 19 Mayıs 2019 10:49
Dunya 5den buyuk elbet. Bu gazetenin yazarlari ve okurlari dahil, "öncü birlik" ne demek oldugunu bilen kac kisi vardir? 35 yil onceki asgerlikten aklimda kalan 'Öncü Birlik' özeti: Düşman hatlarinin gerisine sizarak işgale hazir hale getirmektir" Her yol mubah, en basta da algi! 5 buyuklere gonllu veya cebren "öncü birlik" vazifesi yapan o kadar cok satilmis var ki, hemde hainliklerini 'kahramanlik' olarak gosteren..
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 20:58
0
Bedelli askerlik hakkinda ne dusunuyorsun?
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 09:45
Dış politikada herkes önce kendi menfaatini gözetir. Mısır'da darbe oldu, vay sanki bize yapılmış gibi tepkiler, halkı sokağa dökmeler, en üst perdeden bağırmalar. Mısır ile birlikte bütün Araplarla ilişkiler bozuldu. Suriye'de Esed birkaç kişiyi ezdiyse bana ne? Hakan Albayrak'tan başka 4 milyon sığınmacıdan mutlu olan var mı? Cumhuriyet kadrosu gücünün sınırlarını bilen akılcı bir dış politika yürüttü. Şimdi ona zart buna zurt ile herkesle papaz olduk. Üstelik ne satranç, ne de poker biliyoruz.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 00:50
0
Cumhuriyetciler ve Akılcı bir politika ? Türkiye de kaç kere darbe oldu. Pkk ne zaman çıktı. Sen batıdan bağımsız politika oluşturmaya çalışırsan darbe yaparlar. Eğer yapamazlarsa dışarıdan sıkıştırırlar. Zamanında Suriyede olaylar başlamadan evvel kac kere uyarildi Esat hatta şimdi eleştirenler den Ahmet Davutoğlu 6 saat toplantı yapmamis miydi? O zaman Suriye ile yaptığı katliama rağmen dostane devam edilseydi batıdaki dostlar ne diyecekti..
Kemal Nakıs 19 Mayıs 2019 09:41
Ben bir aile reisi olarak bir kaç sene sonrasını görüp aile planlarımı ona göre yapıyorum. Maddi gücümü zorlayacak ise tatile gitmiyorum mesela. Oysa devlet dediğimiz mekanizma 10 yıllar sonrasını planlamalı ve buna uygun hamleler atmalı değil mi? Gelin görün ki 7-8 sene sürecinde Türkiye'yi batağa ve yalnızlığa iten olaylar akıl izan ile nasıl izah edilebilir? Türkiye'yi yönetenler bu kadar mı basiretsiz, burunlarının ucunu görmekten aciz ya da gaflet, dalalet ve hıyanet içerisindeler
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 19:24
1
İşin vahameti tam da burada : Her ikisi de.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 09:34
Mezhepçi dış siyaset yapıp bu siyasetin hedefi olması gereken Sünni blok ülkelerini karşısına alma başarısı gösteren bir anlayıştan söz ediyoruz. İsrail düşmanlığı zirvede ama İsrail'in tarihte olmadığı kadar pervasızlaştığı bir dönem yaşıyoruz (Bakınız AA binasının vurulması). Yazar ise hâlâ lafı eğip bükmekle meşgul. Açık açık yazınsana Sünni blokla işlerin düzelmesi için Müslüman Kardeşleri kapının önüne koymamız gerek diye.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 09:22
"Üstte mavi gök çökmedikçe Altta yağız yer delinmedikçe Senin ilini(DEVLET) ve töre'ni(HUKUK) kim bozabilir ? Bilge Kağan, ile Adalet Mülk'ün(devlet) temelidir." diyen Hz.Ömer(ra) aynı eksen,esasa işaret ediyordu.Ahmet hoca.Hukuk bitti.Hukuk/adalet iktidarın teminatı değil,hakk'ın teminatıdır.RTE ve AKP bakanlar.Hukukun ırzına geçtiler.Muhalif siyasetçi,gazeteci, vatandaşı dövdürüp ettirip kollamanın aracı haline getirilmiş yargı/hukuk devleti de toplumu da bozar.Adalet/töre yıkılırsa yıkanlarda altında kalır..İslam coğrafyası ortada!Yazık.Aklı
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 08:06
Santrac strateji, rasyonellik, akil gerektirir. Iceride yapilanlar ne kadar bunlari barindiriyor ki disarida yapilanlarda da olsun.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 08:03
Santrac strateji gerektirir, ulkeyi yoneten kismen muhazakar anlayisla tam ortusmez. Muhafazakar anlayis basina geleni kader gorup vardir bu iste hayir der, stratejiyi kismen Allah’in isine karismak kismen hinlik gibi algilar.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 08:05
AK Partili avukat Arzu Aydin: "Hicbir kanun, orf ve adetlerin ustunde degildir"...Acaba bu ulkede hukuk fakultelerinde yanlis seyler mi ogretiliyor?
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 21:00
0
Aslinda dusununce islam ulkelerinde avukatin soyledigi dogru. 12-13 yasindaki kizlari babasi, dedesi yasinda adamlarla evlendiriyorlar. Cok esli evliliklerin sayisi da az degil.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 07:43
3-"Her insanın yaptıklarını, boynuna kaderini olarak doladık.Kıyamet günü onu,(ayrıca) kitap(hesabı) önünde açılmış olarak koyacağız."(İsra/13) "Nasıl başımıza geldi bunlar diyoruz,değil mi?Allah"..Başınıza gelenler kendi tercih ve yaptıklarınızın karşılığıdır."(Ali İmran/165) Devlet hukuk ve teamül üzere işler.Soylu kalkmış DEVLET şu an öyle uygun gördü diyor.Apo ile görüşmeler için,yargı ülkede muktedirin taktir ve tayin ettiği hale göre işler oldu.Oysa iktidar,devlet,vatandaş ilişkilerinin sınırını, hukuk ve yargıç belirler.H
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 07:43
Suudi Mısır bae bu devletler hazır hocam çünkü öyle tipler devlet başında ki emret Trump yapalım diyecek kadar hazırlar ama bunun karşılığı Rusya ya yaklaşmak mi bana göre o da çok büyük hata yani ne demek oluyor sen kendini gücün merkezine oturtacaksın
Yurdumun İnsanı 19 Mayıs 2019 07:06
1-Ahmet bey aleme DÜNYA 5 TEN BÜYÜK DİYEN KAFA BEN 82 MİLYONDAN KÜÇÜĞÜM DİYEMİYOR.Sorun kibrin aklı ve gözü kör etmesidir.600 Miyar dolar sıcak parayı üretim,istihdam,Ar Ge,yetişmiş insan gücü,bilişim,ihracat için değil beton,asfalt, AVM harcarsan aldığın dış sermaye tuzak olur.Devlet hesap bilgisine sahipler bilişim,iletişi ağı sayesinde stranç nasıl oynanır gösterdiler.Sıkışmış kedi refleksi ile ülke yönetiyor RTE.Atatürk bir askeri deha olarak ekonomik gücün olmazsa ülkeyi koruyamazsın diyor.Bunlar ne yaptı ne kadar milli,stratejik ve ür
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 06:23
Dünya beşten büyüktür gibi laflar etmeyin. Edene de yüz vermeyin. Vakti zamanında Osmanlı nasıl bölgeye hakimse ve gücünü kimseyle paylaşmadıysa, bu beşli de gücünü paylaşmaz. Atomu parçalayacak, uzaya çıkacak gücün yoksa (ve daha nice teknolojiler) kimseye kafa tutma. Bizden kat kat ileri devletlerin yapmadığı dayılanmayı biz yapıyoruz.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 06:22
Devlet adamligi ve stratejik kafa olmazsa bir yerde tikanacakti, ana sorun dis politikamiz degil yani..
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 06:21
Anlayana sivrisinek misali...gerçekçi tesbitler yazdıklarınız. Mısır ve Suudi’ler Tarihi geç kalmışlıkları konusunda Osmanlı’yı sorumlu tutmuşlardır. Hatta tüm Arap ülkeleri bu görüştedirler. Bizdeki ham siyaset Arap ülkelerini güdebilmekten öteye geçemediği için gelinen nokta şaşırtıcı değil. Arap siyasetin de duvarın ilk tuğlaları yanlış kondu. Görünüyor.
Fitne hizmetcileri 19 Mayıs 2019 15:48
0
Arablar, Osmaidan ayrilali 100 yil oluyor, 100 yildir uzaya mi gittiler? Osmanli bizi geri birakti" fitnedir. Sion-Hacli iblisin musluman topraklari isgal ve halklarini kolay somurmesi icin urettigi bir fitneyi agzina sakiz yapanlarda Sion-Hacli hizmetcileridir
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 06:16
Bizimkilerin satranç falan oynadığı yok. Boş boş göğüs kabartma. Özgüvenden çok cahil cesaretinin verdiği efelenmeyle dış politika yapma. Ortadoğuyu biz biliriz gibi hiç bir manası olmayan varsayımlar. Araplara abilik edeceğimizi sanmak. O yönetimlerin hiç de Türkiye sevdalısı olduğunu görememek. Bir Rusya’ya bir NATO’ya göz kırparak akıllı olduğumuzu sanmak. Rusya’nın uçağını düşürünce korkudan Nato Nato diye yalvarmak. Sıkışmak ne kelime. Rezil olduk.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 04:40
7-8 yılda bu hale niye geldik? Çünkü devleti mezhepçi bir anlayışla yönettik. Oysa devletler mezhepçilikle değil, akıl ve çıkarlarla yönetilir. Çıkarlar ve akıl İran ve Suriye'yle birlik ol, Akdeniz'de Mısır' la birlik ol diyordu ama biz mezhepçi anlayışla olmaz dedik. O yüzden hem büyük İsrail geliyor hem Akdeniz elden gidiyor. Adamların iç işlerine karışarak şer ittifakına o ülkeleri biz kattık. Hâlâ da inat ediyoruz.
Ters yuz 19 Mayıs 2019 10:23
6
Bizim bin km sınırımz varken, irani 3 bin km oteden getirip Suriyeye biz mi soktuk? biz Suriyeye ne zaman girdik? Çin'den Kanadaya 37 ulkeyi Suriyeye biz mi soktuk? Oyle bir gucumuz hic oldu mu? Herkesin gozunun onunde olan olaylari, yuvarlak, slogan ifadelerle tersinden gosterme gayreti niye ...?
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 04:25
Bütün sorunların sebebi sakın kürt sorunu olmasınmı? Ben bir kürt olarak bütün yurdum insanına soruyorum? Yüzlerce yıl onlarca devlet ve milleti birarada yaşayan bizler nasıl bu hale geldik? Ve en önemlisi dinimize tamamen aykırı milliyetçilik adına kurulan bir partiyi kabullenebilecek ideolojik enformasyona hangi saiklerle yenik düşebildik? Ki İslam ın bu konuda kesin yasakları var. Ulan üç günlük dünya.Sonu toprak. Samimi iseler şeriatımızı ilan etsinler. Uğruna seve seve ölelim. Zaten öleceğiz. Bari şerefli bir ölüm olur. Ankara desin.Bizde doğudan
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 10:56
2
4.25'te yazan okur. Kurt isyanları sadece Cumhuriyet döneminde mi var? Osmanlıda da onlarca isyan yok mu? O zamanlar şeriat vardı, hangi milletlerin isyanlarını engelleyebildi?
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 04:20
Ahmet abi yazık oluyor anlaşıldı karşıt bir cebhe olusturyyorsunuz. Bu kimliginizle yapmış olduğunuz dualar kabul olmalıydı şimdiye kadar. Kabahat yönetenler de değil sanırım bende ve sizde. Biz neysek yönetenler odur. Yada dualar tutmsyinca birazda tersinden okuyalim demek mi oluyor. ... ne bileyim yazilarinizdaki şifre yi mi çözemedim yada sizi....
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 06:18
4
İşimiz dualara kaldıysa vay geldi halimize. Bütün camilerden bir dolar düşsün duası okuyunda ekonomi rahatlasın.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 03:12
Eeeee hocam şimdi şikayet ettiğin duruma yorumcular mı tedbir alacak .yoksa kıyısından köşesinden yazayım da üzerimdeki aydın sorumluluğunu mu yerine getireyim dedin .sesiniz cılız çıkıyor yazınızda da korkudan bişey yazamadım der gibisiniz
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 03:49
1
Daha ne desin? Çok güzel bir şekilde kendi üslubuyla olaya değinmiş.
Kasim 19 Mayıs 2019 07:00
0
Kufur mu etsin? ne yazacak baska?
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 02:54
Türkiye uzun zamandır dış politika, diplomasi -veya isterseniz “satranç” deyin- yapacağına fantazi edebiyatı yapıyor. Ayranı olmadan atla çeşmeye gidiyor. Bir hatırlasanıza neydi dünya da iki buçuk lider vardı. Bir Putin, yarım olan Obama, bilin bakalım tam olan diğeri kim? Reyiz! Bu güzelim orta büyüklükteki ülkenin potansiyelini - kabaca dünyanın yüzde biri- saçma sapan büyüklük fantazileri peşinde heder ettiler.
musto 19 Mayıs 2019 02:43
Yaşasın Cumhur Başkanımız bizi sevecekmiş artık sırtımız yere gelmez birlik beraberlik içinde yedi düvel üstümüze gelse vız gelir tırıs gider artık kamu kaynaklarından eğer kaldıysa eşit yararlanacağız bertaraf olmak yok diye hayaller kurarken hevesim kursağımda kaldı zoraki bağrına taş basarak sevecekmiş gönülsüz aş ya karın ağrıtır yada baş sevincimiz bir başka bahara kaldı.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 07:50
2
"82 milyonu sevmeye mecburum"...Sevmek gonul isidir. Mecburiyetle sevgi olmaz. Kaldi ki oy verdigimiz siyasetcilere teroristlere destek veriyorlar diye iftira atmak bizi seven bir insanin yapacagi is degil. Zaten biz sevgi dilenmiyoruz, ulkemizi yonetenlerin adil olmalarini bekliyoruz.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 02:39
Bu satrancı da zalım oynar bu İranlı lar. Biz arada taş fedası olmayalım da.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 02:18
Dış politika duygularla yapılmaz.Bu işi bilmiyorlar ve başarısız politiklar bu ülkeye çok zarar verdi vesselam.
KARARLI KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 02:18
İş söylem gücüyle halledilebiliyor olsa sorun yok, o konuda bir hayli etkileyiciyiz. “Aslı yok yaylasında 1500 koyunum var benim.”
KARARLI KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 02:07
Dış düşmanın varlığı ve büyüklüğü iç düşmanlıkların en azından ertelenmesini uzun vade de küçültülmesi mümkünse tamamen ortadan kaldırılmasını gerektirir. Dış düşmanın varlığı ve büyüklüğü meydanda iken, iç düşman icat etmek, var olanı büyütmek ve kemikleştirmek akıl kârı bir iş midir? Gün bir ve beraber olma günüdür.Derdimiz ve kaygımız seçim değil, vatan ve istiklalimiz olmalı. 150 nin üzerinde beylik, hanlık, devlet ve imparatorluk seviyesinde kurduğumuz yapıların nasıl yıkıldığına ibretle bakmamız ve aklımızı baş
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 01:40
Beka sorunu var, eyvallah. Hadi o zaman içeriyi bölelim. Buna itiraz ediyoruz. Gerçekten beka sorununu dert edinenler içeride mümkün olduğunca birliği sağlamaya çalışır, dışarda da kendisine karşı oluşan bloğu en azından bir kısmıyla uzlaşarak zayıflatmaya çalışır. Bizde olan ne? Kavgayı büyüterek beka söylemini güçlendirmek ve topluma beka korkusu yayarak antidemokratik ve keyfi bir yönetimi tahkim etmek. Bunu başardığınızda torpil, hukuksuzluk, adaletsizlik, adam kayırmacılık vs. Hepsi meşrulaşıyor.
musto 19 Mayıs 2019 01:20
Başladığımız yere tekrar geri döndük ekonomik krize çare bulunamadı yedek akcelerde kullanıldı batı olmadan ayakta duramayacağımızı ve çare bulamazsa bununda iktidarın sonu olacağı yerel seçimlerde görüldü.Suriyede rejim ve İran destekli güçlerin saldırısı yoğunlaştı tedbir olarak Apo tecritten çıkarıldı Amerika Türk çeliğine koymuş olduğu vergiyi eski haline çekti anlaşılan ilişkiler normalleşiyor.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 03:18
0
Sayın musto taşı gediğine koymuşsun.soyadın inşallah taşgetiren değildir.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 01:00
Tebrikler
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 00:45
Bir kere biz herkesle kavga ediyoruz. Durmadan yeni cepheler acip kendimizi zora sokuyoruz. Mesela niye Esad'i devirmek isteyenlere destek verdik? Almanya ve Hollandayla niye kavga ettik biz? Secim vardi, milliyetci vatandaslarimizin oylarini almak icin. Rusya'nin ucagini niye dusurduk? 17 saniye hava sahamizi ihlal ettiler diye mi? Ege'de biz Yunanistan'in, Yunanistan'da bizim hava sahamizi gun asiri ihlal etmiyor mu? Demek ki sebep o degildi. Papazi niye rehin aldik? Casus muydu gercekten? Simdi Guney Kibris Cumhuriyetine ait karasulara niye sondaj gemisi gonderdik? Yanlis hesaplar bunlar
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 00:08
Dünya 5 ten büyük değil de 1 den küçük olmasın?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN