Back To Top
İyi oldu ama

İyi oldu ama

 - Son Güncelleme: 18.06.2019 Salı 08:31
- A +

TV ekranlarında Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu’nun belli sorular etrafında tartışması iyi oldu. İsmail Küçükkaya tarafsız davrandı. Adaylar kendi taraftarlarını tatmin etti.

Yerleşmiş tercihleri değiştirecek dozda bir program değildi, normal bir programdı.

İyi tarafı, 17 yıldır unuttuğumuz tartışma geleneğini canlandırması oldu. Dileyelim de bundan sonra genel seçimlerde ve Cumhurbaşkanı seçimlerinde başa güreşen adaylar ekrana çıksınlar, yüz yüze konuşsunlar…

Meydanlarda esip gürlemekle, ekranda yüz yüze konuşma arasındaki farkı farketmek siyasi kültürümüzün hamasetten rasyonelliğe evrilmesine katkıda bulunur.

İkincisi, bu tartışma sayesinde “karşı tarafı” dinleme imkanı, hatta zorunluluğu ortaya çıktı. Tek yönlü yayınlarda sürekli şartlandırılarak “karşı taraf”ı şeytanlaştıranlar, mecburen İmamoğlu ile Yıldırım’ı birlikte izlediler. Bu tür yayınlar bütün seçimlerde gelenek haline gelirse çatışmacı siyaset zamanla normalleşmeye yönelebilir.

 

ŞEFFAFLIK ÇOK KONUŞULMADI

Pazar günkü yazımda, TV tartışmasının seçmen davranışlarını çok etkilemeyeceğini, iki adayın da bol keseden vaadlerde bulunacaklarını, benim en çok önemseyeceğim konunun “şeffaflık” olacağını yazmıştım.

Arzu ediyordum ki belediyelerde karar ve icraat aşamalarının şeffaflaşması enine boyuna konuşulsun.

Zira bu, İstanbul’dan öteye Türkiye’de kamu yönetiminin en önemli sorunlarından biridir. Şeffaf olmamak yönetimlerde keyfiliğe, kaynak israfına, yolsuzluk eğilimine yol açıyor.

Gerçi programda İmamoğlu birkaç defa şeffaflıktan bahsetti, birkaç örnek de verdi. Programda Küçükkaya adayların ve yakınların mal beyanında bulunmasını önerdi, adaylar tereddütsüz kabul etti.

Ankara’da Mansur Yavaş kendi yetki alanındaki işlemlerde şeffaflık uygulamalarını başlattı…

Benim asıl önemsediğim, şeffaflığın belediyelerde ve ülke yönetiminde temel bir sorun olarak ele alınmasıdır; TV’deki programda bu olmadı.

 

TÜRKİYE’NİN ŞEFFALIK SORUNU

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün “yolsuzluk algısı” araştırmasında Türkiye 180 ülke arasında 78. sıradadır; Tunus, Ürdün bizim üstümüzdedir.

Sistemler şeffaf ve denetlenebilir olduğu ölçüde ülkeler sıralamada yukarıya çıkıyor.

“Denetim ve denge” ilkesi hem hukukun üstünlüğü bakımından hem sistemin yolsuzluk ve verimsizlik defosunu olabildiğince azaltmak bakamından hayati derecede önemlidir.

Şeffaflık ve yolsuzlukla mücadele kanunları aynı zamanda “AB kriterleri”nin de gereğidir. Nitekim 2019 raporu dahil, bütün AB İlerleme Raporlarında Türkiye yolsuzlukla mücadele ve şeffaflık kanunlarını çıkarmadığı için eleştiriliyor. (Paragraf 2.2.1)

AB ülkeleriyle Türkiye arasında vize muafiyetinin gerçekleşmesi hem siyaseten hem iktisaden Türkiye için son derece önemlidir. Fakat bunun için gereken 72 kıstastan 6’sı halen gerçekleşmedi, gerçekleşmeyen maddelerden biri “Terörle Mücadele Yasası”nın AB kriterlerine uydurulması, diğeri “Yolsuzlukla Mücadele ve Şeffaflık” stratejisi ve eylem planının hazırlanıp uygulanmasıdır. (49. Şart)

Başbakanlığında Ahmet Davutoğlu hükümet programına yolsuzlukla mücadele ve şeffaflığı koymuştu, fakat ondan sonra konu hükümet programlarında yer almadı.

 

ŞEFFAF BELEDİYECİLİK

Çağımızda dürüstlük kavramının ulaştığı hukuki ve kurumsal boyutları görüyorsunuz. Bu mesele ferdi ahlakın ötesinde sistem meselesidir. Hayrettin Karaman’ın kulakları çınlasın, “Doğrucu Davut” masallarıyla sorunları görmezden gelerek, görüp susarak Türkiye gibi büyük bir ülkeyi ve 800 milyar dolarlık bir ekonomiyi iyi yönetmek mümkün olabilir mi?

Çağımızda adil ve rasyonel yönetimin yolu “denge ve denetim” kurumlarını güçlendirmek ve yönetimlerde şeffaflığı sağlamaktır. (Tabii ki hukukilik, liyakat, kurumsal kimlik gibi ilkelerle birlikte)

Belediyeler daha çoğulcu yapılar olduğu için bu konuda daha müsaittir. A beledisinde falanca parti engelliyorsa, B belediyesinde öbür parti şeffaflığı gerçekleştirerek sağladığı kaynak tasarrufunu ve kaynak dağılımında adaleti gözler önüne koyabilir.

Bu başarının görülmesi zamanla diğerlerini de teşvik eder.

Yüksek bir değer olan vatanseverliğimizi, hamasetin ötesinde, artık somut sorunlarımıza rasyonel ve hukuki çözümler getirerek göstermeliyiz, değil mi?..
Geciktik bile.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
bir okur 18 Haziran 2019 19:48
"İsmail Küçükkaya tarafsız davrandı" . demek insanin zekasıyla alay etmek demektir sayın Taha bey....
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 16:21
"İsmail Küçükkaya tarafsız davrandı" . Yani, programdan önce sadece İmamoğlu ile gizlice görüşmek, tarafsızlık oluyor sizce öyle mi ? Siz eskiden bu kadar çabuk manipüle edilemiyordunuz sayın yazar. İnsan birisini çok sevdiği zaman, o kişinin kusurlarını da görmezden gelirmiş.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 19:42
1
Binali Yıldırım’la da görüşmüş. Üstelik otel gibi kameralarla izlenilen, pek çok kişinin görebileceği bir mekanda değil telefonla görüşmüş. Ama İmamoğlu buradan bir komplo teorisi çıkarmıyor.
DoğrucuDavut 18 Haziran 2019 19:51
0
Kardeşim, kaçıncı yüzyılda yaşıyorsun? Yıl 2019. Gizlice konuşmak isteyen whatsapp'tan arar görüşür, soruları da aynı şekilde whatsapp'tan kolayca gönderir. 1970'lerde olsak bile gidip en bilinen otelde görüşmezdi. Biraz saksıyı çalıştır. Kendin inanıyor musun yazdığına?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:46
İthamınız sadece şahsıma olsaydı ses etmezdim.Ama siz Batının Değerlerini İslâmi değerlerin önüne koyunca cevap yazmak zorunda kaldım.Çünkü makalenizi takip edenler Kur'an ve Sünnet'in toplumsal hayatı tanzim etmede yetersiz olduğu algısını oluşmasına vesile oldunuz.Bu büyük bir vebaldir.Sizi 80'li yıllardan beri tanıyor ve takdir ediyorum.Sitemlerimi küçük kardeşinizden gelmiş gibi kabul ediniz.Hiç bir art niyetimin olmadığını belirtmek isterim.Selâm ve dua ile.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:31
Yaş ve kuru her şeyin Kur'an'da var olduğunu bildiriyor Yüce Yaradan.Allah sonsuz ilmiyle kamu hukukunu,kuvvetler ayrılığını bilmezmi demek istiyorsunuz?Gelişmek,yükselmek için,barış ve huzurlu bir ülkede ve dünyada yaşamak için,Avrupa normlarının İslâm'ın bize bildirdiği normlardan daha ideal olduğunu bir müslüman olarak nasıl savunursunuz?İslâm ve Kur'an,Sünnet fert ve kamu hukuku ve diğer konularda ilkeleri ortaya koyar.Bu ilkeler ışığında ve ilkelerin dışına taşmadan istediğinizi yapabilirsiniz.
KARAR 'da KARARLI ADAM 18 Haziran 2019 19:07
0
Hiç kussura bakma kardeşim,ne dediğimi ve ne demek istediğimi hiç anlamamışsın veya öyle işine gelmiş.Bu fakir elhamdülillah,Kelamullah olan Kur'an'ı da,Kitab-ı Kebir-i Kâinat'ı da okumaya gaytet ediyor.Biz evrensel değerlerden bahsettik,her hangi bir kıyaslamada bulunmadık.İslam'ın değerleri zaten evrenseldir.Hak,adalet,doğruluk,iyilik,merhamet,dürüstlük,...vs.bunlar Kur'an'ın evrensel değerleri değil mi?
ali namlı 18 Haziran 2019 21:56
0
Dilimizde' Kav çakmak ' diye bir deyim vardır; bana onu hatırlattınız !
KaRaR oKURu 18 Haziran 2019 15:29
Şu dakikalarda canlı yayında Erdoğan mitingi izliyorum. Belediye adayları aynı masa etrafında ortam yumusatırken ki millet bunu talep ediyor, Erdoğan yine hakaret ve tehditler ile ortamı geriyor. Seçimden sonra ben sana gösteririm diyor İmamoğluna, sana neler yapacağım. Şu mitingden sonra vallahi de billahi Dünya lideri de olsan arkandan yürümem. Verdiğim destekten dolayı pişmanım artık. Bu kavga şiddet merakı nedir Allah aşkına. Nerelere savruldunuz bir bakın yahu. Bizim birliğimiz bu ağız ile olmaz. Yeter be kardeşim.
DoğrucuDavut 18 Haziran 2019 20:59
0
Rüzgar eken fırtına biçer. Ama biz Orta Asya'dan fırtına biçmek için gelmedik bu coğrafyaya.
KARAR'DA KARARLI ADAM 18 Haziran 2019 15:23
...Mazlumun dinine,ırkına,kökenine bakılmaz;mazlum malumdur anlayışı ve inancı hakim mi. Yoksa mazlumların hakkı ,hukuku çiğneniyor mu.Adalet çığlıkları arşa dayandı mı.C.başkanı:"İnsanların çığlıkları arşa dayanmışsa,orda hukuk yoktur"minvalinde sözünü hatırlayalım.Hainlere gereken ceza veriliyor mu.Yoksa,adamı olan gemisini yürütüyor mu.Bizim kendimize yetecek demokrasimiz gerçekten var mı.Yoksa yenilenmeye,gelişmeye,standartları yükseltmeye,hukukun üstünlüğünü hakim kılmaya mı ihtiyacımız var.Ne dersin sayın okur.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:17
Muhterem hocam; "Cehennemin Dibine" makalesinin yazılmasına ben sebep oldum.İyi ki olmuşum.Kamu hukuku vesaire hukuklardan bahsediyorsunuz.Bunları Kur'an ve Sünnet'te,hatta fıkıh kitaplarında bulamazsınız diyorsunuz.Haklısınız.Bunlar isim,isim Kur'an ve Sünnet'te,fıkıh kitaplarında geçmez.Lâkin şunu bilmeniz gerekir.Belkide biliyorsunuz.Kur'an bir edebiyat kitabı,bir anayasa kitabı,fizik,matematik vesaire kitabı değildir.
Renk Körü 18 Haziran 2019 15:05
Çaldılar ama çalıştılar. Şeffaflığa ne gerek var.Toplumun talebi buysa yapacak bir şey yok. Hukuk ve adalet isteyen herkese fetö yaftası yapıştırılıyor. Hükümet fetö sakızını ağzından bir an olsun çıkarmıyor. Mühalif gördüğü herkesin yüzüne ağzındaki sakızı fırlatmakta bir beis görmüyor. Vatandaş da bu numarayı çoktan yutmuş bile. Programda dikkat ettiseyniz malvarlığı sorsu geçiştirildi. oysa ülkemizin geri kamışlığının en büyük sebebi yolsuzluk ve beraberinde getirdği hukuksuzluktur.
KARAR'DA KARARLI ADAM 18 Haziran 2019 15:08
...bunu izah eder.Ve der ki:(Meâlen)"Yanlış anlaşılmasın Avrupa ikidir.Birisi,toplum hayatını faydalı sanat,adalet vehakkaniyete sevkeden .....digeri;kötülükleri güzellik zannederek toplumu sefahate ve dalalete sürükleyen Avrupa.Demek ki;ilmini,fennini,sanatını,evrensel değerlerini almamızda hiç bir mahzur yok,tam tersi teşvik var.M Akif de SSFAHAT'da:"Alınız batının fennini....."diyerek aynı konuya parmak basar.Bir de;"Bizde mazluma sahip çıkan,haine hesap soran bir demokrasimiz var"demişsiniz.Gerçekten öyle mi acaba.Hakikaten gereği gibi mazluma sahip çıkılıp,haine hesap soruluyor mu?......
KARAR'DA KARARLI ADAM 18 Haziran 2019 14:42
04.07'de yorum yazan arkadaşa cevabımdır.Öncelikle Muhammed Mursi'ye Allah rahmet eylesin. Makamı firdevs olsun inşêallah.Allah;Hz.Hamza,Sad b.Ebi Vakkas,Abdullah b.Cahş,...vb.(R.Anhum) sahabelerle haşreylesin.Gelelim konuya.Her ne kadar batının yani Avrupanın,kokmuş,kokuşmuş,tefessüh etmiş bir medeniyeti olsa da,insanlık adına,müslümanların onlardan alacağı çok şey var.Toptancı olmak doğru değil.Alah bizlere akıl vermiş,pirinci taşından ayıklayın demiş.Fennini,teknolojisini,evrensel değerlerini alırsın,tefessüh etmiş medeniyetini almazsın.Asrın mütefekkiri Bediüzzaman ,17.Lem'a,5.Nota ...
Haluk Kalaycı 18 Haziran 2019 14:16
Tüm kalbimle katılıyorum,hiçbir gerekçenin arkasına sığınmadan belediylerdeki karar ve icraatlar şeffaflaşmalıdır.Aksi bir durumu düşünmek bile istemiyoruz.Görev aldığı gün ve teslim ettiği güne kadar olmalıdır.’’Hem yapıyor, hem yiyor kardeşim’’ lafları duymak istemiyoruz.Artık teslimeyet zihniyeti yok.Şefaf yönetimi olmayan, hükümet veya belediye olsun dört yıldan fazla yönetim hakkı verilmemelidir.Hapishanelerdeki şehid kardeşlerimizden mursi ye Allah(c.c)’ım onu cennetine koysun. Mekânı cennet olsun…
Hersoy 18 Haziran 2019 14:05
Şeffaflık ve hesap verebilirlik, kendi mahallemizin aleyhineyse görmezden gelebiliyoruz maalesef. Dinimiz hakkaniyeti emrettiği halde, dindar saydığımız kesim de bu konuda çok duyarsız ne yazık ki.
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 18 Haziran 2019 13:45
''...başa güreşen adaylar ekrana çıksınlar...'' sözüyle sadece iki parti temsilcisini ekrana çıkarmak ve ''güreşmek'' tabiri hem demokrasiyi savunan hem de hukuk devletinden bahseden Sayın Taha Bey'e hiç uygun olmamış.Tüm seçime giren partili adayların katıl(a)madığı bir programı antidemokratik bulduğum için izlemedim.Yorumlardan anladığıma göre pek bir şey kaybetmemişim.
MERAKLI MELAHAT 18 Haziran 2019 13:22
"Başbakanlığında Ahmet Davutoğlu hükümet programına yolsuzlukla mücadele ve şeffaflığı koymuştu, fakat ondan sonra konu hükümet programlarında yer almadı." NEDEN ACABA?
Mustafa ALSANCAK 18 Haziran 2019 12:56
Söylentilere pek itibar etmemek gerekse de İmamoğlu seçimi kazansa bile bir vali ile çatışma yaşamış olması nedeniyle AKP hükümetİ tarafından, eğer İmamoğlu validen özür dilemezse yerine Kayyum atayacakmış .Aman ha aman ha! Ateşle oynamaya kalkmak olur bu!YSK‘nın seçim iptal işi Kılıçdaroğlu’nun sağduyusu sayesinde ucuz atlatılmıştı.Allah korusun ikinci defa bir İmamoğlu haksızlığı yaratılırsa karışıklıkların önü alınamaz diye korku duyarız. Nasibinize düşene razı olun ve insanları rahat bırakınız.İstanbul hazinelerini unutma zamanı gelip geçti sayılır.Dört sene beklemeniz gerekecektir.
Sunucu bir soruyu tam soramadı. “Mal beyanında bulunur musunuz?” İki adayda haliyle “Tabiki bulunuruz. Biz kanun gereği zaten mal beyanında bulunuyoruz.” dediler. Soru şöyle sorulmalıydı. “Mal beyanında bulunur musunuz? Beyanda bulunduğunuz malları nasıl elde ettiniz, kaynağını resmi belgelerle açıklayıp, ispat edebilir misiniz?” Böyle sorulsaydı birinci soruya verdikleri rahat cevabı bu soruya verebilirler miydi?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 14:06
6
Böyle soru İmamoğlu'nu zora sokardı...
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 18:13
0
Binali Yıldırım, çocuklarımın mal varlığını korumaya almadım derken İmamoğlu'na atıf yaptı.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 12:56
İBB vakıflara para aktarıyor dendi yalan çıktı, belediyenin vakıflara verdiği tek kuruş yok. Gereksiz makam araçları var dendi, iş makinası ve çöp arabası çıktı. Belediye başkanına antrikot getirmişler ama ben musakka yerim dedi. Belediye başkanı özel sipariş etmedikçe(İmamoğlu antrikot söylemiş) aynı yemek yediği ortaya çıktı. Halktan para topladı hepsini bir uçak kirasına cukka etti (400bin TL). İstanbul adayının karadenizde miting yapmasının gereği neyse.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 13:57
3
Diğer İstanbul adayının Diyarbakır'da ne işi varmış?
Krr 18 Haziran 2019 16:01
0
Tüm bunlar AKP belediyesinin 25 yıllık yolsuzluğunun yanında devenin yanında pire bile değil. CHP adayının birkaç arızalı söylemi, AKP adayının yol köprüyü üç lira yerine onbeş liraya mal edip millete attığı kazığın yanında hiç hükmündedir. AKP adayının Diyarbakır'da Kurdistana geldim dediği garabetin yanında esamesi okunmaz. AKP adayının ben yaptım dediği demiryollarinda ölen ve yaralanan 1400 vatandasimizin yanında ne ki. El insaf sizlere.
Şahin 18 Haziran 2019 17:02
0
@12:56: Vakıflara nakit para verilde demedi ki! Vakıflara binalar ve arsalar tahisi edildi. Neden? Bir Vakıf zaten neden kurullur? Yardım seven insanları KENDİ imkanları ile yardım yapmak icin kurulur. Devlet veya Belediyeden yardım alıp kendisi yapmış gibi göstermek icin değil!
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 17:25
0
Hayrettin Hoca'yı dinleyip yalancı müminlik yapmak moda oldu. Allah sonunuzu hayretsin.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 18:10
0
Diğer aday miting mi yapmış?
karar okuru 18 Haziran 2019 12:54
Taha Bey; AİHM'nin Sayın Çetin Doğan'ın başvurusu üzerine Türk yargıcın da dahil olduğu Balyoz'la ilgili oybirliği ile ilgili alınan kara ne anlama geliyor?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 17:40
0
Usul yönünden verilmiş bir karar. Anlam yüklemek doğru olmaz.
"Abartı,kendini kaybetmiş hakikattir."diyen Halil Cibran ne kadar haklıymış!Günlerdir reklamı yapılan "tartışma" bence "fos" çıktı,moderatörün ne kadar "taraflı" olduğu net olarak görüldü.Sorular hiç doğru ve güzel değildi! Tatsız,tuzsuz ve ruhsuz bir programdı,ayrılan zamana yazık oldu demeliyim.Uzun süre böyle programlar bir daha yapılmaz sanırım,etkileme gücü neredeyse sıfırdı da ondan!
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 12:43
Kayırmacılık bu ülkedeki en önemli sorunların başında geliyor.Geçen gün twitterda tt olmuştu.İskide;kpss de 91 puan alan değil 71 alan kişi işe alınmıştı!Bu adaletsizlikler devam ederse kimse tabii ki bu ülkede kalmak istemez!Kpss neden var o zaman?Çok umutsuz olmak için çok sebep var.Akp nin artık değişmesi gerekiyor.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 12:46
Batının bizim dertlerimize derman yazacağı yok.Batı bizim için ölüm fermanı yazar ancak.O da en acıklısından bunu bilmiyormusunuz.Ortadoğu'da,Afrika'da ve Uzakdoğuda görmüyormysunuz?Batı girdiği her yeri batırmıştır.İhya etmemiştir.Bunu benden iyi biliyorsunuz.Hürmetler ederim. Selâm ve dua ile.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 12:42
Her fırsatta Türkiye'ye ayar vermeye çalışan başta Amerika,İsrail,Avrupa ve uyduları,darbeci asrın Firavun'u Sisi ile nasıl Kanka oluveriyorlar.Nedir bizdeki körü körüne batı hayranlığı bilemiyorum ki?Sol siyaset yelpazesinde olanları anlıyorum.Onların en azından bir kısmı,fanatik olanları milli ve manevi değerlerle alâkadar değil.Onlar topyekün batıcı ve batıyorlar.Siz ve sizin gibi muhafazakâr olanlara ne oldu?Evet içimizde devasa sorunlarımız var.Hem ferdi ve hemde toplumsal.Çözümü içimizde,batıda değil.Anlayın artık.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 13:27
2
Buna muhafazakar ezikliği diyoruz. Kendi tabanlarını sevmez kemalist CHP ve batıya bayılırlar. Ah ahhh nerde o Büyük Doğu'yu savunan hakiki muhafazakarlar...
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:53
0
Muhafaza, korumak demek. Bizim siyasi dinciler, makamı, menfaat çarkını, yandasini zenginleştirme, çıkar hortumlarini korumak olarak algilamis olmalı. Bu koruma işine de dava diyorlar. Kılıf olarak da vatan, millet Sakarya ağızlarından düşmüyor. İnsan olmak, ahlaklı, namuslu, vicdanlı olmak, adilce paylaşmak, kul hakkı yememek, zulmetmemek....gibi gerçek muhafaza edilmesi gereken değerleri kim koruyacak...
DoğrucuDavut 18 Haziran 2019 17:46
1
Reisin torunu Amerikan kolejinde, çocukları Amerika'da İtalya'da eğitim aldı, gemileri Malta bayraklı, eşinin kolunda 50 bin dolarlık Fransız Hermes çanta, Sarayın ağaçları Almanya'dan camları Amerika'dan ithal. Sonra? Batı hayranı CHP. Güldürmeyin insanı.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 12:31
Muhterem hocam; Yere ve göğe sığdıramadığınız batı ve değerlerine Türkiye'den bakamıyor veya Türkiye'den göremiyorsananız,birde Mısır'dan bakın Allah rızası için.Muhtemelen CHP zihniyetinde bir vatandaş Mursi'nin ölümüyle bayram yapıyor sosyal medyada.Tayyip Erdoğan içinde aynı temennilerde bulunuyor,nefret ettiği için.Mürsi hür bir insan gibi,eceli geldiği için yatağındamı ruhunu Rahman'a teslim etti?Bu nasıl bir nefrettir böyle?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 14:01
3
CHP'liyim ve Mursi'ye rahmet diliyorum. Müslüman Kardeşler seçime katılmak istemiyordu. Çok yakından tanıdığınız bazı kimselerin gaz vermesiyle girdiler. İcraatları pek demokratik değildi. Sonuç felaket oldu.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 15:42
0
CHP li niye bayram yapsın. Sn. Mursi demokratik yolla seçilmiş bir liderdir ve sosyaldemokrat görüş sahibi olarak kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. O yorumu yapan insaf ve vicdan yoksunu, geçin onu genellemeyin lütfen. Artık ortak noktada buluşup millet birliğini sağlamalıyız. Ben güçlüyüm istediğimi yaparım afra tafrasından vazgeçip aynı masaya oturma zamanı. Milletine hain terörist zillet demekle olmuyor.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 11:58
Sayın yazar kuran ayeti derki "emrolunduğun gibi dosdoğru ol" Bu zaten tek başına şeffaflığı karşılar.Bu ayetin neyi nasıl kastettigini vasat bir beyin bile anlar. Yeniden din icadina uğraşmanın bir anlamı yok. Bakmayin siz Hayrettin Bey e . O ;halına göre Hasan Ağa...
Mustafa ALSANCAK 18 Haziran 2019 11:59
Hayrettir tv buluşması ardından Akp yandaşlarının ağızlarından düşürmedikleri hani Binali YILDIRIM’ın ortalığı karıştırmak adına İmamoğlu’nu birkaç defa yalancılıkla itham ettiği ve konuşmasını alaycı bakışlarla sürdürmüş olmasını Zafer olarak algılıyorlar. Esasında Yıldırım’ın İmamoğlu’nu yalancılıkla itham edişi kendi klas ve devlet adamlığı geçmişine hiç yakışmadı. Moderatör yanlış bir izlenim bırakma korkusu altında olduğu için her soruyu yalvararak sordu.Şöyle ateşli ve medenice bir kapışma beklerdik.Belediyedeki vakıflara yapılan para dağıtma bonkörlükleri hakkında Yıldırım susup kaldı.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 16:31
3
siz iyi dinlememissiniz belediyelerin para yardimi kanunen yasak oldugunu soyledi ve imamoglu sus pus oldu
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 10:43
Şeffaf yönetim arayışı ve talebi, toplumun öncelikli hassasiyeti ve beklentisi haline gelse, bütçede gittikçe büyüyen örtülü ödenek şeffaflaşır mı, yoksa artar mı?
KARAR OKURU Nedim 18 Haziran 2019 10:33
hukukun üstünlüğü nu de bizahmet birgün de yerli yerinde kullansan diyorum...fetonun hukuksuzlugunda, Abdullah Gül gibi iktidara kim bir muhalefet başlatmışsa sinsi sinsi( eski anayasa başkanı v.b) onlari refarans gostermeler, vefasızlığı odullendirmeler sahi feto hkuksuzlugu Ergenekon meselesinde de hukukun üstünlüğü sizlerini kullanmismiydi ? beni ilgilendirmiyor da aldi bir merak
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 10:30
yine bakiyorumda bir aday ki hep yalan soyleyerek şeffaflığın canına okuyor ama bakiyorum da yazar hiç oraya girmeden kendince bulduğu (eleştirdiği yönler de haklı yönler bulunsa bile esas hukuksuzlugu,şeffaf olmamayi,yalan olan erdemsizliği dile getirmiyor) çarpıklığı uzun uzun genelde kendisine muhalif bile olsa uzman kişilerin ne saiklerle soyledikleri konun bütününe bakilarak anlaşılacak bazi pragraflari,bilgileri kullaniyor.tam da odatv kıvamında carpitmalar,sagduyulu timsali gösteriler filan....yazar hukukun üstünlüğü sözünü sin zamanlarda ozellikle de feto 17_25 aralik darbeleri,gezi v.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 09:37
Paralı askerliği kanunlaştırmak adının başında adalet olan bir partiye nasip oluyor ne kadar gururlansalar azdır. Şehitler hep anadoludan geliyor. İstanbuldan askere giden yokmu hiç bu kadar nüfusa rağmen.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 14:09
1
9.37, Desene İstanbul'un hepsi zengin... AKP bu kadar insanı zengin yapmışsa, iyi iş başarmış...
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 08:47
Medyada da ve gazetecilerde de şeffalık kamu hizmeti olan ve ciddi iktidar/güç depolayan medyanın "teleşnikov/galeşnikov" benzetmesindeki gibi ŞANTAJ ve ALGI aleti haline gelmesine mani olur.... önce mahalleden başlamak şart... keşke ESKİ MEDYA MAHALLENİZİN kronolojik olarak "nereden nereye nasıl geldiğini" de şeffalık:) içinde irdeleyebilseniz, inceleyebilseniz....araştırmacı gazetecilik dediğin ne iş yapar:)
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 08:43
Hadi insanlardan saklıyorlar Allahtan gizleyemeyeceklerini bilmiyorlar.buna ancak ahirete inanmayanlar cüret eder.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 11:06
1
Etrafınıza bir bakarsanız bunu yapanların daha çok ahirete inandığını söyleyenler olduğunu görürsünüz
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 12:25
1
İnanır gibi yapan gizli ateist olabilirler mi?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 08:35
Bütün yazarları ve medyayı kınıyorum,siz hem yazılarınızda başkanlık sistemini yargılayacak ve hemde bu açık oturum hakkında makaleler yazacaksınız, İstanbulda kaç aday yarışıyor neden bu seçime katılacak olan ve seçimlerin sonucunu etkileyecek kadar oy alan diğer adaylar neden çıkartılmadı önce bunu sorgulamanız gerekmez miydi sizin demokras,hukuk,hak,adalet anlayışınız bumu tek kelimeyle hepinize yazıklar, totaliter tek adam baskıcı dışlayıcı rejiminiz hayırlı uğurlu olsun
Şahin 18 Haziran 2019 17:12
0
İstanbulda kac kişi yarışıyor? 3! Yıldırim (AKP), İmamoğlu (CHP) ve Saadet Partisinden birisi. Yıldırım ve İmamoğlu %48 - %51 arası iken, SP %1 de kalıyor. Onu programa çağırmak ne anlam var?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 08:29
Erdoğan, Ordu’daki tertipi/VIP olayını kaşımakla meşgul. 23 Haziran akşamı sandıktan İMAMOĞLU’nun çıkacağını adı gibi biliyor. Dün diyor ki : Halk istediği kadar İMAMOĞLU’nu seçsin, validen özür dilemedikçe o makama gelemez. Bu mesaj halka, seçici sen değilsin benim, diyor. Görevden alır, kayyum atarım, diyor. Hukuk devletinde, bir suç varsa yargının alanına girer; ama biz de hükmü bir siyasi veriyor, idare seçilmişi görevden alıyor. Bu ülke nasıl normalleşecek ?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 08:09
Erdoğan Davutoğlu'na, bu kriterleri uygularsan partiye ilçe başkanı bile bulamazsın, demişti. Şeffaflık olursa, anlı şanlı müteahhitlerimiz nasıl para kazanacak, o güzelim vakıflarımız nasıl kaynak sağlayacak?
Zülfikar 18 Haziran 2019 04:09
Sayın yazar: Ziya Paşa'nın bir sözü var ya Tesâdümü efkârdan bârika-ı hakikat tecelli eder... Bu program da tecelli eden en önemli sonuç, insanlık ölmemiş... Demek ki istesen de istemesen de bir masada konuşmak insanı öldürmüyor.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 04:07
Batılı demokrasilerin cuntacı piyonları, Mısır'da seçilmiş Mursi'yi şehit etti. Müslümanların insanlık adına Batıdan öğreneceği hiç bir şey yoktur. Bize, mazluma sahip çıkan, hanine hesap soran kendi demokradimiz yeter. Bu milletin Batıcı müptezellere de ihtiyacı yok.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 17:49
3
Bütün İslam dünyasında müslüman iktidarlar yıkılıyor. Tek elimizde kalan Türkiye. Türkiye de düşerse Mısır'ın, Suriye'nin, Arakan'ın hakkını kim kollayacak? CHP ve IP'in Suriyeli düşmanligini görüyoruz. Bunlar mı İslam davasını savunacak? Müslümanlar oy vermeden iki defa düşünün.
guncel 18 Haziran 2019 01:22
Hemen hergun butun yazarlarin: Adalet, Ozgurluk, Esitlik''temali yazilarla Turkiyeyi bombalayan Karar, dunyadaki adaletsizlik, katliam hakkinda hic yazmiyor.Ozellikle de Avrupa ve ABD kaynakli haksizlik, katliam, hirsizlik hic birini yazmiyor. Guncel 1ornek: Boeing'in 737 Max isimli modelin 40 yillik govdesine yeni motor buyuk gelir ve ucagin burnu havaya dikilir. Bunu onlemek icin musteri ve pilotlara hic bilgi vermeden, TEK SENSORE dayali manevra özelliklerini artirma sistemi (MCAS) YAPAY ZEKA PILOT takilir. sonuc, dusen 2 ucak ve kazalarda 350 kisi ölür. Boeing Turk sirketi olsaydi, Karar?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 10:23
2
Önce kendi evini temizler insan.
Şahin 18 Haziran 2019 17:16
0
@01:22: Boing aklanmadı ki! Boing'in şuan bütün 737 Max ucakları ucamıyor, yere bağlandı. Boing'e büyük tazminat davarlı gelcek. Trump Boing'i kurtarmak istedi, ama buna ADB kongresi bile fırsat vermedi. Siz neden bahsediyorsunuz?
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 00:57
IBB kurumlarina dair pek cok yolsuzluk iddiasi var. Bunlar yeri gelince Sayistay raporlarinca destekleniyor, bazen IBB meclisindeki CHP uyelerinin sagladigi verilerle destekleniyor. Peki IBB istiraklerinin buna cevabi ne? Harcama dokumlerini paylasmak mi? Isteyen gazetecilere mali durumlarini incelemesi icin izin vermek mi? Hayir. Her biri 'yoo oyle diil' diye bir aciklama yayinliyor, sonra da kendileri 'biz yolsuzluk yapmadik' dediler diye onlara inanmamizi bekliyorlar.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 14:02
3
Sayıştay yalanladı. Hizmete harcanan paranın üstüne "usülsüzlük" diye bir ibare koyup Sayıştay raporu diye millete yutturmak istedi. Yemedi.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 14:39
2
Millete hizmet israf değildir.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 17:31
0
Adrese teslim ihale yapıp malı 10 katına alırsan o da usulsüzlük kapsamına giriyor. Yediler, doymadılar İstanbul'u.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 19:41
0
Ne hizmete harcanan parası. 2017 sayıştay raporu: belediyeye ait mülkler işgal edilmiş ve %80’inden tahsilat yapılmamış. Ne bu şimdi usulsüzlük ve kamu zararı değil mi? Sayıştayın ‘bu kamu zararı değildir’ açıklaması asıl fecaat.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 00:20
Sayın yazar imamoglunun seffaligini moderotorun seffafliginida bu gece bütün tarafsız medya organlarından dinledik ve gördük. Canlı yayında kendisine yöneltilen soruları cevaplamayan sözü dolandıran bir moderotor. Hakikat imam rolü güzel oynuyor. Az daha kanacagiz. Gerçi zaman imamoglunu gösterecek.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 00:12
Hangi parti olursa olsun, 1862'de kurulan Sayıştayı güçlendirmeli ve bağımsızlığını sağlamalıdır. Sayıştay, seçilen ve atanan tüm devlet görevlilerinin mal varlıkları üzerinde de denetim sahibi olmalıdır. Daha da önemlisi sayıştay raporları açık şekilde kamuoyuyla paylaşılmalıdır. O zaman görürüz kim millete hizmet ediyor kim bir avuç insana...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN