Back To Top
Ümmeti bölenler Firavun’un adamları olabilir mi?

Ümmeti bölenler Firavun’un adamları olabilir mi?

 - Son Güncelleme: 06.09.2019 Cuma 09:12
- A +

Camiler Müslüman dünyada, dini duyguların en temiz haliyle yaşandığı, dini ve aynı zamanda sosyal bir merkez olmak durumundadır. Daha açık ifade etmek gerekirse, camiler Müslümanların kalbi niteliğindedir.

Camilerin bu hayati önemini merkeze alarak baktığımda, son yıllarda camilere giderken bir takım tereddütler ve endişeler içinde kaldığımı ifade etmem gerekiyor. Kuşkusuz bu endişeler, bizzat camilerin kendisinden kaynaklanmıyor. Çünkü ilk dönem Müslümanlarından bu yana camiler hem İslam’ın evrensel mesajının verildiği, hem de Müslümanların her türlü problemlerinin konuşulduğu, tartışıldığı merkezler olmuştur.

Esas problem, günümüzde camileri hayatın dışına iten ve onları içi boşaltılmış taş binalara dönüştüren zihniyet yapısıdır.

Bazı insanların bu ifadelerden rahatsız olacaklarını bile bile diyorum ki; insanları camilerden uzaklaştırmayalım. Peki kim insanları camilerden uzaklaştırıyor?

***

Hemen ifade edeyim, geçtiğimiz hafta Cuma günü Yalova’daydım, zihnimdeki bütün tereddütleri bir tarafa bırakıp caminin yolunu tuttum, biraz erken gidip kendime uygun bir yer buldum ve hocanın vaazını dinlemeye başladım. İmam “ümmetin birliği”nden bahsediyordu. Müslümanların birlik ve beraberlik ruhu içinde dayanışmalarının önemine işaret eden ayetler, hadisler okudu... Hiç kuşkusuz hepimizin ihtiyacı olan güzel nasihatler bunlar...

Ancak imam tekrar tekrar aynı cümleleri kullanarak, ümmetin birliğini bozanların Allah’ın gazabına uğrayacaklarını ve bu uyarılara kulak vermemiz gerektiğinin altını çizerek, özellikle günümüz şartlarında bu mesajın iyi anlaşılması gerektiğini söyledi. Öyle ki meseleyi Firavun’a kadar götürdü ve hepimizin kulağına küpe olmasını istediği Kur’an’da da yer alan Firavun kıssasını anlattı. Kıssaya göre Firavun, Mısır’da iyice azıp zorbalaşmış, halkını çeşitli gruplara bölmüş, onlardan bir zümreyi ezmiş, erkek çocuklarını kesmiş ve zulümle saltanatını daha da güçlendirmişti. Kur’an’da bu konu şöyle anlatılıyor: “Vakti zamanında Firavun Mısır’da iyice azıp zorbalaşmış, ülke halkını (efendiler ve köleler şeklinde) sınıflara ayırmış ve halkın bir kısmını (İsrailoğullarını) ezmeye başlamıştı. Öyle ki onların erkek çocuklarını katlediyor, sağ bıraktığı kız çocuklarını/kadınlarını ise kötü amaçları için kullanıyordu. Gerçekten de Firavun ülkeyi fesada boğan biriydi.” (Kasas /4)

İmam efendi kıssadan hisse çıkarıyor ve cemaate diyor ki: Kim ki bugün ümmetin birliğini, beraberliğini parçalayacak bir tutum içine girerse, iş te o Firavun’un yaptığının aynısını yapmış olur, yani Firavun’un adamı olur...

Biraz üstü kapalı anlatmaya çalışsa da aslında hocanın siyasi bir mesaj vermek istediği açıktı, ancak bugün kimler ümmetin birliğini, beraberliğini parçalamak istiyor açıkçası bu noktanın daha somut olarak ifade edilmesini beklerdik. Zaten imam da meseleyi bütün açıklığı ile izah edemediğinin farkındaydı, bu yüzden de “Bugün birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenler var” diyerek vermek istediği esas mesajın etrafından dolaşmayı tercih etti. Her ne kadar Firavun kıssasını iki üç kez anlatarak “ne demek istediğimi anlayın artık” gibi imalarda bulunduysa da, bir türlü ümmetin birliğini kimlerin bozduğunu açıkça söyleyemedi.

İmamlara neden böylesine anlaşılması zor siyasi mesajlar verme görevi yüklenir doğrusu anlamak mümkün değil. Oysa camilerde imamlarımız İslam’ın iç zenginliğinden doğan farklı bakış açılarının, kültürel çeşitliliğin ayrışma değil, rahmet olduğunu, yaşadığımız problemleri çoğulcu bakış açılarını ve özgürlükleri genişleterek aşabileceğimizi söyleyebilseler eminim ümmetin birliği daha da güçlenecektir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yunus Şeker 08 Eylül 2019 12:56
Kıymetli Ocaktan 06.09.2019 tarihli Cuma Hutbesi Muharrem ayı, aşure günü, KERBELA olayı ve Hz.Hüseyin idi. Hz. Hüseyin den bahsedilirken çok hakkı olarak Peygamber Efendimizin torunu olarak ifade edildi. Hz. Hüseyinin Babasının ve Annesinin kim olduğunu ve KERBBELA’nın sorumlusunun Hz. Muaviye olduğunu ifade etme cesareti ifade etmemek olayların anlaşılmasını perdeler ve haklı olarak bazı vatandaşlarımızı üzer. Bilgi ve taktirlerinize
MUHAMMET APAYDIN 07 Eylül 2019 15:24
Bence "etme eyleme"deki olumsuzluk, -me olumsuzluk ekinden dolayıdır. Anadolu ağızlarındaki "odun eylemek" fiili "odunların düzgün, yararlı, iyi olanlarını toplamak" anlamındadır.
cumhur 07 Eylül 2019 14:05
Şekilcilik ruhumuza işlemiş!Muhteva yok,amel yok laf çok!Allah'ın evini siyaset e alet etmek ve rant elde etmeye çalışmak müslümana değil hiç bir insana yakışmaz!Anaya babaya itaat etmek ialamda çok önemli yer tutar ama yeri gelince onların dahi sözüne ve gittiği yola gidilmez!Hak hukuk ve adalet yüce Mevlanın isimlerindendir.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 11:03
İmamlar ve demokrasi... Tövbe tövbe... M. Ocaktan çıldırmış!
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 06:58
Kıyamet alameti camiler çoğalır içleri süslenir ama içinde cemmat olmayacak çok az olacak camiler boşalacak kıyamet alametidir imamla alakası yok CAMİDEN cemaatten kopan bizleriz imamın hocanın diyanetin suçu yok herşeyde zaman ayırıyoruz ama camiye vaktimiz olmuyor kendimizi sorgulamalıyız
Kitaba razı olmayanlar, kitabın anlatılmasına itiraz ediyor...
d 06 Eylül 2019 20:16
Bugün Cuma. Eşim, "Camiden gelince alış-verişe gidelim" dedi. Camiye gitmeyeceğimi söyledim. Eşim tuhaf tuhaf baktı. "iktidardaki siyasi partinin verdiği mesajların camide tekrarlandığı yere gitmem, gitmeyeceğim de.Şükür evim var, seccadem de var, beni camiden alıkoyan zihniyeti Allah'a havale ediyorum" dedim. Namazımı evimde eda ettim, Allah kabul eder inşallah. Ülkeyi camilerle donattığını söyleyenler, camilerin içinden haberleri yok sanırım. Camiler boşalıyor, cami cemaatleri birbirine düşmanca bakıyor. Yıllar önce Toronto'ya gitmişti. Orada "Süleymanca" denen cemaatin,
Tillo 06 Eylül 2019 19:31
Geçenlerde sosyal medyada gördüm birisi yazmış bugün zuhri ahiri de kıldım hutbe sanki biraz siyasi gibiydi Cumanın kabul olmayacağını düşünerek zuhri ahir kıldım yazmış Bence her cuma zuhri ahir kılınmalı 2014'ten beri hemen hemen bütün hutbeler siyasi
İbrahim kahraman 06 Eylül 2019 17:31
Din adamlarımızın cemaate dönük doğru mesaj verebilmeleri için önemli bir uyarı yapmışsınız.Dinin ana direği güzel ahlak nedir, ne değildir gibi çok güncel konuları bırakıp ekonomiye ve siyasete uzanan örtülü veya açık mesajlar vermek isteyerek cemaati önce onlar bölüyor...
efedamat 06 Eylül 2019 16:43
durumdan vazife çıkarmak diye bir deyim var.camide mihraba kadar siyaset bulaştı. ama yarın iktidar değişsin durumdan vazife çıkaranlar yeni iktidarın en büyük şakşakçısı olur. din bukalemunları yüzünden insanlar mescitlerden camilerden soğudular.inanç bağlamında çürüme başladı.ateistlik deistlik gençler arasında hızla yayılıyor. firavun kıssalarından düşman üretmek. firavun yaşayıp bunları duysaydı bir an evvel piramitlerinin dibine kaçardı.
Huzur bulup hafifleyip kendimi iyi hissettiğim cami ibadetinden tam da bu sebeple uzaklaştım
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 16:31
Bence hutbelerde imamlar "Reisimize oy vermemek haramdır, muhalif olanlar cehennemliktir." desin, herkes rahatlasın.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 05:38
7
İmam faiz haramdır diyor. Siz siyaset yapıyor diye itiraz ediyorsunuz.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 16:15
Bugünkü Cuma hutbesinde Muharrem ayının arasına bölünüp parçalanmayalım mesajını sıkıştırmış Diyanet.
Denizci Alperen 06 Eylül 2019 15:36
Eskinin sarhoşunun , bi namazının , ameli iyi olmayan müslümanın gönlünde cami vardı kendince bir gün tevbe edip caminin o güzel o huzurlu iklimine sığınacağı telakkisi vardı , namazlı niyazlı insanların yanlış yapmayacakları hissiyatı vardı ; bu duygu kırıldı , tuzla buz oldu camiler huzur bulunacak değil gerilim üreten yerler haline geldi.Çok yazık oldu.Allahın evlerine fitne ateşi girdi , acilen söndürmek gerek.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 15:28
talimat böyle.
kaan 06 Eylül 2019 15:02
İnsanlarımız bir birini anlasa zoraki söylemde bulunmasına gerek yoktur.Söylediğimizi önce kendimiz anlayıp yaşamamız lazım.Belki farkında olmadan yanlış yapıyoruz.Empati yapalım.İmada bulunmayalım.İyilik,güzellik herşeyi çözer ama bir türlü yakalayamıyoruz.İnsanlarımızı ekonomimizi öğütüp duruyoruz.Öğütme makinalarını atalım. Yerine birlik,kardeşlim makinelerini çalıştıralım.
Mustafa Saim 06 Eylül 2019 14:40
Ocaktan ve benzeri düşünce insanları gerçek devrimcilerdir. Demokrasi, özgürlük pankartlarıyla dolu bütün sokaklar, caddeler onların onarmaya çabaladığı otobana çıkar. Değişimin önünde hiçbir şey duramaz. En tutucu olanlarımız bile özel hayatımızdan, çoluk çocuğumuzdan bunu biliriz. Din alet, edevat olmaya elverişliyse bu elverişliliği ortadan kaldırmak gerekir. Yoksa dini kullanan hırslı, bozuk mayalı insan her zaman vardır. Cesur olmak gerek. Bugün halâ ramazan davuluna bile karşı çıkanlar Allah'ın akıl, fikir verdiği kullar olamazlar.. Ancak kendini peygamber sananların ümmeti olabilirler.
FATİH 06 Eylül 2019 13:57
Kafanız tefrikaya yönelik işlerle meşgul olduğu için imamın dediklerini yaptığınız işlere yorumlamışsınız vesselam.
Beautiful mind 06 Eylül 2019 20:47
1
Bütün söylenenler; iyidir, güzeldir, hostur hos; doluya dolu; boşa, boştur boş. ..
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 22:22
2
Ne de güzel bir tespit.
KARAR OKURUMürsel 06 Eylül 2019 13:56
Siyaset bir kült kişiye bağlanınca; her alanı baskılıyor.İç siyaset ve dini olan mezcoluyor.Çare yine kuvvetler ayrılığı ve demokraside.Aynen 3.Abdulhamit iktidarı gibi bir şey.Hakkı tutan tarihe tanık yazılara ihtiyaç had safhada.
Muhtefi. . 06 Eylül 2019 12:20
Camiler, Okullar, Unuversiteler, Askeriye vd (GAZteciler,Medyada dahil.algı operasyonu yapmamali) Parti, iç siyaset üstü olmalı. Buralar ORTAK DEĞERLERİMİZ.Partiler üstü Ahlak, Edeb,Sevgi,Saygı ortak kaygımız olmalıdır. . .politika yapmak isteyenler Siyasete bulaşabilir, bulundukları Kamu görevlerini bırakarak. !..
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 11:48
Yolsuzluktan, hırsızlıktan, adaletsizlikten,zulümden,partizanliktan, adam kayirmaciliktan bahsedecek hali yoktu ya hocanın eline ne verilirse onu okuyor zavallı
Davut 06 Eylül 2019 11:47
Bir toplumda öğretmenler ve din adamları kitap okumuyorsa; o toplumdan fazla umitvar olmayın Mehmet bey.. Son paragrafta dile getirdiğiniz düşünceler önemli. Ama bahsettiginiz imam gerçeği de önemli. Adam daha vatandaslik, demokrasi vs.gibi konuları anlayamamış;7.sınıf konularını. ..Şimdi bu kişiden ümmeti geçtik; hangi milleti birlestirebilir.Varsa yoksa güce, güçlüye gondolluk etme...Allah yardımcımız olsun...
METİN P. 06 Eylül 2019 11:02
SAYIN YAZAR;HEM İMAMIN SİYASİ MESELELERE GİRMESİNDEN YAKINIYORSUNUZ HEM DE ISRARLA ONUN ÜMMETİN BİRLİĞİNİ PARÇALAYANLARIN ADLARINI SÖYLEMELERİNİ SALIK VERİYORSUNUZ.BU YAMAN ÇELİŞKİ DEĞİL Mİ?ADLARINI SÖYLESE BU SEFER İMAM EFENDİ MİLLETİ BİRBİRİNE DÜŞÜRÜYOR VE SİYASETE BULAŞIYOR DİYE YAYGARAYI KOPARIYORSUNUZ.BU İMAMLARIN VE DİNDARLARIN ALEYHİNDEKİ YAYGARALAR ANCAK HRİSTİYAN YAHUDİLERE FAYDALI OLUR.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 11:56
3
Yazar ümmetin birliğinin ancak farklı düşünenlere hoşgörülü yaklaşımla olacağını söylüyor. Kıssayı eksik anlatıp siyasi mesaj verme, madem verdin adlı adınca söyle biz de bilelim kimin ümmeti böldüğünü demeye çalışıyor. Ama sen boşver. Günde 3 dozaj a haber izlemeye devam.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 10:45
Bugün Cuma ve ben bu cuma da camiye gitmeyeceğim,Çünkü camiler artık siyasi propaganda mekanı.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 13:53
1
Ben evde öğleyi kıldım. Biraz huzursuzluk hissediyorum ama ne hale getirdiler bizi. Bazı radikaller burası darül harp diye cumaya gitmezlerdi, bizimki ne bilmiyorum. Darül tefrika olabilir mi acaba?
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 06:41
0
Gene de gitmek camileri boş bırakmamak lazım
e.k 06 Eylül 2019 10:40
Fıravunlar kendı cıkarları ıcın ınsanları kullandılar. Karsı gelenlerı oldurduler, hapse attılar. Aslında mevcut durumla paralellık arz edıyor. Vatansever subaylar hapıslerde oldu. Bılım adamları Akp zıhınıyetıne karsı oldukları ıcın hapse atıldı. Gazetecıler, aydınlar hapıshanelerde. Ortalık badecı sehlere, sapık tarıkat yurlarına kaldı. Donanımlı okullar ımam hatıp yapıldı vs. Saglıklı egıtımden genclerı mahrum ederek, ulkenın gelecegı karartılıyor. Esas ummetın bolunmesı bızce bu. Ne soyledıgını ızahtan mahrum ımamın sozlerının bızce kıymetı harbıyesı yok. Yazı ıcın tesekurler.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 06:01
1
@ "Vatansever subaylar hapıslerde oldu" cumlen haric, yorumna ayenen katiliyoruz ..... Sozkonusu cumlede belirttigin subaylarin bir kismi sinsi kahpe FETO;cu ajan, bir kismi da hain Ataturkcu/kemalist azgin darbeci katillerdir. Erdogan;i asla sevmem, ama dinsizin hakkinda imansiz geliir misali "ilahi adalet" diyerek Reis'i destekliyoruz bu konuda
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 10:39
Bir kaç defa cuma namazında hutbe okunurken camiden çıktım. Her cuma acaba gitsem mi gitmesem mi diye tereddüt ediyorum. Elimden geldiği kadar ibadetlerimi yapmaya çalışan ben bunları yaşıyorsam vay halimize.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 11:55
11
İmam için camiye gitmiyoruz sayın kardeşim. Birlik içinde rabbimizin huzurunda kıyama durmak için gidiyoruz. İmam dediğin beşer ve de şaşar. Şaşırdı diye camiye küsmeyelim
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 16:02
5
Parti imamları arkasında namaz kılmak istemiyorum. Üç arkadaş camiye gidip, görevli namaz kıldırma memurundan ayrı, bir cemaat oluşturabilir miyiz ? Yapabiliyorsak bunun için gidelim camiye. Yok, imam, buranın horozu benim, diyorsa, evde kılın.
Mustafa Saim 06 Eylül 2019 10:21
Dini siyasete kendi hedeflerine alet edecek hırslı insanlar her zaman çıkacaktır. Bu yüzden bu insanları tımar etmeye çalışmanın yararı yok. O zaman tashihi esas merkeze yapmak lâzım. İnsanların eğlencesi oyuncağı olmaktan kurtulsun. Bugün Türkiye'nin en devrimci nsanları aydın ilâhiyatçılardır. Çünkü bütün sokaklarımız, yollarımız onların onaracağı otobana çıkıyor. Ben değerli yazarı ve örneklerini çok önemsiyorum.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 10:14
Cami falan kalmadı, akp propaganda bürosu hepsi. Bu dönemde camiye falan gidilmez.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 21:42
9
Camiye gitmeye niyeti olmayanın bahanesi çok olur.
musto 06 Eylül 2019 10:16
Yıllarca Diyanet eliyle Fatih, İskender paşa,İzmir vaizliği vd halkın vergileriyle Ülkeyi Darul harp olarak ilan ettiler. Adam devşirdiler gizli,gizli kuran kursları açtılar yardımlar bağışlar güçlendiler ülkeyi yönetmeye talip olanlar biat ettiler destek almak için sıraya girdiler.Yine diyanet eliyle farklı farklı cemaatlara camiler tahsis edildi.Ortak paydaları Cumhuriyet ve onun kurucu babaları.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 06:50
0
İskenderpaşanın darül harp ilan ettiğini hiç duymadım hem Mehmet Zait Kotku hem de Esad Çoşan hocalarımızın vaazlarını halen Akra fm de dinlerim İskenderpaşa da Esat hocamın vaazlarını canlı dinledim böyle dediğini hiç duymadım O mübareklerden iyilik güzellik ve bu vatanın yükselmesi için çok çalışmak gerektiğinden ve bunun nasıl olması gerektiğinden başka boş laf işitmedim "İmanın en mükemmel hali Allah'tan başka hiç bir şeyden korkmamaktır"Mehmet Zahit Kotku
Sabahattin 06 Eylül 2019 09:53
DİB kapatılsın. Cemaatlere devredilsin. Benim vergimle siyaset yapmasın.
Davut 06 Eylül 2019 20:54
0
Evet bizim vergilerimizle siyaset yapmasına ben de şiddetle karşıyım.Hatta o imamlar meslekten ihraç edilmeli.Ama cemaatlere bırakılırsa o da ayrı bir problem.Al sana Afganistan. ..
Kartal Vakur 06 Eylül 2019 09:53
Aslında İmam kendi kalesine gol atmış sanki. Bu ülkenin Firavunuda Firavunlarıda belli. Başka söze gerek yok... Söz savun anın.
Darwin 06 Eylül 2019 09:41
Dinde islamda artık iktidarın müslümanları terbiye etmek yönlendirmek için kullandığı bir argüman. Insanlar bu yüzden dinden soğuyor kaçıyor. Günümüzde yaşanan sorunların hiç biri camide hutbede konusulmuyor.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 09:29
Cami, cem eden toplayan demek ama cami görevlilerinin bir kısmı bölücülük yapıyor. Kimin iktidar olacağı dini değil siyasi bir meseledir.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 09:24
Ben camiye Allah’a secdeye gidiyorum. Camiye huzur bulmak için gidiyorum. Camiye vaaz dinleyip dinimi öğrenmek için gidiyorum. Üstü açık veya kapalı politik propagandalardan bıktım artık. Sanki dışarda kafamızı şişirdikleri yetmiyor bizi camilerde de ilkenceye sokuyorlar.
Raşit 06 Eylül 2019 11:37
1
Bu vaazlar yüzünde kıldığım namazdan vaz geçecek değilim. Huzur içerisinde namaz kılmanın yolunu buldum. Yağmurlu zamanlarda evimde açık havalarda çimenlerin üzerinde, dere kenarında,bir dağın yamacında Allahın yarattığı güzel doğada namazımı huzur içerisinde namazımı kılıyorum. Önemli olan ibadet ise gerisi teferruattır.
Davut 06 Eylül 2019 20:57
0
Muftuler dururken , cenaze evlerinde siyasetçiler kur'an okuyunca, dine el atınca; imamlar da siyasete el atıyor maalesef. ..
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 09:12
“Firavun olmanın ilk şartı erk sahibi olmaktır. Güç ve yetki sende olacak ki, rızıkları kesebilesin, nesilleri kurutabilesin. Sana birileri, bu yol yol değil, derse, trollerini, sizin rızkınızı ben vermiyor muyum (Ben sizin en büyük rabbiniz ben değil miyim ?) diyerek, üzerine salabilmelisin.” diyemedin mi Ocaktan, o, kürsüyü işgal eden siyasetçiye ?
Mustafa Soylutürk 06 Eylül 2019 08:48
İmam ne kadar üstü kapalı anlatı ise de siz hemen leb demeden leblebiyi anlamışsınız!..Madalyonun diğer yüzüne bakınca da sizin ne dediğiniz anlaşılıyor!.....
Malik Bin Nebi 06 Eylül 2019 08:40
@EMEKLİ BİR VATANDAŞ —— Wallahi bu mazlum asker kardeşimin iki kelimelik yorumu gözlerimi doldurdu ki ben normalde öyle kolay ağlayıp gözyaşı dökebilen biri değilim. Fravun-misali TEK ADAM iktidarını kurup sürdürebilmek uğruna mazlum Müslüman Dünya halklarının umudu ve Türkiye İslami Hareketi'nin gururu kadim SEBÎLÜRREŞÂD ekolüne dayanan köklü kutsal davasına sırtını dönerek Neo-Ittihatçı, kavmiyetçi, şöven kAmalist/Atatürkçü/28 Şubatçı anti-Anadolu müslüman düşmanı siyonist-proje bir parti ile işbirliğine giren bu "Reis" lakaplı kaprisli bencil adamın vay haline Mahşer Günü'nde.
ERKAN DOĞAN 06 Eylül 2019 08:18
Sayın Yazar Her gün ekranlara çıkıp birlik beraberlikten bahsedip ardından ümmeti bölmeyin gibi abuk bir laf ediliyorsa demek ki birileri ümmetten görülmüyor. Onun için bu sahtekarlığa bir son verilmesi ve gerçekte ne iseler öyle davranılması daha doğrudur. İslam tövbe kapısını son nefese kadar açık tutar. Kişi ömrü boyunca Allah'a küfretmiş olsa bile son nefesinde bu hakkını kullanabilir. İslam'ı İslam yapan ne varsa bu iktidar ters yüz etmiştir. Bu millet dinden imandan uzaklaşıp Allah'a bile karşı dursa bunun günaha aha bu iktidardadır. Dini babasının malı sanıyorlar.
karar okuru 06 Eylül 2019 08:08
Ocaktan da karnından konuşuyor. Bak yazıyı beğenen yorumcular onun demek istediğini açık açık yazıyor ve Erdoğan'a Firavun , oy ve destek verenlere de Firavun'un adamları diyorlar.Pensilvanyanın mantık ve stratejisini bunlar aynen kullanıyor. Akıbetleri ondan farklı mı olur? Pek zannetmiyorun...
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 10:28
2
Ocaktan daha ne desin. Dahasını diyebilmek için önce Silivri'de rezervasyon yaptırmış olmak lazım.
KARAR OKURU mahmut şen 06 Eylül 2019 11:18
2
Günümüzde yaşanan gerçeklere rağmen yazidan öyle bi sonuç çıkarman ilginç, yani sende firavun denilince aklina bi isim gelmiş...
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 07:47
Sayın Ocaktan, Allahın emrine uyarak aklını ve vicdanını kimseye ipotek ettirmeyen, sorgulayan ve düşünen müslümanlar işte tam da bu söylediğiniz sebeple camilerden uzak duruyorlar artık. Camiler, Allahın dininin anlatıldığı yerler olmaktan çıktı, gücü elinde bulunduranların siyasetinin propaganda merkezlerine dönüştü ...
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 07:23
Sayın Ocaktan, bu zavallı imam efendiye sormak lazım acaba böyle nutuk çekerken imanı, Kuran'ı ve sünneti için mi konuşuyor, yoksa midesi, maaşı ve konforu için mi?!! Birileri ona maaş karşılığı telkinde bulunmuş, o da diyetinin ödüyor o kadar. Oysa azıcık bir dünyalık uğruna Allah’ın ayetlerini, dinini satıveriyor da hiç fArkın değil. Onların işi de zor, ne yapacak garbim, sahibinin dediklerini yapmaya çalışıyor işte... Doğrusu o ki, insanlar artık camileri siyasi mesajların verildiği yerler olarak görüyor, Allah’ın evi olarak değil. Savrulmanın boyutunu görüyor musunuz?!! Nerdeeen nereye!!
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 11:25
2
Diyanet görevlileri camilerde Allahın dinini anlatmak yerine akp'nin propagandasını yapıyorlar, karşılığında da akp o görevlilerin maaşlarını artırıyor, yurt dışı görevlere gönderiyor. Merak ettiğim şu, diyanet görevlileri bu düzen içinde aldıkları maaşları nasıl yiyebiliyorlar ve çocuklarına nasıl yedirebiliyorlar ? O paralarda vergi ödeyenlerin ahı olduğunu düşünmüyorlar mı ?
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 06:37
İmamlık yaptığım zamanlarda biz de siyasi tarafımızı belli ederdik.Devletin imamlara değer vermediği dönemlerde iktidarlara kızdığımız içindi.Ama çok büyük hata etmişiz.İmam cemaati ayıracak hiçbir söylemde bulunmamalı.Siyaset kirlidir.Zaman gelir savunduğun partin de pisliğe bulaştığında din zarar görür.İnancımız partiler üstü tutulmalı.Partiler gelir geçer.Din bakidir...Partiler güçlülerin malıdır.Din herkesin ortak değeridir.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 06:00
Evet birkaç yıldır camileri toplayıcı değil ayrıştırıcı emellerine alet ettiler ve milleti camiden soğuttular cami duvarlarına sürekli siyasi pankartlar yaşıyorlar ve yüreğimizi yaralıyorlar diyanet topluca camilerde siyasi propaganda merkezi haline gelmiş cami görevlileri hem birbirlerini yiyorlar hemdinin içini boşalttılar ve siyasetin kirli tarafıyla doldurdular camiye gitmiyorum ve hesabını Allah diyanetten sorsun vesselam
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 05:43
Lafın tamamı aptala söylenir ;adam daha ne desindi?
ÜLKEMİZDE SABAH AKŞAM 7/24 A HABER İZLEMEKTEN BEYİNLERİ SULANMIŞ ÇOK SAYI DA VATANDAŞ VAR BUNLARIN GÜÇLERİ YETSE AK PARTİYE OY VERENLERİ ÜMMET VERMEYENLERİ MÜRTED İLAN EDECEKLER
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 04:45
Maalesef camiler böyle Diyanet hiç bu dönem kadar politize olmamıştı....
Başkan!!! 06 Eylül 2019 01:02
Valla onu bunu bilmem ama o zaman Mısırın tek başkanı vardı, bu gün bizim de tek başkanımız var. Mısırı o günkü başkanına tehdit olarak kabul edilenler "bir şekilde" hallediliyordu. Bizim başkanımıza da tehdit olanlar "bir şekilde" hallediliyor. O gün "ufak" tehditler kesiliyordu, bu günkü "ufak" tehditler "ev sıcaklığındaki!!! mekanlarda misafir ediliyor bu da elbette başkanımızın gazabının önüne geçen merhametinin tecellisi!!!... imam efendiler doğru buyuruyorlar kimse başkanımıza pardon devletimize şirk koşmasın zinhar haaaaa!!!!
Epey zamandan beri Cuma namazına en son gidiyorum.Artık siyasi vaaz ve dua dinlemek istemiyorum.Hutbe farz olmas onu da dinlemeyeceğim.Ben ki 28 Şubat dönemindeki psikolojik baskılar nedeniyle çok genç yaşımda mesleğimden dindarlığım yüzünden ayrılmak zorunda kalan askeri bir personelim.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 00:49
Bu diyanet işleri başkanı maalesef radikal dinci ve kinci tutumu ve politikalarıyla, verdirdikleri politik vaazlarla birçok vatandaşımızı camiden soğutuyor.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 00:44
Üç ayet 40 hadis imamlarımızın TEK MAL varlığı.
Firavunun adamları bahsettiğiniz türden imamlar olabilirmi, tabi birde bunlarda baş-imam efendi olması lâzım...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN