Back To Top
Türkiye IŞİD’i destekledi mi?

Türkiye IŞİD’i destekledi mi?

 - Son Güncelleme: 29.10.2019 Salı 06:49
- A +

IŞİD liderinin vücudunun ortadan kaldırılmış olması muhakkak ki yönettiği örgütün akıbetini etkileyecektir. Ama temsil ettiği zihniyetin akıbetini etkilemesini beklememek gerekir. Zira bu zihniyeti meydana getiren şartlar ve aktörler yerinde duruyor. Bazıları IŞİD veya El Kaide gibi örgütlerin varlığını yalnızca dinin katı bir yorumunun eseri sayma eğiliminde.

Oysa radikal politik hareketler topluma ve otoriteye karşı tepkilerini, öfkelerini ifade etmek isteyen kesimlere bir “dil” sağlar. Belki bir meşruiyet zemini verir. Tıpkı 1960’larda, 70’lerde Marksizm’in yaptığı gibi… 

Radikal politik hareketler içinde yer alan hiç kimse inandığı dinin veya benimsediği teorinin gereği bunu yapmaz. Onu kişisel dünyası buna zorlar. Radikal politik hareketleri besleyen din veya ideolojiler değildir. Toplumsal sorunlardır. Kişileri buraya yönelten de kendi kişisel sorunlarıdır.

Bugün başta IŞİD olmak üzere birtakım terör gruplarının ortaya çıkışına sebep olan problemler aynı zamanda çağdaş medeniyetin krizine yol açtığı düşünülen problemler. Dünyanın kuzeyi ile güneyi arasında oluşan ve giderek derinleşen refah farkının bugünün küreselleşme şartlarında artık tolere edilemez seviyeye gelmiş olması… Batı ülkelerini yöneten kesimlerin küreselleşme realitesini hesaba katmadan 19. yüzyıldan kalma bir dış politika anlayışına saplanıp kalmış olmaları… Özellikle ABD’nin Ortadoğu’ya züccaciye dükkânına giren fil gibi girmesi…

Sadece dış politika vizyonu değil… Avrupa ülkeleri 1980’li yıllardan itibaren zenginin daha zengin, yoksulun daha yoksul olmasını öngören ekonomi politikalarına yöneldiler. Liberal demokrasi insanlık için “mutlu bir yarın” öneremez hale gelirken sosyal demokrasi de iflas etti. Demir perdenin yıkılmasının ardından ise sosyalizm de bir ümit olmaktan çıkınca “nihilizm” bir anlamda alternatif ideoloji haline geldi. Bugün gerek IŞİD gerekse bizdeki PKK gibi yapıları besleyip büyüten ideoloji aslında nihilizmdir. Yani çaresizlik, ümitsizlik, öfke ideolojisi…

***

Böylesi toplumsal yapıların politik maksatlarla kullanılması problemin çapını büyüten ciddi bir konudur elbette ama bunun yanısıra bölgesel özellikler, sosyolojik sorunlar, kitlesel huzursuzluklar, sistemik arızalar ve tarihten devralınan zihniyet/kültür zemini bütün olarak bir sebep-sonuç diyalektiği çerçevesinde değerlendirilmeli. Meselenin ne olduğu anlaşılmadan esaslı bir çözüm bulunamaz çünkü.

Ne var ki bu örgütün varlığını “Amerika kurdurdu, işi bitince tasfiye etti” diye açıklamak daha kolay geliyor birçoklarına…

Bir de “Türkiye kurdurdu” veya “Türkiye YPG’ye karşı IŞİD’i destekledi” versiyonu var bunun. Türkiye’nin Suriye politikası hatalıydı, evet… Bu bakımdan Türk dış politikasının IŞİD gibi örgütlerin ortaya çıkıp güçlenmesinde “dolaylı” yoldan bir günahı olduğunu söyleyebilirsiniz belki ama “doğrudan” bu günaha karışmış ve IŞİD belasına ebeveynlik etmiş olan güçlerden değil Ankara.

Peki, Türkiye’nin IŞİD’e destek verdiği iddiası nereden çıktı? 2013’ün başlarında örgüt Suriye’nin kuzeyinde askerî gücünü artırıp geniş bir bölgede egemenlik kurdu. Bu bölgedeki en büyük rakibi ise aynı topraklar üzerinde müstakil bir Kürt devleti kurma planları yapan PKK/YPG güçleriydi. 2014’de Kuzey Irak’a doğru ilerleyip Musul’u da ele geçiren IŞİD’in özellikle ülkedeki azınlıklara yönelik eylemleri batı dünyasında infial doğurunca ABD öncülüğünde uluslararası IŞİD karşıtı askeri koalisyon oluşturuldu.

IŞİD’le mücadele koalisyonu içinde “yerel güç” olarak “PKK’nın Suriye kolu” olan YPG/PYD örgütüne yer verilmesi Türkiye’de eskiden beri kuşku ve kaygı oluşturan “ABD’nin Kürt devleti projesi”nin hayata geçirilme girişimi olarak algılandı. IŞİD’den boşalacak alanı PKK’nın doldurmasına yönelik bir oyun olarak gördü Ankara bu girişimi. Sadece Ankara’nın algısı veya kuşkusu değil, anlaşılan Kandil’in gelişmeleri değerlendirmesi ve beklentisi de bu merkezdeydi. Nitekim, o günlerde PKK “İkinci Çözüm Süreci”nin başlangıcında ilan ettiği ateşkesi bitirip terör eylemlerini yeniden başlattı. Çözüm sürecinin sağladığı kazanımları berhava etme pahasına…

“Kobani olayları” işte bu sürecin eseriydi. IŞİD tarafından kuşatılan PKK kontrolündeki Kobani’de sivil halkın katliamla karşı karşıya olduğu, Türkiye’nin IŞİD’i desteklediği iddiası ortaya atıldı. Bu dezenformasyonun kaynağı olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kobani düştü düşüyor” şeklindeki sözleri kullanılıyordu. Yani bu sözün bir memnuniyet ifadesi olduğu, Türkiye’nin Kobani’yi IŞİD’in ele geçirmesini arzu ettiği ve bunun için bu kanlı terör örgütüne destek verdiği söyleniyordu. FETÖ’nün Suriye’ye yardım götüren MİT tırlarına yönelik iddiası da aynı doğrultudaydı zaten.

Oysa Erdoğan spekülasyon nesnesi yapılan konuşmasında şunu söylüyordu: “Sadece havadan bombalamak suretiyle bu terörü sona erdiremezsiniz. Aylar geçti herhangi bir netice yok. Şu anda Kobani de düştü düşüyor.”

Erdoğan’ı eleştirmek, Suriye siyasetinin yol açtığı problemlere dikkat çekmek başka şey ama tam aksi yöndeki sözlerinin içinden “Kobani düştü düşüyor” kısmını cımbızlayarak IŞİD’e desteğin kanıtı diye göstermek isteyenlerin derdinin terör karşıtlığı olmadığı ortada.

Böylesi ortak problemler bu şekilde siyasi çıkar konusu yapıldığı için çözüme bir türlü ulaşılamıyor zaten. Hem içeride hem dışarıda…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
cumhur 30 Ekim 2019 14:50
Son cümleleriniz yazınızı özetlemiş.Benim de söyleyeceklerim sadece sizin bildiğiniz şeyler.İslamda ameller niyetlere göre değerlendirilir.Önemli olan niyetlerdir.yani neye hizmet için bu işi yapıyoruz?
KARAR OKURU 30 Ekim 2019 07:13
herseyi turkiye gozuyle gormek istiyorsun,goruyorsun, Bak sadece su anda orada olusturulan mso nun yaptiklarina bak.Kim bunlari himaye ediyor.himaye ediyorsa, demekki orada ki ideolojinin sahibi, acikcasi ben , bu harekatin turkiye devletinin bir beka hareketi oldugunu dusunmuyorum.Daha cok kisisel bekayi korumak icin yapiliyor...
Türkiye demokrasisi henüz terör örgütü besleyecek kadar gelişmedi. Onu ileri demokrasi ülkeleri yapıyor...
Muhtefi. . 29 Ekim 2019 22:14
Asla. Bizim Milletin İslam Anlayışı Öteden beri Hakka Sevgi,Severek yaklasmaktir.Onun için Hz Mevlanalar,Yunus Emreler,Haci Bektaslar,İbn i Arabiler vd Bas taci edilmis El an.öyledir. (istisna Vehhabizm vb kaideyi bozmaz) Ortadoğu da ise Anlayış Hakka Korku duymaktir.Bizde hicbir zaman Dinbaz Örgütlere sempati duyulmadi. Fetos bile tutunamadi binbir surat ile sinsi çalıştılar.Yemedi Millet :).Yeni Çıkacak olanlarda Nal toplar.Bu Millet yemez Dinbaz oyunları.Sarhoşumuz daha Dindardir. O Dinbaz psikopatlardan.:)).
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 20:49
Fetö cüler birini karalamak istedimi hemen mut'a cı yada ışid'e yardım ediyor diye tezvirata başlar. En son enes kanter de aynı şeyi geveledi. Hatta a.davutoğlu na muta cı diye yafta taktılar.
Öfkeli kel 29 Ekim 2019 18:07
İŞİD canavarlarına “öfkeli gençler” diyen kimse bunun diyetini kamu vicdanı önünde vermeli. AKP ve sayın Tayyip Erdoğan daima İşid katil sürülerine ve tuhaf zihniyetlerine hep karşı çıkmıştır. Ama hainler hep Erdoğan’ı yanıltmayı başardılar. Dünyanın en canavar örgütüdür. İsrail yanlısıdır ve müslüman halkı katleden zalimlerden oluşan piyon iğrenç bir örgüttür.İğrençler çünkü zina ve fuhuş bu örgütün DNA’sıdır. İnsanları Allah ve Kur’an adına aldatan bir aşağılık örgüttür. Müslümanları öldüren bir örgüttür. Yahudi ve Ermenilerin değil müslümanların kasabıdırlar. Öfkeli gençler ha! Vay ki vay!
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 18:07
'Herkes öyle sanıyordu aslında öyle degildi derken bal gibi de öyleydi dediğinizi duyar gibiyim" 4 yıl bize sınır komşusu olan İŞİD e bir taş bile atılmadı. Taki süriyeli kürtler kontrolü ele geçirip kürt koridoru oluşturmaya başlayana kadar...
Ayşe Karahan 29 Ekim 2019 17:51
İŞİD terör örgütü Türkiye’den çok sayıda vatandaşımızı alıp saflarına kattı.Elini kolunu sallayarak ülkemize giriş-çıkış yaptılar.FETÖ terörist unsurlarının emniyet ve diğer güvenlik güçlerindeki yetkililerinin teşviki bir gerçekti amaç Tayyip Erdoğan’ın çözüm sürecini sabote etmek ve Kürt düşmanı ilan etmekti.Bunu da FETÖ teröristleri maalesef başardı. Güçlü ve hukukun egemen olduğu bir ülke yurttaşlarını teröre kaptırmaz! FETÖ’cü alan hakimiyeti dönem Türkiye için bir fetret dönemiydi.Nefret tohumlarının ekilmek istendiği ihanet dönemiydi.İŞİD, Türkiye’deki RUH HASTALARINI saflarına kattı.
KARAR OKURU 30 Ekim 2019 18:06
1
O dönem açık açık İŞİD terör örgütüne eleman devşirildi. İŞİD terör propagandası yapılıyordu. Ruh hastaları eleman yapıldı ama saf insanları da götürdüler. Lütfen duyarlı olalım neden o dönemin polis güçleri engel olmadı ve kimdi bunlar. FETÖ teröristleriydi. Ruh hastası elemanları Suriye ve Irak’ta tek tek öldürüldüler olan saf vatandaşlarımıza ve yakınlarına yazık oldu. Şimdi niye eleman götüremiyorlar. FETÖ parmağı bu kadar haince tetikteydi.
ali namlı 29 Ekim 2019 12:46
Ben oldum olası bu Suriye rezilliği ile ilgilenmedim. Çünkü kimin eli kimin cebinde belli değil ; en uzman kişilerin bile içinden isabetli ve gerçekçi bir şekilde çıkabileceğini sanmıyorum ! Hesaplar günden güne aydan aya değişiyor !Ama şu bir gerçek ki Türkiye başlangıçta bu işe sempatiyle bakmıştır , kim ne derse desin !
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 12:20
Sayın Kiras, ben de size Türkiye'nin durumunu anlatırım ama.. kış geliyor ve Silivri'de havalar çok soğuk.
Hiç değilse kutlasaydın Cumhuriyet Bayramımızı.
11 13 saatli Mürsel sahte duyrulur.
Thy almanyada saldiriya ugruyor. Giseleri pkklilar tarsfindan isgal ediliyor tik yok. Yapilmasi gerekilenleri siraliyorum belki bir devlet yetkilisi kullanir: 0-fraporta sikayet ve savciliga suc duyurusu 1-polisler hakkinda suc duyurusu 2-ortay cikan aksama gecikmeden dolayi ticari zarar temini savciliga suc duyurusu. 3-zararin temini icin polisler ve saldirganlardan aci parasi 4-güvenligi is yapmayi saglYamadigi icin bütün görevliler hakkinda suc duyurusu 5-havalimNlarinin yetkililerinin resmi kamuya acik thy ye özür mektuplari vs. Peki bunlari basit biri düsünken thy yöneticileri???
Hüseyin kirsali 29 Ekim 2019 12:44
0
Devletin memurlari bildigimiz halde. Uyumaya devam. Ne alt yapi ne yönlendirme ne ilgilenme. Büyük devlet böyle olunmaz. Anca uzaktan ara ara konus. Devletin elcileri firma yetkilileri istesiz galiba nasil olsa cebler doluyor
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 13:19
0
Çalışanları Thy'yi batirmak icin cirpiniyorlar! Devletin bundan haberi var mi? Devlet dedigin makam sahibi bi kac soytari zibidi de olabiliyor. Thy'nin yer gök idari-yonetim her anlamda ortaklasa, her kademede organize bir sekilde batirilmaya calisildigi gercegini gormeyen var mi? Karar yazarlari thy ile hic ucmaz mi, thy'ye yapilan organize sabotaji gormezler mi
B 29 Ekim 2019 11:07
Destekledi. Direk olarak değil de yabancı ışıdçiler Türkiye'yi transit yol olarak kullandılar. Ancak ABD'de destekledi. Şöyle düşünün. Işıd toyota marka arkasına doçka takılmış pikaplarla Suriye'de sağa sola giderken, bölgede incirlik dahil 40 yerde askeri üssü olan ve uçakları olan ABD'nin konvoyu hiç bombaladığını gördünüz mü. Hayır. Peki Türkiye İşid ile diş dişe El bab'da mücadele ederken, pyd ile ciddi bir çatışma görüntüleri gördünüz mü hayır. Radikal islamcı guruplar Suriye'ye getirildi. Yokedildi. Yerine pyd yerleştirildi. Olay bu.
KARAR OKURUMürsel 29 Ekim 2019 11:10
Yeterli açıklayıcı bir yazı.Bir de açık kapı politikasıyla ilk başta giriş çıkşlar oldu.Ama zarar bize de dokununca Işıd işini anladık.
Kürt şamil 29 Ekim 2019 10:44
İşid gökten inmedi Amerikanın Irak işgali ile eski günlerini arayan Saddam yanlıları ve diğer arap aşiretlerinin destekleri ile büyüdü .el kaide denen SSCB -afganistan savaşından kalan artıklar ile birleşince. Arap aşiretler musul kerkük ve halep- hama bölgesindeki kürtlerin mallarını İşid sayesinde yağma talan tecavüz yaptılar . Kürtler kobani de kazanınca kaçan aşiretler akçakale ceylanpınar ve idlip de geçtiler. Şimdi eğitilen aşiretler çoğunluğu yağma talan yapan işidliler. T24 erdoğan özkan yazısını okuyun lütfen anlarsınız kim kimdir.
e.k 29 Ekim 2019 10:43
Ulke olarak, sıyasıler, karar verıcıler hep hattı mudafaa etmekle yetındı 70 yıldır. Kucuk mevzı kazanmalarıda hep zafer dıye yutturmaya calıstılar. Oysa savas kaybedılmıstı. Hep boyle oldu. Buyuk resme gore mevzı almak kendı sıyası hesaplarına uymadıgı ıcın, yapılmadı. Isıd meselesıde bunlardan bırı. Bın yıldır beraber yasayan kadım halklar bırbırını kırarken conıler alkıs tuttu. Bız zavallılarada zafer kazanmıs kumandan muamelesı cektıler. Cocuklar, kadınlar oldu. Yuvalar yıkıldı, acılar yasandı. Kımsenın umurunda degıl. Baskalarının pıyonları gıbıyız. Adeta kuklayız.
evin 29 Ekim 2019 10:43
idlibde onbinlerce cihatçı teröristin yaşadığı cihatçı kantonunu kim yarattı? bu insanlar idlibe nereden geçtiler? herşey herkesin gözü önünde oldu...
Herkes 29 Ekim 2019 17:56
6
10:43 Herkesin gozu onunde olan ne? idlip'teki insanlar: israil SINIRI Deraa'da yasiyorlardi Dair Zor, Rakka, Hama, Humus, Halep'te yasiyorlardi! Sionistin Soykirimci Batili SIRTLANlari o insanlari bombalaya bombalaya idlip'e surduler! Siz bu olanlar NEDEN gormediniz?
İsmail 29 Ekim 2019 10:00
Kobani olaylarında ortamın yumuşaması için YPG PKK'lıların Kobaniye ülkemiz üzerinden gitmesi yanlıştı,IŞİD terör örgütünü de hafife almak yanlıştı..gerisi hakkında yorumlar bize yakışmaz.
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 09:25
Isid için, "öfkeli çocuklar" ifadesini kim etti? Suriye hükümetine muhalif güçlere Istanbul'da toplantilar yapma imkani nasil sunuldu? Egit-donat filan yapan kimdi, Amerka mi yapti!? ÖSO ne olacak? Hatirlamaya çalisiyorum. Simdi bugün bize bu olanlarin ardindan, kin güdecek bir Suriye devleti var artik. Petrolleri de YPG ve Amerika kontrolunde. Yani Suriye'nin ekonomisini Amerika kontrol edecek! Biz bu islere niye girdik, netice !? Yazik oldu hem bize, hem Suriye'ye.. Sadece bu iki ülkede zarar..
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 09:23
Sosyal demokrasi iflas mi etti? Sayin yazar bugun dunyanin en yasanilabilir ulkeleri isvec, Norvec, Kanada, Yeni Zelanda sosyal demokrat ulkeler. Bu ulkelerdeki sosyal hizmetlerle, can ve mal guvenligiyle, insan haklariyla hicbir ulke boy olcusemez. issizlik oraninin en dusuk oldugu, egitim sisteminin en iyi oldugu, gelir dagiliminin en adil oldugu ulkeler de bunlar. Belki de sosyal demokrasiyi sosyalizmle ayni sey sandiginiz icin boyle bir iddiada bulundunuz.
külyutmaz 29 Ekim 2019 14:34
3
Bu ülkeler sosyal demokrasiyle zenginleşmediler.Kendilerine de sosyal demokrasi demezler.Biraz tarihlerini ve özellikle Kuzey Avrupa ülkelerini daha derin inceleyin.Bu ülkeler liberal demokrasidirler.
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 17:25
0
kulyutmaz rumuzlu arkadas. sosyal demokrasi olan ulkeler ayni zamanda liberal demokrasilerdir ve kapitalist ekonomileri vardir. Devlet sosyal esitligi ve adil bir gelir dagilimini saglamakla yukumludur; farkli olan tarafi bu. isvec, Norvec, Kanada, Yeni Zelanda sosyal demokrat ulkelerdir.
Sabahattin 29 Ekim 2019 18:45
0
İskandinavlar hariç o ülkeler liberal demokrasinin kaleleri. Bakış açına göre külyutmaz’ın dediği gibi İskandinavlar da liberal demokrasi sayılır.
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 07:42
0
Almanya da ayni. Sosyal demokrasi bizi aglatacak düzeyde uygulaniyor. Bizde bitti esas. Iktidar egitimi, sagligi , kamu yatirimlarini özellestirdi..
engineer 29 Ekim 2019 08:57
işidi bilmem ama kobani kantonu kurulurken pkk/pyd yi destekledi, salih müslimi kırmızı halıyla ağırladı diyalar.
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 08:29
Türkiyede 1980den sonra mülteci gelip yasayan bütün kürtler geldikleri yere. Afganlilarda aynen. Istanbul afrikalilarin merkezi olmamali. Gelenek görenek kültür diye bir sey kalmadi
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 10:09
1
Daha çok beklersin.
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 07:52
Şimdi ben size destekledigine dair onlarca örnek verebilirim de.Neyse boşver
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 10:22
17
Tek bir tane versene.
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 07:41
Bir ülkede insanlar kaçıyor ve hukuka sığınıyorsa o ülkede işid zihniyeti var demektir...Suudi elçiliğinde yapılan kaşıkçı cinayetinin İşid den farkı ne...Binlerce faili meçhul ,meçhul oldu sn yazar.. Hukuk un olmadığı yer işid zihniyetinin olduğu yerdir....
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 07:41
Adam bizimkilerin "burada kuş uçsa haberimiz var" dediği yerde öldürüldü.
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 07:17
Sayın Kiras, dünyayıyı yöntenler belli ki terörü bir yöntem olarak kullanmaya başladı. Teröristleri de çaresiz kıldıkları insanlarıın içinden seçiyorlar. Ama bu seçim ve organizayon olmasa çaresizlerin yıllarca terör yapacak gücü olmaz.
Güç 29 Ekim 2019 05:39
"IŞİD’in özellikle ülkedeki azınlıklara yönelik eylemleri batı dünyasında infial doğurunca ABD öncülüğünde uluslararası IŞİD karşıtı askeri koalisyon oluşturuldu." O Bati dunyasindaki infial, ayni merkezlerin ayni medya kartellerin kasıtlı ürettiği alğı idi. Tipki gece pkk/ypg formasi gunduz Işıd elbisesi giydirilen teroristlerin ayni merkezden yönetildigi gibi. Daha önce 8 defa öldürdükleri Bagdadi'yi süre düre vetirip 9'ncu defa Türkiye sınırında, Idlip'te öldürdükleri gibi. İsrail/Sionistler Batiyi kullaniyor. Turkiye Bagdadi'yi yakalayip canli yayin yargilamaliydi. Güç işte.
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 14:23
2
kurt adam filmi mi izledin sen? bu ne biçim uçmak böyle?
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 01:50
Birkaç hafta sussa rahat etsek. Trump gibi twit atsa ona da razıyım. Hergün otuz kanalda aynı anda görmekten gına geldi. Esimizi bu kadar görmüyoruz biz. Bugün 29 Ekim. Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun.
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 01:51
Anayasa Madde-1“Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.”
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 10:08
1
Bir de demokrasi olsa...
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 13:04
1
Papaganlar guzel terennum ederler
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 22:34
0
suriyenin de resmi adi SURIYE ARAP CUMHURIYETI
AGIR 29 Ekim 2019 01:32
''Bugün gerek IŞİD gerekse bizdeki PKK gibi yapıları besleyip büyüten ideoloji aslında nihilizmdir. Yani çaresizlik, ümitsizlik, öfke ideolojisi…'' isid'li Cihadi JON Guney Londra aksaniyla konusur kelle keserdi. isid'a caresizlikten mi katildi? T.C devletinin 100 uzerinde guvenlik gorevlisini katleden Abdi Cilo isimli teroriste ABD "genaral" diyor. O katil teroriste devlet baskani muamelesi yapiyor!? ABD butcesinden Pkk/Ypg'ye maas veriyor, "Suriye petrollerini pkk/ypg koruyacak" diyor. Caresiz olan ABD mi teroristler mi? yoksa siz mi?Gercekleri carpitarak teroristen daha agir suc islediniz!
külyutmaz 29 Ekim 2019 00:47
Sayın İbrahim Kiras. Benim bildiğim kadarıyla Liberal demokrasiyle yönetilen ülkelerdeki zevat hallerinden memnun.Kalkıp başka bir yere göç etmiyorlar.Göç bu ülkelere oluyor.Liberal demokrasi bunu uygulayanlara bir şey vadediyor ,uygulamayanlara ne yapsın.Yani bilet almayana nasıl piyango çıksın.Şu sol zırvaları bizim muhafazakarlar da tekrarlıyor ya ,deliriyorum.Batağa bulaşmış, yalan denizinde yüzen, insanların ölümü göze alarak kaçtığı yerler liberal demokrasiler değil.Uyanın.Gerçekle dövüşmeyin.
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 09:34
6
Hangi "sol zirvalar"!? Böyle takintili okumalara da ben kafayi yiyorum. Açikla!! Bizde bu fikirsiz, asagilayip bi sey konustugunu sanmalar yok mu?
külyutmaz 29 Ekim 2019 13:27
0
@09:34. Ben Sayın Kiras'ın düşüncesinin neden yanlış olduğunu kendi argümanımla eleştirdim.Siz ise ortaya bir karşı argüman koymadan, doğrudan beni eleştiriyorsunuz ve neredeyse hakaret ediyorsunuz.Bir düşünceniz varsa severek tartışırım.
Sabahattin 29 Ekim 2019 18:52
0
Çağdaş uygarlığın siyasi sistemi olan liberal demokrasinin Türkiye’deki hali üzücü. Derin devletin ve oligarşinin ödü patlıyor liberal demokrasiden. Büyümemesi için her yola başvuruyorlar.
musto 29 Ekim 2019 00:32
İnsanlar bilerek ölüme gidiyorsa orada bir sorun var.İskandinav ülkelerinde intiharı seçenlerin nedenleri farklı.Irak Afganistan Libya Suriye demokrasiyi getirenler işkenceler bombalar İnsanlık dışı davranışlar neticesi. ölümden ötesi yok ölürken yalnız gitmeyin sizlere bunu layık görenlerinde bir kısmını yanınızda götürün.İnsanlar çaresiz kalınca inancı düşüncesi görüşünde olalar ile birlikte savunma mekanizması geliştirir.90 yıllarda PKK yakıp yıkıyor öldürüyor.Devlet olmasa kaos olur.
musto 29 Ekim 2019 10:16
4
Sn.editör yorumun içeriği bozulmuş Hüdapar niçin kuruldu. Devlet asayişi milletin malını canını koruyamadığı adaleti sağlayamadığı dönem, oradaki insanlar PKK ve HDP karşı kendi savunma mekanizmalarını oluşturdular, Yasin börü, benzeri insanlar zılgıtlar eşliğinde linç ediliyordu.Bakın kısasa, kısas uyguladılar Hüdapar üyelerine pek dokunamıyorlar.
KARAR OKURU 29 Ekim 2019 00:04
Hasar kontrolu yaparak gercegi ortbas etmek mumkun degil. Bu isin basinda ABD ve AB Turkiye'nin ISiDe karsi askeri harekat yapmasini teklif etti. Turkiye kabul etmedi. 'Oncu piyadeniz olmayacagiz" sozunu hic duymadiniz, okumadiniz mi o gunlerde? Sadece o kadarla da kalmadi. ISiDe dis ulkelerden katilmak icin gelen yuzlerce insanin sinirimizi gecmesine izin verildi. Neden? ISiD'in YPG ile savasip yok etmesi ya da en azindan agir bir darbe vurmasi mi hesaplaniyordu? Buna emin olamayiz. Peki, ISiDin gucu kirildiktan sonra neden ISiDe karsi harekat yapmayi kabul ettik?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN