Back To Top
Emeklilik!

Emeklilik!

 - Son Güncelleme: 19.11.2019 Salı 16:44
- A +

Sosyal güvenlik sistemimiz ‘EYT’ olmasa bile çökmüş durumda. Yılda 200 milyar lira merkezi bütçeden para aktarmaz isek, çalışanlardan kesilen primle emeklilere ödenecek ortalama aylık 730 TL’dir. Yani birileri 300-400 alacak, diğerleri 1000 - 1200 TL; o kadar.

Bir kere şunu kabul edelim: Ülkemizin emeklilik sistemini çökerten ilk hareket rahmetli Özal’ın süper emeklilik örneğidir. Ama asıl büyük vurucu darbeyi rahmetli Demirel’in ekonomist yönetmeni Tansu Çiller ile yaptığı ‘erken emeklilik’ hamlesi gerçekleştirdi.

İnsanlar 38-40 yaşında emekli edildiler.

Kısaca herkes bilsin ki, erken emeklilik (60-65 yaş altı emeklilik) bir hak değil, ülkenin geleceğinin GASP edilmesidir.

Bu arada kaç kez yazdım hatırlamıyorum ama bu satırları yazan ben de EYT tabir ettiğiniz sistemdeyim.

Ne yani ülke batsın ama ben kurtulayım mı demeliyim. Ama siyasetin kilitlediği ve kördüğüm ettiği düzenin değişmesi için de yıllardır uğraş veriyorum.

Emekliliği çökertip, ardından BES modeli çıkartıp yüzde 25 Hazine yardımı koyulmasına sanırım benim kadar karşı çıkan da olmadı.

Mevcut düzende ne çalışan kazanıyor ne de emekli diye yıllardır yazıyorum. Ama bakın kendilerine EYT’li diyenlerin tepkileri neler:

“Devlet ben işime başlarken 1991yılında 25 yıl sigortalılık süresi ve içinde 5 bin gün prim yatır emeklilik hakkın olsun dedi. Hiçbir şekilde devlet yalan söylemez. Vatandaşını aldatmaz, tuzak kurmaz, kamu eliyle gasp yapamaz vatandaşı kanunu geriye işletip ödeyeceği maaşını gasp edemez. Kanunu geriye dönük işletip ödemediği ve ertelediği maaş gasptır. Devletin ilk getirdiği kanuna güvenmeyelim mi?”

İyi de kardeşim bir siyasi lider iktidar hırsı uğruna ülkeyi batıracak bir yasa yapmış ve ülke bu açığı artık kaldırmıyor. Demirel’den önce de işe başlayanlar 60 yaşlarında emeklilik beklerken birden seçim uğruna 38 yaşında emekli oldular. Ve o faturayı bugün elektrik zammı, doğal gaz zammı ve yeni vergiler ile aslında biz hâlâ ödüyoruz.

Kamu para yaratmaz, sadece sana verirse öbür yerden de alır. Bir çalışan 25 yıl ve 5 bin prim günü ile nasıl emekli olabilir. En az 35-40 yıl çalışma ve 12-13 bin prim günü gerekir. Ya da yaşı 65’e yaklaşınca çalışma süresi ve prim günü dolmazsa da emekli olabilir. 5 bin prim günü de nedir? Bunun üzerinden emekli olacaksak yan gelip yatalım hepimiz.

***

“Siz bana İngiltere’deki çalışma koşullarını, çalışanın iş garantisini, özlük ve sosyal haklarının aynısını Türkiye de sağlayın ben 70 yaşında emekli olmayı planlayayım.”

Zaten bunun için yazıp duruyoruz. Çalışma koşullarının ve iş imkanları artırılmadan emeklilik istemeyin demek bugünün siyasetinin en büyük hatası ve sorunu çözememesinin nedeni.

***

“Erken emeklilik istemek ülke batsın demektir. Muhalefetin yaptığı da EYT gurubuna gaz vererek hükümeti köşeye sıkıştırmak ve akabinde ekonomiyi iflasa sürükleyerek Osmanlı’nın yeniden doğuşunu geciktirmek.”

Sistemi asıl kilitleyen 2008 reformu ile AK Parti’dir. Bugünkü muhalefet ne yapmış ki? 2008 yılında maaş bağlama oranını yüzde 50’den yüzde 35’e düşürmesek ve sadece yaşı ve prim gününü yükseltsek en azından insanlar çalıştıkça maaşları düşmez, tersine artardı. Bugün emeklilik günü gelenler yaş dolmadığından çalışıyorlar ama bu seferde emeklilik maaşları düşüyor. Asıl sorun burada.

Ve bu sorunu veya bu sistemi kilitleyen AK Parti’nin 2008 reformudur.

Çalıştıkça maaşı artan sistem kurmak çok mu zor. Ama maalesef ekonomi yönetimi buna hiç yaklaşmıyor. ‘Asgari emekli maaşı’ sistemi ile tabandaki kendi seçmenini mutlu ediyor ve gerisine bakmıyor.

***

“Sn. Yazar özellikle kamuda belli bir yaştan sonra insanlar istemeden çalışıyor verimsiz oluyor. En iyi çözüm kademeli emeklilik. Mesela, 55 yaşında emekli olmak isteyen vatandaşa maaşının yüzde kırkını, 60 yaşında emekli olmak isteyen vatandaşa yüzde altmışını, 65 yaşında emekli olmak isteyene de yüzde yetmiş beşini emekli maaşı olarak bağlanırsa kimse mecbur olmadıkça erken emekli olmak istemez. Zaten çalışmak istemeyenler ve verimli olmayanlarda erken emekli olur. Bunun da kamuya pek zararı olmaz.”

Bu öneri aslında özel sektöre de uygulanabilir. Ödenen prim belli, alınacak maaş süresi de... 50 yaşında emekli olursan 1000 lira maaş alırsın ama 60 yaşında olursan 2000 lira gibi seçenekler çalışana sunulabilir. Zaten mesele çalışmayı teşvik etmeyen ama yasayla zorunlu kılan bir sistem olmasından geliyor. İlerleyen yaşlarda iş bulma sorunu da çözülmezse EYT’ye karşı çıkmanın bir anlamı kalmıyor ki.

Ama EYT’li denilenler de çözüm istemiyor, illa emekli olalım istiyor. Sorunu çözecek zeminin sağlanması gerekiyor.

***

İşin özeti şu ki, defalarca tekrar yazıyoruz ama maalesef Ülkemizin sorunlarının ciddiyetinin farkına varılmış değil. Zaten Ankara’nın İTİBAR harcamalarına bakarsanız Türkiye’mizin hiç sorunu yok sanırsınız. Uçaklar, arabalar, büyük odalı binalar, koltuklar, süsler vs vs...

O zaman Milletin EYT isteğine niye karşı çıkıyoruz?

'İbrahim Kahveci ile Ekonomi Gündemi'ni izlemek için:

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ETY liler Haklı 23 Kasım 2019 13:59
22 Çesit sadakayı kendi asalak tabanlarına, 40 milyar doları suriyelilere, milyarlarca doları hırsız muteahhitlere bulanlar emeğının karsılığını ısteyen EYT lilerin hakkını gaspetmeyecek. Haram zıkkım olsun..
Kimse sadaka istemiyor. İnsanlar işe baslarken yürürlükteki yasa ve mevzuata göre hangi şartlarda emekli olacağına dair SGK ile akitleştiler.. Sonradan gelen hiçbir irade geriye yönelik olarak bunu değistiremez. 40 yasında emekli olanların, haşmetluların hovardalığının, suriyelilerin bedelini benim ülkemin bir kısım vatandaşı (EYT liler) ödeyemez. Ulkeyi çok dusunenler önce 40-45 yasından beri aldıkları emekli maaslarını, ustune simdi aldıkları 100.000 TL maasları hazineye iıade etsinler..
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 16:07
Eyt liler suriyelilere ödenen kendi paralarını istiyor. Yani onlara bulunuyorsa imkan devlet kendi vatandaşınada bulacak bitti.
jack london 19 Kasım 2019 23:37
- Gemi karaya oturdu su alıyor demek ki .Ufukta kurtarıcı bir gemi de görünmüyor.Mürettebat erzağı dingi ye koydu .Yolcuların olan bitenden henüz haberi yok. - Haber verelim öyle ise! - İnanmaları sence mümkün mü? - ya ne yapalım? - Bir yolunu bulup dingi ye binmeliyiz.
Hikmet 19 Kasım 2019 21:41
Sn. Kahveci 2015 yılında dönemin Çalışma Bakanı Sn.Faruk Çelik Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 90 milyar kar ettiğini söylemişti. Demek ki SGK açığı bu tarihten sonra yapılan hatalardan kaynaklanıyor. çok gerilere gitmeye gerek yok.
kararlı okur 19 Kasım 2019 20:45
Peki çalışanlarının maaşlarını düşük gösteren iş verenlere ne diyeceğiz.Hem ssk primlerini hemde gelir vergisinden ÇALIYORLAR.
Türk oğlu ! 19 Kasım 2019 18:48
Bes sistemi islami kurallara uygun bir uygulama mı? Yapılan kesintiler faizli işlemlerde , borsada v.b. gibi islamiyete göre kesin olarak haram kılınmış enstrümanlarda değerlendiriliyor. Ben bu işlemlerden bugüne kadar uzak durdum. Nasıl olurda islami söylemleri olan hükümet insanları harama yasayla zorlar. Bu iş gönüllülük esasına göre olmalı. Ben ve benim gibi düşünenler harama gönüllü değiliz.
Türk oğlu ! 19 Kasım 2019 18:43
İbrahim Bey, Prim gün sayısını dolduranlardan hükümet yasa çıkararak maaşından sadece sağlık primi alsın . Diğer kesintiler (emeklilik,stopaj,vergi) devlet yerine çalışanlar tarafından alınıp insanca yaşanabilecek ikinci bir emekli maaşı için kullanılabilir. Yada buna benzer bir sistem olabilir. Buda Bes gibi zorlama sistemlerle olmaz
kaan 19 Kasım 2019 18:40
Yaşam malzemeleri pahalı olunca hepsi boşa çıkıyor.Kazanan çok kazanıyor.Kazanamayan bocalıyor.
Türk oğlu ! 19 Kasım 2019 18:35
Selamlar , İbrahim Bey Erken emeklilik tanımını doğru bulmuyorum. Bunun adı şartları ne olursa olsun emekliliktir. Geçmişte verilen sözler sebebiyle yapılan hataların bedelini maalesef hep birlikte ödüyoruz. Ben 60 yaş ve 7000 gün şartlarıyla emekli olabileceğim. Bes adı altında yapılan kesintilerin devlet katkısı olsa bile emeklilikte gülünç bir getirisi olacağını düşünüyorum. Sizin hesaplamanızı ve açıklamanızı bekliyorum. Daha önceki emeklilik uygulamasından yararlananların sayısını ve ülkemize maliyetinin çok fazla olduğunu düşünmüyorum. Bunun bugüne kadarki maliyetine ulaşabilirseniz ...
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 18:22
Bu vatanin evlatlari asgari ucretle dunyanin vergisini oderken bankalarda dovizi olupta milyarlarca lira parasi deger kazananlar neden bu deger artisindan vergi vermez. Cikar kanunu bir yillik periyodu vergile hak edene harca. Bunu yapmiyorsan bos konusma
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 18:17
Su anda EYT yokken SGK'nin acik vermesinin en onemli nedeni issizliktir. Is veremezsen prim toplayamazsin. Issizlik hukumetin sorumlulugunda. Indir issizligi yuzde 3'e bak nasil dengeye giriyor. Demireli'i elestiriyorsunuz adam istihdam meydana getirici herseyi yapti sizler milyarlarca dolari betona gomdunuz sirf bazi muteahhitler para kazansin diye
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 17:53
Ben EYT demedim ki EYP dedim. diyecekler sonunda.
Sayin Kahveci sozunu ettiginiz "KADEMLi EMEKLiLiK" formulu bir kac yil once burda yururluge girdi...... ve isteyen 70 ya$ina kadar calisabiliyor...... Fakat sendikalar ve Sol muhalefet buna $iddetle kar$i duruyor...... Neyse, incelemek isterseniz link veriyorum: savvynewcanadians.com/a-complete-guide-to-canadas-retirement-income-system/
seko69 19 Kasım 2019 16:18
demirel döneminde ortalama yaşam süresi 60-75 arasıydı. şimdi 75-90 arası oldu. yani demirelin yaptığı bir nevi doğruydu. yaşam süresi kısa iken adamı 65 te emekli edemezdin zaten 65'i görmeden ölürdü. şimdi şartlar değişti ve ömür uzadı. burda sorun maaşların ödenmemesi değil, israfın kesilmemesi, suriye politikası, garantili ihaleler, danışman bolluğu, yüzlerce boşa makam oluşturma. bunlar ortadan kalkarsa ne normal maaş ne emekli maaşı sorun olur? sen ülke kaynaklarını boşa heba edersen sonuç bu olur.
Kendisi 46 YAŞINDA EMEKLİ OLAN Lider Niye Devlet batar ben bunu kabul etmem demedi.Madem öyle erken emekli olanların maaşları da kaç yıl fazla aldılarsa, o kadar yıl dondurulsun Verilmesin.HODRİ MEYDAN
Devlet 1000 tl verdigi paranın zaten 300-4000tl sini vergi yoluyla geri aliyor.Eytliler emeklilik yaşı geri çekilsin demiyor.1.Gasp edilen haklarını istiyor 2.Çalıştıkça geliri düşen emeklilik sistemi istemiyor.Sosyal sigorta sistemi niye batik, özel hastanelere neler veriliyor.Sehir hastanelerine neler veriliyor.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 14:46
EYT'li değilim.Yazı hakkında yorumun her türlüsü aşağıda var. Sözü öteye beriye savurmadan sadece şunu samimi olarak düşünelim. Haşmetli padişahım kac yaşında emekli oldu ya da olacak?danışmanlari, onların danışmanları,danışmanlarının danışmanları ve yardımcıları, Kutsal YİK üyeleri ve danışmanları.......v.b.liste böyle uzar gider....emekli oldularsa kaç yaşlarında oldular?? ??
EYT Mağduru 19 Kasım 2019 14:39
Hem bu EYT meselesinin ortaya çıkmasına sebep olanlara, hem de bugüne kadar bu sorunun çözülmesi için hiçbir şey yapmadığı gibi, daha da derinleşmesine neden olanlara hakkımı helal etmiyorum. Öbür dünyada iki elim yakalarında olacak. EYT tartışılacak bir konu değildir. Ortada açık bir kanunsuzluk ve haksızlık vardır ve devletin bu haksızlığı ivedilikle çözmesi lazımdır. Adalet devletin temelidir. Bahaneler uydurularak adalet yok edilirse, devlet de çökmeye mahkum olur.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 14:10
Rahmetli Demirel kotuymus. Kardesim adamlar tum ABD ambargosuna ragmen ulkeyi buyutup sana 65 milyar dolarlik kamu yatirimi biraktilar. Sen onlari yedin 1'i 5'e mal edip baskalarina aktardin. Demirel olsa borc alinan milyarlarca dolari topraga gommez istihdam meydana getirecek alanlara yatirirdi.
Erol ozmen 19 Kasım 2019 14:00
Herkes gider mersine biz gideriz tersine Hic bir ciddi ulkede boyle abuk subuk emeklilik yasi yok herkes hemen isi birakip yatmaya bakiyor sonrada uretim yok fakirlik var herkes hasta doktor doktor geziyor yan gelip yatmanin yansimalari avrupada adam kadin 90 yasinda bisikletle geziyor AB de cogu ulkelerde emeklilik yasi 67 + oldu e adam calisiyor ulkesinde fakirlik olurmu emekli oluncada iyi maas alir 35 40 yasinda emeklilik yetim hakkidir haramdir
karar 19 Kasım 2019 19:52
1
sen kimsin haşa haram koyacak makamdamısın da ona buna haram diye fetva veriyorsun.yetim hakkını arayacaksan başını kaldırda yukarıya bak.belki meşhur alimden feyz almışsındır da hüküm veriyorsundur.
Türk oğlu ! 19 Kasım 2019 13:58
Osmanlıyı kuracakmış ya.Erdoğan'a tavsiye,Osmanlının Kanuni döneminden örnek versin.Çok güçlü dünyayı titretiyorduk.Ne sağlık,ne emeklilik ne de sosyal yardım diye birşey yoktu devlette.Herkes kendi kazandığını yerdi.Yardım için Vakıflar kurardı.Hastalanınca parası varsa tedavi olurdu.Yaşlanınca biriktirmişse onu yer, değilse de hayırlı evlat yetiştirmişse o bakardı.Padişahımız da Sarayında mutlu mesut ordan oraya Feth'e koşardı.Şimdi de öyle olsun,kaldırılsın hepsi.Sultanımız belki Feth'e çıkamasada Sarayında Damatlarıyla mutluluklar içinde yaşasın.Niye çıkıntılık yapıyorsunuz kardeşim.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 13:44
Kanadı, derviş tarafından kırılan kuş’a,Hz.Süleyman sorar: -Neden kaçmadın? Kuş: Dervişlik hırkası giymişti, zarar vermez diye kaçmadım. Süleyman as,kısas ile dervişin kolunun kırılmasına karar verir. Kuş itiraz eder; "Kolunu Kırmayın, Hırkasını Çıkartın! Onunla Kandırıyor”
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 17:43
0
Bedelli askerlik kesinlikle olmayacak, Vergi affı kesinlikle yok, Prim affına karşıyız çıkmayacak, EYT ye karşıyız kesinlikle çıkmayacak ! Sn: Ali Tezel doğru diyor.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 13:23
Sn yazar, memurlar yasi geldi hale emekli olmaz istemezlerse yeni is alimlari olmaz. Yeni is olustirmak, hukumet icin onemli. O yuzden emeklilik sisteminin degismesi zor
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 13:12
Özal donemindeki süper emeklilik neyi batırmis anlamadım .Devlet bu işten karlı bile çıktı dünyanın parasini vatandaştan topladılar bir kac sene odediler sonrada anayasa mahkemesi iptal etti zaten yanlış bilgi vermeyin .Günümüze gelirsek inanin kimse emekli olma meraklısı değil ama 65 yaşına kadar kim hangi işte calisabilecek insan is bulsa ve calisabilse neden emekli olupta üç kuruşa talim etmek istesin.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 12:37
Milli seferberlik başlatılsın. Başta Cumhurbaşkanlığı bütçesinden başlamak üzere herkes bütçesini kısıtlayıp israftan vazgeçecekler. Buna yok diyorsanız sizlerin EYT'ye itiraz konusunda hiç bir sözünüzü dikkate almayacağım.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 12:20
SGK'nın açık vermesi normal çünkü sosyal devlet olarak senin görevini yerine getirdiğinin bir işaretidir. Kamu bütçesi aynı zamanda milli gelirin tekrar dağıtım yeridir. Birileri sürekli zenginleşirken birileri sürekli fakirleşiyor ise o zaman duruma müdahele edeceksin. Bütçeden katkı yapıp bunu aktaracaksın.
Rasim 19 Kasım 2019 12:18
Sn yazar aynı konuyu defalarca gündeme getiriyorsunuz. Devleti prim ödeyip zor zar geçinebilecek bir maaş alan emekliler batırmaz. Devleti israf batırır. Hesapsızlık batırır.Kendi vatandaşın dururken ele harcama yapmak batırır. Garanti ödemeleri batırır. Ayrıca SGK açık hatta fazla verse ne olacak. O fazla paralar da İşsizlik sigortasındaki paralar gibi çarçur edilmeyecek mi.İşadamlarını kurtarmak için harcanmayacak mı. Çözüm, Üretim ekonomisine geçmek ve israfı önlemek. Yoksa vatandaşlar geç emekli olmuş,erken emekli olmuş. Bu ödemelerlar ülke ekonomisini zora sokmaz.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 12:15
Maaş bağlanana kadar bari kıdem tazminatımızı verseler Şirketler haketmiyorunuz Devlet bu hakkı size vermiyor deyip kıdem tazminatımızı da vermiyorlar 7000 gün çalıştım 56 yaşında yaşlı ve hasta babama bakmak için ayrıldım Ne tazminat ne maaş Bir de yaşlılarınıza bakın diyorlar Bu ne iş çözemedim Hakkımızı gasp ediyorlar resmen Üstelik verecekleri tazminat en büyük şirketlerin ceo sunun bir aylık maaşı
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 12:08
Ülkemizde çalışma koşulları yurtdışına göre %25 ağır ise, daha az ücret alıyorsak, daha fazla yıpranıyorsak, çalışmak isteyen bile iş bulamazken işsiz kalıp yaşı bekleyen ilave destek alamazken, çalışanın emekli maaşı düşüyorken EYT nasıl haksız oluyor İbrahim Bey. Şimdi EYT'ye itiraz edenler ilerde bu adamlar itirazda ne kadar haklıymış diyecekler. 50 yaşından sonra işsiz kaldığınızda bizleri anlayacaksınız
Nurettin 19 Kasım 2019 12:08
Sn. Yazar çalışmadan alınan 22 adet sosyal yardım var.5 milyon Suriyelilere harcanan 40 milyar dolar, gerekirse bir 40 milyar daha harcanacak para var. Devletteki savurganlığa para var. Garanti ödemeleri için para var. 1 liralık işi 5 liraya yapmaya para var. Bir emekli olanlar ya da olacaklar için para yok öyle mi. Yani bu saydıklarım devleti batırmayacak da uzun ya da kısa devlete prim ödemiş insanların aldığı cüzi aylıklar mı devleti maaş veremez hale getirecek.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 13:27
7
Suriyeliler disinda diger harcamalar israf kaynakli. 40 milyar, EYT nin (760 milyar) yaninda cerez. Yeni hakkinizi isterken dogru yone bakmak lazim
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 18:13
0
40 milyar dolar nasil cerezmis 5.76 tl'den carp bakalim ne bulacaksin. Muhakefet kac defa onerge verdi maliyet incelensin diye neden red edildi
Türk oğlu ! 19 Kasım 2019 18:42
0
13:27,Suriyeliye harcanan 40 milyar dolar.Birde bu devletin doğrudan harcadığı.Savaş ve diğer dolaylı giderler ve ticari kayıplar yok içinde.40*5,72=228,8 milyar tl eder.Eyt'teki de dediğin gibi 760 değil.Diyelim ki 2 milyon kişi emekli oldu kişi başı ortalama 1500 tl maaş verse aylık 3 milyar eder oda yıllık 36 milyar tl/5,72=6,2 milyar dolar eder.Bu durumda 40 milyar dolar, hiçte çerez değilmiş deemi.Kaldı ki hemen emekli olacak kişi o kadar değil, maaşı da zaten o kadar vermiyorlar, anladııınn.
Türk oğlu ! 19 Kasım 2019 19:40
0
13:27,Suriyeliye harcanan 40 milyar dolar.Birde bu devletin doğrudan harcadığı.Savaş ve diğer dolaylı giderler ve ticari kayıplar yok içinde.40*5,72=228,8 milyar tl eder.Eyt'teki de dediğin gibi 760 değil.Diyelim ki 2 milyon kişi emekli oldu kişi başı ortalama 1500 tl maaş verse aylık 3 milyar eder oda yıllık 36 milyar tl/5,72=6,2 milyar dolar eder.Bu durumda 40 milyar dolar, hiçte çerez değilmiş deemi.Kaldı ki hemen emekli olacak kişi o kadar değil, maaşı da zaten o kadar vermiyorlar, anladııınn.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 12:03
17 Yıllık Akparti hükümetinin özeti, boğazımıza kadar dış ve iç borç, bütçe açıkları, elde kalmayan özelleştirilen varlıklar ve milyarlarca dolar müteahhitlere verilen taahhütler. İşte gelecek nesle bırakılacaklar. İsterseniz tekrar düşünün
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 12:02
Sayın yazar yazıda dile getirdiklerinizin tamamı doğru. Denilecek hiç bir şey yok . MILLETVEKILLERI 2 YILDA EMEKLI OLUYOR diyorlar, ikinci kez tekrar milletveki seçilirse HEM EMEKLI VEKIL HEM DE VEKIL MAASI ALIYOR diye gazetelerde okuyoruz . Şayet böyle bir durum söz konusu ise , bu hangi kitaba sığar? Sakıncası yoksa bu milletvekillerinin 2 YILDA EMEKLI olması ve tekrar seçilmesi durumunda çift dikiş/ duble maas hususunu da yaz kamuoyu net bilgi sahibi olsun . Ya da bu yazdıklarım yanlış, hatalı mi ? Bilgilenmek istiyorum . Saygılarımla.
M.Ç 19 Kasım 2019 17:21
1
Vekillere özel olarak verilen bu emekli maaşı uygulaması çok çok yanlış. Buna karşılık EYT'lilerin Suriyelilere harcanan paradan tutun kamudaki israfa kadar referandum yapsak %80 hayır çıkacak uygulamaları öne sürmeleri de o kadar yanlış. Bu ülke hepimizin EYT'li kardeşler. Bu arada sizlerden GSS alınmasını da doğru bulmuyorum.
musto 19 Kasım 2019 11:57
Gemisini kurtaran kaptan misali devlet,millet el ele vermiş 10 milyon işsize nasıl çare bulunur yeni iş sahaları nasıl açarız,umurlarında değil 5 ay önce geçmiş iktidarların yaptığı hataların dik alasını bu iktidar yaptı.2,5 milyon işsize bir kaç ay içerisinde iş bulacaktı bırakın iş bulmayı 2,5 milyon insan işsiz kaldı al birini vur ötekine.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 11:17
Madem kanunlar geriye yürüyebiliyor o halde köprü ve otoyollara, hastanelere, geçitlere verilen garantilerin geri alınmasını ve tekrar düzenlenmesini istiyoruz. Milletin selameti için bu yapılsın. Tahmin ediyorum müteahhitler bunu anlayışla karşılayacaklardır. Ayrıca çifter maaş alan danışmanların, bakanların ve millet vekillerinin ikinci maaşları iptal edilsin lütfen bu da millet olarak talebimizdir.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 14:11
1
Bu fikri destekliyorum . hukumetin bunu yapma iradesi var yeterki istesin uluslararasi bati mahkemelerine gelince o ulkeler bir damla petrol icin bu kadar insana yaptiklari zulum ve eziyetin hesabini vermek icin once kendilerini yargilasinlar
OKUR 19 Kasım 2019 10:54
Kahveci bey erken emeklik genç yaşta doğru değil doğru ama emekli olurlarsa devletin batacağına inanmıyorum,çünkü vekilerin sayısı artırıldı,bunlar emekli olup tekrar seçilince emekli artı maaş alıyor,şuanda bir sürü insan yani hükümete yakın olanlar dört beş maaş alıyor vb bunlara değinmeden sadece vatandaşa şöyle yapılırsa batar yanlış bir yorum.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 10:52
Hem yabancı uyruklu sığınmacılara 40 milyar dolar harcadık diye caka satacaksın, onlara bahçeli ev yapmaktan bahsedeceksin, hem inanılmaz lüks harcamaların olacak, danışmanlara çift çift maaş vereceksin, müteahhitlere inanılmaz vaatlerde bulunacaksın sonra EYT bütçeyi batıracak diyeceksiniz hadi oradan bizi aptal mı sandınız? Gidin kendinizi düzeltin ilk başta sonra bu ülkeye fazlasıyla prim ödemiş insanları eleştirin.
SADECE KARAR OKURU 19 Kasım 2019 10:48
Türk siyasetçisinin iki yüzlülüğünden nefret eder hale geldim. Kıyak Milletvekilliği Emekliliğine hiç utanmadan evet derler, vekili olduğu halkın emekliliği için kırk dereden su getirirler sonuçta verecekleri para da kıymetsiz bir aç kalmama parasıdır. Bu konuda rahmetli Hasan Celal Güzel'i saygıyla anıyorum. Onun "Meğer ben ne enayiymişim!.." yazısını mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. 600 milletvekiline rağmen danışman ordusuna ve Yüksek İstişare Kurulu üyelerine yüksek maaş için kaynağı nereden buluyorsunuz? CEVAP VERİN.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 10:45
Bugün AKPARTİ hükümetinin sgk açığı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açığının onlarca katı. Neden düzeltmediniz. Heryere gereksiz bir sürü harcama, yüksek maaşlar. Konu EYT'ye gelince bütçe batar. Yok öyle yağma. Hak etmeyenden kısıp hak edene vereceksin. Lüksünden şatafatından vazgeçip hakkı yerine teslim edeceksin
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 10:41
EYT demek ülkenin iflası demek değildir. Bugün gereksiz harcamalara ve bütçeye getirilen müteahhit ödeme yüklerine göre çok fazla değildir. EYT'yi dinlemediniz bile onlar hemen emekli olmak istemedikleri gibi zaten tamamı emeklilik şartlarını tamamlamış da değiller. Ayrıca kamu da EYT olanlar emekli olmak da istemeyecekler. Ayrıca EYT'ye verilen tutarın belirli bir kısmı zaten vergi olarak devlete geri dönecek, ekonomiyi hareketlendirecek. Bugün gereksiz harcamalar yüzünden bütçe zaten ciddi açık veriyor. EYT bir hak konusudur. İşsiz ama yaş bekleyen binlerce insan var insaf edin
Anakara Toronto 19 Kasım 2019 10:26
bir ankarali olarak gercegin yazinizda betimlendiginden daha kotu oldugunu biliyorum, umudum kalmadi bu topraklardan, ailecek goc ettik hocam, sifirdan baslayacagiz ama en azindan umudumuz var, selamlar..
Karar Okuru 19 Kasım 2019 10:08
Her şeyi eleştiriyoruz da bu toplum kültürü ve yapısının merkezinde olan insanımıza ve tabi kendimize hiç bir şey kondurmuyoruz. Oysa şikayet edilen olumsuzlukların merkezinde toplumu oluşturan bireyler olarak kendimizi ele almadan konuşmak boşa oluyor. Yetersiz, donanımsız ama bunun hiç farkında olmadan burnu havada, sadece başkalarını suçlayan anlayış gençler için artık bu ülkede bir umut bırakmadı. Her iyinin de kötünün de arkasında halkın beceri ve kalitesi esastır.
Celebi 19 Kasım 2019 18:23
0
Sayin Karar Okuru, bu yorumun icin ancaki sunu söyleyebilirim Mükenmel....
MM 19 Kasım 2019 09:57
1. 40 yaşında emeklilik gerçekçi değil kabul edelim. 2. suriyelilere 40milyar dolar harcadım diye caka satmak milleti uyuz ediyor. 3. eytli olsun olmasın emekli olan bir çok kişi yine çalışacak zaten. 4. mevcut durum bir facia, yaşını bekleyip emekli olanın o parayla geçinmesi çok zor. 5. prim gününü tamamlayan ve yaşını bekleyenler, örneğin 60 yaşında nasıl iş bulacak? Kim 60 yaşında birisini işe alır? abd gibi marketlerde poşet açan, yer süpüren dede ve nineleri görürüz yakında. 6. sgk bütçe açığı o kadar kötü bir şey değil, bu aslında millete aktarılan bir kaynaktır. Verimsizdir o ayrı
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 09:52
hayatim boyunca muhafazakar olarak Erbakan ve sonrasi R T Erdogan oy verdim. suan yasim 46. 2 cocugum üniversite okuyor uzel sektirde calisiyorum hic is garantimiz yok. eyt olarak haklarimizi yasal cercevede aradik ama cumhurbaskanim bize saygi duyacagina kesip ati bende 4 oy var belediye seciminde 2 oy vermedim. bindan sonrada 4 oyu vermeyecegime yemin ettim. sayin cumhurbaskanim oyu dosuyormus millekvelilerine talimat veriyormus neden dustu diye benim gibi biri oyunu vermiyorsa kaybetmeye mahkumdir. bilsinki ben vazgectim. Allah islah ettsin soylemlerini duzeltmesini isterim
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 15:16
0
Dört yetmez, çevrene de duyur sesini. Yoksa çocuğumuz da bu haramzadelerin kurbanı olacak.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 18:28
0
Bundan sonra vermesen ne yazar. Ati olan yükünü aldi
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 09:48
Milletvekilleri bir dönem seçildikten sonra emekli oluyor.Yedikleri,içtikleri yetmiyormuş gibi dolgun emekli maaşı da alıyorlar.Bu nasıl bir adalet bu nasıl hakkaniyet.
ta'kipciniz 19 Kasım 2019 09:45
Özel sektörü devletten ayırıp yeniden düzenleme yapılmalı,,,, Özel sektörde bayanlara da ayrıca yeni düzenleme yapılmalı,,,, devlette çalışanlar ayrıca düzenlenmeli,,,, 657 kaldırılmalı her emekli tek (1) bir maaş almalı, eşi ölen kişi emekli ise eşinin emekli maaşını alamamalı,,, vs ,, vs,,
okur 19 Kasım 2019 09:42
Genç işsizliğin %30 lara dayandığı bir ülkede EYT liler sonuna kadar haklı. Sen işsizliği %5-6 lara indir ondan sonra emeklilik şartlarını uygun hale getir. Asıl ülkeyi batıranlar kaynakları betona gömenler, KÖİ ile geleceği ipotek altına alanlar. İnsanları kömürle makarna ile uyutmayı bırakın artık.
Karar okuru 19 Kasım 2019 09:25
Ortada bir anayasa gaspi var… Isin ozu bu kadar basit … Sacilip, savrulan, ic edilen, ese dosta aktarilan paralar, affedilen milyarlarca liralik vergi borclari etc. Onlarda baska mevzuular... O baska bir anayasal suc... EYT lilerin gaspedilen haklarinin verilmesi anayasa geregi … Hicbir gerekce one surulemez verilmemesi icin…
Gazete okuru 19 Kasım 2019 09:18
Yazar EYT konusunda iktidarın yaklaşımının doğru olduğunu belirtmiş. Görünüşe göre sistem ülkenin geleceğini tehdit ediyor. Ancak iktidar diğer kamu harcamalarında aynı titizliği, özeni niye göstermiyor. 4,5 milyon kişi devletten sosyal yardım alıyor. İktidar kimin parasını kime veriyor. Ayrıca kamu harcamalarındaki israfın haddi hesabı yok...
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 08:58
Sayın Yazar siz 50.000-60.000 dolar kişi başı milli geliri olan, haftalık çalışma saatleri az ve çalışma şartları yıpratıcı olmayan ülkelerdeki emeklilik yaşı ile bizi kıyaslıyorsunuz. Bu ülkelerde kişinin işsiz kalması durumundaki sosyal yardımlar kişinin asgari hayat standartlarını karşılıyor. Ülkemizde durum ne ki EYT'lileri suçluyorsunuz. Yeter artık bir insanı haklı çıkarmak adına söylenenler. EYT bir haktır anlayın kanun geriye yürümez.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 08:21
SAYIN YAZARIN EMEKLİLİK SİSTEMİ HAKKINDAKİ YAZILARI HEP GERÇEKLERİ YANSITTI. S. G. K. BÜTÇEDE BİR KARA DELİK. HANGİ PARTİ IKTIDAR OLURSA OLSUN BU YAMAYI KAPATAMIYACAKTIR. Emeklilerin tamamına yakını kırk ile elli yaş arası emeklisi. Korkarım bir krizde DEVLET MAAŞ ÖDEMEDE ZORLUK YAŞAYACAK.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 06:35
Erken emeklilik ülkenin bitişidir,kabul edelim.yalnız bu eyt meselesi iktidarı götürecek,daha kötüsü muhalefet bunu seçim vaadi olarak kullanacak,ve emeklilik yaşı düşecek,ancak eyt lilerde diyorki,ben 65 yaşına kadar bekliyorum bin TL.civarında maaş alabilmek için.sen ise belli bir zümreye 50/100 bin TL.leri leblebi gibi dağıtıyorsun,onlara para yetiştirmek için her şeye zam yapıyorsun ,onun yükünüde dar gelirliye yüklüyorsun,,netice adalet..adalet gene adalet......
Mensur Bin Ubeyde 19 Kasım 2019 06:10
Erken emekilik demek ülkenin iflası demektir. Makalenize birçok noktada katılıyorum. Maalesef Demirel ve Özal seçim kazanmak için milleti 38 yaşında emekli edip ekonomiyi resmen batırmışlar. Ak Parti yeni yeni onların yarattığı tahribatı onarıyor. Lakin emekliye çifte bayram harçlığı vermek dinen münasip olsa da iktisadi açıdan sıkıntı yaratan bir durum. Nüfus fazla, emeklilik yaşı genç. Bu kadar insana para yetiştirmek zor. Devletin yapması gereken emeklilik hususunda İslami ekonomi kurallarına riayet etmek. Çok çalışana çok az çalışana az maaş ödemek.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 13:35
1
Sayfada sade senin yazini begenmemisler haci. Yorumlarin, insani deli ediyor. Mesela " herkese para yetistirmek zor" demissin. Para in israf gittigi belli, gormek istersen
Ömer Bahri 19 Kasım 2019 04:30
EYT konusuna yaklaşımınız hatalı! Konu bir muhasebe dengesi konusu değildir. Konu şudur: hukukta kurallar geriye doğru işletilemez. Devlet (ki Hükümet onun adına işlem yürütür) dün A dediğine bugün B diyemez. Derse Adalet Devletin Temeli olmaktan çıkar! Devlete güven kaybolursa sıkıntı büyük olur. Nizam'ül Mülk okkasında yöneticilere ihtiyaç var.
evin 19 Kasım 2019 04:19
eytliler illa emekli olalım istiyorlar çünkü yasa geriye işletilerek hakları göz göre göre gasp edildi... bu kadar basit. eğer burası muz cumhuriyeti değilse özür dilenip hakları iade edilmeli...
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 03:33
Bu itibar harcamalarına alışanlar EYT i değil, kendileri yaşa takılmadan emekliliklerini dahada ileri tarihe almayı düşünüyorlardır.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 03:04
Sn: Kahveci Bu şekilde kanun var mı? En az 35-40 yıl çalışma ve 12-13 bin prim günü gerekir Diye.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 02:53
Konu gayet net: Vatandaşını aldatmaz, tuzak kurmaz, kamu eliyle gasp yapamaz vatandaşı kanunu geriye işletip ödeyeceği maaşını gasp edemez. Kanunu geriye dönük işletemez.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 02:49
Gasp kelime anlamı:Bir malı sahibinin izni ve haberi olmadan zorla alma.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 02:03
Hz.Ömer adaleti mi, Erdoğan adaleti mi Bir yerlere adam seçerken, birilerine yetki verirken, kul hakkı söz konusu olduğunda, ceza ve mükafat dağıtırken, acaba Hz. Ömer gibi kılı kırk yarabiliyor muyuz? Sözüm elbette sadece yetkililere değil, herkese ama başta kendi nefsim olmak üzere herkese.
husamettin 19 Kasım 2019 01:55
Çıkış noktası itibarıyla emeklilikte yaşa takılanlar sorunu, 1991 seçimlerinde “Kim ne diyorsa ben 5 fazlasını vereceğim” diyen Lanet Süleyman Demirel’in ülkenin başına bela ettiği bir konu. ve kisa surede SSK batti. Sağlıklı bir sosyal güvenlik sisteminde 5 çalışana 1 emekli düşüyor. Türkiye’de bu oran 2’ye 1 bile değil. Devletin vergi olarak, prim olarak çalışanlardan topladığı gelirlerin yaklaşık üçte biri emekli maaşlarına gidiyor. Muhalefet, oy deposu olarak gördüğü için ulkeye ihanette hic beis gormuyor....
karar 19 Kasım 2019 13:54
0
ihanet lafını kim yerli yersiz kullanıp önüne geleni bununla itham ediyorsa en büyüğü o dur.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 01:53
Tutturmuşlar para yok diye, şimdiye kadar emekli olan milyonlarca insanları 1 ile 13 yıl geç emekli edilerek normalden fazla yatan, toplanan paralarını (primlerini) nereye harcama yaptı bu hükümet
Krr 19 Kasım 2019 01:52
Akıllının biri (demirel) bir kuyu kazdı, delinin biri (Erdoğan) içine bir taş attı. Kırk akıllı delinin attığı taş ile uğraşırken topluca kuyuya düşecek. Yani devlet iflas edecek. Delinin umurunda değil...
ahmet 19 Kasım 2019 01:52
Meclis'e CHP Grup Başkanı'nın verdiği kanun teklifleri adeta bir felaket. Verilen kanun tekliflerine göre 1998 tarihinde 18 yaşında sigortalı olarak işe başlayan bir kadın 38 yaşında ve şu an emekli olabilecektir. Yine 1994 yılında 18 yaşında sigortalı olarak işe başlayan 1976 doğumlu bir erkek ise 43 yaşında emekli olabilecektir. 15 yaşında sigortalı olanları ise hiç hesaba katmıyorum. Bunu dunyada bir biz mi dusunebiliyoruz neden baska hic bir ulkede boyle bir sacmalik yok? CHP ulkenin icine atilmis bir atom bombasindan baska bir sey deyil...
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 13:29
0
15 yaşını başlangıç alınmıyor, 18 yaş başlangıç oluyor.
ayhan 19 Kasım 2019 01:50
Somut olarak açıklamak gerekirse, değişiklik öncesinde sosyal güvenlik sistemine 18 yaşında giriş yapan bir kişi kesintisiz olarak kadın ise 38 yaşında erkek ise 43 yaşında emekli olabilmekteydi. dunyada bu gerizakelaligin hic baska bir orneyi yok. bizde de ilk uygulandigi zamanlar ssk yi batirdi. simdi oy ugruna chp nin cirpinislari ile yine gundemde. yaziklar olsun. sanki bu emekli olacaklar babalarinin parasini mi yiyecek, yooo milletin vergilerini cart cart yiyip kahve koselerinde okeye donecekler.. ulkeye hic bir faydasi olmayan kitleler yaratacak.
sabri 19 Kasım 2019 01:44
Devlet ben işime başlarken 1991yılında 25 yıl sigortalılık süresi ve içinde 5 bin gün prim yatır emeklilik hakkın olsun dedi seklinde savunma yapan EYT ciler. Boyle diyenler Demirelin yaptigi bu sacmaliga sarilirken 1992 deki, neden acaba ozalin 1986 da emeklilik yasini kadinlarda 55 erkeklerde 60 yaptigi 1986 yili yasasini hic dikkate almaz!!! Ulkede eyitimin sagligin kotuluyunden bahsedilir durulur kaynaklar buraya aktarilmali yoksa erkeklerde 40 kadinlarda 38 yasinda emeklilik imkani veren (18 yasinda ise baslamak sarti ile- daha genc baslayanlar daha da erken) sacmalik.. ulkeye ihanetttt
Karar okuru 19 Kasım 2019 09:30
1
Sabri Bey cigim, ulkeye ihanet Oyle basitce kullanilan bir yorum olmamali, Ben vatandasim, Anayasal olarak bana verilmis bir hakki is ti yo rum. Bunu vermezsen anayasal suc islersin… Anayasayi takmam derken sen devlet degil, cete yonetiyorsun demektir(nokta)
karar 19 Kasım 2019 13:51
0
01.44 demirel in şunun bunun suçlarından söz ederken akp nin 2008 yılı sözde reformunu neden görmezden gelirsiniz anlamak zor.ayrıca 17 yıldır halkın % şu kadarını fakirliğe düşürüp sosyal yardımlara muhtaç hale getirenleri ve doğru yönetimle bu oranı çok aza düşürüp kalan miktarı emekli maaşları veya eyt lilere tahsis edemeyenleri de görmelisiniz.ayrıca yanlış politikalar sonucu 5 milyon mülteciye de baktığımızı,baktırıldığımızı unutmamalısınız.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 01:38
"Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan EYT çıkışı: İskandinav ülkeleri bu sistemle battı" Sayin Kahveci; ust siraya aktardigim sozler gercekten dogru mu? İskandinav ülkeleri gercekten bu sistemle battı mı? If "yes", hangi ulkeler bunlar, ve tam olarak nasil battilar??
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 00:45
Eyt'nin issiz ise saglik hizmetinden ucretsiz faydalanmasina veya hic bir geliri yok ve issiz olmasi halinde destek almasina neden mani olunur aklim almiyor. Bu insanlara butcemiz yok diyorsaniz batsin boyle butce. Herseye butce var onlara yok.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 00:43
Sn.Yazar Demirel donemindeki emeklilik durumu bugun sosyal yardim adi altinda verilen muhtac insanlara verilen destekten farkli degildi. Bugunden gecmise bakarak degerlendirmek ve o gunun sartlarini dikkate almamak yanlis olur.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 00:39
EYT'ye karsi cikacagiz diyerek yasini bekleyen issiz insanlari acliga mahkum edemezsiniz. Bu insanlara ya acil yardim yapilsin ya da emeklilik hakki verilsin. Bu kadar vicdansiz bir toplum mu olduk Allah askina. Sosyal medyada bu insanlar feryat ediyor. Kendi insanimiza nasil sirtimizi doneriz lutfen insaf edin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN