Back To Top
Eller havaya

Eller havaya

 - Son Güncelleme: 21.08.2019 Çarşamba 09:25
- A +

Malum seçimler bitti.

Önümüzdeki 4 yıl ekonomiye odaklanacağız dediler. Tabii burada odaklanma kelimesi aslında acı bir fatura demek oluyor.

Ülke siyaseti maalesef uzun yıllar sonra yeniden devletin kasasına dayanılarak yapılmaya başlandı. Seçimlerden önce verilen vaatler, seçimlerden sonra daha ağır fatura olarak geri alınıyor. Seçimler bitti, şimdi ödeme zamanı.

Hazine nakit gerçekleşmeleri yılın ilk 7 ayında 73 milyar 796 milyon lira açık verdi. Bu açığın iki nedeni var:

1- Gelirleri düştü: Özellikle vergi gelirleri tabii. Ekonomideki aktivite gerileyince daha az vergi toplanır oldu. Düşünsenize otomobil satışları yüzde 70 civarı azalınca hem otomobil satışından vergi alınamıyor, hem yeni araçların motorlu taşıtlar vergisi olmuyor, hem de bu araç sayısı artmadığı için daha az akaryakıt tüketimi olacağından daha az akaryakıt vergisi toplanıyor.

2- Giderler arttı: Geçen yıl ilk 7 ayda 426 milyar lira faiz dışı harcama yapılırken, bu yıl bu harcama 527 milyar liraya yükseldi.

Burada iki temel noktayı daha ifade edelim:

A-) Geçen yılın ilk 7 ayında 423 milyar lira gelir elde edilirken bu gelirin büyük kısmı vergi gelirlerden oluşuyordu. Oysa bu yıl Hazine adeta sırtını Merkez Bankası’nın kasasına dayadı. Ek olarak geçen yıldan devam eden imar barışı ve bedelli askerlik gibi bir seferlik gelirlerle adeta ayakta kaldı.

B-) Hazine ya da bütçe’den yapılan harcamalar ekonomik verimliliği ne kadar artırıyor? Anlatmak istediğim şu: Devletin yaptığı büyük harcamalar gerçekten bir yatırım hamlesi mi, ya da büyük güvenlik harcaması mı?

Maalesef...

En büyük harcama kaleminin bir dönem battı denilen SSK’nın devamı olan SGK’ya aktarılan para olduğunu söyleyerek kapatalım konuyu.

***

Peki bu tablo ne anlama geliyor? Devlet bir seferlik gelirlere sırtını dayayarak ne yapabilir?

Mesela bu yıl Merkez Bankası’nın kasasında ne var ne yok aldık, ya gelecek yıl? Gelecek yılın harcamasında da şimdiden yeni kümesteki kaz olarak gurbetçileri keşfettik.

Onlara dedik ki “Ya bize şimdiden çok para yollayın, ya da emekliliğinizi AB şartlarına yaklaştırıyoruz”.

Gün sayısı 9 bin 500’e çıkartılırken, gün başına ücreti de 27 liradan 43 liraya artırdık. Ama erken başvuranlar 3 ay içinde eski sistemde para öderlerse yine eski sistemde emekli olabilecekler.

Bunun anlamı şudur: İleriki yıllarda ödenecek emekli parasını şimdiden toplu alalım ama sonrasına bakarız...

***

Hep sonra...

Günü kurtaralım da gerisi sonra.

Yol yapıyoruz ama git gel bir köprü 45 dolar. Geriye kalan yollar ise adeta ücret ödeme gişeleri için yapılmış sanki.

Her gişede bir bariyer kalkıyor ama sanki siz teslim olmuş şeklide ellerinizi kaldırıyorsunuz. Çünkü bir yol ücreti bir asgari ücretin 1/4’üne geliyorsa burada farklı bir şeyler oluyor demektir.

Demet Akalın’ın İstanbul-İzmir otoyolu için övgü dolu sözler içeren videosunu seyrettiniz mi? Yolda sanki başka hiçbir araç yok denecek gibi bomboş...

Her geçen varlıklılar için protokol yolu gibi.

Eskiden köleler ile zenginlere yollar yapılırdı. Şimdi ise fakirlerin vergisi ile zenginlere yol yapılıyor. Çünkü orayı kullanmayan fakirlerin ödediği vergi ile o köprü ve yolların Hazine garantileri şirketlere ödeniyor.

Fakir ellerini kaldırmış cebinden ödeme yaparken, parası olan zengin için turnike kalkıyor ve geçiyor. 

Eller havada beklemek bu kadar mı? Mesela İzmir’den yola çıkan bir kamyon meyve-sebze, İstanbul’da İkitelli’den çıkana kadar ödediği yol parasını da raflarda yükselen hıyar fiyatı ile ödüyor.

Mesele sadece bazı özel yol yapan şirketlerin değil elbette.

Kasa ciddi şekilde boşaldı.

Kahvede dertleşenler için de zamlar geliyor. Şekere zam, çaya bir daha zam..

Yaz aylarında ısınmada az kullanılıyor ama kışın acısını duyacağımız doğalgaza zam...

Dolar düşüyor, petrol düşüyor ama akaryakıta zam...

Hatırlayamadığım ve hatırlamak istemediğim elbette daha bir çok zam yapıldı. Efkara bile zam geldi...

Kısaca Yeni Ekonomi Programı (YEP) geçen yıl açıklandığında adına Dengelenme-Disiplin-Değişim denilmişti. Programın sonunda ise kapıda ülkenin önde gelen burjuva temsilcileri de alkış tutmuştu. 

Tabii ki tutarlar...

Çünkü programın özü açığa çıktıkça görüldü ki, zengine özel hizmet yollarının karşılığında fakire düşen tek kelime “eller havaya” oldu.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 19:23
Eller havaya, dediğiniz galiba bir şarkı olsa gerek
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 19:20
İbrahim bey, bazen konularınız da ABARTI yapıyorsunuz. Dolar düşüyor, petrol düşüyor ama akaryakıta zam...demeniz biraz abartı. Araç sahibi bir vatandaş olarak her gün yakıtları takip ediyoruz .Bir ay önce 7 küsur olan benzin bugün depoyu güllerdim 6.620 tl. Onun için lütfen biraz gerçekçilik......
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 21:26
1
Güllerdim ne yahu. Fulleseydin rakamın öyle olmadığını görürdün.
Mensur Bin Ubeyde 21 Ağustos 2019 18:41
Siz ne derseniz deyin bu ülke gelişiyor ve değişiyor İbrahim Bey. Komünistler Venezuella'ya lütfen. Yollar tabii paralı olacak. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde durum farklı mı sanki? Her şey para ile. O yüzden süper güçler ya zaten. Devletin yapması gereken her şeyi özelleştirmek, emeklilik dahil her alandan çekilmek, emeklilik yaşını yükseltmek, memur sayısını yarı yarıya azaltmak ve tam kapitalizme intibak etmektir. Kalkınma böyle oluyor. Kimse kusura bakmasın.
karar okuru 21 Ağustos 2019 16:36
Sayın İbrahim bey yazdıklarınız için teşekkürler doğruları yazıyorsunuz iyi ki varsın
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 16:13
Iktidar ve çevresi 7 göbegi besleyecek kadar zenginledi. Vatandasin halini kavrayamaz. Vatandasa, karni doyacak kadar irad, iase verilsin, karni doyunca da hamd edip haline razi gelsin, orta seviyede bir millet olsun. Sormasin ötesine kafayi yormasin..
Kaan 21 Ağustos 2019 14:22
Şeffaflık olsa,dal eğilmese ,adil olsa hiçbir kaçak,kayıp olmaz.Zor mu?Çok kolay.
musto 21 Ağustos 2019 12:58
Ellerimiz hep havada kaldı 18 senedir hiç inmedi.İzmirde büyük bir holding Özalı desteklemedi rakibi olan partiye yardım etti adamı iflas noktasına getirdi bir çalışanın yanında bir vergi denetmeni çalışıyordu aynı sistemi fetö ve bunlar devam ettiriyorlar.
Karar Okuru 21 Ağustos 2019 10:15
Oylar fakirden alınır, hizmet Zengine yapılır. Siyasette bu kural değişmez ancak bu iktidar döneminde fakirler de hiç olmadığı kadar ülkede üretilen refahtan pay aldı, almaya da devam ediyor, eğer öyle olmasa iktidara oy vermeye devam ederler miydi?
Mustafa Cumhur Küçük 21 Ağustos 2019 10:13
İbrahim bey rakamlarla yazıyorsun, okurda bazı analizler yaptığınızı sanıyor. Oysaki rakamları hep muhalif gözüyle bakarak alıyorsunuz. 05.08.2019 tarihli Bu insanları kim batırdı? başlıklı yazınızda "“Türkiye uçacak” denildikçe yatırıma girmişler, risk almışlar ve inanmışlar. Şimdi o inanmanın karşılığında da iflasın kapısındalar." diye batan şirketlerden bahsediyorsunuz. Ancak 2019 yılı yedi aylık dönemde 7000 şirket kapanırken 47000 şirketin açılış yaptığını yazmıyorsunuz. Bu kadar kötü ortamda bu 47000 para sahibi adam (ortaklar hariç) neden şirket açılışı yapıyor. Birazda bunu anlatsanız.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 11:37
2
Yandaş medya çarpmış anlaşılan seni. 47000 şirket açıldı da işsizlik nasıl rekorlar kırmaya devam ediyor.
Mustafa Cumhur Küçük 21 Ağustos 2019 13:10
9
yandaş olmayan bir medya ismi ver de onu takip edelim. Sakın İbrahim beyin yazdığı medyayı söyleme. Anlaşılan senide muhalefetin yandaş medyası fena çarpmış. Söylediğim rakamları İbrahim beyin dediği gibi kurumların kayıtlarından alabilirsin.
musto 21 Ağustos 2019 15:06
1
Tabela şirketi kurmak kolay gerçek sermayeli şirketler kurulmuş olsa 5 kişi çalıştırsa 250.000 insana iş kapısı açılır. Batan bir büyük şirketin mağdur ettiği insan sayısı akıllara zarar verir.Ormanları kesip ağaçları yok et sonrada şu kadar ağaç diktim demelerine benziyor dedikleri doğru olsaydı 18 senedir ülkemizin amazon ormanlarına dönüşmesi gerekirdi.Şöyle bir uçakla anadoluya doğru uçarsan ülke kel alinin tepesine benziyor.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 17:24
0
Nerede açıldı? bu şirketler artık doğru analiz yaparak hem ülke yönetenlere destel oluruz hemde insanlarmıza hayal kırıklığı yaşatmayız.
kapitalislamcilara 21 Ağustos 2019 09:33
Sayın Kahveci gurbetçi olarak TCnin yurtdışında kalan ve Türkiye'de çalışmamış şimdi 40-50 yaş arası gurbetçilerin Türkiye'den emekli olmasını yanlış buluyorum. Ve İslam'a göre helal olacağınıda düşünmüyorum. Bir kuruşluk alınteri olmadan emekli olmak ne kadar islami olabilir? Bazı vatandaşlar okadar menfâtperestki, askerlik bedelini ödememek için Alman vatandaşı oldular, sonra para ile emekli olmak için gene Türk vatandaşlığına geçtiler.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 11:59
2
Helalmi? Oda ne? Kimin umrunda?
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 08:53
Sayın yazar bu garantili sözleşmeli yapılan yatırımlar iktidar değiştiğinde tekrar gözden geçirilebilirmi yoksa bizi bırak çocuklarimiz bile bu düzenin kölesi olacaktır
N.Öztürk 21 Ağustos 2019 09:17
0
Sayın Karar okuru : Konunun uzmanı değil, naçizane ben de sizin gibi sıradan bir okurum, ama konuyu bildiğini düşündüğüm kişilerden duyduğuma göre: Bu tür ( Yap- İşlet- Devret ) sözleşmelerde, itilaf halinde Türk yargısı değil Londra Tahkim mahkemeleri yetkili kılınıyormuş. Yani, şirket aleyhine değişiklik imkanı yok gibi. Tek taraflı ( zoraki ) yapılsa dahi çok büyük tazminatlar ortaya çıkacağını tahmin zor değil.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 14:03
0
Kapitü... , kapitü... , kapitü... ; tü, tü, tüh, tüh... Tüh!
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 08:53
Youtube'da var Merkel'in evinden işine gidişini izleyin hemen arkasından geçtim Başbakanı bizim 40 milletvekili olan muhalefet partisi lideri Devlet Bahçeli'nin seçim öncesi İstanbul'a geliş videosunu izleyin. Bir zamanın süper gücü Bizans elçisini bir hurma kütüğü üzerinde karşılayan Hz. Ömer'i hayal edin bir de yine Merkel'i Dolmabahçe Sarayı'nda altın varaklı koltuklarda karşılayan bizim devlet başkanını. İşte o zaman belki insafa gelirsiniz AKP'li kardeşlerim.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 08:43
İbrahim bey, akp yoksul insanlardan aldığı oylarla sağladığı kamusal gücü yerli ve yabancı büyük sermaye için kullandı, onların çıkarlarına hizmet etti. Çünkü akp'ye seçim sırasında oy, seçimden sonra da " davasının " güçlenmesi için para gerekliydi ve para da sadece yerli ve yabancı büyük sermayede vardı. Millet 23 haziran seçimlerinde biraz geç de olsa bunun farkına vardı, akp'nin kendisinden üç kuruşa aldığı oylarla yüz milyarlarca dolar menfaat sağladığını anladı.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 06:31
Toplumun önemli çoğunluğu olup bitenlerin iyi şeyler olduğu kanaatinde. Dolayısıyla yapacak bir şey yok. Geçmiş varlıklar satıldı, şimdiki gelirimiz yetmiyor, borçlarla gelecekteki gelirimiz satıldı, yetmemiş olacak ki bankalar kredi vermeye zorlanıyor.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 00:38
Bu müşteri garantili yap işlet devret modeli tam bir ihanet düzenidir. Ama vatandaşta bunu anlayacak kapasite yok. Yapılanlar maliyetinin en az on katına mal olacak. Yıllarca yapana ödeme yapacağız. Vatandaş elleri patlarcasına alkışlıyor. Cebinde ekmek alacak parası yok, yol yaptık diye seviniyor.
kani 21 Ağustos 2019 06:56
0
yap islet luplet olacak kredi devlet bankasindan gecis garantisi hazineden gecende öduyor gecmeyende
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 08:14
0
Saf insanlar daha hala bu yap islet devret islerinin zenginler tarafindan yapildigina inaniyorlar. Ve bu islerin iyi olduguna inaniyorlar. Cahillik.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 23:59
Efkarlana efkarlana okuyoruz...
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 17:26
0
Ibrahim beyin yurt disindaki vatandaslarin cebine dikmis gøzunu diyorsunuz ben sahsen o parayi vermem sebebi turkiye benim icin hic bir cazibesi yok sadece dogdugum yer verilen aylik ne en cok 1800 tl ben zaten emekliysem yurt disinda gidersem ulkeme bin eruo gelecek arkamdan
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN