Back To Top
Sistem çalışıyor mu?

Sistem çalışıyor mu?

 - Son Güncelleme: 02.07.2019 Salı 07:46
- A +

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi iyi çalışıyor mu? Bu, şahsi çalışkanlık meselesi değildir. Yeni sistem kamu kurumlarını daha verimli ve rasyonel çalışır hale getirmişse, bu sualin cevabı “evet”tir.

Aksine bir durum varsa, sualin cevabı “hayır”dır.

Yeni sisteme ‘resmen’ geçeli bir yıl oldu, Cumhurbaşkanı Erdoğan “nerelerde ne gibi aksamalar varsa bunlar da giderilerek yolumuza devam ederiz” diye konuştu.

Evet “aksamalar” mutlaka görülmelidir.

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, bir yıllık tecrübeyle sistemin “performansını” değerlendirmek gerektiğini belirterek, “sistemi rehabilite etmek aklın gereğidir” diye konuştu.

Elbette doğrusu, siyasi çıkarların değil, “aklın gereğini” yapmaktır.

 

KALKINMA PLANI

Türkiye 1960’lardan beri “Beş Yıllık Kalkınma Planları” yapar, Meclis’ten geçirerek kanunlaştırırdı. Böylece izlenecek iktisat politikalarının genel perspektifi belli olurdu.

Orta Vadeli Program’lar buna göre hazırlanırdı.

Bu, Anayasa’nın da gereğidir. (Md.161, 166)

Son “10. Beş Yıllık Kalkınma Planı” 2018 yılında sona erdi. “11. Beş Yıllık Kalkınma Planı” 2018 sonunda Meclis’ten geçirilmiş, 2019’da yürürlüğe girmiş olmalıydı, ama olmadı.

Türkiye’de çok iyi yetişmiş teknokratlar var, önceki planları onlar hazırladı zaten. Şimdi niye olmadı?

Euromoney tarafından “En İyi Merkez Başkanı Başkanı” seçilmiş olan Durmuş Yılmaz, “kurumlar çökertildiği ve bu işi yapabilecek uzman kişiler dağıtıldığı” için yeni planın hazırlanamadığını, ekonominin “pusulasız kaldığını” söylüyor.

Dünyaca saygın iktisatçı Daron Acemoğlu, krizi anlatırken “ekonominin kurumsal çökmesiyle ilgili sorunlar” kavramını kullanıyor. (Bloomberg, 28 Haziran)


HUKUK VE KURUMLAR

Dünya ekonomisine güven vererek yatırım çekmeye çalışıyoruz değil mi?

Dünya ekonomi çevrelerinin önem verdiği Moody’s adlı derecelendirme kuruluşunun bir yıl önceki raporuna bakalım. Rapor, yeni sistemde siyasi gücün “önemli ölçüde” bir elde yoğunlaşması yüzünden “ülkenin kurumsal gücünde bozulma” olduğunu, bunun da ekonomide “öngörülebilirliği” zorlaştırdığını yazıyordu. (7 Mart 2018)

Diğer kuruluşların da hemen bütün raporlarında bu tür tespitler var, özellikle “denetim ve denge”nin zayıfladığına dikkat çekiyorlar.

2018 Ağustosundaki büyük dolar krizi sırasında Şansölye Merkel “Almanya’nın çıkarı Türkiye’nin istikrarındadır” diyerek destek açıklaması yapmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan da Berlin’de Alman iş insanlarıyla görüşmüştü. Alman iş insanlarının sıraladığı “beş madde” şöyleydi: Hukuk güvenliği güçlendirilmeli, Demokratik kurumlar işler hale getirilmeli, Merkez Bankası’nın bağımsızlığı sağlanmalı, Gümrük Birliği kurallarına bağlı kalınmalı, Yatırımlar için koşullar iyileştirilmeli. (2.10.2018)

Hukukun, demokratik kurumların ve Merkez Bankası bağımsızlığının ekonomideki önemi!

 

DEVLET VE PARTİ

Devletin iyi yönetilmesinde devlet adamlarının çalışkanlığı elbette önemlidir ama daha önemlisi sistemde kamu kurumlarının hukuki ve profesyonel görevlerini yapabilecek inisiyatife sahip olmasıdır. Herkesin yukarıdan emir beklediği sistemler bunu sağlayamaz.

Ahmet Ağaoğlu, Ahmet Hamdi Başar, hatta Atatürk’ün Başbakanları İsmet İnönü ve Celal Bayar’ın raporlarına bakarsak, Atatürk döneminde de onun karizmasına ve enerjisine rağmen kamu kurumları iyi işlemiyordu. Bir sebebi aşrı hiyerarşik olması, diğer sebebi yetişmiş insan kıtlığıydı.

Bugün yetişmiş kadrolar var fakat yeni sistemin de aşırı hiyerarşiktir.

Maalesef Meclis denetimi de zayıflamıştır. Amerika’da anayasa yapımcılarının Kongre’ye verdiği denetim yetkilerini, bizde yeni sistemin mimarları “Gazi Meclis”e vermediler!

Çok önemli diğer bir sorun, Ahmet Davutoğlu’nun da açıklamalarında önemle vurguladığı “devlet başkanlığı ile parti başkanlığının birleşmesi” sorunudur. Bu yüzden kutuplaşma keskinleşiyor, algılarda devlet ve parti kavramları karışıyor!

Devlet ve parti kavramlarının karışmaya başlamasının uzun vadede doğurabileceği büyük sorunları, AK Parti içinde en iyi anlatabilecek isimlerden biri siyaset bilimi Profesörü Naci Bostancı’dır.

Ben sistemde önemli bir “rehabilitasyon” ya da “revizyon” beklemiyorum. Ama bu hayati sorunlar, ve kavramlar bilinsin istiyorum; anayasa, kuvvetler ayrılığı, denetim ve denge, kamu yönetimi, kurumsal iktisat…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 22:46
Taha bey tespitleriniz çok doğru örnekler vermek istiyorum. Eş durumundn tayinde bile millet bakan beya bakana ulşmak zorunda kalıyor, belediyelerdeki atamalar çevre bakanlığın tarafından hala vize edilmedi, yasayla görevden almaşarda tam bir kaos var millet yasanın gerekleri yerine getirilmesen görevdwn alınıyor. Git mahkemeden düzelt deniyor. Her üst yönetici çevreme nasıl hava atarım ayaklarında lzüösuz şatafatla kamu kaynakları kullanılıyor. Bunlar benim gördüğüm üstat ama daha çok var bu gibi olaylar
Burak Ersoy 03 Temmuz 2019 10:36
Taha bey, bu bir ilişkiler ve sonuçlar ağı. İyi niyetli insanların çabaları ile ayakta duruyor belki. Çünkü konu sistem değil, işleten ruhun niyeti(kötü de olmayabilir) ama gerçekçi değil, ortak değerler yaratamıyor. Farklılıkları faydaya değil çatışmaya çeviriyor. Oysa farklılıklarımız zenginliğimizdir. Sistem kimin elindeyse oyuncağı oluyor.Söylemek zor ama acaba çökse de sıfırdan, seferberlik ruhu ile yeniden mi kursak.
Muhtefi. . 02 Temmuz 2019 21:09
Ingilterenim yazılı Anayasası yok. Bir tane Nine (Kralice) var,yok kalktı, oturdu, güldü, baktı, torunu evlendi, Gelini şöyle, böyle Dünya takip eder.İngiltere al EU'nu dikeyim timarini dedi.:) Milli Marşları yeni fark ettim yarışmada sorsalar Angola,Cibutu,Papua yeni gine ve İngiltere deseler.Çok zorlanır insan. :).fakat niye İngiltere Demokrasi Besigiymis düşünmek lazım.Biz hep Devletten bekliyoruz.Trafikte Makas atmayı, yeşil yanar,yanmaz Kornayi ,olmadık yere park etmeyi vb Saygıyı, Hoşgörüyü Kanunla mi yapacağız !
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 19:30
Ya ne sistemi? Adamlar , kirmizi bultenle arana teroristi devlet televizyonuna cikardi, kendileri icin oy istesin diye. Ne mit calisti, ne de terorle mucadele ekipleri bisey yapti. Ne de yargı bugün bu garabeti sorusturuyor. Sistem dediğiniz bu mu? Akp nin gündelik cıkarları için yaptığı zigzaglara uymak için kurumşarın eğilip bukulmesine sistem mi diyoruz?
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 18:29
Ülkede devlet mi kaldı? Kurumlar felç olmuş durumda.
Mustafa ALSANCAK 02 Temmuz 2019 17:00
Hani şu şeyini şey yaptım deyimiyle ün yapan Bülent ARINÇ VAR YAA ERGENEKON KUMPASİNA SARİLİP TÜRKİYE BAGİRSAKLARİNİ TEMİZLİYOR DİYE ORDUYA SOYLEMEDİK KÖTÜ LAF BIRAKMAMIŞTI. KURULAN KUMPASLARLA TURK ORDUSUNU TANİNMAZ HALE GETİRDİLER. EN ÇOK GUVENDİKLERİ ERGENEKON CELLADI ZEKERİYA OZ'E ZIRHLI ATABA BİLE TAHSİS ETMİŞLERDİ. BİR DE BAKTİLAR Kİ ZEKERİYA ÖZ PARASİNİ PULUNU BAVULKARA DOLDURUP GÜRCİSTAN'A KACİVERMİS.ERGENEKON DAVALARİ YÜZÜNDEN BİNLERCE AİLENİN PERİSAN OLMASINA SEBEP OLANLARIN GÜNAHLARI ÇOK BÜYÜKTÜR
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 16:55
Atatürk döneminde kamu kurumları iyi işlemiyor muydu? Şaka yapıyorsunuz herhalde? Atamızın olduğu yerde herhangi bir şeyin iyi işlememesi söz konusu olabilir mi? Bir de bu dönemlerle ilgili kitaplarınız var. Yazık... M.Kemal'i hiç anlayamamışsınız. Teessüf ediyorum.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 21:50
0
Fanatiklik asla toz kondurmaz.Halbuki eksiklik olması onun değerini kaybettirmez.Bugün içinde böyle geçmiş içinde böyledir.
Mustafa ALSANCAK 02 Temmuz 2019 16:41
Yani bu meşhur Bülent Arınç da tekrar sahneye çıkıp inciler dökmeye başladı. Uzun zamandır sesi soluğu çıkmadığı için rahat etmiştik. Seni oraya yerleştirenler utansinlar.Devletten maaş aldığına göre vatandaşın da sana sorma hakkı var. Bu adamlar beş yerden emeklilik maaşı alıyorlardır. Milletvekilliği, meclis başkanlığı, başbakan yardımcılığı gibi daha birçok banka yönetimi kurulu üyeliğinden emeklilik aylığı tıkır tıkır ceplerine ödenirken vatandaşa edelpsiz demesi büyük bir saygısızlıktır.Bu adamlar hazır kızağa çekilmişlerken tekrar politika sahnesinde boy göstermeleri hiç doğru Olmamış.
Gazete okuru 02 Temmuz 2019 16:30
Daha önce uyguladığımız parlamenter sistemin çok iyi olduğu söylemez, ama bu sistem onu aratır hale geldi. Ayrıca hangi sistem ve anayasa gelirse gelsin uygulayanlar adalet ilkeleri, demokrasi ve ahlaka göre hareket etmezse hepsi boştur. Asıl eksiğimiz yetiştirdiğimiz insan kalitesinin bozuk olmasıdır. Bu nedenle atalarımızın söylediği "balık baştan kokar" sözü boşuna değildir...
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 15:01
Halbuki hakikaten ve kaideten, bir cemaatin hareketiyle vücuda gelen müsbet mehasin ve şeref ve ganîmet o cemaate taksim edilir ve efradına verilir. Ve seyyiat ve tahribat ve zayiat ise, reisinin tedbirsizliğine ve kusurlarına verilir. Meselâ: Bir tabur bir kal'ayı fethetse, ganîmet ve şeref süngülerine aittir. Ve menfî tedbirler ile zayiatlar olsa, kumandanlarına aittir. RN-Şualar/594
Ben 02 Temmuz 2019 14:57
Kulağınıza çalınmıştır. Türkiye 'muz cumhuriyeti' değildir. Türkiye 'kabile devleti' değildir. Son zamanlarda siyasilerimizden sık sık bu sözleri duyuyoruz, neden bu tür söylemler yeni sisteme geçince arttı? Acaba bilinçaltı mı konuşturuyor ne oluyor.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 14:31
Siz ikdidar olunca değiştirirsiniz. O yüzden vurmaya devam.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 14:05
Bu ucube başkanlık sistemini ülkemin başına musallat eden Bahçeli, sistemden vazgeçelim de, yine koalisyonlar mı olsun, dedi. İttifakla koalisyonun farkı ne Bahçeli, diye soracaktım, jeton düştü. Koalisyon olsaydı, MHP küçük ortak olacaktı. Adını bile kendisinin koyduğu ittifakta ise tek egemen. 49 kişilik partisiyle 291 kişilik AKP’ye patron oldu. Önemli her konuda, o açıklama yapmadan, saray bile ağzını açamıyor.
cumhur 02 Temmuz 2019 13:58
Ülkemizi yönetenler yılların birikimi ve tecrübelerini bırakıp kendi istek ve akıllarına göre yönetim uygulamaya kalkılırsa bunun adı sınama yanılmadır!Ülkenin buna tahammülü yoktur.Her şeyi ben bilirim,benim yaptığım doğrudur,ben herkesten akıllıyım demek hiç bir şey bilmemek demektir...
Sabahattin 02 Temmuz 2019 13:57
Yuvarlak laflar etmeyelim. Eski parlamenter sistem de berbattı. Türkiye'de kuvvetler ayrılığı yok, hiç olmadı. Parti başkanları oligarşisi var. Parti başkanları da kendilerini seçmene değil başka "odaklara" karşı sorumlu hissediyor. Sistemin düzelmesi için iktidar yoğunlaşmasının engellenmesi ve kuvvetler ayrılığı lazım. Bu da 3 reform ile olur: 1) Dar bölge ve ön seçim 2) Yerinde yönetim 3) Devlet bankalarının ve TRT'nin özelleşmesi
misafir 02 Temmuz 2019 19:29
1
Eski sistemde yasayı meclis yapıyordu!Şimdi bir kişi istediği kanunu çıkarabiliyor.(K.h.k.)
Süheyl CALISKANOGLU 02 Temmuz 2019 13:29
Biraz da gülelim ,aglanacak halimize.Karar okurlarinin,esprili yaklasimlari bu sayfaya renk katiyor,hem gülüyoruz,biraz da egleniyoruz Dünya'da esi benzeri olmayan ,Demokrasimiz,"Türk Tipi Sistemi' sonunda,mizah konusu "madara oldu'Bu seviyelere düsen sistemden artik hayir gelmez,tek hayir ülkemiz icin degisim,en son Istanbul secimde,gördük,sevindik,umutlandik bir kere daha.Umutlariniz bitmesin,sevgili KARAR okurlari.
E.K 02 Temmuz 2019 13:24
Yetkilerin tek kisinin elinde toplanmasiyla ulke kalkinacak olsaydi, Ortadogu'nun despotlari , Afrika'nin diktatorleri ulkelerini ucururlardi..Keramet kiside degil, sistemde..Sistemde kurumlardan olusuyor..Kurumlarin iyi calismadigi ulkelere gelismemis ulkeler deniyor....Kurumlari liyakati supheli yandaslara peskes cekerek ulke gelismiyor...Hakli olarak uluslararasi derecelendirmek kuruluslari da kirik notu cakiyor. Olan yine vatandasa oluyor...
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 19:39
0
Kimin ne derdi sıkıntısı vs varsa çözümü parti teşkilatlarında aramaya başlamışsa o ülkede kurumsallık bitmiş demektir. Bırakın memuriyeti özelde iş başvurusunda bile referansın kim diye soruluyor. Önemli bir makama müdür atıyorsun müdürün görevi parti teşkilatından gelen emirleri yerine getirmek. Bu devletin altına dinamit koymaktır. Bu sistemi tasarlayan uygulamaya koyan devlet bahçeli selam olsun
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 13:15
her zorlukta sisteme bahane bulursan çok yakında uygulayacak sistem bulamassin birazda kendine bak yanlış nerde çok güzel görürsün.saygılar.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 13:08
ERGENEKON KUMPASI ÇÖKTÜ. ŞU BAĞIRSAK TEMİZLEYEN ARKADAŞLARA BİR ÇİFT LAFINIZ OLACAKMI SN. AKYOL.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 22:24
0
Ergenekon savcısını unutma, hocam.
Tabi ki sistemin sorunları var ama bu eskiye dönmekle "tamir" edilemez.Mesele uyum yasalarının çıkarılması,Ankara'nın yetkilerinin bazılarının illere bırakılması gibi.Mesela valilerin atanması değil,seçilmesi gibi.Parlamenter sistem,ta 2007 referandumunda bitti.Bunun görülememesi çok ilginç.C.Başkanının halk tarafından seçilmesi yarı başkanlığa geçiştir de ondan.(M.Duverger okunabilir.)Valla ömrümde tanık olduğum 6-7 darbeyi "savunulan" parlamenter sistem üretti,başka sistem değil,her darbe ve müdahalede "fakirleşme" demektir.
Dusunen 02 Temmuz 2019 12:55
Sistem cok iyi calisiyor !! Yuksek Secim Kurulu,Istanbul Belediye secimlerini tartisilmaz hukuki gerekcelerle ....secimleri iptal etti ... 120 gazeteci fikir sucundan hapiste ...Ifade ozgurlugu yok hukmundedir .. Ayse ogretmen hapisteydi..... Anayasa Yuksek Mahkemesi ayni suclar icin adamina gore farkli kararlar verebiliyor..... Dunya bizi kiskaniyor ..... Giptayla izliyor....Kotu komsu ulkeler, bu essiz ...hukuk -adalet sistemini, kopyalamak ve calmak icin sinsi planlar yapiyorlar ??
Hüseyin Şenel 02 Temmuz 2019 12:48
Yazınızda bahsi geçen,geçmeyen konular,dönüp dolaşıp siyasete (TDK 2) çıkıyor.. 1/Parti ve uyum yasaları,sistemin revize ihtiyacı,vs., 2/“Parti kaptırma” anafikri etrafında, onlarca soru, 3/ Cevapları,güç sahibini hücreye koyan çeperin (TDK 5) işine gelmeyen, yenilenme ile sonuçlanacak,tabu soruların tartışılmaması,tartışılıp sonuçsuz kalması,veya ilgili verilen kararların hikayede geçen “karakuşi kadı” ekolünden olması, vs. , partilerin değerlerini çaresizce! Ülke siyasetinde, hatta Demokrasisinde, yazınızda bahsi geçen kurumlarımızda patinaja (=yeni parti) yöneltmiyor mu?
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 12:15
başkanlık sistemi gayet başarılı bir şekilde çalışıyor. sistem çalışmasa bu kadar hızlı batabilir miyiz? "sistem çalışıyor mu?" da soru mu şimdi.
hüseyin 02 Temmuz 2019 11:43
biz önceki sistemdede kanun kurum tanımadık bildiğimizi okur hale gelmiştik. demek asıl olan zihniyet bakış açısı. eski hal abdülhamid han özentisinden kurtulmak ikna ortak akıl meşveret kanun kuvveti adalet dindar cumhuriyet gibi mükemmel devlet yapısına yönelmeli
Raşit 02 Temmuz 2019 15:18
0
Eskilerden iyi hatta çok iyi çalışan kamu kurumları vardı. Mesela kara yolları. Mesela ÖSYM .40 sene önce defalarca Üniversite sınavlarına girdim. Aksayan hiçbir şey görmediğim gibi tek bir eleştir bile duymadım.
Süheyl CALISKANOGLU 02 Temmuz 2019 11:42
Sistem calisiyor "tam gaz'Benzin Istanbul'da 7 TL,Hakkari'de 7,40 oldu. Istanbul'da sistem iyi calismis,Hakkari'de " Benzini de bitmis,yol da kalmis görünüyor'(!)
Mustafa ALSANCAK 02 Temmuz 2019 11:40
Sayın Ahmet DAVUTOĞLU’na kulak vermek gerekir. Belki de memleketteki iki kurumun bir elde toplanmış olmasından kaynaklanan huzursuzlukların başında sn Erdoğan’nın Akp başkanı olarak parti konuşmaları yapması milleti rahatsız etmektedir. Başkanlık sistemi diye bürokrasiyi ortadan kaldıracağız vaatleri ile refaranduma gittiler. Şimdi yeni bürokrat ve yardımcıları ile hükümet üzerinde yeni gölge bakanlar oluşturulmuş olarak bürokrasiye yeni kuvvet katmış oldular. Önemli olan parlamenter sisteme geri dönmektir. Türkiyemize Tarafsız C.Başkanı şarttır.
CEVDETT 02 Temmuz 2019 11:36
“kurumlar çökertildiği ve bu işi yapabilecek uzman kişiler dağıtıldığı” MAALESEF PEK ÇOK KURUM BU DURUMDA. KURUMSALLAŞMA BİTTİ. ÖRNEĞİN RECEP AKDAĞ DÖNEMİNDE 2011-2023 PLANLAMASI VARDI. MÜEZZİNOĞLU GELİNCE BUNU ELİNİN TERSİYLE İTİP GÜNÜBİRLİK UYGULAMALARA GEÇİLDİ. ANJİO PLANI OLMAYAN YERLERE ANJİO MERKEZLERİ AÇILDI. NE KADAR EFEKTİF OLDUĞUNU BİLİYORMUYUZ?
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 11:18
Evet sistem çok iyi maşallah nazar değmesin.Türkiye şaha kalktı ,dünyayı solladı milli gelir ,enflasyon,işsizlik adalet ,hukuk ,demokrasi hepsi de süper .dünya bizleri kıskanıyor
karar 02 Temmuz 2019 11:12
"Sistem çalışıyor mu?".elbette çalışıyor.sistemsizlik sistemi tam gaz çalışıyor.bu yüzden yağlanmış gibi tutulacak bir yeri yok.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 10:14
Erdoğan, başkanlık sistemi ile, bürokrasiyi kaldıracağız diye yola çıktı, sarayda oluşturduğu kurullarla bürokrasiyi iki başlı hale getirdi. Her bakanlığın planlama ve strateji daireleri varken, bir de sarayda kurulları/başkanlıkları var. Planlama ve denetim görevinin kimde olduğu belli değil. Bir bakıyorsun açıklamayı, damat dururken, strateji ve bütçe başkanı Ağbal yapıyor. Yazık değil mi, hevesi kırılıyordur, genç bakanımızın.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 10:10
Son donemlerde iktidar uygulamada tekrar eden hatalarinin sonucunu sisteme yukleyerek kendini akliyor. Acemi terzinin kotu urunu kumasa baglamasi gibi. Sistem kotu hadi reform yapalim deyip iyi olan sistem de bozuluyor.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 10:05
Yasama, yurutme ve yargi erklerinden en problemlisi yargi. Universite sonrasi ne kadar iyi oldugu tartismali bir sinavla hakim olunuyor. Mevcut yargi calisanlari anayasa ile verilen bu gucu hakkiyla kullanabilecek durumdalar mi?
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 10:02
Yasama yurutme ve yargiya atfedilen guce kullandiklari binalara bakarak karar verin. Yasamanin ve yarginin binalari yurutmenin “kulliyesi” kadar heybetli mi?
Deli Emin 02 Temmuz 2019 09:50
Konu basit ! Bir konu,sorun,problem her neyse çözümü üç unsurun varlığını gerektirir. 1-Sorun/konu/problem NEDİR?2-NASIL YAPILIR? 3- HANGİ NİTELİKTE ADAMLARLA YAPILIR? Bu modeli Türkiye'de yapılmakta olan işlere uygulayamazsınız.! Tek kişi karar veriyor!. Yahu adam türkü söylemeyi bilmez,güfteye,şema çizmeyi bilmez,heykele,Eğitim nedir bilmez, sınav sistemine karışır. Yasama,Yürütme,Yargı tek irade esas alınarak pozisyon ve rol alır.
Karar Okuru 02 Temmuz 2019 09:34
Taha Bey, siradan bir vatandas olarak aklimi kurcalayan bir sey var. Yaptirilan saraylarin hukuki konumu nedir? Erdogan'in cumhurbaskanligi sona erince saraylari kullanmaya devam mi edecek yoksa resmi cumhurbaskanligi konutlari olarak yeni cumhurbaskanina mi tahsil edilecek? Vergilerimizle yapildigi icin soruyorum.
mehmet 02 Temmuz 2019 23:14
0
yok canım tayyıp sırtına yükleyip götürecek la havle
Takipci 02 Temmuz 2019 08:58
Yeni sistem (aslinda sistemsizlik) tel tel dokuluyor. A.Yesilada diyor ki: Milli servetimiz geriliyor, Son yillarda 750 bin yüksek vasifli insanimiz Turkiyeyi terketti. (Paraanaliz, 23 Haz 2019)
Süheyl CALISKANOGLU 02 Temmuz 2019 08:53
Sistem söyle calisti ve iflas etti;Ucuyoruz büyüyoruz yalanlariyla milli servet carcur edildi,üretmeden tüketildi,bütce acigi büyüdü,ithalat büyüdü,disaridan yüksek faizli borclar alindi.Türkiye'nin dis borcu 500 milyar ($)Iste sistemin faturasi simdilik ,bu kadar,iflasa bir adim mesafedeyiz(!)..
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 09:58
1
Ağzını açacaksan, millete sözünü yerine getir önce. Hani, Gökçek'in FETÖ'ye Ankara'yı parsel parsel satışını açıklayacaktın; ne oldu ?
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 11:02
0
Ben 09:58. KARAR OKURU Ahmedâ'nın yorumuna yorum olarak yazdığım bu metni, yanlışlıkla, buraya eklemişim. Süheyl Bey'in yorumuyla bağlantı kuramayanlar vardır, diye, bilgilendiriyor ve özür diliyorum.
cumhurdan biri 02 Temmuz 2019 08:39
dertleri gazilik meclis filan değil... sen tut meclisi 600 kişiye çıkar... 50 kişiyi daha tüm sülalesi ile devlete bağla... sonra git 18 bin lira maş alacak ve "sana ne edepsiz aldığımız maaşdan" diye millete şimdiye kadar asla yapılmayanı yapacak siyaset eskileri ile kurul oluştur... eyyy akp başkanı reis bu adamlar o kadar yetenekli idi de niye meclise mv adayı seçerken hepsi kapının önüne konuldu.... keşke o sonradan gelen 50 kişi için yapılsa idi bu danışma kurulu tercihi....
Musto 02 Temmuz 2019 08:21
Anadolu tamamen parti devletine dönüşmüş sorunu olan parti teşkilatında çözūm arıyor onlar bunu kabullenmis ülkenin beyni Istanbul tehlikeyi gördü oy oranı düşürüldü akp rte zarar vemeyecek muhalefeti sıkıntıya sokacak bir kaç adım atabilir seçime doğru kaybedeceğini anlarsa köklü çözümler getirebilir.
Ali baba 02 Temmuz 2019 12:46
0
MUSTO ,hoś geldin, özlettin kendini, umut ederim izinin güzel geçmiśtir,
Musto 02 Temmuz 2019 20:35
0
Daha izindeyim niyetimde yok burdakiler ekmek elden su gôlden yaşıyorlar. Birazda buralarda boşuna kürek çekiyoruz ülkenin geleceği umurlarında değil.
KARAR OKURU Salic 02 Temmuz 2019 07:56
Tek başlılık Hem Başkanlık hem de Parti liderliği Ülkemiz için uygun değildir.Kaolisyon hükümetlerine karşı olan Erdoğan neden MHP ile ortak haraket etmekte Belediye seçimleri de gösterdi ki Kaolisyon yerele yayıldı ve Istanbul un kaybı sırf bu yüzden.IP ve HDP seçmeni desteklemeseydi Imamoglu alamazdı ama çamur at izi kalsın mantığı Erdoğana Istanbul 'u kaybettirdi.Madem sandıklarda yolsuzluk vardı neden bütün ilçe ve muhtarlıklar iptal edilmedi? Bir gecede sayılan Türkiye sonucu neden aylarca sürdü.? .???Hangi cağda yaşıyoruz.. .Biraz mantık muhakemesi yapın yahu!
Tercih! 02 Temmuz 2019 06:36
Taha bey,siz hukukcusunuz Anayasa 161-166 maddelerinde 5 yıllık kalkınma planı yazmıyor.Bütçe zaten mecliste görüşülüyor.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 09:44
0
MADDE 166- Ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmayı, özellikle sanayiin ve tarımın yurt düzeyinde dengeli ve uyumlu biçimde hızla gelişmesini, ülke kaynaklarının döküm ve değerlendirilmesini yaparak verimli şekilde kullanılmasını planlamak, bu amaçla gerekli teşkilatı kurmak Devletin görevidir.
? 02 Temmuz 2019 09:59
2
Onun devamı da var.Ekonomik sosyal konseyin kurulması ile ilgili onun kanunu da var.Bu konseyin başkanıda Cumhur başkanıdır
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 05:32
Bilgi güçtür biz ise bilgisizlikten güç durumdayız. Hep hamaset hep hamaset... Bazı yorumlara bakıyorum siyâsi yalanları proje sanıyor. Demirel'in iki anahtar(ev araba) gibi. Bu zamanda da bekâ merkezli tank motoru savaş uçağı yerli oto gibi... Olsun çok isterim. Adama günaydın derler o kadar parayı betona gömerken aklın nerdeydi? Önce eğitim ve o teknoloji üretecek kadroları yetiştireceksin. Hangi ünivesitede araştırma merkezinde bu kadroları yetiştirecek alt yapı var hoca var. İnsana yatırım şart. İnsan üretir. Birazcık donanımı olanda ülkeyi terk ediyor. Lütfen insaf ve akıl...
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 15:22
0
O iki araba ev vaadi Sn.Çillere aitti. Karıştırmayalım.
KARAR OKURU Ahmedâ 02 Temmuz 2019 05:13
Sistemin çalışıp çalışmadığı Bay Özgül Ağırlık'ın, “Benim ne alacağımı ben düşünmüyorum ki nitekim bazı edepsizler bunun üzerine yorum yapsınlar. Milletvekili ne kadar alıyor, emeklisi ne kadar maaş alıyor seni ne ilgilendiriyor kardeşim?” cümlesinden belli değil mi? Vatandaş olarak vergimin nereye harcandığını sorduğumda bana 'edepsiz!' diyen bir sistemden ne bekliyebilirim ki?
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 09:49
0
Diyeceğim vardı ama yuttum. Onun oyununa gelmeyeceğim. İstiyor ki, biz de, o kibir küpü gibi EDEPSİZ olalım. Hayır, ona cevap vermeyeceğim.
Olması gereken. 02 Temmuz 2019 03:09
Yine,Kanal İstanbul projesi vardı.5 yıllık projede bu yok.Tank Motoru üretimi vardı.Bmc bu alanda çalışma yapıyor.zırhlı araç motoru geliştirdi ikinci aşama tank motorudur gibi.Ceviz üretim projeleri var,Sera üretim projeleri var.Hayvan üretim projeleri var.Bir sürü hedefler var bunların plansız olduğunu iddia edilemez.Eski sistem gibi bunlar statik hedef değildir.Dünyadaki değişik periyotlardaki salınımlara göre hedef tayinleri yapılıyor.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 05:10
0
Yerli oto nerde hiç gelişme var mı? Gelişme olsa seçim öncesi gözümüze sokarlardı. Palet fabrikasını öz sermaye ile çalıştıramıyorsun. Motor diyorsun. Biraz araştır hemen kanma. Ciddi ekonomi ve teknoloji şart. Olsun isterdim. Babacana parayı betona gömmeyelim deyince atılan fırçayı unutma. Neden rant var çok şey biliyor ancak susuyor bu millet. Yeni seçmen profili daha çok cezalar kesecek. Ters yöne girmiş kural tanımaz bu anlayışa.
Olması gereken. 02 Temmuz 2019 09:45
4
Yazdıklarımın başı sonu yayınlandı Otomobilde vardı içinde.Anlatmıştım.Gerçeklerle algıları çarpıştırıyorsunuz.Yalanla kazandığınızı zafer zannediyorsunuz.Ezberletilmiş yalanlar bunlar.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 16:39
0
Plan, proje, üretim vs varmış! Hangi ülkeyi kast ediyorsun? Memlekette torpilsiz iş mi var? Liyakat mı kaldı? Hiç çarşıya, pazara çıktın mı? Hiç işsiz kaldın mı? Nerede yaşıyorsun?
Olması gereken. 02 Temmuz 2019 02:50
Bu planın yapıldığının Emarelerini bir vatandaş olarak görebiliyorum.Örnek;Türkiyenin bölgesel yolcu uçağı yapma projesi vardı.Bu plandan çıkarıldı.Çünkü uzmanlar 5 yıllık kalkınma içersin de savaş uçağı motorunu imal edebilir uçağımızı uçurabiliriz dediler.yolcu uçağı projesi bir sonraki kalkınma planına bırakıldı
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 06:25
1
Aya yol yapma projesi vardı, o da mı ertelendi?
? 02 Temmuz 2019 02:09
Durmuş Yılmaz Merkez bankası başkanlığı yapmıştır.Ne alaka kalkınma planı ile ilgisi,İllerde kalkınma planı tespitleri ve toplantıları yapılmıştır.İhtiyaçlar tespit edilmiştir.Bakanlıklarında hedefleri ile birleştirilerek 2023 hedef programı ortaya çıkmıştır.2023 hedefleri derken ne kastediliyor dersiniz.Meclis yasama ile görevlidir,eski sistemle karıştırmayın yeter.
Okur 02 Temmuz 2019 02:07
Parti devletini denediler ama başarılı olamadılar çünkü halk ikna olmadı.
Ali baba 02 Temmuz 2019 01:13
Çaliśan bu sistemin içinde fetôcû, y,i,k ûyesi,biz vatandaślara ,, edepsiz,,diyen Edepsiz ve terbiyesiz,bûlent arinç da var,
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 01:07
Yorumlarım yayımlanıyor. Üzgünüm.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 00:56
Sayın yazar çok hayatı noktalara deginiyörsün. Lakin neden sizler sistemin kurucuları olmayı denemiyorsunuz. Bakın en son davutuoglunda bir örnekle bağladınız. Buyurun davutogluyla birlikte geçin siyasete. Köşeden yazmak kolay çünkü. Sıfır risk. Çünkü iktidar olmak demir leblebi yutmaktir.
Menderes YILDIRIM 02 Temmuz 2019 00:58
Taha Bey ve Karar Okurları; Son 20- 25 yıldır vatandaşlarımızın NEVRİ döndü. 31 Mart 2019, ANAP' ın 1989 - CHP nin 1994 seçimlerini hatırlattı. 1989 da T. Özal - 1994 de E. İnönü - 31 Mart da Tayyip Bey ŞOK yaşadı. Hatta 23 Haziran da kaybedeceğini biliyor du. Ama 800 Bin Farkı asla aklına getirmemişti. AKP daha önce tek başına kazanırken artık AKP + MHP yetmediği yerde, PKK Elebaşı İmralı dan + Katil Kardeşi K. Irak dan devreye girmesine rağmen fark 800 bin. İşte Sistem Çalışıyor mu? HAYIR. Saygılarımla
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 00:47
Turkiye' deki baskanlik rejimi ne ciddi bir felsefi temele nede derin bir bilimsel analize dayanmiyor. Buyuk olcude Erdogan' in kisisel deneyimlerine ve ihtiyaclarina gore dizayn edilmis bir ucube. Ulkenin 150 yili askin parlementer geleneklerini de devre disi birakan tam bir cahil cesareti (gelismis bir demokraside anayasinin bir maddesinin bile degismesi uzun yillara yayilan calismalarin sonucudur). Ciddi bir rehabilitasyon falan olmaz. Sadece kendi iktidarlarina puan kaybettirdigini dusundukleri yerlere makyaj yapacaklar...
Menderes YILDIRIM 02 Temmuz 2019 00:40
Taha Bey; Sistem çalışıyor mu? Tayyip bey son 17 yılın son 10 yılı TEHDİT - BAĞIRMA ile idare ederken, artık kimse tehditlerinden korkmuyor. Bu nedenle, son 10 yılın kendisini MAKAM olarak yukarılara taşırken, düşüşünü hızlandırdığını gördüğünden, bu sistemden en az zararla nasıl kurtulurum derdine düştüğünü düşünenlerdenim. Şu an Muhalefet Tayyip Beye Sistem değişikliği için BASKI kursa inanın ilk Tayyip Bey Sistemden kurtulmak isteyecektir. Ama MUHALEFET baskı kurmak yerine hala savunma da. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 02 Temmuz 2019 00:27
Taha Bey; Sistem çalışıyor mu? Bu sorunun cevabını ne siz, ne biz verebiliriz. Sorunuza Tayyip beyin verdiği cevap daha doğrudur. Tayyip Beyi, Bizler CUMHURBAŞKANI sanıyorduk. Tayyip Beyin Miting + Toplantı + Basın Açıklamaları + Vb. konuşmalarına bakarsanız Tayyip Bey kendisinden CUMHUR' u atmış BAŞKAN olarak tanımlıyor. Demek ki, sistem Tayyip Beyin başta ÜNVANI için bile ÇALIŞMADIĞINI şahsı söylüyor. Tayyip Bey, CUMHUR = Halk olan kısmı atıyor, BAŞKAN olarak görüyorsa, Kafasından HALKI silmişse sistem ÇALIŞIYOR mu? Saygılarımla
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 00:17
Başkanlık sisteminin iyi işlemeyen yerleri revize edilebilir deniyor. O zaman tamamı revize edilecek demektir. Ben yeni sistemin iyi işleyen bir tarafını göremiyorum.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 00:03
Sistem mi var ki olmayan şey nasıl işlesin. Sistemde çarklar vardır büyüklü küçüklü işler. Tek çarkla hangi sistem.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN