Back To Top
Suriye’de bizim için daha kötüsü ne olabilir?

Suriye’de bizim için daha kötüsü ne olabilir?

 - Son Güncelleme: 08.02.2020 Cumartesi 09:14
- A +

İdlib’te askerlerimizin şehit edildiği saldırı sonrasında yaşananları acaba tam anlayabildik mi? Dış politikamızın yaşayan tek ünitesi Suriye olduğu için bu süreci iyice anlamakta fayda vardır.

Saldırıyla, Türkiye ile Esad rejimi arasında 2011’den gergin olsa da Rusya gözetiminde yatışmış ilişkiler hali vardı, bu bozuldu. Bozulmakla kalmadı, ileriye dönük bir çatışma potansiyeli ortaya çıktı. Olayın ardından Türkiye de askeri yolla cevap verdi, vermeye devam ediyor. Cevabın hacmi bizzat Suriye ordusunun İdlib’te planladığı ilerlemeyi engelleme boyutuna vardı.

Sorun şu ki, bütün bunlar Erdoğan ile Putin’in sivil ölümlerini önlemek maksadıyla 17 Eylül 2018’de imzaladıkları Soçi mutabakatının gölgesinde oluyor. Sadece son haftada yaşananlar değil mutabakatın akdedildiği günden itibaren hem Rusya, hem de Suriye azalmayan bir tempoyla sivilleri katlettiler. Yani, mutabakattan murad ettiğimiz bir numaralı netice olan sivil ölümlerini önlemek hiçbir zaman mümkün olmadı. Benzetecek olursak Rusya ortada bir mutabakat yokken Halep’te ne yaptıysa aynısını mutabakat zemininde İdlib’te de yapıyor. Biz ayrıca, sivillerin Türkiye sınırına yığılmasını önlemek istiyorduk. Bu bahiste de durum ortada. Şu an tam sayı bilinmiyor ama 400 binin üzerinde İdlibli’nin sınıra dayandığı ilan edildi. Bizzat Cumhurbaşkanı’nın ifadesine göre, sayı 1 milyon olursa da şaşırmayacağız.

Peki, Türkiye ve Esad rejimi sahada karşı karşıya gelirken Rusya’da bir sıkıntı var mı? Böyle bir görüntü yok. Askerlerimizin şehit olması Moskova’yı pek etkilemedi. Hal ve tavırlarıyla, Astana ve Soçi mutabakatlarından uzaklaşan Ankara’nın başına her türlü işin gelebileceğini göstermiş oldular. Cumhurbaşkanı Erdoğan İdlib saldırısından iki gün önce “Astana süreci diye bir şey kalmadı. Kendi göbeğimizi kendimizi keseceğiz” demişti. Çünkü, Astana’nın sadece Suriye rejimine yaradığını görmüştü. Ne var ki, hemen ertesi gün hem kendisi hem de hükümet sözcüleri “Süreç devam ediyor. Biz de içindeyiz” mealinde açıklamalar yaptı ama Ruslar tutum değişikliğine gitmedi. Ayrıca, açık açık “Rusya’yla çatışamayız” dedik. İlaveten, İdlib saldırısının Ruslar’ın bilgisi dahilinde yapıldığı tezimizi de değiştirip, işi tamamen Esad’a yıktık. (Unutmadan ekleyelim… Rusya’nın YPG’yi 32 kilometre derinliğe tahliye etme sözü verme karşılığında Barış Pınarı Harekatı’nı bitirdiğimiz ikinci bir Soçi mutabakatı var ki o neredeyse unutuldu.)

Bunca gelişmeye rağmen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, aylardır ne diyorsa dün yine söyledi. 

Şunları söyledi: “Türkiye ile İdlib’deki düzeni net bir şekilde belirleyen anlaşmalarımız var. Türk meslektaşlarımız bu bölgede işbirliği yaptıkları muhaliflerle, El Nusra (Fetih el Şam) ve Heyet Tahrir el Şamlı teröristleri birbirinden ayırma sözü verdi. Ancak ne yazık ki hâlâ bu teröristler İdlib’deki bölgede hüküm sürüyor. Bu nedenle bu sorumluluk yerine getirilmeli.”

Özetin özeti… Arada bağlantı var mı bilinmez ama biz “Astana bitti” dedik, İdlib’te saldırı oldu. Biz “Tamam tamam bitmedi, varız” dedik, Rusya-Esad bildiğini okumaya; yani sivil veya “terörist” ayırmadan vurmaya devam ediyor. Üstelik, mutabakatın koruması altında olan üç gözlem üssümüz de rejim tarafından kuşatılmış durumda.

Suriye dosyası bundan daha ne kadar tatsız olabilir? Yoksa, “Madem Astana sürecine bağlısınız. O zaman Suriye’nin toprak bütünlüğü için çıkın buralardan” baskısı da mı sırada? Esad böyle alesta vaziyetteyken, YPG/PYD sınırda gezinirken!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
B 10 Şubat 2020 00:05
Tam Rusya ile ilişkileri düzeltmişken yada ilerletmişken, şunlardan uçak motoru , nükleer silah ile ilgili teknolojiyi almak dururken, hala zalim Esad, alçak İsrail naraları atmak ancak aklı olmayan, duygularıyla hareket eden sıradan bir adamın işi. 1947'den beri natodayız. Ne oldu. ABD F-16'larını kullandın. Ama uçak yapamadın. M-60 tanklarını kullandın ama tank yapamadın. Çünkü ülkende birşey yaptırılmadı.Hazır verildi. Afganistan, Irak'ta,Suriye'de ABD çıkarlarına hizmet ettin. Oda sana pkk, pyd,ypg, feto ile karşılık verdi. Uyan artık.
B 09 Şubat 2020 20:19
Hem İsrail'e Kudüs'e karşıyız deyin. Hemde Golan tepeleri yüzünden İsrail'in bir numaralı düşmanı Esad'ın devrilmesi için uğraşın. Hem Rusya'ya gidip Su-57 uçaklarını alma ihtimalini değerlendirin. Hem Rusya ile çatışma halindeki Ukrayna'ya gidin ve silah satışını ayarlayın. Hem ABD'nin Feto darbe girişimine maruz kalın, hemde Trump'la telefon görüşmesi yapın, pyd'yi silahlandıran ABD ile tekrar iyi ilişkiye geçin. Bu kadar akılsız dış politika olabilir mi ?Şimdi yine Kudüs planını bozacağız diyor. Boyundan büyük konuşmayı bir bırak.
B 09 Şubat 2020 14:09
Daha kötüsü daha fazla asker kaybı olabilir sayın yazar. Bir kere haddini bilmek, kibire gurura kapılmamak en önemlisi. Rusya Suriye ile işbirliğine girdiği gün bizim Esad'ın artık devrilmesinin mümkün olmadığını anlamamız gerekirdi. Bu Rusya'nın savaşı kaybetmesi anlamına gelir. Bir Türkiye'nin gücünü ölçün biçin yahu, tanklar seri üretime geçmedi. Savaş uçağı yapamıyoruz. Helikopterlerin motoru ABD'den geliyor. Uzun, orta menzilli füzeler daha deneme döneminde. Nükleer silah yok. Ruslar bunların hepsini patır patır yapıyor.Neye güveniyorsun.
Turkiye dünya güç dengesi icinde esamesi okunmayan ve fazla bir ağırlığı olmayan bir ülke. Bu nedenle zaten bir tarafın (SSCB)baskisina karsi diger blokta yer alarak guc dengesini sağlamıştı. Ama şimdi iki tarafta da tam olarak yer almadığı için ortada kaldi ve yine güç dengesinde yeri kalmadı. Iki grubu catistirarak istifade edecek hali de yok. Zira catismiyorlar. Bu gidişle ne Isaya ne de Musaya yaranabilir ve sonuçta kaybeder. Olacağı bu. Bunu tahmin etmek çok zor değil. Türkiye dünyayı okuyamıyor vesselam.
B 08 Şubat 2020 19:52
Yanlış yapılan işler. Akılsızca politikalar. Bu saatten sonra yapılacak bir şey yok. Belki de en akıllıca hareket askerleri tamamen geri çekmek olabilir. Suriye'de ABD ve Rusya bilek güreşi yapıyor. Bizse ancak ayakaltında dolaşan çocuk gibiyiz. Birisi bize çarptığında ve düşürdüğünde ağlamaya başlıyoruz. Suriye'ye ve Esad'a kabadayı kesilen devlet yöneten zat, süper güçlere gelince diplomatik dil, telefon görüşmesi v.s. Tarih'te Rusya ile savaşıp yenilen devletler. Fransa, Osmanlı devleti, Almanya ve son olarak ABD olacak. Anlatması zor.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 17:42
olacağına bakın zaten. üstüne, bir de ypg koruma kollama görevini de yüklerler ise şaşırmayalım. zira, bizim zerre kadar inisiyatifimiz olduğunu zannetmiyorum.
ABD'nin haberi,Rusya'nin izni olmadan Suriye'de bir adim ileriye gitmemizin mümkün olamayacagini,önceden bilinmesi gerekirdi.Türkiye'nin zig zag politikasi,Suriye'de duvara tosladi daha fazla yipranmadan,"Bir gece ansizin,geri gelmeliyiz' bizim siyasilerimiz,Ortadogu'da "bas rolde'olduklarini saniyorlardi,gercekte "fügüran'oldugumuzu kabul etmeli,piliyi pirtiyi toplayip geri gelmeliyiz,bu ülkenin daha fazla tahamülü ve sabiri kalmadi artik.Yeter..
KARAR OKURU Mürsel 08 Şubat 2020 12:54
Soçi Astana mutabakatı hedefe giderken zaman kazanma kağıtları. İşte İdlib'e girildi.Esed'e zaman ve zafer sunuluyor! Rus diplomasi sözü; tüm andlaşmalar çöpe atılmak için yapılır! Bunlar Viking çocukları, sokakta donan insan cesedine basıp geçerek büyüdü bunlar!..
Vikingler,Iskandinav ülkelerinde yasadilar..Ruslar'la uzaktan yakindan alakalari olmadi..
Vatandaş Adem 08 Şubat 2020 12:47
Suriye'de süren müttefikler maçında: Suriye müttefikleri önde,maç uzatmalarda, sevgili güzel ülkem Türkiye ise "Biz aslında yenilmedik yanında yer aldığımız muteffiklerimiz yenildi."kafasında.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 12:32
Putin bu işi siyaseten uzatmak istediği için ağır gidiyor.. Yoksa Suriye’nin tümünden çıkarırlar bizi! Ama sonunda akan kanda Esad kadar bizimde günahımız var. Arşiv unutmaz! Silah, adam, para ve barınma yardımı yaptığınızın belgesi herkesin elinde! Bulaştığımız ve bualştırıldığımız kirli işler Recep bey yüzünden koca ülke ve toplumu esir almış.40 milyar dolar Suriye'li lere harcamış ise 20 katı fazla 80 milyon Türk için 800 milyar dolar neden harcamamış Recep bey! Kimi KANDIRIYORLAR.BELA YAVAŞ YAVAŞ GELİYOR! PAKİSTANLAŞMAYIZ İNŞAALLAH! Suriye kurtulur 10 yıl sonra ya biz!
Abdi 08 Şubat 2020 12:25
Her halükarda devletimiz bu sorunun üstesinden gelecektir. Yeter ki biz dik duralım, unutmayalım sineler bir olursa onu top tüfek sindiremez.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 11:29
Daha kötüsü var türkiye öyle yada böyle suriyeyi terkedecek.esad türkiye sınırını kapatacak .dışarıdaki vatandaşlarını geri almayacak
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 08:04
Tabi ki çıkması gerekir çünkü orda olacak bahaneniz kalmadı
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 07:59
Trumpın mektubundan beter Rusyanın tavrı. Daha saygısızca
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 06:57
Lavrov'un sözü ortada.adamlar devlet adamı.sen taa 2018 de söz vermişsin o yi sonuna kadar oradaki teröristleri bi şekilde eritecegini. Nadil yapacaksan artık.2 yıl geçmiş sen kulağının üstüne yatmışsın.simdi kalkmış Rusyayı Suriyeyi suçluyorsunuz.ya adam ülkesini temizliyo. Sonuna kadar hakli
evin 08 Şubat 2020 05:58
türkiye durup dururken 2011 yılında esadla neden düşman oldu bilen var mı? durup dururken hem komşumuz suriyenin hem de türkiyenin istikrarını mahvettik...
musto 08 Şubat 2020 03:49
Aylar önce barış pınarı harekatımıza yeşil ışık yakan Putin büyük bir hamle yaparak,Amerika ve PYD,PKK güçlerini belirli bölgelerden çıkartmamıza yardım etti.Hedeflerimize tam olarak ulaşamadan ilk demecini verdi.Hiç bir kuvvet Suriyede kalıcı değil bu gün suriye rejimi bizi istemezse burdan hemen çekiliriz diyerek,Pyd ile de anlaşarak,sıranın bize geldiğini,açık,açık sahada gösterdi.Bana göre kartlar yeniden karılacak Suriye üçe bölünecek.Tabiki gücümüz yeterse,yoksa 3 ila 4 milyon daha mülteciyi alıp bir anda 90 milyonluk içi kof boş bir ülke oluruz.Misaki milli dediğimize göre hedef bu.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 02:35
İçeride Hain fetöyle iş tutarlar.Dışarıda giderler cihatcı terör örgütlerini desteklerler. Ya bunların hayırlı bir ortaklıgını görmeyecek miyiz? Kime dostum dediyse kazık yedik ülkece. Reisin masallah dedigi üc gün yasamıyor.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 02:28
İdlib mi kaldı ortada...hala mucize bekleyenler var.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 02:26
Sayın karaalioğlu. Yıllardır savunduğun 2 şey var. Vatan kaçkını Suriyelilerin türkiyede kalması. Ve AKP nin yaptığı hataları görmezden gelmek. Şimdi 1 milyon suriyeli daha geliyor. Mutluluğun arttı mı?
Karar Okuru 08 Şubat 2020 12:29
2
Ağzınıza sağlık bu ortadoğulu bezirganların gerçek yüzünü görenlerin olması sevindirici ama ülke ağır bir yara aldı pek umut yok ağır bedeller kapıda. Yazar gibilerin ise durumu kavrayabilecek bir öngörüsü yok olsa buraya gelirken destek vermezlerdi. Aslında yol yakınken geri dönseler iyi olur katkı sağladıkları bu düzen kendi kazdıkları kuyuda şimdi çırpınan liberal gibi bir sona götürebilir bu zevatı.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 01:29
Ne kazanildi netice olarak? Elimizde gunun sonunda ne var?
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 01:07
Beş milyon Suriyeliyi sineye basan milletimiz bir milyonunu daha bağrına basar. Ensarlık öldü mü abilerim. Sıkın dişinizi!!!
Orhun 08 Şubat 2020 01:06
Olay tam bir komedi,izliyoruz bakalim sonu noolacak.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 00:41
Hep böyleydi ama sizin gibi kör taklidi yapan zevat böyle değilmiş gibi yapa yapa bugüne geldiniz. ilk kez ulke yararına gerçekleri yazmışsınız. Astana ve soçi suriyeyi esada teslim planıydı. Halep hama ve humusdan sonra Nitekim planın son aşamasındayız. Suriyeden bütün sünniler göç ettirildi. Bir daha suriye yüzü göremezler. Dikensiz bir batı suriyede esad artık çok rahat edecek. 10 milyon sunni suriyeli de dünyada sürgü hayatı yaşayacak. 5 milyonu bizde olacak. Canım kardeşlerim. Ne uğruna. Koskoca bir hiç uğruna.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 19:12
0
BOP geregi baskanimiz gerekli olanları yapmıştır elestirmek sureti ile siyaset yapma zamanı deildir şimdi Suriyeli kardeşlerimize ensar olma zamanıdır şimdi...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN