Back To Top
Acaba Hükümet TL’ye döner mi?

Acaba Hükümet TL’ye döner mi?

 - Son Güncelleme: 25.11.2019 Pazartesi 09:56
- A +

Ülke yönetiminde aslında ‘Hükümet’ kavramı da kalktı. Şimdi ‘Kabine’ mi deniliyor, onu da tam bilemiyorum.

Konu şu:

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamayı yaptı:

“Bizim şu anda IMF ile işimiz yok, biz bize yeteriz. 2020, inşallah faizlerin çok daha düştüğü bir yıl olacak. Girişimcilerimize sesleniyorum; gelin yatırım yapın. Her sektöre sesleniyorum, gel yatırım yap, hangi sektörde çalışıyorsan gel yatırım yap. Kendi parana dön. Kendi paranı kullanmaktan çekinme. Artık dövizle borçlanma değil milli para ile adım atma dönemine döndük, bunu başarıyla yürütmek durumundayız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 Ağustos 2018 Pazar günü de Trabzon’da şu konuşmayı yapmıştı:

“Türkiye’yi ve Türk milletini tehdit etmek hiç kimsenin, hiçbir devletin, hiçbir kredi derecelendirme kuruluşunun haddi değildir. Buradan bir kez daha altını çizerek ifade ediyorum. Milletimiz müsterih olsun, vatandaşlarımız gönüllerini ferah tutsun ama özellikle sanayicilerimize sesleniyorum. Bankalara saldırarak, oralardan döviz alma yoluna gitmeyin. ‘Battık, bittik, işi sağlama alalım’ gibi yollara lütfen tevessül etmeyin. Eğer böyle bir yola tevessül ederseniz, yanlış yaparsınız. Bilesiniz ki bu milleti diri tutmak, ayakta tutmak sadece bizim görevimiz değildir, sanayicinin de görevidir, tüccarın da görevidir. Aksi halde biz de, başta şahsım B planını, C planını uygulamak zorunda kalırım, bunu da böyle bilesiniz.”

DOLAR ZİRVE YAPTI

Geçen yıl Trabzon’daki bu konuşma ile ABD doları TL karşısında tarihi zirveye ulaştı. 10 Ağustos Cuma günü Trump’ın Rahip Brunson hakkında attığı twit sonrası 1 dolar 5,53’den 6,80’e kadar çıkmış ama günü 6,41’den kapatmıştı.

TL’nin sonbahar yaprakları gibi zaten sürekli değer kaybettiği o günlerde zirveyi de yine bizim sayemizde gerçekleştirdiğini gördük.

Erdoğan’ın “Bankalara saldırarak, oralardan döviz alma yoluna gitmeyin. Aksi halde biz de başta şahsım olmak üzere B planını, C planını uygulamak zorunda kalırım” deyince geceleyin 1 dolar 7,2169 TL seviyesi ile zirveye ulaşmıştı.

Sonrasına gece yarısı yapılan açıklamalar ile konuşmanın yanlış anlaşıldığı vs bildirildi. Ama hala kimse B planı ve C planının ne olduğunu bilmiyor.

HÜKÜMET= DOLAR

Geçen hafta Sayın Erdoğan’ın iş dünyasına yönelik yeni açıklaması aslında ülkenin temel sorunu. Maalesef TL’ye olan güven diplerde sürünüyor. Tasarruflar her hafta yeni Dolar rekorları ile nerede ise açıklanıyor.

Erdoğan, “Kendi parana dön, kendi paranı kullan” dese de bunun ne derece inandırıcı olacağını hesaplamamız gerekiyor.

Kasım 2016’ya gelirken TL üç yönden darbe yedi;

1- Önce yüzde 49 oya almış seçilmiş Başbakan’ın yerine yüzde sıfır (0) oy almış atanmış Başbakan geldi.

2- Ardından hain FETÖ darbe girişimi

3- Ve son darbeyi de OHAL ile gelen demokrasi azalması verdi.

Kasım ayında dolar karşısında 3,5 lira seviyesine kadar değer kaybeden TL için “Döviz bozdur” kampanyası da hiçbir işe yaramadı. Millet sattığı dolarları (sattı ise) sonraki aylarda çok daha yüksekten fazlasıyla aldı. Ve 1 dolar 12 Ağustos gecesi yine Erdoğan’ın konuşması ile 7,21 zirvesine ulaştı.

İşte orada MHP dolar bozdurdu.

Ama bugün iş başka yönde gelişiyor. Millete ve iş dünyasına TL tavsiyesinde bulunuyoruz. Acaba ne kadar ciddiyiz?

Çünkü, Hükümetin yaptığı nerede ise bütün mega projeler DOLAR ve EURO üzerinden Hazine garantili.

Hatta bazı projeler ABD enflasyonuna bile endeksli. Mesela Osmangazi Köprüsü anlaşma aşamasında 35 dolardı, şimdi ABD enflasyonu nedeniyle 45 dolar.

AK Parti ve Sayın Erdoğan’ın yönettiği bu anlaşmalar bugün tam hesabı bilinmeyecek devasa bir büyüklüğe ulaştı. Sadece 19 Şehir Hastanesinin Hazine garantisi 94,9 milyar dolara ulaşmış. Oysa bu hastanelerin yapım maliyeti 11,2 milyar dolar.

Köprüler dolarla-euroyla

Otobanlar dolarla

Hastaneler dolarla

Havalimanları dolarla-euroyla verilen Hazine garantileri ile yapılıyor.

Diyeceksiniz ki, az da olsa dış kredi kullanıldığı için dolar ve euro üzerinden garanti veriliyor. İyi ama zaten o kredilere de HAZİNE KEFİL

Koca Devletin kefil olduğu ve projelerde küçük bir pay tutan yabancı krediler yüzünden mi bütün projelerde Hazine garantileri dolar ve euro olarak verildi?

Kısaca bugün Hükümetin bile TL kullanmadığı bir ortamda, iş dünyasına TL kullanın demek ne kadar güvenilir mesaj verecektir?

Önce Hükümetin TL kullanması gerekmiyor mu? Hazine garantilerini TL’ye çevirmesi gerekmiyor mu?

Bir de bu projeleri neden LONDRA’daki tahkime bağladık? Türk Mahkemeleri mega projelerde neden yetkisiz? LONDRA ne iş!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 22:52
Guvenilirlik ve haklilik kaygisi olmayan bir yonetimden bahsediyorsunuz, o yuzden mantiginiz biz normal insanlar icin gecerli, yonetenler icinse zaten bildikleri ve fakat uygulamalarina baktigimizda umursamadiklari bir mantik.. kendi mantiklari arzularina ulasmayi kolaylastiriyor, guc te onlarda, dolayisiyla onlarin mantigi gecerli.. yani erdogan gerekli gorur ya da kafasi atarsa tl.ye dondurebilir, ama boyle daha cok kazandiklarini dusunuyorum.. biz dolar aldikca devlet hem kullaniyor, hem baskiliyor.. firsata cevirebiliyorken niye engellesinler ki? En azindan simdilik ben goremiyorum..
Menderes YILDIRIM 25 Kasım 2019 21:00
engineer rumuzlu arkadaş; İşsiz 8 + Umudunu Kaybedip İş Aramayan 5 + Emekli 11 + (600.00 - 1.200.00 TL Arası) Ölüm Aylığı Alan 10 + Sos. Yar. ile Geçinen 10 + Çiftçi 2 + Esnaf 1,5 + Kobi Sayısı 3,5 + 0 - 17 arası Seçmen Yaşı Tutmayan ve Oy Kullanmayan seçmen sayısı 26 Milyon + Mutsuz Azınlık Toplam 77 Milyon. AKP 24.06.2018 de 21 Milyon oy aldı. 2019 Nüfus 82 Milyon - Sıkıntıda ki vatandaş sayısı 77 Milyon olduğuna göre = Fark 5 Milyon MUTLU AZINLIK yapıyor. SORUYORUM AKP 21 Milyon - 5 Milyon Mutlu Azınlık = 16 Milyon Diğer Oyu Kimden Aldı? MUTSUZUM DİYENLERDEN Aldığı Ortada. Saygılarımla
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 20:26
İzmir'de eşinin "pazara gidelim" dediği Ali Kabasakal isimli vatandaş, eşine "sen biraz oyalan, duş alayım" diyerek banyoya girmiş ve av tüfeğiyle intihar etmiş. Kabasal'ın cebinden 1,5 lira çıkmış! Şimdi anladınız mı, saraya hangi CHP’li gitmiş..?!?
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 17:09
Bu yazdiklariniza gore eger milleti dusunuyorlarsa ve cocuklarimizin gelecegini peskes cekip bu milleti kole haline getirmek istemiyorlarsa gercekten halka hizmet hakka hizmet anlayislarinda samimi iseler tl ye gecilmesi gerekmekte ve maliyetler yeniden hesaplanip ona gore ihale anlasmasi tekrar yapilmalidir hem dinimizde olcude haksizlik yapilmasi yasaklamistir. Olcu sadece teraziyi dogru tartmak degil hak ve adalet cercevesinde degerinde uretim, ticaret demektir Kazik atmakta olcude sapkinlik yapmaktir. Yani bu 8 9 kat pahali ve haksiz ucretleri niye odeyelim devleti halkinin yaninda olmali
Sabır! 25 Kasım 2019 17:01
Afyon Alkoloid fabrikası,30 milyon dolara mal edilmiş bir fabrikadır.Bunun ihracatı yıllık 30 milyon dolar civarıdır bu fabrika her yıl %100 büyümüş mü olur?Hani bunun işletme,ham madde,elektrik maliyeti, sayın yazar onun için bileşen kuvvetlere çalışmalısın.Bu hataları Yapma kendini bitiriyorsun.
Partizan 25 Kasım 2019 19:48
0
Sabircigim sana biraz Mathematik birada ekonomi: büyüme hesaplanasinda fabrikanin degeri baz alinmaz, bilakis bir seneki yaptigin satis miktari baz alinir. AKP partizanliginda birazcik düsünme hasarin olusmus zannimca:)
Çekinhen 25 Kasım 2019 16:57
İmefeden borç almıyoruz ama çok yüksek faizle londranın tefecilerinden alıyoruz.istemem yan cebime koy.ne fark var biri izah etsin
ERKAN DOĞAN 25 Kasım 2019 16:55
Sayın Yazar Erdoğan ne zaman siyaseten sıkışsa birden babacan olur herkese el uzatır sorun çözülünce ben yaptım siz kimsiniz bu ülke ve millet ben varım diye var demeye devam eder. Benim param yok. Olsa sırf Erdoğan gitsin diye kılımı kıpırdatmam. İnşaallah parası olanlarda öyle yapar.Daha ne kadar binecek sırtımıza.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 16:34
İskandinav ülkeleri bu yüzden battı.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 16:05
Milleti diri ve ayakta tutmuslar mi sahiden!? Neden bu durumdayiz öyleyse!? Maasimiz yüzde 50 eridi! Saglik, egitim neredeyse tümüyle özellestirildigi için her kalem sayisiz kere zamlandi! Bir yazin içinde dogal gaza %30 zam geldi.. Elektrik vs.. Daha neler, neler! Tatile gidersen vergi! Yeni ev aldin, müteahit filan degilsin, ihtiyacin oldu sattin . 5 yil dolmadiysa %35 vergi..Bir yüz milyarcik filan ödeyeceksin mesela....Bu mudur!?
cumhur 25 Kasım 2019 14:09
Taşıma su ile değirmen dönmez! Parası olan t l. olarak durdurmaz sebebi devamlı değer kaybediyor.Son yıllarda yine sıfır atılacak duruma geldi. yırtılan tüfekçi bekirin yakası,yani olan vatandaşa oluyor.
sokaktaki adam 25 Kasım 2019 13:26
borç denizinde boğulan, vergi üst dilimlerini 5 puan artıran, işsizlik %14 deyince gevrek gevrek gülüp sorumluluk taşıyan , genç işsizi %23 olan, har vurup harman savurmanın sonucunda servet vergisi bile çıkaran, halkı siyanürle çoluk çocuk intihar eden, atanamayan öğretmeni hamallık yapan, suriyede cuma namazı derken 4 milyon (?) Suriyeliyi buyur eden, sanayi bacalarını filtrelemeyi bile beceremeyip zehir soluyan, üniversitesine el konulmaya ramak kalan bir ülkede paran dolar olsa ne olur, lira olsa ne olur?
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 13:19
Maliyetinin 8 kati fazlasina yapildi ise tekrar degerlendirme yapilip neden mahkeme edilmiyor bu ihaleler duzeltilmiyor savciliklarr ne gune duruyor hani adalet ve kalkinma. Dunya artik yapay zekaya gecti teknoloji isletme verimlilgindeki yeni teknikler vb bunlari konusmaliyiz unutmayin artik 3 ila 4 saat icinde yapay zeka 30 bin kitap okuyup 30 yillik bir profosor kadar bilgili hale geliyor ve universitelerde ders bile verebilyor en zor ameliyatlari robotlar yapabiliyor. teknolojiyi yakayamassak yok olacagiz egitim ogretim yerlerde daha cocuklarimiza yabanci dil ogretimi verilemiyor yazik
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 12:35
Yap işlet devret ile yapılan bütün yollar, köprüler, hastaneler, havalimanları, tüneller milletimize maliyetinin en az 10 katına mal olacak. Bunlar vatana hizmet değil vatana ihanettir. Şu fakir halkın parasını bu şekilde har vurup harman savurmaya kimsenin hakkı yoktu. Daha depoya kaldıracağımız S-400'ler, Suriyelilere harcanan milyar dolarlar.
efedamat 25 Kasım 2019 12:31
neden mi londra herkesin ve sizin bildiğini ben söyleyeyim herhangi bir iktidar değişiminde geliri garanti altına almak için olmasın. peki iktidar değişse yeni iktidar ben bunları ödemiyorum derse ne yapacaklar türkiyenin yurt dışı varlıklarına el koyma ve ambargo. peki türkiyenin borçları kime avrupa ve abd finans kurumlarına. ambargo konursa bunlar ödenirmi ödenmez. derdimizi sağlam delillerle anlatırsak londra tahkimi bizim lehimize işler.ne yapacaklar ki köprüleri tünelleri otobanları hastaneleri söküp götürecek halleri yok ya. uçuk bir yorum ama yapacak birşey varmı ki.
Partizan 25 Kasım 2019 19:43
0
Türkiye derse londra mahkemelir bakar.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 12:23
Yazı süper, tabi anlamak isteyene. Ekonomi yazarı Ege Cansen zaman zaman yazılarında şöyle der: TURKIYE CIFT PARA BIRIMINE , YANI TÜRK LIRASI VE DOVIZ SAHIP BIR ULKEDIR. Zaten bankalardaki vatandaşın mevduat hesaplarında da bunu görmek mümkün . Kuru hamasetin geldiği yer de tam da bura .
Menderes YILDIRIM 25 Kasım 2019 11:27
İbrahim Bey; Ben YOK diyenlere İNANMIYORUM. İcra + Kredisi Takipte olanlar + İşsiz + Tarlasını Satan Çiftçi + Kapanan Şirket ve Esnaf + Ekonomik zorluk nedeniyle Boşanan çiftler + Parasızlıktan İntihar ve Okulunu Bırakanların SAYISI + Vb. Diğer tarafta yaklaşık 200 Milyar $ mevduat + Milyoner sayısındaki artış + Milyonluk binaların kapışılması + Altın ve Değerli taş İTHALATINDA ki artış + Vb. bunları da düşününce ülkemizde sorun yok. Tayyip Bey ve AKP yine % 51+ da. Emekli + İşsiz + memur + İşçi + Çiftçi AKP ye OY veriyor. Vermezse AKP KAZANAMAZ. Saygılarımla
Partizan 25 Kasım 2019 19:42
0
AKP ye oy verenlerin cogu bunlar giderse elimizdekinden oluruz diye veriyorlar.
Menderes YILDIRIM 25 Kasım 2019 11:13
İbrahim Bey; Yazdıklarınız ve Söylediklerinizin tamamı doğru. Ama Sorun Yazılanlara rağmen, Tayyip Bey ve AKP neden hala % 40 - 45 lerde? Tayyip Bey seçim olsa AKP + MHP ile % 51+ oy alacak durum da? İbrahim Bey; Türkiye' nin EKONOMİK Sorunu inanın yok. Ben örnekleyeyim. Toplum da PARA SIKINTISI YOK. Sokakta paketi en ucuz 10 TL olan sigaraları havaya duman olarak verip ve Şişesi 100 TL olan içkileri içebiliyorlar. Bir Turizm firmasını arayın boş yer yok. 100 TL lik konutu SORGULAMADAN 500 TL ye alıyorlar. Sorun olanlar benim gibi EMEKLİ + MEMUR + İŞÇİ de. Gerisi LAF. Saygılarımla
Krr 25 Kasım 2019 14:04
1
Menderes bey, bizim toplum eğitime, araştırmaya, kültür-sanata, kaliteli ve sağlıklı yaşama para harcamıyor. Buralardan yoksun olan toplum gelişemez, sağlıklı olamaz. Çocuğun karnını doyurup sonra onu ben büyüttüm diyoruz. Büyüyor ama YETİŞMİYOR. Besleme olup çıkıyor.
engineer 25 Kasım 2019 15:54
0
menderes bey, Cuma günleri camiler dolu diyerek burdan hareketle Milletin tamamı Cuma'ya gidiyor diyebilirmiyiz, Cumaya giden nüfus oranı %10 ise geri kalan %90 ne olacak, bunun gibi sigara ve rakıya para bulanlar %10 ise %9a açlık sınırında olanlar ne olacak, % oranları abartılı yazdım konuyu çarpıcı hale getirmek için, mesela spor salonları dolu diye milletin tamamı sağlıklı dersek, hastaneler tıklım tıklım olduğu için milletin tamamı hastamıdır.
Partizan 25 Kasım 2019 19:41
0
AKP partizani birisi Türkiye ac diyenler utanin diye yazmis, cünkü Avrupada Türkiye obezitede birinci olmus demis. Simdi bunun gibi insanlar obeziteligi refah olarak görüyorlar. Oysa, gelismis ülkelerde mesala Almanyada ve ABD de sisman olanlarin cogu yeterli geliri olmayan insanlar. Bunlar ucuz bir kac sagliksiz ürünle beslenirler. Sizin söylediginizde böyle bir sey.
Bir fikir! 25 Kasım 2019 11:11
Kamu-özel işbirliği projeleri kamulaştırılırsa belki zarar hafifletilir, yoksa duyunu umumiyeden farkı kalmaz bu projelerin.....
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 10:49
bütün o hazine garantili- ballı ihalelerin, bir şekilde, hükümet çevresinden birileriyle ilişkili olduğu öyle sırıtır oldu ki... sadece onlar mı? elektrik dağıtım şirketleri, tüvtürk'ler.... bundan sonraki yıllarımızı da garantili olarak götürecekler.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 17:19
0
ve bu alanların hiç birinde ''kredi kartı'' kullanamazsınız. her şeyi nakit ödemek zorundasınız! seçeneğiniz yok...! allahınızdan bulun!
musto 25 Kasım 2019 10:44
Sokaktaki partili,partisiz vatandaşın ortak görüşü,Batı ile yaptığı anlaşma gereği tarımda sanayide devlet desteği çekilecek ülke,yabancı şirketlerin rekabetine açılacak.1.Tütün ,şeker,kağıt,pamuk vd azaltılacak Oyak banka ve kritik sanayi üretiminden çekilecek tarımda çalışan nüfus azaltılacak iktidar olan parti bu kriterlere uyacağını taahhüt etti ve fazlasıyla yerine getirdi.Yandaş firmalara yok pahasına satılan tesisler 5,10 katı fiyatlarla yabancı sermayeye satıldı.Elde edilen sermaye ve kamu ihaleleri ile beslenen yandaşlara yap işlet modeli ile paradan para kazanma sistemi inşa edildi.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 10:03
Buradan kamu zarar eder diyerek EYT ile ilgili kanunun geriye yurur birsey olmaz diyenlere sesleniyorum. Bu kadar hazine zarari soz konusu oldugu halde bu taahhutler tekrar geriye dogru duzeltmesini savunmuyorsaniz sizin durustlugunuzden suphe ederim.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 09:59
MHP dolar bozdurmuş, milliyetçi partiye bakarmısınız parasını dolarda tutuyor, ne zaman ki dolar 3,5 lira iken yükselip rekor kırıyor, 7,21 i görüyor, doları bozduruyor, ne kadar vatansever hareketler değil mi? çok güzel hareketler bunlar, sonra dolar 5 tl nin altına düşünce yeniden dolar alıp yeni bir vatanseverlik örneği sergileyebilirer, acaba diyanet işleri de 2 milyar lira faiz tahakkuk eden banka hesaplarını da dolara alıp satarak daha fazla kazanç sağlayamazmı, böylece dine hizmeti zirveye taşyamaz mı?böyle milliyetçi kurumlarımız, böyle dini bütün kurumlarımız var maşallah.
Adalet1 25 Kasım 2019 09:54
Şehir hastanelerinde maliyet şöyle artıyor; 1-Çamaşırlar önceden 3 tl/kg ise şimdi 8 tl/kg 2-BT/MR hizmet alımla maliyeti 25 tl iken şimdi 55 tl 3-Yemek hizmetleri 7-8 tl/kişi başı şimdi 14/15 tl bu rakamlar değişebilir,işletme hizmeti kendi sattığı için devlete bu şekilde fatura ediliyor...sn yazar bu konuyu detaylı yazabilir..
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 08:58
Sayın her şeyi çok güzel anlatıyor sun teşekkürler iyiki varsınız ancak bu toplum hala çoğunlukla bunlara öyle inanıyor ki o yüzden takma kafana sizi seviyoruz
Sabır! 25 Kasım 2019 08:14
Siz suyu bulandırma derdindesiniz.1-şehir hastaneleri ile devlet hastaneleri arasında fiyat farkı yok.vatandaş açısından zarar söz konusu değil.2-Şehir hastaneleri taahüt edilen hasta sayısını 7-8 ayda dolduruyorlar.devlet açısından ek maliyet söz konusu değil.3-Burada çalışan personelin büyük kısmı devlet hastanesinden geçişlerdir.Dolayısıyla devlet personel tasarrufu yapıyor.4-Bunlar kazanç sağladıklarına göre vergi ödemeleri de söz konusu olacak.Devlet bu durumda neyin zararını etmiş oluyor?Vatandaşın zararı söz konusu mu?Elbette değil.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 08:45
0
Yahu gercekten okudugunuzu anlamiyor musunuz? Yazar maliyeti 12 milyar dolar olan sey icin 95 milyar dolar taahhut oldu diyor siz zarar yok diyorsunuz el insaf. Saglik bakaninda zarar var dedi. Bu maliyeti biz oduyoruz. Vergimizle zam ile oduyoruz nasil zarar yok
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 09:00
0
Sağlık Bakanı bile bundan sonra bu modeli uygulamayacağız kendi kaynaklarımızla hastane yapacağız diyor adama bak. Sabır efendi bize de ya sabır çektiriyorsun. Bu kadar da papağanlaşmayın. İngiltere'de bu model uygulandı 10 yılın sonunda vazgeçildi.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 09:06
3
Kanıt? Köprüler ve Şehir hastaneleri ile ilgili rakam veriniz lütfen vicdan adlı arkadaş.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 09:36
0
Köylüm Hasan Dayı mantığındasın( bu kişi gercektir.) Yolsuzluk ve hırsızlıklara verdiğı cevap; Çalıyorlarsa benim cebimden mi çalıyorlar.""" Bu mantıkla Akp bir 15 sene daha iktidar, yeterki bunların bir lokma ekmeğine dokunmasinlar. Yaşı 60 ve üzeri cahil bir seçmen kitlesi varken , durmak yok yola devam. Maliyet 11.2 milyar dolar, garanti 95 .Bu halkın vergileriyle siyasetin finansmanı projesi. Yani ikidar değişse bile, Tahkim yoluyla bu para siyaset baronlarınin cebine girmeye devam edecek. Vay be Duyun-u Umumiye idaresi.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 09:57
1
Masajlı makam koltuğu adamı nasıl da konuşturuyor ama. Gözünün içine baka bakaa yalan söyleyen müslüman bunlar.Neyse biz sabır! lıyız. Gün ola mekanın sahibi gelir, devran döner.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 11:21
0
Ya hu, bakan çıktı zarar var dedi, cb. çıktı sıkıntı var dedi. Senin ayman için vahiy mi gelmesi lazım.
Partizan 25 Kasım 2019 19:33
0
Sabircigim, senin REIS „sehir hastanaleri zarar ediyormus diyorlar, vatandasa hizmet idiyorlarsa, varsin etsinler be!“ diye bagirmadimi, bir konusmasinda? Senmi yoksa Reismi yalan söylüyor?
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 07:30
KRT 'de yaptığınız programı çok beğeniyoruz. Diğer kanallarda da program yapmanızı bekliyoruz. Halkın her kesimini aydınlatmanıza ihtiyaç var.
evin 25 Kasım 2019 07:06
hazine garantisi vatandaşı soymanın diğer adı...yoksul vatandaşlardan alıp yandaş zenginlere aktaran bir zihniyet ülkeyi esir aldı...
engineer 25 Kasım 2019 09:52
0
TV5 'te de programı var
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 06:59
Düzenek şu şekilde: 1) İhaleler belli kişilere verilir 2) İhaleyi alan belli kişiler partinin adres gösterdiği kişi ve vakıflara yüklü yardımlar yapar 3) Parti kanalıyla yüklü yardım alan kişi ve vakıfların arkasındaki kitle minnet duygusuyla partiye oy verir 4) Seçimlerde parti yeniden iktidara gelir 1) İhaleler belli kişilere verilir
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 06:22
Subhan Allah sonra EYT'ye laf soyle inanilir gibi degil.
Mensur Bin Ubeyde 25 Kasım 2019 05:32
Türk parasının rezerv para olarak kullanılması için gerekli çalışmalar ve tevsilatlar devam etmektedir. Bakın bazı şeyler şuyu vukundan beterdir. Türk parası rezerv para olmadan önce bir altyapı çalışması gerekiyordu. Şu anda muntazam şekilde bu çalışma gerçekleştiriliyor. Yakında tüm müslüman ülkeler ve hatta Rusya ve Çin ile yerli ve milli paramızı kullanarak ticaret yapabileceğiz. Ecneni paralarına muhtaç olmayacağız. Evvala paranın tasarımının değişmesi, üzerindeki resimlerin kaldırılması ve estetik, İslami ve Osmanlı motifleri ile süslü olup her dilde anlaşılacak şekilde basılması şart.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 10:00
1
Arada mehter vermeyi ihmal etmeyin.Coşkunuz kısa sürmesin.
karar okuru 25 Kasım 2019 12:17
0
bence yeni parada Arapça bir şeyler de olsun. değeri atar.?!?
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 12:37
1
Hayal kurmak dozunda olursa iyi olabilir MENSUR efendi. Ölçüyü kaçırırsan kendini kendin bile tanıyamazsın ve dersin ki , BEN BEN MIYIM ? Iyi uykular ...
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 19:37
0
Karşılığı olmayan hiç bir değer ekonomide yerini alamaz.Sıfır atmayla yaşanan kısır döngüyü tüketimle aynı yere getirdik.Elinde ürettiğin katma değerin olmadıkça para değiştirmekle o işler hayalden de öte.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 01:57
Güvensizlik. Yatırımcı yağmaya maruz kalmamak için uluslararası hukuku sigorta olarak kabul ediyor.Osmanlı,nın son yıllarında yabancı ülkere tanınan ayrıcalıklardan farkı ne bu işlerin.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 01:38
İngilizler dünyayı sömürürken bizimkiler sadece kendi milletini sömürüyor. Küçük kafalı diyoruz ya al işte ispatı.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 00:39
Sadece bu olsa: VERGİ MUAFİYETLERİ AYRICA VERGİ BORÇLARININ SİLİNMESİ AYRICALIKLI DAVRANIŞLAR... NEYİN NESİ... BÜYÜK KAMU İHALELERİ HEP AYNI SAHISLARIN EGEMEN OLDUĞU SİRKETLERE VERİLİYOR. HALKTA ŞU DÜŞÜNCE HAKİM, KONUŞULUYOR DUYUYORUZ. AHMET DAVUTOĞLU BEYİN GÖREVDEN ALINMASINDA DA BU TROLLER HAYLİ ETKİLİ OLMUŞLAR.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 00:19
Çünkü o projelere ortak siyasetçiler, iktidardan düştüklerinde türk mahkemelerinden sözleşme ile ülkeyi yolmaya devam edemezler.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 09:07
0
Ya da yandaş olanlar yolar da, diğerlerinin üstüne çökerler.
bozeren 25 Kasım 2019 00:15
başka ülkelerin mahkemelerinin kabul edilmesi, bizde hukukun tümüyle güvenilmez olması nedeniyle olmasın??
karar 25 Kasım 2019 12:17
0
bilinen çetenin korunması amacıyla olması da sözkonusu.ve yönetimin ülke dışındaki mahkemeleri tercih etmesi ne büyük bir garabet.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN