Back To Top
Duribe fi Kostantiniyye

Duribe fi Kostantiniyye

 - Son Güncelleme: 06.06.2019 Perşembe 08:58
- A +

Bayramda sohbeti nereden açsan dönüp dolaşıp siyasete geliyor laf. Uzaklaşmak için paradan puldan konuşalım dedik, bu kez de Kostantiniyye tartışması çıkmasın mı karşımıza!

Mavra bu ya... Yarım Reşat altını mı, tam Cumhuriyet mi, yok çeyrek 'beşibirlik' mi, Melih (Us) Hoca'nın ikizlerine doğumda hangisini takmak  lazım, vakit de yaklaşıyor derken sikke-i sultani'yle başlayıp Güneştekin'in 'Kostantiniyye' adlı enstalasyonunun kapısında buluverdik kendimizi.

19-06/06/22.png

Malum, Osmanlı sikkelerinin üstünde 1453'ten beri 'Kostantiniyye' yazıyor.

İlk altın sikkeyi bastıran Fatih Sultan Mehmet. Fetihten epey sonra o da. O günden son sultan Vahdettin'e kadar hepsinin üstünde 'Duribe fi Kostantiniyye' damgası var. Darp yeri, Kostantiniyye olarak işleniyor.

Padişah adına bastırılan bu paraların en popüleri Reşat altını. Bugün de piyasada tutulduğu için ondan verelim örneği.

Ayıptır söylemesi, devir seçkinlerinin sünnet düğünlerinde takmak için bir tam aldınız diyelim, aşağısı zaten şanınıza yakışmaz. Bakın arkasına, basıldığı yer hala Kostantiniyye...

Ama Arapça belirtiliyor, Türkçe değil. Ve okuyabilmek için ecdadınızın şanıyla gururlanmak kadar yazı dilini bilmeye de düşkün olmanız, havasını atmak kadar şanlı mazinizi öğrenmeyi de sevmeniz gerek. Kuru kuruya edebiyatını paralamakla olmuyor.

Maziperestlik en parlak döneminde, geçmişsevcilik en geçer akçe, hiç bugünkü gibi kıymete binip para etmemişlerdi. Ama 'yalan söyleyen tarih utansın' sloganları altında söylenenlerin neresi doğru, ne kadarı çarpıtma, acayip su götürür.

Ahmet Güneştekin, eserine 'Kostantiniyye' adını verdiğinde ayağa kalkanların cebini cepkenini yoklasan, kaçından Kostantiniyye baskılı sultan sikkesi çıkardı kim bilir. Allah bilir ama kendilerinin ne taşıdıklarını da, cansiperane savundukları şeyin gerçekte ne olduğunu da bilmediği kesin.

'Nasıl Kostantiniyye adını koyar, burası 1453'ten beri İstanbul, nedir bu Bizans uşaklığı, ecdat yadigarı vatan toprağında Kostantiniyye heykeli diktirmeyiz, Yunan hayranlığı yaptırmayız' diye asıp kesenler, Reşat altını için de bir çözüm düşünür belki.

Güneştekin'in eserini ilk konduğu yerden kaldırttılar, şimdiki yerinde de bitmez belediye tacizleriyle rahat vermediklerini duyuyorum.

Bakalım Osmanlı altınlarından Kostantiniyye yazısını da sildirtirler mi, yoksa komple tedavülden mi kaldırtırlar...

Yeniden tarih yazımının parçası olarak müze koleksiyonlarındaki sultan sikkelerinin de geriye doğru elden geçirilip şana yakışır şekilde temizlenmesi icap edebilir fakat sonra.

23 Haziran seçimlerini Kostantiniyye ile İslambol tercihleri arasında bir referandum havasına sokmanın nerede duracağı belli olmaz, ucu ta oraya dek gider, benden söylemesi.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 22:36
Öyle bir toplum ki, Oy verdiğini sandığı şey ile gerçekte verdiği oyun anlamını, yerini, sonuçlarını anlama ve düşünme özürlü.. Haliyle, acınası hale düşmemizin sebebinin kendi tercihinin ve eyleminin olduğunu da bilmiyen bisürü adam var. Adam ve ailesi zengin iken kendi Sürüngence yaşıyor. Yinede bu anaormalliği normal görüyor. Adam Kostantiniye adıyla para kullanıyor ama Osmanlıcı takılıyor. İthalatı dolar ile yapıyor dolar yakıyor zavallı
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 21:49
Bu şehir, Bizans, Konstantinopolis, Dersaadet, İslambol oldu. Şimdi İstanbul.... Sorun nerede ?
Has Parti 06 Haziran 2019 16:39
Sayın yazar Londra'nın seçimle işbaşına gelmiş belediye başkanı bir müslüman, İstanbul 'da bir Trabzonlu belediye başkanı adayı olunca, Pontus Rum. Sizce bu Akparti mi yoksa iki yüzlü' Batı' mı daha yanlış?
TURAN dan, 06 Haziran 2019 21:16
0
sakarya büyük meydan savaşında, 3. tümen ile ivedi yetişen Trabzon evlatlarının savaş meydanlarında gösterdikleri özverilerin değerli anısı, daima hafızamda saklı kalacaktır... 1924/ ATATÜRK.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 15:51
Halil İnancik'in Devlet-i Aliyye'sini okuyana kadar hayali bir tarih algimiz oldugunu bu kadar farketmemistim, Cumhuriyet rejiminden bunaldikca Osmanli'yi pamuklara sarip kucaklamisiz.. ayni sey ak donem icin de gecerli.. not: Sikke hangi darphanede basilirsa oranin adi gecermis, su an sadece İstanbul'daki basiyor, belki o yuzden, bir de nostalji olsun diye "fi Konstantiniyye" yaziyordur (kaynak:Prof.Sevket Pamuk-Os.İmp.da Paranin Tarihi)
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 15:53
Stanpole- (şehire doğru): İstanbul İstanbul-İslambol-İsguzarlik bol
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 14:20
koskoca ülkenin uğraştığı şeylere bak. İnsan bu ülke vatandaşı olduğuna utanıyor. İş utanmakla kalsa yine kabul edeceğim ama sonuçta böyle bir ülkede hiçkimse insan gibi yaşayamıyor, insanca duygular olmuyor vs.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 13:21
Az bilinen bir tartışma yeni harflere geçerken İstanbul mu yoksa Istanbul olarak mı yazılması gerekliydi. Bazılari a harfi kalın a dır dolasiyi ile ilk harfin "I" olması gerekir e harfi olsaydi istenbul olurdu amma a harfi ile kesin Istanbul olması gerekir dediler. Teknik olarak tamamen haklı idiler. Raconu Atatürk kesmiş "i" harfinde karar kılınmıştır. Eleştiriler Atatürk Balkanlı olduğu için zaten istanbul olarak telaffuz ediyordu ve bunun doğal olduğu zannına kapılmıştı derler. Hatta kendinizi kontrol edin ağzınızdan Istanbul olarak çıktığını göreceksiniz Türkçenin ses uyumu buna zorlar.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 21:52
0
13:21, aynen, gerçekten hakkıyla Türkçe konuşan birisi, " Istanbul " der.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 12:22
Denize düşen yılana sarılır.Ne kadar sinsi şey varsa söyle. Nasılsa medya veriyor, halk da yutuyor. Haydi bakalım Kadiri mutlak ne diyor o bizim tüm söylemlerimize şahittir.
E.K 06 Haziran 2019 12:11
Harika bir konu. Guzel bir yazi..Ulke olarak egitimde, teknolojide, gelismislikte cok iyi durumda oldugumuz soylenenemez...Daha iyi olabilmek icin hal caresi uretmek bunlara kafa yormak yerine, Istanbul'un fethini tantanali bir sekilde kutlamak isimize geliyor..Mazide ne kadar buyuk oldugumuz falan...Osmanli gucluymus. Bunu kabul ediyoruz. Ancak o gucten biz faydalanmadik...Bize yikik bir memleket hastalikli bir nufus, bos bir hazine, binde 5 okur yazar bir topluluk kaldi...Yetmedi birde Osmanlinin borcalrini odedik...Ovunelim, ama gercegide gozden kacirmayalim...
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 11:40
Veysel Eroğlu, dün Afyonlulara CHP'nin İstanbul adayının adını bile bilmediğini söylerek aklınca İmamoğlu'nu küçümsemiş. Sayın Eroğlu, hala seçimin akp ve chp arasında yapılacağını sanıyor, şunu anlamalı ki İmamoğlu artık CHP'nin adayı filan değil, inanın ona oy verecekler içinde CHP'lilerin payı yüzde 25-30 u geçmez, İmamoğlu artık Türk'ü ile, Kürd'ü ile, Lazı ile, Çerkezi ile bu ülkenin tüm iyi insanlarının adayı. Bu nedenle de Sayın Eroğlu, İmamoğlu'na söyleyeceği her kötü sözün bu ülkenin gerçek sahibi olan işte o iyi insanlarına söylenmiş söz olarak kabul edileceğini bilmeli ...
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 13:16
2
çok doğru bir yorum tamâmiyle katılıyorum güya o bilmiyor ama Türkiye öğrendi imamoğlu adını,Veysel Erogĺu günü gelincé itiraf eder.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 17:07
6
Öğrenince ne olacak s400 almayacak mı. Fetö diyanet işleri başkanı mı olacak. Murat karayılan msb. Bakanı mı olacak. Haa Bizans imparatorluğunu kuracak. Taç giyecek. Kutsanacak kilise de. Say say bitmez. Uzun hava gibi. Yoksa uzun havaya hakaret mi ettik.
Şahin Azaklı 06 Haziran 2019 11:37
Evet, konstantiniye ve Pontus isimlerdirmeleri konusunda yanlış bir hassasiyet olabilir. Tıpkı Kürdistan ın coğrafi bir adlandırma olarak kullanılmasına bile tahammül edememek gibi. Ancak "zulüm 1453 te başladı" gibi bir ihanet söylemi içerisinde olanlar da az değil bilmek gerek ve ikisi söylemin arasını iyice ayırıp tavrı ona göre belirlemek gerek. Yoksa günün sonunda "ama biz böyle olsun istememiştik" demek durumunda kalmayalım
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 10:50
1405 da Ispanyol elçisi Clavijo halen fethedilmemis olan istanbula uğramis seyahatnamesinde "tuhaftır kent halkı bizim gibi Konstantinapolis demiyor" diye bir kayıt düşmüş. Ne derlerdi yazmamis. Büyük ihtimal ile Stanpuli diyorlardi. Stan uzun heceli ve söylenmesi zor olan Konstantin in kisaltilmisidir. Halen isim olarak kullanılır. Türkçe başa sesli harf gelmesini zorlar. Recepin Ercep olması gibi. P harfi ise b olur. Poli nin Bolu olması gibi. Sondaki i yutulur. Oldumu sana İstanbul. Hatta bazi dilciler tarafından baştaki "i" bile eleştiriliyor Türkçe kuralları "I" olmasını gerektirir diyor
Şahin 06 Haziran 2019 12:26
0
Yunanlar ya Konstantinopolis veye "is tin poli" (şehire doğru) diyorlardı. Cok uzun zamanalar halk İstanbula sade "polis" yani "Şehir" diyordu. Clavijo bunu duymuş olabilirler. Bu "is tin poli" sonra Istanbul oldu. "İslambol" veya başka yorumlar yalan
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 15:24
0
Yunanca şehire doğru, sur içi anlamında is tin polin den geliyor diyor kaynaklar. Ama yukarıdaki de makul bir açıklama.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 08:06
Akif bey değerli bilgiler aktarmissiniz bir de ne zaman kimin doneminde İstanbul olduğunu ekleseydiniz yazı eksik kalmasaydi.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 10:02
0
Cumhuriyet kurulduktan sonra Istanbul olmustur bu sehrin ismi. Istanbul da Rumca kokenli bir kelimedir.
Yahu arkadaş o kadar çok ebleh dolu ki ülke, siyasetçiler hiç zorlanmıyor. Şu örnekte bile belli oluyor. Baksanıza İstanbul kelimesi bas bas bağırıyor Konstantinapolis- kon-(stan)-tin-a-(pol)-kelimesinden bozma olduğunu. Oğuz Türkleri "S" ile başlayan yabancı kelimelere "İ" sesi ekler. "P" sesini de genelde "B" yapar. Adam bunu bile göremeyip insanlarla dövüşüyor. Neden, çünkü aklı kirada da ondan. Zahmet edip neden düşünsün dimi ama. Tabi menfaatçi de dururmu bu beyinsiz gûruh karşısında. İstediği gibi tarih uydurur nasılsa inanan çooook.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 09:12
3
Bunlar, Fatih'i tanısalar, ona da Pontus Rum'u derlerdi. Sultan Fatih, kendini Roma'nın varisi saymış, kayser-i Rum ünvanını almış, Kostantiniyye'ye, kayser şehri yapmak için, dünyanın dört bir köşesinden Hristiyan ve Yahudi getirtip yerleştirmişti.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 17:07
3
Senin aklın çok çalışıyor. Aman dikkat et eksilmesin. Sonra alimallah.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 06:29
Bu seçim pkk fetto Gavur almanya ıngiltere fransa telaviv ile islam çocukları arasında bir yarış olacak herkes safını belirlesin bizim safimiz bütün hatalarına rağmen binalinin yanıdır makarios ların degil
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 08:34
0
bi bitmediniz
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 08:42
1
Tipik bir havuz medyasi sonrasi troll sendromu bozuklugu durumu. Allah sifa versin kardesim. Her ne yiyor ne iciyor neyin kafasini yasiyorsan bir an once birak
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 09:46
1
Gemilerle gelirsiniz artık İstanbul’a.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 09:56
9
Irkciligi kullanip oy avciligi yapan bir trol daha. Gavur diyen dilini esek arisi soksun.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 13:34
1
Allah akıl fikir versin ...
ögretmen 06 Haziran 2019 05:11
ben türkiyede yaşayan rum vatandaşların yerinde olsam akp yi dava ederim durmadan rumları aşagılayıp hedef gösteriyor akp liler ekrem imam oglu üzerinden
karar 06 Haziran 2019 08:52
1
omuzları kalabalıklarda güzel gözlü bir varlığa benzetilmekten memnunki hiç biri kişsel olarak suç duyurusunda bulunmuyor,dava açmıyor.
Akif 06 Haziran 2019 03:14
Kostantiniye de basılmıştır yazıyor Reşat altınlarının... Sonuçta altın üzerinde ne yazarsa yazsın altın değerini kaybetmeyen bir metadır... Hadisi şerifin orijinal metninde kostantiniye fetholunacaktır yazdığı için hem tarihi hatırlatıyor hem de bu hadisi aklımıza getiriyor altının üzerindeki yazı... Seçimlerden sonra Merkez Bankası yeni finans şehri Ataşehir'e taşınırsa artık darphanede gelir... O geldiğinde bütün altınların altına duribe fi islambol yazarlar. Böylelikle �stanbul 2. Kez fetholunmuş olur(!)
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 08:44
3
Koskoca Fatih Fethetti yetmedi bize, evirip cevirip tekrar fethedecegiz. Kimden Akpartiye oy vermeyen kafirlerden di mi? Allah sizi bildigi gibi yapsin.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 02:40
Istanbul kelimesi de Yunanca'dan gelir. Asli "Istinpoli"dir. Sonradan "Stanpoli" olmus. "Stan" sehre demektir. polis de sehir anlaminda. Bazilarinin iddia ettigi gibi "Islambol" ile alakasi yoktur.
musto 06 Haziran 2019 01:33
Dün aynı konuyu yorumlamıştım Peygamberimiz bir hadisinde Kostantinniyenin fethinden bahsettiği ve o asker ve komutanı övdüğü için anlaşılan ismi aynı kalmış Atatürk İsviçredeki posta teşkilatına gönderilen postalara İstanbul yazılmadığı müddetce postanın kabul edilmeyeceğini şimdi akp isim değiştirmek için anket yaptırmaya başlar belkide başlamıştır. Gerekçede hazır Peygamberimiz bu ismi kullandı sünnete uymak lazım.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN