Back To Top
Müşterek Harekat Merkezi için 90 ABD askeri Şanlıurfa'ya ulaştı

Müşterek Harekat Merkezi için 90 ABD askeri Şanlıurfa'ya ulaştı

 - Son Güncelleme: 12.08.2019 Pazartesi 15:34
Müşterek Harekat Merkezi için 90 ABD askeri Şanlıurfa\'ya ulaştı
- A +

Kuzey Suriye'de kurulacak 'güvenli bölge' için ilk somut hamle geldi. ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakat sonrası kurulan 'Müşterek Harekat Merkezi'nde görevlendirilecek ABD'li askerler Şanlıurfa'ya ulaştı. MSB'den de "Güvenli Bölge'ye yönelik Müşterek Harekat Merkezi çalışmaları kapsamında ön hazırlık için 6 kişilik ABD heyeti Şanlıurfa'ya ulaştı" açıklaması geldi.

ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakat sonrası kurulan 'Müşterek Harekat Merkezi'nde görevlendirilecek ilk Amerikalı askerler Şanlıurfa'ya ulaştı.

ABD ile Türkiye arasında 5-7 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen 'güvenli bölge' toplantılarıda Suriye'de oluşturulması planlanan güvenli bölgenin tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekat Merkezi kurulması mutabakatına varıldı.

Mutabakat çerçevesinde Şanlıurfa'da Müşterek Harekat Merkezi kuruldu. Merkezde görev yapacak 90 kişilik ilk Amerikalı askeri birlik bugün kente gitti. Şanlıurfa GAP Havaalanı'na inen askerler daha sonra otobüslerle hareket ederek merkeze ulaştı.

MSB: 6 KİŞİLİK ABD HEYETİ ŞANLIURFA'YA ULAŞTI

Milli Savunma Bakanlığı'ndan da "Güvenli Bölge'ye yönelik Müşterek Harekat Merkezi çalışmaları kapsamında ön hazırlık için 6 kişilik ABD heyeti Şanlıurfa'ya ulaştı" açıklaması geldi.

Gelişmeyi Twitter hesabından duyuran Bakanlık şu bilgilere yer verdi: "Suriye kuzeyinde ABD ile koordineli tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye yönelik Müşterek Hareket Merkezinin kurulması çalışmaları başlamıştır. Bu kapsamda ön hazırlık maksadıyla altı kişilik ABD heyeti Şanlıurfa’ya ulaşmıştır. Harekât Merkezinin önümüzdeki günlerde faaliyete geçirilmesi planlanmaktadır."

ŞANLIURFA/İHA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN