Back To Top
Şeyhin sahtesi gerçeğinden nasıl ayrılacak?

Şeyhin sahtesi gerçeğinden nasıl ayrılacak?

 - Son Güncelleme: 24.08.2019 Cumartesi 09:04
- A +

Tarikatlar yasaklansın mı, denetlensin mi tartışması yeni bir boyuta taşındı. Şeyhin sahtesini gerçeğinden kim ayıracak?

Sorunu, dün T24'te Mehmet Yılmaz gündeme getirdi.

"Badeci Şeyh, badelenen müritler ve inanç özgürlüğü" başlıklı yazısında soruyor: "Ertuğrul Özkök gibi bir sosyolog bile bunlardan 'sahte şeyh, sözde tarikat' diye söz ediyor. Hangi şeyhin gerçek hangisinin sahte, hangi tarikatın sözde hangisinin özde olduğuna kim karar veriyor..."

Yanlış anlamadınız, Yılmaz bu 'sahte şeyh gerçek şeyh, sözde tarikat özde tarikat' ayrımını terk etmeye çağırıyor.

Haksız da değil, inananı varsa siz istediğiniz kadar sahte deyin, müritlerinin gözünde gerçek...

Öyleyse diyor; Diyanet, tutturdukları yolun kendi din anlayışına uymadığını söyleyebilir ama o kadar. Gerisi inanç özgürlüğüne girer, isteyen inanır isteyen inanmaz, kime ne, mahkeme filan ne karışır...

Tartışmanın başından beri benzer bir yaklaşımı savunuyorum, ne ala!

Fakat bir dakika, ayrıldığımız bir nokta var, Özkök'ün başı kel mi! Diyanet'e hak gördüğünü Özkök'e niye görmüyor Mehmet Yılmaz?

Hangi şeyhi gerçek hangisini sahte bulduğu konusunda Diyanet görüş bildirme hakkına sahip, dileyen uyar dileyen uymaz da...

Özkök ve başkaları niye bu haktan mahrum; bir yaptırım gücü ve devlet eliyle dayatma yetkisi tanınmadıktan sonra o neden görüşünü beyan edemesin?

Diyanet dışındakiler, mesela gazeteciler, müritlerinin evliya gibi baktığı kişileri onların gözüyle tanımlamak zorunda mı?

Hangisinin gerçek İslam, kimin doğru Müslüman olduğunu son karara bağlama hakkı nasıl ki devlete bırakılamaz...Bu, din ve inanç üzerinde devlet tekeli kurulmasıyla sonuçlanacağı için nasıl ki sakıncalı...

Hangisinin gerçek şeyh, kimin doğru mürit olduğuna karar verme tekeli de Diyanet ve benzeri kurumlara ait olamaz.

Pekala Özkök de sahte ve sözde nitelemesini şeyhlik iddiasındaki şu veya bu kişi için kullanabilir, İsmail Saymaz da.

Nitekim Saymaz'ın Şehvetiye Tarikatı kitabında sahte şeyh, sözde evliya diye tanımladıklarına ben hurafe bezirganı şarlatan, inanç istismarcısı sahtekar, düzenbaz din hokkabazı gibi ünvanları yakıştırıyorum.

Diyanet ve İlahiyatlar, elbette halkı aydınlatma ve bilgilendirme hizmetini görecek. Burada Mehmet Yılmaz'la hemfikirim. Ama tarikatlar üstünde inanç komiseri, fikir amiri gibi bağlayıcı ve nihai karar mercii olarak konumlandırılmamalılar.

Yazmıştım, İsmail Saymaz'ın önerisinden ayrıldığım nokta da aynı; yasal statü kazandırarak tarikatları denetlemek bir çözüm olabilir. Yasaklamak, ortadan kaldırmadı, sadece yeraltına itti...

Ancak denetim modeli, amaç ve faaliyetlerin yasalara uygunluğuyla sınırlandırılmalı. Din anlayışınlarını da denetim kapsamına sokmak, inanç özgürlüğüne aykırı.

'Badeci Şeyh' davasına gelince...Laik devletin mahkemesi, inançlarını yargılamış ya da din dışı ilan etmiş değil.

Bursa'daki 'sır odası'nda cereyan eden sapkın şeyh-mürit ilişkilerinin, aile boyu cinsel istismar ve saldırı suçuna girip girmediğini karara bağlamış.

Yerel mahkeme, önce yetişkinler arası rızaya dayalı ilişki sayarak cinsel saldırı yaşanmadığına hükmetmiş.

Yargıtay ise bilinci sakatlayan bir ilaç içirmese ve şikayetçi olmasalar da... Müritlerinin inanç ve cehaletlerinden yararlanarak iradelerini fesada uğratıp teslim aldığı için, gerçek bir rıza ve özgür iradeden bahsedilemeyeceği içtihadına varmış. Ve  'Badeci Şeyh'in cinsel saldırı suçundan cezalandırılmasını istemiş.

Kanunu epey radikal yorumlamışlar, kabul. Fakat bu, Yılmaz'ın ironiye vurduğu gibi 'şeyhi ve müritlerini inançlarından dolayı mahkemelerde süründürüp rezil etmek' midir, sanmıyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
memduh 26 Ağustos 2019 12:25
sorunun kaynağı dönüp dolaşıp yine cumhuriyetin ilk yıllarına dayanıyor. devrimler adı altında İslam'a vurulan her darbe şimdilerde önümüze problem olarak çıkıyor. daha da çıkacaktır. biz bu yakın tarihle yüzleşmedikçe "bu ülke"de hiçbir sorun çözülemeyecektir.
Süleyman d. 25 Ağustos 2019 11:59
Beki bey, "şeyh" leri konuşalım eyvallah. Ama ; ŞEYHİ UÇMASA DA ONU UÇURMAK İSTEYEN MÜRİDLERİ DE KONUŞMAK GEREKMEZ Mİ? "Benim şeyhim senin şeyhini döver" ci ham sofuları, Yunus'u bile tekfire hazır Molla Kasım ları konuşmazsak meselenin künhüne vakıf olunamayacağını düşünüyorum.
Hasan 25 Ağustos 2019 01:41
İnsanın aşması/kırması oldukça zor olan dört put vardır: Masa (post/kudret), kasa (servet), nisa (şehvet) ve şöhret. Bir şeyhin bunlardan sadece birine düşkün olması sahteliğini göstermesi için kafidir. Sadece paraya düşkün olmamak insanı güvenilir kılmıyor; mesela bazı şeyhler parayla imtihanı geçiyor ama iş dünyanın diğer bir cilvesi olan makama/konuma gelince imtihanı kaybediyorlar. Tabi bu dünyevi cilveleri putlaştırmak sadece şeyhlerin sorunu değil, hakiki manada özgürleşmek veya ilahi rızaya göre yaşamak isteyen her insanın sorunudur.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 00:54
Turk basını olarak a dan z ye gercek sorunlara gözünüz kör, kulağınız sağır. Muhalefetiniz de danışıklı dövüş. Majestlerinin muhalefeti... ŞU AN TÜRK GÜMRÜK KAPILARINDAN BINLERCE GURBETÇİ SAHİPSİZ, TUVALETSIZ, İLGİSİZ, GÜMRÜK BUROKRASI VE PROSEDÜRLERİ İÇİN ONLARCA SAAT ÇOLUK ÇOCUK BU SICAKTA ARABADA BEKLIYOR, TURKIYEDEN CIKABILMEYI BEKLİYOR, İŞE VE OKULA YETİŞECEK. ülkenin cumburbaskani da bir belediye reisinin yagmurda nerede tatilde olduğunu soruyor. Siyasetçilerden umut yok, BASIN NEREDE!!!!
Güle güle 25 Ağustos 2019 11:45
0
Kusura bakma ama bu duruma seçimlerde iktidarları destekleme alışkanlığınız yüzünden sizl gurbetçiler sebep oluyorsunuz! Hadi eskiden medya yoktu, davulun sesi uzaktan hoş geliyordu,; Şimdi öyle değil ki. Olup bitenden anında haberiniz oluyor. Her şeyi bile bile "lades" demenin de bir bedeli oluyor maalesef!
süleyman d. devamı 24 Ağustos 2019 23:09
Bu bakımdan kâmil ve mükemmil bir şeyhe bağlanmak kibrit-i ahmerdir.23 Onun nazarı ilaç, sözleri şifadır. Böyle olmadığı zaman iş o kadar zordur ki, deveye hendek atlatmak bundan çok daha kolaydır. Allah Teâlâ bizleri ve sizleri Sevgili Peygamberimizin şeriatı üzerine sabit kılsın. Zira işin özü budur. Kurtuluş ve saadet buna bağlıdır. Mektûbât-ı Rabbânî , c.1, 23. Mektup
süleyman d. devamı 24 Ağustos 2019 22:59
İmam-ı Rabba.:ni Hz “Toprağın âtıl bırakılması: hiçbir şey ekmemekle veya bozuk tohum ekmekle olur. İkinci durumun daha zararlı olduğunu herkes bilir. Tohumun bozuk ve kötü olması, tarîkatı yetersiz bir sâlikten alarak yolunu takip etmektir. Zira yetersiz kimse hevasının peşinden giden kimsedir. Hevasına uyma şâibesi bulunan kimsenin mürid üzerinde bir tesiri olamaz, olsa da hevasına destek olur ki bu karanlık üstüne karanlık demektir. Yetersiz kimse, Allah Teâlâ’ya ulaştıran yol ile ulaştırmayan yolu ayıramaz. Çünkü henüz kendisi ona ulaşmış değildir."
süleyman d. 24 Ağustos 2019 22:32
1-"Para,para,para" Eşek öldüğünde geriye semeri; Sahte şeyh öldüğünde serveti kalır. Gerçek Allah dostları: Tıpkı izlerini takip ettiği Peygamberler gibi mal yığmaz, yüklü miras bırakmaz tamamını infak ederler. 2- Sahte şeyh: sultanın kayığına binme sevdalısıdır. gerçeği ise saltanata mesafeli durur! Hatta çoğu kez sultanın arzuları ile ser-i şerif çatıştığı için "hasım" durumuna düşer!
Takipçi 24 Ağustos 2019 21:04
Şeyhe meyhe ihtiyaç yok da, müslümanlığa ihtiyaç var diye düşünüyorum. Herkesin kafatasının içinde beyin denen bir organ var. Şeyhin kafasında beyin, müritlerinin kafasında saman mı var. Dini bilgileri öğrenmek her müslümana farzdır. Dolayısıyla herkes aklı yettiğince öğrenir. Bir evliya ise, bunu kendisi bile bilemez. Bir insan başkasına elini öptürüyorsa , müslümanlığı bile şüphelidir. Çünkü müslüman tazimden hoşlanmaz.Kibirlenmekten korkar. Övülmesi yada tazim gösterilmesi gerekenin Allah olduğunu bilir. Bu el öpen kişi içinde geçerlidir.
KARAR OKURUMürsel 24 Ağustos 2019 18:52
Peygamberin görevi neyse şeyhin görevi de o.Emri nerden alıyor?Fetöden farkın var mı?Sorgulanmayan kibirlinen şeyh mütşeyyih ve şeytanın oyuncağı sofi.
İbrahim Erdoğan 24 Ağustos 2019 18:22
Mahkemelerin verdiği karar karşısında malum şeyhin ve mürirlerinin itibarının kollanacağı alan burası değil!.. Uçan kuşa bile fetva yetiştiren diyanete sormak istiyorum: Müslümanlara tek mürşidin Kur'an olduğunu ve efendi, hazret, gavs, kutup gibi safsatalara itibar etmemeleri öğüdünü ne zaman verecek?.. Fesli, cübbeli, sarıklı şarlatanların kimi zaman yanlarında, kimi zaman arkalarında olduğunu gösteren görüntüleri vermekten ne zaman vaz geçecek?.. Bu konular sigaranın haram olduğuna dair fetvalardan daha önemsiz sayılıyor her halde!.. Milletçe beklemedeyiz, hep bekleyeceğiz.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 18:01
Tarikat yol demektir. Herkezşn bir yolu vardır. Yani herkesin tarikatı vardır. Ama kimi hakka gider Kimi batıla En güzel yol rasülümüzün sünneti yolu Adı ne olursa olsun bu yol takip ediliyorsa haktır Adı ne olursa olsun sünnet yolu takip edilmiyorsa batıldır. Diğer bir konu şeyhlik müessesesini inkar edenlerin kendi siyasi adamlarına toz kondurmaması da adı konmadık müritliktir.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 15:19
Şeyh demek alim ve faziletli zat demektir. Peygamber Efendimizin sallallahu aleyhi ve sellem Ashabı içindeki görevi ne ise şeyhlerin de toplum içindeki görevi odur. Abdülkadir Geylani Hazretleri, Akşemsettin Hazretleri, Mevlana hazretleri bu büyük zatlardan sadece bir kaçıdır. Fetö gibi bir terör örgütünü cemaat olarak göstermek Gülen gibi bir şarlatanı Şeyh olarak göstermek milletin aklıyla alay etmektir.
sorgulayan 24 Ağustos 2019 22:36
3
çok akıllisin belli
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 14:57
"Aidiyet duygusunu tatmin etmek, başkaları tarafından kabul görüp beğenilmek." ... Vakıf, dernek, parti, cemaat gibi açık ve gizli örgüt bu gibi duyguları tatmin ederek (tabiri caizse adam yerine koyarak) rahatlıkla adam devşirebiliyor. Sonrası malum. İnsanların ait olmak, kabul görmek hakkıdır. İnsanlığın yanında yurttaşlık, dindaşlık aidiyeti yetmeli. Diğerleri toplumdan genel kabul görürse meşrudur.
Mustafa 24 Ağustos 2019 14:07
Şeytan önce putları imal edip sunmuş,amacı rabbimizle kul arasına girmek.İslamiyetten sonra bakmışki cansız putların modası geçti bende canlılarını imal ederim demiş,işte bu Şeyhler tarikatlar bunlar.Zamanı gelecek onlarıda kıracağız.
mmc 24 Ağustos 2019 15:20
8
Şeyh demek alim ve faziletli zat demektir. Peygamber Efendimizin sallallahu aleyhi ve sellem Ashabı içindeki görevi ne ise şeyhlerin de toplum içindeki görevi odur. Abdülkadir Geylani Hazretleri, Akşemsettin Hazretleri, Mevlana hazretleri bu büyük zatlardan sadece bir kaçıdır. Fetö gibi bir terör örgütünü cemaat olarak göstermek Gülen gibi bir şarlatanı Şeyh olarak göstermek milletin aklıyla alay etmektir.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 13:48
Ìslamda ruhban yok diye öğret.Sonra mezhepler çıksın, tarikatlar cirit atsın şeyhler sahte mi gerçek mi ( sanki var da) Biri de çıkıp demiyor ki alayı dolandırıcı siz neyi tartışıyorsunuz.Saygılarımla.
Menderes YILDIRIM 24 Ağustos 2019 13:37
Akif Bey; MÜSLÜMAN' ım diyen her bireyin = Yaradan ALLAH' ın Kitabı Önce KURAN' ı KERİM de yazan EMİRLER ile İslam' ın ve İman' ın ŞARTLARINI uyması değil midir? MÜSLÜMAN' ım diyenlerin KURAN' ı KERİM de ALLAH' ın Emirlerinden olmayanlara Uyması ve İslam' ın ve İman' ın ŞARTLARINDA olmayanların peşinde koşması ALLAH' a ŞİRK Koşmak Değil midir? Tarikat ve Şeylik MÜSLÜMANLIK' ta olmadığına göre Tarikat ve Şeyhlik peşinde koşup inananlar hangi dine inanıyorlar? Akif Bey; Olmayanın Sahtesi ve Doğrusu Olur mu? Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 24 Ağustos 2019 13:28
Akif Bey; Bir MÜSLÜMAN' ın uyması gereken Yaradan ALLAH' ın KİTABI KURAN' ı KERİM Kitabında YAZILANLAR değil mi? 1) KURAN' ı KERİM de Tarikat ve Şeyh lik Var mı? 2) Var Diyenlere SORUYORUM? Efendimiz Hz. Muhammed' in Tarikatı Var mı? 3) Şeyh ve Tarikat Peşinde Koşanlar = Sizler Peygamber Efendimizden daha mı bilgilisiniz ki; Efendimizin Yapmadığını YAPIYOR, Tarikat ve Şeyh peşinde koşuyorsunuz? Akif Bey; Olmayanın Sahtesi ve Doğrusu Olur mu? Saygılarımla
Ahmet Davutoğlu , Erdoğan ve Devlet Bahçeli'yi tehdit etti: '' Terör defteri açarsam insanı çıkamazlar 7 haziran seçimleri öncesi olan kata kulli işleri işaret etti davut oglu erdogan perinçek ve bahçeli koalosyonu ülkeyi çöküşe götürüyor
Menderes YILDIRIM 24 Ağustos 2019 14:01
1
Konu Dışında REKLAM' a başvurmuşsunuz. Siz de biliyorsunuz ki; Tayyip Beyin, Gel Dediğinde Gelip Cumhurbaşkanı - Genel Başkan - Başbakan - Bakan olup, Git dediğinde gidenlerden LİDER OLMAZ. Evet Parti kurabilirler ama A. Şener gibi hatta daha kötü olacaklarını DÜNYA ALEM BİLİYOR. Ben AKP li - Tayyip Beyci değilim, ALLAH' ım da Naip etmesin. Ama Yiyecekleri LOKMANIN Kaç Adet olacağını Tayyip Beye Soranlar Olsa Olsa Sizin gibi kişiler KANDIRILIR. Kimsiniz Bilmiyorum, Ama bana İNANIN, Ne A. GÜL ve Ekibinden Ne A. Davutoğlu ve Ekibinden Bir Şey Olmaz. Peşlerinden KOŞMAYIN Zamanınıza Yazık. Keşke A
Menderes YILDIRIM 24 Ağustos 2019 13:15
Akif Bey; ŞEYH’ in Kelime Anlamı = "Bir tarikatın kurucusu olan ya da bir tarikatta, bir tarikatın kollarında en yüksek aşamaya ulaşmış bulunan kimse, tarikat büyüğüne denir.” Akif Bey; MÜSLÜMANLARIN uyması gereken KURAL İslam' ın ve İmanın ŞARTI dır. SORUM 1) İslam’ ın ve İmanın ŞART’ ında TARİKAT ve ŞEHLİK var mı? SORUM 2) İslam' ın ve İman' ın Şartında yazmayanlara MÜSLÜMAN Uyar mı? SORUM 3) İslam’ ın ve İmanın Şartın da yazmayanlara Uyana MÜSLÜMAN denir mi? SORUM 4) İslam da Olmayanın SAHTESİ' ni GERÇEĞİNDEN ayırmaya gerek var mı? Saygılarımla
Türk oğlu ! 24 Ağustos 2019 13:11
Tarikatları kapatıp, uyuşturucuyla mücadele kapsamına almalı. Sonuçta bunlarda aklı uyuşturuyor ve her türlü melaneti işletiyorlar. Maddesel uyuşturucudan bile tehlikeliler anlayacağınız.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 18:56
0
O zaman şeyh kavramı neden var kim icat etmiş şeyh kavramını ne zaman çıkmış şeyh kavramı.seyh nedemek gerçek manası nedir.?
Çerkez Ethem 24 Ağustos 2019 13:05
Sahtekar kolpacı şeyhleri/alimleri gerçeginden ayırmak çok basit, sadece OKUDUĞUNU ANLA DÜŞÜN! Kuran'ı okuyan ama anlamıyan/düşünmeyen, herzaman kolpa sisteminlerin, cemaatların kölesi/davarı olur ! 2 Basit örnek, Kuran okuyan bilirki sadece Allah seni heryerde görür ve sadece ondan yardım sorulur, biri sana derse bunu bir insan yapabilir, bilki bunlar sahtekar! Kuran okuyan gene bilirki, sadece Allah'tan tövbe sorulur, biri sana bir insanın tövbe kabul ettiğini söylerse bilki buda sahtekarlardan! Okuduğunu anlamayan düşünmeyen her sistemin, cemaatın iyi kölesi/davarı olurlar...
ersen 24 Ağustos 2019 12:25
önce dinleri sorgulayın , neden hepsi Ortadoğu ' dan çıkmış ? ibadet biçimleri niye farklı ? kutadgu bilig , sümer tabletleri vb. gibi yazıtlarla ne kadar örtüşüyorlar ? iyi ve ahlaklı bir insan olmak için din şart mıdır , bunun için illa ödüllendirilmek mi ( cennet ) gerekir ? Kur ' an neden hemen yazıya dökülmeyip senelerce beklemiştir ? Hz. Muhammed sadece okumayı öğrenmiştir ? neden çin ' e , avrupa 'ya , afrika ' ya nüfus yoğunluğu daha fazla olduğu halde peygamber gitmemiştir ? Allah bizden önce ( big bang ) ne işle uğraşmaktadır ? neden 4,3 milyar yıl beklemiştir ? adem ilkse fosiller?
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 20:49
1
Güzel sorular sormuşsunuz Ersen Bey. Ama bunların cevaplarından korkanlar hemen kırmızıyı basmışlar:) Siz yine de sormaya devam edin lütfen. Soru sormadan doğru cevap bulunmaz. Size ezberletilen safsatalarla ot gibi yaşar gidersiniz.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 12:03
Devlet; kanun ve diğer mevzuatı, -eskilerin deyişi ile- “efradını cami ağyarını mani” biçimde oluşturmak zorundadır. Ne toptancı yasaklamaya ne yasal statü kazandırmaya gerek var (astarı yüzünden pahalı işler bunlar); bir ihlal var ise failin yakasına yapışsın, o kadar. (Ayrıca, eleştirme hakaret etmek demek değildir. Yine ayrıca, yerel mahkemenin hukuk duyarlılığı karşısında; Yargıtay'ın, kararı baştan verip gerekçe oluşturma (gibi görünen) tavrı hukuki değildir/Yargıya güvenin dibe vurmasının nedenlerindendir)
Muhakema yeteneğini işlev hale getiremeyen eğitim sistemlerinde istikameti muhafaza etmek çok zor... Felsefe, mantık ve sosyoloji ilmini okullarda okutulması elzemdir... Aklı, mantık kuralı çerçevesinde kullanan fert hiç bir saplantıya ve insan onurunu zedeleyen oluşumlara müdahil olmaz...
Karmaz 24 Ağustos 2019 11:44
İnsanları müritliğe/şeyhin gönüllü köleliğine yönlendiren sebepler teşhis edilip izalesine gidilmeden bu pilav daha çok su götürür."El ulemau verasetül enbiya" neymiş ilim sahipleri peygamberimizin varisleri. Olay ilmemi tabi olunmalı, rehber edinmeli yoksa kişiyemi tabi olunmalı. kişi mi rehber alınmalı olayıdır. Hz Alinin deyimiyle hastalığımız cehalet tek çözümü adam gibi eğitim sistemidir. Hayatta en hakiki mirşit ilimdir. vesselam.
Liberum 24 Ağustos 2019 11:20
Bence biz bu tip toplumsal sorunların kök nedenlerine inmeden konuyu yüzeysel tartışıyoruz. Şöyle bir şey söylesem kaç kişi bu görüşe katılır acaba? Bir insan dini inancı gereği kendini badelettiriyorsa badelettirsin. Başka bir insan yaşam tarzı gereği homoseksüel olmayı seçiyorsa bırakın seçsin. Hatta ve hatta her türlü çarpık ilişki dahi hukuki yaptırıma tabi olmasın. Bize düşen sadece bu tip sapkınlıklara mahal vermeyecek ahlaki bir yapı kurup yeni bir medeniyet oluşturmak olsun. İnsanları bu sapıklıklara yönelmeyecek bir zihin yapısına ulaştıralım. Bu şekilde belki sorunlar ortadan kalkar
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 13:56
0
O zaman insanlarını koruyamazsın. O kendini badelettirenler arasında ya da Feto'yu mehdi görüp cinayet işleyenler arasında üst düzey okumuş insanlar da var. Dini kullanarak kandırmanın bu kadar kolay olduğu bir ortamda serbestlik felaketi getirir. Hepsinin üzerine hem eğitimle hem yasayla gidilmeli.
Liberum 24 Ağustos 2019 14:34
0
Bu kaygıya elbette hak veriyorum. Benim demek istediğim, öncelikle insanları öyle bir hale getirelim ki hiç bir sapkınlığın peşinde düşmesinler ve her türlü sapkınlığı kendi akıllarıyla ayırt edebilip tedbir alsınlar. İnsanımızın yüzde 95+ sı bilinçli bireyler haline gelirse ne tarikatlar, ne lgbt ler kendilerine açık alan bulabilir. Yasakları kaldırmak ancak bilinç sağlandıktan sonra yapılabilir. Bahsettiğim yeni medeniyet bu bilince ulaştığımız toplum yapısı zaten.
Burak Ersoy 24 Ağustos 2019 10:52
Ülkemde teshis koymadan tedavi etme hastaligi önemli eksigimizdir. Azınlık olarak kaldıgında inanç grupları her topluluk için renk sayılabilirler. Oysa Türkiye'de azınlık değil, güç odağı haline gelmiş durumda.Gerçek şu ki, mürşit uçmaz, mürit uçurur. Oradaki taraftarların iyi niyeti ise süphe götürmez.Her ne kadar akıl dışı gözükse bile. Kahneman'ın Nobel ödüllü karar alma ve güncel nörobilim çalışmaları gösteriyor ki, konunun bebeklikten itibaren nasıl karar almayı ogrendıgımıze baglı oldugunu, yani eğitim ile beynimizin nasıl şekillendiği ile alakalı. Aklını kullanabilmenin tek yolu EĞİTİM.
suat şahin 24 Ağustos 2019 10:29
Meseleye bu açıdan bakabiliriz ancak .. üzerinde durulması gereken bir başka mesele de şu, tarikat ve cemaatlerin parayla ve ticaretle olan münasebeti,
Akif Bey siz hep sahte şeyh, sözde tarikat diyorsunuz da peki şeyhini kefenle karşılamaya gelen müritlere, şeyhine sen Allah'ın tüm sıfatlarını taşıyorsun, sözün bana Allah'ın sözü gibi geliyor diyen müritlere ne diyeceğiz... bunlara da şarlatan şeyhciler bezirganı, arpalık zikri müdavimi, ballı koltuk zebunu falan diyebilir miyiz mesela... yoksa haşa ümmeti bölen, fitneci, hain, terörist mi oluruz böyle dersek...
M. Ç 24 Ağustos 2019 10:25
Benim kafamda oluşuyor. Devlet müdahale etmesin tamam. Şeffaf olsunlar. Günümüzde zaten birçoğu meredeyse meslek olarak icra ediyor. TOBB gibi, TBB gibi bir statüleri olsun. Kendi içlerinde disiplin cezaları olsun şeyhlikten uzaklaştırma gibi. Özel hukuk tüzel kişiliği olsun. Diyanetin bu yapıya, bu yapının da alt gruplarına vesayet denetimi olsun. Şeyh olabilmenin kriterlerini kendi içlerinde belirlesinler. Hem bu birliğin, hem de şeyhin işlemlerine yargı yolu açılsın.
Süheyl CALISKANOGLU 24 Ağustos 2019 10:03
Cehalet tüm fenaliklarin anasidir.Biz de "o anayi'besleyip duruyoruz,ortaya böyle pislikler cikiyor sonunda...
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 09:55
Herkes dinini cemaatle/tarikatle, diyanetle,tek şekilde yaşama ya da hiç yaşamama konusunda özgürdür.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 09:47
Seyhlere değil muritleri baksak daha iyi olur. Murit kitlesinin kahır ekseriyeti beleş cennet peşinde koşan Tefekkür ve hakikati aramak gibi zahmetli yolları zerrece düşünmeyen bir kitkedir. Fetö nün en çekici tarafı Naim cennetleri vaadi degilmiydi. Hizmet filan palavra. Evet bu kadar basit. Halkımız sakallı cübbeli takkeli bazı kişilerin cennet turizm acentası olduğuna inanıyor. Keşke bunlara karşı tavır fikir özgürlüğü gibi naif kavramlarla formule edilebilseydi. Dolandırılan kişiler inanmışlar ne yapalim inançlara saygi geregi dolandırıcılara dokunmayalim gibi bi şey oluyor.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 09:49
Sahte ile gerçeği birbirinden ayırabilen irfanı hür, vicdanı hür aklını hiç kimseye, hiç bir ideolojiye kiraya vermemiş nesiller yetiştirerek.
Muhtefi. 24 Ağustos 2019 09:10
Cook Basit. .Sayın yazar. :)).. ALLAH'tan cook bahsediyorsa Sahtedir. :)))).
Muhtefi. 24 Ağustos 2019 12:15
0
Kırmızılar bilerek konuşuyorum. .züğürt Patronun parasını konuşur. Çenesini yorar. Nerde görülmüş Zenginin cebindekini göstermesi. !. Bektasi Babasini Molla Kasım zorla camiye götürmüş Dua edelim İman isteyelim,Son Nefeste Şehadet ile gidelim Molla başlamış Yarab iman, Şehadet. Bektaşi Şarap parası lütfen. :)..Dışarıda,, Molla ulan utanmıyormusun Şarap,Raki istemeyi Bektaşi herkes kendisinde olmayanı ister. :))..demiş. !..Böyledir bu işler. Hz Mevlanada var Sahte ayırma formullleri. !
Yüksek irtifa entelektüel camia jargonuna hakim olanlar hatırlayacaktır Ekstrem tenakuzlar içindeyim
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 09:06
Meclisi Meşayih'i mi geri getireceksiniz? Dernek vakıf vs. adı altında zaten örgütlüler. Seçim zamanları oy tercihlerini açıklarken "Aman kazanımlarımızı koruyalım" yaklaşımlarından ne kadar has Müslüman oldukları da belli.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 08:45
Gercek şehi bulma konusunda bir fikrim var. Bu iddaa da olanlar bulunduklari yerin en yüksek bina kule vb. Bir yerde toplanırlar. Diyantten 2 kisi 3 doktor (dahlliye ortopedi nörolok) THY den bir uçus uzmanindan olusan heyet huzurunda binadan atlarlar. Hepsi atladıktan sonra heyet aşağı iner. Doktorlar yaşayip yaşamadıklarıni kontrol ederler. Diyanet göreblileri atlamadan önce ne okuduklarini rapor eder. Uçus uzmanida atkayişin uçuşmu düşme mi oldugunu rapora eklerler. Sonuçta aşagida haka nefes alabilen 50 puan alir.sehligi kapar hatta bunlara devlet sehi ünvanı bile verilebilir.(maaş+ssk
Kemal Nakıs 24 Ağustos 2019 08:39
Alayının köküne kibrit suyu...
KAYA 24 Ağustos 2019 08:01
Müslüman ülkede şeyhler ve onların tarikatları cirit atıyorsa bu halkın kara cahilliğinin bir göstergesidir. Sahi bu ülkede 105 in üzerinde ilahiyat fakülteleri ve her bir fakultede odalarında biblo gibi oturan en az 100 ilahiyat prof larimiz var docent ve digerlerini saymiyorum. Bunlar gitsinler köy belde şehir camiilerinde her cuma vaaz versinler. Seyhlik ve tarikatlarının gereksizliğini anlatsınlar. Belki cahil halkimiz şeyh tarikat çemberinden kurtulur ya da oralara ihtiyaç duymaz.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 07:21
Şeyhler seyyidler babalar meczuplar üfürükçüler ve kaderlerini bunların eline teslim eden zavallı insancıklar...memleketin manzarasına bak...
Atatürk'ten neden nefret ederler! Merdiven altı din, şarlatan, dinbaz, düzenbaz dindarlık ile nitelikli dolndırcı, istismar ile menfaat sağlamaya engel olmak istedi. Ama yasak olan kayıtdışılığı savunmak için Atatürk dini yasakladı diye bize yutturdular. Şimdi ne mal olduğumuz ortada.Şimdi Alpaslan Kuytul'a açılan dava nitelikli dolandırıcılık mış! Siz Kuytul'un yanmaz kefen,şerefli nalın,cinsel gücü artıran risale sattığını gördünüz mü. Ama Hz. Cübbeli yapıyor. Bu dolandırıcığa Ali Erbaş, RTE,ne savcılar tek söz demedi. Fetö bu ülkede bir adet değiş binlerce. Siyasi olanı da var.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 06:38
Aslında kaçırılan nokta yine muritlerde bitiyor çünkü hep bir aracı aranıyor orada hiç bir özellik aranmiyor ve sadece el alması kâfi geliyor benim bir arkadaşım nerede ise yarım hafizdir kendisi hiçbir İslami bilgisi olmayan cahil birisine tabi olabiliyor tâbi ki cahil olan arkadaşım aslında çünkü Peygamberimiz in sahabesi gibi sorgulamiyorlar ve onlar sorguladiklari için seçkin sahabe oldular bugünün müslümanlari sorgulama yapmadığı bildiği vardır dediği için yerlerde sürünüyor
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 05:47
Diyanet şeyh lık okulu açsın orada müridan yetiştirsin olmaz mı
Has Parti 24 Ağustos 2019 01:55
Şeyhi ışığa tuttuğunda Mercedes flagramı görmüyorsanız o şeyh gerçek şeyhtir. Ama Türkiye'de Mercedes'e tapmayan şeyh var mı bilemedim.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 06:55
1
Alkisliyorum
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 10:36
1
Mükemmel
Türk oğlu ! 24 Ağustos 2019 01:54
Yazar mantığın yanlış. Bu mantıkla hiçbir şeyi yasaklayamazsın. Demişsin ya yasaklanınca yer altına çekiliyor, alan razı veren razı diye. O zaman uyuşturucuyu ve mafyayı ve hatta bölücü terörü serbest mi bırakacağız. Onları da talep edenler var ve yer altına çekiliyorlar. Daha da çoğaltabiliriz örnekleri. Yasaklarsın ve insanlara gerçek İslamı öğretirsin. Sonra da yer altına çekilenleri de yakalayıp asarsın biter bu iş. Bizim hatamız suça gereken caydırıcı cezalar vermiyoruz.
Türk oğlu ! 24 Ağustos 2019 01:45
Meshebi geniş" diye bir söz vardır. Şunu bilin beyler. Ne adına yaptığını iddia ederse etsin. Rıza olsun yada olmasın(çünkü rıza gösteren de sapık) bütün sapıklar(yapan da yapılan da) teşhir edilerek idam edilmelidir. Şeriat kuralları uygulansın bu sahte şeriatçılara.
KARAR OKURU Etem Duman 24 Ağustos 2019 01:01
Şeyhin müritlerinin inanç ve cehaletlerinden yaralandığından bahsediliyor...o da bir şey mi. Halkın inanç ve cehaletinden yararlanılıp koca ülke idare ediliyor.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 00:14
Çok basit sayın yazar ahlakına ve kuran sünnet ahkami ile ne kadar hareket ediyor bakılır. İkincisi şeyh kendinden konuşup uyduramaz. Koyar önüne kur anı sünneti daha önceki mutavatir haberleri yapar sunumunu. Bittabi ne kadar uyguluyor. Denetlemeyen mürit mürit olmaz. İkiside sahte ozaman. Cemaat ve şeyh denilen zatlarin bankası okulu bilmem nesi olmaz. Adam gibi stk olarak çıkar ahlak ve vicdan örneği olur.
musto 24 Ağustos 2019 00:13
Beyler dikkat edelim bilinçli olarak diyanet pasifleştirilerek giderleri millete ödetilerek camiler cemaatlere terkediliyor. Köyümüzde caminin ıhtiyacı neyse minber halı morg aracı vd köyden ararlarlar göndeririz. 2 ay önce köye gittim kasabaya giden imam ve kardeşini aldım dönüşte yine alacağımı söyledim ve bekleyip aldım genç 25 yaşlarında sizi cemaatım arasında göremedim bende ne zaman camiler cemaatlara pay edidi imam ve eşi cüppelinin bağlı olduğu tarikatın kursunda yetişmiş parasını diyanet ödüyor vd misyonerlik yaparak tarikata bağışcı ve sempatizan devşiriyor.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 08:25
2
Günümüzde, imamın işi, namaz kıldırmak, ölü yıkamak. Camiler, mesai saatlerini dışında kapalı. Cenaze işlerinin tamamı, belediyelere devredilmeli. Geriye namaz kaldı; o da MERKEZİ SİSTEMLE TEK İMAM tarafından kıldırılmalı. Camilerde, merkezi ses iletim sistemi zaten var. Artık valilerimizin hepsi namazlı niyazlı. Merkezi imameti de valiler yapmalı. Merkezi imamı halk seçsin diye düşünüyordum, nasıl olsa Erdoğan, halkın seçtiğinin yerine valiyi kayyum atayacak, işi baştan valiye verelim, seçim masrafı yapmayalım, diyorum.
Davut 24 Ağustos 2019 08:29
0
Bu yolun sonu sosyal ve kültürel anlamda Afganistan olmaya çıkar.ve ılımlısı da radikali de hep aynı hedefe kosuyor.Devlete sahip çıkma ve kendine benzetme...laiklik bu sebeple önemli. ..
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 00:10
Şeyhliğin kendisi sahteciliktir zaten. İslamda hiç kimseye özel statü verilmemiştir. “Ey Muhammed! de ki: “Ben de ancak sizin gibi bir insanım...”(Fussilet süresi 6.ayet)
süleyman d. 24 Ağustos 2019 23:52
0
Yaw arkadaşım! Mertçe ; "BEKTAŞİ" diye adını yaz! Allah C.C “ALEMLERE RAHMET OLARAK İNDİRDİK!” dediği rasülüne Kur’anda: insanların kendiyle özdeşleştirip, onun gibi yaşamayı hedefleyebilmesi için kendileri gibi doğan, yiyip-içen, uyuyan, evlenen, hastalanan ve nihayet ölen peygamberden “BEŞER” diye bahseder. Yoksa senin tanımladığın gibi “senin benim gibi biri” zırvalamasıyla hafife alınsın diye “BEŞER” denmemiştir!
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 00:04
Sayın Beki işin içine din girince öyle olmuyor işte. İnsanları badeleyecek hâle bile getiriyorlar. Dünyada müritlerini intihar ettiren tarikatlar da vardı. Ülkemizde olsa onlara da karışmayacağız o zaman. Bu yapıların şirk barındırdığı, dine ve insana zararlı olduğu insanlara anlatılacak, faaliyetleri engelleyecek. Başka yolu yok.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 00:03
Türkiyet hangi sorununu çözmüş de bunu çözecek ya... Size biraz malzeme olur, hepsi bu...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN