Back To Top
Bekâ meselesi

Bekâ meselesi

 - Son Güncelleme: 07.02.2019 Perşembe 09:10
- A +

Türkiye’nin bir bekâ meselesi var mı?

Buna “hayır” demek bugünün dünyasını kavrayamamak olur. Sömürgecilik sonrası (post kolonyalist) dönemdeyiz. Yani, sömürgecilik güya terk edilmiş, fakat çarkı işliyor; değişen sade görüntü. Sovyet sonrası dünya dengesi tam olarak kurulamadı. Belki önümüzdeki yarım yüzyılda yeni ve kalıcı dengeler oluşacak. Bu değişim döneminde gücü elinde tutanlar hükümlerini sürdürmek için hamle üstüne hamle yapıyor.

Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafya, sahip olduğu tarihî miras ve her şeye rağmen sürmekte olan devlet varlığı bölgemizin geleceği ile ilgili bize bir şeyler söylemese bile yabancılara söylüyor. Türkiye’nin bölge üzerindeki otoritesini tanımak dünya sistemini kontrol edenler için akılcı bir yol olabilir. Şu sıralar Türkiye’nin bölge üzerinde oluşabilecek otoritesini tahdit yönünde stratejiler geliştirmek şeklinde beliren ikinci yolun tercih edildiğini izlenimi uyanıyor:

Asıl mesele İsrail’in bölgedeki zoraki varlığıdır. İsrail’i dengeleyebilecek, onun vahşete dayanan varlığını etkisizleştirecek bir güç sömürgeciler açısından kabul edilebilir mi? Sömürge güçlerinin terminal devleti İsrail’in Türkiye ile ilişkileri bozuldukça bölgenin bazı “Müslüman” devletlerinin İsrail’le sarmaş dolaş olması nasıl bir denge kurulmak istendiği konusunda fikir verebilir.   

Türkiye’nin güney sınırları 1990’lardan beri tehdit altında. Önce Irak’ın işgali, sonra Suriye’nin milletlerarası bir savaş alanı haline getirilmesi Türkiye’nin bekâ meselesini derinleştiriyor.

Meseleyi sırf toprak meselesi veya mevcut sınırların korunması olarak görmemek lâzımdır. Mevcut sınırların kutsanması kabul edilebilir değildir. Bu sınırları çizenler bu sınırları şimdi mesele haline getiriyorlar.

* * *

Bize göre vatanın maddesinin korunması kadar mânasının, ruhunun muhafazası da büyük önem taşıyor. Hatta birinci önceliğin manevî vatanın, yani kültürel ve medenî varlığımızın muhafazasına, tahkimine verilmesi gerekiyor. Dilimizin, bu dille oluşturduğumuz zengin edebiyatın, musıkimizin ve diğer güzel sanatlarımızın insanî varlığımızı güçlü kıldığını unutmamalıyız. Bu kültürel-medenî varlığın arka planında güçlü bir İslâm inancı var.

Bugünün Türkiyesinde dilden dine kadar bütün varlık unsurlarımızın tahrib edilmek istendiği görebiliyoruz. Dil varlığımızın tahribi, bütün dille yapılan sanatlarımızı, düşünce ve ilim hayatımızı etkiliyor. Güçlü musıki kültürümüz değer bilmezliklerin en keskinine maruz bırakılıyor. Mimarimiz neredeyse tarihe ait bir kültürel konu haline getirildi. Güzel sanatların esamisi okunmuyor.

Türkiye’de siyasetin bütün alanları örtecek kadar öne çıkarılması, her şeyin siyasete tâbi kılınması, meselenin esasını teşkil ediyor. Siyasete hakkını vermekle beraber, kültüre, sanata, edebiyata geniş alanlar açmak, imkân sağlamak, günümüzün en önemli meselesi. Belki de asıl bekâ meselesi bu!

Maarifini ıslah edememiş, kültürel alanı hür yaratıcılığa imkân verecek şekilde tanzim edememiş bir ülke insan varlığının geleceğinden emin olamaz.

Birlikte söylediğimiz türküler, şarkılar; ezberimizdeki şiirler, müşterek okuduğumuz zihnî yapımızı oluşturan kitaplar ve bin yıl içinde meydana getirdiğimiz kültürel-medeni eserler yarınımızın şekillenmesinde esas rolü oynayacak. Bu konular üzerinde düşünmek, büyük hava limanlarına, Avrasya geçişlerine, köprülere denk projeler geliştirmek, sınırları korumak kadar önemli bir bekâ meselesi olarak önümüzde duruyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Özlem Nemutlu 09 Şubat 2019 19:53
Kaleminize sağlık hocam. Bizim sayısalcı arkadaşlara bir türlü anlatamadığımız da sizin vurguladığınız meseleler. Bizim ne yaptığımızı veya ne yapmak istediğimizi bir türlü anlatamıyoruz bazılarına. En acısı anlayamıyorlar.
smnrpcy 08 Şubat 2019 12:57
yazınızı begendim. gt .. cok iy
SEMANUR 08 Şubat 2019 09:06
cok guzel bir sey tesekkur ederim
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 09:47
0
YORUMUNUZ COK MANİDAR HANIMEFENDİ
Muhtefi. .. 07 Şubat 2019 22:31
Güzel bir yazı olmuş.Tebrikler.. ic SİYASET, POLITIKALAR üstü düşünüp, konuşmalıyiz bakıyorumda Bir parti konusu oldumu herkes yorum yazıyor. :)))..kimse ,kimsenin partisine toz kondurmuyor. Halk yani biz Düşünüp, Araştırıp, Sorgulayıp sonra değerlendirmeliyiz.!.. Dilimiz cook önemli Tefekkür dunyamiz Dilimize bağlı. Milli, Manevi değerlerimiz ve Tarihi Sahsiyetlerimiz ile varız. Ornek TIKA yurt disinda harika işler cikarıyor.tek sıkıntımız burada partizan holiganizm cook itici ve soğuklar. Cook. .:))
Abdurrahman Serdar 07 Şubat 2019 18:37
Türkiyedeki vatandaşların Dini, dili, tarihi, sanatkarlığı, musikisi, sporu ..... her şeyi Hükumetler ve aydın geçinenler tarafından öldürülmüştür; bu katl ve suikaste, el'an devam edilmektedir. Siyaset can çekiştiğinden, Mektebsiz, liyakatsiz şarlatan insanlar eline düştüğünden, Memleket de beka (gaf ile)derdine düşmüş olmalı. Türkçenin güzel konuşulabilmesi için AZERBAYCAN Alfabesi"ni kabullenmeliyiz. Türkçeyi " kelaynak" kuşları kadar korumaya almalıyız. ANAÇ Kurullar kurmalıyız.
KARAR OKURU 07 Şubat 2019 17:19
En çok yandaş trolün gezdiği ortam burası. Nabersiniz...
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 09:56
0
NE BİCİM BIR YORUM . ONCE DÜSÜNMEYİ ÖĞRENIN BEYEFENDİ
SEMANUR 08 Şubat 2019 10:40
1
BEYEFENDİ ASIL TROL SİZ VE FİKİRLERİNZDİR
KARAR OKURU 07 Şubat 2019 15:01
Yaşadığımız çağın toplum, millet olma bilincinin ortak, müşterek paydası aidiyet, ırk, dil, din ve mezhep gibi klasikleşmiş sürekli istismar edilen kültürel değerler değil.. medeni iletişim lisanı, hukuk, anayasa kapsamında temsil ediliyor olmak.. Bu bağlam da demokratik yönetim de sistemde, temsil ediliyor olmanız..
Emekli bir vatandaş 07 Şubat 2019 12:51
Terminal devletle yapılan anlaşmalardan biraz bahsetseniz sayın yazar NATO,OECD ve Mavi Marmara hikayelerinden diyorum mesela.
KARAR OKURU 07 Şubat 2019 12:43
Bu tehdit şimdi mi var? 100 yıldır bu tehdidi yaşamıyor muyuz? Ama siz, bugün bize bu toprakları çok görenlerin Atatürk'le anlaşıp bugün çok gördüklerini, o gün ihsan ettiklerini savunuyorsunuz. Meğer İngilizler bizi ne çok seviyormuş. Tek hedefiniz o büyük mücadeleyi lekeleme üzerine. Adamlar Sevr'den hiç var, geçmediler sayın yazar.
Karar Okuru 07 Şubat 2019 12:16
Turkiyenin beka sorunu vardir ve adi Akp dir.
KARAR OKURU 07 Şubat 2019 21:22
1
Muhalefet de beka sorunu var diyor... Demek bir beka sorunu var...
KARAR OKURU 07 Şubat 2019 12:04
Evet bence de bu ülkenin beka meselesi vardır. Peki bu ülkenin beka meselesi nedir? Bu ülkeyi 500 milyar dolar uluslararası tefecilere borçlandırmaktır. Ülkenin en değerli ekonomik varlıklarını emperyalistlere satmaktır. Devletin düzen ve nizamını bozup keyfi yönetimdir. Rüşvet, hırsızlık, israftır.
KARAR OKURU 07 Şubat 2019 10:45
Fetö içerden PKK dışardan 40 yıl boyunca el ele ülkeyi mahvettiler. Fetö devlet kademelerinden temizlenince PKK da perişan oldu, çil yavrusu gibi dağıldı. Muhalefet bu durmdan rahatsızlığını aleni beyan ediyor.
KARAR OKURU 07 Şubat 2019 10:36
Bir ülkenin batması beka meselesi değil mi? AKP için ülkeyi batırdı diyenler bir beka meselesinden bahsetmiş olmuyor mu?
ABDULHAMİT 07 Şubat 2019 10:31
BEKA statükoyu koruyalım demenenin başka bir versiyonudur.
KARAR OKURU 07 Şubat 2019 16:17
2
Nasıl Yani? Statüko karşıtları ülkenin bekasını istemeyenler midir? Çok ebleh bir benzetme...
ATA 07 Şubat 2019 10:21
Beka sorunu sizlerin Osmanlıcılık hayallerinizle gölgelenirken, ben size asıl beka sorununu söyleyeyim Almanya 3 milyon üniveriste öğrencimiz var derken biz 8 milyon var diye gerilirken onlar 3 milyon öğretimli insan ile dünya ekonomisine tekniğine ve politikasına yön veriyor, bizler ne yapıyoruz sadece 6 milyon mülteci ile ülkeyi dinamitleyip tepeden tırnağa her türlü öğretim yapısını dinamitliyoruz Türkçe bilmeyen araplar diğer çocuklar ile aynı sınıfta Türk gençliğini harcıyorsunuz, yazıklar olsun sizin hayal ve vasıfsız gelecek düşlerinize. İşte
KARAR OKURU 07 Şubat 2019 10:09
Abd pyd ye teror devleti kurmak isterken, pyd ye dokunursan ekonomini mahvederim diyor.cia stratfor u tehdit ediyor ekonomini.. beka yok mu ?
CIA’nin gölge kuruluşu Stratfor, Fırat’ın doğusu için operasyon hazırlığı yapan Türkiye’yi tehdit etti. Stratfor’un hazırladığı rapora göre “Türkiye’ye yatırımı engellemek ve tüketici güvenini yok etmek için birden çok kalemde yaptırım uygulanmalı. THY hedef alınmalı ve pamuk ihracatı durdurularak tekstile darbe vurulmalı.”
GURUR 07 Şubat 2019 09:41
Türk F-16 uçakları elektronik koruma kalkanına kavuştu. Kendisine yönelen radar sinyali ve füze tehdidini algılayıp pilotu uyaran SPEWS-II, elektronik karıştırma yaparak uçağı farklı yerde gösterebiliyor. Havada önemli bir boşluğu kapatan ASELSAN üretimi cihaz, 21 adet F-16'ya takıldı.
KARAR OKURU 07 Şubat 2019 08:48
beka meselesini gerçekten önemseyen bir iktidar halkın yarısının terörist ilan eder mi? toplumu bıçak gibi ortadan ikiye ayırır mı balkan savaşlarında ordudaki siyasi çekişme yüzünden Osmanlıdan yeni ayrılmış devletçikler İstanbulun kapısına dayanmada mı her ülke gibi bizim de beka sorunumuz olabilir ama çözüm şu an uygulanan politikalar mıdır halkı birbirine düşman ederek nasıl birlik sağlanabilir ayrıca halkın eğitim düzeyini yükseltmezsen her zaman beka sorunu yaşarsın eğitim kalitesinin her gün aşağı düştüğü bir yerde beka savaşı v
rukneddin 07 Şubat 2019 07:57
Sınırları korumaktan çok ruhumuzu korumak önemli. 5 milyon metrekare toprak kaybetmişiz önemli değil... Önemli olan karakterimizi, şahsiyetimizi korumaktır. 80 yıllık Kemalist tahribattan sonra işimiz elbette kolay değil, kazanla devrileni kaşıkla yerine koymaya çalışıyoruz.
Karar Okuru 07 Şubat 2019 06:53
Sn. Yazar! Bahsettiğiniz bir takım problemler sebebiyle bir beka sorunu var demişsiniz. Ancak bunun 31 Mart seçimleriyle ne alakası var ki iktidar bu hususu dile getiriyor?
KARAR OKURU 07 Şubat 2019 01:53
Ermeni dilbilimcilerinin Turkce'ye buyuk katkilari olmustur. Agop Martayan Dilacar 44 sene Turk dil kurumu baskanligi yapmis, eski Turkceyi en iyi bilen dilbilimci olarak bilinir. Pars Tuglaciyan "Okyanus" isimli Turkce'nin en kapsamli sozlugunu yazmis, 2 Cumhurbaskanindan (Inonu, Koruturk) tesekkur mektuplari almistir. Turkce'nin tek Tip terimleri sozlugu, esanlamli kelimeler sozlugu de eserleri arasindadir. Sovyet vatandasi dilbilimci Yetvart Sevortyan'in 6 ciltlik Turkce etimoloji sozlugu bu konuda yazilmis en onemli eserdir. Dil konusunda duyarli oldugunuz icin hatirlatmak istedim
ABDULHAMİT 07 Şubat 2019 10:30
1
Sevan Nişanyanın etimolojik sözlüğünü de unutmamak gerek. Şimdi siyasi muhalif diye unutmanak lazım.
KARAR OKURU 07 Şubat 2019 22:06
0
Uyduruk kelimelerle turkceyi katletmişler.ne katkisi.şakamısın sen
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 03:26
0
22:06 ...Eski Turkce uyduruk bir lisan degildir. Irkci damarin kabarmis, bilmedigin konuda yorum yazmissin.
KARAR OKURU 07 Şubat 2019 01:42
Bu beka sorununu kim çıkardı? Yeni mi çıktı? Önceden varsa neden söylemediler? Şimdi çıktıysa neden çıktı? Sayın Yazar, içi boş üniversiteler, devletin (bırakın devleti bizzat hükümetin) söylemini dillendiren güya sanatçılar, iktidarın elinde yargı, emir eri medya... Yazdığınızdan ne anlamalıyım! Son 10 senedir bu ülkede neler yaşanıyor. Hadi bir kısmını FETÖ yapsın. Kültürü, özgürlüğü ve gelişmeyi kim bu hale getirdi acaba. Ya biraz da bir şey söyleyin açık açık.
KARAR OKURU 07 Şubat 2019 22:08
1
1.42, Yavaş biraz ya hu... Vıdı, vıdı...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN