Back To Top
Çin Mart'ta 20.45 milyar dolarlık ABD Hazine kağıdı sattı

Çin Mart'ta 20.45 milyar dolarlık ABD Hazine kağıdı sattı

 - Son Güncelleme: 16.05.2019 Perşembe 09:25
Çin Mart\'ta 20.45 milyar dolarlık ABD Hazine kağıdı sattı
- A +

Ticaret savaşları kapsamında karşılıklı olarak hamlelerde bulunan ABD ve Çin arasındaki köprüler giderek yıkılıyor. Çin, daha önce satacağını açıkladığı ABD hazine kağıtlarının büyük bölümünü elden çıkardı.

ABD Hazine Bakanlığı verilerine göre Çin, Mart ayında ABD Hazine  kağıtlarında, 20.45 milyar dolar ile 2016 Ekim'den bu yana en büyük satışı yaptı.

ÇİN VE ABD ARASI KOPUYOR MU?

Çin'de geçen hafta yayımlanan haberlerde, Çin’in ABD tahvillerini de elden çıkarmayı gözden geçirdiğine dikkat çekiliyordu.
Archyworldys'in haberine göre, Mart sonunda Çin'in elindeki ABD Hazine kağıdı, Mayıs 2017'den bu yana görülen en düşük seviye olan 1 trilyon 121 milyar dolara indi. Şubat ayında Çin'in elindeki ABD Hazine kağıdı  tutarı 1 trilyon 131 milyar dolar düzeyindeydi. ABD hazeni kağıtlarının diğer büyük alıcısı Japonya'nın elindeki tutarı da, aynı dönemde 1 trilyon 78  milyar dolara çıktı.

TİCARİ GERGİNLİK ARTIYOR

ABD ve Çin arasındaki ticari gerginlik, ABD Başkanı Donald Trump’ın 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan ek gümrük vergilerini yüzde 25’e çıkarmasının ardından Pekin yönetimi 60 milyar dolarlık ABD ürününe uygulanan ek gümrük vergilerinin Haziran’da yüzde 25’e çıkarılacağını duyurmasıyla devam etti.


The Global Times’da yer alan haberde, Çin’in ABD’den tarım ürünleri ve enerji almayı bırakabileceği, ABD ticaret hizmetini kısıtlamayı ve Boeing siparişlerini azaltmayı değerlendirdiği belirtildi.

İSTANBUL/ DHA

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN