Back To Top
Kritik eşik geçildi

Kritik eşik geçildi

 - Son Güncelleme: 01.07.2019 Pazartesi 12:14
- A +

Türkiye’nin hava savunma ihtiyacını güçlendirmesi en tabii hakkıdır. Özellikle Suriye’deki belirsizlikten sonra ve geniş planda Ortadoğu’nun bir türlü yatışmayan güvenlik problemleri hesaba katılırsa ihtiyaç daha iyi anlaşılır. Esasen bizim gibi bir ülkenin neden hava savunma füze sistemi edinmek istediği de sorgulanacak bir konu değildir. Büyük bir orduya sahip olmak neden kritik edilemezse, silah ve mühimmat kapasitesini artırmak da mevzubahis edilemez. 

Bununla birlikte Türkiye’nin S-400 tercihinde haklılığının ABD Başkanı tarafından da bütün dünyaya anlatılması olumlu bir gelişmedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Osaka’da Trump’la yaptığı görüşme sonrası ve devamında yapılan açıklamalar Türkiye için bulunmaz bir halkla ilişkiler faaliyeti olarak not edilmelidir.

Ortaya çıkan tablo özetlenecek olursa:

1-) Türkiye daha önce S-400’ü alacağını ilan etmiş ve geri dönüş olmadığını duyurmuştu. Şimdi artık bu karar iyice sağlamlaşmıştır. S-400’lerin kısa sürede gelmesi kesinleşmiştir.

2-) Trump, Türkiye’ye hak vermekle birlikte CAATSA (Hasımlarla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) başlığındaki yaptırımların masadan kalktığını söylemedi. Ancak, yaptığı açıklamalar kendisini bağlayacaktır. Dolayısıyla, ABD yasaları gereği Başkan’ın uygulamak zorunda olduğu yaptırımlar en hafif seçeneklerden oluşacaktır. Yani, S-400’e karşı kabus senaryosu artık iyice zayıflamıştır. Muhtemelen Trump, teslimat gerçekleşir gerçekleşmez devreye girecek yaptırımları erteleme opsiyonunu da kullanacaktır. Böyle bir tavır, yaptırımların yol açacağı politik etkiyi azaltacaktır.

3-) Erdoğan’la Trump arasındaki ikili ilişkiler bu seviyede kaldığı müddetçe -ki, ABD Başkanı memnun olduğunu gizlemiyor- Türkiye ekonomisinin muhtemel yaptırımlardan ekonomik alanda etkilenme oranı düşük seviyede kalacaktır. Trump “Berbat bir durum, berbat. Ne yapacağımız üzerinde çalışıyoruz” dedi. ‘Yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal’ gibi bir hava verdi ama bir çözüm bulma iradesini de ortaya koydu. O çözümün kalitesi ve kapasitesi hem ekonomi hem diplomasi için güçlü bir referans olacaktır.

4-) Bu olumlu seyreden tabloya rağmen Türkiye’nin F-35 projesindeki rolü ve F-35 tedariki hala belirsizdir. Bu belirsizlik S-400 bahsi bir istikamete oturmadan alışamaz görünüyor.

19-06/30/big.jpeg

Akif Beki’nin “Sıkıyönetici Buhran”ı

Gazete yazıları ve radyo programlarıyla son dönemin en çok okunan, takip edilen yazarlarından birisi Akif Beki’dir. Sıradışı ironik üslubu ve ifadesine yansıyan güçlü sembolik anlatım Akif’i ayrıcalıklı kılıyor. Bir yandan söylenmesi gereken herşeyi tam bir gazeteci titizliğiyle bulup çıkarmak, bir yandan da içinden geçtiğimiz zor zamanların tabiatına uygun bir dille okuyucunun zihnine ulaştırmak… Akif Beki’nin yaptığı budur. Özenli ve ustalıklı yazım tekniğiyle yaşadığımız zamanlara tanıklık ediyor. Bu sayede, okurla arasında özel bir anlatım ilişkisi geliştirerek kendine has bir tarz oluşturmaya başladı. 

Elimde, Beki’nin yeni kitabı “Sıkıyönetici Buhran” var. Kitap, Akif Beki meraklıları için özel ve edebi bir tarz sunuyor. Alıştığımız köşe yazısı ve makale metinleriyle değil, manzum anlatımla; hem Türkiye’nin hallerini hem de memleketin her tür insanının davranış hallerini zekice hicvediyor. Bir solukta okunacak edebi-politik bir metin… Malum, böylesi son zamanlarda pek bulunmuyor. 

“Çek bir protesto

Açık pozisyonda yakalanma

Dolarize provizyon

Gamzededir sele kapılan kör kütük

İnenler, çıkanlar borsadan hızlı

Sığlık sarhoşu keşmekeş

Musallat jandarma başa

Yer değiştirsin senaristle zirzop

Zehir zıkkım müptela zırtapoza”

Benden bu kadar; gerisi de kitapta su gibi akıp gidiyor.

Ayrıca… Kitap, büyük ressamımız Ahmet Güneştekin’in eserleri ve desenleriyle bezenmiş ki birçoğu sadece Akif’in manzumuna özel çizildi.

Sıkıyönetici Buhran/Akif Beki/Elips Kitap yayınevi 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
karar 01 Temmuz 2019 23:12
vaktiyle erbakan hocayı libya lideri kaddafi nin bir karşılama olayı vardı.o günün basın olayı köpürttü durdu.aslında olay kötü olmkla beraber abartıldığı kadar da değildi.şimdi trump japonyada bizim heyetle dalga geçiyor,yakışıksız sözler söylüyor,davranışlarda bulunuyorda basınımız olan biteni aklayıp paklayarak temizleme derdine düşüyor.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 13:51
0
Sen yüzde binbeşyüz erbakan hocayıda eleştirmişsindir kesin yazından oda anlaşılıyor sen hükümet tarafı gözüküp güya uyarı yapıyor hayatınız muhalif sizin şunu söylemek gerekirse İmamoğlu cu olarak bu seçimde başarı elde ettiniz o hızla muhalifliği devam
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 21:09
"Kritik esik gecildi"...Yani dereyi gormeden pacalari sivadik gene.
Ali baba 01 Temmuz 2019 19:05
Benim baśkanim Turump herkesi orta parmaginda oynatirki,oynatir
Mehmet 01 Temmuz 2019 17:58
Abd nin incelikte,küresinde ve suriye sınırında olduğunu bilerek yazılan bu yazı yüzeysel bir yorum.Bop devam ediyor gibi
dobra 01 Temmuz 2019 17:44
iflah olmaz TAYYİP BEY muhalifi yorumcuklar siz varın kuduruverin durun. milli olsaydınız sevinirdiniz ülkemiz adına ve abd hatasını anladı derdiniz. hangi kumaştan bir parça olduğunuzu siz kendiniz bilirsin. galiba yerli değilsiniz. milli zaten olamazsınız. bu abd kapağıda size yeter!:)))))))))))))))))))))))))))))
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 13:56
0
ADRES YANLIŞ. O MEKTUP SİZE DÖNER....! :-)))
KAR 01 Temmuz 2019 16:11
Kardeşim Karaalioğlu, Trump'un hal dilini iyi inceleyememişsin, veya durumu kavrayamamışsın bence!.. Trumpun halini yazıdaki gibi değerlendirmekle, pek yakındaki yeni yazılarında kapatamayacağın bir açık pozisyona düşüyorsun... Trump denilen şahıs her halinden belli ki, işin ince ince alayında... Kafa buluyor!..
KARAR 'da Kararlı 01 Temmuz 2019 15:06
Bu gelişmeleri biz hayra yoralım,felâket dellallığı yapmayalım ama,sanki bunlar biraz göz boyama gibi geliyor.Iç politikaya dönük bir takım hamleler sanki.Zevahiri kurtarmak denir ya,öyle bir şey.Hem seçim yenilgisini unutturmak,hem yapılan zamları örtmek,hem Ak P.'deki çalkantıyı gizlemek,hem yeni oluşumları bertaraf edip dikkatleri başka yönlere çevirmek için yapılan girişimler olarak da bakılabilir.Hele hele ABD Başkanının söylemlerine kuşkuyla yaklaşmak gerekir,şov da yapmış olabilir.
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 14:00
Türkiye'nin NATO'dan kopmak gibi bir seçeneği yok zaten. İntihar ile aynı şey.
karar okuru 01 Temmuz 2019 12:36
Erken karar vermemek lazım. "Zaman en iyi müfessirdir. kaydını koydu mu itiraz olunmaz." Yorumcuların bazıları yazarın -sebepleri ne olursa olsun- daha iyi yorum yapmışlar gibi geldi bana. İnşallah bir süre sonra ne kadar yanıldığını itiraf etmez.
E.K 01 Temmuz 2019 11:56
Lafta buyuk devletiz..Soze geldimi mangalda kul kalmiyor..Irkci Trump'in iki dudaginin arasinda olumlu sayilabilecek iki kelime ciktimi neredeyse zil takip oynayacagiz...ABD ile ticaret hacminin artmasi demek, daha fazla silah ve ucak alacagiz demektir..Tek tarafli bir ticaret..Akif Beki'nin kitabini tanittiginiz icin tesekurler...
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 14:09
4
100 yıl geçti... Gördük ki büyük devlet kurmak, büyük adamların işi... Ertuğrul gibi... Osman Gazi gibi...
Süheyl CALISKANOGLU 01 Temmuz 2019 11:50
D.Trump'un dedigi dedik,caldigi düdük ABD'de gecerli degil,Kongre yeri geldiginde "Stop'deme gücü var.Bizim "tek adam'siyaseti gibi degil. Bu is oldu bitti,gibi pembe rüyalar görmeye basladi AKP ve taraflari biraz erken olmuyormu,bekleyip görecegiz,anyayi da Konya'yi da yakinda!..
karar okuru 01 Temmuz 2019 11:37
Biri bana anlatsında bende anlasam.Türkiye Nato müttefiki ve bütün çevresi ve hattaki kendi ülkesi Nato ve ABD üsleri ile çevrili yani kuşatılmış diyebiliriz.Şimdi S400 leri kime karşı kendimizi savunmak için alıyoruz.Trumph kıvırdıkça kıvıran siyonist uşağı bir adamcağız.Bizim cumhurbaşkanı gördüğüm ama bir türlü anlamadığım siyonizm karşıtı.Şimdi bu iki insan nerede buluştuda neyin ortak mutabakatına vardı anlamadım.Bir laf vardı ya anlayan varsa beri dursun diye ben beri duramıyorum.Anlatın ya şunu.
Apti 01 Temmuz 2019 10:56
DOĞRU KRİTER Büyük liderler kendi ve yakınlarının çıkarını,mal,servet,makamını ülke ve toplumu adına feda eder. Küçük liderler ise kendi ,yakınlarının çıkarı için ülke ve toplumu feda eder.her türlü riski başkası üzerine yıkar. Peygamberlerin genel tavrı YAPTIKLARI İÇİN HİÇ BİR ÜCRET ALMAMAK,İSTEMEMEK VE KENDİNDEN MADDİ MANEVİ FEDAKARLIKTA BULUNMAKTIR.Tarihte iz bırakmış büyük lider ve şahsiyetler böyledir.Bizim ülkenin gelip geçiş liderlerine ve yakınlarına bakın, hangisi mücadelesi sırasında ve iktidarda iken zenginleşmiştir.
Süheyl CALISKANOGLU 01 Temmuz 2019 09:29
ABD'yle ,Rusya bizimle "ping-pong' oynar gibi ,oynuyorlar (!)
1 temmuz. 01 Temmuz 2019 09:03
Trump ikili ticaretin 100 milyar dolara çıkacağını söyledi. Şimdilik 116 adet F-35 30 adet alacağımız boeing uçakların sayisi 100 e cıktı. Sadece bu iki kalem 50 milyar doları geçiyor. Yetmedi ki patriot 'te almamızın önünü açacakmış. Ozaman çıkarmı ticaret 100 milyar dolara bilmem ama işimize geldiginde bizi bolmeye calistigini,terör destekçisi oldugunu soyleyip safları siklastirdigimiz BUYUK SEYTAN (!) bizi sevdiğini söyledi ABD bize ambargo uygulamadı gordunuzmu diye nasılda sevindirik oldular.
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 09:01
Trump Obamayi kotulemek ve gelecek secimde oy kampak icin her yerde birseyler yumurtluyor. Bunca zaman bu ruh hastasi adami tanimadiniz mi? Biz S-400 fuzelerini kime karsi kullanacagiz? Bu sorunun cevabini veren yok. Yunanistan S-300 fuzeleri almis Rusyadan birkac yil once. Bizden korunmak icin almis olsa gerek. Cok yanlis bir karar. Biz Yunanistan'a topyekun savas ilan edecek degiliz. Aldiklari fuzeler depoda curuyor. Hicbir zaman da kullanilmayacak. Biz de S-400 leri depoya kayacagiz. Buna karsilik ABDden F-35leri alamayacagiz. F-35lere ihtiyacimiz var.
Takipci 01 Temmuz 2019 08:39
Yogun bir inandiricilik sorunu var, haberleri ve yorumlari dikkatlice irdelemek gerekiyor.
Murat124 01 Temmuz 2019 08:37
Yalnızca Trump ile ikili ilişkiler Amerikan politikasında etkili olmaz. Senato var orada, senato kararı olmadan başkan adım atamıyor.
Krrrr Okuru 01 Temmuz 2019 08:26
Pragmatik siyasetçiler içeride destek için dışarıda da rahatız olmamak için her türlü tavizi verir verdirir. 23 haziranda Apo mektubu ve Osman Öcalan rezaleti bunun açık göstergesidir. S- 400 ve F 35Türkiye’ye ancak düşük teknolojik model olarak gelir. Batılılarda Ruslarda Türkiye gibi gelişmemiş toplumlara güvenmez. “Ben tahsilli insandan korkarım” diyen aymaz kafayla bu toplumdan ne akıl ne bilşm çıkar. Etraftaki küçük ülkeler ve terörle uğraşmanın ötesine geçemeyen 8 milyonluk Yunanistan’la ölçülen bir ülkeyiz hepsi bu kadar!!!!
karar 01 Temmuz 2019 08:21
abd ve rusya ülkemiz üzerinden birbirleriye kazan kazan oyununu oynayıp maddi manevi güç elde ederken biz paramızı çok zenginmişiz gibi bir rusya ya s-400 ve akkuyunun elektiriğini misli misline pahalı olarak,abd ye de şu kadar boing alarak takdim ediyoruz. bu arada biz şucular bucular ve eğitimsizlikle,adaletsizliklerle parça paça edilip sürükleniyoruz.
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 07:37
Hayırlı olsun Akif bey. Merak ediyorum
Yurdumun insanı 01 Temmuz 2019 07:28
Niye Ortaya Karışık yazıyorsunuz. Trump Ağa Bizle Eğlenir! Adam Obama'yı ve partisi eleştirmek için Bak gördünüznü yaptığınızı, adamları S400 almaya mecbur ettiniz, bak ben bu durumda bile 100 tene Boing uçak sattım. Hem söz de vermedim.diyor.Yani "Her an her şey olabülü" denklemine soktu. "Ne istesem yapiyea Recep, pek de sıkı pazarlıkçı kerata. Şu manzara bakın, holuvutta dahi görmezsiniz "diyede kafalıyir. Recep başkan şimdilik, dış tazyiki erteledi. Şimdi içerideki muhalefet ve bülütüsler ile uğraşacak. Yani Trump istediği mühlet verdi, hikaye budur.
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 13:52
1
Size de yaranılmıyor ki arkadaşlar. Reis, beni başkan yapın valla billa sizi uçuracağım, dememiş miydi ? Bu uçaklar niye alındı sanıyorsunuz; yoksa kanatlanıp uçacağınızı mı sandınız ? O uçakların her biri, millet bahçelerinin önüne park edilecek. Önce bahçeye gidip, çoluk çocuğumuzla yatıp yuvarlanacağız; sonra da uçaklara binip kısa bir şehir turu yapacağız. :)
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 08:34
0
Haklısın, ortada her hangi bir kalıcı anlaşma yok. İki başkan da "tüccar". Biri alan, diğeri satan. Satan anadan doğma tüccar, alan sonradan gurme. Alıcı, şimdi, gördünüz mü Trump bile söyledi, benim ne kadar “çetin ceviz” olduğumu, diye övünüyordur. Cebinden çıkmıyor ya, harcadığı senin, benim, çocuklarımızın, torunlarımızın rızkı. Trump, bir müddet, yüz uçak hatırına susar, sonra satacak başka şeyler için, başka gerekçeler bulur. Onların doları, bizim Allah’ımız var. Ödemeyi başka türlü yapamayacağımıza göre; öde Memet öde…
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 07:05
Dolar daha sert düşebilirdi. Galiba piyasalar son sözün söylenmediğini düşünüyor.
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 07:40
1
Trump ambargo olmaz demedi. Diyemez de. Bu durumda risk devam ediyor.
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 02:32
Bu tramp degilmiydi düne kadar baş dış güç düşman. Adamda yetki mi var bu konuda ki. Yüzüne gülüyor o kadar. Umarım ben yanılırım.
Karar Okuru 01 Temmuz 2019 02:00
ABD son 30 yılda çok da küçük olmayan 4 islam devletinin (Afganistan, Irak, Suriye ve libya, yuoslavyayı saymıyoruz) çökmesinde öncü rol oynadı. Soğuk savaşın Sovyetleri kendi kendine çöktü bir sürü devlet çıktı.Bunlardan islam ülkelerinin bir kısmı cismen var ancak fiilen yok artık. Hepsinin halkı perişan biçimde dünyanın çeşitli yerlerine kaçmaya çalışıyorlar. ABD yi çok da küçük görmemek gerek. S-400 konusu Türkiye gözden çıkarılırsa ortadan kalkar yoksa Yunanistan gibi alır depoya koyarsınız. Ayrıca Rusya da bu silahın tüm teknolojisini vermez. Türkiye onlarada güven vermez.
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 01:35
o fotoğraf pozları için hangi ödünler verildi ilerleyen günlerde göreceğiz.
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 00:43
Haberim yoktu kitaptan. Reklamı yapılmıyor mu.
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 08:36
0
00:43, demek, iyi bir reklam izleyicisisin. :))
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 09:01
2
Reklam değil hemşerim kitap takip ediyorum. Bilmem bilir misin kitapseverler kitap reklamlarına bakarlar. Sen nasıl deterjan veya ciklet reklamına bakıyorsan. Bizim de ilgimiz buna. Anladın mı acep?
Gökhan 30 Haziran 2019 23:58
Trumpa güvenilmez...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN