Back To Top
’Tersine göçü’ ters mi anladık ne!

’Tersine göçü’ ters mi anladık ne!

 - Son Güncelleme: 24.07.2019 Çarşamba 09:34
- A +

TÜİK, 2018 ‘Uluslararası Göç İstatistikleri’ni açıkladı.

En çarpıcı kısmı şu; gurbetten eve dönen vatandaşlarımızdan daha fazlası, başka bir hayata yelken açmak üzere gurbete taşınmış.

Gecen yıl geri gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 110 binlerdeyken yurt dışına göçenlerin sayısı 136 binlerde.

21 Şubat’ta, TÜİK’in yabancıya konut satışı verilerini yazmıştım. ‘Ev alana vatandaşlık bedava’ kampanyasına koşan yabancılar sıralamasında ilk 5, Doğulu komşularımızdaydı. Irak, İran, Afnagistan, Türkmenistan, Suriye gibi...

Son veriler, yabancılarda bile gerileme gösteriyor. Önceki yıla göre, 2018’de geri gidişler yüzde 27 dolaylarında artmış.

Türkiye’ye göç edenler yüzde 24’ler civarında artarken Turkiye’den göç edenlerin oranı yüzde 28’lere yaklaşmış. Kendi vatandaşlarımızı kapsadığı gibi, yabancı uyruklular için de geçerli bu oran. Ev alanlara vatandaşlıkta indirim teşviklerine rağmen hem de. Düşündürücü değil mi?

Şubat’ta şöyle sormuştum: Ne değişti de Doğu’dan göç alıp Batı’ya düzenli göç veren bir ülkeye döndük?

Güney Afrika merkezli New World Wealth’in araştırmasından da bahsetmiştim.  2015’te Türkiye’yi terk eden yerli milyoner sayımız bin civarındayken... 2016’da bu sayı 5 bine fırlamıştı. Artarak da devam ediyordu.

Fakat şimdi soruyu revize ediyorum. Tersine beyin ve sermaye göçü için Ankara kucağını açmış dışarıdaki yetişmiş insan kaynağımıza çağrı yaparken ne oldu da Doğu’ya ve Batı’ya aynı anda göç vermeye başladık?

Türkiye’de yaşama hakkı almak için gelen Doğulular, yıllık konut satışımızı 5 milyar dolarlara çıkarmıştı. Konut sektörünü canlı ve ayakta tutan bir dinamikti bu. Neden Doğu’da bile artık cazibesini yitirdi, sormayacak mıyız?

Üstelik, kendi vatandaşlarımız daha iyi bir yaşam beklentisiyle Batılı ülkelerden son iki yılda 5 milyar dolarlık konut satın almıştı. Oradan kazandığımızı buradan kaybetmeyi durduracak iyileştirmeler beklerken kan kaybımız hızlanarak sürüyorsa alarm vermeli değil miydi?

Vatandaşlık promosyonuyla bir taraftan aldığımızı öbür taraftan kaçırmaya devam...

Rekabet gücümüz neden eriyor, ellerimizi başımızın arasına alıp nerede yanlış yaptığımızı düşünmeyecek miyiz?

Batı’ya verdiğimiz beyin ve sermaye göçünü terse çevirme arayışlarımızda ters giden bir şey olmalı...

Geçen yıl yerli yabancı 577 bin kişi çekmeyi başarmışız. Ama toplamda 324 binini de kaçırmışız. Bu bilançonun muhasebesi bir şey anlatıyor bize.

Bir elle topladığımızı öbür elimizle dağıtıyoruz. Ve makas giderek açılıyor. Neden peki bu kötüleşme?

Kendi insanımızı mutlu müreffeh yaşatma, gelecek umutlarını karartmama, daha iyiye gideceğinden ümidi kestirmeme gibi alanlarda mı sorun? Bunun için mi bırakın gidenleri geri dönmeye iknayı, mevcutları bile tutmakta zorlanıyoruz?

Vatandaşlık ve aidiyet bağında bir zayıflama varsa suçu nerede arayacağız? Kutuplaştırma, dışlama, ötekileştirme, düşmanlaştırma süreçlerinin sonuçları olabilir mi bunlar?

Ve Doğulu komşularımızın bile aramızda barınamaz hale gelmesi, yükselen yabancı düşmanlığıyla, körüklenen kin ve nefretle ilgili midir?

Yarınım ne olacak endişesi, başıma ne gelecek korkusu, can ve mal güvenliğini koruyamama tedirginliği...

Asılsız, psikolojik yanılsamadan bile ibaret olsa, hani acaba diyorum, gidenlerin gitme nedeni, bu gibi yersiz hislere kapılmaktan kendilerini alıkoyamamakla mı alakalıdır? Öyleyse neden kolayca gideremiyoruz, dış güçler mi engelliyor yine?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Bugra Bakan 25 Temmuz 2019 05:26
Ozgurce dusunen, bilim merkezli dunya gorusune sahip insanlar artik Turkiye'de nefes alamaz haldeler. Ulkelerinde istenmedikleri her gun yuzlerine vuruluyor. Ote yandan bati ulkelerinde egitimli insanlara TL bazinda astronomik maaslar veriliyor. Bu durumda giden ilk once bir kac sene kalir donerim diye gidiyor, ama gidis o gidis. Once oturum, sonra vatandaslik, coluk cocuk derken orali oluyorlar. 23 yildir San Francisco'da yasayan birisi olarak yaziyorum. Yer olsa neler neler yazilir bu konuda. Selamlar.
süleyman d. 24 Temmuz 2019 21:46
Maalesef bu ülkeyi terk etmek için: yalnız Basmane semtinin kahvelerinde can yeleği ile oturan Suriyeliler sıralarını beklemiyor; Elde pasaport, fırsatını kollayan on binler var ne yazık ki. Ülkenin zenginlikte önde gelen aileleri önce servetlerini dışarı taşıdılar, gerisi bir tekne yolculuğu kadar yakın ???
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 13:05
Fırsatını bulan eğitimliler gidiyor, çok daha fazlası da gitmeye çalışıyor. Ben de eğitimli sınıftan olsam da bu yaşımda beni kimse almayacağı için köye yerleşeceğim. Birkaç tavuk, süt keçisi, bahçemde sebzemi yetiştiririm, ırmak yakın iki balık tutsam akşam yemeğimiz çıkar. Şehir arabayla 1 saat. İyi ki köyde evim varmış.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 12:57
Akif dunya gazeteciler kara gununuz.Basiniz sagolsun.Siralamada 150 kusurlerde bulunuyormussunuz.On bini askin issiziniz varmis.Mapuslarda meslektaslariniz varmis.He onlar gazetecilik yapmiyordu degilmi.Kusura bakma bu kara tablonuzu kutlayamiyorum.Yandas kagitlara birsey diyemeyecegim.Cunku ne gazetecilikle nede gazete ile alakalari yok.
HACI MURAT 24 Temmuz 2019 11:35
Türkiye'yi terk edenlerin eksikliği hissedilmez bence.Türkiye'ye pamuk ipliği ile bağlı olan bir zengin Türkiye'de yaşasa ne olur,yaşamasa ne olur? Bana dünyayı verseniz memleketimi gene terk etmem.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 14:49
0
Maalesef genç bilim insanları daha iyi kosullarda yasamak icin ulkemizi terk ediyorlar. Arkadaşim Amerikada Stanford univeristesinde yapay zeka üzerine çalışıyor. Turkiyede çalıştığı dönemde bürokratik engellemeler, adam kayirmacilgi ile işini yapmasına izin vermediler. Biz bu eksikliği hissetmiyoruz diyorsunuz ama fazlasıyla hissettiğimiz kesin. Başkasının ürettiği arabayla işe gitmek, telefonunu kullanmak, urettikleri televizyonla vakit gecirmek bunlardan bazıları olsa gerek. Tabi anlayana.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 20:30
0
O zaman niye ev alan yabancıya vatandaşlık veriyoruz?
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 11:20
Cimere vatandasin biri melemen soganlimi yoksa sogansizmi yapilir die sormus.Onlarda biz sogansiz yapiyoruz demisler.Sen neden bahsediyorsun Akif.Bizim en onemli sorunumuz melemen.Ben sogansiz yapiyorum.Ne kara komik degilmi.Hahahahaha.
dadaş 24 Temmuz 2019 11:09
mülkiyet hırsızlıktır. buna göre adalet de adalet değildir. Adaletin böyle yürüdüğü ülkede kimse yaşamak istemez.
analist 24 Temmuz 2019 11:04
boris jonson lar çıkacak ilerde cem özdemirler in sayıları artacak çok deil 20 yıl sonra Türkiye de insanlara nasıl haksızlıklar yapıldığını yazan çizen çok meşhur özbe öz Türk çocukları olacak peki soralım bunun sebebi kim ?
Karar Okuru 24 Temmuz 2019 10:34
Daha en kötü günlere gelmedik. Başkanlık sisteminin dejenerasyonu ile iktidar 31 mart istanbul seçimlerinde işaretini verdiği gibi kendi seçmeninin oyuna da ihtiyaç duymadığı düzene erişirse asıl o zaman gerçekle yüzleşeceğiz.
Karar okuru 24 Temmuz 2019 10:18
12 Eylül 2010 ve 16 Nisan 2017 referandumunda Evet verenlerin yüzünden ağır bedelleri hep birlikte ödedik,ödeyeceğiz!
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 20:29
0
Bırakın milleti suçlamayı, ayrıştırmayı. Bugünlere de eskilerin ayrimciligindan geldik.
Mustafa 24 Temmuz 2019 10:06
"Geçen yıl yerli yabancı 577 bin kişi çekmeyi başarmışız. Ama toplamda 324 binini de kaçırmışız"diyorsunuz. Demekki artıdayız daha önce böyle iyi. Bu ülkede artık tersine beyin göçü var. Çünkü artık Ar_ge var. Eski Türkiye yok sizlere rağmen büyük Türkiye yürüyüşü var ve devam edecek
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 11:38
2
Siz avunmaya devam edin. Eğitimli, orta ve üst gelir düzeyindeki insanlar resmen kaçıyorlar. Huzur ve çocukları için daha iyi bir gelecek arıyorlar.
"Adaler mülkün temelidir" olmadığı yerde kasırgalar çıkar. Belki de amaç budur Akif bey. Ülkeyi birilerine terk ettirip yerlerine yenilerini doldurmak. Ama adaletin yoksa yenisi de gelmez. Gelse bile beyni/aklı olan durmaz. İlk fırsatta vınnn. Anca hamallar kalır. Dünyanın hamallığını yapmaya devam edersin.
karar okuru 24 Temmuz 2019 08:29
Vatandaşımız olmayan çoğunluğu ingiliz, Alman olan(yaşlı emekli en az 500. bin tl ile eve villa alıyorlar) türkiyede sadece para harcayan ekonomiye çok büyük katkısı olanlar
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 07:56
Hayrola ne oluyor yahu. Bugün ki köşe yazısı basliklarina bak. Rüzgar tersine döndü galiba. Gazetenin yazar kadrosu olarak birden Suriyeli muhibbi kesildiniz. Bir nalına bir mıhına vuruyorsunuz. Profesyonel ensar-muhacirciler var iken size noluyo?!
HACI MURAT 24 Temmuz 2019 07:33
2019'un ilk 5 ayında ülkemize 12 milyon 750 bin turist gelmiş.Önceki yıla göre %11.3 artmış.Böyle haberleri muhaliflerin görmesi işlerine gelmez doğal olarak.Muhalife karamsar haber lazım,moral bozucu haber lazım,işlerin kötüye gittiğine dair rakamlar lazım. İşlerin iyiye gitmesi muhaliflere iyi gelmez.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 14:30
1
Haklısın gelmiş ama boş kalabalık bıraktıkları para az turist geldiği döneme göre daha düşük. İsterse yüz milyon turist gelsin sana ne bırakıyo ona bakcan
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 22:37
0
Sen yazma arkadaş. Sen yazdıkça fıttıyorum. Trolmüsün nesin.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 07:19
2018de zengin gocu 18bindi, gucu yeten bir kesim gucuyle beraber gitmis, aslinda yonetimin soylemine bakarsak onaylamadiklari kitlenin gitmesinde mahsur gormediklerini dusunuruz, ancak yabanci sermayeyi kaciran soylem ve uygulamalara, bir de dis politikadaki restlesen tavra bakinca (ki bu tutumla elde halkin kaynaklarindan baska bir sey kalmaz) elde kalan yerli kaynaklari kacirmanin iyi fikir olmadigini da goruruz.. belki de toplam kaynaklara gore kacanlar girdikleri yolda feda edilebilir geliyordur..
HACI MURAT 24 Temmuz 2019 06:44
Muhaliflik kolay zenaat vesselam.Şöyle ki:Yabancıya konut satılır eleştirirsin, satılmaz eleştirirsin.Döviz fiyatları yükselir eleştirirsin, düşer gene eleştirirsin.İnşaat sektörü canlanır, parayı betona gömdük dersin, yavaşlama olur gene eleştirirsin.İthalat yükseldiğinde de,düştüğünde de eleştirirsin.Faiz yükselir eleştirirsin, düşer eleştirirsin.Eleştiri konusunda hiç müşkilat çekmezsin,konu her daim hazır.Muhalifliğin kolaylıklarından yararlanmak için ben de muhalefete mi geçsem diye düşünmüyor da değilim!
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 22:39
0
Ah Allahım biraz Hacı Murat aklı verde rahatlıyayım.
KARAR OKURU Ahmedâ 24 Temmuz 2019 04:40
Eğer halkta, "bir gece ansızın gelebilirim" diyen bir devlet algısı oluşturulmuşsa o halk, kendini daha selamette göreceği sahillere yelken açar abi...
Göç 24 Temmuz 2019 03:33
Degisen birsey yok. Bin sene once de Misir'in, Bati'nin, zenginlerin parali asgeriydik. Latin kayitlarinda, 'Uz' diye gecen, Malazgirt'te ayni dili konustugunu farkedip, Pecenek ve Kipcaklarla beraber Selcuklu saflarina gecen (Uz) Oguz Turkleriydi. Bugunde gidiyoruz.. Herkes gidiyor! Bosuna soylenmiyor; Avrupa 70 yil sonra Afrika-Asya'lilarin kontrolunde olacak'' diye.. Avrupalinin tarih boyu yagma, soyma icin asindirdigi Anadolu bir tek Kanuni doneminde cazibe merkeziymis. Avrupa'dan ekonomik goc alirmis.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 03:08
Elin oğlu bir daire alsın vatandaş olsun, biz üstüne para verip askerlik yapalım. Türklüğün ne gibi bir ayrıcalığı var? Bu ülkenin kaymağını bir Reza Zarraf kadar tadamadık. Akdeniz sahillerini oteller kapmış, plajlar paralı, halk plajı desen daracık bir yer. Ama her şey vatan için. Antalya’da otellerde Ruslara hizmetçi olalım.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 03:07
Türkler Anadolu’ya 1071’de girdi, 2019’da yavaş yavaş terkediyor. Bir 200 sene sonra bu topraklarda farklı bir dil konuşulacak bu gidişle.
Musto 24 Temmuz 2019 02:19
Tanıdığım bakıma muhtaç 3 kişiye özbek türkmen ve moldavyalı hasta bakıcı kadınlar yeme içme yatma dahil 2.500 tl ücret karşılığı çalisiyorlar ücretleri 3000tl yapıldı mutlu değiller ve gitmek istiyorlar turkiyenin artık eski cazibesinin kalmadigini söylüyorlar.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 01:40
Sayın beki çözümünüz nedir. Hani meşhur olmak gündemde kalmak için aykırı aykırı kendinizce görüşlerinizden biraz sunsanizda devlet millet faydalansa.
"Adaler mülkün temelidir" olmadığı yerde kasırgalar çıkar. Belki de amaç budur Akif bey. Ülkeyi birilerine terk ettirip yerlerine yenilerini doldurmak. Ama adaletin yoksa yenisi de gelmez. Gelse bile beyni/aklı olan durmaz. İlk fırsatta vınnn. Anca hamallar kalır. Dünyanın hamallığını yapmaya devam edersin.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 10:51
11
Türkiye'yi beğenmeyen Türk oğlu. Peh!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN