Back To Top
Televangelizm ve televizüel ihtida gösterisi

Televangelizm ve televizüel ihtida gösterisi

 - Son Güncelleme: 18.05.2019 Cumartesi 09:26
- A +

Hıristiyanlık öğretisini yaymak veya daha doğru bir ifadeyle evanjelik propaganda yapmak için medyayı, özellikle televizyonu kullanarak vaizlik yapmaya “televangelizm” denir; televizyonu vaaz aracı olarak kullanan figürler de “televagenlist” diye nitelendirilir. Televizyon öteden beri kitleleri eğlendirmek ve aynı zamanda korkunç bir endüstriyel reklam bombardımanı altında bütün her şeyi çarçabuk elde edip metaya dönüştürmeyi kitlelerin yaşam tarzı hâline getirmek gibi bir seküler amaca hizmet etmektedir. Bu noktada Neil Postman’ın “Televizyon: Öldüren Eğlence” adlı kitabını hatırlatmak faydalı olabilir. Televizyon ekranlarından topluma yansıyan her şey, eğlenceli şekilde tüketilmesi gereken birer metaya dönüşmektedir. Nitekim çok isabetli bir değerlendirmeye göre “televizyon programı profesyonel meşgaledir ve televizyondaki bir programa yönelen seyirci ilgisi (reyting), ister dizi, ister yarışma, ister futbol, ister magazin, ister güldürü ve isterse din dolayımıyla olsun, yabana atılmaz bir maddi kaynak üretir.” Bu bakımdan, “İslâmî Pap” veya “Rap ilâhî” gibi gösterilerle renklendirilen sözde dinî içerikli televizyon programları ticarete endeksli bir etkinliktir. 

***

Geçmişte, özellikle 28 Şubat döneminde dinin televizyon vasıtasıyla nasıl itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını, “Tavuktan kurban olur mu?” gibi tirajikomikliklerin ciddi bir dinî meseleymiş gibi cümle âlemin önünde tartışıldığını unutmak, en azından benim için pek mümkün değildir. Bu yüzden, 2000’li yılların başından beri katıldığım yüzlerce televizyon programında, özellikle de Kanal 24’te kırk hafta boyunca devam eden “Sözden Öte” programında medya vaizliği ve eğlencelik sunum yapmamaya azami özen göstermişimdir. Ekran ne yazık ki katı olan her şeyi sulandırıp cıvıklaştıran bir şeydir. Bu yüzden, ekran ve din konusundaki şu tespitlere katılmamak mümkün değildir: “Ekranda din, diğer her şey gibi seyre, gösteriye, şova dönüktür. Ekranda din, kültür endüstrisinin bir alt-kolu olan inanç-endüstrisi çerçevesinde alınır-satılır bir metaya dönüşür. Ve ekranda din, mabedin tevazuuna değil, medyanın taşkınlığına yatkınlaştırır inananları... Bu da kulluk şuurunu değil meşhurluk arzusunu kamçılayan bir dinamiktir.” 

Malum, çok kısa bir süre önce ulusal televizyon kanallarından birinde canlı olarak yayınlanan iftar programında Arthur isimli bir Ermeni çocuğun İslam’ı kabul (ihtida) merasimine şahit olundu. Mesele kamuoyunda tartışılıp farklı mahfillerden eleştiriler gelmeye başlayınca, bu merasimi icra eden zat, “13 yaşındaki çocuğun kendi isteği ve ailesinin onayı ile müslümanlığı kabul ettiğini, dolayısıyla herhangi bir zorlamanın söz konusu edilemeyeceğini söylemek durumunda kaldı. Ne var ki çocuk kendi isteği ve ailesinin muvakatiyle İslam’ı kabullenmiş olsa dahi bir ihtida merasiminin tüm dünyanın gözüne sokar gibi icra edilmesi hiç ama hiç yakışık almadı.  

Kaldı ki ihtida ettiği söylenen insan, 13 yaşında bir çocuktur. Henüz reşit olmamıştır. Hâl böyle olunca, uzun ve karmaşık bir süreci gerektiren din değiştirme konusunda tartışılan “kişinin etkilenimi duygusal mıdır yoksa entelektüel midir?” gibi kritik meselelerin hiçbirini bu bağlamda tartışma imkânı yoktur. Keza inanılan dinin tatmin edici görülmemesi, bilgi ve hayat tecrübesinin gelişmesi, başka bir dine bağlı kimse ile evlenme isteği gibi faktörlerden söz etme imkânı da yoktur. Çünkü burada mevzu bahis olan mühtedi(!) henüz 13 yaşında bir çocuktur.  

***

Öte yandan, hem insanın hem dinî inancın onuru vardır. Televangelik ihtida gösterisi insan onurunu incitmenin yanında çocuğun ailesinin müntesip olduğu kurumsal dinî inancı da rencide etmiştir. Ayrıca televizyon ekranında 13 yaşındaki bir çocuğa ihtida töreni düzenlemek, farklı dinler ve inançların bir arada yaşama kültürünü örselediği gibi dinler arasında mafyatik tarzda rekabet ve didişmeye de yol açacak bir girişimdir. Bu noktada “muzaffer komutan” edasıyla davranmak ilk planda biz müslümanlar açısından gurur okşayıcı olabilir; fakat benzer bir ihtida gösterisini tersinden düşündüğümüzde, ortaya çıkacak manzaranın bizi nasıl inciteceğini anlamak hiç zor olmayabilir. Daha açıkçası, bir televizyon programında “13 yaşındaki Muhammed ve Mehmet isimli bir müslüman çocuğun Hıristiyanlığı kabul ettiğine dair bir gösteri izlesek, acaba ne hissederdik?” diye empati (duygudaşlık) kurmak meselenin sağduyulu şekilde anlaşılmasına yardımcı olabilir. Kaldı ki Ermeni Patrikhanesi’nden gelen açıklamadaki şu ifadeler hayli dikkat çekicidir: “Öncelikle 13 yaşındaki bir çocuk reşit değildir ve din değişimine karar veremez. Bu mahiyette bir yayın sadece dinî propaganda izlenimi doğurur ve vicdan özgürlüğüyle bağdaşmaz… Biz Ermeni Resuli Kilisesi olarak, 18 yaşın üstündekileri bile Hıristiyanlığa kabul etmeyiz. Kabul edecek olsak dahi ailesini çağırıp yazılı rızasını alırız… Tüm dinlere saygımız var. Sizlerin de diğer dinlere saygınızın olduğundan şüphemiz yoktur. Televizyonlarda bunları reyting aracı olarak kullanmak sadece üzüntü veriyor.”  

Bu son ifadenin de işaret ettiği üzere din, inanç, iman gibi kavramlar son derece saygın ve değerlidir; din insan hayatında kutsalın tecrübesidir ve bu tecrübe özellikle iman düzeyinde mahrem olup hiçbir şekilde göstermelik değildir; dolayısıyla televizüel gösterilere hiç açık değildir. Çünkü iman kalbin amelidir. Bu yüzden, varsayalım ki ihtida talebi çocuktan gelmiş, aile bu talebe iştirak etmiştir... Böyle bir durumda ille de bir ihtida ritüeline ihtiyaç varsa, bu konuda yakışık alan şey, hem pedagoglar ve çocuk psikologlarıyla konuşmak ve hem de ihtida işlemini psiko-pedagojik bir duyarlılıkla televizyon ekranlarında değil de tarihî camilerimizdeki huzur ve sükûn ortamına benzer bir ortamda gösterişten uzak şekilde yapmak olsa gerektir. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru 20 Mayıs 2019 03:47
türkiye ataistlerini bu programlara soru sormaya davet ediyorum gidin N H sorun arkadaş mustafa hocayada sakız çinemeyi sorun yordunuz adamı bak ben bitane sorayım hocam neden 33er defa tesbik çekiyoz cevapla al parayı hocam sen kendine ediyon yok kıssaların dili yok tarihselcilik yok kavram yok imge yok kötülük sorunu kur şirketi ikide cin çıkar bide şifa cayı sat hadi bunu yapamıyon bari iki atomu birleştir kurandan çıkar oda yok hadi bunuda yapamıyon üç rakamdan bi ebcetle bi olay bil hadi bilemedin geçmişten bi tarih tutur ama sende hocam o zaman sen MÜSTEHAKINI
karar okuru 20 Mayıs 2019 04:17
0
bi başlık atmış fırcayı yedik arkadaş babam yazıyı okumuş bi televengenoorrrrsirost olamadın deyü :) ne mesleklervar be başlıklara dikkat türk gencinin istikbaliyle oynamayalım bunun bölümü varmı televengenoorrrsirost balık ismi gibi yeniyomu bu harammı helalmıki
inşaat ustası 20 Mayıs 2019 02:55
malum faizler baya yüksek inş sektörü iş yapmıyo müteahit parayı bankaya yatırmış ne uraşcam böyle daha fazla kazanıyorum diyo bu inşaat 567 kalem iş kapı tokmağından çakılan çiviye kadar bide bunların fabrikaları yani işsiz kaldık biz sayımızı allah bilir hocam aç adamın dini olmazmış bide dinsiz kaldık zengin faizden ikiye katladı fakir işinden oldu ramazanda paralar faizde oruçlar tutuluyo namazlar kılınıyo bende sana sorayım sağlam adamsın sen bilirsin sakız çinemek orucu bozarmı be hocam bozarmı be budamı bozmadı orucu be hocam budamı bozm
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 07:50
Çok isabetli bir yazı olmuş.
Muhtefi. .. 18 Mayıs 2019 23:59
Katiliyorum sayin yazara Televangelist mantık çok çiğ,,FAST FOOD bilgi ve ilgi ile bir öğün ancak gider. :))..bu Diyanetci tayfa tek derdi $$ şahane gerisi bahane (istisnalar hariç ) . Oysa madem tv cikacaksin daha spesifik yaklaşım olmalı Günül üzerine, irfan, hikmet konusu olmalıydı.Tüm İnsanlığın bu Fast food alışkanlığına karşı Birlik,Ahlak, Edep, Adalet konusu konusulabilirdi İSLAM icin bugün Ahlak, Edep,Adalet ve İlim, Hikmetle çalışan numune karakterlere ihtiyacımız var Reyting şovlarına değil. :)))..
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 16:04
Sayın hocam, ilahiyat fakültesi öğrencileri arasında bile deizm artıyor. İmanı, inancı şova siyasete, şahsi menfaate, reytinge vs. dökmek kadar samimi imana zarar veren hiç bir şey her halde tarihte kaydedilmemiştir.
Niyazi ALTUNBAŞ 18 Mayıs 2019 14:22
Size hak veriyorum. Çok doğru söylüyorsunuz...
Adem Yolcu 18 Mayıs 2019 13:26
islamiyet, müslümanlık yetmedi sira diğer dinleri kullanmaya geldi..
METİN P. 18 Mayıs 2019 12:43
KEZA İNANILAN DİNİN TATMİN EDİCİ GÖRÜLMEMESİ...NE DEMEKTİR BU?BİR İNSAN TATMİN EDİCİ BULMADIĞI VEYA TATMİN EDİCİ OLMAYAN BİR DİNE İNANABİLİR Mİ?DİNİMİZ YETERİ KADAR TATMİN EDİCİ VE RASYONEL DEĞİL Mİ?
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 23:40
0
Din değiştirenler inandıkları dini tatmin edici görmedikleri için değiştirmiyorlar mı? Neden itiraz anlamadım
İmtihan !.. 18 Mayıs 2019 12:35
Ve müslümanlar İslamın en güzel şekli ile yaşayarak tebliğ edileceğini unutalı asırlar oldu. Dünyaya gavurdan fazla bağlanıp üç kuruş dünyalık için İslamın bütün değerlerini hiç edip ondan sonra insanlara müslüman ol deyince olunacağını sanmanın aczini yaşıyorlar. İslama uygun akıllarını kullanmadıkları içinde dünyada zelil bir şekilde gavurun kuklası oluyorlar. Şeytan da hallerine bir yeriyle gülüyor olmalı. Müslümanlar dünya ile imtihanı kaybetti taaa yüzlerce ne yüzü binlerce yıl önce.
Melike Demiryürek 18 Mayıs 2019 12:16
"Biz Ermeni Resuli Kilisesi olarak, 18 yaşın üstündekileri bile Hıristiyanlığa kabul etmeyiz." şu cümleyi alnıma yapıştırıp gezesim var. Kendi bildiklerini sürekli empoze yoluyla yaydıran sömürgeci bir İslam anlayışıyla değil de soru sorduran,güzel ahlaka özendiren bir anlayışa sahip olsak keşke. Gerçekten bilinçli bir şekilde karar verse insanlar müslüman olup olmayacaklarına. O zaman dinin değeri de bu kadar düşmezdi,eğlence aracı haline gelmezdi.
Habib 18 Mayıs 2019 12:10
Zoruna mı gitti? Cehennem'e gitmekten kurtuldu sıbyan!
Hersoy 18 Mayıs 2019 12:00
Sayın hocam, bu vesileyle birkaç kelam da TRTdeki malum yarışma için etseniz diye geçti içimden...
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 11:36
Niye gocundun hocam islam tek dindir hıristiyan lik artık muharref olmuştur her çocuk islam fitratina uygun doğar niye rahatsız oldun sevinme liyiz ALLAH ısterse hidayet verir haa onüç yaşında sevgili oluyor da reşit oluyor da ıslami secincemi olmuyor
Gocunan senden beter olsun ! 18 Mayıs 2019 12:22
3
Yazıyı beyninle oku. Yazarın gocunduğu yok. Aynını size yapsalar ne hissedersiniz diyor. Sami iseniz camide huşu içinde yaparsınız diyor. Ve dini İslamın şov malzemesisi yapılarak meta ya dönüştürüldüğünden dem vuruyor. Bu hareketler İslama faydadan çok zarar verir. Hiçbir itibarı ve belli kitlelerin beynini yıkamaktan başka işi olmayan yalan üreten bir tv kanalının para, itibar ve daha bir çok dünyalık için İslamı kullanması ve tarafgirlerine hayali mutluluk ile güç empozesi aşagılık kompleksi göstergesi var ortada. Müslümanlar niye dünyada haki
Gocunan senden beter olsun ! 18 Mayıs 2019 15:59
1
Bu tür yayınlar ve tarikat yapıları Müslümanlar niye dünyada hakim olamayıp hep eziliyor sorusunu öteleyip beyinleri uyuşturarak, akıllarını kullanmayı engelleyerek sorunların akılla çözüleceği gerçeğinin üstünü örtüp (küfür) insanları sömürüyorlar. Ne acıdır ki Kuran'ın aklınızı kullanın emrini Müslümanlar değil gayrımüslimler kullanıyor. Ve müslümanlar hala anlamadı islamın sadece bir tapınma dini değilde aklederek her anlamda düzgün yaşama biçimi olduğunu.
Takipci 18 Mayıs 2019 10:12
Arkadaslar N.H. hocaya neden kiziyorsunuz? Adam Islam Bilim ve Teknoloji Universitesi rektoru, belki halkin anlayamayacagi onemli bir teknolojik buluş yapmistir, bu buluşla dünyada muslumanlarin sayisini artiracaktir, ne malum?
DİNÇER 18 Mayıs 2019 10:13
BENCE İNSANLIĞIN EN BÜYÜK SORUNU TIRNAK İÇİNDE İNSANA ŞAH DAMARINDAN DAHA YAKIN OLAN ALLAH IN DİNİ İÇİN ALİME NE GEREK BAŞKA Bİ KONU YÖNETİCİ ELİT VE DİN ADAMLARININ TOPLUMUN YAKASINDAN DÜŞMESİ YA Bİ RAHAT BIRAKSALAR KARIŞMASALAR EMİNİM İNSANLIK DAHA GÜZEL YATAĞINI BULUR AKAR GİDER
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 09:54
Bazilarinin “ reyting” ugruna yapmayacagi is yoktur malesef.
Maalesef durum bu menfaatlerimize alet etmediğimiz hiç bir değerimiz kalmadı buna kutsalımız olan din dahil.
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 08:29
Ağzınıza sağlık hocam. Bu işi yapan insanın profesör olması ve üniversitesi de öğrenci yetiştiriyor olması işin boyutunu daha da vahim bir hale getiriyor...
Cüneyd 18 Mayıs 2019 08:28
Asıl sorun bu din şovmeninin YÖK’te ilahiyattan sorumlu kişi ve İslam bilim ve teknoloji üniversitesinin rektörü olabilmesi.
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 06:08
Bu tip DİNBAZ adamları görünce Atatürk 'ün ne kadar büyük değer olduğunu anlıyorum...Din ve Siyaset hokkabazlığı ile kitleleri Suya susuz götürüp susuz getiren işleri ile dünya ve ahiretlerini nasıl berbat ettiklerini görüyoruz.. Ülke rehin verilecek hale getirilmiş. Siyasetçiler hamaset ve tehdit ile Din Simsarı Hocaları da cennet hayali pazarlayarak kitleleri sürü/reaya gibi güdüyorlar.. Bu adamı teknoloji ismi olan üniversiteye rektör atadılar.Komedi.
Kul abdi 18 Mayıs 2019 05:29
Ben merkezli düşünce ve bakış açısı kişiyi helâke götürebilir, es kaza yeni bir olgu olarak MİKROFON ŞEHVETİ ni hesaba katarak düşünüyorum bir de aynı anda her evde olmak, televizyon marifetiyle...izlenmek ve takip edilmek ve beğenilme gibi ihtiraslı duygular...Bu ayda bütün şeytanlar zincire vurulmuş olsa bile NEFİS çok daha tehlikelidir... Allah cümlemizi affettiği kullardan eylesin...amin
Televizyonun marjinal faydası bitmiştir artık. Benim gibi çok tv izlemeyen var günümüzde. İnsan böyle daha huzurlu oluyor.
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 04:42
Bir gün bu zatı Hollanda ya kutlu doğum için bir konferans versin diye çağırmıştık. Tarih için konuşulur bayan hanım hoca için 4 bin euro,gidiş dönüş bileti ve konaklama, bizde vazgeçmiştik,zahide nin programına çıkan zatı daha ucuza getrmiştk. Yıl 2007 idi galiba hey gidi günler hey.
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 04:27
Sonuna kadar haklısın hocam. Her şeyin şova, reytinge dönüştürüldüğü bir ortamda en acımasızca kullanılanlardan biri de ne yazık ki din oldu. Çok dindar olan ama dini bilgileri yerlerde sürünen, bu açığı eğitimle değil ekranlarda efsunlanarak giderilmeye çalışılan halkımızda dindarlık artarken ahlak çöküyor. Eskiden din daha az konuşulurdu ama dini daha çok severdik. Şimdi her haltı yiyenlerin elinde bir saklanma aracı olarak kullanılmakta
DİNÇER 18 Mayıs 2019 11:04
1
SİZ O KAFAYLA DAHA ÇOK ZAT GETİRİR SOYDURURSUNUZ KENDİNİZİ OYSA BU ZATLARI BIRAKIP ŞAH DAMARINIZDAN DAHA YAKIN OLAN ALLAH A ULAŞMAK İÇİN KENDİNİZE Bİ GELSENİZ HİÇ KİMSEYE PARA KAPTIRMAZSINIZ
Keşke olsaydı ! 18 Mayıs 2019 02:00
Sayın Öztürk hocam teşekkürler. Yıllar önce katolik Captain Cousto'yu hidayete erdirip, astronot Neil Amstrong'a uzay ezanı (!) dinlettirdik. Britanya prensi Charles'in gizlice müslüman olduğu aspragası ise, Suud-İngilz silah anlaşmasının ardından çökmüştü. 80'lerin türban kuşağı hâlâ Cat Stevens'a kerameti bol veli muamelesi çekmiyor mu ? Sadece George Garudy, aşırı ilgiye karşın : "-Abartmayın. Ben ömrümün sonunda müslüman oldum. Hâlâ bir fransız gibi yemek yiyor, günlük hayatımı yaşıyorum. " mealinde uyarmıştı. Bu kompleksimizi açar mı
Musto 18 Mayıs 2019 00:53
Kusura bakma hocam bizde fazla Müslüman kalmadığı için takviye yapıyorlar.
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 00:45
Android ekranda buna dahil .velev ki köşe yazısı da olsa.
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 00:48
Televaiz
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 00:31
Katılıyorum sana sn yazar. Reşit olmayan bir çocuğaTV de bu şekilde ihtida töreni yapmak nihat hocaya, YÖK üyesi ve bir rektöre yakışmadı... Ailesi istiyorsa müftülüğe gönderirsin olur biter . sosyolojik olarak meseleye bakmalıyız...
Garip 17 Mayıs 2019 23:59
Sayın Öztürk, henüz reşit olmayan birinin TV de sunulması doğru değil tabi ama Hz. Ali 'nın çocukken müslüman olduğu ve hayat boyu dinini değiştirmediği de bir gerçektir. Bir ilahiyat uzmanı olarak Neil Postman ı referans verip, bu bilgiyi atlamanız çok tuhaf.
Cüneyd 18 Mayıs 2019 08:31
2
Hz. Ali'nin yaşı daha küçüktü ve bir dine mensubiyeti yoktu bu çocuk Hıristiyan...
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 09:34
1
Bir cümlede ama varsa öncesini silin atın derler
Tarık Selim 18 Mayıs 2019 11:51
1
Peki aynısını Hz. Ali için de soralım, o çocuk yaşta ne biliyordu ne anlıyordu ki müslüman oldu? Muhtemelen dizinin dibinde büyüdüğü Hz. Peygamber onun için bir rol modeldi.
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 12:51
1
Hz. Ali'nin çocukken müslüman olmasıyla bu yazının ne alakası var; ayrıca Hz. Ali adı üstünde çocukken seçmiş beğenmiş mi de müslüman olmuş; siz kendi aile çevrenizde nasıl müslüman olduysanız Hz. Ali de çocukken öyle müslüman olmuştur...
Garip 18 Mayıs 2019 15:04
2
Insan çocukken iman ettiğinde bile bir çok duygular hisseder. Kaldı ki Hz.Ali çocukken bir çok zulme uğrayan Peygamberimizin yanından korkmadan duracak kadar cesurdu. Yazar Kilisenin 18 yaş üstünü örnek verilirken Hz. Ali gerçeğini atlıyor
Melike Demiryürek 18 Mayıs 2019 19:27
0
Her şeyi kendi çağında değerlendirmek lazım. Reşitlik yaşının 18'e yükselmesi bu çağ için geçerli. Geçmişi bilemiyorum. Ayrıca tahkiki imanın taklidi olandan makbul olduğu da her yerde geçer.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 14:31
0
Yazıda iki husus var: Birincisi, reşit olmayan bir çocuk din değiştirse de çok gerçekçi olmayacağı. İkincisi; içeriği kendinden menkul bir dini fahiş meblağlar karşılığında ekranlardan anlatan bir televizyon figürünün reşit olmayan bir çocuğa ihtida töreni düzenleyip; ekranlarda, şov malzemesi olarak kullanması Birinci husus bence de geçersiz, İbrahim aleyhisselam atalar dinini terkettiğinde bir genç delikanlıydı. Keza Ali(ra) bir çocuktu. Fakat ikinci husus, her türlü itirazı hakediyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN