Back To Top
Şu ‘muzır’ İslamilik endeksi!

Şu ‘muzır’ İslamilik endeksi!

- A +

Bizde iltimas var mı? 

Haşa, olur mu bizde öyle şey? Biz Müslümanız. Herhalde yoktur. 

Lafı geveleme, var mı yok mu onu söyle. 

İltimasın dokunmak, sürmek, değdirmek gibi anlamları var Arapçada. Şu halde biraz vardır. Çünkü dokunuluyor... 

Bazıları çok dokunuyor bazıları az. 

Nepotizm? 

Ah, bazı iş yapma, idare şekillerini konuşurken yardımcı kelime olarak kullanılıyor. İnsanı her şeyi uzun uzun anlatma külfetinden kurtarıyor. Göz kırpıp, ‘evet biraz nepotizm var bu işte’ deyip geçiyorsun. Hem Avrupai bir terim kullanmış oluyorsun hem nezaket göstermiş oluyorsun.  

Nepot, akraba demek. Nepotizm de akrabacılık. Papazların yeğenlerini kayırmasıyla alakasını kurup ‘nephew’den geldiğini düşünenler var. 

Yolsuzluk? 

Tövbeler olsun! ‘Var’ dersen dinden çıkarsın. ‘Yok’ demek lazım. 

Yapınca sorun olmuyor da, ‘var’ deyince sorun oluyor. 

İşçinin alın terinin karşılığını veriyor muyuz? 

Bazılarınınkini veriyoruz, bazılarınınkini veremiyoruz. 

Bazılarına da, alınları veya başka bir yerleri terlemediği halde veriyoruz. 

Suudi Arabistan’da, İran’da, Mısır’da, Libya’da, Pakistan’da, Malezya’da, Endonezya’da Türkiye’de hep öyleyiz. 

Biraz eksik, biraz fazla. Her gün biraz daha fazla benziyoruz birbirimize. 

Durum böyle ise, elin oğlu ‘ekonomide İslamilik endeksi’ diye bir şey icat edip, Yeni Zelanda’yı, Luxemburg’u, İzlanda’yı üst sıralara, Yemen’i, Türkiye’yi, İran’ı, Suudi Arabistan’ı aşağı sıralara koyunca ne bozuluyorsun? 

Emperyalistler! 

Bizi manipüle ediyorlar. 

Biz ne kadar İslamiyiz biliyor musun? 

Hayır, hasenat, hac, umre, ne kadar fisebilillahız biliyor musun? 

Biriktirip biriktirip umrede temizliyormuşuz! 

Bir-iki yazı yazılmış. İslamilik endeksinin ne kadar ‘islami’ olduğu sorgulanmış. 

Mutlaka sorgulanması lazım. 

Her şeyi sorgulayacaksın.  

‘Kendinden başka her şeyi’ değil, ‘kendin dahil her şeyi’ sorgulayacaksın. 

Birkaç yıl önce ekonomide İslamilik endeksine dair yazmıştım. 

İslamilik endeksini sorgulamaya çalışan bir akademisyen isim vermeden “İslamcı köşe yazarı” diyerek yazımdan bir paragraf iktibas etmiş. 

Neden? 

İlgi göstermişiz indekse. Halbuki indeks ‘proje’ymiş. 

Oğlum, her şeyi proje diye yaftalama yetkisini kendisinde görenler başta olmak üzere her şey proje! 

Geçenlerde yenisi çıktı ‘İslamilik Endeksi’nin. Durum aynı. Müslüman ülkeler yerlerde sürünüyor. 

Karar da “İslam alemini utandıran liste” diye manşet yaptı haberi. 

Utanmak zorunda değilsin. 

Yüzünde utanma varsa, utanırsın. Yoksa nasıl utanacaksın? 

Tabii haberin menşeine bakmamız lazım. 

Aradım. Buldum. 

İslamicity Foundation diye bir vakıf kurulmuş. Peygamberimizin hayatıyla, Kur’an-ı Kerim’in öğrettikleriyle Müslümanların uygulamaları arasındaki farklılıklara dikkat çekmeye çalışıyorlar. 

Ben kötü bir niyet sezmedim. 

Kötü niyet sezmediğimiz nice yerden nice kazıklar yemişizdir. 

Tamam. 

Diyelim ki bu elemanlar karışık adamlar. Art niyetliler. Bizim kuyumuzu kazmak istiyorlar. 

Sen düzgün ol! 

Bize iltiması, yolsuzluğu, usulsüzlüğü Amerika’da ilim yapmakta olan bu akademisyenler mi yaptırıyor? 

Yoksa bilerek, isteyerek, hatta üstüne titreyerek, hortuma dudaklarımızı dayayarak kendimiz mi yapıyoruz?  

Yaparken iyi de, yaptığımız şeyin bir kötülük, bir İslam-dışılık olarak aşikar edilmesi mi zorumuza gidiyor? 

Babamın uşağı değil Amerika’daki endeksçiler. 

Fakat, bizi kendi değerlerimiz hakkında yeniden düşünmeye sevk etmeye çalışmaları, niye yanlış yaptığımızı sorgulamamıza yardım etmeleri bence faydalı. 

Projeyse proje. 

Faydalı proje. 

‘Müslüman’ diye anılan ülkelerin siyasilerinin, yöneticilerinin, bürokratlarının, sözüm ona eşrafının yaptıkları kötülükler daha fena proje. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 09:36
Neden dünyanın en fena işlerinin sadece Müslüman olduğunu söyleyen ülkelerde olduğunu ispatla ilgili bir gayretiniz var, zaten bu ülkeleri yönetenlerin çoğu diktatör atayanda malum ülkeler ve neden o ülkelerle bizi aynı kefeye koyarsınız, daha geçen hafta Avusturya da hükümet düştü yolsuzluk yüzden. İnsanın olduğu her yerde rezillik vardır ve olacaktır. Ayrıca bizim bir şehrimiz kadar nüfusu olmayan veya iklim ve konum gibi sebeplerle kültürünü koruyabilmiş ülkelerle bizi bir tutmak kötü niyetten başka bir şey değildir. Beğenmeyen İzlanda Norveç
hem avrupalılara Hristiyan diyorlar kafir diyorlar Ondan sonra Avrupa'da Özgür ülkelerde ceplerine paraları indiriyorlar altlarında son model arabalarla oranın demokrasisinden özgürlüğünden faydalanıp bir de orada Avrupa ülkelerinde şeriat istiyorlar Madem şeriat istiyorsunuz gidin Suudi Arabistan'a İran'a ne işiniz var Hristiyanların ülkesinde sizi gibi nankör siyasal dinciler
İbrahim Erdoğan 22 Mayıs 2019 18:32
Sayın Cömert, Biz yaptığımız kayırmaları kitabına uydururuz, hatta dayandığı ayeti bile gösterebiliriz!.. Çok yakın geçmişte gazeteci kökeni olan bir milletvekilimiz akrabalarından birisinin bir makama atanmasını soranlara cevaben: Siz cuma namazları hutbeleri sonunda hatibin okuduğu "akrabaları gözetin" mealindeki ayeti hiç duymadınız mı?.. Adam kendi aklınca savunmasında haklı!.. Ne de olsa ayete dayanıyor...
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 15:14
Bu tür indeksler ve bunları yayınlayan Finans , Ekonomi kuruluşları, kimi insan hakları örgütleri ve NGO'lar, bir iki istisna dışında asla tarafsız değildirler. Dünyadaki birçok büyük insan hakları ihlaline seyirci kalırken, kimi küçük ihlaller için kimi devletleri baskı altına alırlar. Yani Batılı egemen güçler için Levye ve Mancınık vazifesi görürler.
karar okuru 22 Mayıs 2019 18:34
1
Efendi kaçak güreşmeyelim ve topu taca atmayalım. O endeks yayınlanmasa da kendi gözlerimizde yaşantımızda o tespitlerin doğru olduğunu gösteriyor.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 12:50
Sayın yazar, "vur deyince öldürmek" buna derler. "Beşer şaşar". Müslümanlar mükemmel olmaktan çok uzaklar, amenna, ama bu diğerlerini hatasız ve günahsız kîlmıyor. Günümüz dünyasında güç kimdeyse onun borusu ötüyor. Sisi'ye ve benzerlerine kırmızı halı serenler, ve konsolosluğunda insan buharlaştıranlar kendisinden yüklü miktarda alışveriş yaptıklarında yüzü kızarmadan omuz silkenler mi bizden ahlaklı ve bizden iyi ? Yapmayın Allah aşkına, bari siz yapmayın.....
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 12:39
Tabi bu indekse göre batı tertemiz çok merhametli çok adaletli çok paylaşımcı çok mülteci sever çok insani, mesela hiç taciz tecavüz olmaz, onbinlerce suriyeli çocuk kayıp falan değildir. Mesela bütün dünyadaki demokratik değerlere saygılıdır darbelerden nefret ederler. Kafalarına göre ambargo uygulamazlar. Ülkelerin başkentine karar vermezler. Vs vs.Sayın yazar UTANMALIYIZ dimi.Hatta bunu bir haber haline getirip herkesin utanmasını istemeliyiz
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 14:24
0
Sayın yorumcu burada bahsedilen konu Kur'an ve sünnete uygun yaşama. Batılı değerlere göre değil. Konu İslam özelinde yazarın bahsettiği mevzular bizde yokta yazar iftira mı atıyor? Batı kötü ve suçlu dersek İslam dünyası ve memleket tertemiz mi olacak? Biz hesaptan muaf mı olacağız? O zaman kahrolsun batı. Her türlü kötülüğü yapıp bizim üstümüze atiyorsunuz. Ayıp değil mi?
Murat Yayla 22 Mayıs 2019 14:35
0
İslam dünyasının çok güçlü pozitif yönleri çok ama aynı zamanda bize hiç yakışmayan (pislik, rüşvet, iltimas, canlılara merhamet vs gibi) zayıf yanlarımızı da görmemiz gerekiyor.
E.K 22 Mayıs 2019 12:04
Biz muslumanlar olarak iyi, guzel, ileri, adaletli oldugumuza kendimiz inanabilirsek ve bunu da hayatimizla gosterebilirsek zaten o indeksler kendiliginden duzelir...Sorun indeks hazirlayanlarda degil. Bizim kendimizde...Adamlar ellerindeki verileri kagit uzerine dokuyor....En buyuk dusmanimiz, Avrupa, Abd veya Hristiyanlar falan degil.. Dusmanimiz kendi cahaletimiz ve beceriksizligimiz. Adilce bizi yonetemeyenler, kendi hirslarina ulkenin cikarlarini kurban edenler, kayirmacilik, hile, hurda... Kimseye kizmayalim. Aynaya bakmak durumundayiz...!
muhittin 22 Mayıs 2019 11:05
kaleminize sağlık çok güzel analiz biz islami kuralları yaşayalım kim ne araştırma belge hazırlarsa hazırlasın ne önemi var sayın yusuf bey bu yazınıza karşı çıkanlar ın kesin yarası vardır gocunuyordur hertürlü haksızlık hukuksuzluk yap sonra vatan millet sakarya
Karar Okuru 22 Mayıs 2019 10:24
"(İslamicity Foundation) diye bir vakıf kurulmuş" Sayın Yusuf bey ismini verdiğin vakfın içerğini yani kimler kurmuş kurucular ne kadar müslüman veya İslami güvenirlikleri nedir vs noktalardan inceledin mi araştırdın mı? okuyucuna bu noktalardan da bir malumat verirsen herhalde daha yararlı olur.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 10:11
Hiç bir şey göründüğü gibi değildir. Oradan bakınca yolsuzluk görülür, buradan bakınca "hayır". [ Bakınız : "Hayırsever iş adamı Reza Bey" maddesi. :)) ] Önemli olan "fetvacı"nızın ne kadar becerikli olduğu, kitabına uydurma yeteneği.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 13:36
0
Fetvacımız da kitabına uydurma konusunda çok becerikli elhamdülillah ...
" 'Müslüman’ diye anılan ülkelerin siyasilerinin, yöneticilerinin, bürokratlarının, sözüm ona eşrafının yaptıkları kötülükler daha fena proje" Kesinlikle Proje. Kalıbımı basarım proje. Yaptıkları kötülükler değil, bizzat kendileri proje. Ama düştü maskeleri. Birer birer.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 08:14
Cumhurbaskani "82 milyon ayni gemideyiz" diyor ama muhalif gazetecilere hapis cezalarinin sonu gelmiyor. Bu arada Tatvan belediye meclisinin 9 HDPli vekili gorevinden alindi. Imamoglu'nun Yunan asilli oldugunu ima eden AK Partili vekillerin ve havuz medyasinin karalama kampanyasi butun hiziyla devam ediyor. Meger AK Partide de Irkcilar cirit atiyormus. YSK, 200 sayfalik iptal gerekcesi yazmis ama bir turlu aciklayamiyor. Bu hukuka aykiri gerekceler dis basinda da genis yer bulacak, islamilik endeksinde daha da alt siralara dusecegiz ama farketmez artik. Bu isin suyu cikti bir kere.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 06:14
islamcıdan demokrat olmaz
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 06:12
Ahlâksız insan tehlikedir. Hangi dinden,ırktan... olduğuna bakmaksızın.
bir okur 22 Mayıs 2019 03:57
Eyvallah kusurlarımız, derin krizlerimiz var. Ancak Batı ülkelerini İslamilik endeksinde üst sıralara yerleştirip bütün problemlerine rağmen ülkemizi diplerde göstermeleri asla kabul edilemez. Dünyada süregelen pek çok adaletsizliğin, geri kalmışlığın, çatışmanın kaynağı sömürgeci batı medeniyeti ve yerlerine bıraktıkları yönetici elitlerken, bu gerçeği göz ardı ederek esas failleri onurlandırmak nedir? Kaldı ki BAE gibi totaliter mezhepçi rejimlerle yönetildiği aşikar ülkeleri bile indeks sıralamasında Türkiye'den üstte göstermenin kıstası
bir okur 22 Mayıs 2019 04:32
10
Kaldı ki BAE gibi totaliter mezhepçi rejimlerle yönetildiği aşikar ülkeleri bile indeks sıralamasında Türkiye'den üstte göstermenin kıstası nedir? Sadece sizin gazetenizin haberlerini takip eden ve eleştirilerine katılan biri olarak bu manşetinizi asla doğru bulmuyorum. Anti-demokratik bir ülke olduğumuzu göstermek için, ABD'li iki sözde akademisyenin çarpık/taraflı araştırmasına referansta bulunacaksak kapatalım dükkanı bence.
Salih 22 Mayıs 2019 13:39
2
Tutturmuşlar bir ezber 'Bütün çatışmaların kaynağı sömürgeci Batı!' Böyle bahaneye sığınarak kendi tembelliklerini, çıkarcılıklarını, aç gözlülüklerini örtmüş oluyorlar. Sanki İzlandalılar rüşvet almamıza sebep oluyor, Norveçliler yüzünden mezhepsel bağnazlık var, Yeni Zellandalılar yüzünden adam kayırmacılık yapıyoruz, Finlandiya mahkemelerimizin tarafsızlığını engelliyor. 'Batı bizi sömürüyor, ülkemizi karıştırıyor' sığınmaya bizden adam olmaz
bir okur 22 Mayıs 2019 14:02
1
Salih bey yorumu tam okumadığın belli oluyor yazdığından. Yorumun yazarı İslam ülkelerini eleştirmemiz gerektiğinden bahsetmiş zaten. Mamafih biraz yakın tarih ve siyaset-iktisat tarihi okusaydın müslüman ülkelerin bugüne nasıl geldiğine dair de akıl yürütebilirdin. Ayrıca fazla imal-i fikre gerek yok gerçi ama meselenin İzlanda, Norveç gibi ülkelerle alakalı olmadığını pekala anlaman gerekirdi yazılanlardan. Üstelik bilmeden tanımadan yaftalaman da cabası olmuş.
Sayın Cömert, birisi şunu izah eder mi ? Batılı bir ülkeden bir bayan politikacı veya önemli bir hanım misafir, İran veya Suudî Arabistan'da protokole girerken neden başını eşarp ile kapatma gereği duyar? Ritüel mi, saygı mı, zorunluluk mu, diplomasi mi? Yoksa o mübarek ülkenin abus çehresini cihana gösterecek bir alamet-i farika mı ? Yahu senin ülkende câmiye girerken bisikletimi on kilitle zincire vuruyorum be adam !
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 02:17
Yolsuzluk? Tövbeler olsun! ‘Var’ dersen dinden çıkarsın. ‘Yok’ demek lazım. Üstelik duble yollar yapılmışken……..
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 13:34
0
Yolsuzluk var diyen çarpılır alimallah ...
karar okuru 22 Mayıs 2019 15:35
0
Yol yapılırken yolsuzluk yapılırsa yol yapılmamış mı olur?
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 20:27
0
Bilge bir ilahiyatci, yolsuzluk hirsizlik degildir demisti birkac yil once. Hic mi gazete okumuyorsunuz? Bir kere yol-suz, yolu olmayan demektir. Yani cikmaz sokakta yurumek gibi birsey. Yol parasi olmadigi icin seyahat edemeyen anlamina da gelebilir. Seytana uyup herseyi kotuluge yormayin.
TEZAT 22 Mayıs 2019 02:13
Terazi kendini tartamaz. İslam alemini ölçecek islami terazimiz yok olsa da yanlış ölçecek terazibaşı çok. Gayri müslim terazi ve terazibaşının ölçümü de moralleri bozuyor. Teraziye, terazibaşıya, terazi sonuçlarına kızmak çare mi?
musto 22 Mayıs 2019 01:38
Akrabalarınızı gözetin iyiki Peygamberimiz böyle bir söz söylemiş yahu tapusunu üstlerine geçirin dememiş.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 01:05
Medeni ülkede insan hiçbir tanıdığını mevkisini kullanarak yakınını işe almaz. Ayrıca bunu düzenleyen kurallar vardır. Bizde tam tersi. Koca ülkede damat tan başka biri Maliye bakanlığına layık görülmedi. Bu olursa diğerleride eşini, oğlunu, akrabasını çiftliğe doldurmaktan sakınmıyor.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 00:45
Ayette demiyormu dedi biri akrabaya bakmayı emreder Allahcc.aynı ayette (nahl 90 )adaleti diyor ama görmüyor orayı ayrıca devlet imkanı demiyor ayet kendi gelirinden bakacaksın ona da aklı yetmiyor sonra o islamcı oluyor ( nisa135)i ise belki hiç okuyup düşünmemiş
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 00:33
Okudugum en guzel en faydali yaziniz (bu yuzden sizi de bir proje yaparlar)
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 00:25
Ahmet Hakan'in tv programinda yaptigi kepazeligi gordunuz mu? Bu ulkede islamlik endeksinin dusuk olmasinin sebebini merak ediyorsaniz Youtube'den izleyin o programi. Din referansli bir iktidarin "gazeteci"lerimden birinin kendini nasil rezil ettigini seyredin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN