Back To Top
AK Parti'den Tuğçe Kazaz önlemi

AK Parti'den Tuğçe Kazaz önlemi

 - Son Güncelleme: 14.01.2020 Salı 08:28
- A +

İktidarı eleştirmek, gerize taş atmaya dönmüştü epeydir. Sosyal medya trolleri sağ olsun, üstünüze mutlaka pislik sıçratırlardı. Ucundan dokunduranın karşısına, en iyi ihtimalle Tuğçe Kazaz tipi feadilik dikilirdi, yaşayan bilir.

20-01/14/758ccbaf9fce3c4fb883084be16c7bbe_k.jpg

'Gerize taş atmak' deyiminin sözlükteki karşılığı şöyle: Edepsize, edepsizliğini yapma fırsatı vermek...

Siz bunu, abdesthane çukuruna taş atmaya benzetebilirsiniz. Geriye mutlaka necaset püskürtecektir.

İşte iktidarı  kah ana avrat dümdüz giderek, kah galiz küfür ve hakaretlerle, kah durumdan vazife çıkaran göze girme ataklarıyla güya savunuyorlardı. Bu ağzı ve tıyneti bozuk hayasız akıncılardan meğer AK Parti yönetimi de ciddi rahatsızmış.

Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, sabırlarının artık taştığını geçen gün açıkladı. "Sosyal medya etik kuralları yayınlayacağız. Teşkilat mensuplarımız bu etik kurallara uymakla sorumlu olacak" dedi. 

Ne mutlu!..

'Onları biz tetikçi tutmadık, size bizim adımıza saldıranları sakın ha bizden bilmeyin' anlamına gelecek, göstermelik bir saldırganlıklarını üstlenmeme ve ilişik kesme ilanı değilse bu...Çok geç kalmakla birlikte sevindirici bir patronaj reddi, kutlarım.

Çok uyardım, AK Parti nihayet birbiriyle yarışan bu cevval alkış hademelerinin fayda değil zarar getirdiğini fark etti ki hizmetlerini geri çevirmeye hazırlanıyor.

Atik tetiklerin gayretkeşliklerini üstlenmemekle mi kalacaklar, etik kurallarına uymayanlarla aralarına nasıl mesafe koyacaklar, uygulama safhasında görürüz.

Fakat iktidar, karalama kampanyalarının kazandırmadığı, kaybettirdiği noktasına gelmiş olmalı. Bu kamburu sırtında daha fazla taşımak istemiyor, orası kesin.

Yalan ve iftiraya dayalı yıpratma saldırılarının, itibar suikastlerinin, kara propagandaların hiçbir siyasete yakıştırılmadığını kabullendiler demektir.

Umarım yaptırımı; 'gidin az ötede azın, istemez böyle tozutuk müdafaa, sizin gibi destekçi olmaz olsun, adımızı anmadan önce bir ağzınızı çalkalayın, gölge etmeyin başka taraftarlığınız gerekmez' netliğinde kendinden uzak tutmak, araya tereddütsüz mesafe koymak şeklinde olur.

Tabii bunun bürokrasideki militanları, özellikle yargıdaki partizanları da bağlaması sağlanırsa tadından yenmez.

Samsun savcılarından Ali Evcimen’e atfedilen skandal bir paylaşım vardı mesela...

Gül’le Davutoğlu ve Babacan’ı hedef alıyordu, rezil bir fotomantajdı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun sessizce soruşturma açtığı duyumu, kulislere yansımıştı.

Ama o paylaşımın savcıya aidiyetinin tespiti niye uzadı, neden bir türlü sonuçlandırılamadı, doğrulandıysa ne ceza takdir edildi, hala bir muamma.

Gerçi; meslekle bağdaşmayan uygunsuz davranıştan en fazla kınama cezası verilebileceği söyleniyordu.

2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 65. maddesi, kınama gerektiren halleri belirliyor. Mesleğin saygınlığını ve güvenilirliğini zedeleyen eylemler, bu kategoride.

Yine de yargının bağımsızlığını görülmemiş biçimde lekeleyen kepazelikler için, görevden hemen el çektirme yoluna niye gidilmediği görüşleri de var.

Geciktirme ve savsaklamaya gelmeyeceğine, takdir hakkı kullanılabileceğine dair hukukçu tepkileri bana kadar ulaştı, HSK ve Adalet Bakanlığı bu yetkilerinden habersiz mi?

Söz konusu paylaşımın, parti teşkilatını bağlayacak etik kuralları ihlal ettiği su götürmez.

Parti teşkilatına konacak bir yasağın, yargı teşkilatını bugünden kapsamaması düşünülebilir mi? Parti taşıyamıyor, yargı nasıl taşıyacak bu yükü!

20-01/14/ekran-resmi-2020-01-14-000425.png

Mansur Başkan’ın küçülteceği makam

Elif Çakır’la Yıldıray Oğur’un röportajını dün Karar’da okuduysanız, dikkatinizden kaçmamıştır. Ağırlandıkları makam odasının çapı, Elif’in gözüne batmış. Evsahibi Mansur Yavaş’a patavatsızca soruyor: “Burası  fazla büyük değil mi, çalışırken dikkatiniz dağılmıyor mu...”

Sormasa öğrenemeyecektik, meğer gerçekten de dikkati dağılıyormuş.

Ankara’nın yeni Başkanı “Ben de rahatsızım. Biliyorsunuz Türkiye’de böyle bir merak var. En büyüğü olsun merakı. Bu da öyle bir merakın sonucu. Ben rahat edemiyorum açıkçası. Plan çizdirdim, küçülteceğiz” diyor.

Resmine baktım, ucu bucağı kadraja sığmıyor. Sordum, dinlenme bölümüyle 245 metrekareymiş. Takım kurar, çift kale maç yaparsın...

Kim, gördüğünden geri gitmek ister ama  istiyor işte.

Bu ölçüler fazla geldiğine göre, ‘küçük adam kompleksi’ de denen Napolyon Sendromu’ndan nasibini almamış Mansur Başkan. İtibarı ebatta, israfta, lükste, görkemde, büyüklükte arayamıyor baksanıza.

Anlaşılan; Mansur Yavaş dönemi, Ankara için heybet ve ihtişam tutkusundan tasarruf, şatafattan kısma, statü göstergesi masraflarda küçülme dönemi olacak.

Selefi Gökçek büyüttü, o küçültüyor. Çılgın proje de kovalamayacakmış zaten.

Makam sembolleri sevdası içinde yoksa, sonradan kazanamıyorsun velhasıl.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 00:20
Tuğçe kazaz cesaretli. Gücünü Rabbimden alıyor. Siz korkuyorsunuz. Bence İslamı, siyaseti, doğruyu oldukça iyi anlamış, cesaretli bir insan. İsabetli. Cumhurbaşkanı ve bazı bakanlar bir tarafta. Onun dışındaki ak partili milletvekillerinden çok daha aydın tuğçe. Hem siz cumhurbaşkanı adına konuşmayın. Bırakın kendisi konuşur zaten. Pısırık bir akpartili olmaktansa tuğçe gibi dindar, doğru, dik, Allahtan başka kimseden korkmayan insan olmak daha iyi. Tuğçe düşüncelerini İslam adına söyledi. Ak parti adına değil SevgiliCumhurbaşkanımız VS. HariçGereksiz insan çok ken AK Partide. Gereksiz yorum
Yurdumun insanı 14 Ocak 2020 20:12
Ben Mansur başkanın yerinde olsam mevcut bu odanın panoramik görüntüsü nü yaptırır, sonra bu koca salonu halk bekleme salonuna çeviririm. Slayt görüntüyü seyretiririm.Bir zamanlar Melih Çökcek şatafatlı derdim.. Siz Gökçek'i kınamayın adam Hz. Recep'in sünnetini takip ediyor.. Adam doymamış bir tanede Ahlat'ta yaptırıyor..Bunlar utanmadan müslümanın diyor. Cehennemlik Japon Başbakanı bizimkileri fiskos masasında ağırlamış çok ayıp! Fakir Japonlar! İnadına Kanal İstanbulu yapacakmış. Firavun da pramit ve sfenks yapmış halkı aç, köleleştirmiş!Hz Recep gerimi kalsın!
Benim ,Mehdi adayim,tartismasiz Tugce Kazaz,bütün dinleri tatbik etti,oldukca tecrübeli bu konular da,bundan daha iyi Mehdi "Sam 'da kayisi' (!)..
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 14:05
Reis daha cok zarar veriyor.Bence tugce kazaz konussun reis sussun.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 13:20
Almanya kesin çatlamıştır kıskançlıktan. 245 metrekare makam odası ha. Vay benim müslüman kardeşim vay. Hazreti Peygamber efendimizin makamı kaç metrekareydi? İslam'da böyle bir gösterişçilik var mı? Mansur Yavaş'a da bravo. Allah yolunu açık etsin inşallah.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 12:58
Allah bu memleketi yarım akıllılardan uydum akıllılardan korusun. Her birimize daha fazla akıl ve muhakeme etme yeteneği ve gücü versin...
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 12:10
küçük çocuklar hep büyükler gibi davranmak isterler hani...hala orada kalmış bazıları...küçük!
Tugce Kazaz,ne yapmali,ne etmeli,Saray'da "danisman olmali'yakisir(!)
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 10:15
Ve gün olur Parlamenter Sistem geri gelir. Mansur Başkan Cumhurbaşkanı, İmamoğlu Başbakan olur.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 10:07
Yaratırsın,,, Korur- kollarsın,,, başlar senin ağzınla konuşmaya. Kapatmak için kanun çıkarmak çare olduysa bu gerçekten düşünülmesi gereken bir durum.Öngörüsüzlük- ama herşeyden önce İnsandan bir şey anlamamış olma...Ama bu halde koca ülkenin kaderi çizilmekte.Bu içeride..,peki ya dışarıda,, Dış ilişkilerle ilgili tecrübesi olmayanlar büyük yerlerde elçi.Belli ki iş alt görevlilerce yürütülüyor.İş nerelere geldi şimdi de; Sayın Cumhurbaşkanımızdan İstanbul depremi hakkında,hangi safahatı tercih ederse bir-kaç cümlesini duymayı çok isterim.Saygılarımla..G.Komşuoğlu
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 10:02
AK Parti ve etik kurallar?
Takipci 14 Ocak 2020 09:56
Akif bey, insallah birgun Saray'i da yazarsiniz...
HACI MURAT 14 Ocak 2020 09:35
Ak Parti,kendi teşkilat mensupları için bir takım kurallar koyabilir.Koymalı da. Hakeza bürokrasi için de.Ama Ak Parti'ye oy veren 20 küsur milyon seçmen için yapabileceği fazla bir şey yok.Çünkü sosyal medyada herkes kendi kafasına göre takılır. Bazıları sosyal medyada,gazetelerin okuyucu yorumları mecrasında Ak Parti'yi savunan birini görünce hemen maaşlı trol yakıştırmasında bulunuyorlar. Aslında böyle düşünenler kendilerinin de maaşlı trol olduklarını peşinen kabullenmiş oluyorlar.Çünkü bir partinin,bir davanın bedelsiz olarak savunulabileceğine akılları basmıyor.
maraşlı 14 Ocak 2020 17:10
3
dava diyor birisi. hemen dağılın zehri bulaşmasın
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 09:21
Tacirin, müteahhidin itibarı kazandığı paradadır ancak devlet adamının itibarı makamından gelir, o makam ki devletin itibarının yansımasıdır. Bundan 15-20 sene önce kaymakamlar reno 12 ye biniyor diye daha mı az itibarıydı. Ecevit yerli makam arabası kullanıyor diye daha mı az itibarıydı. Devlet makamı para kazanma yeri değildirki makam sahipleri paranın gücüyle itibar satın almaya çalışsınlar.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 09:19
Sinan Aygün bağış verseydi küçültmezlerdi belki.
Bİ TANIDIĞIN TANIDIĞI 14 Ocak 2020 17:05
0
Sizinle aynı ülkede yaşıyoruz çocuklar torunlar aynı şartlarda büyüyecek lütfen enine boyuna düşününüz
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 19:56
1
Efendi haklısın çocuklarımız aynı geleceği paylaşacak fakat biz niye aynı hisleri paylaşmıyoruz. Sinan Aygün madem haysiyetsiz bir adamdı CHP neden vekil yaptı. Mansur madem rüşvete karşı Aygün:"16:57'de istinafa başvuru yaptılar, 17:25'te dilekçeyi geri çekiyorlar" diye niye beyanat verdi. Şunu kabul edelim Belediyeler parti farketmeksizin kokuşmuşluğun en çok olduğu yerler.
Bir Türk 14 Ocak 2020 09:11
Eski başkan "itibardan tasarruf olmaz" öğüdünü iyi tutmuş. Geçici makamlar için nedir bu gösteriş şatafat. Siz de Allah korkusu, kuldan utanma duygusu yok mu?
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 06:55
245 m2 makam odası. Dış güçler çatır çatır çatlamıştır. Bravo Melih Gökçeğe. İtibarımız sayende göklerde. O makam odasına gelen dış güçler hem kıskanmış hem de çok korkmuştur. Bu adamlar çok güçlü biz bunlara bulaşmayalım demişlerdir.
Süheyl CALISKANOGLU 14 Ocak 2020 10:43
1
Bu haberi,Alman'lar duymasin "catlarlar hirs ve kiskancliktan'Angela Merkel'in Berlin'de ikamet ettigi 4 odali daire bile bu kadar büyük degil,insaflari kurusun ,yazik bu ülkeye yazik...
Alllah Mansur başkana bu zihniyetini korumayı nasip etsin inşaAllah, digerlerinede nasip etsin
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 06:07
Abdeshane çukuruna taş atmaya benziyor.Abdeshaneden neyi kastettin.Sen hangi etiklikten bahsedebilirsin.Kıymetini yok etmek istiyorsun birilerinin fakat kendinden tüketiyorsun.Orta yerde bir bayan sembol koyuyorsun.Üstüne bir şeyleri boca ediyorsun.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 09:41
1
Bayan veya bay farketmez. Konuyla ilgili örneklerden birisidir ilgili bayan. Toplumca daha bir ön plana çıkartılan ve bilinen bir örnek. Önce hristiyanlaşmış, sonra budistleşmiş. Diğer taraflarda dikiş tutturamayınca yine müslümanlaşmış. Ak Parti'ye bu gibilerin zarardan çok ne yararı var?
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 18:36
1
Kişinin bireysel arayışı sizi niye ilgilendiriyor.Dikiş tutturamak ile tabir edilecek bir şey değil bu!Tanımam fakat inandığı değerler yüzünden kimseyi aşağılama hakkının kimse kendinde görmemeli.
Oķnca kul hakkı ihlâl et,ver gazı, pompala mehteri, besle alayını lumpen trollerini-troliçelerini, insaftan yoksun haysiyet cellatlarını; koksun etlerimiz, küçülsün sofrada bölüştüğümüz somun. Onca muzahrafatı saç ortalığa, hayasız facireler marifetiyle yay kokut her yanı; gırla giderken günışığı görmemiş küfürler, çıkmasın âvazeniz soluğunuz koksun etlerimiz. Akla hayale gelmeyecek iftirayı at her önüne gelene, bulaştır çamurunu erbâb-ı namusa izikalsın diyerekten ehl-i ırza. Sonra neymiş efendim,"sosyal medya etik kuralları(!)" yayınlayacaklarmış,sevsinler sizin kuş kulenbesi okuma
KARAR OKURUMehmet atay 14 Ocak 2020 13:23
1
Ne diyorsun lugatın tuhaf anlaşılamıyorsun...Amacın anlaşılmaksa
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 01:42
AK Partili siyasetcilerden bazilari havuz medyasi yazarlarindan rahatsiz olduklarini daha once de birkac kez soylemislerdi. Ne oldu? Birsey yapildi mi? Havuz medyasi gazetelerine bir goz atarsaniz bir duzelme olmadigini gorursunuz. Bilakis rezillik giderek daha da artiyor. Adalet Bakani'nin "yargi sistemimizi duzeltecegiz" demesine benziyor bu. Yargi duzelmek yerine daha da vahim hukuk ihlallerine devam ediyor. Demek ki Cumhurbaskanimizin yandas yazarlardan da, hukuk ihlallerinden de bir sikayeti yok. Bosuna umutlanmayin Sayin yazar.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 01:24
Reis “İtibardan tasarruf olmaz demişti”. Bunların hayat filozofusu bu; gösteriş, şatafat, aynı Araplarda olduğu gibi. Başka bir becerileri olmayıp her alanda Batının arkasında nal topluyorlar. Bir yerde aşağılık kompleksinin dışa vurumu.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 01:03
Makam sembolleri sevdası zaten özenilmesi kazanılması gereken bir haslet değil. Bir tür sonradan görme kompleksi belirtisi. Ankara isabetli bir seçim yapmış. Yolları açık olsun, başarılı olurlar umarım.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 00:57
Melih Gökçek’in havası Almanya Başbakanı Merkel’de bile yoktu. Bunların özel kalem müdürlerinin çalışma ofisleri dahi Merkel’in ofisinden daha şatafatlı. Fakir, işsiz ve aç milletin parasıyla yapmadıkları kalmıyor, utanma da yok, eleştirince bir de yüzsüz yüzsüz üste çıkmaya çalışıyorlar.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 00:50
Ben Tugce kazaz sormak istiyorum Atatürk Ahlaksizligimi gtirdi Atatürk mu Sana agac kabugunda sutyenmi yapti Atatürk mu Sana 3cm buyuklugunde don Giydirdi Atatürk aramizda ayrilali 82 sene oldu Atatürke hakaret ederek bir yerlere gelebilirsin amma Atatürk ten baska birsey bekleme ,
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 11:52
0
Tuğçe kazaz tabi ki Atatürk’e kızacak. Çünkü Atatürk tüğçe kazazın evlendiği Yunanlıların dedesini Ege’de denize dökmüştü.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 00:49
Bu fütursuz tetikçiler kendiliğinden mi türedi? Bunca yıl sesini çıkarmamış hatta teşvik etmiş. Çok inandırıcı gelmiyor. Tavşana kaç tazıya tut der... Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış ama ben de küsüm iktidara, sıradan vatandaşın hiç kıymet-i harbiyesi kalmadı!
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 00:34
Mansur Yavas'ta, bizim tasavvufla kazanmaya calistigimiz bir "ben" algisi var sanki, kucuk, haddini bilen, oldugundan fazla HİSSETMEYEN ve gorunmeyen.. biz kul olmak icin bu ben algisini gelistirmeye cabalariz, adam dunyevi yoldan kendini benzer sekilde gelistirmis, dogal bir "nihayetinde gorevli bir memur ve sorumlu" algisi var.. ileri yasta boyle olunca ve gorgusuz olmayinca bozulmaz insallah diye dusunuyorum.. Allah yardim etsin, isine bereket versin insallah.. aah ah ak partililer zamaninda onlara verdigimiz bu kredileri harcamayi tercih ettiler, harcanan hersey gibi kredileri de bitti:(
karar okuru 14 Ocak 2020 08:52
10
Yok yok Mansur Yavaş eminim su üstünde yürüyor , havada da kanatlanıp uçuyordur. Bir de kırklara karışırsa tam olur.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN