Back To Top
Delilsiz karar

Delilsiz karar

 - Son Güncelleme: 24.05.2019 Cuma 07:48
- A +

YSK’nın İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin 250 sayfalık kararında her şey var; AK Parti’nin bütün itirazları var, ilçe seçim kurullarından gelen bütün bilgiler var.  

Mesela AK Parti 21 bin 782 kişinin zihinsel engelli ve kısıtlı olduğunu ileri sürmüş, fakat mahkeme kayıtlarında yapılan araştırmada bu sayının 224 kişi olduğu tespit edilmiş… 

Bunlar dahil toplam usulsüz oy sayısı 706’dan ibaretmiş. 

İstanbul seçimleri 31 bin 186 sandıkta yapılmış. Bunlardan 754 sandığın başkanı kamu görevlisi yani memur değilmiş. 

Böyle her şey var fakat bu durumların seçim sonuçlarına nasıl “müessir” (etkili) olduğuna dair hiç delil yok. 

  

DELİL DEĞİL, ‘VARSAYIM’ 

Gerekçeli kararda ilçe seçim kurulu başkanı olan yargıçlar tarafından 706 sandık kuruluna memur olmayan başkan atanmış olması yüzünden seçimlerin iptal edildiği belirtiliyor. 

Karardaki şu cümle, 250 sayfalık gerekçeli kararın tam özetidir: 

“Bu şekilde oluşan sandık kurullarının yaptıkları seçim iş ve işlemlerine itibar edilemeyecek olması, sonuca müessir olay ve haller kapsamında değerlendirilerek seçimin neticesine müessir görülmüştür.” (Sf. 207) 

Tamam, yargıçlar tarafından bazı sandıklara sivil kişiler başkan olarak atanmış ama bunlar seçim sonuçlarına nasıl müessir (etkili) olmuş?  

Kararda bu soruya verilen cevap “etkili görülmüştür” şeklindeki bir varsayımdan ibarettir. 

Nasıl etkili olduğuna dair hiç delil yok. 

Hukukta delilsiz varsayım kabul edilemez. 

  

4 YARGIÇ NE DİYOR? 

Karara muhalefet şerhi (karşı oy) yazan dört yargıç, seçimlerin sandık kurulu başkanları yüzünden iptal edilemeyeceğini ve seçim sonuçlarını bunların çarpıttığına (çaldıklarına!) dair hiçbir delil olmadığını şöyle belirtiyorlar: 

YSK başkanı Sadi Güven: “Sandık kurullarının usulsüz oluşması tam kanunsuzluk halini oluşturmaz… İBB Başkanlığı seçimine ilişkin maddi hatalar giderilip geçersiz oyların tamamının yeniden sayılması karşısında, tek başına seçimin neticesine tesir ettiğine ilişkin seçimin iptalini gerektirir tespit olmadığından seçimin iptaline ilişkin karara katılınamamıştır.”  

Üye Kürşat Hamurcu: “Sandık kurulu başkanının kamu görevlisi olmadığı sandıklarda, oy kullanan seçmenin oyunun, hangi neden ve gerekçeyle geçersiz sayılması gerektiğine ilişkin itiraz eden (AK Parti) tarafından hiçbir somut kanıt ve belge sunulmamıştır…” 

Üye Cengiz Topaktaş: “Seçmenler Anayasa gereğince kendilerine tanınan seçme hakkını kullanarak oy vermişlerdir. Seçmenlerin sandık kurulunun oluşumuna itiraz etmeleri ve sandık kurulunun nasıl oluşturulduğunu bilmeleri mümkün değildir. Seçmenler seçme hakkını kullanarak oy vermişlerdir. Bir hata varsa bunun sorumluluğu seçmenlere yüklenemez...” 

Üye Yunus Aykın: “Seçimin iptal edilebilmesi için, kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkanlarının her birinin, oy verme gününde yaptıkları işlemlerde yanlı davrandıkları, seçmenin iradesine etki ettikleri, Kanun ve Genelge hükümlerine aykırı işlem yaptıkları, gizli oy açık sayım ilkesine uymayan tutum ve davranışlar sergilediklerinin somut delil ve gerekçelerle kanıtlanması gerekmektedir.” 

  

7 Mİ BÜYÜK, 4 MÜ? 

YSK kararını twitter’da eleştirdiğimde AK Partili okurlarım, “7 mi büyük; 4 mü?” önce bunu öğrenmemi söylediler. Bu görüş, hukuki doğruyu hukuki prensiplerle aramak yerine “sayısal çoğunluk daima doğrudur” anlayışının bir dışavurumudur. 

Demokrasilerde çoğunluk daima geçerlidir, ama her yaptığı doğrudur denilemez; onun için eleştirilir, hukuki yanlışları da bağımsız yargıdan döner. 

Anayasa Mahkemesi’nin 1 Mayıs 2007 tarihli meşhur “367 Kararı”nı hatırlayalım.  AYM Abdullah Gül’ün Meclis’te cumhurbaşkanı seçilmesi engellemek gibi siyasi bir amaçla o kararı vermiş, 11 üyeden sadece Haşim Kılıç ve Sacit Adalı “karşı oy” yazmışlardı, 2’ye karşı 9 yani. 

Haşim Kılıç karşı oy yazısında AYM’ye yapılan siyasi baskıları ‘münasip dille’ tarihe kaydetmişti. 

Peki, o zaman 9 mu büyüktü, 2 mi?! 

İşimize geldiğine göre hukuk olmaz. Hukuk tarafsız hakemlik yapmak için vardır ve siyasetten üstün tutulmalıdır. 

Ama o zamanki 367 kararı ile şimdi YSK’nın seçimleri iptal kararı gösteriyor ki siyasi güç kimdeyse hukuka o etkili oluyor. 

İstanbul’u kimin yöneteceğinden daha önemli olan, Türkiye’de hukukun bağımsız ve üstün olup olmamasıdır. “Hukuk devleti” diyorsak, hukukun üstünlüğünü ve yargı bağımsızlığını savunmak bir görevdir. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
yasarhalid 26 Mayıs 2019 15:57
her ne kadar miliyetçilik damarınız çoğu mevzuda galabe çalsa da siz git gide adalet ve hakaniyyet ekseninde çoğu eski islamcının fevkinde erdem ve ahlak performansı sergilediğizi müşahade ediyoruz. allah sizden razı olsun.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 18:05
İyi o zaman seçim kurulları parti üyelerini hatta mafyayı sandıklara başkan yapsın kafasına göre. Zaten parti üyeleri başkan yapılmış. Oh ne ala memleket.
YÜCEL BACAKCI 25 Mayıs 2019 12:23
TAHA BEY SİZDEN BİR KONUYU AÇIKLAMANIZI RİCA EDİYORUM:D.BAHÇELİ NEDEN 180 DERECE DÖNMÜŞ GÖZÜKÜYOR.NE OLDU DA BU KADAR DEĞİŞTİ...LÜTFEN BİLDİĞİNİZ VARSA YAZIN YOKSA ARAŞTIRIN YAZIN SİZ YAZMAZSANIZ KİMSE YAZAMAZ...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 10:23
CHP nin bünyesinde her dönem gerçek vatansever insanlar olmuştur (nadiren(örn. savcı sayan) Ama Fakat Lakin bu kişilerin yüksek mevkilere aday olarak gösterilmesi herr zaman ülkenin belli bir mesafe aldığı ve chp nin düşüşe geçtiği zamanlara denk gelmiş vitrine koyulmuştur. Ekrem Guaido
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 14:41
0
sizin bankamatik yöneticilerinden iyidir chp liler
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 01:12
7 asil üye ve 4 yedek üye aynı toplantıya katılıyor ve 11 kişi ile toplantı yapılıyor. Ben anlamadım: Asiller niye asil? Yedekler niye yedek? Yarın futbol maçımız var. 11 kişi yerine 3 yedek dahil 14 kişi sahaya çıksak ne olur? Biz kesin yeneriz de, her halde hükmen mağlup sayarlar bizi. Bence YSK'yı da hükmen mağlup sayıp, Böyük Mahkemeler 2. ligine düşürmek lazım.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 18:06
4
Ysk'nın yedek üyelerine itiraz ediyorsun da alakasız insanların sandık başkanı olmasına neden itiraz etmiyorsun peki! Yanlı değerlendirmelere gerek yok.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 22:26
0
Alakasız dediğiniz insanlar 24/6 seçiminde uygun oldu da şimdi mi uygun değil? Hem onlar hangi kararları alıp veya hangi fiili yapmışlar da sonucu etkilemişler? Örnek verin bakalım. Ama YSK kararı direk sonucu etkiliyor: Seçim iptal. Ayrıca alakasız dediğin insanlar kim tarafından atandı: İçişleri, Adalet ve YSK. Dikkat, muhalefetten kimse yok.Yanlış yapan iktidar ve YSK. Doğruyu arıyorsan değerlendirmeni tekrar gözden geçir.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 01:04
Taha Bey sonucun böyle olacağı günler öncesinden belliydi, ben hiç şaşırmadım. Daha bunun gibi çok şeyler görebileciğimizi söyleyebilirim, kahin olmaya gerek var mı? Çarşambanın gelişi salıdan belli olurmuş derler büyüklerimiz.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 00:40
Aslında kaybettiklerini biliyorlar ama kabul etmek istemiyorlar çünkü bunlar ahtapot gibi her yerde kolları var ve rant için çalışıyorlar çeşit çeşit dernek ,vakıf , cemaat burdan besleniyorlar.belediye bunların aile eş dost ve yandaş şirketi olarak çalışıyor düşünün halk ekmeğin müdürü elli bin TL maaş alıyor varın gerisini siz düşünün ve çırpınışlari ondan Allah sizi ıslah etsin
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 07:36
4
Kaybettiklerini bildikleri için yeniden sayıma da yeniden seçime de karşılar. Gerçek er geç ortaya çıkacaktır.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 15:40
7
O kadar da olmaz kardeşim. Nereden çıkartıyorsun halk ekmeğin md.nün 50.000tl maaş aldığını. Milleti yanıltmayalım. Ak Parti gerçek dindarların, milliyetçilerin, fedakar, çalışkan, dürüst, insanların buluştuğu, halka hizmetin hakka hizmet olduğunun bilincine hareket eden partidir. 15 temmuzu ne çabuk unuttunuz! Hangi iktidar zamanında yapıldı bu kadar hizmetler?
Sandık görevlisi 24 Mayıs 2019 22:00
Sandık kurulu başkanı ve memur üye olaki görevine gelemedi. Bu durumda en yaşlı partili üye yani sivil biri sandığa başkanlık eder. Bu açık. Demek ki sivil birinin başkanlık etmesi kanunsuzluk değil. Orada seçim iptalini gerektirmez. Bu da açık. Eğer hukuka saygının kırıntısı kalmışsa susarsın. YOKSA HER YOL MÜBAH.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 18:12
1
Memurlar atanmış da görevlerine mi gelememişler? Yoksa memur ataması hiç mi yapılmamış? Bu iki durum aynı mı şimdi!
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 04:37
1
Yalanda öyle basarilisinizki uydurdugunuz yalana kendiniz kitlenizde inaniyor dinide cok güzel kullaniyorsunuz
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 07:38
0
Kardeş sen baya geride kalmissin Akp gerçek dindarların dürüst çalışkan fedakar milliyetcilerin kurduğu partiydi .Onlar gitti yerlerine para mevki hırs güç için yaşayan kendi halkına zulm eden yetmezmiş gibi iktidarı devir aldığı demokrasiyi askıya alan bir partiye dönüştü. Arkadaşa katılıyorum belediyeler yandaşlarin ekmek kapısı örnek İSPARK yollardan para toplayan kurum nasıl zarar eder yandaşları toplar calistirirsan eder akp gençlik kolları isparki doldurmuş mesela.
ceren 24 Mayıs 2019 21:22
bir hukukçu olarak 7 nin 4 ten büyük olduğunu da net biçimde kabul edersiniz.demek ki yeniden seçimi gerektiren hukuksuzluklar varmış 31.mart seçimlerinde..karara saygı duymak gerek.kararı alanlar sıradan insanlar değil yurdumun seçkin hukukçuları..hele hele birinin dediği gibi çete asla değiller.ama ne yazık ki ülkemizde hukuk işimize gelirse hukuk gelmediğinde guguk..bu kadar hukuk bize çok anlaşılan..sonuç..binali beyin oyları çalınmıştır..
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 23:54
3
Karar hukuki değil siyasidir. Bu karar vijdan ve adalet duygusunu yerle bir etmiştir.
AK GEZEN 25 Mayıs 2019 07:38
11
CHP açıkca YSK üyelerini tehdit etti. Siyaset kararı etkilediyse bunu CHP yaptı. AKP cenahından bir tek tehdit işittin mi?
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 18:15
0
Sandık başkanı olamayacak insanların sandık başkanı olma hakkı olabilir mi! Hukuk demek haklar demektir. Sandık başkanı olamayacakların sandık başkanı yapılması hukuki olamaz. Başkaca bir gerekçeye de gerek kalmaz
Süleyman d. 24 Mayıs 2019 20:11
CHP yi savunur hale getirildik. Gerçi bunu haksızlığa karşı çıkmak için yapıyor olsak da CHP nin aşırı mağdura yatma halinin de payı var! CHP çıkıp: yeniden saygımdan önce oylarımız birbirine yakınken nasıl oluyor da geçersiz lerin yeniden değerlendirilmesinde 80 Yıldırım 'a 20 İmamoğlu'na çıkıyor? "GEÇERSİZLERİ KENDİNİZE YONTTUNUZ " demediği için AKP bu orantısızlıktan mağduriyet oluşturmaya çalışıyor? Hayret !
ibrahim can 24 Mayıs 2019 19:11
Istanbul genelinde 300.000 oy pusulasinin hukuki durumu belirsiz hale gelmis, usulsuzlukler sehve ve munferiden degil kasden ve organizeli bir sekilde yapidigini soyluyor 7 uye. Bunu gormezdenmi geleceksiniz.
ali namlı 24 Mayıs 2019 17:47
Aşağıda lehte ve aleyhte bir çok okur görüşü var ancak ben şunu merak ediyorum : YSK üyeleri ülkenin en seçkin , en saygın ve en deneyimli hukukçularıdır , yaşını başını almış,emekliliği dolmuş ve her şeyden önemlisi maddi ve manevi olarak muhtemelen her şeye sahipler ! Hal böyle iken nasıl bir hukuk garabeti olan bu karara imza atarlar ! Ya çok büyük bir tehdit veya bir menfaat ilişkisi olma ihtimali var ,başka türlü düşünülemiyor !
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 18:16
4
Çünkü o 7 üye gayet HAKLILAR. Kararları da tam hukuki.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 17:28
Hukuk ağlıyor
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 18:16
0
Hayır haksızlar ağlıyor.
Karar Okuyucusu 24 Mayıs 2019 17:00
Hak, hukuk, adaleti ortadan kaldırdılar. Vicdanlar köreldi. Öyle saçma gerekçeleri vardı ki, hükümlüler ve ölenler adına oy kullanılmış. Milletin aklı ile alay ediyorlar. Cezaevindeki kişinin adına kim oy kullanabilir, devlet gücü olmadan. Vicdanlar körelmiş,, sağ duyuduna yoksunlaşmış kişi ve kurumlar, 28 Şubat'a rahmet okutuyor.
Macikgoz 24 Mayıs 2019 21:54
12
28 şubata rahmet okutmak mı!! Yuh artık
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 16:46
ahlaksız, namussuz insanlara mantıkla cevap verilmez.Hertür imkan bunlarda, her türlü yolsuzluk, hırsızlık da bunlarda İşe gitmeden belediyelerden maaş olanlardan, vakıflara aktarılan paralara kadar. yani çalmanın uzmanı olan da bunlar. şimdi bunlara çık, hukuktan bahset. adam ne anlar hukuktan. Adamların uzmanlık alanı: yalan, iftira, hırsızlık, dolandırıcılık, dini kullanmak.
İlkeli 24 Mayıs 2019 16:19
Bu ülkeye güneş gibi doğan Ak Parti bir tornadoya dönüşüp kendi yaptığı iyi şeylerle birlikte geçmişe ait iyi ne varsa hepsini yıkıp yok ediyor.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 18:14
1
Neymiş geçmişe ait iyi şeyler. Merak ediyorum
Çapanoğlu 24 Mayıs 2019 16:08
Ben sucluyum akpartili sandik görevlisi suçlu akpartiye oy veren secmen suçlu ... Tamam anladık HIRSIZIN HICMI SUCU YOK...
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 20:13
0
Hırsızın kim olduğu tanımlanmış ve kanıtlanmış olsa tamam ama ortada ne tanım ne ispat yok.. Yani bu sözde haklı değilsiniz
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 18:22
2
Hırsızlık olduğu kesin ama hırsızın kim olduğu kesin değil. HIRSIZIN KİM OLDUĞUNUN TAM TESBİT EDİLEMEMİŞ OLMASI, HIRSIZLIĞI ORTADAN KALDIRMAZ. Ayrıca hırsızların tesbiti YSK nın işi değil, adliyenin işi artık. YSK nın vazifesi hırsızlığı tesbit idi. Bunu da yaptı. Hırsızların tesbiti için suç duyurusunda bulundu.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 16:05
Sayın hocam bu anlattıklarınız sandıklarda memur yerine nedenbu insanlar seçilmişlerdir ve bu insanlar kimdir ve bunları seçen Kişiler neden özellikle bu insanları seçti bana göre benim oyum Şişli ilçesinde çalındı Çünkü bana 2 oy pusulası verildi Sakın sende dikkat etseydin demeyin ama nasıl çaldılar hala anlayamadım Ama yeni sloganımız BU SEFER ÇALDIRMAYACAĞIZ görelim bakalım 500 bin oy fark nasıl atıyoruz. O zaman çalındığına inanırsınız Ayrıca siz bir hukukçu olarak yaşınız itibari ile gerçekten bu ülkede cumhuriyet kurulduğundan bu
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 11:34
0
AK Parti calmaya dair hicbir sey ispatlayamadi simdi YSK'ya dilekcelerine koymadiklari 'cift pusula' gibi iddialar one suruyorlar. Ne de olsa dilekceye koymadiklari icin YSK 'bu dediginiz yalan' demedi. Sistematik bir sekilde AK Partili secmenlere fazla/eksik pusula verilmis ama nasilsa hicbir sandikta AK Partili gorevli 'bu sandikta boyle bir sey oldu' diye serh dusmemis.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 18:20
2
ÇALMA İSPATLANDI. Çalan kim o henüz ispatlanmadı. O da ispatlanacak. Artık adli mahkemeler devrede. Bakalım kimlermiş göreceğiz.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 15:58
Ysk kararı laf kalabalığından ibaret olup ayrıca kendi içinde de çelişkilerle doludur. Normal secim işlemlerini sıralamış ardından da bunlar suçmuş izlenimi vermiş ve alakasız bir şekilde de iptal kararı vermiş. Hukukun zerresi yok kararda. Neymiş imzası birleştirme tutanağı varmış. Aç vuvalları yeniden say. iptal ve yeni seçim niye ki kolayı varken.
KARARLI KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 14:35
Ama o zamanki 367 kararı ile şimdi YSK’nın seçimleri iptal kararı gösteriyor ki siyasi güç kimdeyse hukuka o etkili oluyor. Haa "Eski Türkiye, haa "Yeni Türkiye." Al birini vur ötekine.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 16:01
4
Sn Gul de ayni türkücü gibi nakarat
DEVE KUŞU MİSALİ 24 Mayıs 2019 14:31
YSK kararını twitter’da eleştirdiğimde AK Partili okurlarım, “7 mi büyük; 4 mü?” önce bunu öğrenmemi söylediler. Bu görüş, hukuki doğruyu hukuki prensiplerle aramak yerine “sayısal çoğunluk daima doğrudur” anlayışının bir dışavurumudur. Diğer bir ifade ile işime gelir böyle derim, işime gelir "dünya 5 ten büyük derim." arkadaş işine gelirse işine gelmezse nereye gideceksen git anlayışı.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 14:20
108 sandıkta sayım döküm belgeleri usule uygun şekilde hazırlanmamış ki burada toplam 30000 küsur oydan bahsediyoruz. Aradaki fark 14000. Daha nasıl delil istiyorsunuz. Hep eksik matematik eğitiminin sonuçları bunlar, PISA testlerinde de son sıralardayız zaten. Hukuksuz atanan sandık kurul başkanlarına hiç değinmiyorum bile baştan aşağı şaibe.. Ben İstanbul'da yaşayan bir yurttaş olarak oyumun düzgün sayıldığı kanaatinde değilim. 4 üye saygın hukukçular olabilir ama kendilerine matematik dersi vermek gerek.
İNSAN, SADECE İNSAN 24 Mayıs 2019 16:02
1
Sizin sandık başındaki müşahitiniz uyumuş galiba. MHP müşahitiniz de uyumuş. Yazık çok yazık.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 16:10
1
O zaman, 108 sandık yeniden sayılıp usulüne uygun belge hazırlanır. Haklısın matematik eğitimi önemli. IQ önemli. PISA önemli.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 16:11
12
Kardeşler bunlar delil istemiyor Akparti ve RT Erdoğan'ın eli zayiflasin istiyor. Yoksa gözünüze sokuyorlar delili yinede tikyok...
Levent öz 24 Mayıs 2019 18:29
0
30 BİN KUSUR DEDİĞİN OYDA ZATEN BİNALİNİN 16 BİNLERDE OYU KAYDA YAZILMIŞ.TÜM KALAN OYU BİNALİYE YAZSAN GENE FARKI KAPAMIYOR.AKP Lİ VE DİĞER KİŞİLERİN İMZASI VAR.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 18:37
1
YSK'nın ilgili kararında usulsüzlük iddialarına ilişkin hiçbir somut kanıt, delil sunulmamıştır deniliyor. Gerekçeli kararı bir okursanız neyin ne olduğunu görürsünüz. Lafla peynir gemisi yürüseydi bütün İslam coğrafyası zenginlik ve adalet içinde olurdu.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 01:01
0
108 sandığa ait sayım/döküm cetveli (yani çetele) yok veya imzasız ama bu 108 sandığın hepsinin nihai "sandık tutanağı" (yani sonuç/icmal) var ve her sandıktaki üye 7 kişi tarafından eksiksiz ıslak imzalanmış. Bu tutanaklar YSK sistemine girilmiş. Girişte yapılan maddi hatalar itiraz üzerine düzeltilmiş. Çeteleye özen gösterilmemiş ama icmal özenle hazırlanmış. AKP MHP üyeleri de itiraz etmemiş ve imzalamışlar. Sandığın içinde olan ile sandık tutanakları birebir uyumlu. Hırsızlık nerede?
Bu başlığın hukuki değil,siyasi olduğunu düşünüyorum.Elde "kamu görevlisi" olup,sandık başkanı ve üyesi olacak sayıda insan varken,kamu görevlisi olmayanların yasaya aykırı olarak "başkan" ve "üye "yapılması delil değil de nedir diye sormak istiyorum.Hele hele bu yasaya aykırılık,bilerek yapılmışsa,görevi ihmale ya da kötüye kullanmaya girmez mi ?Bunları yok mu saymak lazım gelir ki?Bu soruları çoğaltmak mümkün...İşlerini iyi yapsalar bile bu "kanunsuzluk" ortadan kalkmaz ki!
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 16:06
1
24 haziranda sandık kurullarının da aynı olduğunu bile bile yazıyorsunuz ya. Pes .hukuk bir gün size de gerekecek. İnşallah hukuksuzluğa uğrar nasıl üzülün düğünü görürsünüz
KAFKASYALI 24 Mayıs 2019 12:52
Kürşat Hamurcu: “Sandık kurulu başkanının kamu görevlisi olmadığı sandıklarda, oy kullanan seçmenin oyunun, hangi neden ve gerekçeyle geçersiz sayılması gerektiğine ilişkin itiraz eden (AK Parti) tarafından hiçbir somut kanıt ve belge sunulmamıştır…” yani "-Hakim sahteydi tamam ama kararında bir yanlışlık olduğunu ispat edemiyorsun " diyor Kürşat bey ve tarihe geçiyor.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 11:54
Muhalefet kazandı, iktidar kabullenmedi. Şimdi iktidar seçimi kazansa bile toplumun en az yarısında bu galibiyet, şaibe hissi oluşturacak. Ülke için nahoş bir şey bu. Siyasetçilerin önceliği toplumsal barışa katkı sağlamak olmalıdır.
muratbir 24 Mayıs 2019 11:27
bu kadar kanunsuzluk, usülsüzlük, ve hile tespit edilmişken, (ysk tarafından da) bu sonuçların %100 doğruluğunu kim savunabilir? o şüpheli sandıkların doğruluğunu kimse savunamaz. seçmenin elbette suçu yok, seçmenlerin de iradesi iç edilmiştir. Bakın burada imzasız, tutanaksız, sandıkların içinden çıkan oyların sayısal olarak doğruluğunu nasıl ispat edeceksiniz ???????????? tam bir muamma , şaibe ve hile ne derseniz diyin ama, şu söylemle gelmeyin işte efendim seçmenin ne suçu var? ne günahı var? elbette yok.. ama iradesine gasp varr.......
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 12:39
3
Çok komik bir yorum
Brahma 24 Mayıs 2019 12:46
1
YSK kararlarını okursanız orada mevcut tutanakların bazılarının sorunlu olduğu. Ancak bu sorunlu tutanakların sonuca etki edemediği yazar. Peki seçim neden iptal edildi. 754 sandıkta memur olmayan üyeler görev almış. Bu durumda bu üyelerden her şey beklenir. İşin tuhafı bu 754 sandığın ezici çoğunluğunda Sn Binali YILDIRIM önde. Dahası bu 754 sandıktaki görevli üyeler daha önce de görev almış. Öncesi sorunlu değil şimdiki sorunlu. Oldu mu peki?
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 12:53
0
Yav bu ceteleler eger tutanakta sorun olursa onlari duzeltmek icin var. 108 sandigin tutanaginda sikinti yok zaten, tum kurul imza atmis, kaydirma da tespit edilmemis. Asil belgede sorun yok, yedekler imzasiz diye secim iptal ediyoruz. Bu nasil bir sacmalik? Hadi yedeklerin imzasiz olmasini saibe gorelim. Sayilabilirdi bu sandiklar. Ki yarisi itirazlar sonucu sayilmisti zaten.
Süleyman d. 24 Mayıs 2019 13:02
0
Gasp varsa suçlu da olmalı ama o suçluyu gösterebilen yok? Halbuki başkanından müşahitine her kes kayıt altında. AMERİKA ya kaçmadı ya bunlar!
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 13:36
1
YSK'nın, içişleri bakanlığının ve adalet bakanlığının sorumlu olduğu bir usülsüzlük var. 24 Haziran'da da aynı usülsüzlük vardı. Peki hile nerede?
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 13:50
0
İspatı o sandıkta görevli Akp ve diğer müsahitlerdir. AYRICA EN COK SORUN OLARAK GÖSTERİLEN SANDIKLARDAKİ TÜM OYU BINALIYE VERSEN YİNE YETMIYOR. AYRICA SON SEÇİMLERİDE AYNI KURULLAR YAPTI.YSK NIN ALDIĞI ÖNCEKİ KARARLARLADA UYUŞMUYOR
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 13:57
2
sandık kurulu üyeleri de dahil herşeyi ayarlayan şüphesiz dolandırıcılar, şimdi şüpheli sandıktan bahsediyorlar. sizin gibi şüphesiz üçkağıtçılar olduktan sonra şüpheli sandığın olmaması zaten mümkün değil. bütün sandıklar şüpheli. ysknın kararı da senden de şüpheli.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 14:04
1
Suc var ama suclu yok diyorsunuz. Bu sekilde yaklasarak bir insani suclu kabul edip 20 yil hapse atabilir misiniz? Eger evet ise, Allah’im koru bizleri bu insanlardan
KARAR 'da. KARARLI 24 Mayıs 2019 15:30
2
İşte gerekçeli karar böyle olur.Az ve öz.YSK'nın 200 küsür sayfalık gerekçeli kararın özü ve özeti mübarek sanki.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 16:03
0
Cok isabetli bir yorum olmuş bravo
Süheyl CALISKANOGLU 24 Mayıs 2019 10:56
Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ekonomik ve adaletsizlik krizini yasiyor.Ülkeler adaletle sonsuzlasir,adaletsizlikle yikilir...
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 10:47
Tebrik ederim hocam
M.Nihat YAMAN 24 Mayıs 2019 10:46
Kaleminize yüreğinize sağlık.Herşeyi çok güzel özetlemişsiniz.Gerçek anlamda Demokrasinin ve Hukukun üstünlüğüne inanan vicdan ve ahlak sahibi yöneticilerin işbaşına gelmesini Allah bu aziz millete en kısa zamanda nasip etsin.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 10:36
Yani diyorsunuz ki, bir mahkeme heyetinin herhangi bir şekilde yerine geçip, birini yargılayan sahte bir mahkeme heyeti, eğer kanuna aykırı olmayan bir hüküm vermişse, o hüküm geçerlidir öyle mi ?
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 13:52
0
Secim kanunu ayrıdır.Sevimleri Aslında ysk yapmaz partiler yapar. CUMHURBASKANI SEÇİMİ DE AYNI SANDIK KURULLARI TARAFINDAN YAPILDI
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 18:38
0
1. Hakim olmak teknik bilgi gerektiriyor. Sandik kurulu baskani olmak gerektirmiyor. 2. Sandik kurulu islemleri bir kurul olarak yapiyor. Baskan tek basina yapmiyor islemleri. 7 uyenin 6'sinda sikinti yok.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 10:17
Sayın akyol 30 yıllık bir eğitimciyim hak hukuk ve adaletten zerre ayrılmadan yöneticilikte yaptım lakin ak partide yönetici olan bir yeğenimin gönderdiği havale üçgün sonra hesaptan çekilmiş olmasına rağmen terör örgütüne yardım sayıldı ohal inceleme komisyonu tarafından .daha sonra onbeş yıldır görüşmediğim sarhoş ve sabıkalı bir yakının şikayetiyle dava açıldı hakkımızda, 25 yıldır ağır engelli ve hasta kızımla ilgilenmekten bitmiş bir moralle zaten ailece bitmişz bizi adalet uğruna bu dünyadan göndermek istiyorlar LAKİN her haklın
edy.. 24 Mayıs 2019 10:07
7 üye 108 sandıkta sayım tutanağı yok diyor, muhalif 4 üye aksi bir beyanda bulunmuyor,zımmen kabul ediyor. nasıl bir delil istiyorsunuz. tarafgirlik objektifliğin önüne geçmiş. istanbul ve ankara seçimleri manipüle edilmiştir. meclis ve başkanlık oranları bunu gösteriyor. ankara da fare deliğine kaçtı, istanbul da kuyruğundan yakaladılar.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 10:21
0
Yanlis bilgi. Her sandigin tum kurul uyelerince islak imzali tutanagi var. 108 sandigin 18'inin sayim dokum cetveli yok. 90'ininki imzasiz veya muhursuz. Kurul uyelerinin hepsi oy sayisinda uzlasip tutanaga gecirmis. Muhtemelen ihmalden ceteleleri imzalamayi unutmuslar. Tutanaklar saglamken neden ceteleden dolayi iptal edelim. Hadi saibeli olsun, o 108 sandigi sayamazlar miydi? Daha orantili olurdu.
Süleyman d. 24 Mayıs 2019 10:36
1
Yazıyı okumadığın belli. Al sana aksi beyanda biri. Diğerleri de benzer şeyleri AÇIK AÇIK YAZMIŞ! Kürşat Hamurcu: “Sandık kurulu başkanının kamu görevlisi olmadığı sandıklarda, oy kullanan seçmenin oyunun, hangi neden ve gerekçeyle geçersiz sayılması gerektiğine ilişkin itiraz eden (AK Parti) tarafından hiçbir somut kanıt ve belge sunulmamıştır…”
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 10:38
1
Peki o zaman O 108 sandık neden yeniden sayılmadı. O kadar zor mu?
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 14:47
1
Cahil insanlari kandirmak icin yorum yazan uyaniklar bunlar. Yapilan kepazeligin farkindalar. Vaktinizi harcamayin.
AK GEZEN 25 Mayıs 2019 07:38
2
Yav ne yanlış bilgisi? İç İşleri Bakanımız Süleyman Soylu diyor yok sayım döküm cetvelleri diye. Sayımın ve dokümantasyonun HER AŞAMASINDA hile var diyor. O yanlış bu yanlış inanmazsan inanma kardeşim. Hırsızlar hapse tıkılınca da ziyarete gidersin artık.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 10:02
Sayın akyol YSK nın 7 asil 4 yedek üyesinden yedeklerin karar toplantısına katıldığı hangi kararda görülmüş bizim bildiğimiz usul asillerin olmadığı eksik olduğu karar toplantısına yedek üyeler katılır asil üyeler varken hazırken yedekler toplantıya hiçbir toplantıya katılmaz neden bu husus es geçiliyor evet YSK kararları kesindir lakin karar 7 asil üyenin oyuyla alınır bu konuyu siz daha iyi bilirsiniz açıklama yazısını bekliyoruz selamlar
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 09:30
böyle bir karar; bu ülkede kamu görevlilerinin dışında herkesi sahtekar, kamu görevllerininde doğru olduğu gibi bir karar oldu. vatandaşına güvenmeyen iktidar kalkmış her gün benim milletim naraları atıyor, doğru kamuya aldığınız kendi yandaşlarınız elbette doğru, geriye kalanlar sahtekar yalancı falan.
KARAR OKURU veli 24 Mayıs 2019 12:12
1
Hay yüreğine sağlık.. İnsan bir karar yazarken bunu nasıl düşünmez? Demek ki kamuda çalışmayan herkesin yapmış olduğu iş ve eylemler geçersiz..YSK'ya bunu tüm vatandaşlarımıza bildirdiği için teşekkür ederiz...
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 13:21
1
sorun kamu görevlisi olup olmama değil; kanunlar uygulanmazsa hukuk nasıl sağlanır? sen tut kamu görevlisi listesinin 2 katı kadar bir listenin dışına hangi amaçla çıkıyorsun???????????2 katı listede olanlar sahtekarmıydı???
Özay İbrahimbaş 24 Mayıs 2019 09:23
Bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüğü yapıyorlar. İnsanların seçim sistemine güvenlerinin kaybolması, bir sonraki aşamada iç savaş çıkması riskini taşır. Bunu göze alabilmek, "iktidar için her şey mübah" anlayışıdır ve bu "gözü dönmüşlük" demektir...
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 09:02
Allah aşkına çamura yatma sizin hukuk mukuk diye bir derdiniz yok siz yapılan onca yanlışı görmek istemeyerek mevzilendiğiniz yerden sadece ateş açıyorsunuz.
istanbuloğlu 24 Mayıs 2019 08:43
Bu kararar Muhafazakarligin; "muhafaza i kar"lastigi nokta.Yani matematik diliyle muhafazakarligin kritik(koptugu kurallarini değistirdigi) noktasi.Muhafazakarligin tanimsizlaştigi, absurdleştigi nokta.Muslumanlar muhafazakarliktan Allaha siginirlar.Muhafazakar mantigin nasil bi makyavevelist mantik oldugunun en iyi gostergesi.Muhafazakarliginda dunyevi boyutu itibari ile ehli dunyadan farkinin olmadigi, sekuler ve pragmatist bir omurga uzerine kuruldugunu gosteriyor
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 10:27
1
Birde ne yazdığını anlasak
İlhan Yıldırım 24 Mayıs 2019 08:40
Nasıl ki hakem olmadan maç yapılamazsa, hakim (adalet) olmada da ülke yönetilemez...
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 07:56
Toplumun deger yargilari ve ahlaki ile oynandi,
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 06:03
Karar okuru Bu Kanunu Meclis çıkardı.Karşı oy kullananlara saygı duymakla birlikte sonuç çoğunluğun kararı de değil mi? Kamu görevlisi zorunluluğu getirildi ama sayın üye uygun görmüyor? Anayasa YSK'yı geniş yetki verdi ama Kanunla düzenlenme ön görüyor. 2972 sayılı Kanunun 25. Maddesinde açık hükme rağmen 47 gün sonra seçim yaptırma yetkisi nerden çıktı?.Aykırı görüş yazan üye nerdeydi? İsimize geldiği gibi uygulama yapıyoruz. Haşım İşcan kararı 56 yıl önce alındı.Millet unuttu ama karar orada duruyor YSK verdi o kararı .Şimdi verince
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 10:37
1
Ne anlatıyorsun anlaşılamadı.
KARAR 'da. Kararlı 24 Mayıs 2019 05:23
Taha Bey;yazdıklarınızın,tesbitlerinizin %100 ü doğru ,ilmi ve hukuki gerçekler.Bazıları(özellikle troller)anlamasa da veya anlamak istemese de bu böyle.Bir doğru,bir batman yalanı mahveder.Sayıların çokluğu,yalancıların fazlalığı doğrunun ve gerçeğin üzerini örtemez,örtse de, doğrunun ve gerçeğin o pırıl pırıl parıltısını ve ışığını karartamaz,kirletemez,silemez.Hakikat güneş gibidir,gözünü kapatan kendisine gece yapar.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 09:04
22
Şıracının şahidi bozacı.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 04:35
Sayin Akyol sizi sürekli okuyan biri olarak sunu rahatlikla Söyleyebilirim Eger bu yapilanlar Ak parti yerine Chpye yapilsaydi Adim gibi enim ortada cok büyük bir Yolsuzluk var derdiniz ysk kararinida hukuk konustu diye kutsardiniz miliyetci ve muhafazakar olacaksiniz her Daim bize vuran yazilar yazacaksiniz Chp sizin icin kutsal Alan elestiremesiniz veselam saygilarimla
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 06:02
3
2017 yilindaki Taha Akyol'un 'YSK ve Agit' yazisindan alintiliyorum: 'YSK’ya göre mühürsüz oyların ihmal değil sahte olduğu ispat edilirse geçersiz olur. CHP’li Sayın Bülent Tezcan filigranlı zarf ve oy pusulalarının sahtekarlıkla hazırlanıp meşru oylarla değiştirilerek “hayır”lar yerine böyle sahte “evet”oylarının sandıklara konulduğunu söylüyor. Bu ispat edilirse YSK’ya göre de kesinlikle iptali gerekir.'
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 06:04
1
Taha Akyol'un simdiki yazisi o zamanki tutumuyla tamamen tutarli. Sonucu degistirmeye yonelik herhangi bir eylemde bulunuldugunun delili yok kararda. Ustelik bu sefer 'sandik baskaninin kamu gorevlisi olmadigi kurulun tum kararlari yok hukmundedir' veya 'sayim dokum cetveli yoksa sandik gecersiz sayilir' gibi bir hukum de yok yasada muhursuz oyun aksine. Ama sonuca muteessir ne yapildigi ispatlanmadan iptal karari verdi YSK.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 08:06
2
Kanaatimce her yazıyı bir kaç kere okuması gerekenlerdensiniz.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 08:11
5
Sayın Akyol'un yazılarını yıllardır takip ederim. Hukuk ve adalet dışında bir şey söylediğini görmedim. Belli ki bu yazıyı sahurda yazmışsın. Hak yemek de oruca zarardır, bilesin.
Ergon Uluses 24 Mayıs 2019 08:22
0
Asla öyle bir şey demezdi. Taha Akyol'un kalitesi, seviyesi ve yeri belli. Her zaman hukukun, hakikatin ve haklının yanında... Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Hakikatten, haktan, hukuktan rahatsız oluyorsan okuma. Yandaş yazarları oku.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 08:26
1
Bu yapılan nedir? Oy çalınmış mıdır? Çalınmışsa kim çalmıştır? Çalma işi nasıl gerçekleşmiştir? Suçlular kimdir? Ortada bir suç var ise suçun delili nerededir? Suçluların niçin hapse atılmamaktadır? Sayın yazarı geçmişten beri okuduğunu iddia ediyorsun ya buda koca bir yalan çünkü Ak Partinin haksızlığa uğradığı dönemlerde yazar hukukun, doğrunun yanında yer almış ve Ak Partiye destek vermiştir aynı bugün olduğu gibi
hep karar da okur 24 Mayıs 2019 08:51
2
TAHA BEY MİLLİYETÇİ VE MUHAFAZAKAR dır CHP li değildir. biz okuyucularını HUKUK la ilgili değerlendirmeleriyle bilgilendirmekte....size vuran yazılar ....bende vurdurmayın derim... birde bize niye vuruyorlar bir öz eleştiri yapınız ,kendi düşen ağlamaz saygılar
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 10:39
0
Allah için biraz aklınızı ve vicdanınızı kullanın. Burada takım tutmuyoruz.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 11:22
2
Dunyanin her yerinde İblisler birbirini sorgusuz destekler. 15 Temmuz failleri nereye kaçtılar, kimin korumasindalar? Avrupa ve ABD korumasinda! Neden?
musto 24 Mayıs 2019 12:41
0
11.22 Ya onların kazanlarını kaynatan odun su taşıyan bir anda melek kesilen iblisleri ne yapacağız.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 14:16
0
Ya adınızı bilmiyorsun ya Taha Akyol u bilmiyorsunuz.Ayrıca Tersi bir durum olsa Atı alan üsküdarı geçmişti.Önceki Ankara seciminde 5 günde mazbatayı Gokçeke verdiler. Sesimizi duyan olmadı.Hoş Gökçek te kovuldu
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 04:18
Muhalefet cok benzer itirazlar yapinca reddettiler. Sandik kurulunun usule aykiri olustugunun net tespit edildigi pek cok itiraz oldu. YSK hepsini reddetti. Simdi kilif uydurmak icin 'evet o da usulsuzluk ama sandik baskaninin usulsuz oldugu ilk dava bu' demisler.
Arifcik 24 Mayıs 2019 04:12
Taha Bey delil yok varsayım var diyorsunuz... Varsayımlar ile hukuki karar olmaz diyorsunuz...Bende 2*2:4 ettiğini 2+2:4 ettiğini kabul eden bir vatandaş olarak sizin bu görüşünüze katılıyorum...Bakalım Mevla görelim neyler neylerse güzel eyler..
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 03:55
Resmen hukuk katledildi, adamın mazbatası çalındı. Yeni seçimin getireceği milyonlarca lira maliyetin sorumlusu bu karara destek veren herkestir. Kendi kuruntularınız, arpalığın elinizden alınması korkusu sizi böyle bir garabete ve kul hakkına soktu. Hesabını veremeyeceksiniz bunun. Yarın mahşerde ama biz A haber izledik demeniz sizi kurtaracak mı bakalım.
Mücahitler gelecek, hakkı hukuku egemen kılacaktı... Vay gençlik hayallerimiz vay...
istanbuloğlu 24 Mayıs 2019 14:27
0
Con bendit in Biz "devrimi cok sevmistik" isimli eserini okusaydin; Akpli burokrat ve siyadilerinde ayni yola girebilecegini tahminle; bunlara ne guvenirdin ne hayal beslerdin. Benden tavsiye dava adami gormek istiyor ve tanimak istiyorsan youtube den ; Bir dava adaminin notlarindan yaz; karsina cikacak vidoyu , ve benzelerini izlede;dava adami ile çakmalari arasindaki farki gor...
Süleyman d. 24 Mayıs 2019 02:50
Somut gerçekler üzerinde bile uzlaşılamadığı olağanüstü bir dönem içine düştük. Hukukçu diye toplumun karşısına çıkardıkları tiplere bakınca gerçekten içim burkuluyor. Bir davam olsa ve bu tipler bana bedava avukatlık yapmayı teklif etse vallahi kabul etmem!!!
Süleyman d. 24 Mayıs 2019 02:34
Kurulda bir yüksek hakim: "Ben hukuku böylesine katleden karara itiraz şerhi yazmaya bile gerek görmüyorum" mealinde tarihe not düşüyor! Yarın fakültelerde kötü örnek olarak okutulduğunu göreceğimiz seviyede bir karar oldu! Tek sığındıkları "nihai merci" olma absürtlüğü! Merci olamamış. Nasıl nihai merci olacak anlamadım???
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 01:57
yarın yokmuşçasına nasıl böyle hareketler yapabiliyorlar aklım almıyor. 1960 lardan 2007 lerden örnekler verilmiş o kadar eskiye bile gitmeye gerek yok 2012 2013 lerdeki hakim ve savcılar bugün nerede. Hayır işin kötü yanı yarın bugünlerin hesabı soruldugunda müslümanlara zulüm diye ortaya düşecekler yine.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 01:51
Taha bey yazılarınızı büyük bir zevkle okuyor ve bir partinin goygoyculuğunu yapmadan geçekten doğrulara parmak bastığınız için şahsınıza saygı duyuyorum .Maalesef benzerlerinizin bulunmadığınada üzülüyorum.ysk ön kararında yazdığınız (Seçim kurulları usulüne göre oluşmadığı VE sonuca tesir ettiği için seçimin yenilenmesine karar verilmiştir) ibaresindeki VE arap kremerine araplardan daha hakim birisi olarak söylüyorum VE mutlak cem içindir Yani birlik içindir. Meıyyet Beraberlik şart değilsede vahdet (birlik) şarttır .mesela Ahmet VE Mehmet g
Hersoy 24 Mayıs 2019 01:38
Alman değirmenci Berlin’deki hakimlere güvenmiş, biz Ankara’daki hakim ve yargıçlara güvenemeyecekmiyiz?
istanbuloğlu 24 Mayıs 2019 14:29
0
Ankaradakilerin verdigi kararlar hukuka uygunsa sorun yok; uygun degilse sorunlar orada basliyor canciğazim.....
Delilli kararlar 24 Mayıs 2019 01:27
30 bin fark nasil ve neden 15 bine dustu? Delilsiz karar; ''Acik oy gizli tasnif'' gibi mi, yoksa, ''Once asalim, sonra yargilariz'' gibi mi?
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 03:27
3
Hata tek nedeni bu. Bu hata orani diger secimlerden farkli degildi. Aglak dediginiz CHP itirazlarinda da benzer durumlar vardi ama secimi kazandiginizdan umursamadiniz.
Fevzi 24 Mayıs 2019 06:57
4
Hala bunu anlayamadıysanız, yazık size. O kadar fark filan yoktu başlangıçta. Verilerin başlangıçta İlçe Seçim Kurullarında eksik girilmesi dolayısıyla oluşan farkı sahtekarlık gibi göstermeye hakkınız yok. Bu cehalettir.
KaRAR OKURu 24 Mayıs 2019 09:58
3
Siz burada fark sayılarını yanış girince karakterinizi açığa çıkartıyorsunuz. Ne olduğunu gayet iyi biliyorsunuz. Ama işinize gelmiyor kaçan balık büyük oluyor. Neyse bir ay sonraki fark size kapak olacak inşallah...
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 14:22
1
Yakında 50 bin fark nasıl düstü olacak.zamlanıyor.Canım kardesim internetten secim sonucuna bak fark 21 binler de idi 7 bine yakın gecersizden geldi.fark 1000 den az kapandı.azıcık gerçek bilgi okuyup öğrenin
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 01:29
Acınası haldeyiz vesselam. Hiçbirimizin evrensel doğrusu yok. Mezhebimize, meşrebimize, mezhebimize göre doğrularımız da değişiyor. Pragmatik ve şark kurnazı bir yapımız var. Doğruyu aidiyetimiz ve menfaatimize göre eğip bükmeye bayılıyoruz. Hukukun üstünlüğü, demokrasi, insan hakları gibi evrensel değerleri özümseyemediğimiz için mevcut seviyesizliğimizi kutsal değerlerimizle kapatmaya çalışıyoruz. Kimimiz dini kullanıyor bu sıvama faaliyeti için, kimimiz de Atatürk'ü, laikliği. Sonuç ortada...
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 01:22
Sonuç itibari ile ; Oyların çalınmadığı,çalınanın; İstanbul halkı nın iradesi ile İmamoğlu nun mazbatası olduğu tescillendi.Peki; şu mübarek günlerde,orucunu kul hakkı yiyerek açanların,utanmadan mesnetsiz attıkları "çaldılar" iftirasından yüzleri kızardı mı?
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 09:08
19
Çalmadılar diyenlerin yüzü kızarsın hakikate muhalefet ettikleri için.
......... 24 Mayıs 2019 09:43
1
Sanmam...
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 01:24
Adaleti, hakki, hukuku ozumsemis birinin yasamasi zor bir ulke haline geldik
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 01:18
Secilmis olmak, sayica bir fazla olmak adalet kurumunu ihmal ederek, yapilanlarin ve yapilacaklarin dogrulugu icin yeterli goruluyor. Meclis secimi, meclisin kanun yapmasi, kanunlara uyum onemli degil ki, nasil olsa ayni millet beni de seciyor, ben de seciliyorum, o halde milletin sectigi meclisin yaptigi kanundan, millet adina yargilama yapan yargidan daha ustunum dusuncesi hakim. Secim, yani nicelik nitelikten daha onemli. 100 kisiden 51 i beyaza siyah derse o artik siyah.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 01:16
Taha bey sizin tarafsız olduğunuza inanıyordum ama artık inanmıyorum. Çünkü 123 seçim sonuç tutanağından ve karşılığı olan 40 binden fazla oydan neden bahsetmiyorsunuz?
hacı 46 24 Mayıs 2019 03:14
3
40 bin oy içinde Binali Yıldırıma daha çok oy çıkmış. sizinde çiviniz çıkmış. Sadece o sandıkların başkanları ücretli öğretmen ve banka müdürleri olduğu için iptal edildi. Ama devlet kadrosunda olan hademenin sandığı tertemiz maşallah. Yesinler sizin adaletinizi. Vicdanınız kurumuş sizin.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 03:25
4
Siz sartlanmissiniz. Taha Bey'in ya yazdigini okumuyorsunuz ya da anlamiyorsunuz. Tamamen zan uzerine kurulu bir gerekce delil yok bunu 7 uyede soyluyor diyor siz hala taraflisiniz diyorsunuz. Insaf guzel kardesim
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 03:38
4
Ne oldu hani çalınmıştı ? pekala siz neden oy vermiş insanların oylarının gasp edilmesinden bahsetmiyorsunuz ? neden tüm seçim iptal edildi ? madem 40 bin oy yeniden sayılsaydı ? kaldıkı CHP de bu bahsi geçen sandıklarda akp nin daha fazla oy aldığını zaten söylüyor ama sandıgın gibi o 40 bin oyun tamamı ne CHP ye yazılmış durumda ne de tamamı AK partinindi.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 08:42
1
Oyle bir şeyin olmadığını yazdiya ysk daha neden yalan söylüyorsunuz.Ak parti nin bütün iddalarinin yalan olduğu ortaya ciktiya bunu hala gormuyormusunuz.Acin bakin gerekceli karara.Ysk kendi atadigi sandik gorevlilerinin kanunu uygun olmadığı gibi akil izan disi bir kararla secimi iptal etti.Hem de bu görevlilerin secim sonucunu ne sekilde etkilediğine dair bir tane delil sunmadan. Boyle birseyi nasil savunur bir insan.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 14:25
0
Kalan oyların hepsi binaliye verilse kapanmıyor.Ekrem beyin diğer adayların oyu yokmu
AK GEZEN 25 Mayıs 2019 07:44
0
Bahsetmez işine gelmiyor çünkü.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 00:41
Asıl mesele güne göre ve çıkarlara uygun olan kararları kutsamaktır ama bundan önce mahkemelerin verdiği hoşumuza gitmeyen kararları hem tanımadığınız ve saygı duymadığınız belirtip muhalefetin aleyhine olan karara saygı göstermeyi ve uymayı tavsiye etmek ne kadar tutarlı olur
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 00:39
Yakın gelecek Türkiye de seçim falan olmaz seçimin kendisi beka meselesi haline gelir artık sürekli başkanlık seçimine giderizz
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 00:37
Bu iktidarın gelecek seçimlerde olası bir yenilgi halinde gideceğini bunu kabul edeceğine ihtimal vermiyorum...bir İstanbul seçimi için böyle yapılıyorsa başkanlık için yapılacakları düşünmek istemiyorum umarım yanılıyorum
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 00:30
En başından belliydi haksız hukuksuz ve siyasi bir kararın delili mi olur ..açık ve net Ysk hak gaspını yaptı umarım vicdanları rahattır
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 00:29
Delil var Sayin yazar: Sayin Cumhurbaskanimiz "Hirsizlik yaptilar" dedi. Sayin Binali Yildirim: "Cok basit, caldilar" dedi. Bundan saglam delil olabilir mi?
KARAR 'da. Kararlı okur 24 Mayıs 2019 05:05
1
Ironine bayıldım güzel kardeşim.Bazıları bunu gerçek zannetmiş.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 09:14
6
Yalan mı?
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 00:25
Harika yazdiniz kalemine saglik
Yorgun Ruh 24 Mayıs 2019 00:22
Şu soruya vereceğimiz cevap bizim adalet sisteminin bağımsızlığını gösterir zannediyorum. Aynı durumda itiraz eden CHP olsaydı yine iptal çıkarmıyor?
AK GEZEN 25 Mayıs 2019 07:40
1
Daha önce çok örneği var. Daha geçen seçimlerde CHP Yalova'yı iptale aldı. Bu seçimde de kabul olan CHP itirazları var. El insaf.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 00:20
Hukuk bitmişti YSK son çiviyi çaktı..
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 00:19
''İşimize geldiği gibi hukuk olmaz''. İşte bütün mesele bu değil mi ? Dinine, Mezhebine, etnik kimliğine bakarak değil evrensel hukuk kuralları çerçevesinde adalet sistemini isletebilsek güçlü bir devlet olacağız kimse kimseye karşı rövanşıst duygular beslemeyecek ama gücü ele geçiren eleştirdiği şeyleri kendi yapmaya başlıyor. Bir ara umitlendik sanki olacak diye ama maalesef olmadı yıllarca rektör atama sistemini eleştirenler aynısını kendileri yapıyor. Herkesin kendini emniyette hissettiği bir adalet sistemini kurmadan düzlüğe cikamiyacaz
musto 24 Mayıs 2019 00:09
Menderes rahmetli Yassıada mahkemesinde yargılanır suçlamaları birer birer çürütür.Mahkeme başkanı idam cezasını açıklar ve sizi burada yargılatan güç idamınızı istiyor.Bugün başka bir güç namusunuzu temizleyin seçimi iptal edin dedi 7 hakim bu suça ortak oldu.Bu millet yassıada hakimi Salim Başolu nasıl unutmadıysa bu kararı veren 7 hakimi ve emri veren iktidarın başını unutmayacaktır.
Karar 24 Mayıs 2019 01:33
8
secimde usulsuzluk yapan tescilli hirsizlar asirlar boyu unutulmaz
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 12:30
0
01:33 iyi de aynı adamlar cumhur başkanlığı seçiminde de sandık başkanlığı yapmışlar. bütün türkiyede memur olmayan sandık başkanlarının sandıklarında kullanılan oyların toplamı seçime etki edecek büyüklükte. siz şimdi cumhur başkanlığı seçimini kazanana da mı aynı şeyleri söylüyorsunuz?
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 00:06
BIr de su var: Sandik baskani memur olmadigi icin AKP nin sorunlu dedigi sandiklarda Yildirim Imamoglundan daha fazla oy almis.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 17:27
3
Yıldırım'a ondan daha da fazla oy çıkmayacağını nereden biliyorsun ?
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 23:57
Hukuk bu ülkede yoktur.Demokraside bu zihniyetle yok olacaktır.Son seçimde kendilerinin kazanmadığı seçimi kabullenmeyecekleri bu kararla tescillendi Bundan sonra seçim bile olmayabilir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN