Back To Top
Propaganda yarışı değil siyasi zeka müsabakası

Propaganda yarışı değil siyasi zeka müsabakası

 - Son Güncelleme: 27.05.2019 Pazartesi 07:25
- A +

İstanbul seçiminin iptali sadece hukuken değil, esasen siyaseten de ikna edici olmamıştır. Basit ifadeyle, iktidar adına “Böyle bir riski almanın ne gereği vardı?” sorusunun çağrışımları bile siyasi kararın yanlışlığını ortaya çıkarmaya yeter. Tatminkar bir cevap çıkmıyor. Çıkmadığı gibi, bu konu hakkında konuşup tartışmak, kaygıları büyütüyor ve seçimin kazanılıp kaybedilmesiyle sınırlı kalmayabilecek siyasi etkileri akla getiriyor.  

Seçimin iptali hukuki ya da değil, her halükarda kanuni olduğu için şimdilik kararın siyasi etkilerinin birinci bölümünü bir kenarda tutabiliriz. Birinci bölüm, iptalin kimilerine göre şok yaratan, kimilerine göre şaşkınlık ve kimilerine göre de milli iradenin tecellisini imkan tanıyan sonuçlarıdır. Kimin haklı çıkacağını artık sandık tayin edecek.  

Dolayasıyla da ikinci bölüm yani seçim sabahı uyanacak Türkiye’nin halet-i ruhiyesi hiç şüphesiz daha önemli olacaktır. Bununla birlikte, İstanbul seçiminin artık sadece İstanbul seçimi olmadığını, çok daha fazla bir şey olduğunu da söylemiş olduk. İktidar kanadı, iptal için elindeki tüm gücü kullanıp netice alırken kaçınılmaz olarak, zaten İstanbul seçiminin önemini katlamış oldu. Mamafih, bu kadar önemli olmasaydı başta Cumhurbaşkanı olmak üzere bütün iktidar güçleri şehre böyle ağrılık koymazdı.  

İptal kararı tabiatı gereği bu kanaati üretirken CHP’nin neredeyse hiç bu bahse girmemesi dikkat çekicidir. Ne iptale sert reaksiyon gösterdiler, ne de seçimin Cumhurbaşkanı, cumhur ittifakı ve genel olarak siyasi iktidarın geleceğine etki yapacak yönüyle ilgili değiller. CHP adayı Ekrem İmamoğlu ve parti sözcüleri iptal kararıyla seçimin artan marjinal etkisini dile getirmiyorlar. Ne yapılsa belediye seçimi havasından çıkmıyorlar.  

Elbette bu bir siyasi propaganda taktiğidir ama bunda ısrar edebilmek de maharettir. Yoksa hiçbir parti rakibinin kendisine verdiği böyle bir pası değerlendirmeden durmaz. Yine taktik gereği bunu hiçbir zaman değerlendirmeyeceklerini söylemek de imkansızdır. Çünkü, AK Parti 31 Mart yolunda olduğu gibi sonrasında da o kadar çok top kaybı yaptı ve yapmaya devam ediyor ki CHP bir noktada ofansa ağırlık verecektir.  

***

Buna karşılık AK Parti, bizzat Cumhurbaşkanı’nın yöneteceği ve bizatihi kendisinin aktör olacağı bir kampanyayla sahada olacaktır. Bu da Erdoğan’ın seçim kazanma kariyeri dikkate alındığında hem bir avantajdır, hem de zaten AK Parti için daha güçlü bir kampanya seçeneği olmadığı için en güvenilir yoldur. Kampanyanın içeriği ve öne çıkacak/çıkmayacak isimlerle ilgili tartışmalar kamuoyuna yansıyor ama sonuçta 23 Haziran İstanbul seçimi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asla ama asla kaybedemeyeceği, yani kaybetmeyi göze alamayacağı bir seçimdir. Cumhurbaşkanı’nın bütün mesajları da bu istikamettedir. İptal kararıyla o eşik aşılmıştır. Seçimin önemini artıran ve süreci meydan okumaya dönüştürerek dikkatleri sandığa çeken bizatihi Erdoğan olmuştur. Dolayısıyla, sahaya ağırlık koymaması ve hatta kolları sıvamaması ihtimal dışıdır.  

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun geri planda kalıp İmamoğlu’nu sahnede tutması Erdoğan ve Ak Parti’nin tutumunu değiştirmeyecektir. Değiştirmediği de şimdiden görülmektedir.  

23 Haziran tekrar seçimi, iki partinin siyasi zekalarının müsabakasına ve buna bağlı olarak da taktik becerilerin tartıya çıkmasına sahne olacaktır. Daha önemli seçimler oldu ama bu kadar ince ve sofistike hamleler gerektiren bir başka seçim hiç olmadı. Oyların birbirine çok yakın olduğu, iki adayın da tek tek adam kazanarak ipi göğüsleyebileceği müthiş bir mücadele izleyeceğiz. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 01:29
Mustafa bey bu yazınızdan bizden bir cacık olmaz anlayışı sezdim. Bence de öyle çünkü nasıl yaşarsınız öyle yonetilirsiniz.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 00:09
Unutmayınız, tövbe kapısı şeytana kapalıdır.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 22:28
Allah şüphesiz adildir. Kimin özü ve sözü dosdoğruysa Allah onlara yardım eder. Seçimler bizi kutuplaştırmamalı. Çok politize bir toplum olduk. Demokrasi ve hoşgörü kazansın. Ne hayırlıysa o tecelli olsun.
Omer Gokus 28 Mayıs 2019 21:55
"Kimin haklı çıkacağını artık sandık tayin edecek." DEMISSINIZ. Gercekten oyle mi? Imamoglu haksiz miydi kazanirken? Isimize gelmezse iptal mi ettirelim? Boyle dusunmenize uzuldum. YAZIK COK YAZIK...
Emine Alkan 28 Mayıs 2019 21:30
İstanbul’da tek temennimiz dürüstlük kazansın.
Ayşe Bozat 28 Mayıs 2019 21:30
Her şeyde samimiyet tebessüm etmeli. Siyasette samimiyet tebessüm ederse müspet unsurlar irtifa kazanır. Doğruluk, irfan, izan irtifa kazanmalı. Hamasetle siyaset yapmanın kazanımı saman Alevine benzer. Çabuk parlar ve çarçabuk söner. Süreç insanı samimiyet testine tabi tutuyor. Hele mekan ücra yerler değil de büyük şehirler ise olgular daha fazla önem kazanır. Kent kültürü belirleyicidir çünkü. Kriter samimiyet, saydamlık ve saygınlıktır. Kazanan zarafet olsun.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 21:16
Hırsız var demek için o sandık başkanlarının ve tüm müşahitlerin ceza almaları şarttır. Niye ceza yok hala anlamış değilim. Hırsızlık var lakin hırsız yok gibi garabet bir durum oluyor. Suçlama somut delillere dayanmalı ve failler cezalandırılmalı. Fail kim ve fillerinin neticesi niye cezasız. Yoksa göle maya çalmakla gölde yoğurt olmaz. Ya olursa. Nafile hayal olur. Pozitif kıstas olmadan rota sağlam olmuyor.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 21:01
Siyasette psikolojik üstünlük kaybedildi mi o oluşum baş aşağı inişe geçer.Suyun yatağını değiştirmek imkansız.Suyu tersine akıtmak zor.Büyük iller kantarın Topuzu oldu.Psikolojik üstünlük kayboldu.Sebepler neydi?tefekkür, tetkik, tahlil ve tedbir lazım. Literatürde: itibar biterse iktidar da biter; itibar kökleşirse iktidar kavileşir. Her şeyin bir miadı var.Büyükşehirler milat oldu.Tıpkı turnusol kağıdı. Yanlış zayıflatır.İbret alınmadıkça ibreler galibiyeti göstermez.
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 21:52
Bu saatten sonra reisin kendisi de aday olsa kazanamaz.
Vatandaş Adem 27 Mayıs 2019 18:18
Binali Yıldırım'ın İstanbul yerel seçimler ile ilgili yaptıklarını düşününce;seçim bitmeden" 3000 farkla ben kazandım ve en son sandık başkanı bakıyor Akpartiye oy verecekse büyükşehir pusulası vermiyor 2 pusula veriyor."söylemi Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı,Meclis Başkanlığı ve Başbakanlıkta fazla abartildigi hava durumlarindan Yıldırım değil gök gürültüsü olduğunu düşünüyorum...
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 22:41
2
Yıldırım, o makamlara, liyakatinden değil, sadakatinden getirildi. Nitekim, emanetçiliği hakkıyla yaptığı için, sadakat madalyası ile ödüllendirildi. O, İstanbul belediyesi için de emanetçi adaydır. Seçim, İMAMOĞLU ile Erdoğan arasında olacaktır. Önemi de buradan gelmektedir. Türkiye'min umuda ihtiyacı var. Bunun için İMAMOĞLU'nun zaferi hayati önem arz etmektedir.
Süheyl CALISKANOGLU 27 Mayıs 2019 14:50
Dindar gecinen asinda böyle olmayan bu kadar karakterlerin bir araya geldigi,Cumhuriyet Tarihimizde ilk defa oluyor.Beka,beka diye yalan söylerler,sonrasinda Öcalan'a yanasmaya,Kürt'lerden Istanbul'da biraz oy sizdirmaya calisirlar,her gün verilen iftar sahur yemekleri bizim vergilerimizden saglaniyor,hak hukuk hakaniyet bunlara viz geliyor tirs gidiyor,sevap,günah bunlarin umurunda olmadi bu güne kadar,bu vasat iktidar ne üretiyor(?)katakulli ve laf üretiyor sadece..
Atalarımız:"Yiğidi öldür, hakkını yeme"demişler.Bu millet(Hakka tapan bu millet);Hakk namına ,haksızlığa asla izin vermez.Vermemesi gerekir.Her zaman haklının,mazlumun ve mağdurun yanında olmuş ve yine olacaktır(Allah'ın izniyle).Vicdanlı ve insaflı olmak bunu gerektirir.Tarafgir olmamak bunu gerektirir.Ahlaklı olmak bunu gerektirir.Âdil olmak bunu gerektirir.Allah bizleri(aleyhimize de olsa);haklının,mazlumun,mağdurun yanında yer alanlardan eylesin.
Peygamberimiz(SAV):"Beni, Hud suresi ve kardeşleri ihtiyarları" der.Hud Suresinde geçen:"Festakım kemâ ümirt(e)."Yani;"Emrolunduğun gibi dosdoğru ol".Allah'ın emrettiği gibi dosdoğru olamamak.Hak hukuk gözetmemek,kulların hakkına-hukukuna riayet etmemek,kendi menfaati için hakikati eğip bükmek.Bunlar bizi kaygılandırıyor mu,vicdanımızı rahatsız ediyor mu.Kaygılandırıyorsa ve rahatsız ediyorsa,hatamızdan ve yanlışımızdan dönüp,hak sahibiyle helâlleşerek ve hakkını iade ederek bu günahdan(inşéallah)kurtulabiliriz.Yoksa dindarlığınız havada kalır.
Süheyl CALISKANOGLU 27 Mayıs 2019 11:16
Secimlerin ve meydanlardaki nutuklarin,iftar sahur yemeklerinin maliyeti ne kadar acaba (?)
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 10:27
Ya secimi kazanmak degil ki amaç. Yolsuzlukların izini silecek zaman lazımdı Akp ye . Şimdi temizlik yapıyorlar harıl harıl. Kötü yönetimin rantın belgeleri yakılıyor. Bedavadan maas alanların izleri siliniyor.
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 21:05
0
Yolsuzluklarin izi silinemez. Belgeleri yaksalar da silinemez. Giren cikan paranin izi bulunur ne de yapsalar. ihalelerin kimlere verildigi, odenen miktarlar ortaya cikar. Onun icin secimi tekrar kaybetseler de Istanbul belediyesini birakmayacaklardir. Kimbilir secim gunu ne ali cengiz oyunlari gorecegiz.
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 09:41
Bıktık wallaha seçimlerden yeter artık...şu bir gerçek ki iktidar artık miladını doldurmuştur....
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 08:26
Secim, secim yetti artik. Ulkeyi yonetmek, secim yapmak ve onu kazanmanin otesinde birsey. Konunun “gercek uzmanlari” ekonomiyi, egitimi, yargiyi, sagligi, sehirlesmeyi, sosyal guvenligi tartissinlar artik.
Karar Okuru 27 Mayıs 2019 08:25
Bir onemli aci daha var. Istanbul'da buyuk bir deprem korkuyla bekleniyor. Bu devasa sehrin olasi bir depreme hazirlik yapmasi gerekiyor. Istanbul'lu canini kime emanet etmek ister? Tren kazalarindaki performansini dusunursek Binali Beye mi, yoksa canla basla calismak icin hevesli Ekrem Beye mi daha fazla guvenir?
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 09:40
1
Helâl olsun bu yorum alkışlanır . Bakış açınız çok iyi ...................
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 06:53
Dindar görünümlu insanların haksizlik/hukuksuzluk yapması dine vurulan en büyük darbedir. "Hirsizlik var"diyerek seçim sonuçlarının kabul edilmemesi hukukada ahlakada vurulan en büyük darbedir.Oyun bozanliktir. Seçimin garantoru iktidarlardir.Eğer dediğiniz gibi ise bunun düzenleyici müsebbibi de sizlersiniz...
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 03:50
İyi oynayan kazansın derdim ama oyunculara da VAR sistemimize de milletin güveni azaldı..Bu yüzden diyorum ki '' İlahi adalet kazansın ''.
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 03:42
Diyarbakırdan yazıyorum. Burdaki baskın görüş: Erdoğanın bu kez ne yapıp edip istanbulu asla vermeyeceği yönünde.Ki bende aynı görüşteyim.
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 10:26
0
İstanbul'dan yazıyorum : Şehrimin vicdanlı insanları, dalavere ile çalınan mazbatanın bedelini öylesine ödetecekler ki Erdoğan'a, Diyarbakır bile, kırk gün kırk gece bayram yapacak. :)
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 11:05
2
erdoğanın öyle bir gücü yok.
Has Parti 27 Mayıs 2019 02:32
Sayın yazar sadece zeka değil, ahlak da yarışacak, Akparti bu konuda zaafı olan bir partidir, bu seçimde muhtemel ki ahlak ölçülecek böyle bir ölçüyle Akparti'nin seçimi kazanması imkansıza yakın.
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 09:44
23
Evet bu ülke zaten Ahlakın ne olduğunu CHP den öğrendi.
Köroğlu 27 Mayıs 2019 11:09
0
Bence de seçim esas olarak ahlaksızlık ile ahlak arasında. O yüzden araştırmalarda oyların birbirine yakın çıkması ağrıma gidiyor. Bu kabileci tutumlarla bir toplum olamayız. Ahlak naif bir beklenti değildir. Bir insan topluluğunu toplum yapan ana etkendir. Önce ahlak. Sonra neyi savunursan savun.
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 11:47
0
Ahlaksızlığı CHP yaptığında cezayı CHP'ye, AKP yaptığında AKP'ye kesmek lazım.
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 02:21
Bir okurun cok dogru olarak yazdigi gibi bu secim vicdan kalitesini olcecek, eee vicdanimiz yoksa zaten ne ise yarariz?
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 11:39
18
Aynen, vicdanı olan oy hırsızlarına oy vermez.
musto 27 Mayıs 2019 02:13
Cumhur başkanı iptal edilsin%100 kazanacağının sözünü verdi bir bildiği varki bu kadar kesin konuştu sandık kurulları oluştu çoğu yine eskilerden itirazları chp yapıyor akp umurunda değil Hükümeti ve meclisi iktidar ortağı partiyi yetmedi vali ve kaymakamlar kanalı ile sözü geçen komşu illerin ileri gelenleri gönderildi yetmedi kamu ve özel sektör imkanları seferber edildi bundan iyisi şamda kayısı.
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 02:15
Seçimi, kim kazanırsa kazansın kaybeden Ak parti oldu.İstanbul halkının iradesini gasp etmenin/ettirmenin sorumluluğu Ak partiye yapıştı.Yıllar geçse de,Ak Parti eriyip ,silinse de gündem den düşmez. 1946 Seçimleri gibi,toplum sağduyusu bunu affetmez. İstanbul, Ak parti tarafından 100 binin üzerin de bir fark ile kaybedilir ise ki muhtemeldir.Erken genel seçim istense de/ istenmese de ülkenin yeni gündemi olacak dır.
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 01:24
Cumhurbaskani ikidebir "hirsizlik yaptilar" diyor. Acaba YSKnun gerekcesinde hirsizlik diye bir sey olmadigindan haberi yok mu.
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 01:20
Bu seçim devlet ve millet arasında geçecek. Bir tarafta Cumhurbaşkanından bütün bakanlara, valilere, kaymakamlara devletin bütün imkanlarını kullanan, bunlar yetmezmiş gibi bunun yanında sayısız cemaat, vakıfların yanında devasa bir yandaş medya ve trol ordusuna sahip eski başbakan, meclis başkanı , ulaştırma bakanı bir aday öte yanda hak hukuk, adalet, israfa son, her şey güzel olacak diyen küçük bir ilçe belediye başkanı ve her türlü hakaret gören zayıf bir muhalefet. Asla adil olmayan bu şartlarda İnşallah Ekrem İmamoğlu kazanır.
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 09:51
20
1923 ten buyana dediginiz gibi hep millete rağmen devlet istediğini yaptı. Şimdi ilk defa devlet ve millet aynı safta şimdi safları sıklaştırma zamanı
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 00:50
Secimin iptalinin hukuki olmadigini ama kanuni oldugunu yaziyorsunuz. Nasil kanuni aciklarmisiniz lutfen?
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 13:38
1
Cünkü kanunda YSK kararları kesindir yazar. Hukuki yazmaz.
Hüseyin 27 Mayıs 2019 14:34
0
YSK, seçimler üzerinde son karar mercisi olduğundan, kendisine verilen yetkiyle bir karar vermiştir. Bu yetkisinden dolayı verdiği kararın kanunen hükmü ve geçerliliği vardır (ki seçime gidiyoruz). Ancak, bu kararı verirken yaptıkları muhakeme ve gerekçeler hukuki olup olmaması bağlamında tartışmaya ve eleştiriye açıktır.
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 00:42
Ak Parti İstanbulu kazansa da kaybetse de çok şey kaybedecektir..Tüm Belediyeler yolsuzluk kaynağına dönmüş, borç batağı altındalar. Bozulan Türkiye Ekonomisine bir darbede belediyelerden gelecektir..
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 01:24
26
Deme ya... İmamoğlu Beylikdüzü Belediyesini 100 milyon borçla aldı. Beş yılda 500 milyon borç bıraktı, resmi rakamlarla 500 milyonluk da arsa sattı... 37 proje sözü verdi, 34 tanesini yapamadı...
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 00:36
Mustafa Bey, yazınızı, önümüzde, sanki sıradan bir derbi maçı varmış gibi kurgulamışsınız. Önce adını koyalım : Bu seçim, vicdan sahibi olan herkesin saflarının belli olduğu bir seçimdir. Bu seçim, milletle sarayın arasında bir seçimdir. Bu seçim zeka değil, ahlakın ölçüleceği bir seçimdir. Tarafınızı açıkça ortaya koyma zamanı gelmedi mi ?
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 00:29
“Karara karşı çıkan YSK üyelerinin gerekçelerine baktığımızda dişe dokunur bir unsura rastlayamıyoruz.” diyerek, hukuktan ne aldığını ortaya koyan Erdoğan, şöyle devam etmiş : “Bizim siyasetimizde milletle inatlaşmak yok.”. Hangisini sayayım; 7 Hazirandaki millet iradesine direnişini mi; referandumda mühürsüz oylarla, milleti atlatıp Üsküdar’ı geçişini mi; daha dün, YSK’ya baskı yaparak, milletin seçtiği başkanın mazbatasını çal(dırt)manı mı ?
Merakli 27 Mayıs 2019 00:27
Erdogan uzerine kurulacak kampany AKP icin yanlis secim olur. Artik eski buyusu yok ve bu iyice "siradanlasmasina" yol acar. Ama hakkini vermek lazim AKP genelde iyi nabiz tutuyor ve bu kadar bariz bir hataya dusmez. Bence "fazla gurultu cikartmayan" bir kampanya ile CHP'nin "hata yapmasini" bekleyecek. Eger ortam sakin gecerse bu AKP'ye yarar.
fk 27 Mayıs 2019 06:51
0
yanılıyorsunuz. bayram sonrası erdoğan sahaya iniyor. bayrama kadar binali yıldırım ön planda olacak. bayram sonrası erdoğan tüm ilçeleri dolaşıp miting yapacak.
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 00:15
Halkımızın sağduyusuna güveniyorum haksızlığa gelmez hak yemez bu halk...hakkı yenilene hakkını çok daha güçlü bir şekilde hakkını teslim edecektir şüphesiz ...
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 23:56
Bu bir belediye baskanligi secimi, Ekrem Imamoglu’nun sahnede olmasi ne kadar makul ise Sayin Cumhurbaskaninin sahnede on planda olmasi o kadar anormal. Devletin basta ekonomik olmak uzere uluslararasi iliskiler dahil, istanbul’u asan sorunlari var, Sayin Cumhurbaskaninin bu sorunlarla ilgilenmesi gerekir
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN