Back To Top
Var mı Ramazan’ı geçirmeden bayram etmek!

Var mı Ramazan’ı geçirmeden bayram etmek!

 - Son Güncelleme: 05.06.2019 Çarşamba 09:34
- A +

Sınavda yanlış cevap ver bütünlemeye kal, bütünlemede aynı yanlışı tekrarla,  uyarıldığın halde yanlışını düzeltme, niye diye sorulduğunda 'ne var ki' de, geçmiş doğrularına saydırmaya çalış, son şansını da yakarken 'etme eyleme' diyenlere sınavdan sonra düzeltmeyi vaat et,  sınav kağıdını verdikten sonra gerekirse hocadan özür dileyip kağıdını düzelttirebileceğini söyle, karne pazarlığıyla sınıf geçmek için torpil iste, hatta önden affa uğrayıp yıldızlı pekiyi almayı bekle...Uyuyor mu sınav denen şeyin mantığına?

Yahut şuradan baķın...

Yaşadığın fani hayatın bir sınamadan ibaret olduğuna iman et ama imtihan dünyası demeden de gününü gün et, sevaba günahı kat, yanlışı doğruyu ayırma, şeytana uy, har vurup harman savur, hesap gününü hatırlattıklarında da şöyle karşılık ver: Hele şu dünya nimetleriyle sınanmalar bir bitsin, tövbe kapısı kapansın, kabir azabını atlatıp cehennem alevlerinin üstündeki Sırat Köprüsü'nü de geçtikten hemen sonra, cennete adım atar atmaz tövbe istiğfar etsem, geçmiş hatalarımdan dolayı bağışlanmak istesem, bir daha işlemeyeceğime yeminbillah söz versem günahlarımdan arınıp kurtuluşa  eremez miyim, bittikten sonra duyulan pişmanlıkla felaha kavuşsam olmaz mı bu el?

Nihat Hatipoğlu'na en saçma fetvayı soranların bile aklından geçmedi böyle bir pazarlığa kalkışmak. Geçse, saç baş yoldurtan şovlarda bunu soran bir aklıevvel de çıkardı muhakkak.

İşte demokraside de seçim zamanı okuldaki sınav gününe, dindeki dünya imtihanına benzer.

Çilekeş dervişler için hayatın zorluklarıyla sınanmak neyse, vatandaşın parasıyla vatandaşın hizmetini görmeye talip adaylar için sandıkla sınanmak da odur.

Talep ve beklentileri karşılar, düzgün görünür, özeleştirilerle günah çıkartır, hatalarınızın kefaretini ödeyip tekrarlamayacağınıza dair güven de verirseniz kazanırsınız. Talep ve beklentilere kulak vermeyi, hesap sordurup bedel ödemeyi kazandıktan sonraya bıraktığınızda, onu da kazanma şartına bağladığınızda değil. Yarışarak ödülü hak etmek yerine, önce ödülü alıp sonra yarışmayı vaat etmekten farkı ne!

Ama ne hikmetse tövbe edip yanlışlarından dönmek için sandıklar kapandıktan, seçmenden geçer not aldıktan sonraya randevu veren siyasetçiler boy gösterebiliyor.

'Kusuruma bakmadan önce oyunuzu verin, beni hatalarımla sevin, sonra gerekirse kendimi size bağışlatmanın çaresine bakarım' tarzı söylemlerle görücüye çıkılabiliyor.

Yanlışlarını gördüğü, bildiği halde kendini düzeltme testini başarmadan, önce testi geçip sonra kendini düzeltme vaadiyle karne pazarlığına girişmek  seçimin mantığıyla, sandığa inançla, demokrasi denen şeyin esası ve ruhuyla nasıl bağdaştırılıyorsa...

İlginç de bir deneme. Ya derlerse ki yağma yok, var mı öyle önce bayram edip sonra orucu tutmak!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARARLI KARAR OKURU 05 Haziran 2019 12:26
Hayırlı bayramlar olur inşallah Akif bey, dikkatinizi çekti mi bilmiyorum kameralara yakın mesafelerden namaz görüntüleri ne hikmetse bu aralar arttı biz bunları geçmişte de başka şekillerde bu memlekette yaşamadık mı hem de cemaatin bir kısmı ayakta bir kısmı oturmuş. Kendilerince buna bir de Şafii mezhebi falan şeklinde açıklama getiriyorlar ama kendileri bile inanmıyorlar. Aslında Yapacağımız tövbe istiğfar gibi namazlarıda seçimden sonraya ertelesek iyi olmaz mıydı!!! Selam ve dua ile...
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 11:58
Kültür bakanımızın esprisini anlamaya çalışıyorum şu an..
Hüseyin Şenel 05 Haziran 2019 11:38
“Çilekeş dervişler” boyunlarında “keşkül” dolaşır dilenirler,aldıklarına dokunmadan ihtiyaçlıya dağıtırlardı.O “dervişlik” sınavı idi…Her Siyasetçinin boynuna, hemde mazbata ile “keşkül” asılır...Bayram günü ancak Yunus’dan bir satır diyebiliriz: “..Sen Derviş olamazsın…” Olan olmayan herkesin Bayramı kutlu olsun..
Erzincanli 05 Haziran 2019 09:38
Akif bey ; Orta dogu halki kivraktir,kurnazdir,cikarcidir,kaypaktir vede kullanislidir. Sonucta Islam dini bu topraklarda dogmustur ve herseyi kullanan siyasal islamci politakicilar sizi neden sasirtiyorki ?
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 03:11
Akif hocam, bu anlatmaya çalıştığın karakter eksikliğini ingilizce’de kısaca He/she does not have integrity diyerek tanımlarlar. Özü sözü bir olmanında ötesinde, sözüyle yaptığı eylemleri bir prensipler çerçevesine oturtabilen kişi diyelim. Sonra durup düşünelim. Prensip kelimesi Türkçeye niye batı dillerinden geçmiş? Prensipli olmak bize yabancıymış demek ki.
musto 05 Haziran 2019 01:32
Ülkemizin eksikliği halkın menfeatlarını koruyacak uyaracak gerekirse protestolar yapacak güçlü bir sivil toplum kuruluşlarımızın olmayışı. Meslek kuruluşları onlara üye olmayanlarda ya cemaatların yada iktidar destekli STK peşine takılıyor bizler adına onlar karar veriyor bizlerde yönlendirmelerle kuzu kuzu gidip oyumuzu veriyoruz.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 00:33
Yıllardır başkasının parası ile, borçla yaptıklarınla cırcır böceği gibi övün, paralar bitince, halk gerçeği görmeye başlayınca karınca gibi çalışacağın vaadiyle tekrar oy iste. Emin’im bizim memlekette bunada inanan çıkacaktır, ama gençler ve aklıselim sahibi kişiler değil.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN