Back To Top
Hukukun üstünlüğü olmadan güçlü ekonomi zor

Hukukun üstünlüğü olmadan güçlü ekonomi zor

- A +

Türkiye ekonomide, dış politikada ve siyasi istikrar anlamında ciddi bir sıkışmışlık yaşıyor. Siyasetteki negatif dalgalanmalar ve ekonomideki belirsizlikler yüzünden yerli yatırımlar durma noktasına gelmiş bulunuyor. Demokratik görünürlüğümüz ve hukuka olan güven zafiyeti yüzünden, emlak alımı için gelen bir kaç Arap yatırımcıyı saymazsak, hatırı sayılır yabancı yatırımcının geldiğini söylemek ne yazık ki pek mümkün değil. 

Maalesef, zaten kırılgan olan demokrasimizin görüntüsünü 31 Mart seçimleriyle daha da negatif hale getirdiğimiz için Türkiye özellikle yabancı yatırımcı nezdinde güven kaybetmiş, YSK’nın hukuki meşruiyeti tartışmalı iptal kararıyla da bu kanaat daha da güçlenmiştir. Galiba bu gidişle “dış güçler”den tümüyle kurtulacağız, artık bizimle uğraşamayacaklar! 

Oysa Türkiye ikibin öncesinde siyasi istikrarsızlığın kronikleştiği, yargıya güvenin kaybolduğu dönemleri yaşamış ve bunun bedelini ağır ödemiş bir ülkedir. İşte o günkü Türkiye’deki demokrasi kalitesinin düşüklüğü, insan hakları ihlalleri ve yargıya olan güven kaybı toplumu yeni arayışlara itmiş ve esas itibariyle de bu arayış AK Parti’yi var etmiştir. 

Her ne kadar bugün yaşanan zaafların arkasında bir takım iç ve “dış güçler” aransa da, aslında demokrasi kalitesi yüksek, hukukun üstünlüğünün egemen olduğu bir ülkede bu tür “siyaset mühendisliği” benzeri planların işlemesi mümkün değildir. Bunun en somut kanıtı, bizzat AK Parti’nin var oluş hikayesidir. 

Çünkü AK Parti, ‘kendini dünyadan tecrit eden bir ulusal sistemin uzun süre ayakta kalmasının mümkün olamayacağına’ inanarak yola çıkmış ve gerçekleştirdiği reformlarla da bunu kanıtlamış bir partidir. Nitekim o gün ortak akılla inşa ettiği ilkeleriyle de bunu bütün dünyaya ilan etmiştir, işte o ilkelerden bazıları: 

“Partimiz hukukun üstünlüğüne dayalı yönetim anlayışının teminatı olacaktır. Ülkemizde yaşanan krizlerin temelinde, evrensel normlara uygun bir hukuk devleti ve adalet sisteminin eksikliği yatmaktadır. Demokratik bir hukuk devleti anlayışını hayata geçiremeyen ve adalete güveni tesis edemeyen ülkelerin, ekonomik yönden kalkınması da mümkün değildir.”  

Bugün AK Parti’nin bu reformist kimliğine dönmesini isteyenleri ihanetle suçlayanlar için bu ilkeler adeta bir cevap niteliğindedir. 

Dün olduğu gibi bugün de Türkiye için çıkış yolu bellidir; işleyen ve kalitesi yüksek bir demokrasi, bağımsız ve tarafsız bir yargı ve de hukukun üstünlüğünün tesis edilmesi... Bu ilkeleri hayata geçiremeyen bir ülkenin kalkınması ve refah üretmesi mümkün değildir. 

Artık kendi başarısızlıklarımızı bir takım afaki güçlere havale etmekten vazgeçelim; hamaset üreterek, eski Türkiye’de olduğu gibi memleketi “beka” meselesine kilitleyerek toplumun refah düzeyini yükseltemeyiz, eğitimin kalitesini arttıramayız, özgürlükleri genişletemeyiz ve ülkeyi yabancı yatırımcı için cazip hale getiremeyiz. 

Eğer sorunlarımızı özgürce tartışabilirsek, çözüm üretme kabiliyetimiz de o oranda yüksek olacaktır. Dolayısıyla tartışmaktan, eleştirel düşünceden korkmamak lazım. Bu konuda, geçtiğimiz hafta TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu’nun (YİK) açılışında bir konuşma yapan Tuncay Özilhan’ın şu sözleri son derece ufuk açıcıdır: “Demokrasi işler kılınırsa, hukukun üstünlüğü tesis edilirse, eleştirel düşünmenin önünü açan bir eğitim reformu yapılırsa, ekonomimizin performansı yükselecek... Biz bu nedenle ekonomi derken demokrasi diyoruz; yargı bağımsızlığı diyoruz; hukukun üstünlüğü diyoruz; insan hakları diyoruz; akademik özgürlükler diyoruz; liyakat diyoruz; ifade özgürlüğü diyoruz.” 

Eleştirel düşünceden hoşlanmayabiliriz, eleştiriler zaman zaman canımızı da sıkabilir, ama unutmayalım ki hukukun üstünlüğüne dayalı sağlam bir demokrasi inşa etmeden güçlü ve büyük Türkiye hayali sadece bir hayal olarak kalmaya mahkumdur. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
m. gökduman 22 Mayıs 2019 23:13
dediğiniz fikirlere katılmamak elde değil .fakat küçük bir örnekleme yapacak olursak sadece Dursunbeyde bu dediklerinizi anlayacak ve inanacak kaç kişi çıkar acaba !
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 21:41
Az önce açıklanan gerekçeye göre, YSK, İstanbul seçimini çalma kararında, referandumda sayısız mühürsüz oya onay vererek AKP'nin çalıntı atla Üsküdar'ı geçmesine göz yuman başkanını bile ikna edememiş.
Sayın Ocaktan'ın dediği gibi;ikibinden önce bir takım olumsuzlukların(istikrarsızlık,yargıya güvenin azalması,yandaşa peşkeş,demokrasiden uzaklaşma vs.)sonucunda Ak P. kurulup iktidara geldiyse,aynı olumsuzlukların(daha da fazla)bu gün de nüksetmesi sonucu,,yeni bir partinin kurulmasını kaçınılmaz kılmaktadır.Çünkü bu saatten sonra Ak P.nin kuruluş ayarlarına geri dönmesi,devenin iğnenin deliğinden geçmesi kadar muhal.O açıdan yeni partinin kısa zamanda sahaya inmesi,demokratik bir zorunluluk.
Vatandaş Adem 22 Mayıs 2019 19:45
Ysk'nin İstanbul'da seçimin iptali ile ilgili gerekçeli kararı ;ülkemizde hukuk ile gugukun yer değiştirdiğinin,dün YSK hakimlerinin hayır dediklerine bugün evet dediklerinin ve hukukun ölüm ilanidir.Halkimizin basi sagolsun.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 18:37
Ülkemizde talimatlı kararlar veren yargıçlar ve seçimle iktidara geldikten sonra halkı malı gibi gören erdemden yoksun,küçük hesaplar peşinden koşan siyasiler olduğu müddetçe bir tık ilerleme iamsımız yok.
Ekonomi için yaptırım gücü mü, hukukun üstünlüğü mü? Yaşadığımız dünyada söylediklerinizin bir karşılığı yok. Demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü milletin karnını doyuracak karavana kazanı gibi takdim ederek bu kavramalara zarar veriyorsunuz...
karar 22 Mayıs 2019 15:26
başlarken icazet istediklerine ne söz vermişlerse onların hepsini taviz vermeksizin yerine getiriyorlar.planlarında hiçbir sapma yok.bize hep ileri tarhli hedefler gösteriyor ve canbaza bak canbaza yaveleriyle meşgul ediyorlar.proje güya bizim ferasetimize rağmen sona doğru gerçekleşiyor.
avukat ertan 22 Mayıs 2019 14:11
Amerika'da hakimlere ve savcılara devlet başkanı bile karışmıyor Çünkü yetkileri büyük dokunulmazlıkları var Amerika'da hukuk ve adalet o kadar gelişmiş ki bir savcı bir hakim başbakanı başkanı bile yargılayabilir mahkemeye çağırabilir bizim ülkemizde ise savcılar Hakimler AKP ilçe başkanlığından seçildiği için Erdoğan'ın talimatıyla görev yapıyorlar Bu sebeple Türkiye'de adalet ve hukuk artık yok Türkiye'de tek adam rejiminin yönlendirdiği hakimler ve savcılar var
Aydın’ın Efeler ilçesinde evlenme teklifini kabul etmeyen kadını başından pompalı tüfekle vurarak öldüren, ardından kendisini de vuran evli adam hastanede hayatını kaybetti.
METİN P. 22 Mayıs 2019 13:29
Hukukun üstünlüğü için temel ilkeler:Seçim barajı sıfırlansın.Her parti kazandığı milletvekili oranında mecliste temsil edilsin.Herkes bir başkasını din,dil,ırk,mezhep ve meşrep farkı gözetmeksizin tahammül etmeli.Gayri müslimlere sağlanan kolaylıklar müslümanlar için gösterilmeli.Dine hakaret ve baskı kalkmalı ve müminler özgür bırakılmalı.Çok köklü bir hukuk reformu yapılmalı.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 23:15
4
13:29, Muhalefet toplumu kendinden ibaret sanıyor... Tam Yahudi mantığı...
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 13:00
Iki yüzlü avrupa hayranlığı bitmez tükenmek demokrasi aşkı vallahi bu batıl düşünce seni yiyip bitirecek çin cok gelişti demokrasi varmi yok.abd de demokrasi varmi yok almanya da varmi yok örtü yu yasakla multeci ye su bile verme elinden binlerce müslüman ve afrika nin kanı gözyaşı olsun amma yine de demokrasi olsun
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 14:13
0
Cin cok gelismedi. Cin insan gucunu uretimde kullaniyor. Senin bir tlye urettigini 1 kurusa uretiyor. Ama git gor cinde insanlar nerlerde ne sekilde yasiyor. Ben gordum ordan soyluyorum. Cinde pislik , hava kirliligi , hastaliklar hat safhada. Almanyada cem evi var , cami var , havra var , yanyana kardes kardes yasiyorlar. Turk artisi var nazi partisi var antisiyonist var hepsininde konusma imkani var . Sen emperyalizmle demokrasiyi birbirine karistiriyorsun bence. Evet amerikada bir anti demokratiklesme sureci var ve bedelini odeyecekler . Tarihi tecrubeler bunu ortaya koyuyor.
avukat ertan 22 Mayıs 2019 14:18
0
Senin o kötü dediğin Avrupa'da Amerika'da hakimler savcılar tarafsız kararlar veriyorlar devlet başkanlarını bile yargılayabilir yorlar hukuk ve adalet o ülkelerde el üstünde baş üstünde tutuluyor Sen kendi ülkene Bak kendi ülkende AKP ilçe başkanından Savcı yapılıyor bunların verdiği kararlarda Adalet mi aranır Erdoğan'ın önünde ayağa kalktım cübbelerin deki olmayan düğmeyi iliklemeye çalışan Hakimler ve savcılarla bu Yüce kalkılır mı Adalet olur mu bu ülkede tabii ki olmaz
E.K 22 Mayıs 2019 12:16
Harika bir yazi.. Her cumlesi anlamli... Mesurlugu tartisilan secim iptali ulkenin zararina olmustur..Kim kazanirsa kazansin ulkenin imaji kaybetmistir... Akp bir umit idi. .. Bir halk hareketiydi..Ancak sahislarin ihtiraslarina kurban edilmek uzere bu hareket... Sahislar fanidir...Kurumlar ve hukuk daimi... Akp hal-i hazirdaki konumu ve durumu itibariyle ulkeyi daha iyi yarinlara tasiyacak vizyon ve yapiya sahip degil...Tekellesen ve iktidar cigirtkanligi yapan basina bakmayin.. Sn Erdogan'in otoriterlesen egilimi icte ve dista iyiye isaret degil..!
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 12:13
Ne hakkı, ne hukuku... Evrensel hukuk değerleri mevcut iktidarın umurunda bile değil. Sırf bu değerlere tabi olmamak için Avrasya cenahına yanaşıyoruz.
Doğru şeyi yanlış bir nedenle savunmaya devam ediyorsunuz. Hukukun üstünlüğü ve demokrasi günümüz dünyasıda ekonomik bağımsızlık için yeyerli değildir.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 11:54
Mehmet bey, siz nasıl " dava " mensubusunuz ? Hukukun ve demokrasinin tam anlamıyla egemen olduğu, insanların tüm hak ve özgürlüklerini serbestçe kullanabildikleri, yönetenlerin milletin hazinesinin ve varlıklarının üzerine titrediği bir ortamda " dava "nın yaşayamayacağını bilmiyor musunuz ?
Alaeddin 22 Mayıs 2019 11:23
Çin'in hızlı büyümesi bir catch-up (yakalama) büyümesidir. Kişi başı geliri hala çok düşük. Otoriter rejimler catch-up büyüme sağlayabilir ama kalıcı ve sürdürülebilir olmaz. Kalıcı ve sürdürülebilir büyüme ancak hukuk, demokrasi ve kurumsallaşma ile olur. (bkz Japonya vs ABD vs İspanya)
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 11:14
Ülkenin gündemi seçim değil ekonomi olmalıydı. İstanbul'u kaybetmemek uğruna ülkenin ateşi körüklenmemeliydi. Ben anlamıyorum YSK, İl İlçe kurullarını atayan bizken nasıl dört pusuladan biri çalınıyor. Bunun mantıklı açıklamasını yapamadılar, yapamayacaklar. Hal böyleyken demokrasinin gerektirdiği gibi sonuca saygı gösterip ülke sorunlarıyla ilgilenmeleri gerekiyordu. Gerçekten çok kötü durumdayız artık dayanacak gücümüz kalmadı. Rabbim vatanımı ve milletimi bu sıkıntılı günlerden bir an önce kurtarır inşAllah.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 11:17
Hukuk var mı ki ya da kaldı mı üstünlüğü olsun
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 10:52
Adalet olmayinca huzur olmuyor, refah olmuyor. Gerginlik artiyor. Peki siradan vatandas bunu goruyorda o meshur danismanlar, tecrübeli siyasetciler, toplum mühendisleri! vs görmüyor mu?
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 10:45
Hayali cihan değer. Biz yüzyıllık hayale daldık. Uyandırmayın.
Böylece bir dönemin daha sonuna geldik.Artik DİN i rahat bırakın kullanmayın.İNSAN ve insanlık adına yapacak birileri çıksın hukuk ve ekonomi dahil her alan ona göre düzenlensin.Hırsízlık(her türlüsü ..sadece para çalma diye düşünürsek komik olur.fetoyu gönderdik deyip başka fetoleri doldurmak yeni hırsızlar turetmektir) bu kadar ileri boyuttayken bu imkansız ama umut fakirin ekmeği ne yapalım.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 10:34
Bir apartmanda yasayan sakinler gibi dusunmeliyiz ayni ulkede yasamayi. Apartman yonetimi gibi ulke yonetimi olacak, sakinlerden aidat toplayip apartman gibi ulkenin duzeni icin harcayacak. Guvenlik, temizlik, hizmet alimi, bayramlasma apartmandaki mantikla ilerleyecek. Herkes ev sahibi, kimsenin kimseye tahakkumu olmamali, herkes herkesin hakkina saygi gostermeli. Apartman yoneticisi de bir sakin sadece, tum apartmanin sahibi degil. Apartman yoneticisi secerken baktigimiz hususlara ulkeye yonetici secerken de bakalim lutfen.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 14:49
0
Bende bu örneği veriyorum. Anlaması anlatması kolay.
Muhtefi. . 22 Mayıs 2019 10:29
Hukuk Üstünlüğü Kitaplarda yazmaz, Marketlerde Satılmaz.İthal edilirse Kışın üşütür yazın Terletir. Denedik.!Teeeee Dedeler Zamanında. Dediler bize Batidaki Komsular..Tanzimat fermanlari dedik olmadı..Istilah dedik tutmadı Mesrutiyetler Açtık yürümedi. İnkilaplar, reformlar :)))...Hukuk etimoljisi= Hak ,haklar,,Birileri akşama, sabaha Hukuk yaptım,yazdım Vatandaş gel tad desen olmaz. Yürümez...!ilk önce Hak'ka,Haklara saygı Trafikte,Okulda,işte ama heryerde Hakki ,Hakları üstün tutmak Medeniyet yolu budur..!
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 11:24
0
Cok dogru, hak hayatin icinde sadece yargida degil, icsellestirilmeli, ozumsenmeli. Gunluk hayatin her noktasinda, her iliskide hak var.
METİN P. 22 Mayıs 2019 09:42
EKONOMİNİN DÜZELMESİ İÇİN İKTİDAR CİDDİ BİR ŞEKİLDE MUHALEFET,SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI VE EN ÖNEMLİSİ AKADEMİK DÜNYA İLE OTURUP İŞBİRLİĞİ YAPMASI LAZIM.AKSİ TAKDİRDE İDEOLOJİK VE SİYASİ TARTIŞMALARLA EMEK VE VAKİT KAYBI YAŞANIR VE BU BÖYLECE SÜRER GİDER.
METİN P. 22 Mayıs 2019 09:41
Hukukun üstünlüğü Türkiyede darbe ürünü anayasanın değişmesiyle mümkündür.Bunu unutturmak için Türkiyedeki muhalefet ellerinden geleni yapıyor.Bunu yapmak yerine hakaret,gerginlik,iftira ve ayak bağı olma politikası güdülüyor.Muhalefet gerçek manada görevini yerine getirmediği müddetçe bu olumsuzluklar devam edecek gibi.İktidar bunlara cevap yetiştirmek yerine ve çok konuşmak yerine ülkemizin meselelerini ciddi bir masaya yatırmak zorundadır.
Takipci 22 Mayıs 2019 09:18
'Karakolda doğru söyler, mahkemede sasar' sozunu hepimiz biliriz. Ak Parti en bastan beri böyledir, ne demişse tersini yapmis, ne yapmissa tersini söylemiştir.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 09:10
Zor dostum su üstüne yazı yazsan kalır mı?
METİN P. 22 Mayıs 2019 09:02
Mehmet Ocaktan;hukuk mukuk diyorsunuz da bildiğim kadarıyla hukukçu değilsiniz ve bu konuda söylediğiniz şeylerin içini dolduramıyorsunuz.Hukukun kaynağı,sınırları,yöntem ve felsefesi hakkında bir cümle yazamıyorsunuz.Hep aynı şeyleri okuya okuya gına geldi.Artık bir alternatif gösterin veya başka şeyler yazın.Mesela bir tatil günü çoluk çocuğunuzla birlikte bir piknik alanında gördükleriniz ,hissettikleriniz ve izlenimlerinizi yazabilirsiniz.Toplumsal yozlaşma ve ahlaki çöküntü yaşayan toplumlar için görüşleriniz nedir?
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 08:54
İlahi Mehmet Bey; "hukukun üstünlüğü" ifadesi bugün ne anlam ifade ediyor ki?28 yıllık bir hukuk insanı olarak ilk defa bendeniz bir gerekçeli kararı merak etmiyorum desem..Şaka gibi 200 sayfadan söz ediyor arkadaşlar inanamadım.Bir gerekçe ne denli uzunsa,bu işin içindekiler iyi bilirler ki vaziyet o kadar kötüdür.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 08:49
Bu sabah itibariyle, Türkiye’nin CDS primi 488,60, Almanya’nın 11,26, Japonya’nın 22,48. Bu şu demek : Dünyanın iflas riski en yüksek ülkelerinden biriyiz. Ülkem dış kredi pazarında, Almanya’dan, Japonya’dan % 5 daha fazla faiz öderse, BELKİ, para bulabilecek. Yani dövizli krediye, Almanya’dan, neredeyse ÜÇ KAT FAZLA FAİZ ödeyerek ulaşabileceğiz. Bu, torunlarımızın bile belini bükecek bir orandır. Bu, millete, etkisi uzun yıllar sürecek bir yük taşıtmaktır.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 11:49
0
KAFKASYALI, dünkü borç yükünden değil, bugün alacağımız paranın maliyetinden bahsediyorum. Bir zamanlar bizim de CDS primimiz makul oranlardaydı. Ne zaman ki, ülkenin/rejimin/sistemin temel taşlarını yerinden oynattık, her şeyi tek elde topladık, herkese kafa tutmaya başladık, hapishaneleri masumlarla doldurduk, seçim çaldık, kısaca, -aksak da olsa- hukukun üstünlüğüne dayalı demokrasimizin çanına ot tıkadık, işte o gün, bu hale düştük.
KAFKASYALI 22 Mayıs 2019 10:38
9
08:49, o yük bugün binmedi sırtına, Bağdat, Hicaz demiryollarını ve Haydarpaşa garını Alman'a yaptırmak zorunda kaldığın günlerde bindi. Sonra, Alman, Mersedes, BMW, Volkswagen yapıp satarken, senin Koç ve Sabancılar onlara acenta olmayı tercih ettiler. Fiat'ın Avrupa'da satılmayan modellerini Murat, Şahin, Kartal diye millete sattılar. Resmi doğru okuyalım yoksa bu kısır döngüden ebedi billah kurtulamayız.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 08:33
Ülkemizde pek çok iş usulsüz olarak yapılmaktadır (yolsuz demiyorum dikkat). Bağımsız ve güçlü bir hukuk sistemi olduğunda mevcut iktidar işine geldiği gibi hareket kabiliyetini yitireceğinden HSK yoluyla yargıyı da tahakkümü altına aldı. Binbir zahmet oluşturdukları dikensiz gül bahçesinden kolay kolay vazgeçmeyeceklerdir.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 08:28
Reis'in beka sorunu var. Bu sorun yuzunden tek adam rejimi kuruldu. Tek adam rejimlerinde hukuk olmaz, demokrasi, insan haklari olmaz. Disardan yatirim gelmesin, Turkiye izole olsun, icine kapansin, ekonomi coksun. Bu sorunlar onemli degil simdi. Istanbul'da avanta kapisi kapanabilir, bu daha buyuk bir sorun su anda.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 11:36
0
öyle deme tam bağımsız oluyoruz. batının kölesi olmaktan kurtulduk ne istersek yapıyoruz. münbiçe gireriz istesek mesala, efendiliğimizden girmiyoruz. abd şirketlerini ülkeden kovarız istesek ama efendiliğimizden kovmuyoruz. abd silahlarını yakarız ama ayıptır diye yapmıyoruz. kimliğimizi koruyoruz, mis gibi camilerimiz, saraylarımız var, batı köleliği zamanında mümkün müydü cami yapmak saray yapmak. italyanlara, korelilere yaptırdığımız yerli ve milli köprülerimiz havalimanlarımız var. gözünü aç, bu eziklikten kurtul. kendin ol.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 06:45
17 yıl sonra biz nerede yanlış yaptık diye soruyorsunuz ama, krediniz bitti Mehmet Bey. Millet aç, işsiz, tencere delindi. Başka bir parti ismiyle Ak Parti-ikinci sezonu izlemeye kimsenin tahammülü yok.
Şakire bir çay 22 Mayıs 2019 03:35
Nerede o eski Ramazanlar, nerede o eski Ak parti. Nerde o eski mücadeleci cefakâr, vefakar, gençlik ve ülküsü... Her gecen gün arayacağız gençliğimizi... Her hafta Will Smith,in Sakın Umudunu Kaybetme filmini çevir cevir izle (!)
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 03:14
Kavala ve diğer masumlar içerde olduğu müddetçe inşallah yabancı yatırımcı gelmez, bu zulme ses çıkarmayan bizlere krizler müstehak.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 02:48
İngilizler, 1215’te magna carta’yı, daha da önemlisi 1689’te haklar/özgürlükler yasasını (Bill of Rights) çıkarmış. O 1689 Bill of Rights, yüz sene sonra Amerikanın özgürlükler bildirgesini içeriğini oluşturmuş. Bakın lisedeki müfredatı yeniliyoruz. Batı medeniyetinin hangi aşamalardan geçtiğini çocuklara hala anlatmıyoruz. Bu ülkenin cumhurbaşkanı, bakanları bile, iddia ediyorum, 1689 Bill of Rights’ı duymamıştır. Hukukun üstünlüğü niçin vardır? Ekonominin iyi olmasından da öte mühim bir konudur. Batı medeniyeti yaşadıklarından öt
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 04:22
1
Batı denince bizimkilerin aklına sadece sömürge ve haçlı seferleri geliyor, ya da işlerine öyle geliyor diyelim:((
METİN P. 22 Mayıs 2019 08:54
6
magna cartadan 600 yıl öncesinde medine sözleşmesi var.onu da bir inceleseniz.dünyada savaş hukukunu tesis ilk müesses nizam islam nizamıdır.daha önce böyle bir nizam söz konusu değildir.köleliğin kaldırılması için getirilen ilkeler,kadın konusundaki her biri devrim sayılacak hükümler,çocuklara merhamet ve şefkat,gayri müslim ve diğer dinlere mensup insanlara karşı getirilen müsamaha ve hukuk ilkeleri.Azıcık doğu kültürünü de bir irdeleyin.Allaha yemin ediyorum ki hem bizim hem onların batılıların hayrına ve kurtuluşuna vesile olacak değerler vardı
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 11:35
1
Medine sözleşmesinin Arabistan'a, Mısır'a, Türkiye'ye bir hayrı olmuş mu? Magna Carta BK'yı, ABD'yi, Almanya'yı, İspanya'yı ortaya çıkarmış. Demek ki buralarda bir şeyler yanlış. Bu kör batı düşmanlığını bırakın. İyi fikir nerede ise onu alın. Hepimiz insanız.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 12:15
1
11.35, Batıcılık iflah olmaz körlüktür.
kaç saat oldu 22 Mayıs 2019 02:17
partinin adında adalet var anca icraatları tam adaletsiz akp adaleti katletme partisi.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 04:12
0
Ampul mü kaldı bu çağda. Biz evde tasarruflu LED ışık kullanıyoruz. Ampül çok yakıyor, az ışık veriyor, tutsan elini yakıyor. Değiştirme zamanı çoktan geldi
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 02:17
Sayın Ocaktan Kutlarım.Yazılarınızı beğeniyle izliyorum.Ülkemizdeki ekonomik krizin nesnel sebeplerini,sebeplerin karşılıklı etkileşimlerini çok özlü olarak tespit edip açıklamışsınız
göktürk börü 22 Mayıs 2019 00:59
Sayın yazar Gaziantep'te işsiz bir genç bunalıma girip kendini yaktı belediyenin önünde ve hayatını kaybettiği artık AKP türkiye'sinde maalesef halk kendini yakıyor açlıktan işsizlikten ve zulümden dolayı millet bunalmış durumda kendi iktidarını sürdürebilmek için halkın ensesinde boza pişiriyorlar gerçekten Bizler ay sonunu zor getiriyoruz faturalarınızı Dayı ödemekte zorluk çekiyoruz buna rağmen AKP Genel Başkanı Erdoğan şöyle diyor her şey dış güçler yapıyor millet perişan Erdoğan hala dış güçler masalın anlatıyor
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 00:53
Evet TÜSİAD başkanı demokrasi, hukuk, insan hakları, liyakat dedi, Cumhur başkanı haddini bildirdi, tehdit etti. NOKTA!
yani rte şöyle demek istiyor bana hukuk adalet liyakat demeyin cinlerim tepeme çıkıyor demek istiyor tek adam rejimi böyle bi şey demekki yarasanın güneşi görmesi gibi.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 00:52
Mehmet bey akının reformcu kimliğine döneceğine inanıyormusunuz ben ümitli değilim tren zirveden aşağı inmeye başladı kimse durduramaz .artık yeni trene binme vakti...yeni trene yeni kaptan lazım.müflis tüccar veresiye defterlerini karıştırırmış...değişimin önünde kimse duramaz ya değişime ayak uydurursunuz yada erir gidersiniz yada değişimin önünü açarsınız...
avukat ertan 22 Mayıs 2019 00:33
Sayın yazar Allah aşkına hangi hukuktan adaletten bahsediyorsun Türkiye'de hukuk ve adalet mi kaldı AKP ilçe başkanından savcı hakim yapıyorlar bugün Haberlerde izledim adamı 7 yerinden Bıçakla mışlar adam neredeyse ölecek failleri serbest bırakılmış yani görüyorsunuz yani gazeteciler linç ediliyor failleri serbest bırakılıyor Kılıçdaroğlu linç edilmek isteniyor failleri Berat ediyor serbest bırakılıyor Şimdi siz bu ülkede hukuk ve adalet mi var zannediyorsunuz AKP hukugu ve adaleti artık rafa kaldırdı bitirdi.
musto 22 Mayıs 2019 00:36
Dahada kötüsü olamaz diyerek halkımız oy verdi onlar sevmesede dürüst bir Hukukcu olan Cumhur Başkanı Ahmet Necdet Sezerin titizliği ile iki dönem mecburen hukuğa uygun çalışmak zorunda kaldılar. Sonrası facia fetö ortaklığı hukuk katli ile ülkenin ve partinin ayakbağı olanların sahneden uzaklaştırılması ile filim bitti.Ysk namusunu akla diyor ertesi gün namusunu aklıyor. Kendileri çalıyor kendileri oynuyor figüran olarak oy kullandık çöpe gitti.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN