Back To Top
Hindistan kendi ayağına sıkıyor

Hindistan kendi ayağına sıkıyor

 - Son Güncelleme: 17.08.2019 Cumartesi 08:43
- A +

Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan hükümeti tarafından özerkliği kaldırılarak dünya ile iletişimi kesilen Cammu-Keşmir (Keşmir bölgesinin 1947’den beri Hindistan işgali altında bulunan kısmı) ile ilgili bir sosyal medya mesajında “Dünya, Hindistan işgali altındaki Keşmir topraklarında Müslümanlara yönelik Srebrenitsa benzeri yeni bir katliam ve etnik temizliğe sessizce tanıklık mı edecek?” diye sordu. 

İnşaallah durum o kadar vahim değildir.

Şimdilik öyle değilse de, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin temsil ettiği fanatik Hindu siyasetinin o derecede vahim bir duruma yol açması muhtemel.

***

İmran Han’ın mesajının ikinci kısmı:

“Uluslararası toplumu… gelişmelerin Müslüman dünyasında radikalleşme ve şiddet döngülerine yol açacak sert yankılar ve tepkiler doğuracağı konusunda uyarmak istiyorum.”

Yerinde bir uyarı; bilhassa Hindistan Müslümanları bağlamında.

Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 14’ünü, dünya Müslümanlarının yaklaşık yüzde 10’unu teşkil eden Hindistan Müslümanları -kaideyi bozmayan istisnalar hariç- bugüne kadar “radikallik”ten uzak durdular ve bu özellikleriyle akademik araştırma konusu bile oldular.

Yakında, onların nasıl radikalleştiğine dair araştırmalar okumak durumunda kalabiliriz; merkezinde Modi’nin Keşmir siyasetinin yer aldığı araştırmalar.

***

170 milyonu aşkın Müslüman’dan bahsediyoruz.

Bu kadar büyük bir Müslüman nüfusa sahip olan Hindistan’ı fanatik Hindu siyasetiyle yönetmek, sadece Müslümanları değil bütün Hindistan’ı tehlikeye atmaktır.

‘Süper güç’ adayı olan Hindistan’ın yöneticileri, iç çatışmalara ve Pakistan’la savaşa davetiye çıkararak kendi ayaklarına sıktıklarını, Hindistan’ın yükselişini kendi elleriyle tehlikeye attıklarını nasıl görmezler?

İrili ufaklı bazı rezervleri olmakla beraber ulusal birliğe mütemayil olduklarını on yıllardır ispat eden Hindistan Müslümanları ile safları sıklaştırmaya matuf siyasetler geliştirmek yerine bunun tam tersini yaparak ulusal birliği dinamitlemek hangi akla hizmettir?

***

İki ülke ile de iyi ilişkiler içinde olan Türkiye’nin Hindistan ve Pakistan arasında arabuluculuk yapabileceği söyleniyor.

Yapmalı.

Bu işe hiç vakit kaybetmeden başlamalı.

Hindistan Cammu-Keşmir’in Pakistan’a katılmasını asla kabul etmeyeceğine ve Pakistan Cammu-Keşmir’in Hindistan toprağı olarak kalmasını asla içine sindiremeyeceğine göre, masaya şu teklifi de getirmeli Türkiye:

Keşmir, tampon bölge işlevi görecek şekilde dizayn edilen, sadece Pakistan ve Hindistan’ın ikisinin de yer aldığı uluslararası kuruluşlara / girişimlere katılabilen, Hindu azınlığın hak ve hürriyetlerinin garanti altına alındığı müstakil ve fakat ordusuz bir devlet olsun.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kaan 17 Ağustos 2019 18:35
İnsanımızı yetiştiremezsek veya verimli kullanamazsak bizde ayağımıza sıkarız.Özgüveni yüksek,ekonamisi iyi ülkeler bir birine hareket çekiyor.Pakistan kendi halkını eğitip,kalkındırsaydı,özgüveni ve ekonomisi iyi olsaydı o ülke hareket çekse bile kuyruğunu kıstırır kaçar giderdi.İnsanı yaşat ki devlet yaşsın.İnsan,insan,insan... devlet yaşasın.
Türk oğlu ! 17 Ağustos 2019 16:23
Pek muhterem kişi. Siz hâlâ burdamısınız. Ben sizi Suriyenin kırlarında, Eset gibilere karşı özgürlük savaşı veriyorsunuz sanıyordum. Ne ara hallettiniz o işi de Hindistan'a çıktınız. Tabi zihin değil mi bu, tutamazsın ki gerekirse Mars'a da çıkar. Önce bi elimizde ki devleti kuvvetlendirip sonra hayal kursak. Değilse hayal kırıklığına uğranıyor ve ne istediniz de vermedik diye ağlaşılıyor. Dimyat'a pirince giderken eldeki bulgurdan olunuyor.
Bunlar böyle 17 Ağustos 2019 17:58
2
Türk oğlu bu dinciler çok ama çok hızlılar her konuda dönmede bile. Çin’deki Türkleri görmezler reisleri görmüyor diye ama iki tane işid bozuntusu Taliban Afganlıları hemencik görürler
Muhtefi. . 17 Ağustos 2019 15:07
Radikallesme yani Terör (hayatı durduran zihniyet ) Ne olacak sonra. Kan, acı.Vahşet ve Terör ortamı mazlum, masum aramaz. Akil devre dışı olacak. Sonrasi kaos. Yok bu olmamalı, olamaz, .ya ne Yapılacak Daha çok çalışılacak Akil,ilim,İrfan ve Hikmetle cunku Batılın davası olmaz elbette cokecektir. .Silah olmaz, kesinlikle ancak lokal olarak Saldıran olursa misliyle karşılık verilir o kadar. Uzatilmaz. ZAFER IMAN EDENLERİN ŞÜPHESİZ. ..!....Öğretmenimiz vahşet uygulayanlar olamaz. Demiş Bilge. !.Farkımız olmalı.
KARAR OKURU 17 Ağustos 2019 14:41
Radikalleşen müslümanlar zaten ülkelerini harabeye kendileri çeviriyor. Batılıların uğraşmasına gerek yok. Bul üç beş müslüman, ver eline Keleş'i, hadi cihada de, gerisine karışma. Afganistan, Suriye, Libya bunlara örnek değil mi?
Bunlar böyle 17 Ağustos 2019 17:59
0
Yakında bizim ellerde
KARAR OKURU 17 Ağustos 2019 14:37
Kendi bölgesini cehenneme çeviren, etrafında bir tek dostu kalmayan Türkiye'den de ne arabulucu olur ha. Barış işinden bu kadar iyi anlıyorsan git Suriye'yle, Mısır'la barış derse ne diyeceğiz adamlara.
Müslümanlar bu kafayla gittiği müddetçe bırakın tartışmalı yerleri kendi anavatanlarini dahi kaybederler. Ayrılık gayrılık, radikal dincilik, hoşgörü ve müsamahasızlik, haksızlık hukuksuzluk ve demokrasi ve insan haklari yokluğu ile akılsızlık diz boyu. Keşmir meselesinin tarihini okursaniz tam birleşme firsati ele geçiyor ya Pakistan ya Kesmir prensi bir yanlış yapıyor. Prens Hindistani istiyor. Hep makam hırsı hep dünya hırsı. Hindistan ise tam tersine akıllı politikalar izledi ve adım adım Keşmiri ilhak etti. Helal olsun adamlara başka ne diyebiliriz ki?
Hind başbakanı 43 yıl sonra İsraile gitti, aldığı aklı uyguluyor.İsrail'in silah sattığı en önemli ülke Hindistan.Kanamayan müslüman toprağı, ezilmeyen müslüman kalmayacak.Evanjelik iman bunu dayatıyor Yaratıcı kaos! Dar bakışlarla birbirimizi suçlamayalım.
KARAR OKURU 17 Ağustos 2019 12:52
Bu hindu müslümanlar neden kendi devletleri olan hindistana karşı başka bir devlet olan pakistan tarafında olsunlar. Neden radikallessinler. Ne güzel işte keşmir kendi devletleri olan hindistanın mutlak toprağı oluyor. Bu islamcılar işte böyle. Bi nalına bi mıhına. Nasıl işlerine gelirse. Bazen ulusal bütünlük bazen ümmetçilik bazen bilmem ne. Okumadıklarıdan bir iki satır yarım yamalak islami sanılan ezberleri var okadar.
Suat 17 Ağustos 2019 12:24
Hic okumadan yazıyorum.SEN KENDI EVINI TOPLA, VATANDASIN YARISI HAIN OLMUŞ, 50 BIN OLAN TUTUKLU HÜKÜMLÜ SAYISI 200 BINLERI GEÇMIŞ, YOLSUZLUKLAR ALMIŞ BAŞINI GITMIŞ BIRAK senin arabuluculuğuna ihtiyaç yok.
Habip 17 Ağustos 2019 11:25
sıksın işte daha iyi değil mi ? niye uyandırıyorsunuz hindistanı
KARAR OKURU 17 Ağustos 2019 10:18
Dünya da Türkiye'yi ciddiye alan var mı. Rusya bizi idlibe güvenli bölge kur dedi gönderdi. Şimdi her gün bombalıyor. Türkiye'nin gıkı çıkabiliyor mu
Karar okuru 17 Ağustos 2019 08:38
Olağanüstü hal gibi özel güvenlik bölgesi gibi uygulamalar bizde de var. Dogmatik kafaların ortak özelliği elaleme verir talkımı kendi yutar salkımı. Göç eder gittiği yeri kendine benzetmeye çalışır. Sorun geri kalmış sorunlu yığınların yarattığı dengesizlik galiba. Şuursuz bir kabile anlayışı ile üremek, üretimine katkıda bulunamadıklarından abartılı taleplerde bulunmak, sıkıntısı nedeni ile dünyadan intikam almaya yönelik öfke ile boğuşmak. Zor günler.
Erkan Doğan 17 Ağustos 2019 08:23
Sayın Albayrak Ukalalık etmek istemem ama sanki Hintliler sizin yazıyı okuyup gereğini yapacakmış gibi sürekli hayal alemindesiniz
Hintliler Türkçe öğreniyor 17 Ağustos 2019 18:03
1
Hintliler artık cayır cayır Türkçe öğreniyor Hakan Albayrak beyi anlamak ve onun gösterdiği yolun tam karşısında geçmek için nede olsa Hintlilerde artık anladı bu siyasi islamcılatın derdini
KARAR OKURU 17 Ağustos 2019 07:23
Turkiye mi arabulucu olsun.guldurmeyin adamı.ha ha ha.
KARAR OKURU 17 Ağustos 2019 01:19
Karabag sorununa benziyor Kesmir sorunu. Hindistan kendi sinirlari icinde kalan ama cogunlugu Musluman ozerk bir bolgeyi ilhak etti. Azerbaycan da kendi sinirlari icinde kalan cogunlugu Ermeni ozerk bir bolge olan Karabag'i ilhak etmek istemisti.
KARAR OKURU Demokrat hukukçu 17 Ağustos 2019 14:25
2
Kırım sorununa da benziyor mu? SSCB'nin demografik yapıyla nasıl kendi menfaatine göre oynadığını bilmiyorsunuz sanıyorum. Ruslar ilhak edeceği yeri önce Ruslaştırır sonra ilhak ederler. Karabağ da böyle olmuştur. Önce Ermenileştirilmis sonra Azerbaycandan koparilmistir.
KARAR OKURU 17 Ağustos 2019 15:32
2
14:25, Amerika Kırım'a NATO üssü kurmak istediği için Ruslar referendum yaptı. Rusya Amerika'nın burnunun dibine askeri üs kurmak istese, Amerika da ilhak eder. Kırım olayını tahrik eden Amerika'dır, keşke hiç girişmeseydi de böyle sonuçlanmasaydı Kırım. Kırım Tatarları 2. Dünya savaşında Hitler ordusuna katılıp Rusya'ya karşı savaştıkları için zaten şüphe ile bakılan bir azınlıktı, Amerikan üssü isteyince tekrar kötü puan aldılar.
KARAR OKURU 17 Ağustos 2019 19:34
0
14:25...Tarih bilginiz yetersiz. Karabag'da Sovyetler kurulmadan once de nufusun buyuk cogunlugu Ermeniydi. 2700 sene oncesinden beri. Sovyetler 1923de Karabag'i Azerbaycan'a ait ozerk bir bolge ilan etti. Halbuki o tarihte de nufusun %85i Ermeniydi.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 12:56
0
14:25, öyleyse orasının adı neden öztürkçe “KARABAĞ” ?
KARAR OKURU 17 Ağustos 2019 01:08
Niye kurd lere de istemiyirsunuz aynisini
KARAR OKURU 17 Ağustos 2019 08:49
2
Cunku biz hep hakliyiz.
KARAR OKURU 17 Ağustos 2019 10:29
0
Sevgili kardeşim. Hakan bey ne zaman turkiyeyi yazdı ki.bir iki yazı hariç.hep dışarılarda geziyo.oyle zor konular önermeyin adama
Murat124 17 Ağustos 2019 00:50
:) Karl Marx, "Dünyanın tüm proleterleri birleşin" demişti.Türkçe'ye ve İngilizce'ye işçi, emekçi (worker) diye çevrilir ama yanlıştır, Latince proleter; alt sınıf, dünyada oğlundan başka bir şeyi olmayan insan anlamına gelir. Dünyanın bütün Müslümanlar'ı birleşebilir mi? Proleterler ne kadar birleşebildiyse, Müslümanlar da o kadar birleşebilir. 350 milyon Müslüman Arap, 23 ayrı bayrak altında yaşıyorken Müslüman ve Budist Hintlileri dert ediniyorsunuz. * 7 milyon işsizimiz kan ağlıyor,İslamcılar'ın belediyelerdeki israfı ayyuka çıkmış.Fırsat bulursanız Türkiye'yi de ziyaret edin lütfen.
KARAR OKURU 17 Ağustos 2019 00:12
“Uluslararası toplumu Müslüman dünyasında radikalleşme ve şiddet döngüleri... konusunda uyarmak istiyorum.” demenin ne kadar karşılığı var? Uluslararası toplumda Siyonistler başta olmak üzere etkin kesimler; Müslüman dünyasında radikalleşme ve şiddet döngülerinin koşullarını üretmekle meşguller zaten. Böylece hem Müslümanları ezip, sömürüyor; hem asıl suçlu oldukları propagandasını yayabiliyorlar. Hindistan'a bakın, gerekli güvenceleri veren de büyük ihtimal bunlardır.
KARAR OKURU 17 Ağustos 2019 01:54
2
Maalesef doğru bir tespit...
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 23:45
Bence Türkiye ilk önce kendi sorunlarını çözmek için uğraş versin.
Ali baba 17 Ağustos 2019 00:16
11
Yani TÛRKIYE önce kendi, cemmu KURDISTAN, sorununu çözsün diyorsun,
takip'ciniz 17 Ağustos 2019 10:34
4
kurdler ne istiyor? dolar cinsinden maaşmı?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN