Back To Top
ABD'li milyarderlerden 'ek vergi' çağrısı

ABD'li milyarderlerden 'ek vergi' çağrısı

ABD\'li milyarderlerden \'ek vergi\' çağrısı
- A +

ABD'nin milyarder iş insanları, kendilerine ek vergi getirilmesi yönünde çağrıda bulundu. Herhangi bir siyasi partiyi desteklemediklerini belirten 'süper zenginler' servet vergisinin, ekonomiyi iyileştirme ve özgürlüklerin güçlendirilmesi konusunda yardımcı olacağını belirtti

Bu çağrı, Facebook’un kurucusu Chris Hughes ile milyarder Charlie Munger’in kızı Molly Munger gibi önemli iş insanlarının da imzasının bulunduğu bir mektupla kamuoyuna duyuruldu.

BBC’nin haberine göre grup açıklamasında, herhangi bir adayı veya partiyi desteklemediklerini belirtti.

SEKRETERİNDEN DAHA DÜŞÜK ORANLA VERGİ VERİYOR

Açık mektupta, “Bir servet vergisi iklim krizinin ele alınmasına, ekonominin iyileştirilmesine, sağlık sonuçlarının iyileştirilmesine, adil bir fırsat yaratılmasına ve demokratik özgürlüklerimizin güçlendirilmesine yardımcı olabilir.” ifadelerine yer verilirken milyarder Warren Buffett’in sekreterinden daha düşük bir oranda vergilendirildiği belirtildi.

Mektupta, “Süper zenginliğin vergilendirilmesi” cumhuriyetimizin istikrarını ve bütünlüğünü zayıflatan artan servet konsantrasyonunu yavaşlatır “denildi.

10 YILDA 2.75 TRİLYON DOLAR

ABD Başkanlık seçiminde aday olan isimlere hitap eden mektup özellikle Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren'ın sunduğu bir plana atıfta bulunuyor.

Warren'ın planı gayrimenkul ve menkul değer olarak 50 milyon dolar üzeri varlığa sahip olanları hedef alıyor. Bu miktarda servete sahip 75 bin aileye getirilecek vergiyle 10 yılda 2.75 trilyon dolar toplanabilecek.

ABD Başkanı Donald Trump, 1999 yılında ulusal borcu azaltmak için bir kerelik servet vergisi önerdi, ancak seçim politikasının bir parçası olmadı.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN