Back To Top
Ve deniz bitti AK Parti için ahlaki değişim şart

Ve deniz bitti AK Parti için ahlaki değişim şart

 - Son Güncelleme: 28.06.2019 Cuma 09:08
- A +

İstanbul seçimleri, AK Parti açısından ahlaki anlamda bir iç sorgulamanın ve değişimin şart olduğunu herkesin anlayabileceği bir lisanla ortaya koymuş bulunuyor. AK Parti’nin, sanki hiçbir şey olmamış gibi aynı retorik ve statik üzerinden problemleri görmezden gelme; “Nasıl olsa bugünler de geçer ve yolumuza kaldığımız yerden devam ederiz” anlayışıyla yeni siyaset üretmesi mümkün değildir.

Unutulmamalıdır ki İstanbul’daki ağır yenilgi, sadece bir belediye kaybetme meselesi değildir, bu geçmişte değişimi, yenliği ve geleceği temsil eden bir partinin artık statükoyu temsil eder hale gelmesidir.

Hiç alınganlığa gerek yok, maalesef bu parti zamanın ruhunu doğru okuyamadığı için yeni gelişmelere ve sorunlara cevap veremez hale gelmiş, değişimden korkan geçmiş siyasi aktörlerin bir türlü kurtulamadığı “beka” meselesine teslim olmuştur.

Oysa AK Parti değişim dinamiğini ön planda tuttuğu dönemlerde hep toplumun rağbetine mazhar olduğu halde, bugün demokrasiyi “beka”ya feda eder hale gelmiştir.

Bir takım bahanelere sığınmadan AK Parti’nin 17 yıllık yolculuğunu değerlendirdiğimizde, farklı sosyal, kültürel, etnik ve farklı inançlara sahip kesimleri kucaklayan değişimci siyaset anlayışıyla sürekli büyüdüğünü, bu yüzden de haklı olarak Türk siyasetinin merkezi haline geldiğini görürüz.

Ama kabul edelim ki AK Parti bugün artık bu konumda değil. Giderek statükoyu temsil eder hale geldiği için demokratik değerlerle ve reformist kimliği ile değil, “mağrur” ve “kibir” algısıyla birlikte anılır hale gelmiştir.

Son dönemde bütün stratejilerini neredeyse “İktidar treni”nden inmeme üzerine bina eden AK Parti, maalesef kendisini değişmez ve değiştirilemez olarak görmekte, bu yüzden de her türlü ahlaki deformasyonu ve ilkesizliği mubah saymaktadır.

***

AK Parti’nin 17 yıllık tarihine baktığımızda gördüğümüz manzara şudur; 2013 yılına kadar değişimden, demokratikleşmeden beslenen bu parti, özellikle son beş yılda etrafında biriken ve hiçbir kıymet ifade etmeyen medya, bütün varlığını partiye endekslemiş ve sadece adı sivil toplum olan oluşumlardan beslenir hale gelmiştir.

Kabul etmesi hepimize zor gelse de, bugün ortaya çıkan AK Parti tablosu maalesef ülkeyi kutuplaştıran, ayrıştıran, muhalif olanı düşmanlaştıran bir görüntüye tekabül etmektedir. En dramatik olanı da bu görüntünün, toplumun zihninde AK Parti’nin giderek 1940’lar Türkiye’sindeki CHP ile benzerlikler taşır hale geldiği şeklinde bir algıya yol açmasıdır.

Hemen belirtelim, elbette AK Parti böyle bir karşılaştırmayı hak etmiyor. Ancak geleceği temsil etmekten vazgeçip, statükoya teslim olursanız, toplumsal hafızada oluşacak negatif algıyı yönetmeniz hiç kolay olmayabilir.

Çünkü insanlar ister istemez, bir takım karşılaştırmalar yapmak zorunda kalabilirler. Önceki gün bir dostum CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun son grup toplatısında yaptığı konuşmada dillendirdiği “7 ilke”yi gönderdi. O yedi ilke şöyle:

1) Beldedeki bütün kimlikleri kucaklayacaksınız.

2) Hizmeti, zümre kişi akraba yandaş için değil halk için yapacaksınız.

3)Fakir mahallelere pozitif ayrımcılık yapacaksınız. Dezavantajlı gurupları önceleyeceksiniz.

4) Yoksullara yardım yaparken asla teşhir etmeyeceksiniz, yani sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek.

5) Harcadığınız her kuruşun hesabını millete vereceksiniz.

6) Belediye yönetim kurullarında liyakate uyacaksınız.

7) Belediyeyi adaletle yöneteceksiniz.

Bu ilkeleri gönderen dostum, biraz da üzgün bir üslupla diyor ki: “Geçmişte bu reformist bakış açısının sahibi AK Parti’ydi ve böyle bir vizyonla Türkiye’deki geniş kesimlerin teveccühüne mazhar olmuştu. Ama ne yazık ki biz bu hasletleri kaybettik ve bu değerleri şimdi artık CHP savunuyor. Umarım AK Parti kendi değişimci kimliğine dönmeyi başarır.”

Meseleyi bu kadar yürekten ve samimiyetle analiz eden cümlelere ne söylenebilir ki... Keşke mümkün olsa ve parti bu muhasebeyi yapabilse, ama ortalarda hiç böyle bir umut gözükmüyor.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 20:29
Guluyorum. niye derseniz bakiniz Bolu Adana Antalya belediyeleri.
Oz 02 Temmuz 2019 12:49
Sevgili Mehmet bey, yapmayın Allah aşkına, Ak Parti eleştirileriniz bir başka konu da, 7 ilke kolaycılığa da neyin nesi! Neyi, ne ile tarttığınızın farkında mısınız? Teraziniz, gerçekten bu mu? Gerçekten, terazinizin hassaslık derecesi bu mu! Ak partiyi yerin dibine sokuyorsunuz, hadi, tamam! Chp güzellemesi nereden çıktı! Analizlerini takip etmeye değer bir avuç kişi kaldı zaten. Bir de siz eksilmeyin. Saygılarımla.
YUSUF CEMİL AYCAN 01 Temmuz 2019 08:33
Keşke, sistemli bir siyasi manifestosu bulunmayan AK Parti'nin, esasen, birtakım menfaat kompozisyonları üzerine kurulmuş bir "siyasi şirket" olduğunu görebilmiş olsaydınız!
Vatan Evladı 30 Haziran 2019 04:29
Ak PARTİ CHP'leşti; CHP ise AK PARTİ'leşti iki iki daha dört.
halim 28 Haziran 2019 20:21
gürül gürül akacak yeni su kaynaklarına ihtiyaç var
mustafa 28 Haziran 2019 19:43
AKP'nin ahlaki bir çöküntü yaşadığı doğru ve işin merkezide budur. Ortalamaya hitab eden partilerin erimedeki güneşi ahlak erozyonudur.ANAP,DYP bunlar bu sebepten kayboldular.En trajikomik ahlak ilkelerini Kılıçtaroğlu buyurmuş! yazarımızdaki derinliğe bakın vay vay vay! Ben de sandım ki; Kant 'tan bahsediyor.mesele ahlak olunca.Belki de gün olur devran döner,baştan meşruiyetimizi şimdiden alalım, hazır İmamoğlu surda gedik açmışkendiye mi düşünüyor Yazar? Kılıçtaroğlu dedeğin adam 'namus sözü kimseyi işten çıkaramyız demedi mi? yalanlarını burda yazmaya buradaki satırlar yetmez.Ayıp!
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 20:05
0
Boşuna demiyor bu millet " nato mermer.nato kafa.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 19:17
Akparti itibarsızlaştırma hamlesi .... Bu kadarını hak etmiyor.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 18:52
Normalde, genel seçim bu yılın Kasım ayında olacaktı. Bir buçuk sene öncesinden, devleti iflas ettirdiklerini, büyük bir ekonomik çöküntünün geleceğini ve engelleyemeyeceklerini görmüştü, vatansever cumhur ittifakı. Seçimi öne alarak vatanı (Makam mıydı yoksa?) garantiye aldılar. Bu ittifakın 1 Kasım genel seçimlerindeki oy oranı % 62. 31 Mart seçimlerinde, % 52. 23 Haziran seçiminde % 45. Demek ki, seçim normal zamanında yapılsaydı Erdoğan başkan olamazdı. AKP istikrarlı bir yok oluş sürecine girmiştir. 2023’ü göremezler.
"Boşa denmemiş küfür tek millettir diye.." diyene ne denebilir bu yaşananlardan sonra..
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 17:34
Sn. Ocaktan " Ak parti bunu hak etmiyor " diyorsunuz. Anlamadım , neyi hak ediyor o zaman. Ne yapalım ? Her türlü yolsuzluğa , rüşvete batmış , demokrasinin temwl iljelerini ayaklar altına almış bir partiye destek vermeye devam mı edelim. Böyle korkakça eleştireceksiniz , gerçekleri olduğundan daha hafif göstereceksiniz o zaman bir zahmet yazmaktan vazgeçin. Maalesef dindar kesim sırf kendi mahallelerinden olduğu için yapılan bütün hukuksuzluklara , rüşvete ,israfa , talana ,haksizlığa , adam kayırmaya göz yumdular. Sonuç olarak" el emin " olması gereken müslüman hırsız oldu. Yazık oldu..
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 19:53
2
Bu durumda onlara dindar demek doğru mu?
Hırsızlıktan bahsedip savcılığa gitmeden algılarla mahkum etmeye çalışanların akıbeti elbet bellidir..
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 17:28
Reis ak partiyi bitirdi.
ati 28 Haziran 2019 17:05
sayın ocaktan, anlattığınız 'akparti' duruşu sadece bir kişinin üzerinde billurlaşıyor, malum. kararları vermek makamındaki kişi'nin üzerinde. bunu geçelim, chp genel başkanının deklare ettiği 7 ilke bu ülkedeki siyasi zemine asla oturamayacak şeyler. olmayacak dualar. ülkedeki toplum-siyaset-devlet ilişkisinin mevcut şekillenmişliğine ters düşüyor. bu ''ilke söylemleri'' seçmen tavlama aracından öte bişey olamayacak!
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 15:20
Sevgili Ocaktan, Kılıçdaroğlu’nun deklare ettiği yedi ilkeyi paylaşan dostuna de ki : Usta, bizim derdimiz, partinin adı mı ? Bizim davamız, adalet ve liyakat değil mi ? Bunu hangi parti sağlarsa onu destekleriz ve hiç gocunmayız.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 20:02
2
Aynen. Kim halkına değer verirse borcu azaltırsa ekonomi refahı yükseltirse onun yanındayız. Damadıma bacanağıma dünürüme ihaleleri vereyim bitirdi. Yalanlar takkiyeler cami içinde imamlarla yapılan siyasetler şatafatlar müsriflikler bitirdi. Hakaret zaten her dakikaydı. Şimdi sesini dahi duymak istemiyen bir halk oluşturdu. Din tüccarlığı bitirdi. Kuran oku arkasından vssss dersen aklı olan zaten doğruyu gördü. Cebini düşünen ise biat etti. Daha çok şeyler yaşandı tarih bunları lanetleyecek. İlahi adaleti hep birlikte yaşayacağız. Bundan sonra hayırlısı diyelim.
HACI MURAT 28 Haziran 2019 15:22
Bir kibir ve gurur söylemi tutturulmuş gidiyor.Şehrimizin Ak Partili belediye başkanını sıradan bir vatandaştan ayırmak için bin şahit ister. Diğer vatandaşlardan hiç bir farkı yok.Ak Parti gelinceye kadar vatandaş sıradan bir memurun kaşısında bile adeta hazırola geçerdi.CHP 1970'li yıllardan beri hakça bölüşümden bahseder ama hepsi lafta kalır.Adalet bakanlığına 5000 yandaşımızı aldık diye öğünür.Ak Parti eleştirisinin bir ucunun seçmenin %50'ne dokunduğu da bilinmeli.İnsaf elden bırakılmamalı
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 16:34
2
Bu da kibrin başka bir versiyonu ya da kibri besleyen ana damarlardan biri : Biz % 50'yiz. Önce şu % 50'yi bir unut HACI. Tek başınıza % 30'lardasınız. İki ortağınızla beraber, % 45. Ancak ortaklarınız güvenilmez olduğunu cümle alem biliyor. Milletin gönlünden düştünüz; finaliniz ANAP gibi % 1'ler olacak. Sizin için tek umut var; bu millet size bir şans daha verebilir; eğer Erdoğan'ı görevden alırsanız.
karar 28 Haziran 2019 17:04
2
akp devletin bütün kurumlarını,asker,polis,istihbarat,bilişim,adliye,bilişim,eğitim,üniversiteler, vb yerleri ne istediyseniz verdik diyerek fetöcülere teslim etmedimi.yandaş sözleşmeli memurları bir gecede sınavsız memur yapmadımı.ata ata bitiremediği fetöcülerin yerine kendi yandaşlarını alınacak eleman sayısından 3-5 misli adayı çağırıp sözüm ona mülakat adaletiyle işe yerleştirmedimi,polisinden bekçisine,hakimine bunları uygulamadımı.liyakatsizleri sendikanın da önermesiyle hüleli yollarıda kullanıp yönetici yapmadımı.23 haziranda hezimetin sebeplerinden biri hatta büyük sebplerden biri bu
HACI MURAT 28 Haziran 2019 17:02
6
16.34 %50 olmak ayıp mı?Utanalım mı %50'yiz diye?Özür mü dilesin halkın yarısı sizden?Kibrin dikalasını gösteriyorsunuz kibir diye,diye.
......... 28 Haziran 2019 22:09
3
Ak parti olmazsa beka sorunu olur.istanbulu alamazsak çöp dağları oluşur, hizmet biter..vs vs.yani hiç bir parti yapamaz ak parti yapar..işte bunun adı kibir Hacı..kibiri çok ufak çaplı değerlendirmişsin.....
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 15:26
1
Sevgili Murat kardeş, yazdığın dörtlük kibir deklerasyonu olmuş. Kibir şeytana mahsus, onu Allah CC nun lanetine düçar kılan tek kusur. AK Parti nin oylarında ki hızlı düşüşün en önemli sebebi, kötü yönetim dışında Kibri. En kısa sürede tövbe edin.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 14:58
CHP ve belirlediği 7 ilke! Siz gerçekten buna inanıyor musunuz?
Şanlıurfa 28 Haziran 2019 13:25
Genç ve kadın dolduruldu. Şimdi bu ahlak değişimini kim yapacak. Yoldan çıkanlar ya yola girerler yada cezasını çekerler
külyutmaz 28 Haziran 2019 12:35
Artık Ak Parti'yi konuşmanın bir yararı var mı ?
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 12:32
CHP'nin bu saydiginiz 7 maddeye ne kadar uyacagina dair sizin bir beklentiniz var m,ı şayet varsa o zaman biraz fazla iyimser ve saflik içeren bir durumdasiniz demektir. Ayinesi iştir kisinin lafa bakilmaz dusturu gereğince bakmak gerek. Boyalı cilalı laflarla bizim karnimiz tok ama siz buyrun AK Parti ile tek partili donemin chp sini karşılaştırma daleletinde debelenin. ....
E.K 28 Haziran 2019 12:26
Sanirim Einstein'in bir sozu "sorunlari olusturan ortam ve zihniyet degismedikce cozum olmaz". Mealen boyle...Gelismis demokrasilerde parti cikmaza girdiginde lider degisir..Sn Erdogan, Akp'nin uzun sure itici gucu oldu...Ancak, bugün Akp'nin beklentileri karsilamasi cok zor..Onemli olan ulkenin cikarlari..iyi, guzel seyleri Chp yapmaya basladi diye niye bu kadar hayiflaniyorsunuz sn yazar?..Her sey daha guzel olsunda kim yaparsa yapsin..!
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 11:58
Tayyip Erdoğan'a oy vermek imanın gereğidir diyen milletvekili, CHP'ye seçim kazandıran haram işliyor diyen Cübbeli bu saatten sonra değişmez.
Mehmet 28 Haziran 2019 11:52
Ak parti bu hatalarından vazgeçemez.17 yıldır paraya,makama ve torpili alıştı.Ak parti kendi ile beraber cemaatleri ve yandaşları da bitirecek.Kuran,sünnet diyen parti şimdi adaletsizlerin yuvası oldu.Feto vardı şimdi fetoler var
sara 28 Haziran 2019 11:41
Allahın yasalarını goz ardı edenler, islam dusmanı emperyalistlerin bir uydurması olan sahte demokrasi dinini bilerek veya bilmeyerek benimseyen tum toplumlar ve bireyler bunun bedelini en agır sekilde odeyecektir,odemektedir.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 11:35
Nereye gittiği belli olmayan bir tren var ortada tıpkı yaptıkları hızlı tren gibi,nerede ne zaman kaza yapacakları belli değil.Trenden inenler gidişatı görmüşler demekki.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 11:30
AKP hala olanı biteni bize fatura etmeye devam ediyor.Anlatamadık diyorlar ama aslı anlamıyorlar durumu.Tren 17-25 aralıkta bir durumu kurtaralım derken,her tarafı batıran,''bu işlerde hırsızlık olmaz''cümlesi kurulduğunda başladı.Ondan önce olanlar çaktırmadan oluyordu.Bundan sonrası arsızca oldu ki bunu kapatmak için herkese söverek bastırmaya çalıştılar sonuç sandıkta patladı.Bir Müslüman olarak beklentim haksızlığın arsızlığın yollarının daraltıldığı bir istikamette ilerlemek ti beklentim.Hırsızlıkla arsızlıkla yolları kavuşturup ilerlemeyi tercih ettiler.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 11:29
Valla keşke CHP o ilkelee uyabilse ama sanmam. Yakında ne kadar yağmacı kesim varsa talana başlarlar.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 20:06
1
17 yıl talana ses çıkardınmı? Chp yapsın halk onuda indirir merak etme. 17 yıl beklemesinler sizler gibi. Cari açık yükseldikçe alkış göç aldıkça alkış fetoyla kolkolayken alkış ensarda alkış vsss yanlışlarda alkış. Sen halk değilmiydin?
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 11:25
Mehmet bey Ahmet tasgetirenin yazılarını okuyun lütfen .gerçek eleştirel yazı öyle olur.sizinki gibi değil.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 10:32
Bir İstanbul muhalefeti sarhoş etmiş. Beyler AKP açık ara Türkiyenin en büyük partisi...
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 12:32
3
Mesele büyüklük değil
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 15:24
0
Kibir dışında elinizde ne kaldı.
Denizci Alperen 28 Haziran 2019 10:06
2015 den beri ülkeyi Kılıçdaroğlu yönetiyor , o öneri getiriyor akp iktidardan düşmemek için yapıyor emeklilere ikramiye,taşaron işçilere kadro , asgari ücret hep kılıçdaroğlu sayesinde hayat buldu , Allah razı olsun zaten T.C deki işçi hakları hep sol partiler sayesinde hayata geçti bizim sağ dediğimiz kapitalist partiler çalışanların haklarını gaspetmekten başka hiçbir işe yaramadı .Bir tek Muhsin Başkanımızın desteğiyle kurulan Erbakan hocamızın hükümeti çalışanları ihya etmişti Sonunda da adalet tecelli etti Kılıçdaroğlu, Akşener, Karamollaoğlu kara üçlüsü ülke mukadderatına el koydu hakkımızda hayırlısı
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 11:35
3
Erbakani saygi ve rahmetle aniyorum. enflasyondan 10 puan fazla zam yapmıştı. Simdi enflasyon altında zam vermek,calisanlarin tazminatlarına,emeklilik haklarına el uzatiyorlar.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 10:04
İlahi Mehmed By,İfade buyurduğunuz CHP nin 7 ilkesini ciddiye alıyor olamazsınız,Ak Parti muhalefeti bu denli basiretinizi bağlamış olmamalıydı.Lütfen sanat-şiir-musıki yazıları yazarmısınız artık pazar günleriyle sınırlı kalmasın,Saygılarımla TİREBOLU
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 09:58
Halk Erdoğan’ı bütün olumsuzlukların sorumlusu olarak görüyor.Seçimi kaybeden Erdoğan’ın kendisidir.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 20:09
3
Ona bu yanlışı yaptıranlar masum değiller. Tek kişiye bağlamak doğru değil. Adam olan yanlışın yanında değil karşısında durur. Biat etmek hangi ahlakta var.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 09:52
AK PARTİDE DEĞİŞİM VE ESKİYE DÖNÜŞ MÜMKÜN MÜ.? TABİ MÜMKÜN. AMA ÖNCE DAMAT ve EKİBİNİN TASFİYESİ GEREK DÜŞÜNCESİ HAKİM KANAAT. BİRDE ŞU DÜŞÜNCE VAR. SERMAYEYİ KONTROL EDEN MEDYA İMPARATORU OLDUĞU KONUŞULAN ZATI KİM TASFİYE EDEBİLİR.
karar okuru 28 Haziran 2019 09:41
Vallahi ne diyeyim şaşırdım kaldım.Akif in bugünkü yazısını okudumda sizinde dediğiniz gibi pek ümit verici değil gibi.Hele birde bugün trumph la fotografı gördüm gazetenizde kan beynime sıçradı.Yeni akıllara genç dinamik çalışkan insanlara ihtiyacı var bu ülkenin.İsimler önemli değil yeterki özgür bir ülkede adaletle barışla ötekileştirmeden kardeşçe liyakata önem veren eşit paylaşımcı üreten bir ülkede yaşatsınlar bizi.Çokmu birşey istiyoruz.Sizce.
Gazete okuru 28 Haziran 2019 09:06
"Atı alan Üsküdar'ı geçti" sözü ahlaki yozlaşmanın geldiği noktayı göstermişti. İktidarımıza ve fetvacısı hocamıza göre iktidarda kalmak için her şey mubah. Bir de liderimiz iyi etrafı kötü zırvalığı var. Arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.
Karar okuru 28 Haziran 2019 09:00
Bir hususu çok merak ediyorum. Cumhur ittifakının almış olduğu % 45 oyun kaçı Ak Partinin, % kaçı MHP'nin? Lütfen cevap. teşekkürler...
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 12:32
2
33+12
karar okuru ben 28 Haziran 2019 08:49
dp den gelenleri-getirdiklerini komple uzaklaştırın , büyük bir bölümü temizlenmiş olur bahsettiğiniz kirliliğin...
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 10:25
6
İmomoğlunun aldığı oyun kaçı CHP'nin bu daha büyük bir merak konusu...
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 20:08
0
10.25 İmamoğlu halkın gönlüne girdi. Eşi ailesi ile profili yeterli. Temsil medenice. Kadın erkeği yanyana görünce birbirine yapıştıran bir ahlaksızlık baş gösterdi bir de bunu dini alet etmezler mi?
Kartal Vakur 28 Haziran 2019 08:46
Artık çok geç Sn. Ocaktan. Maalesef Ak parti 1940 ların Chp si, Chp de 2000 lerin Ak partisi oldu, en azından Y ve Z kuşağı böyle görüyor ve inanıyor.
Vatandaş Adem 28 Haziran 2019 08:48
Akparti ahlaki değişimi halk fakirlesirken yönetici elit nasıl zenginleşti bunu açıklayarak başarabilir.Ulkeye sıcak para girerken görüntüde her şey iyi iken halk ses çıkarmaz ama işler biraz kötüleşti mi uçurum arttimi ,yöneten yönetilen zenginlik makası açıldı mi sorgu başlar.Ornegin ben vatandaş olarak merak ediyorum İstanbul Büyük Şehir adayı Binali Bey kendinin ve çocuklarının açıklarız dediği mal varlığını açıklayacak mı? Kayı köyü bana Kayı boyunu hatırlatıyor "Onlar güzel insanlardı, güzel atlara bindiler ve çekip gittiler."
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 08:39
Gerçek bir aydın ak partinin sürecini daha iyi degerlendirebilmeliydi Ağlayıp sızlayacağız 17 yılda bu ülkenin bütün değerlerinin nasıl satıldığını en tepeden mali nasıl götürdüklerini utanmazca birlikte parselledikleri bu ülkeyi kandirildik diyerek üç beş mutait bozuntusuyla bakkal defteri ile yönettiklerini görürdünüz aslinda herseyi goruyorsunuz ama isinize gelmiyor Kozmik odalarımızı o fetoculere dedem mi soktu cezaevleri rika başa muhaliflerle dolu Insan biraz utanır ne demokrasisi Güneydoğuda oyları çalıp belediyelere el koydular 31 martta hiç sesiniz çıkmıyor Ayıptır .....
ahmetmehmet 28 Haziran 2019 08:35
Ekrem Beye neden oy verdim? Belki şaşırılacak ama şunu açıkça söyleyeyim: Ekrem Bey'e oy vermemin müsebbibi Erdoğan ve Bahçeli! Bu ikisi sıklıkla sabahtan akşama kadar halkın kendine oy vermeyen yarıya yakınına hakaretler yağdırdı. İllet dedi, zillet dedi, hain dedi... Bir ülkenin cumhurbaşkanı halkın yarısına hakaret eder mi? Dünyanın neresinde görülmüş bu? Bu saatten sonra AKP'nin düzeleceğini düşünmüyorum. Söylenen o kadar sözün hiçbir şey denmemiş gibi unutulması kabil değildir. Bu saatten sonra hiç kimse sayın Erdoğan'ın samimiyetine inanmaz.
ceren 28 Haziran 2019 10:13
3
son cümlenizle erdoğancı kafasında olduğunuzu belli ediyor zaten..benim dediğim doğrudur kafası..
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 20:13
0
Ülkenin borcundan ekonomisinden bahseden yok. İşsizlikten bahseden yok.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 08:32
Kim olduğunu söyleme kimin arkadaşısın....... Akibette belli geçmise bakmamız yeterli
aaallliii 28 Haziran 2019 08:12
Bu yoruma söylenecek tek şey var o da kaleminize sağlık. Dün akp yi asker ve yargıçlar kapatacak ne işimiz var orada diyen herkes bugün akp nin en üst kademelerinde görevli, gerisini tahmin etmek zor değildir.
Fatih Kömürcüoğlu 28 Haziran 2019 07:27
Büyük eserleri inşa etmeden önce altyapısı hazırlanır. Mimar Sinan Süleymaniye Camisinin temelini attıktan sonra yerine otursun diye 7 yıl bekleyip ondan sonra inşaatına başlamış. İşin ahlak boyutu da siyasetin temelidir. Sonradan inşaata eklenemez. Binayı yıkıp yeniden yapmak gerekir.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 07:17
Her suçu pelikan tarzı gruplara atıyorsunuz ama erdoğandan izinsiz nefes alamayan kitlenin bu işleri tek başına yaptığına inanıyorsanız boş yere okuyorum sizleri.
mert 28 Haziran 2019 05:53
abi akparti diye bir parti kalmadı bunu niye anlamak istemiyorsunuz ve sürekli akparti 2002 ayarlarına geri dönsün çağrısı yapıyorsunuz.parti bahçeli perinçek zihniyeti tarafından ele geçirildi.siz boşa kürek çekiyorsunuz
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 04:56
Hakkı söyleyen dilleriniz , Hak adına yazan elleriniz dert görmesin.Kaleminize , gönlünüze sağlık,.. Doğru ve hakikat kimden gelirse almalı. Sahip çıkmalı ki ayakta kalsın.Muhabbetle
Karar okuru 28 Haziran 2019 03:14
AKP bu saatten sonra toparlanamaz. Bekaa artik milletin bekaasi degilde kisilerin bekaasi olmussa ortada durust bir siyaset yok demektir ve halk bunu gordu son secimde cezayi kesti. AKP nin kurulusundaki degerleri temsilen yeni bir parti kurulur. Ortak akil bir daha geri gelmemek uzere terk etti AKP yi...
fakir bir vatandaş 28 Haziran 2019 02:53
siz akepeli görünüp akpyi dizayn etmeye çalışan dış güçlerin maşasımısınız, piyonmusunuz, vatan hainimisiniz. şaka şaka bu tartışma akşam büyük TV kanalı A HABER in tartışma konusuydu
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 10:31
1
İlginçmiş. Inşallah youtube'a yüklemlelerdir. Ciddiyetten sıkıldım. Gülerim biraz.
? 28 Haziran 2019 02:09
Ak parti beni Millet vekili yapmadı.Siyasetten kazancımda olmadı iyi ki olmamış,Partim kazanırsa seviniyorum kaybederse üzülüyorum benim siyasetim bu kadar!Biz üzülüyoruz siz kazandınız sevinin mutlu olun horon tepin.Allah Adl dır adil olanları sever.Bir incir çekirdeği kadar menfaat için dokuz takla atmayacağız.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 10:30
3
Neden kendinizi bir siyasî parti ile bu kadar özdeşleştirdiğinizi anlayamıyorum. Siyasal partiler hizmet için vardır. İyi hizmet ederlerse kalırlar, kötü hizmet verirlerse giderler. Neden kötü hizmet vermeye başlayan bir partiye can hıraş kendinizi adıyorsunuz, onun kazancını kendi kazancınız, kaybını kendi kaybınız olarak görüyorsunuz ki?
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 11:13
2
'... horon tepin. .....' hiç olmadı '?', kendine gel. / bir Sivaslı/.
Şahin 28 Haziran 2019 11:21
2
@02:09: neden futbol takımı tutuyor gibi bir siyasi parti tutuyorsunuz?
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 01:55
Niye hala Ak Parti.. Bakın İmamoğlu dualarla yeni görevine başlamış... Tayyipten nesi eksik.. İmamoğlundan bahsetsenize...
Korku cumhuriyeti 28 Haziran 2019 01:43
Sayın kıymetli yazar abim sizinde değindiğiniz gibi artık akp ve Erdoğan statükoyu temsil etmiyor, statükonun kendisi oldu.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 01:32
Yılların devletçi partisini yanına alıp onun dilini kullanırsan sen sen olmaktan çıkarsın. Hâlâ birlikte yürümekte ısrar edersen akıbet belli... Kendi düşen ağlamaz ancak şimdiden mızıkcılığa başladınız. Millet bunu da görüyor. Bu sefer hesabı yüksekten keser bulaşık hânede tabak yıkatır.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 01:21
Sayın yazar yazık olmuyormu, yani ak parti de ahlaki sorun var chp de yok. Komik olmayın lütfen. Bu ülkede iktidar da muhalefette birbirinden çok farkli değildir. Kendinizi mi bizi mi kandırıyorsunuz. Bunlara çocuklar bile güler. Eveeet bu ülkede dışarıdan birileri içeriyi kullanarak oyunu kurar istediği gibi oynatır. İstemediği zamanda irtifa kaybettirir. Bu oyun o kadar muhteşem oynanır ki herkes rolünü süper oynar. Fakat sürekli ülke kaybeder. Oyuncuları ve sahnenin farkındasınız ama yazmiyorsunuz. Ama millet artık herşeyin farkında. Evet çok güzel şeyler olacak.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 08:31
2
Ahlak gitmiş, gerisi yalan. Boş laflar gevelemeyin daha.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 10:20
0
Sıra "onlar benden daha ahlaksız" savunmasına geldiğine göre deniz gerçekten bitmiş.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 00:35
AK Partiyi parti yapan kadrolardan bugün kimse kalmadı, kalanlarda selden kütük kapma telaşındalar.. Eleştri-Özeleştiri kalmayınca kim yapacak bu değişimi Partiden dışlanan veya ayrılıp gidenler mi, onlarda yeni parti kuracaklarına göre AK Partiden umutları kalmamış demek ki
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 01:34
0
Çok söze ne hacet işte bu!!!
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 02:25
4
AKP'den Fetöcüler ayrıldı. Onu biliyoruz... Hatta ciddi kavgalar ettiler. Yetmedi darbe yapmaya kalktılar...
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 08:11
0
Helal Soylu ve Damat ile yaparlar büyük dönüşümü artık.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 08:46
1
02:25 Nedense fetönün siyasi ayağına bir türlü gelinemedi ama kardeşim...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN