Back To Top
3. Havalimanının yapım nedeni

3. Havalimanının yapım nedeni

 - Son Güncelleme: 28.05.2019 Salı 08:51
- A +

Dün Hamdi Topçu’nun kitabından hareketle 3. Havalimanının neden yapıldığını sorgulamıştık.

Bugün bir adım daha ileri giderek yapım nedenini büyük oranda bulmuş olacağız. 

Şimdi size THY’yi ilk uçuran isimden bahsedeceğim: Candan Karlıtekin...

Hani, “600 euro oda ücretini ödemek yerine arabada yatarım” diyen THY Yönetim Kurulu Başkanından. Fransa’da uçak fuarında yükselen oda fiyatlarına tepki gösterip, THY bütçesinden böyle bir ödeme yaptırmam diyen Başkandan...

Gerçi bugün THY Yönetimini bırakın oda ücretini, eşlerine-yakınlarına dahi VİP hizmet talep edebilmektedir. Kamu malına bakışın evrildiği süreci görebiliyoruz.

Candan Karlıtekin’e tartışmalar sürerken 3. Havalimanı hakkında görüşleri sorulduğunda şunları söylüyor (Mayıs 2013):

“-Bir kere anılan 3. Havaalanı değil AHL’yi ikame edecek ve en az doğrudan 10 milyar dolara mal olacak İstanbul’un Yeni Hava Limanıdır.

-Temel iddiam şudur, gerek AHL, gerek Sabiha Gökçen’e 2’şer milyar dolar maliyetle birer paralel pist yaparak 120 milyonun üzerindeki yıllık yolcu talebini rahatlıkla karşılarsınız. Bu nedenle Yeni Hava Limanı yapmak gereksizdir, kaynak israfıdır. Dünya’daki en büyük şehirlerdeki en yoğun alanlar 100 milyon kapasiteye ulaşmaz bile. Bu kapasitenin üstüne gökyüzü uçuş koridorları da normal işletme saatleri içerisinde zaten müsait olamaz. Alanın hizmet ettiği yolcu ve yük toplama havzasının çapı itibarıyla da anılan kapasitenin bir fizibilitesi yoktur.

-Aslında Yeni Hava Limanı’nı tek başına değerlendirmek, yanlış soruya doğru cevap aramak gibi bir uğraştır. Yeni hava limanını, Kanal İstanbul ve çevresindeki yerleşimler, Kuzey-Batı İstanbul’da kurulacak 2-3 milyon nüfuslu yeni bir şehir, Kuzey İstanbul Otoyolu ve 3. Boğaziçi Köprüsü ile birlikte ele almadan doğru bir tahlil yapılamaz.

-Net olarak söylüyorum; İstanbul’u daha da büyütmek ve kalabalıklaştırmak, bunu yaparken İstanbul’un oturumunu kuzeye yaymak, hele hele İstanbul’u Avrupa yakasında büyütmek; stratejik, siyasal, ekonomik, demografik, ekolojik ve sair çevresel etkiler ve iklim bakımından külliyen hatadır. Tarihin hiçbir döneminde insanlar İstanbul’un kuzeyini yerleşim maksadıyla kullanmamıştır. Bu temel itirazları dikkate alırsanız Yeni havalimanını konuşmaya gerek bile kalmaz.

-İstanbul’u Avrupa yakasında büyüttükçe insanların ve malların Anadolu’ya geçiş talebi nedeniyle yeni köprüler ve/veya tüp geçişler yapmak zorunda kalırsınız. Yukarıdaki yatırımlar zincirinin layıkıyla çevresel etki değerlendirme çalışmalarını yapmak bile yıllar alması gereken ciddi bir konudur.

-Kuzey’de kurulacak yeni hava alanını işletmek de AHL ve S. Gökçen’e göre hem alan hizmetleri hem iklim şartlarının seyr-ü sefer emniyetine tesirleri bakımından daha dezavantajlıdır. İstanbul’un hakim rüzgarları senenin %85’inde Karadeniz’den güneye doğru eser ve iklim koşulları çok daha serttir. Milyonlarca yolcunun her gidişte alana ve her gelişte şehre intikal ederken harcayacağı ilave zamanı ve masrafı ayrıca düşünmek gerekir. İntikal problemini asgariye indirmek için gerekecek otoban ve raylı ulaşım sistem yatırımlarını ve maliyetini de unutmamak gerekir.”

***

Evet, Candan Karlıtekin aslında çok ama çok net söylüyor. 3. Havalimanı yeni bir İstanbul için yapılan büyük planın küçük bir parçasıdır.

Eğer sorun sadece havalimanı olsa Atatürk Havalimanına maksimum 2 milyar dolara mal olacak yeni bir pist ile yolcu kapasitesi 90-95 milyona çıkabiliyordu. Bir de Sabiha Gökçen Havalimanına yeni pist yapılıyordu ve o pist ile yolcu kapasitesi 80 milyona çıkıyordu. Ayrıca büyük uçuşlar için ihtiyaç halinde 90 km uzaklıktaki Çorlu havalimanı da vardı...

Yani sorun uçak değil.

Sorun toprak rantı ve imar planı

Sorun yeni bir şehir

“Dikey mimarinin” bile nerede ise bittiği İstanbul’u “yatay mimari” ile kuzeye açma planı. İşte o planın içerisinde bir parça olarak kalıyor 3. Havalimanı.

Candan Karlıtekin bir de 22 milyar dolardan bahsediyor. Hani yeni limandan kamunun elde edeceği gelir deniliyor ya, ondan:

“İhalede teklif edilen 22 milyar dolar gelir devletin kasasına yıllara yaygın olarak girmeden evvel alan devreye alınana kadar bu alanı ulaşılabilir kılmak için fazlasıyla sarf edilecektir. Ayrıca ihaleyi alan şirketler birliği, yapım masrafları, finansman giderleri ve ödeyeceği kirayı havaalanından yararlanacak yolculara yansıtmak zorunda olacağından uçuş başına İstanbul’a gidip gelmenin veya İstanbul’u transit olarak kullanmanın ne kadar pahalılaşacağını ayrıca hesaplamak gerekir.”

Kısaca ne oluyor?

Dün de bahsettiğimiz gibi,yolcu başına taşıma maliyeti 15 euro civarından 65-70 euroya yükseliyor.

Sizce hangi havayolu şirketleri bu maliyet içerisinde 3. Havalimanını kullanmak isteyecektir? Ya da THY bu maliyetler ile nasıl başederek büyüklüğünü koruyacaktır. Dikkat ederseniz ‘büyüyecektir’ demedim; ‘büyüklüğünü koruyabilecek mi’ dedim.

***

Burada bazı noktalara yeniden dikkat çekmek gerekirse şunları söyleyebiliriz:

A- Yeni Havalimanı yapımı kapasite açısından yapılmadı.

B- Yıllık kapasitesi 100 milyonu bırakın, 500 milyonluk liman yapsanız da  gökyüzü size o imkanı hiçbir zaman vermez. Orada uçabilecek uçak sayısı bellidir.

C- İstanbul’un kuzeyi bırakın uçmaya, büyük yerleşime bile müsait değildir. 3. Havalimanı -pistler ve rüzgar yönleri çok ama çok dikkatle izlenmelidir.

D- Bu proje devlete ve Millete bir maliyet düşürücü operasyon olmak yerine, kendi elimizle tüm maliyetleri artırıyoruz.

Sonuç mu?

Dikey mimari yerine neden yatay mimari isteğinin gerçek sürecini sanırım şimdi daha iyi anlayabilmiş oluruz.

Bir de ekleme yapalım: 3. Havalimanı fikri ve yeri konusunda Binali Yıldırım sorumlu görülse de asıl hadisede kendisi çok geride kalmaktadır. Anlayacağınız iş-proje çok daha büyük.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Semsurlee 03 Haziran 2019 02:37
Vakti gecmiş durustluk yazilari. Dogruysa bile Yakışıksız , guvensiz , partili musluman halleri. Nerdeydi bu yazi bugune kadar. Ben size bundan sonra neden inanayim...Siyasal islamcilar Dogrulugunuz süpheli. Solcular bu kadar takla acmamisdi. Oysa umitlenmişdik. 50 yil sonra hadi insallah demistik. Geldigimiz nokta elde var rusvet yalan dolan talan..ve yeniden yeni islamcilik oyunlari. Artik Yemiyoruz..
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 19:24
Millete vatana kazık hiçbir faydası yok tek kazanan yapan şirketler. Gerisi yalan
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 12:34
istemesekte istanbul büyüyecek , insanlara durun artık çocuk yapmayın mı denicek , istanbulun büyümesi sadece göç ile alakalı değil, aynı zamanda şehir günbeye tamamen sıkıştı kaldı sınırları komşu illere dayandı , şehiri kuzeye taşımak neden bu kadar büyük problem olarak görülüyo... Oluşacak maliyet sorunu bence gereğinden fazla abartılıyo, bir fabrika kurarken bile yatırım maliyeti var yeni bir şehiri bedava oluşturamazsınız.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 13:21
1
Ne deniyor "İstanbul’un hakim rüzgarları senenin %85’inde Karadeniz’den güneye doğru eser ve iklim koşulları çok daha serttir." O yüzden hükümet yeni havalimanına kışın değil Nisan ayında geçti. Çünkü şapka düşüp kel görünecekti. Uçaklar Çorlu ve diğer yerlere inmeye devam edecekti."İstanbul’un oturumunu kuzeye yaymak, hele hele İstanbul’u Avrupa yakasında büyütmek; stratejik, siyasal, ekonomik, demografik, ekolojik ve sair çevresel etkiler ve iklim bakımından külliyen hatadır". Anlayana!...
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 18:27
0
Bu ülkenin 780.000 km2 toprağı varken neden İstanbul mecburen büyüyormuş? Ya şehir ve ülke planlama konusunda zerre bilginiz yok ya da bu şehrin kolay rantını yeme peşindesiniz. Günü kurtarmak için yağmacılığa devam. Gelecek batsa da olur. Umurunuzda bile değil.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 00:52
3. Havalimanı yapılmış, oldu ile öldüye çare yok. Artık flightradar24 sitesinden gelen giden uçaklara bir de cobus otobüslere canlı canlı bakar izleriz...
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 00:22
2 milyar dolar? nasil pistmiş bu...
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 23:59
Röportaj 2013 yılında(Mayıs), yani tam da Gezi Olaylarının meydana geldiği, 3.havalimanı, 3.köprü vs.projeler iptal edilsin denilen dönemde yapılmış. Direkt oraya takıldım..
SİNAN BERKDEMİR 29 Mayıs 2019 04:34
4
Yani bu projeler halkın dikkatinden kaçmış veya kaçırılmış gibi gözüküyor. Bu da otomatik olarak GEZİ olaylarında iktidar parmağı düşüncesini akla getiriyor. Başlangıcı iktidar yapmamış olsa da, ortamı gererek bundan faydalanmış olabilir. Aksini iddia edecek olan var mı?
ali namlı 28 Mayıs 2019 23:18
Uluslararası özellikte bir hava limanının , altyapı ve üstyapısıyla nelere ve ne kadar meblağa mal olduğunu tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Hal böyle iken koskoca AHL nı kapatıldı ve olağanüstü bir maliyetle yeni bir hava limanı yapıldı.Allah aşkına bunda zerre kadar akıl ve mantık var mı ,yok,yok,yok !!!
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 21:58
İstanbul ve Soçi hava meydanları, oluşan ters rüzgar ve meteoroloji şartlarından dolayı en tehlikeli hava meydanları olarak anılıyor. Ondan dolayı Soçi hava meydanına. Adroflot, Rossia ve THY hariç neredeyse hiç bir havayolu şirketi uçmuyor. Aynı durum İstanbul havameydanı için de yaşanırsa artık büyük bir bölümünde inekler otlar. Otlayacak inek bulunursa tabi.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 21:21
Sana göre doğru bir yapılan yok karamsar sınız ben öyle görmüyorum hayatıma çok olumlu şeyler Akparti döneminde oldu bu bir gerçek sana tepki değil senin Türkiye ye bakışın kararmış bira güneşe çık
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 22:02
4
A-Haber izliyorsunuz sanırım. Güneş gibi doğuyordur haber saatinde. Hayırlısı olsun hakkınızda.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 22:07
6
İyimserim, AKP son piyesini oynuyor. Sen hangi marka çay içiyorsun söyle bakalım? Biz de bulalım kafamızı.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 18:29
3. Havalimanı İstanbul'un oksijen ve su kaynağı durumunda olan Kuzey ormanlarının göbeğine inşa edildi. Zaman içinde yaşanacak rant ve talan İstanbul'u daha beter yaşanmaz bir şehir haline getirecek. Haftasonu bir misafiri havaalanından aldım, gezdirip tekrar havaalanına bıraktım. 4-5 saatim yollarda geçti. Sorun İstanbul'un artık daha fazla büyümesini, nüfus almasını almasını engellemek gerekirken tam tersine muhtemelen 2030 da 30 milyon nüfuslu her an depremle altüst olacak kontrolden çıkmış bir şehir haline geliyor olması.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 17:41
Benim yeni bir projem var. 500 milyon kişi kapasiteli bir bakkal açalım. Yanına 10 seritli yol yapalım. Böylece Avrupadaki bütün bakkalların işini bitirelim. Avrupalılar bizim bakkalı çok kıskanmaz mı ? Bundan güsel proje olabilir mi?
Alaeddin 28 Mayıs 2019 16:37
Geçen ay bir Koreli ile yemekte idik. Japonya ve Kore'de bir çok insanın THY ile İstanbul üzerinden Avrupa'ya uçmayı tercih etmeye başladığını söyledi. Bence THY'ye yatırım ve İstanbul'u hub yapma çok doğru bir strateji. Ama yeni havalimanının yeri yanlış oldu gibi duruyor. Onun yerine Atatürk büyütülse, Çorlu ve Sabiha Gökçen daha fazla kullanılsa daha mantıklı olurmuş, okuduklarımdan anladığım. Ekolojik ve ekonomik maliyet de gereksiz yüksek oldu.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 17:48
1
Zaten konu bu . Kimse yeniliğe gelişime karşı değil. Doğru düşünülmeyen, yaptım oldumcu ucuzluklara tutuluyoruz
Aleddin 28 Mayıs 2019 19:02
0
Medeni ülkelerde bu tür dev projeler uzun uzun kamuoyunda tartışılır. Artısı eksisi didik edilir. Ondan sonra ortak akılla karar verilir. Burada Erdoğan tek başına böyle kararlar alıyor, %51 desteği var diye padişah gibi davranıyor. Çok yanlış bir usul ve tutum. Ortak aklı devreden çıkardın mı büyük hatalar kaçınılmaz olur. Hiç bir kişinin aklı toplam akıldan üstün değildir. Günlük işlerde hızlı karar tamam, ama büyük projelerde mutlaka kamuoyu dahil edilmeli.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 15:48
uçağın içine binin ve kalkış saatını beklemeye başlayın 1,2,3,4 +,saat . bul olay hangi limanda yaşanıyordu. illede muhalefet yapacağım diye değersizleştirme yapılıyor.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 14:52
Atatürk Hava Alanı nın bir köşesine millet bahçesi yapar,kalanımda imara açarsa, o gelir AKP yi bir dönem daha iktidar yapar k saçimi yenileme isteğinin en büyük nedenlerinden biride budur. ,
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 19:35
9
14:52, rantı seninkiler yiyemiyor diye yani bütün şamatanız.
karar okuru 28 Mayıs 2019 14:22
Yazınız için teşekkürler doğruları yazıyorsunuz ekonomıi niçin çok kötü açıklıyor yazınız toplanan vergiler rant da gidiyor gelir yok gider çok insanlar çok zorda bizi yönetenler umursamıyor tok açın halinden anlamıyor
ali ak 28 Mayıs 2019 13:57
zeten bi tek siz biliyosunuz ya.. ben abd den atatürke uçtum ve uçak indikten sonra 45 dakika yanaşmak için boş körük bekledi. aktarmalı yolcular koşturarak gittiler. yani ek bir pist yapmayla çözülmez. kapasite yetersizdi. neden milleti kandırıyorsunuz? muhalefet olsun diye yalan yanlış bilgileri millete yutturmaya çalışmayın..
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 19:31
1
Ibrahim Kahvecinin sundugu delil: Yetkililerin aktardigi rakamlar Ali Ak'in sundugu delil: ABD'den ucusumda 45 dk bekledim Ben ikna oldum tamam.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 21:42
3
Ben dün yeni İstanbul Havaalanına Paris’den gelerek indim. Uçak tam 35 dakika yerde dolaştıktan sonra, alanda park etti ve yolcular otobüsler ile terminale taşındı. Peki neden yeni havaalanı yapıldı???
Mevlüt 28 Mayıs 2019 13:27
Çok basit bir soru soracağım. 3. Hava limanı gündeme düşmeden önce o bölgedeki arazileri kim veya kimler almış. Bu sorununu cevabını bulduğumuz anda mesele çözülmüştür.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 19:39
10
Sizinkiler alamamış anlaşılan !
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 13:00
0
Sizinkiler almış anlaşılan
Salim kayaokay 28 Mayıs 2019 13:10
Doğruya doğru, yanlışa yanlış deme kabiliyetinizi kaybetmişsiniz, inandırıcı değilsiniz.
Aziz Metin 28 Mayıs 2019 12:35
Bu ve buna benzer bir çok yalan ve talanı gören ve bilen var da hesap veren ve hesap sorabilecek bir merci yok. Sorunların özü burada yatıyor zaten.
ZoZo 28 Mayıs 2019 12:33
Uçmaktan bahsederken aklıma geldi. C.başkanlığı seçiminde Erdoğan seçim sonrası Türkiye uçacak demişti. 3. havalimanından mı bahsediyordu ? Çok acayip uçuyoruzda relativiteden dolayı fark mı edemiyoruz? yada uçan bizim paralarla dolar mı oldu :)))
Bekir karakaya 28 Mayıs 2019 12:28
İbrahim bey vatan caddesi yapılırken o zamanki muhalif zihniyet nasıl karşı çıktılarsa görüyorum ki sizde aynı onlar gibi karşı çıkıyorsunuz eksiklerini konuşabilirsiniz ama toptan karşı çıkmak biraz abes geliyor bu hava limanı yapılırken bunları dile getirdiniz mi aceba Bir görüşü baz alarak bu yazıyı kaleme almanızı dogru bulmadım dogrusu.
“Muhallif Zihniyet” 28 Mayıs 2019 13:23
3
Beyefendi sene 2019... Birbirinden tamami ile farkli iki konu… Ben derimki sizde Ibrahim Bey gibi konuya biraz zaman harcayip akabinde bir fikir beyan ettirirseniz daha iyi olur…
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 13:36
1
İbrahim Bey’in yazısı bir yorum değil. Bir çok veriyi yansıtan bir yazı. Burada muhalif zihniyeti nerede görüyorsunuz anlamak mümkün değil. Alternatif de baştan var zaten. Siz milyarlarca dolarlık bir Havaalanı nın ıskartaya çıkarıldığını farketmiyor musunuz?
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 13:43
1
İbrahim bey kendi fikirlerini değil, THY'nin AK Parti iktidarları dönemindeki iki Yönetim Kurulu Başkanının görüşlerini yazmış. İşin başındaki kişilerin görüşlerini yazarak kamuoyunu aydınlatmaya çalışmış. Futbol takımı tutar gibi büyük iktisadi olaylara yaklaşılmaz. Akıl var mantık var. Bildikleriniz varsa siz de yazın aydınlanalım.
6HG4KJ12 28 Mayıs 2019 14:50
0
Menderes'in imar planlarına, Sinan mescitleri (VATAN Cd.) dahil onlarca tarihi eseri yıktığı için karşı çıkıldı. M. Şevket Eygi, Cami Kıyımı adlı kitabında, “Cami kıyımı 1950-60 arasında yol açma bahanesiyle nice tarihi caminin temellerine kadar yıkılmasına sebep oldu." der. Tarihi eğmeyelim, bükmeyelim lütfen.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 08:47
0
Vatan caddesi projesi de külliyen hatalı bir proje idi o kadar heniş yolun ucu nereye dayanıyordu beyefendi aksaray da sıkıltı yenikapı ve haliçe indirildi tarihi sur içine bir kama fibi saplandı o yollar oysa tarihi şehir korunsaydı şimdikinin dört beş katı turist çekerdi
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 12:13
İstanbul'a İHL de yetmez. Şile'ye yılda 500 milyon yolcu için bir hava alanı yapılması lazım. Hemen bu sene başlanması lazım. 30-40 dönüm tarlası olan biz köylülere Massey 135 traktör yetmez arkadaş, Massey 285 lazım (80 li yıllarda çok konuşuldu bu mesele Anadolu'da)
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 12:16
O havaalanı kötü haberlerle sürekli gündemde kalacak gibi. Eski hükümetler en fazla ekonomiyi bozarlardı. Dış işleri, eğitim sık sık değişmeyen devlet politikalarıydı. İslamcıların elinde ekonomi, dış politika, eğitim, özellikle çevre, doğa bir daha iflah olmayacak şekilde mahvoldu. Keşke havaalanını iptal edip yerine tekrar orman dikseler.
aaaa 28 Mayıs 2019 21:44
1
islamcı diyip de din tuccarlıgına on ayak olmayın siz de lutfen islamcılık kısmı herkeste var ordaki biraz maske
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 12:06
Şantiye eşittir rantiye... 3.havalimanının ihtiyaçla zerre kadar ilgisi yok. Dolayısıyla yapımının mantıkla da ilgisi yok. Birileri hırsları uğruna cennet vatanın canına okudu. Dipteyim, sondayım, depresyondayım... İşte hal i pür melalimiz...
musto 28 Mayıs 2019 12:07
Marmara haricinde hiç mega proje ve yatırımlar gördünüzmü. Bu İstanbul şehri'ki paha biçilmez ona /Tüm İran mülkü feda olsun tek taşına / Öyle bir incidir iki deniz arasında / Yeridir dünyanın güneşi ile tartılsa./Nedim
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 12:05
Eğitimsiz, kafası yalnızca emek ve üretim olmaksızın kısa sürede kazanma hırsı olan bir grup maalesef ülkeyi cehenneme çeviriyor. İnsanlar bu zevatın arkasında, kasabın peşine takılmış koyunlar gibi nihai sona doğru yol alıyor. Allah CC yardım etsin
Karar okuru 28 Mayıs 2019 18:03
2
COK guzel yazmissiniz… Maalesef cehalet ve israf onlarin en yakin arkadasi olan Talan ve Yolsuzluk almis basini gidiyorlar. Bir bakin Bilimin, Aklin ve Demokrasinin oldugu ulkelerde 20 milyonluk kac sehir var… Ucakdan bakin Istanbul a guzel bir havada… Icler acisi…
Menderes YILDIRIM 28 Mayıs 2019 12:05
İbrahim Bey; Ben 34,5 yıl çalışıp ve emekli olan biriyim. Ekonomist miyim kağıt üzerinde değilim. İnanın Tüm emekliler - memur - işçi - işsizler - küçük esnaf - vb. ekonomiyi yönetenlerden çok daha iyi ekonomiden anlıyoruz. İbrahim bey; eliniz de milyarlarca $ kaynak olacak, önceki yönetimlerin yaptıklarını satacaksınız ve T.C. tarihindeki tüm hükümetlerin yaptıklarından çok daha fazla BORÇ olacak. İbrahim Bey Geçmediğiniz Köprüye - Gitmediğiniz Hastaneye - Binmediğiniz Uçağa para verdiren KAFANIN yanında bizler EKONOMİSTİZ. Saygılarımla
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 11:57
filmin sonunda "kandırılmışız" demeseler hiç olmazsa.
Menderes YILDIRIM 28 Mayıs 2019 11:45
İbrahim Bey; Son 2 (İKİ) gündür 3. Havalimanını konu etmişsiniz. Bende 3. Havalimanı - Köprü - Marmaray - vb. (YSK yı anlatacağım. Yap - Soy - Kazan (YSK) ile yapılan tüm yatırımlar da verilen GARANTİ SAYILARI ile ilgili olarak bir şeyler söylemek istiyorum. Tayyip bey geçmiş aylarda MB için Enflasyon Hedeflerini Tutturamıyorlar, MB siz ne işe yararsınız demişti. Tayyip Beye Köprü - Havalimanı - Otoyol - Vb. için Hedefleri SİZ NEDEN tutturamadınız? Gereksiz yere NEDEN para ödüyoruz? Hükümetiniz NE İŞE yarar? diyorum. HAKSIZMIYIM? Saygılarım
karar 28 Mayıs 2019 15:00
1
akp iktidara geldiğinde ihalelerde devlet garantisini verilmesini kaldırmışlatı.kısa sayılacak bir zaman sonrada bu kararlarından vazgeçip tekrar geri getirdi.acaba sularmı kesilmişti.
Bingöllü 28 Mayıs 2019 11:41
Rant olmazsa, Bunlar 10 cm, dahi pist yapmazlar,Nokta.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 11:33
aslinda butun sorunlar geliyor tek seye baglaniyor: ahlak! yoplumumuzun ahlaki bu, gezi direnisinde bunlar konusuldu cok yazildi ve arkasinda alman parmagi veya dis gucler, faiz lobisi var denildi... birileri hayir dedi, birileri izledi.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 11:20
Sayın beyler, bunlari zamanında ilgili ve yetkililere söylemeliydiniz. Onlar dinlemeyince dönüp halka söylemeliydiniz.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 12:34
1
Söylendi ama Hükûmetiyle,medyasiyla ve bati bizi kiskaniyor diyen halkiyla karsilarinda celikten bir duvar vardi.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 14:24
0
Dinleyen beri gelsin. Hain terrorist dıs güç olduk
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 14:38
1
İbrahim bey 2013 yılında söylenmiş sözleri yazısına konu edinmiş. Yani bu işten anlayanlar, konuya hakim bilim insanları bunun yanlış proje olduğunu söylemişler. Bizler halk olarak ancak kafamız taşa değince (ekonomi bozulunca) uyandık. Dış güçlerin bizi kıskandığını ve havalimanını eleştirenlerin onların taşeronu olduğunu sandık. Ama hükümet ve medyası tarafından fena kandırılmışız. Bu kandırmanın içinde Karar gazetesinin birçok mensubu da var.
Demircan 28 Mayıs 2019 11:16
Havaalanının ortakları hisselerini satmak için çabalıyorlar.yolcu garantili gelir hazine garantili borç için neden bu kadar endişelerı var acaba.
karar 28 Mayıs 2019 14:55
1
yeterli bilgim olsa bunu öyle çok cevaplandırmak isterdim ki.mide bulandırıcı,binbir ihtimal düşündüren bir durum.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 10:28
Çimentoya tapan muhafazakar müslümanlar. Japon’lar teknoloji, Almanlar disiplin, İtalyan’lar otomotivle dünyaya damga vurdu. Türk’ler de beşinci kalite inşaatla...
engineer 28 Mayıs 2019 11:17
1
Müslüman Allah'tan(cc) başkasına tapmaz, tapıyorsa demekki Müslüman değildir.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 14:43
1
Eksiğimiz çok ve bu havalimanı da yanlış proje. Ancak inşaatçılığımıza laf ettirmem, yalan olur. Türk insanı inşaat konusunda uzmanlaşmıştır. Bunun delili yurtdışında onlarca ülkede alınan ihalelerdir. Rusya, Suudi, Irak ve birçok ülkede varız. Lütfen bilerek konuşun.
miralay 28 Mayıs 2019 10:27
Pekin-Londra hattının ara menzili, Türkiye'nin hem insan hem kargo merkezi ve dahi ecnebi parasının durup dağıtım merkezi, en mühimi de çevresinin hakimi ve sözsahibi ve komuta merkezi olacağı muhtemel ülkemizdeki öyle büyük projenin (İHL'nin) kazandıracaklarının şümulünü herkes kavramaz elbet. Bırakın da zaman tefsir etsin o inşanın akıbetini; Bekleyelim..
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 11:52
2
Yani bir kaza olsun ve uçak dolusu insanın ölmesini mi kastediyor sunuz?
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 12:23
2
Çok kanal a reklami izliyorsunuz miralay bey. Gerçekler öyle değil işte. Şimdi o köprüler ve havaalani Türklerin değil bir kere. Ecnebilerin. YSS'yi italyanlar Çinlilere satıyor, Yeni İstanbul havaalanini Fransizlar istiyor ve görüşülüyor, THY %40'i Katarlilar için görüşme yapıyor, Osmangazi tam bir muamma. Yani milletin parası AKP eliyle ecnebiye peşkeş çekiliyor. Kim yaptı bunu, Binali ve Erdoğan yaptı. Anlarsan tabi..
Aziz Metin 28 Mayıs 2019 12:43
5
Karayamadigindan, bilmediginden degil ki. O da gorevini yapiyor. Onun icin maas aliyor. Onun gorevide fesad uretmek. Haysiyet karakter sahibi biri fitne ameleligi yapar mi
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 13:43
0
Pekin-Londra hattının ara menzilleri Berlin-Moskova-Nursultan. İstanbul değil. Rusya Moskova-Kazan arasında hızlı tren hattına başladı bile. 16. asırda değiliz.
karar 28 Mayıs 2019 14:52
0
akıl var mantık var ve köy görülüyor zaman gibi bir klavuza aramak kargayı klavuz olarak önermek demek.
KARAR OKURU,Tamammi 28 Mayıs 2019 10:03
Bugun ilave pist lerle sorunu cozersiniz,ulasim yoğunluğunu çözemezsiniz,20 yıl sonra tekrar ihtiyaç olur,menderes vatan caddesini yaptırırken ucakmi inecek diye elestirenler şimdi tek yön yetmiyor,,50 yıl sonrasını hesaplayin! Ufkunuz geniş olsun ileriyi görün,
HAKKI SEVER 28 Mayıs 2019 18:56
1
TAMAMMİ ya Reddiye ;TÜRKİYE SON 8-10 YILDIR EN YÜKSEK FAİZLE BORÇ ALMAK ZORUNDA OLAN BİR ÜLKE.GAVUR PARASIYLA GERDEĞE GİRMEYE ÇALIŞIYORSUN.
Milli 28 Mayıs 2019 10:00
Adamların işi rant düşünün yeni Ankara belediye başkanı diyiyorki eski belediyenin 1 milyona ihaleye verdiğini biz 200 bin liraya ihaleye verdik bu ne demek bu iktidar rant iktidarı tıpkı çamlıca ya yapılan cami gibi şimdi çamlıcayı yağmalıyorlar cami bahane rant şahane yine yassı ada rant a gitti bunlar ülkeyi batıracaklar battı zaten bütün ülke satıldı kaynakları yakında iflası açıklarlar Yunanistan gibi
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 11:26
14
Size göre rant cunki mualefet ediyorsun ufkunuz yok
Süheyl CALISKANOGLU 28 Mayıs 2019 09:49
Beceriksiz,bilgisiz ve cikarci bir zihniyetin berbat ettigi Türkiye'nin faturasi millete cikiyor.,millet tarafindan ödeniyor.Burasi,vasatin iktidar oldugu ülke,sadece laf üretirler..
Okur 28 Mayıs 2019 09:44
AKP'nin bütün yatırımlarını ve girişimlerini sadece ve sadece arazi rantı üretmek, arazi rantından toplanacak parsanın potansiyelini yükseltmek gibi çok basit bir kriterle ölçebilirsiniz. İstanbul Belediyesi'ni kaybetmeyi neden kabul edemediklerini, bunun için ayılıp bayıldıkları sandık demokrasisini (ki demokratik sistemin en basit halidir) bile neden yaktıklarını, kurumları neden zayıflattıklarını hep bu kriterle ölçebilirsiniz. Bunu Belediyeleri yönetirken keşfettiler. Milyarlarca dolarlık da rant toplamayı başardılar. Her yeni proje, yeni rant.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 09:39
Olmuş,dönüşü olmayan ve düzeltilmesi mümkün olmayan yatırımları boş verin.asıl Türkiye yı batıracak proje kanal istanbuldur,düşünün 70 milyar dolarlardan söz ediliyor,muhtemelen hazine garantili yapılacak,vatanını milletini seven kim varsa yapılmasın diye kampanya yapmalı,en baştada sayın yazar gibiler bu garabet projeyi sürekli gündemde tutmalıdır
ARKADAŞLAR UÇAĞA BİNMEK BÜYÜK BİR MALİYET, ZATEN PARASI OLAN BİNEBİLİR, E PARASI OLAN BİR AZ DAHA FAZLA VERSİN, BUNUN İÇİN NEDEN DERT EDİNİYORSUNUZ? BAKIN ÜRETİMİ ARTTİRMAMİZZ LAZIM, NİYE ÇÜNKÜ NÜFUS ORANIMIZ DEVAMLI OLARAK YÜKSELİYOR, HER YIL 1MİLYON GENCİMİZ GELİYOR BUNLARA AŞ İŞ ÜRETMELİYİZ, ARTIK BUNLAR İLE İLGİLİ ÇÖZÜM ÜRETİCİ SÖYLEMLER GELİŞTİRELİM LÜTFEN. OLMUŞ İLE ÖLMÜŞ E ÇARE YOK.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 12:02
1
Maalesef yorumunuz yanlış. Uçak bileti çoğunlukla otobüs biletine eşdeğer ve özellikle uzun yola gidenler tercih ediyor. Ayrıca, neden yapıldı denmiyor, ihtiyaç varsa yapılacak, ancak bu kadar büyük olması mı gerekiyordu? Yapılış yöntemi, maliyeti ve yer seçimi eleştiriliyor ki bunlar haklı eleştirilerdi. Hiç kulak asmadılar, şimdi hem para bitti, hem bilet fiyatı arttı, daha önemlisi de uçuşlar güvenli olmaktan çıktı.
karar 28 Mayıs 2019 14:44
1
Allah ın kulu uçağa parası olanlar biniyor olsada,parası olan biraz daha versin diye düşünülüyor olsada o havaalanının maliyetini o parası olanlar değil köle ve parya vasfı uygun görülen tüyü bitmemiş yetimlerin sahibi olan halk ödüyor.ölmüşünde olmuşunda son bir çaresi kıyamette var.
NO PANİK MAKE YOUR PLAN 28 Mayıs 2019 20:08
4
ARKADAŞLAR 4 KİŞİLİK BİR AİLE EN DÜŞÜK UÇAK BİLETİ İÇİN GİDİŞ DÖNÜŞ 1600 TL ÖDER, HAVAALANI NA KENDİ ARABASI İLE GİTMEYE KALKSA 100 TL BENZIN 300 TL 1 HAFTA LIK OTOPARK PARASI VERİR, TOPLADIĞIN DA 2000 TL, OTOBÜSE BİNSE 1000 TL YE GİDER GELİR, BU ARADA BU UÇAK BİLETİ FİYATI ERKEN ALIRSANIZ BOYLE YOKSA 2 KATINA KADAR YOLU VAR. DEMEKKİ NE İMİŞ UÇAK İLE UÇMAK ZENGİNİN YAPABİLECEĞİ BİR SEYAHAT ŞEKLİ İMİŞ, OLMUŞ BİTMİŞ HAVAALANI İÇİN AĞIT YAKMAYALIM.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 09:16
Candan Karlıtekin gibi genç, iyi eğitimli yöneticileri görevden alıp, ununu elemiş eleğini asmış insanları her yerde tercih etmeye başladılar. İstanbul için de aynı hadise, enerji gerek bu şehre hizmet etmek için.
N.Öztürk 28 Mayıs 2019 09:07
Candan Karlıtekin'in görüşlerini daha o tarihte okumuştum. Atatürk hava alanının bazı eklemeler ve düzenlemelerle ( kargonun Çorluya taşınması vb. ) en az 40-50 yıllık ihtiyacı karşılayabileceğini ileri sürüyordu. Kendisi de AKP zamanında THY yöneticisidir, "bana ne" demeyenlerdendir, doğruyu söylemiş ve kamuoyunu bilgilendirmiştir. Maalesef, zaman kendisini haklı çıkaracak, biz de "her şeyin büyüğü olsun" derken milli kaynakların da büyüğünü heba etmiş olacağız.
Takipci 28 Mayıs 2019 09:10
E.Cansen diyor ki: Bu hava alani "kara deliktir". Milli geliri asagiya çekecektir.
Mutlu Yücel 28 Mayıs 2019 06:25
dikey ile yatay,100 milyon ile 500 milyon yer değişecek galiba
Mensur Bin Ubeyde 28 Mayıs 2019 05:54
Sizler boğaz köprüleri yapılırken de protesto ettiniz. Bu köprüden kapitalist komprador uşakları geçecek, ne gerek var, ülkenin parasını küçük burjuva için saçmayın demiştiniz. Sonra bir baktık herkesten çok siz kullanır oldunuz köprüleri. Metro, metrobüs, Marmaray falan hepsinde aynısını yaptınız. Bu ülkede tek çivi çakılsın istemiyorsunuz. 80'li yıllara geri dönelim derdindesiniz. Eski kemalist, Amerikan sömürgesi, küçük Türkiye hiçbir zaman geri gelmeyecek. Cihanşümül Osmanlı geri geliyor. İstemeseniz de...
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 08:45
1
Hamdi Topçu'dan havacilik sektorunu daha iyi bildigini idda ediyorsan o baska ama Hamdi Topçu 3.havalimanina karsi. Kitabini ac oku. Bos konusmayin ne olur.
En Azından Demokrat 28 Mayıs 2019 10:20
1
Verimsiz, saçma sapan, yağma mantığı bir yatırımla ( birileri iyi bir vurgun yapsın diye ortaya atılan ) Osmanlının yeniden ayaklandığını ve dünyayı ele geçirebileceğini düşünen zavallı, allah seni ıslah etsin. Ne günlere kaldık arkadaş biz..
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 10:40
1
Mensur kardeşim, kimsenin gerekli projelere karşı çıktığı yok. Karşı çıkılan şey, yapılma şekli. İş, adabına uygun yapılsa, ruh hastası mı insanlar neden karşı çıksın? İşi düzgün yapmayıp, yapılma şekline karşı çıkanları proje karşıtı gibi anlatınca, samimiyetinizden şüphe duyulur.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 11:25
3
Katiliyorum
Herseyden once bilim ve akil 28 Mayıs 2019 18:26
0
Mensur Bin Ubeyde Beyefendi sene 2019… Siz Cihansumul Osmanli yi betonla, demirle, civi ile getirmeye calisiyorsaniz vay sizin ugrana mucadele verdiginiz davanizin haline… Bunlari yabancilarin paralari ile finanse et, Tum entellektuel muhendislik hizmetlerini Japonlardan, Italyanlardan, Almanlardan, Guney Korelilerden al… Cok guzel kestirme yol bulmussunuz Cihansumul Osmanli yi geri getirmek icin… Eminim Mercedes, Audi, yada Passat inizda cak cak ederek emniyet seridinde giderken a Haber universitesi radyosundan alarak gelistiriyorsunuzdur bu dahiyane fikirleri
HAKKI SEVER 28 Mayıs 2019 18:58
0
UBEYDE BEY KARDEŞİM , A haber gibi olmuşsun Ver mehteri.
Cansever 29 Mayıs 2019 10:41
0
Muhterem Mensur Bey, bu yorumunuzun yanlış olduğunu anlayabilmeniz için, merhum bilge mimar Turgut Cansever’in Ev ve Şehir kitabını okumanızı tavsiye ederim.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 03:13
Nasreddin hoca nın da huzurda bulunduğu bir zamanda Timur, bir suçluya bin değnek vurulmasını emreder. Hoca gülmeye başlar bu durum karşısında... Timur gayet sinirli bir şekilde: — Ne o hoca? Benim verdiğim emre sen nasıl gülersin? der. Hoca efendi yine gülümseyerek cevap verir: — Sultanım siz ya hiç dayak yemediniz, yahut da sayı saymasını bilmiyorsunuz.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 03:10
İbrahim bey siz bizi çıldırtmak için mi yazıyorsunuz bunları bize de acıyın biraz. Biz ne güzel projeler diye pembe dünyalarda geziyoruz ne diye konforumuzu bozuyorsunuzki
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 03:09
Bindik bir alamete gidiyoz gıyamete.
6HG4KJ12 28 Mayıs 2019 02:28
Havalimanı toplam maliyeti 10 milyar usd. İlk etap maliyeti olan 5 milyar usd yi devletten kredi aldılar, hiç sermaye koymadan. Her yıl 900 milyon euro kira ödeyecek, ve 25 yıl sonunda havaalanını devlete devredecek. 120 milyon yolcu kapasitesine ise 4. etapta (2028 yılı) ulaşacak. DPT yok, sonuç bu.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 02:06
Sn Kahveci, Allah aşkına bir de şehir hastanelerine dokunun ki millet nasıl soyulup soğana çevrildiğini öğrensin.
Habele-Hubele 28 Mayıs 2019 02:00
Binali Yıldırım-Erdoğan ikilisi ve nice yol arkadaşı millete hizmet olarak takdim edilen yol, köprü, viyadük, tünel, metro vs. üzerinden servetini katlamıştır. Mütegallibeler siyasete çökmüştür. Bir avuç namuslu siyasetçi ile düzelmesi mümkün değildir. Bir kısım vatandaş doğan çok cüzi rüşvet kabili iş ve aş imkanı ile hayata tutunmuş dahası mütegallibe ile kaderini bir görmektedir. Doğrusu niteliksiz olduğu için verilen rüşveti doğuran kendi arz talep mekanizması ile işsiz kalması mukadder nice insan ile bir avuç zengin cahil ve ahlaksızdır
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 01:02
HAY ALLAH İYİLİĞİNİ VERSİN YAZAR NE GÜZEL YAZMIŞSIN. Acaba kamu ihale kanunu ile palazlanan mega MÜTEAHHİTLERİN bunda etkisi varmı sorusuna da cevap aramakmı gerekir? Sorun çok büyükse bu projenin arkasında kimler var. İnanması güç ama PELİKAN RAPORUNUN Ve TASFİYELERİN ARKASINDADA BUNLAR MI VAR. ACAİP BİR DURUM.
Tercih! 28 Mayıs 2019 00:48
Yolcu başına taşıma ücreti 70 euro değil 40 euro dur.Bu sabitlenmiş bir rakamdır.Her türlü dezerformasyona karşı Türkiye, Almanya ya karşı bir adım öne geçmiştir.Şimdiden uzak doğu ülkeleri yer tahsisi için büyük çaba sarfediyorlar.Bundan sonrası için büyük nakliye uçakları depoları ile tam bir merkez konumuna gelecektir.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 06:53
0
IHL nini gördünüzmü bilmiyorum ama sadece sunu söyleyebilirim, Avrupada o havalina o haliyle acilmazdi, malesef eksigi cok olmasina ragmen acildi. Almanlarla tanismamissiniz herhalde :) bir adim önde oldugumuzu sanmayalim
karar 28 Mayıs 2019 14:36
0
geçen günlerde mücahitmüteaahhitlerimiz köprü vb için verilen dolar bazlı garantiler konusunda dövizin fahiş artışında dolayı mağdur oldukları yönündeki müracaatları üzerine yetim hakkı savunucusu rejimimiz tuzlukla koşup dertlerine deva oldu.belki yakında havaalnı içinde aynı yöntem uygulanır.buarada dolarla kira vb yasaklanmıştı ......
Alman 28 Mayıs 2019 18:57
0
“Almanya ya karsi bir adim one gecmistir.” Nitelikli insan yetistireme, dolayisi ile nitelikli mal ve hizmet ureteme, kilo basi ihracat rakamlari birak yukselmeyi asagi dussun… Sonra Dunya nin en guzel sehirlerinden birini Dunya nin deposu olarak satmaya kalk… Ne icin?? Adamlarin nitelikli mallarini birbirine ulastirmasi icin… Siz once nitelikli mal uretmeye bakin… Ama beton dokmeye benzemiyor ve zor geliyor degil mi?? BIR hatta 100 adim onde oldugumuz birsey var o da karanlik camli, Siyaha boyanmis, mavi kirmizi cak caklari olan, trafikde emniyet seridinden son surat giden arabalar.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 19:39
0
Havaalanının teknik altyapısının büyük bölümünü Siemens ve Liebherr sattı, ikisi de Alman firması. Evet Alman'ın önüne geçmişsin ama güreşte bu pozisyonda puan arkada durana verilir.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 23:16
0
Almanya yilda 200-250 milyar dollar dis ticaret fazlaligi veriyor. Sen nasil 10 milyarlik bir havalimaniyla Almanyadan bir adim öne geciyorsun. Ne kadar insan var bu ülkede iskenbeden konusan?
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 00:36
Bu haber 29 haziran 2015 Bakım ve yenileme Ne kadar maliyet acaba Yepyeni pist Keşke pisti de taşısalardı; Atatürk Havalimanı’nda Sefaköy-Florya yönündeki 3 bin metre uzunluğa sahip 17L-35R pisti bakım ve onarım çalışmaları tamamlandı. Nisan ayında kapatılan pistin bakım ve yenileme çalışmaları 80 gün sürdü.
??? 28 Mayıs 2019 00:31
O hava alanı yapıldı.İstanbul seçimleri iptal edildikten sonra,televizyonlardaki tartışmalar gibi oluyor.O iş bitti.Yolcu sayısında azalma yok.Cin ve Hindistan gibi ülkeler için ara güzergah oluyor.Bütün olarak değerlendirirsek bunlar ipek yolu projelerinin alt versiyonları
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 06:42
0
Ipek yolumu
Abdullah hasan 28 Mayıs 2019 12:14
0
Abdullah çiftçi ve İsmet Özel de aynısını söylüyor , siz hangisnden alıntı yaptınız bilemem tabi.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 14:00
0
Hindistan tamam. Çin'in önceliği ise Nursultan-Moskova-Berlin hattı. Çok daha kısa.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 00:22
E daha dünkü yazıya göre hani bütün sorumluluk Binali'deydi? Yatay mimari konusunda büyük resmi görmeniz ahaber yayınlarını hatırlattı. Ben de diyordum şu Tayyip Erdoğan neden yatay mimari diyor. Demek bundanmış. Yolcu başına 65-70 Euro'lar, Çorlu havalimanının kullanılması vs... Hayır muhalif olun tabiki ama bu kadar da absürt iddialara gerek yok, inandırıcılığınızı kaybediyorsunuz...
Çılgın Türk 28 Mayıs 2019 00:17
Olsun Almanlar bizi kıskanıyor!
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 00:16
Rant işi gönül işi
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN