Back To Top
Aykırı fikirler bizi incitse de özgür olmalıdır

Aykırı fikirler bizi incitse de özgür olmalıdır

 - Son Güncelleme: 07.08.2019 Çarşamba 09:01
- A +

İfade özgürlüğü, tanımı itibarıyla, insanların düşüncelerini, hiçbir korkuya, baskıya ve tehdide maruz kalmadan özgürce ifade edebildiklerinde gerçekleşir. Dolayısıyla fikirlerin ifade ediliş biçimindeki üslup ya da adabı muaşeret kurallarına uygun olup olmaması herhangi bir sınırlama ve de hoşgörü konusu olamaz. Aykırı fikirler toplum tarafından kabul edilmeyebilir, hatta rahatsız edici de bulunabilir, ama bütün bunlar yasaklama ve sansür için gerekçe olamaz.

***

Unutmayalım ki bazı fikirlerin sisteme karşı olması, iktidar politikalarını eleştiri mahiyeti taşıması demokratik toplumlar için, aynı zamanda bir sağlık işaretidir. Ve çoğulcu kültürün ürünü olan demokrasilerde aykırı fikirlere biz katılmasak da, hatta tümden karşı olsak da bu fikirlerin hiçbir tehdide maruz kalmadan özgürce ifade edilebilmesi çoğulculuğun bir gereğidir.

Fikirlerin tartışılmadığı, ifade hürriyetinin önünün yargısal ya da idari tehditlerle kesildiği toplumlarda sivil toplum anlayışının gelişmesi mümkün değildir. Ne yazık ki bu tür toplumlarda yaratıcılığın, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin önü her zaman kapalıdır.

Çünkü bilimsel araştırma zemininin oluşabilmesi için çoğulcu toplumun kültürel ortamına ihtiyaç vardır.

Ancak böyle bir ortamda, her türlü önerme hayal ürünü bile olsa mantık, yöntem ve gözlem açısından tartışılıp değerlendirilmesine ve sonuçlar üretilmesine imkan sağlayacaktır. Kaldı ki yaratıcı fikirlerin ve buluşların ortaya çıkması da ancak kontrol altına alınmamış düşünce ve ifade ortamında mümkün olabilmektedir.

Bilim ve düşünce insanlarının aykırı görüşleri, eleştirileri zaman zaman toplumu incitebilir, hatta iktidarları rahatsız da edebilir. Ama kabul etmek gerekir ki eğer fikirlerin serbestçe dolaşımını engellersek, yeni yaratıcı düşüncelerin doğmasından ve dünyadaki bilimsel gelişmelerden de mahrum kalırız.

Bilim Akademisi İnsan Hakları ve Etik Komisyonu’nun,  akademisyenin imzaladığı “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildirinin ardından başlayan tartışma, gözaltı ve soruşturmalar hakkında yaptığı değerlendirmedeki şu ifadeler son derece ufuk açıcı:

“Bilim insanlarının düşünce ve ifadelerini sadece iktidarın, toplumun, bir ideolojinin vb. sınırların içine hapsetmeye çalışırsak, emin olunuz ki, hayatı kolaylaştıran birçok buluşa da elveda demeyi göze almamız gerekecektir. Fikir özgürlüğü olmayan toplumlarda yaratıcı düşünce olmaz ve eninde sonunda ekonomik gelişme de tıkanır. Biz halâ anne ve babalarımızın hayatlarını sürerken, ifade özgürlüğünü sınırlandırmayan yerleşik demokrasiler, (örneğin ABD, Finlandiya, İtalya, Şili, Güney Kore, Japonya, İngiltere, İsveç vb.) buluşlar yapmaya devam edeceklerdir. O zaman bizler, onların iktisadi düzeyini gıpta ile seyretmeye devam edecek, düşünen bireylerimizi yurt dışına beyin göçü olarak göndermeyi arttıracak, ülkemizin iktisadi gelişmesinden de feragat edeceğiz.”

Hal böyleyken, Anayasa Mahkemesi’nin akademisyenlerle ilgili verdiği “hak ihlali” kararı üzerinde koparılan fırtına gerçekten üzüntü vericidir. Her şeyden önce AYM’nin “terörü meşrulaştırmak” gibi bir ithama maruz bırakılması haksızlıktır. Çünkü AYM’nin bu konudaki ifadeleri son derece açıktır: “Ülkenin bir bölgesinde terör örgütü mensuplarınca açılan hendeklere ve silahlanmaya müdahale eden, bu anlamda da terörle mücadele eden devleti halka ‘katliam’ ve ‘işkence’ yapmakla suçlayan bir açıklamaya katılmak elbette mümkün değildir.”

İmzacı akademisyenlerin PKK’yı hiç eleştirmeyip, devleti ‘katliam’la suçlaması kelimenin tam anlamıyla aymazlıktır. Ancak AYM’nin de belirttiği gibi “Terörle etkin mücadele, terörizmin yıkmak istediği demokratik hukuk devletinin temel ilkelerini koruyarak yapılabilir.”

***

Bilim Akademisinin değerlendirmesinde yer verilen şu örnek son derece dikkat çekicidir. 11 Eylül 2001’de New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nin bulunduğu İkiz Kulelere yapılan el-Kaide saldırısı sonrasında Colorado Üniversitesi beşeri bilimler profesörü Ward LeRoy Churchill, hükümetin izlediği dış politikayı ağır bir dille yeren, özellikle kışkırtıcı bir dizi yayın yapmıştır. Nazi savaş suçlusu Eichmann’ın adını kullanarak, ikiz Kulelerde çalışan mali sektör elemanlarını “küçük Eichmannlar” diye nitelendiren Churchill; ABD dış politikası hakkında da “soykırıma eğilimli emperyalizm” tabirini kullanmıştır. Bunun üzerine Colorado üniversitesi Churchill’i işten çıkarmış ve uzun bir hukuki itiraz süreci sonunda da işine geri dönmesine mahkemelerce izin verilmemiştir. Ancak Churchill Amerikan politikasına ve sistemine yönelttiği eleştirel ifadelerden dolayı terörü övme veya ABD devletine hakaret gibi bir suçlamayla ne tutuklu ne de tutuksuz olarak yargılanmamıştır.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 10:34
PKK eleştirilmez mücadele edilir.Attığı her adım takip edilir.İlişkiler ağı izlenir.Operasyonlar yapılır vs.Yapilan tüm işlemler hedefini bulmalı. Ancak hedefin dışındaki insanların zarar görmemesi için çok dikkatlice davranılmalı. Dikkatsizlik eleştiriliyorsa bu hoş görülmeli. Vicdanları yaralayan durumlar tedavi edilmeli.Eleştiriler fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilmeli.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 16:05
0
Meşru olan eleştirilir.
Hasan 08 Ağustos 2019 18:01
Her aykırı fikir özgür olabilir mi? Mesala aykırı fikirlerin özgür ifadesine aykırı olma fikri özgür olabilir mi? Yoksa pazarda her şeyi satmak serbest olmadığı gibi fikir ortamında da her aykırı fikrin serbest olmaması mı gerekiyor? Bir de aykırı fikirlerin özgürce dile getirilmesi bir ilke ise incitmemekte bir ilkedir; fikirler mümkün olduğu kadar incitmeden, acılara acı katmadan dile getirilmeli ama ikisinden birini seçmekten başka çare yoksa tabi ki fikirin özgürce ifadesi öncelikli olmalıdır; gelişmek acısız olmaz çünkü...
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 21:47
Bir akrabam esarpi yuzunden universiteden atildiktan sonra kendisi soyle demisti: Islamiyet iktidara gelecek o zaman Turkiyede hak, hukuk ve adalet gelecek. Ama AKP iktidara geldikten sonra AKP ve sisteminden nefret eder hale geldi. O akrabam AKP den nefret etmeye basladi. Bu akrabanin kendisi ve cevresi tamamen anti AKP li oldular. AKP Ak dedi ama Kara oldu. Hak dedi hukuksuz oldu. Adalet dedi adaletsizligin en buyugunu insanlara yasatti. Allah ulkemizi ve milletimizi AKP ve rejiminden korusun.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 21:29
geçmiş dönemler, bu ülkede okuma yazma oranının daha düşük olduğu dönemler. Ama, okuma yazma oranının en düşük düzeyde olduğu dönemde bile bu kadar moron yoktu. Konuyu anlamamaları bir vakıa, konuyu eleştirirkenki getirdikleri gerekçe ayrı bir vakıa. Hangi reklam arasında bu moronlar ortaya çıktı bilemiyorum.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 19:27
"İmzacı akademisyenlerin PKK’yı hiç eleştirmeyip, devleti ‘katliam’la suçlaması kelimenin tam anlamıyla aymazlıktır." Aynen katılıyorum. Ama bu bizi incitmemeli. O zaman incinmenin sınırlarını çizmek güçleşir,isteyen istediği kişiden tahrik olmak için bahane aramaya başlar.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 19:17
Bunları yazan kafa, Müslüman bir kafadır. İslamcı bir yazardan böyle düşünceler işitmek mümkün değildir. Müslüman Mehmet Ocaktan, eline yüreğine sağlık.
Mustafa ALSANCAK 07 Ağustos 2019 18:11
Akademisyenlerin deklarasyonunda Allah için tek kelime ile PKK TERÖRÜNÜ KINAYAN bir şeye rastlanmamış olması milletin sinirlerini bozmuş oldu. Hükümeti ve onun politikasını eleştirebilirsin ama milletin kanını emen canavarlara dokunmazsan işler değiştiği gibi aynı anda bu topraklar için her gün verdiğimiz şehitlerin kemiklerini sızlatırsınız. Bu millet ana kuzularını devletin emrine verip bu topraklar için gerekirse canını seve seve vereceksin diye ağıtlarla Askere yolluyor. İnsan biraz olsun her gün Albayrak’a sarılı gençcecik Mehmetçikleri toprağa verdiğimizi düşünerek PKK’ya lanet okurdu.
B 07 Ağustos 2019 17:49
Bilim insanı biz bu suça ortak olmayacağız gibi saçma sapan bir laf etmez. Elektriği icadeder. Nükleer enerjinin kullanım alanlarını bulur. Dizel motoru icadeder. Uçaklarda radar sistemini geliştirir. Bu soytarılar mı bilim insanı.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 19:28
2
Mucitle bilim insanını karıştırmışsınız.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 20:29
0
devlet memuru suç işlemez mi yani? layüsel mi memur?
kararlı karar okuru. 07 Ağustos 2019 14:19
MEHMET BEY BEN DE BU REJİME,KEMALİZME,LAİKLİĞE VE ANAYASAYA KARŞIYIM.AMA BİR ALLAHIN GÜNÜ İNSANLARI TERÖRÜ SEVMEYE YÖNELİK BİR SÖZ SARFETMEDİM.DEMOKRASİYİ SAVUNUYORUZ DİYE KCK YI MEŞRULAŞTIRMAYA YÖNELİK HER BİR BEYANAT BİR TERÖR SEVİCİLİKTİR.ART NİYETLİLİKTİR.BU İŞ BU KADAR BASİTTİR.BATIDA HİÇ KİMSE DEMOKRASİ ADINA İŞİDLİLERİN EYLEMLERİNİ MEŞRU GÖSTERMİYOR.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 17:46
1
Bir fikir teroru savunuyormu, tesvik ediyor mu buna bagimsiz yargi karar verir (varsa tabii)
AİHM nin 1976 Handyside (İngiltere) kararı,düşünce ve ifade hürriyetinin sınırlarını çizmekte,çoğunlukta öfkeye sebep olan düşünceler de "düşünce ve ifade hürriyetinin" koruması altındadır demektedir.2009'daki "Batasuna" kararında da şiddeti öven anlayışlar mahkum edilmektedir.Bu diğerlerinin korumak içindir...Hayatım boyunca şiddet ve silaha karşı çıkmış birisi olarak,şiddete hayır,çoğulculuğa evet diyorum ben de.Ve kendimi de böylelikle korumuş oluyorum!
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 09:52
"Cumhurbaşkanı denince , bize Allah gibi geliyor , yanagımızı oksadı Akp li olduk" demiş Mehmet Agar' ın , Akp'den yeni seçilmiş oğlu. Bunlar bizim hiç hoşumuza gitmiyor ama herkesin onursuz olma , yaltaklanma , hatta başka bir insana tapma , onu Allah gibi görme hakkı vardır. Bu tarz seylerin sineye cekilmesi , buna dava adı verilmesi, samimiyetsiz gelse de , yine de haktır. Yalan söylemekte bir haktır. Hersey , hersekil konusulmalı ki , Bunlara karsı toplumsal kabuller ve karşı refleksler gelişsin.
Türk oğlu ! 07 Ağustos 2019 08:48
Sayın yazar silaha/şiddete bulaşmayan ve övmeyen, baskı unsuru olmayan bütün fikirler özgür olsun. Türkiye de her kesim sadece kendine özgürlük istiyor. Bildiriyi yazanlar Pkk'ya en ağır eleştiriyi yapabilseler ve dışlayıp karşı durabilselerdi, bu kadar büyümezdi olay. Katilleri överek destek çıkıp, sonra da özgürlük isteyemezsin. Sen elindeki silahla özgürlük savaşı verdiğini söylersen, ben de elimdeki silahla çıkarım karşına. Savaşın olduğu yerde fikirler değil, silahlar konuşur. Bırak silahı, konuşalım. Silahı bırakmıyorsan özgülük isteme. O zaman vuruşuruz güçlü olan kazanır.
Muhtefi. . 07 Ağustos 2019 12:45
0
Katılıyorum Fazlasıyla!.Mesela Baklavacilar şehrin göbeğinde Arabayi(hane sayılır ) Alikoyuyor üstünde tepiniyor, Kırıyor. Vicdanları tatmin eden Karar çıkmalı, çıkmalıdır.Bekliyoruz.Semdilinin köyünde, Keşanin köyünde veya Muğla, Artvinde Masum,Mahzun Zalime seni yarin Devlete sikayet edecegim deyip rahat uyuyorsa. Asla sorun olmaz. Memlekette Zalim rahat uyuyorsa Yandi Gülüm Keten Helva.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 04:23
Yazdıklarının her kelimesinde haklısın ama Türkiye’de ortalama vatandaş düşünce özgürlüğüne inanmaz. Dayak atmak, sokak ortasınd bıçaklamak bile aykırı görüşler söylemekten daha makbuldür.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 02:08
Burada yorum yazanlardan bir kısmı özgür düşünce istemiyorlar. Böyle bir ihtiyaçları yok. Hakim otoritenin yanındayız zaten, bize bir kısıtlama yok ve olmaz sanıyorlar. Otorite değişince ne yapacaklar peki. Ya da bir gün sizler gibi, ''ama bu sefer yanlış oldu '' demeyecekler mi hiç. Hiç karşı çıkamamakla Kula kulluk etmenin ne farkı var peki
Hangi fikir?.. 07 Ağustos 2019 01:22
Teröristi hoş görmek, teröriste destek vermek dünyanın hiç bir yerinde fikir değildir.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 11:00
4
Devleti eleştirmeyi, teröriste destek olarak sunmak tipik bir faşizm örneğidir.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 12:33
3
Teröristlere destek vermek devleti eleştirmek değildir.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 13:36
3
İyi de o bildiride teröriste destek yok. Devlete eleştiri var sadece. Katılırsın katılmazsın ayrı. Devleti eleştiriyorsan aynı zamanda teröristi de eleştireceksin diye bir mantık olmaz. Terörü ve şiddeti övmediği sürece istediğini eleştirir.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 20:25
1
13.36, Bildiri devletin teröre mani olmasını aşağılıyor. Teröre arka çıkıyor. Medya yolu ile yardım ve yataklık ediyor. Teröre taraf olmak, şiddet içermese bile fikir özgürlüğü kapsamında düşünülemez.
musto 07 Ağustos 2019 00:55
Halkının nerdeyse üçte ikisi günlük gazete dergi okumuyor geçim derdi iş bulabilmek evine ekmek götürmek kira elektrik vb ödemek okadar zorlaştıki bunlarla baş edip günlük olayları takip edebilmek her baba yiğidin harcı değil.Bu iktidar ülkeyi bu hale getirdi devamlı yardıma ianeye muhtaçsın eğitimli eğitimsiz farketmiyor.Yeterki yeni bir çıkış yolu görürse korku duvarını aşar iktidarda istediği kadar yasa yapsın ülkeyi açık cezaevine çevirsede umudun ve değişimin önünde duramaz.
Menderes YILDIRIM 07 Ağustos 2019 00:11
Mehmet Bey; Aykırı Fikirler bizi incitse de özgür olmalı demişsiniz. Elbette Aykırı ses bana göre LEZET' tir. Beğenmek zorunda değiliz ama CEBİR ve ŞİDDET olmadığı sürece dinleyebiliriz. Ben aykırı fikirlere + seslere değil, bilerek ve isteyerek inatla YANLIŞI + HATAYI + SUÇU + SUÇLULARI + OLAYLARI + LİDERLERİ + PARTİLERİ + İNSANLARI + Vb. SAVUNANLARA takılıyorum. Mehmet Bey, TV lerdeki eski açık oturumlara katılanları hatırladıkça YALANI + SUÇLUYU + SUÇU + PARTİYİ + KİŞİYİ + LİDERİ + REİSİ + Vb. savunma şekillerine takılıyorum. Ya Siz? Saygılarımla
Muhtefi. . 07 Ağustos 2019 00:11
Ahlak ne kadar ZIRVE'ye çıkarsa o kadar Sorun azalır.!..ve Dogal Baskıcı bir hal alır karsi(teror vb) tarafta.Mecburdur karsi Taraf BOYUN EGMEYE..baska da caresi olamaz..Butün kötülüklerin Anası AHLAKSIZ ve ADALETSIZLIK'ten oluşur. Terör vb Virüsler ADALET ve AHLAK'in açığında çalışır.Kendine Zombileri bu açıktan devşirir..Demez ki ben sana Sonu belirsiz ve Ölüm olan hayat vaad ediyorum.suslerde, süsler.:)) Sevgili Peygamberimiz Adalet ve Ahlak Timsalidir..Hayat bu iki prensip uzerinde durur. Bozulduğu an.yıkılır. !.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN