Back To Top
Facebook kendi kripto parasını piyasaya sürecek

Facebook kendi kripto parasını piyasaya sürecek

Facebook kendi kripto parasını piyasaya sürecek
- A +

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Facebook'un, 2020 yılında kendi kripto parası olan Libra'yı piyasaya süreceği öğrenildi.

Facebook 2020 yılında kendi kriptoparasını piyasaya süreceğini duyurdu. 'Libra' isimli sanal para birimi pek çok büyük kuruluş ile birlikte Mastercard ve Visa tarafından destekleniyor.

Facebook'un hayata geçirmesi beklenen blokzinciri teknolojilerinin en önemlisi olarak görülen küresel kriptoparanın kısa zamanda Bitcoin'den daha değerli ve daha istikrarlı olacağı öngörülüyor.

HER TÜR ÖDEMELER İÇİN KULLANILACAK

Bitcoin gibi spekülatif olmaması için gerçek varlıklarla desteklenecek olan Libra'nın sanal ve gerçek dünyada alışveriş, transfer ve her tür ödeme için kullanılması planlanıyor.

Facebook yetkilileri esas amacın ilk küresel ana akım, istikrarlı ve güvenilir kriptoparayı yaratmak olduğunu belirtiyorlar. Libra'nın dolar kadar güvenli olması ve Libra ile kredi işlemlerinin yapılması hedefleniyor.

2020'DE PİYASAYA SÜRÜLECEK

Facebook güvenirliliği arttırmak adına 'Libra Ortaklığı' adı altında 27 ortaktan oluşan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş oluşturdu.

Merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunacak olan bu kuruluşta yatırımcı firmalar, kar amacı gütmeyen organizasyonlar, kripto şirketler, iletişim ve teknoloji devleri ile servis sağlayıcıların yanı sıra eBay, PayPal, Stripe, Spotify, Uber, Lyft ve Vodafone gibi isimler yer alıyor.

Bu firmalar ve kurumlar da Libra rezervlerine katkı yaparak Libra'nın ölçülebilir değeri olan şeylere endekslenmesini sağlayacak.

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN