Back To Top
Durdurun reformu inecek var

Durdurun reformu inecek var

 - Son Güncelleme: 13.06.2019 Perşembe 09:38
- A +

Daha iki haftası dolmadı, alayıvala ile 5 yıllık bir yargı reformu stratejisi açıklandı. Göz doldurmaz ama hiç yoktan iyidir diye gözlerimiz doldu. Nereden bilecektik, Saadet lideri Karamollaoğlu'nun ifşa ettiği pasaport skandalına böyle karşılık verileceğini.

Yazılı, sözlü açıklamalar yapıldı; özetle pasaportun var mı var, aldın mı aldın, istediğin yere uçuyor musun uçuyorsun, e daha ne konuşuyorsun, demek ki 'terörist' diye geri çevrildiğin yalan diyorlar.

İyi de 'pasaportum yok, hiç vermediler, bir yere uçamıyorum' demedi ki Karamollaoğlu, söyledikleri yalan olsun.

Bilakis; kısa sürede çözdüğünü, pasaportunu almayı başardığını belirterek buradan yalanlama yarışına girecekleri boşa çıkarmıştı baştan.

Hani muhalefetten yüzlerce belediye meclis adayının herhangi bir mahkeme kararı olmadan terörle irtibatını kurmak için kullanılan polis GBT'si vardı ya... Hukuken suç teşkil etmeyen ilişki ve bağlantıları ispatlı terör suçuymuş gibi gösteren istihbarat fişleri, hani pehlivan tefrikası gibi çarşaf çarşaf yayınlanmıştı ya... İşte ona benzer bir güvenlik soruşturması kaydında adının karşısına 'terör' notu düşüldüğü için, başvurusu önce reddedilmiş. Hukuki geçerliliği ve bağlayıclığı olmadığı halde... Ancak birtakım girişimlerden sonra o kayıt kaldırılarak ön açılmış da diplomatik pasaportunu yeniletebilmiş Karamollaoğlu. İddiası bu...

Neresi yalan, detayına inmiyorlar.

Öyle bir şey hiç olmamış, külliyen yalan ve kuru iftiraymış gibi toptan reddediyor ilgililer.

Ama dosyasına keyfi biçimde 'terör şüphelisi' notu düşülmüş müydü, sonradan kaldırıldı mı, buna dayanılarak önce refüze edildi mi, düzeltmek için aradığını söylediği yetkilikeri aradığı dogru mu, değil mi mevzularına nedense girmiyorlar.

Dört dörtlük bir skandal. Mayıs sonunda büyük umutlarla topluma sunulan reform paketi, tam da işte bu tür saçmalıkları düzeltmeyi ve tekrarlarını önlemeyi vaat ediyordu.

Geçen yıl, 24 Haziran seçimlerinden hemen önce yaşandığı için reform paketini elbette bağlamaz.

Fakat verilen tepkiler, paketteki vaatleri hayata geçirme niyet ve iradesinin iktidarda gerçekten var olup olmadığını pekala ortaya koyar. Reformun uygulanıp uygulanmayacağına inancı ve güveni de doğrudan etkiler.

Hepimizi heyecanlandırmıştı...

'Ağız birliği' diye terör propagandasına sokulmuş yazar çizerler örgütlü suçtan içerde, haydut ve eşkıya çeteleri dışarıda olmayacaktı.

Hatta, suçla mücadeledeki yanlışlık ve çarpıklıkları düzeltmeye hırsızların yanına bırakmamaktan başlanacak diye sevinmiştim. Darısı, sokak ortasında gazetecilerin kafasını gözünü kana bulayan ama cezasız kalan saldırganların başınaydı.

Fiili şiddet ve terör suçları cezasız kalmayacak, fakat eli kalem tutanla silah tutan da kanunda ayırt edilecek, birbirine karıştırılmayacaktı.

Terör propagandası suçu yeniden tanımlanacak, keyfi ve kötüye kullanılan muğlak sınırları netleştirilecekti.

Terörle mücadele diye demokratik muhalefetle mücadele edilmeyecek,  yönetenleri eleştirenler ‘adeta ağız ve amaç birliği yapmak’ gibi gerekçelerle örgütlü suçtan yargılanamayacaktı.

Düşünce ve ifade özgürlüğü genişleyecek, ters düşen fikirlerinden dolayı kimsenin dünyası karartılmayacak, hayatı zehir edilmeyecekti.

Göstermelik düzenlemelerle kağıt üstünde bırakılmazsa umut vericiydi. Ne ki pasaport skandalına tepkiler, iç açıcı bir gösterge olmadı. Aksine umut kırıcı.

Bir göz adaletsizlikleri onaralım derken, öbür göz 'durdurun reformu inecek var' diyor sanki.

Başlamadan istop edilir, sabotaja uğratılırsa yazık olur, ölü doğar onca hazırlık.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Şerif 13 Haziran 2019 14:12
onca hazırlık mı dediniz? sahiden inanmışmıydınız? çok yazık.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 11:22
Büyük resme bakmak zorundayız. Mevcut cumhurbaşkanlığı sisteminde hukukun üstünlüğü sağlanamaz.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 08:06
E canım o zaman ne dediler kandille anlaşma imzaladılar onun için Temel başkanı demek ki fişlediler ama olsun önemli değil Binali Erbakan hocamız ın dibinde büyüdü teşekküren oy verelim
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 04:33
Karamanoğlu nun anlatacağı hiçbir hikaye onun CHP ile birlik olduğu gerçeğini gizleyemez.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 09:30
1
De ki öyle ! Sakıncası ne ? Erbakan, Ecevit'le yani CHP ile koalisyon yapmadı mı ? Erbakan’ın Ecevit’e taziye mesajından : “Kıbrıs gibi milli bir davamızda fikir birliği içerisinde en mühim meseleyi beraberce yürüttük. Yine aynı şekilde kapatılmış olan imam hatip okullarının 62 tanesini beraberce açtık …bilhassa sosyal adalet yönündeki duygularıyla takdire şayan bir hayat sürmüştür. Bu sebepten kendisine her zaman sempati duymuşuzdur. Bu itibar ile şimdi onu kaybetmenin acısı içerisindeyiz, milletimizin başı sağ olsun”.
SELAMİ'den selamlar 13 Haziran 2019 10:08
3
Mahalleye hırsız dadanırsa, dünya görüşü ne olursa olsun bütün komşular birlik olur. Bu, ahlaklı bir dayanışmadır.
durmak yok 13 Haziran 2019 14:44
18
Chp'nin iktidarında hırsız neymiş görürsünüz.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 00:50
"bir yargı reformu stratejisi"nden birşeyler beklemenize inanamadım. "Bir göz adaletsizlikleri onaralım derken" Hangi gözmüş o? Yaşanan hukuk (ve insanlık) faciaları karşısında reform diye açıklananlara ne demeli bilmem ki... Yazınız, Bizans yıkılırken meleklerin cinsiyetini tartışanları hatırlattı.
Has Parti 13 Haziran 2019 00:45
Adalet reformu söylendiği gibi yapılırsa Erdoğan asla bir daha seçim kazanamaz. Seçim kazanamacağını bilerek bir reforma evet demez. Bakınız kaybettiği İstanbul seçimine. Yenilenen seçimin hukukla, adaletle, ahlak ve vicdanla herhangi bir açıklaması var mı? Bunların olmadığı yerde devlet olur mu?
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 00:41
Osmanlı 200 yılda yıkılmış sayın beki. Yıkılan bir devletin yeniden kurulması öyle 80 yıla sigmayacaktir herhalde. Kaldıki bambaşka bir yönetim düzeni kuruluyor. Biz hep parçalara baktığımız için bütünü görmekte güçlük çekiyoruz. Milletlerin hayatında elli yüz yılın çok da bir ömür olmadığını görüyorum. Acizane biraz tarhe meraklıyım. Mühim olan bize verilen rolleri iyi oynamak. Zira hayatın her safhası bize ayrı bir rol .
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 05:06
1
“Millet buna hazır değil” diyenlerdenmisiniz! Osmanlı kurulduğunda devlet olması için iki yüz yıl mı bekledi ki, biz de bekleyelim!
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 11:44
4
Osmanlı 2. Mehmet döneminde devlet oldu. Daha doğrusu Osmanlı hanedanı Doğu Roma devletini devraldı ve müslüman yaptı. Ondan öncesi devletimsi. Yasası, kurumu, yazısı, parası belirsiz bir düzenimtrak.
KARARLI KARAR OKURU 13 Haziran 2019 21:12
0
11.44 Meydanı boş bulmuşsun, sallıyorsun. Osmanlı Beyliği Orhan Bey döneminde divanı olan, yaya ve müsellem (atlı) askeri olan, ilk medresesi (İznik) olan, gümüş parası olan, başkenti (Bursa) olan bir DEVLET haline gelmiştir. İlk para Osman Bey döneminde (bakır) bastırılmıştır. Osmanlı, II. Mehmet döneminde devlet üstü (İmparatorluk!?) seviyeye çıkmıştır. Şimdi sen (İmparatorluk!?) bu ne ya diyeceksin biliyorum. Herşeyi karşıdan bekleme, hadi bakalım biraz dersine çalış………
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 00:39
Saadet partisi İBB adayının iki oğlununda işten çıkarıldığınıda yazarmısınız lütfen.? bu nasıl vicdansızlıktır bir insannın babası en demokratik bir hakkı kullandığı için çocuklarının ekmeğiyle oynaması.. Bugüne kadar böyle bir şey duymadım.. Eğr reform diye yeni bir şeyler getiriliyorsa bilinki kendileri menfatine bir şeyler vardır.. Yoksa halkı filan düşündüklerinden değil..
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 01:38
2
Onu Gokcinar'in kendisi secim malzemesi yapmak istemedi. CHP'liler hatali bir sekilde 'Igdas'taki isinden alindi' diye aktardilar. Sonra AKPartililer de 'yalanci Saadet Partisi, Gokcinar'in oglu Igdas'ta asla calismiyormus' diye ustune atladi. Halbuki Gokcinar'in asil iddiasi oglunun Borsa Istanbul'daki gorevine son verildigi seklindeydi.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN