Back To Top
Hamasetten kiyasete

Hamasetten kiyasete

 - Son Güncelleme: 20.10.2019 Pazar 07:40
- A +

Barış Pınarı harekatının ABD ile anlaşmalı olarak durdurulması iyi mi oldu kötü mü?

Önce şunu belirteyim; “kiyaset” akıllılık, basiret demek. Kadim kültürümüzde çok kullanılırdı. Bir süredir hamaset, ne kadar kiyasetimiz varsa onu da eritiyor.

Ama en akılalmaz hamasetlerden sonra bile yine kiyasete dönme ihtiyacı doğuyor.

 

‘TOKAT GİBİ CEVAP’

16 Ekim salı günü, Mike Pence ve beraberlerindeki heyetin gelmesi bekleniyordu. Sky News muhabiri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sordu:

“Amerikan delegasyonu geliyor, bunun için endişeli misiniz?”

Canlı yayında Erdoğan’ın cevabı:

“Niye endişeli olayım. Ben dimdik ayaktayım. Onlar karşıtlarıyla görüşecek. Ben Trump geldiği zaman konuşurum.” 

Ve ânında iktidarın bütün yayın organlarında flaş manşetler:

“Başkan Erdoğan’dan Sky News muhabirine tokat gibi yanıt: Ben Trump geldiği zaman konuşurum.”

Ve aradan bir saat geçmedi, İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un açıklaması geldi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız, Ankara’da bulunan ABD heyetini kabul etmeyeceklerini ifade etmişlerdir. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve beraberindeki heyetin yarın kabul edilmesi planlanmaktadır.”

Erdoğan belli ki kararlılık ifade etmek istemişti, fakat kiminle görüşeceği konusunda canlı yayındaki sözleri bir ‘sürç-i lisan’dı, diplomatik sorunlara yol açmasın diye Beştepe’den düzeltilmişti…

 

AŞIRI DOZ

Haberi olduğu gibi vermek varken niye “tokat gibi” nitelemesi yapılır?

Güç, heybet, üstünlük psikolojisinden.

Erdoğan’ın defalarca “Osmanlı tokadı” terimini kullandığını biliyoruz.

TRT’deki İngiliz elçisini “tokatlayan” Abdülhamid kurgusu da aynı hamasi siyasetin ürünüdür.

Osmanlı coğrafyasına atıflar… “Gönül coğrafyamız” diyerek bugün bağımsız ve eşit devletlerin sayılması… Suriye’yi anlatırken “terörle mücadele” gibi doğru ve hukuki bir tanımla yetirmeyip Erdoğan’ın konuşmalarında Selahaddin Eyyubi’nin kabri gibi referanslar…

İfade edilmeyen bir ‘eski topraklar’ özlemiyle “2.5 milyon metrekare olan topraklarımızın büyüklüğü Lozan’da 700 bin metrekareye düştü” (bazen 1.5 milyon diyorlar!) şeklindeki yaygın söylemler…

Halbuki Sevr’de karar verilen bağımlı 350.000 kilometre kareden, Lozan’da bağımsız 700 bin, Hatay’ın katılımıyla 780 bin kilometreye kareye çıkmıştık.

Elbette bütün büyük tarihi olaylar anılır; Malazgirt, Fetih, Preveze, Çanakkale Milli Mücadele… Fakat “tarih” olarak anılır ve anılmalı…

Batı’da böyle yapılır; tarihte kaldığı gösterilerek, bugün yeniden düşmanlıklara yol açmaktan sakınarak yapılır.

Ama “tarih”te kalmayıp bugün uygulanan siyasetlere hamasi referanslar katmak, evet kitleleri coşturuyor, oy getiriyor ama rasyonel olması gereken siyasete aşırı dozda hamaset katılması diplomaside sorunlara yol açıyor.

Yaşayan en saygın tarihçilerimizden Şükrü Hanioğlu o coğrafyaların Türkiye’yi “emperyal ihtiraslara sahip tehdit” olarak gördüğüne dikkat çekerek bir uyarı yazısı yazmıştı, önemle tavsiye ederim. (Sabah, 23 Ekim 2016)

O coğrafyalarla ilişkilerimiz tarih referanslarına değil jeopolitik, iktisadi ve siyasi referanslara ve eşitlikçi bir dile dayanmalıdır.

Milliyetçi özlemlerimiz her alanda çağdaş gelişmiş ülkeler düzeyine çıkmaya odaklanmalı, dilimiz bunu konuşmalıdır.

 

ABD İLE ANLAŞMA

ABD’ye de “ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememişler” diye tepki gösterdiğimiz bile oldu. (13 Şubat 2018)

Ama Barış Pınarı’nın 10. Gününde ABD ile anlaştık, harekatı durdurduk.

13 Maddelik bu anlaşma zafer mi, hezimet mi? Erdoğan’ın cevabı şu:

“Görüşmeler sonunda geldiğimiz aşamayı zafer ya da mağlubiyet gibi değerlendirmeyi doğru bulmuyorum. Özellikle devlet arasında bir zafer şeklinde değerlendirmek yanlış. Teröre karşı zafer.” 

ABD ile bu anlaşma isabetli olmuştur. Barış Pınarı askeri olarak da diplomatik olarak da iyi yürütülmüştür.

Trump yazdığı o çirkin mektupla kendi ülkesinde bile alay konusudur; Erdoğan’ın bunu sorun yapmayıp söz konusu anlaşmayı sağlaması, ABD ile ilişkilerin gelişeceğini de vurgulaması isabetlidir.

Onun için “hamasetten kiyasete” diye ümitlendim, tabii ne kadar sürer ayrı mesele.

Teröristler salı gününe kadar tamamen çekilse ve anlaşma tümüyle gerçekleşse bile Suriye’de hâlâ önümüzde ağır sorunlar ve riskler var. Bunları yazıyorum, yine yazacağım…

O sorunların çözümünde Türkiye hamasetle değil, ancak kiyasetle olumlu gelişmeler sağlayabilir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ali namlı 21 Ekim 2019 21:13
Maalesef dünkü yorumumun devamı çıkmamış dolayısıyla söylediklerimiz haliyle havada kalmış ; sonuç olarak şunu anlatmak istedim : Bu güne kadar harcanan paraların çok daha az kısmıyla Suriye sınır hattını , en gelişmiş elektrikli ve elektronik sistemlerle belki de dünyanın en güvenlikli haline getirebilirdik ! Sınırlarımız yol geçen hanına veya kalbura benzerken Don Kişotun yel değirmenlerine kılıç sallaması gibi terörle mücadele ederek netice alamayacağımız 35 seneden beri belli olmuyor mu !!
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 20:42
Eskiden boyalı basın diye ifade olunan ( 20 yıl ve öncesini kast ediyorum ) problemli bir medya vardı. Şükür o medya bitti gibi . Ancak bu sefer de HAVUZ MEDYASI oluştu Artık havuz medyası ölçüyü kaçırdı Ülkeye zarar verir hale geldi . Yalan yanlış yanlı kuru hamaset haberlerden uzak dursunlar. Bu havuz medyası için de iyidir .
Bozok 21 Ekim 2019 16:26
Tayip bey , biz , abd kadar güçlü değiliz o nedenlede abd ne yaparsa razı olacağız, ülkemiz içinde dahi güçlü olan ne derse onu yapacağız derse, mutlumu olacağız. Türkiye bana biçilen rolü artık kabul etmem diyor. Bu çok önemli. Niçin görmüyoruz? Adamlar kapıya dayandı, yeni bir dünya kuruluyor, hedefte ülkemiz var. Ve devletimiz tasarlanan dünyadaki biçilen role itiraz ediyor. Tabiki gücü nispetinde. Dik durmaya kalkarsan bu işte dayak yemekte var. Akilim diyenler , devlet adamlarının mücadelesinde köstelemelimi yoksa arka mı çıkmalı . İşte bütün mesele bur
cumhur 21 Ekim 2019 13:40
Cumhuriyet tarihinde şimdiye kadar görülmedik bir durumdayız!Kraldan çok kralcılar,dalkavuklar ele etek öpenler şakşakçılar vb türedi! Bunun da tek sebebi bu dönemde çok işe yaraması! Getirisinin büyük olması! Yalan söylemek gayet normalleşti!Kanun hak hukuk hak getire!Eğitim yok!Kahvehane kültürü ve siyaseti aldı yürüdü!Allah devletimize ve milletimize yardım etsin.Sanki başka bir yerde yaşıyorum gibi duygular içindeyim.
ali namlı 20 Ekim 2019 21:48
Hakarete başvuran bir kaç okuyucu dışında çok çok güzel yorumlar yapılmış; hepsine şahsen teşekkür ederim! Bir zamanlar Suriye sınırına boydan boya mayınlar döşedik ,binlerce km .karelik o güzelim tarım arazileri mayın tarlası oldu ; sonra da vazgeçtik ,toplamaya başladık ! Aklımıza başka bir şey geldi ; şimdi de yeni bir Çin seddi yapmaya başladık ! Gerçi mülteciler dayadıkları merdivenle onları da aşmaya başladı ! Ben şunu demek istiyorum ; Suriye macerasına ne kadar para harcandı , belli değil ama PKK mücadelesinde 100 milyar dolar harcandığı ifade edilmektedir .
İbrahim Erdoğan 20 Ekim 2019 21:43
Hocam, Seçmen hamaset istiyor, kendisine "gaz" verilsin istiyor, gururu gıdıklansın istiyor, siyasetçi de veriyor. Al gülüm ver gülüm... Her "EYYY" seslenmesinin bu millete maddi ve manevi neler kaybettirdiğini hesaplayan çok az!.. Allah hamasetsever milletimize akıl, izan ve selamet versin... İ n ş a a l l a h...
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 20:44
0
Çok mükemmel.
Muhtefi. . 20 Ekim 2019 20:13
Ben anlamam,kim ne demis,hangi basin ne yazmis.falanlar, filanlar. Girip DAGITTIK Mİ. .Oyunu Bastan aldik mi..?..Durum budur.Yarın ola Hayrola.!.Ayrıca Yanlış yapıyoruz. Siyasi Sınırlar ile TARIHI COĞRAFİ SINIRLARIMIZI karıştırıyoruz. !..TÜRKÜM de (etnik koken önemli degil) Balkanlarda Bizim yerlerde. %90 Eyvallah derler .Kafkasyada öyle, K.Afrika öyle, Ortadadogu öyle. BÜYÜK DÜŞÜNECEĞİZ. ..BÜYÜK. ...Anadolu sadece OKSİJEN ÇADIRIDIR. ..Geçici olarak. .!...Akıl, Siyaset, Diploması ,Cesaretle Şanlı DEDELER gibi. .Saygılar.
FATİH 20 Ekim 2019 19:11
Sizin ifadenizle kiyasetin olabilmesi için hamasetin ateşlediği askeri harekatın gerekliliğini gözden kaçırıyorsunuz. Çünkü bozuk plak gibi hamaset düşmanlığı yapıyorsunuz.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 16:07
Yorumlara bakınca insanın kiyasetten yana ümidi kalmıyor.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 15:46
Önce kocaman,aşırı milliyetçi söylem ve eylemler sonra bunların yutulması... Rahib'in uçakla gönderilmesi, Öcalan'ın TRT'ye çıkarılması, son mektup olayı... Yapmayın kardeşim akıllı, aklıselim, mantıklı gidin. Kitleniz zaten ne yapsanız kabul ediyor. Ülkeye sıkıntı oluyor.
Batılı, ileri demokrasi ülkelerinde kıyaset çok işe yarıyor. İşgallerini kolaylaştırıyor. Kendilerine zarar veren teröristleri başka ülkelerde infaz ederlerken, başka ülkelere zarar veren teröristlere tırlar dolusu silah vermesini sağlıyor. Ey kıyaset sen nerelisin..
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 14:54
Sn Yazar yorumlarımi yayınlamıyorsunuz. Diger köselerde bi sorun yok. Sorun ya sizde ya bende.
cumhur 20 Ekim 2019 13:13
Her yapılan iş,atılacak her adım "oy"a endekslendi mi sonuç böyle oluyor!Vatan için,millet için yüce Mevla için iş yapmak en doğrusudur.Telafisi mümkün olmayan durumlar ülkemizin geleceğini karartmasın.
Tepeden bakanlar, durmadan övünenler,.. başkalarını aşağılayarak kendini büyük göstermeye çalışanlar,.. bu gün ne olduğuna bakmaksızın geçmişe dönük sahte böbürlenmelerle kibirlenenler... Bunlar içi kof zavallılardır.... Ve aynı zamanda bu, bir milleti çöküşe götürecek yolun, aklı yok eden hamaset taşlarıdır...
Bilge 20 Ekim 2019 12:12
Prof Mansur Akgün’ün , “ Bir Krizin Değerlendirilmesi” başlıklı yazısını okuduktan sonra ,bu yazıyı yazsaydınız çok daha akılcı ve objektif bir yazı olurdu.
Insanoğlunun genel özelliğidir elindekinin kıymetini bilmemek ve şükretmemek. Hemen her alanda bu böyledir. Parası çoğalır o para ona batar yatırım yapayım daha da çoğaltayim der. Sonra yeterince hesap etmediği için elindekini de kaybeder. Annesi babasi dostu vardır hayatta iken yeterince kiymetini bilmez. Onlar ölünce ya da gidince anlar kiymetini ama iş işten geçer. Suriye olayi da böyle bir olay. Onca güzel ilişki ve birikim daha fazla isteklerimiz yatirim ve çoğaltma hırsı gibi heba oldu gitti. Şimdi o seviyeleri (eski sermayeyi) ariyoruz. Zamaninda kiymetini bilmek varmış. Hayat böyle.
Adem Saracoglu 20 Ekim 2019 12:06
Öyleyse bir kiyaset yapalim;) Mevcut durumda Kürtlerle anlasarak Suriye sinirimizi güvenli hala getirsek. Kursun atacagimiza, Cimento satsak. Hem Kürtlerle kardes oldugumuzu ispatlariz, hemde ABD ve Rusya dan daha bagimsiz, kendi cikarlarimiz dogrultusunda politika izleriz. Teröristlerle konusmam demek bir hamaset. Üstelik Oslo görüsmeleride gösterdiki konusuluyor. Savasa gösterilen sabrin, bit miktarida Barisa gösterilse, iste o zaman Millet ve iyi bir Medeniyet oluruz. Yoksa döner dolasir eller aya biz yaya deriz kaliriz.
Karar okuru 20 Ekim 2019 11:58
Ankara'da PYD/PKK'yi temsilen gelmis ABD heyetiyle masaya oturduk ve hazirladiklari 13 maddelik anlasmaya imza attik..Imzalar atilir atilmaz PYD/PKK Trumpa tesekkur etti ve Trump'ta telefon edip Erdogan'a tesekkur etti!!...Bu herseyi ozetlemiyor mu?...Evet askeri bir basari var ama bu anlasma masada siyaseten yenildigimizi, teslim alindigimizi ve anlasmaya zorlandigimizi gostermiyor mu, ustelik tehtid ve hakaretlere maruz kalarak!
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 11:47
İyi birşey yapmış derken bile hükümete amansız çakmak. Şapka çıkarılır bu kurnazlığa.
hacı 46 20 Ekim 2019 11:24
"Kullanışlı adam" tabiri vardır. Batı böyle kullanışlı şahsiyetleri asla yerinden oynatmaz. 15 yıl önce hatırlarsanız 500 Milyar Dolar ihracatımız olacak, yerli savaş uçağı 2020 de hazır, şu olacak bu olacak yalanıyla milleti kandırdılar. Hiçbiri olmadı hatta geriye gittik. Gücü olmayan ülkeyi ve bunun başındaki şahsı istedikleri gibi yönlendirirler. Hamasetin babasını millete yapıyorlar. Milletini seven her gün zam yapar mı yahu?
Gavura hürmet, Tayyip'e hamaset, al sana kiyaset...
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 11:58
11
Görevleri bu kardeş
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 11:00
Trampın Türkiye cumhurbaşkanına dolayısıyla Türk milletine yaptığı hakareti sineye çektiler. Kılıçdaroğluna hasta yatağında tehditler savuran Bahçeli söz konusu trampın hakaretleri olunca dut yemiş bülbüle döndü. İşin daha da vahim yanı trampın mektubunu bir hafta halktan sakladılar. ABD basını olmasaydı bu mektuptan haberimiz olmayacaktı.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 11:59
22
Türkiye o mektubu aldı. Bir obüsün ucuna koydu. İade etti. Derdide bu arkadaşa düştü
Ehl-i İrfan 20 Ekim 2019 10:54
Diplomasiyi dış politika sananlar mektup, oturma düzeni gibi taktiklerle uğraşadursun, ortadaki stratejik sonuç şudur:Türkiye 32 km'lik güvenli alan hedefine, daha fazla askeri güç kullanmadan, Fırat'ın doğusunda da ulaştı.YPG ise insan ve ikmal kaynaklarına komşu olduğu Türkiye sınırından güvenli bölgenin güneyine doğru sürüldü.Üstüne, 20 millik güvenli bölge teklifini başından beri reddeden ABD, 13 maddelik mutabakatı kabul ederek Türkiye'nin bölgedeki bu projesine imza vermiş oldu.Görüşme teklifinde bulunan hangi devletti? Hangi devletin başkan yardımcısı,dış işleri bakanı, özel temsilciydi
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 10:52
Taha Bey. Saddam basınının ABD'ye 'gel de gününü gör' diye sallayıp durduğunu unutmadık. Kendine güvenen haklılığına inanan hamaset yapmıyor. Gazetemizin en başından beri hararetle desteklediği bu fetih (yakında peygamberimizin hadisi de çıkar) hamasetsiz yürümez. Bakın Filistin'in bile aklı almıyor. Hamasi destek, arkasından hamaset eleştirisi??
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 10:49
Kızmamak adamlıktır, kızamamak eşekliltir. Yazar, kızamamayı kiyaset sanıyor. Çok tuhaf.
Türk oğlu ! 20 Ekim 2019 09:51
Mektubun yayınlanması ve kongreye sunulan tasarı, Erdoğan'a bir göz dağıydı.Erdoğan'a bak uslu durmayıp dediklerimizin dışına çıkarsan, bütün kirli çamaşırlarını ortaya döker ve ailenin de senin de mallarına çökeriz dediler.Erdoğan gördü ve geri adım attı.Açığı ve gebeliği olan, gözünü mal ve makam hırsı bürümüş, bütün özelliği ağzı laf yapan imamhatip mezunu olmaktan başka bir şey olmayan birinden, hele tarih bilgisi de fesli den öteye geçmiyorsa, ne kadar kahramanlık beklersin.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 11:50
18
Erdoğan nerede geri adım attı bide onu yazıver çok bilmiş. Evet bir imam hatip mezunu geldi. Bu milleti özüne döndürdü. Sizin gibi sekülerlerin( aşağılık kompleksli batı sünepelerinin) şu ülkeye ne kattığını da yazıver. Türk oğluymuş töbe töbe
Mustafa 20 Ekim 2019 13:31
21
Mektub 9 ekimde yazıldı 1 haftadan sonra Pentagoncular mektubu sızdırdı ki anlaşma sağlanmasın çok şükür sizin zihniyetinizdeki insanlar bu ülkeyi yönetmiyor. Kirli çamaşırları gelince o çamaşırları fetö hdp ve onları alenen destekleyen CHP giyer. Necasetten taharete uyan Erdoğan giymez. Bu sayfalarda pensilvanya'nın müridlerine pkk sempatizanlarına elitist özentilere bu kadar fazla rast gelmek sayın yazarları da üzmeli nerede yanlış yapıyorum diye düşünmelidirler.
Türk oğlu ! 20 Ekim 2019 15:14
1
11:50 ve 13:31 size cevap vermeyeceğim.Aklınız yok mu oturun kendiniz bulun.Aslında sizde biliyorsunuz benim doğru dediğimi.Ya bunca yılın kandırılmışlığını itiraf edemiyorsunuz yada sizde bu düzenden beslenen sömürücülerdensiniz.Ayrıca bana yaptığınız o yakıştırmaların hepsini misliyle iade ediyorum size.
Mustafa Soylutürk 20 Ekim 2019 09:50
Sayın Taha Bey ; Hamaset kiyaset tamam da !! ... Hadi birde şu yapılan İHANETİ yazda memleket bir'' BOZOK''lu görsün !!!!!!......
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 11:18
12
Bu topraklarda Alim kadar Hain de yetişmiştir beyefendi. Siz hangi taraftasınız bilmiyorum ama "İHANET" derken bile hüsnü niyetiniz olmadığı belli.
Mustafa Soylutürk 20 Ekim 2019 14:53
2
Karar Okuru'na 2019 -11--18. Ben açık ve net TÜRK MİLLETTİN' den yanayım. Ancak şurası iyi bilinmeli İHANET'TİN HAİNLİĞİN ''Hüsnüniyeti'' olmaz !...
Ülkesini seven vatandaş 20 Ekim 2019 23:05
1
İhanet sihirli bir kelimedir.Osmanlı da katledilen bütün padişahlar ve şehzadeler bu sihirli kelime kullanılarak kalemleri kırılmıştır.Maşallah klavyenin başına geçen (kendisini Çetin Altan ,Ahmet Altan) gibi kelimelere dans ettirdiğini sanarak ukalalık yapıyor.
Mustafa Soylutürk 21 Ekim 2019 18:19
0
20-Ekim-2019 023.05 Vatandaş !..Türk kültürüne değer katan İsmail Sefa. Ömer Seyfettin . Peyami Sefa .Cemil Meriç.Mehmet Akif. Nihat Sami Banarlı.. A.Nihat Asya V.B. ...Milli yazarları okur kelimelere anlam yükleriz...Siz Aynaya bakmayı bile bilmez ömrü Türk milletine ve onun değerleri ile savaşan Baba ile FETÖ cü oğlandan ilham alır ''UKALALIK''yapar edebiyatın edebinden habersiz kelimelere ''DANS'' ettirirsiniz...
Türk oğlu ! 20 Ekim 2019 09:35
Kurtuluşun tek yolu bilinçli seçmendir.Hamesete pirim vermeyen seçmen olursa, kimse hamaset yapamaz.Peki bu mümkün mü.Bırakın Türkiye'yi dünya'nın neresinde, yetişkin insanların ne kadarı akıldan yana taraftır.Çözüm için yeni nesillerin eğitimi gerekir. Bu da uzun yıllar alır.Tabi bu eğitimi kim yapacak, yönetimi elinde tutan hamasetten beslenenler buna izin verecek mi.Peygamber tarihi akıl ve akıl dışılığın savaşıdır bir bakıma.Kısa bir süre akıl kazansa da, akıl dışılık galip gelmiştir hep.Çünkü çıkarcıların işine gelmez akıllı insanlar.Yoksa nasıl sömürecekler.
BİRDE BURDAN BAKIN-4 Trump gibi deli, despot, narsist, megolaman gibi liderler için ülke, toplum bedel ödemiş hiç dert değil.Tarihte ve Ortadoğu da bu tip çok.Arap,Türk,Kürt birbirini boğazlamış hiç umurunda değil.Bu tipler iktidar ile elde ettikleri para, mal, gücü kaybetme kaygısı, korkusu vardır. Çünkü bunları işledikleri suçlar ile elde etmişlerdir.Güç kaybedip hesap verme korkusu iktadar bağımlılığı yapar!Bu korku ortak paydası,düşmanı ile yeni suç işlemede birleştirir.Kitleleri şiddet, intikam duygusu ile konsolide eder ve yeni suçlar işleyebilirler. Ey Arap, Türk, Kürt'ler düşünün.
Mustafa 20 Ekim 2019 09:16
Bellii heyetle görüşmem dedikten sonra bu görüşmenin önemi belirtilmiş yada gelen heyet Türkiye nin şartlarını kabul edeceği sinyali verilmiş ki erdoğanda görüşmeyi kabul etti. Asıl hamaset siz yapıyor Erdoğan'ın heyet ile görüşmem dedikten sonra görüştüğünü dolaylı yada gizli eleştiri olarak bizlere sunuyorsunuz. Yazınızın sonu da oldukça ilginç "Teröristler salı gününe kadar tamamen çekilse ve anlaşma tümüyle gerçekleşse bile Suriye’de hâlâ önümüzde ağır sorunlar ve riskler var. Bunları yazıyorum, yine yazacağım" diyorsunuz. Biliyoruz hatta Milli gelir 50 bin dolar olsa bile yazarsınız
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 09:14
O mektuptan sonrasi diyerek anladma ile harekat ve onunka ilintili ateskesi basarili bulmniz tamamen temelsiz bir ovgudur.o mektup noktasina gelinmemeliydi basiret budur.ilk firsatta sagda solda olyalanmak yerine mumbic ile kobani arasina girilmeliydi ki bu cok ta zor degildi.
musto 20 Ekim 2019 08:53
Çocukluğumuz'da gücümüzün yettikleri ile kavga ederdik.Dayak yiyen bir arkadaşımız kavgayı ayıranların yanında yediği dayağın acısına rağmen yiğitliği elden bırakmaz.Abim Kayseri'den kasa,kasa,cevizli şeker sucuğu getirecek onları yiyim, güçlenim hepinizi döveceğim.Bzimkiler kasa,kasa sucukları kendileri yediler millete bir şey kalmadı maalesef cılız kaldık güçlenemedik her önüne gelen gözüne kestiriyor..
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 11:15
0
Zaten Trumpa göre suriyede bizler " okul bahçesinde kavga eden çocuklar" imişiz. Bizimkiler ise yediği sucukların tesiriyle çakma Osmanlı zannediyor kendini. Masaya oturunca gerçek kahraman askerin kazanımlarını iki imza ile teslim ediveriyorlar.
ÖTÜKENLİKURT 20 Ekim 2019 08:47
Sayın yazar, yazdığınız konuda çok önemli iki mesele var ki, sizin ümidinizi boşa çıkaracaktır! 1. yönetenler 2. cahil taraftar! Dinciler daha önce hiç devleti yönetmediler! Bu sebeple devlet adabını, teamülleri, devlet adamının taşıması gereken özellikleri bilmiyorlar! Kasımpaşa kahvesinde konuşan bitirim gibi konuşuyorlar. Ahalinin cehaleti zirve yapmış kesimi buna bayılıyor! Çünkü bunun sonuçlarını muhakeme edecek birikimleri yok! Yandaş basına gelince onların çoğu gazeteci değil ki! Para kazansın diye emirle yerleştirilmiş zavallılar!
Ülkesini seven vatandaş 20 Ekim 2019 22:47
0
Ötükenli Kurt yazara ayar verecek kadar kendini yetkin görüyorsun ama daha imla kurallarından haberin yok.Amacım seni muhcup etmek değil.Amacım bir din kardeşimi daha isabetli analiz yapmaya teşvik etmek
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 05:16
Bu vatanda hamaset pirim yapıyor seçim için. Türkçü partimiz oldu,sonra Kürtçü parti çıktı. Gelde çık işin içinden.Halbuki bizim medeniyetimiz cami merkezli kuran ve sünnet merkezli ,hamasi değil ,kıyaset merkezli olsa ,hukuk merkezli olsa, sorun çıkmaz. Osmanlıyı buna evirenler düğmeyi yanlış iliklediler ...de haydi çık Taha bey işin içinden....
BİRDE BURDAN BAKIN-3 Rusya Ukrayna, Kırım ve Suriye konusunda ABD ile sorunlu değil mi. Biden işini CİA ya veren olamazmı! Unutmayın ha bunları!İşte bu olay nedeni ile sıkışan deli başkan ya beni kurtarırsınız yada Suriye'de çıkarları tehlikeye atarım demiştir Barış Harekatına buyur geç diyerek! Dikkat edin Ben Erdoğan ile sınırlı belli amaç ile anlaştım. Yani bu operasyon bir vasıtadır iç siyaset için. RTE de hemen operasyon sonrası iç siyasette sonuç almaya dönük açıklama yapmadı mı! Ve RTE SINIRI AŞMASIN diye Halk Bankası davası ve şahşi mallarına el koyma kartını açtılar!
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 03:59
AKP medyanın yüzde doksanını ele geçirmesinin nedeni herhalde gerçekleri yazmak için değildi. Onların görevi Kuzey Kore’deki gibi bir kült yaratmaktı. Nitekim Rus uçağını düşürüyoruz alkışlar, gidip özür diliyoruz alkışlar. FETÖ’ ye övgüler alkışlar. FETÖ en büyük düşman alkışlar. Rahip Branson’u içeri atıyoruz alkışlar. Trump tehdit ediyor ve serbest bırakılıyor alkışlar, Alman gazeteci terörist işbirlikçisi diye içeri tıkılıyor alkışlar, Merkel bırakın diyor ve bırakılıyor alkışlar. Hepsini yazsam buraya sığmaz. Yani Reis hiç yanlış yapmayan olağanüstü bir varlık. Ne mutlu bize.
Ülkesini seven vatandaş 20 Ekim 2019 22:36
0
Siz de bu isabetli yorumunuzla benden iyi bir alkış aldınız, lütfedip kabul ederseniz.Allaha emanet olun.Değerli Karar okur ve yorumcuları iyiki varsınız.
BİRDE BURDAN BAKIN - 2. Suriye konuşulurken İsrail ilgi ve ilişksi neden hep unutulur?Yoksa Suriye deki gelişmeler İsraili ilgilendirmez mi?Çok bilmiş uzman ve yazarlar bunu atlarlar! Trump biz yokuz, karşıda, yanında da değiliz dedi ve Barış Harekatı başladı.Bu ABD ve İsrail aleyhine sonuç doğurmayacakmıydı? Peki neden yaptı bu blöf, restlik hamleyi Trump? Malum 2020 başkanlık seçiminde rakibi Biden'in oğlu için Ukrayna C. Başkanına baskı için görüşmesini CİA meclise şikayet ediyor. Sizce bunu Rus istihbaratı servis etmiş olabilir mi? Hani SEÇİMLERDE de Trump'a yardım etmişti RUSYA!
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 03:45
İlahi Taha bey, bırak Reis sağa-sola posta koysun, Osmanlı tokadı atsın. O kadarını da çok görme bize. Gerçek hayattaki başarısızlıkların yol açtığı ezikliğe karşı en azından “Büyük liderimiz var” diyerek bir teselli buluyoruz, kendimizi bir şey zannediyoruz.
BİRDE BURDAN BAKIN - 1 Çogu kez siyasi, diplomatik, askeri politika ve eylemler gösterilen neden ve gerekçeler ESAS GERÇEKLERİ örtbas eder. Özellikle dış politik ilişkilerde! Barış Pınarı da böyle. Önce çok unutkan yurdunun insanına hatırlatma. Trump'un Kudüs'ü başkent olarak tanınma kararını hangi olay nedeni ile verdi? Ve Golan Tepeleri ilhakını neden teşvik etti? Trump iki parti tarafından AZİL süreci ile sıkıştırılıyor.Peki burdan kendini hangi güçlü lobi kurtarabilir? Yahudi lobisi ve İsrail değil mi! İşte zurnanın Zırt dediği yer.Siz Trump olsanız ne yapardınız?
kiyaset 20 Ekim 2019 02:10
Terazisi Bati olanlar da en az o ''Hamaset'' ehli kadar hamasidir. Bizim kendi benligimiz, kimligimiz var, olcu alacagimiz iki bin yillik bir gecmisimiz, bin kusur yillik bir medeniyetimiz var. ilim bizim bulmamiz, almamiz gereken yitik malimizdir. insan hicbir sey yaratamaz ANCAK mevcut olani degistirir durur. Bugun ellerde olan teknik yarin bizde de olabilir, yeterki Bati ve onun icimizdeki gudumlulerinin bize yol, yön cizmesine itibar etmeyelim, kendimiz olalim. Batiyi, AB-D'yi 70 yil sonra Afrika-Asyalilar yonetecek, Bati birsey biliyorsa once bunu engellesin!
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 06:57
6
Bin küsür yıllık bir medeniyet mi? 16 devlet kurmuştuk, her devlet 60 küsür yıl var olmuş sizin hesabınıza göre. Siz tarihinizi öğrenin önce., sonra sallayın.
Soru soran 20 Ekim 2019 07:04
2
İlim bizim yitik malımızmış ve hala bulamamışız. İkibin yıllık geçmişin ve bin yıllık medeniyetin neresinde, hangi aşamasında kaldı acaba ilim? -İlim ilim bilmektir -İlim kendin bilmektir -Sen kendini bilmezsin -Ya nice okumaktır...
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 10:57
2
6.57, Bahçeli gibi hesap yapmışsın... Doğrsunu öğren o vakit. Bu millet 16 devlet kurmuştur. Ama Anadoluda 1000 yıldır hüküm sürmektedir.
Krr 20 Ekim 2019 01:18
Dünya delilere manyaklara kaldı... "Akıllı ol, aptallık etme", cevaben de "Zamanı gelince gösteririm ben sana" saçmalıklarını gördük. Bu ortamda akıl-mantık sahibi olmayanlardan "kıyaset" beklemek beyhude.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 06:23
22
01.18, Dünya kime kaldı bilmiyorum ama senin algın bayağı aptalca.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 00:59
Şu kiyaset için de, her derdin devası ileri demokrasi, yargı, kuvvetler ayrılığı vs. mi lazım?..
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 09:06
1
Kuvvetler ayriligi, demokrasi, akilli olmayi, dusunmeyi rasyonel olmayi, kisaca yonetimi gutmeyi gerektiriyor. Ben akilli olmam, dusunmem, gudulurum diyorsan baska.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 10:56
1
Trump da ileri demokrasi mahsülü bir lider. Dediğin gibi bayağı rasyonel, ama ne kadar akıllı orası pek bilinmez.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 13:09
0
Uzun surmez bir daha secilemez. Bir de Netflix’de Great Hack diye bir belgesel var onu izle.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 14:51
1
13.09, Bir kere seçilmesi demokrasinin Amerikada ne işe yardığnı anlamaya kafi...
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 15:33
0
Tamam hocam, babadan ogula gecsin yonetici sen haklisin, sen de ona tapin
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 15:35
0
Tamam secmeyelim bizi yonetenleri, demokrasi olmasin, babadan ogula gitsin idareci o herseyi tayin etsin hatta kiminle evlenecegini de o secsin, oldu mu
Bu gün Batılı emperyalist ülkeler demokrasiyi sömürü aracı olarak kullanıyor. Emperyalist değilseniz demokrasi sömürülmenize sebep oluyor. Bunun üzerinde kafa yormalı. Körü körüne demokrasi borazanlığı emperyalizmin istediği bir şey. Bakın Trump her türlü adiliği yapıyor ama gene demokrasi şampiyonu oluyor. Tayyip ülkesini savunmaya çalışıyor adı diktatör oluyor... Tayyip'le kültür, ekonomi, eğitim vs. gibi konularda farklı düşünebiliriz. Bu konularda muhalefet edebiliriz ama PKK ve Fetö meselesinde emperyalist Batı ağzıyla Tayyip eleştirmek doğru değil.
Bahsettiginiz kurbaga gibi sisinmeler ve soylemler eziklik hissinin, asagilik kompleksinin, gucsuzluk/zavallilik duygusunun psikolojik tatmin saglayan ifadeleri...Yani gercekte olamadigini soylemde olusturup tatmin saglayan bir zavalliklik gosterisi...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN