Back To Top
Hey gidi TÜSİAD!

Hey gidi TÜSİAD!

- A +

Sayıştay’da denetim işlerinden sorumlu başkan yardımcısı değişecek, üstelik bu değişiklik bakanlık ve belediyelerde sarsıcı harcama usulsüzlüklerinin raporlanmasından sonra gerçekleşecek ve patronlar kulübünden çıt çıkmayacak...

Mümkün müydü eskiden, nereden nereye!

Eskiden olsa avazı çıktığı kadar bağırırdı ama büyük vergi mükellefleri kulübüne derin bir sessizlik hakim şimdi.

Sesleri solukları kesildi, ödedikleri vergilerin doğru yere mi harcandığını, suistimale uğrayıp uğramadığını sorgulamıyorlar bile.

Yahu, Sayıştay Başkan Yardımcısı Fikret Çöker’in görevden ayrılmasının zamanlamasını dahi sorgulamıyorlar.

Manidar da mı bulmaz, bir açıklama da mı istemez TÜSİAD?

Bu görev değişikliğinin, ses getiren son usulsüz harcama raporlarıyla ilişkisi olup olmadığını da mı sormaz, nerede...

Fikret Çöker’in kendi isteğiyle mi ayrıldığı, yoksa görevden mi alındığı dahi bilinmiyor.

Hiç değilse bilgi edinme hakkı kapsamında ayrılma gerekçesini öğrenmeye de mi teşebbüs etmez büyük vergi mükelleflerini temsil eden bir kurum?

Şeffaflık talebinde de mi bulunmaz yönetimden?

Yolsuzlukla mücadelenin, bu tasarrufla sekteye uğrayıp uğramadığına dair tatminkar bir güvence duymaya da mı ihtiyaç hissetmez?

Bir zamanlar üstüne vazife olmayan her konuda konuşurken, şimdi tam konuşman gereken bir konuda gel de sus sen! Ağzını bıçak açmasın, en küçük bir şüphe iması dahi ihzar etme!

Bir uçtan bir uca, ifratla tefrit arasında nasıl savrulduğumuz daha çarpıcı sergilenemezdi.

***

Vergileriyle ne yapıldığını merak eder, Sayıştay’ın usulsüzlük tespitleriyle yakından ilgilenirdi oysa eskiden patronlar.

Sadece o mu; vergi kurumunun siyasallaşması tehlikesine de dikkat çeker, özerkliği korunsun diye vergi idaresinin üstüne titrerlerdi.

Eğitim politikalarına da karışır, işveren kurumu olarak söz hakkı iddia eder ve bu hakkı kullanırlardı.

Artık Danıştay’ın ‘Andımız’ kararına bile biganeler. Ne doğru ne yanlış diyor, ne eleştiri ne destek bildiriyorlar; hassasiyetleri depreşmiyor.

Hele yargı bağımsızlığı ve kuvvetler ayrılığı tartışması çıkmayagörsün, hukuk güvencesi adına ayağa kalkarlardı.

Oysa şimdi ‘hakim teminatı’ adına bile Sayıştay’daki görev değişikliğine duyarlılık göstermiyorlar.

Sonuçta, statüsü biraz karmaşık da olsa Anayasa Mahkemesi kararlarıyla sabit ki yargısal nitelikteki kararları bağlayıcı Sayıştay’ın.

Sorumluların hesap ve işlemlerini kesin hükme bağlama açısından yargısal bir faaliyet icra ediyor.

Anayasa’da, denetim işlevinin yanında hesap yargılaması da yapan bir hesap mahkemesi olarak tanımlanıyor. Ve Danıştay gibi bir yüksek yargı organı olarak konumlandırılıyor.

Yine Anayasa’da, Sayıştay başkan ve üyelerine yasayla güvence düzenlemesi öngörülerek bağımsızlığı sağlanıyor.

Fakat...

Uyandırdığı bütün rahatsızlığa, iktidara ait takdir yetkisini gasp ettiğine ve sınırlarını aştığına dair tepkilere rağmen, ‘Andımız’ kararını veren Danıştay hakimleri haklı olarak yerinde dururken...

Bağımsız yargı, kuvvetler ayrılığı ve hakim güvencesi prensipleri Sayıştay için geçerli olmuyor.

Ve en konuşması gereken yerde susuyor TÜSİAD, ‘neden’ demiyor, gerisini varın siz düşünün.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 22:53
Zaten hakkı ve dogruyu söyleyen bir kaç yazar var, onlara saldırarak elimize ne geçecek? Geçmişte öyle demiş, böyle demiş. Ne yani geçmişte hata yapıldı diye ömür boyu sussun mu? İnsaf yahu! Akif Beki, Yıldıray Oğur, Hakan Albayrak, Etyen Mahçupyan, Ahmet Taşgetiren geçmişte tercih yaptılar. HEPSİ bulundukları mecralardan gönderildiler. İşsiz bırakıldılar. İlla içeri mi girmeleri gerekiyor onların da mağdur sayılmaları için. Eski AK Parti'ye bir çok aydın destek verdi. Şimdi zulüm yapıyorlar, aydınlar karşılarında. Ne yapılsın daha?
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 12:58
türkiye kanun kitap ülkesiyken konuşabilenlere, bu ülke canımın istediğini yaparım ülkesi olduktan sonra neden konuşmuyorsun demek haksızlık bence. sorulacak bir hesap varsa güzel ülkemin "canımın istediğini yaparım" ülkesine dönüşmesinde emeği olanlara sormak lazım. sayın beki buna siz de dahilsiniz.
first class 08 Kasım 2018 13:34
0
.....hepsi oradaydı be.....
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 12:53
Paralar girsin diyedir kalantor kasalara, toprak sömürülsün diyedir orta çağlarda, ışıksız kalsın diyedir bir koca ülke, karanlıkta boğazlaşsın diyedir güzel yüzlü insanlar, fabrikalar işçi yesin para kussun diyedir, kıyılar yağmalansın ormanlar çiftlikleşsin, bankalar yağ bağlasın ,tekeller et bağlasın, holdingler palazlansın ortaklıklar göbeklensin, bu rüzgar böyle essin bu değirmen böyle dönsün bu çuvallar böyle dolsun diyedir. BELKİ BU OLANLAR Sayın BEKİ.. Sizden önce bir kallavi özeleştiri beklinir. Sonra bu yazdıklarınızı bı
RECEP ACAR 08 Kasım 2018 12:27
HERİFLERİN 500 TRİLYON VERGİ BORCU SİLİNİYOR NE SESİ
ati 08 Kasım 2018 12:22
''Bir zamanlar üstüne vazife olmayan her konuda konuşurken, şimdi tam konuşman gereken bir konuda gel de sus sen!'' cevabı bu cümle veriyor zaten... bir mütabakat var, istediklerini istedikleri yöntemle elde ediyorlar zahar. ya da ağır tehdit altında hissediyorlardır?
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 12:15
Birzamanlar sizde susuyordunuz beki unutmayın.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 14:35
1
Susmuyordu ama yanlışları tam olarak görememişti. (Onun adına konuşma hadsizligi yaptım, kusuruma bakmasın) Ama zamanla nasıl hukuk ihlali, tek adamlık ve sadece ben bilirimlik olunca o da eleştirdi. Doğruyu ve gerçeği araştırıyor ve yazıyor. Yalaka medyadan değil Karar. Yazarları insaflı. Adaletsizlikleri görüyorlar. Ama internet sitesi yayınları iktidara direk destek veriyor.
KARARLI okur 08 Kasım 2018 12:12
Korkuyorlar.birde onların tuzu kuru
ibrahim 08 Kasım 2018 11:55
Bu ülkede olanlara sesin çıkarmayanlar ülkenin nimetinden nemalanan kim varsa onlardır patronlar neden sesini çıkarsın ki sıkıştıklarında devlet ile oturup vergi pazarlığı yapıp vergi indirim alan onlar,devlet patronlar öksürse al sana devlet teşvik dedikleri onlar,işyerine ek bina yapınca teşvik adı altında 5 yıl sgk,vergi indirimi alan onlar,asgari ücret artırımı zamanı ücretler çok fazla devlet bize destek versin diyerek işi devletin üstüne yıkıp üç kuruşa adam çalıştıran onlar.Daha açıkçası hepsi hükümet yalakası olmuşlar neden olanları
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 11:39
Esas muhalefet liderini eleştirirken saygısız bile olabilen TOBB yönetimi ne yapıyor? Ortalık yangın yeri.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 14:37
0
TOBB bir bakanlık. Hisarcıklıoğlu direk Reisinden emir alıyor.
KaRAR OKURu 08 Kasım 2018 11:16
Vergiyi TÜSİAD öder, Kaymağını Müsiad yer.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 10:57
MÜSİAT ESKİ BAŞKANI SAYIN NAİL OLPAK devlet erkanının da bulunduğu bir iftar sonrasında gelir adaletsizliğinden bahsetti ve bir rapor sunduda bir kaç zaman sonra apar topar istifa ediverdi. Tabiki tüm baskı GURUPLARININ yapamadığı yiğitliği KARAR GAZETESİ VE YAZARLARI YAPIYOR. GENELLİKLE DOĞRU TEŞHİS VE YAKLAŞIMLARINIZ BİRİLERİNİ UYANDIRIR.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 09:54
Herkes Cihangir İslam mi? Heeyyt be ne adammış. Zalime karşı yüksek sesle zalimsin dedi. Ak Partili milletvekilleri adamın sesini kısmak için gürültü çıkardı. Yandaş medya çıkarmıyor. Hadi biri çıksın karşısına. Adam tane tane anlatıyor. Böyle birileri varsa umutta vardır.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 09:50
TÜSİAD samimi değildi yine de olmayacak. Öte yandan ne kadar adam oldukları ve bedel ödemeye razı olduklarını da görmüş öldük. Müsiad zaten iktidarın organı. Bakin Müsaid üyelerine AK Parti iktidarında ne kadar büyümüşler. Zenginlerden gelecek bir hayr yok. Ülkeyi bu hale getirenlerden biri de onlar zaten.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 08:41
Susan sadece TÜSİAD'mı?! Memlekette korku dağları tutmuş durumda... Siyasi ve sosyal "korku iklimi " bir toplum için hiç de sağlıklı değil...
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 07:37
Vah vah en büyük vergi yuzsuzu tü siadi göreve çağıran bir koseciyi ilk kez duyuyorum ne acı geldiğin nokta acı verici
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 09:46
0
Göreve çağırma mı? Yanlış anlamışsınız. Türkiye'nin geldiği durumu ve ikircikli yapıyı vurguluyor yazar.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 04:16
Anında mallarına çökerler. A haber adamların ipliğini pazara çıkarır sabah akşam.Başkan ey hain derse kimse teşvikiyede cenaze namazına dahi katılmaz, dur durduğun yerde ...
Semsur 08 Kasım 2018 02:13
Eskiden konuşurdu tusiad diyosun ama eskiden konustuklarinda kiziyodun. Şimdi niye çagirdinki. Tusiad eskidende simdide dogruyu konuşmadi konusamaz. Hukumeti tusiada şikayet etmek mızmız çocuk işi.
Kasim Özdemir 08 Kasım 2018 00:23
Ben düşündüm sayın Beki galiba TÜSİAD adının 'AD' kısmı gittiği içindir.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 00:22
Her şey için çok geç, Tüsiad da bunun farkında. Ne diyordu şarkı: Ankara'da dayın yoktur, Mamudo gurban niye doğdun?
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 00:18
Daha bir kaç ay önce 'bakın burası çok önemli' beyi dinlediler, mest oldular, henüz kendilerine gelemediler ondandır:-)))
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 00:16
Patronlar külubü doğal olarak daha büyük kayıplardan kaçınmak için kendilerini sessize aldılar. Hukuken öngörülemeyen bir ülkeyiz, yarın en afilisinden terörist damgası yemeyecekleri ne malum.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 00:16
Peki Müsiad ne işe yarıyor ? Nerde uyuyorlar bilen var mı
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 00:24
0
Bir zamanlar önem verdiğimiz her kurum/kişi bizi nasıl da hayal kırıklığına uğratıyor değil mi?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN