Back To Top
Ekonomide yeni bir sayfa

Ekonomide yeni bir sayfa

 - Son Güncelleme: 24.06.2019 Pazartesi 10:49
- A +

AK Parti’nin daha birinci dönemiydi. Toplumun önemli bir kesimi henüz ne olduğundan ve neler olacağından oldukça şüpheliydi. Hatta toplumu bırakın, birçok büyük şirket ve holding dahi temkinli bir duruşla yeni açılım ve risklere girmiyordu. 

Oysa ülkemizde yeni bir sayfa açılmıştı. Beklentilerin tersine iyi şeyler oluyordu. Ve trene ne kadar geç binen olduysa, fırsatlar da o derece geriden gelmişti ya da kaçırılmıştı. 

Süreç epey devam etti. Ama aynı zamanda gerekli değişim ve modeller de gelmiyordu. Hatta gittikçe eski sistemdeki ısrar ekonomide yeni sorunlar biriktiriyordu. Ve tam bu sıralar sahneye geç kalmış yeni eski aktörler çıkmaya başladı.

Yer yer raydan çıkmaya başlayan vagonlar yolculuğu sarsıntılı ve tehlikeli hale getirirken, trene son binenlerin tutuculuğu hayret vericiydi. Yolculuğun başlangıcında treni taşlayan bu kitle şimdi yolculuğun en sadık aktörleri olmuşlardı.

***

Bugün reform adı altında aslında hiçbir şey yapılmıyor. Ana hatları ile eskimiş trenin tehlikeli bir yolculuğu sürüyor.

Peki, ne olacak?

Yeni sayfa ve yeni bir Türkiye hayali kurulabilecek mi?

Orta yaş fırsatı da bitiyor. Önümüzdeki 15-20 yıl içinde nüfusumuzun yüzde 15’ini aşan bir yaşlı hayatı oluşacak.

Gençliğinde krizleri ve yanlışları çok daha rahat atlatan toplum gitmiş, yerine yaşlı ve belini zor doğrultan bir toplum gelmiş olacak.

Peşinen söyleyeyim: Bugünkü gibi az çalışıp uzun süre emekli olamayacağımız kesin. Siyasetin de israfa dayalı seçim modelleri kullanamayacağı aşikar.

Yeni bir sayfa açmak gerekiyor hem de şimdi. Yarın açılacak sayfalar gençliği bitmiş bir toplumda karşılık bulamayacak.

***

İdeolojinin, davanın ya da devrimin karın doyurmadığını bir kez gördük.

Çok acil yeni bir model ve yapının kurulması gerekiyor. Ama bu iş öyle basit yama tedbirlerle olacak gibi değil.

Bazı yazılarımda ara ara bahsettiğim çözüm önerileri var: Mesela nüfus yapısının sağlanması için bireysel gelir vergisinden aile gelir vergisine bir an önce dönmemiz gerekiyor. Vergi dilimleri aile sayısına göre belirlenmelidir.

Bir başka nokta ise kurumlar vergisinin yeniden yazılmasıdır. Kurumlar üzerinden israfın tıpkı devlette olduğu gibi önlenmesi gerekiyor. Hatta faiz giderinin bile tasnif edilerek (yatırım ve ticari krediler gibi) kademeli olarak vergi indirimi kaldırılabilir.

İş hayatı; çalışanın da süründüğü, emeklinin de süründüğü muhtaçlık üzerinden kurtarılması gerekiyor.

Aslında parça parça bahsettiğim ama bir bütün olarak değişmesi gereken çok büyük bir makro politikaya ihtiyacımız var. Kredi-finans piyasamız bugün bize uzun vadeli yatırımı nerede ise imkansız kılıyor. Hele hele yüksek teknolojiye dayalı riskli özel sektörün desteği nerede ise sıfır noktasında.

Defalarca yazıyorum: Türkiye’nin demografik fırsatı (orta yaş fırsatı) geçmeden çift haneli büyüme ve tek haneli enflasyonu bir an önce elde etmemiz gerekiyor. Hem de 10-15 yıl sürecek şekilde.

Tren kaçıyor...

Kısır döngülerle, inanç duvarları ile örülmüş dar kalıplardan kurtulmamız o kadar acil ki; pek kimse farkında değil.

Kredi-faiz döngüsünde sıkışan ekonomiye yine kredi-faiz paketleri ile müdahale ederek ilerlemeyi alkışlayan oda ve meslek örgütleri de sil baştan değişmek zorunda.

Kısaca yeni bir sayfa ve yeni bir anlayış gerekiyor.

Herkesin ama herkesin aynaya bakması kendileri yerine çocuklarını ve torunlarını düşünmesi gerekiyor.

Köprülerin, havalimanlarının, şehir hastanelerinin vs. vs. kamusal yatırımların yapım maliyetlerinin borçlarını çocuklarına ve torunlarına bırakan mantık bir an önce son bulmalıdır.

Tek haneli düşük enflasyon, tek haneli düşük işsizlik ve çift haneli yüksek büyüme ve kalkınma hayal değildir.

Dış açığa dayalı büyüme süreçleri de bitti. Kendi tasarrufunu ürettiği kendi katma değeri ile sağlayacak modeli çok rahat kurabiliriz.

Yeter ki isteyelim.

Yeter ki yeni modelin hepimize kazandıracağını görebilelim.

Veya bu gidişin uçurumdan aşağıya olduğunu bilmek de yeterli. Uçuyoruz ama aşağıya doğru.

Acil ama çok acil değişim gerekiyor.

Ama bu değişime yönelik ışığı da görmemiz gerekiyor.

Sabırsızlıkla ve umutla bekliyoruz...

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 16:38
Bu yazarı okuyunca ülkenin yarin batacağını düşünüyorum. Ancak epey zaman geçti hala batmadı güzel ülkem. Bu iste bir tuhaflık yok mu!
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 17:26
3
Geminin bile batması saatler sürüyor. Ülke dediğin öyle ha diye batmaz.Yunanistan birden batmadı değil mi? Ama sinyalleri gelmişti. Üç kazanıp beş harcıyor fakat üretmiyorlardı.Tıpkı bizim gibi.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 23:32
1
Bence battı. Yağlı tohumlar desteklemesinin %70’ini ödeyebildiler.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 10:19
0
Bütçede yer alan verilere göre devlet 2019 yılında 97 milyar lira KDV iadesi yapacaktı. Yapamadı şirketler babayı aldı.
Bir dost 24 Haziran 2019 14:51
İbrahim Bey Merhaba, "Tek haneli düşük enflasyon, tek haneli düşük işsizlik ve çift haneli yüksek büyüme ve kalkınmayı sağlayacak modelin" detaylarını açıklayan yazı dizisini can-ı gönülden bekliyorum. Saygılarımla.
Alaeddin 24 Haziran 2019 18:18
2
1) Suriye'den çekil. 2) Kürt meselesini meclise getir 3) S400den vazgeç 4) Kıbrıs'a hukuki bir çözüm bul 5) AB üyeliği başvurunu geri çek, imtiyazlı ortaklık anlaşması imzala 6) Devlet bankalarını özelleştir, devlet arazilerini, misafirhanelerini, vb sat 7) Turizme yüklen. Anadolu'nun tüm tarihine sahip çık. Spor, sağlık, doğa, eğlence, içki, havayolu, denizyolu, demiryolu sektörlerine destek ver. 8) Kurumlar vergisini BB'ye/illere devret. Her il kurumlar vergisine kendisi karar versin. Bunları bir yılda yap, büyüme yıllarca yüzde 7 nin altına düşmez, enflasyon yüzde 3 civarında kalır.
Alaeddin 24 Haziran 2019 18:50
2
9) Bağımsız yargı tabi. En önemlisini atlamışım.
Mesut Aydın 24 Haziran 2019 14:30
Devlet, insanları faize bulaştırmaya çalışmaktan vazgeçmeli.
Abdullah hasan 24 Haziran 2019 13:53
''...inanç duvarları ile örülmüş dar kalıplardan'' Tam anlayamadım İbrahim beyyy. İnşeallah düşündüğüm gibi değildir anlatmak istediğiniz.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 13:32
Vay be, yıllardır ekonomideki KARAMSAR yazılarınız bir günde ekonomide yeni bir sayfaya dönüştü.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 14:47
1
Aslında bu yazı da çok karamsar ama anlamak için biraz beyni kullanmak lazım tabi. Çünkü bedava !
Karar Okuru 24 Haziran 2019 12:34
Ekonomide iyilestirici yeni bir sayfa icin erken bir genel secim gerek. Bu iktidarla bu kadar oluyor ancak.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 16:42
3
Ha iste şöyle. Baklayı çıkar ağzından. Ama cevvallenme hemen birkaç tane daha tabela partisi kurulsun da öyle. Hem belli mi olur bir danışmanlık falan gelir he... ilahi ..
karar okuru 24 Haziran 2019 12:06
israf devletde bıtmelı araba saltanatına son verılmelı çantalarını kendılerı taşımalı korumalara taşıtmamalı bu dünyanın hıçbir yerınde yok çatalarını baylar bayanlar kendılerı taşıyor korumalar değıl
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 10:06
Senin bu dediklerini yapan bir sefrer ihtidar olur ikinci sefere havasini alir bu millet rahata alsti artik ondan sonra yeni vaitler
Türkiye'nin en büyük dini "geçim derdi dini"dir demiş miydi bir yazar... Maalesef...!
Alaeddin 24 Haziran 2019 10:01
Türkiye'de ekonominin başını kaldırmasının tek ve tek bir yolu var: Batı İttifakına dönmek. Gerisi boş laf. S400 ve Kıbrıs gibi krizler yüzünden ABD ve AB den ambargo yiyen bir ülkede istediğin ters taklayı at, yaprak kımıldamaz. Yaprak kımıldamasa iyi, daha beteri olur. Ha diyebilirsin ki ben kişi başı 3000 dolara ve yüzde30 işsizliğe razıyım yeter ki Rus oligarklar ile yerli ve milli işbirlikçileri zengin olsun. O da bir tercih tabi.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 17:07
7
Unutma! Bati diye bir tanrı yok!
Alaeddin 24 Haziran 2019 18:19
2
Boş konuşma! Batı dediğimiz şehir kültürü, hukuk, demokrasi, teknoloji, bilim, sanat, para, serbestiyet. Hangisine karşısın?
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 18:51
6
Batı, sömürü ve katliam demektir! Bütün değerleri sadece ve sadece kendi içindir. Azıcık tarih oku, boş boş konuşmadan evvel!
Erdem 24 Haziran 2019 09:22
Fed yeni bir faiz indirim dalgasına gidiyor 2013'ten sonra bu bir ilk olacak. Bu fırsatı da inşaatlara gömüp yandaş besleme olarak kullanırsak sonumuz felaket olur. Sıradan bir vatandaş olarak biz bile ekonomi uzmanı olduk "kötü komşu adamı ev sahibi yapar" misâli. Yoksa bize ne Fed'den, Trump'ın Fed Başkanı'nı görevden almakla tehdit etmesinden. Biz bile bu kadar yakından ilgili ise bizi yönetenlerin 1-2 küçük yapısal reformu yapıp hukuk devletini tekrar ayağa hiç olmadığı kadar güçlü olarak kaldırmaları gerekir. Bunun başka yolunu göremiyorum.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 09:10
48 yaşındayım kendimi bildim bileli bu ülke yağma, yalan, talan, enflasyon, darbe, düzensizlik, ilkesizlik bıktım usandım valla imkanım olsa baba ocağı vatan demeyip çekip gidesim var.
Fatih Kömürcüoğlu 24 Haziran 2019 12:00
1
Ben de 44 yaşına geldim. Bir gün düzelir diye bekleye bekleye bir ömür bitti. Şimdi 2023 yılını bekleyeceğiz. 50 mize merdiven dayamış olacağız. Bundan sonra bir şeyler değişse de benim için bir anlamı yok. Doğru bildiklerini söyleyen adamı eskiden de sevmiyorlardı ama şimdi anında vatan haini oluyorsun. Ailem olmasa bir dakika bile bu ülkede durmam.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 09:08
Çok güzel söylüyorsunuz ancak iktidarın değişebileceğini ve bunları yapabileceğini hiç tahmin etmiyorum
Fatih Kömürcüoğlu 24 Haziran 2019 09:03
O tren çoktan kaçtı. Doğru politikaları hemen bugün hayata geçirseniz meyvelerini 15-20 yıl sonra almaya başlarsınız. Ha yine tek haneli enflasyon-çift haneli büyüme sağlayabilirsiniz ama büyük bedeller ödeyerek. Mesela çevreyi feda ederek. Mesela bir nesli açlık sınırında koşullarda yaşatıp heba ederek. İlkini Çinliler ikincisini Sovyetler yaptı.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 07:51
İdeolojinin, davanın ya da devrimin karın doyurmadığını bir kez gördük.diyorsunuz ya. Lafın özü bu. Gereğini yapamayan her siyasi oluşum tasviye oluyor/olacak. Aklını başına almayanlar, yarin başını vuracak taş bile bulamayabilir.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 07:17
İbrahim bey. Asıl dert devletin sismesidir. Devlet elini mümkünse her şeyden çeksin. Zorunlu eğitim kisalsin, memur alımları dursun, savunma harcamaları bile azalsin, sosyal yardımlar vakıflara birakilsin. Tüm vergilerin azalması şart.
ali 24 Haziran 2019 02:33
yol yaptık köprü yaptık koca bir yalandır. özel sektör yapmış fahiş fiyata millete satıyor köprüsünü yolunu.kullanmayan olursada o özel şirket gidip hazineyi soyuyor.bumu millete hizmet.1 milyar dolara mal olacak bir köprüyü devlet olarak sen yapıp milletinin hizmetine sunsaydın buna hizmet derdim.sizin yaptığınız milletin üç kuruş parasını üç beş çakal mütahite yedirmektir .artık yemiyoruz sizin yalanlarınızı
hamza akyol 24 Haziran 2019 01:31
mesela, tarımın gelişmesi için, teşvik vermeyeceğiz, öncelikle tarım alanlarındaki miras yoluyla küçülmeye bir çözüm bulacağız, tarım alanlarına inşaat yapılmasını önleyeceğiz, çiftçiye bilgi desteği vereceğiz vs. çiftçinin ürününün devlet tarafından satın alınması modelinden, çiftçinin ürününü değerinde satabileceği (borsalar vb) mekanizmalar oluşturacağız vs.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 07:44
1
Birde üniversitelerin yarisini kapatilip kontenjanlarin yariya düsürülmesi
hamza akyol 24 Haziran 2019 01:27
ikinci olarak, devleti servet dağıtıcı konumdan çıkaracağız. ihracatı artırmak için ihracat teşviki, tarımı geliştirmek için, tarım teşviki, teknolojiyi geliştirmek için teknoloji teşviki gibi, her sorunu teşvik ve desteklerle çözmeye çalışmaktan vazgeçip, gelişme için nasıl mekanizmalar kurmak gerektiği konusu üzerinde düşüneceğiz. teşvikler, ekonominin doğasını bozan, ekonomiyi hormonlu yapan ve yolsuzluk üreten mekanizmalardır.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 08:45
1
her köye imam atanıyor ya ,ziraat mühendisi de atamanız gerekiyor.
hamza akyol 24 Haziran 2019 01:19
öncelikle, ak parti iktidardan gitmeden önce hiçbirşey olmaz. akp gittikten sonra, acil olarak, milli bir mutabakat oluşturulmalı ve ülkede kuvvetler ayrılığına dayanan parlementer sistem yeniden tesis edilmeli. ülkede özgürlükler ve hukuk hakim kılınmalı. ayrıca bütün kurumların yönetimleri liyakat esasına göre yeniden oluşturulmalı. bunlar bir partinin yapacağı iş değiş, partilerin, sivil toplum örgütlerinin vs mutabakatı ile yapılabilir.
Sabahattin 24 Haziran 2019 10:09
4
Parlamenter sistemden kuvvetler ayrılığı nasıl olacak? yasama ve yürütme iç içe?
Sabahattin 24 Haziran 2019 15:54
0
Yahu kırmızı yerine bir cevap verin. Samimi soruyorum: Parlamenter sistemde yasama ve yürütme iç içe. Kuvvetler ayrılığı nasıl olacak?
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 17:49
0
Cevap vereyim Sabahattin bey, Bu işin bozulması 12 eylül paşalarının çıkardığı siyasal partiler yasası ile başladı. Bu düzen ile parti liderleri partilerinde kral yetkisine kavuştular, milletvekilleri de onların tebası. Sağı solu farketmez yıllarca partilerde bu düzen devam etti. Parti içi demokrasi yani parti yönetimini eleştirme hakkı parti başkanının bir ihsanı halline geldi. Yani aslında milletvekillerini millet değil parti başkanları seçti, millet de o listeyi onaylayan konumuna düştü. Bu durumda elbette milletvekili kendini halka karşı değil kendini seçen parti başkanına karşı sorumlu h
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 17:59
0
( devam) böylece yürütme ve yasama parlementer düzende tek elde yani iktidar partisini başkanının elinde toplandı. Şimdi biz parlementer düzene geri döneceğiz demekle iş bitmiyor. Siyasi partiler kanunu ve düzenini de değiştirmek gerekiyor. Dar bölge seçim sistemi gelecek, halk kendi seçtiği vekili birebir tanıyacak ve gerekirse hesap soracak. Milletvekili de kendini parti başkanına karşı değil, kendi bölgesindeki seçmene karşı sorumlu hissedecek.
Sabahattin 24 Haziran 2019 18:33
0
Teşekkürler.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 01:00
Ya bunlar imamoglunu engellemek icin herseyi yapacak. Beraberlik birlik dusleyen yok. Elini kolunu baglayalim dusuncesi var . Ayrica 3 gun once ihale kanunu degisti bakanliga gecti ihaleler. . Yani ulke biter gerekirse ama Akp nin beka mucadelesi bitmez , bitemez.
ARKADAŞLAR, "Tek haneli düşük enflasyon, tek haneli düşük işsizlik ve çift haneli yüksek büyüme ve kalkınma hayal değildir." BU DOĞRU BUNUN OLMASI İÇİN MEVCUT EKONO Mİ DOGMA LARI İLE OLMAZ, FAİZLER E ÇIPA GETİRECEĞİZ, TÜM DÜNYA DA %3 FAİZLER, DOLARI EMTİA YA ENDEKSLEYECEGİZ, AMERİKA DA 1 LT SÜT 2$ , BİZDE 2 TL YAPACAK ŞEKİLDE TÜM EMTİA FİYATLARINI BUNA GÖRE BELİRLEYİP DOLARI TL İLE EŞ GÜDÜMLÜ YAPACAĞIZ, KAMU İKTİSADİ İŞLETMELERİNİ FAALİYET E GEÇİRİP İŞSİZLİĞİ BİTİRİP EMEKLİ ÇALIŞAN YUZDELİGİNİ DEĞİŞTİREBİLİRİZ, ANCAK DOGMA LAR İLE OLMAZ, BİZE ÖZGÜ EKONOMİ MODELİ İLE BUNU BAŞARI RIZ.
Krr 24 Haziran 2019 08:09
0
NPMYP BROTHER, ÖNCEKİ YAZILARINDAN KOPYALA YAPIŞTIR İLE GELME BİZE. KAMU İKTİSADİ İŞLETME Mİ KALDI. SENİN REİS FATHER HEPSİNİ YEDİ BİTİRDİ. BİR HALT YEDİĞİNİZ YOK SADECE AĞZINIZ LAF YAPIYOR. SİZLER ŞÖYLE KENARA ÇEKİLİN BİRAZ KUMDA OYNAYIN BİZ DE MEMLEKETİN EKONOMİSİNİ DÜZELTELİM BARİ. LÜTFEN...
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 15:05
0
Hangi KİT pardon?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN