Back To Top
Derin mesele

Derin mesele

 - Son Güncelleme: 11.07.2019 Perşembe 08:51
- A +

AK Parti’yi bir kavramla anmak veya tek bir hedefle tanımlamak gerekse akla gelecek olan şey 2023 hedefleridir. Bu paketi, sadece bir siyasi partinin hedefleri değil aynı zamanda ülkenin de heyecan duyacağı ve uğrunda çaba göstereceği plan olarak değerlendirmek gerekir.

Gayrısafi milli hasılası 2 trilyon dolar, kişi başı geliri 25 bin dolar, ihracatı 500 milyar dolar ve işsizlik oranı da sadece yüzde 5 olan bir ülke… 2023 hedefleri ülkesinde yaşamak, böyle bir ülkenin vatandaşı olmak keyif vericidir.

Bugün ise sadece ‘keyif verici olurdu’ diyebiliyoruz.

Malum, yeni açıklanan 11. Kalkınma Planı’nın önümüzdeki 4 yıl için; yani 2023 Türkiye’sinin rakamları yarı yarıya inmiş bulunuyor. GSMH 1 trilyon 80 milyar dolar, kişi başı gelir 12 bin 484 dolar, ihracat 226 milyar dolar ve işsizlik de yüzde 9.9 oranında olacak. Böyle planlanıyor.

***

Kabul edelim, orijinal 2023 hedeflerinin tutturulması çoktan beridir imkansız hale gelmişti. En az 3-4 yıldan beri bu hedeflerin gerçekleşmesi artık hayaldi. Sebeplerini uzun uzun yazmaya gerek yok, hukuk ve demokrasi olmazsa, şeffaflık kalmamışsa, öngörülebilirlik kaybolmuşsa ekonomi raydan çıkar, yabancı yatırım ve sermaye gelmez; bırakın yabancıyı, yerli yatırımcı da işten elini eteğini çeker. Üstüne, yıllar içerisinde parayı katma değer üretmeyen ve dünya ile rekabet yapabilecek sektörler yerine inşaata yatırmışsanız olacağı budur. Hedefler tutmaz, vizyon söner, hayallerinizin yarısına razı olursunuz.

12 bin dolar kişi başına gelir orta gelir tuzağı demektir, gele gele yine oraya geldik. Gelebilirsek tabii… Gelecek yıl bir revizyon daha olursa şaşırır mıyız?

Peki nereden geliyoruz ona bir bakalım. 1980’de dünyanın en büyük 19’uncu büyük ekonomisiydik, 2019 geldi geçiyor yerimiz yine aynı. Evet, 80’lerden daha iyiyiz ama dünya bizden çok daha iyi. Neticede 40 sene geçmiş yerimizde saymışız. Başkaları, laf yerine iş yapıp, dış güçlere, karanlık odaklara takılmayıp bizi gelip geçerken biz afra tafrayla vakit öldürmüşüz.

Tek parti, çok parti, koalisyon, tek başına iktidar, darbe, postmodern darbe ve en nihayet başkanlık sistemi. Her rejimden hevesimizi aldık ama gelip takıldığımız yer burası. Her türlüsünü denedik; hiçbirinde hamasetten vazgeçmedik.

Faiz, enflasyon, dolar, işsizlik derdi berdevam. Hiçbiri gündemden de gündelik konuşmadan da düşmedi. 

Ekonomi böyle de ötekileri halledebildik mi?

Anayasa hâlâ sıkıntı… 12 Eylül metni daha düzelmeden başkanlık sistemi tartışmaya açıldı. Kürt sorunu bildiğiniz gibi batıp çıkmaya devam… Yargıyı konuşmak bile yorucu. Trafik de döviz gibi problemlerin en başında duruyor. Depreme de fikir özgürlüğüne de hâlâ dayanıksızız. Ne bir sorun çözdük ne de yenileri eklemekten geri durduk. 

Afra, tafra, palavra... Kendi yarattığımız krizleri tavizle çözüp, sonra bununla övünen kendi halinde bir devlet olduk çıktık. 

Kendi kulağımıza şanlı tarih hikayesi anlatmaktan yorulmadık. O hikayelere inandık, yetmedi dizilerini yaptık.

Hedeflerimiz tutmuyor çünkü bir arada yaşama, birbirine saygı duyma, empati, dayanışma ve aynı hedefe birlikte yürüme gibi olmazsa olmaz değerlerden çok uzaktayız.

Meselemiz sandığımızdan çok daha derin…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
cumhur 12 Temmuz 2019 19:03
Mustafa bey İstanbul belediye meclisi çalışmaları ile ilgili görüşlerinizi de açıklarsanız seviniriz.Parti için milleti ve istanbul halkını feda ediyorlar! Sanki meclis çalışmayınca imamoğlu kaybedecek!Siz akp.nin mi için yoksa milletimiz ve İstanbul halkı için mi meclistesiniz?
KARAR OKURU SİVAS 12 Temmuz 2019 11:27
Ne güzel belirtmişsin sebepleri "Tek parti, çok parti, koalisyon, tek başına iktidar, darbe, postmodern darbe ve en nihayet başkanlık sistemi". iç ve dış tehditlerin hepsini yaşayıp varlığını "TESLİM ETMEYEN"DEVLETLER var mı acaba? Suriye.ırak ,mısır,libya,yemen,gürcistan,iran durumları neydi ne hale geldiler SAYDIĞIN bu zaman diliminde.Üzüldüğüm nokta TRT de stratejik derinlikten bahsederken coğrafyamızın etrafında meydana gelen gelişmelerin ülkemizi uzak tutmayı başaran kişinin cumhurbaşkanımızın liderliğinden olduğunu belirtiyordunuz.Çıkarlar gidince yapılanlar hep hamaset oldu değil mi
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 00:17
İslami bir partinin 25 yıldır yönettiği belediyeler neden hesap vermekten kaçıyor? Belediyeler daha şeffaf olması gerekirken çok ketum bir vaziyet alıyorlar. Harcanan para kimsenin, anasının, babasının değil milletin parası. Dini ön plana çıkaranlar kılı kırk yarıp örnek olması lazımdı. Muhalif belediyelerin başında zaten sürekli denetçi, maliyeci var. Bir durum olduğunda kayyumlar sırada bekliyor. Şeffaf, hesap verebilir ve tasarrufa azami riayet edip, kimseyi fikrinden ve kimliğin dolayı ayrı muameleye tabi tutmamalıyız. Ama, nerde bizim memlekette öyle şeyler..
Mustafa bey. Kalemininizde kuvvet, zihninizde berraklık ve dinginlik hiç ama hiç eksik olmasın .Bu günkü ahvalimizi Ne de güzel tarif etmiş ve özetlemişsiniz bilhassa son 3-5 senedir Afra-Tafra-Hamaset edebiyatı,Ver gazıbabından dizi furyası,Aklı devre dışı bırakan hertürlü belagat sanatı arzı endam ederken,”. hiç akıletmezmisinizdiyen yaradanın ,, ögüdünü,öğretisini uygulamayarak ulaşmak istedigimiz çağdaş devletlerin arkasından nal toplamaya devam ederiz vesselam.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 23:33
Tüm yazılarınız Tüm yazarlarınız Erdoğan düşmanlığı üzerine kurulu. Bu hizmet kimedir. Bu millet herşeyi görüyor.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 10:11
0
Kardeşim, bu yazıda eksik veya fazla ne var ki?
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 22:56
Evet mesele çok daha derin. Turkiye nin dünyaya vereceği bir mesajı kalmadı. Bizi biz yapan değerlerimizi yitirdik. Eleştirdiğimiz batının kötü bir taklitçisi olduk. Beğenmediğimiz Arap ülkeleri ile artık daha çok benzeşiyoruz.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 20:31
Her başarısızlık Fetönün arkasına saklanıyor. Merkez bankası başkanı nasıl olduda fetöcü çıkmadı şaşırdım doğrusu
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 18:26
yillarca bu noktaya sizler getirdiniz toplumu. simdi kenardan elestriler. ozelestirisi olmayanlarin elestrileri de hic cekilmiyor.
Muhtefi. . 11 Temmuz 2019 17:17
Seviyorum MUSALLA taşını Hatırlamayı Hatirlatmayi kaçarı, kaçanı Yok_tur. (O da Nasib olursa) .Musallaya Uzantigimiz,Doğrusu Uzatildigimiz zaman Er kişi veya Hatun Kişi Niyetine Diyeceğiz, Diyecekler, (Trilyoner,Prof, Hoca,Hacı, Gazteci,Mudur,Doktor,Vali,Komutan vb denmeyecektir) Tabuttaki Allaha Malum Er kişi mi Hatun Kişi mi.Ama Bazı İşaretleri vardır.Benim, onun, bunun;şunun Yaşantımızdaki Davranışlardan.Sonuçta *Yer Adamı Yer.* Zatin dediği gibi,En.yakınımiz TUYECEKTIR. nefes almayı unutturuldugumuz zaman :)).İbret yeter hepimize. !.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 15:33
Mevcut iktidarin ve destekcilerinin muhafazakar olmaktan daha buyuk ortak ozelligi “kuralsiz olmak” tir. Buna trafik kurali, hukuk kurali, ekonomi kurali, din kurali, teamuller dahil her turlu kural dahildir.
Türkiye ve Baskanin resmi... Çoğunluğunu Avrupa ülkelerinin oluşturduğu 22 ülke, Çin'in Doğu Türkistan'daki toplama kamplarında uyguladığı baskı ve işkenceye son vermesi için bildiri imzaladı. Bildiride Tükiye'nin ve Müslüman ülkelerin olmaması ise dikkat çekti. baska yoruma gerek oldugunu sanmiyorum. Bu yazi karar internet sayfasindan alindi
hüsran 11 Temmuz 2019 14:31
İlk döneminden beri Akp verdiği sözleri tutmadı. Liyakat, ehliyet, adalete göre kamuda ve bürokraside görevlendirme yapmazsan olacağı bu, çünkü devlet bürokrasisi ve diğer görevlileri ile devlet olur, alt kademe memurundan işçisinden üst kademe bürokratına kadar..Her yer torpil, hamili kart yakinimdir doldu taştı. Urfa Bel. Başkanını Tarım Hay. Bakanı yapıyosun, liyakati ne? Damadı ekonominin başına getiriyosun? Devlet, hangi kuruma kimi hangi şartlarda atayıp görevlendireceğini objektif kriterlerle belirlemeli, başarılı olanlardan adaletle seçmeli, torpille, mülakatla değil..
Nerelere geldik? 11 Temmuz 2019 13:27
2023 hedefleri 2013 teki durumu yakalamak (yaklasik 1 trilyon GSMH, 12.000 dolar milli gelir kisi basina). Buna gore 6 yil onceki kisi basina dusen milli gelire 4 yil sonra 2023 te ulasacagiz. Ve boylece basarmis olacagiz! tepetaklak basari boyle oluyor......
E.K 11 Temmuz 2019 12:15
Sn yazar sadece 2023 hedefleri degil, Akp'nin vaad ederek secim kazandigi bir cok sey fos, bos , palavra cikti..Iki tarafa durmadan atarlanarak yalanic pehlivanlar gibi goz boyamanin otesinde ne yapiyorlar? Yazarinda belirttigi gibi, egitim, dis politika, kurt meselesi, savunma, trafik, alt yapi, depreme hazirlik vs.. hepsi sorun olarak duruyor..Sorunu yaratan zihniyet degismedikce sorunlar cozumlenemez diyen Einstein sanirim..Akp' zihniyetinin vizyonu bu kadarmis..Yeni vizyon sahibi, yeni kana ihtiyac var..Mevcut lider kadrosu ile yola devam etmenin getirisi yok gibi gorunuyor ulke icin.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 11:57
Hocam ilk icraatlarinin beğenildigi zamanlar dünyada sıcak para dolaşımın in yoğun olduğu zamanlardır.Bizdeki para da biz üreterek olmadı ki zaten . Faizle borç aldık , yada babalar gibi satarak oldu . Muslugun başındakiler büyúk paylarını aldı. Birazını betona ve yollara gömdülerki milet bunu hizmet yapılıyor diye yutsun. Oysa torunlari bile borclandirildi haberi yok ,Haa..Demokrat görünüm hukuk üstünlüğü söylemleri , AB görüşmeleri de bu faizli kredi gelişlerini kolaylaştıran maskeler idi. Yazıya baslarken tanım kavram aramissiniz bu oluşum için ya. Önerim Kolpaçino film serisi
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 11:48
Bence sizin gibi insanların ülke yönetiminde olması gerekir. Bu ūlkenin bütün sorunlarını tesbit etmişsiniz bence çare sizin gibi her konuda uzman olan sadece bir konuda uzman olmayan aydınlara? elitlere?kanaat önderlerine? ihtiyaç var
rasim 11 Temmuz 2019 11:28
Güzel sözler...katılmamak münkün değil.Ama hayatın gerçeklerinden kopuk.'6 saate Şamda namaz kılarız' sözü kadar gerçek.Çözüm sürecinde bestelediğimiz demokrasi,kardeşlik türkülerinin sonunda yaşadığımız hendeklerde gül savaşları kadar cazip.Kabul edin 2002 de değiliz artık.Mısırda darbe yaptıran,Kaşıkçıyı parçalarına ayırtan bir demokratik dünya(!)da yaşıyoruz.Çözüm adalet de elbet ama;2002 deki gibi demokrasi şarkıları söylemek 15 Temmuzları engellemiyor maalesef.Çözüm bu değil.Çözüm yepyeni bir medeniyet tasavvurunda belki,batının,doğunun argümanlarında değil kendimizde...
HACI MURAT 11 Temmuz 2019 11:06
Sayın Karaalioğlu'nun yazısı iyi yazı,hoş yazı.Velakin son 4 yılda neler yaşadığımızı,nelerle uğraşmak zorunda kaldığımızı görmeyen bir yazı.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 10:28
Tuz kokunca böyle oluyor.
M akif 11 Temmuz 2019 10:05
Evet çok derin. Güzel tespitler. Kaleminize sağlık.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 10:03
İpin ucunu derin Devlet'e verirsen; sorunun da derin olur.
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 11 Temmuz 2019 11:56
0
Devletin bahçesinin doğusuna soylu bir ağaç dikerseniz böyle olur.
Erzincanli 11 Temmuz 2019 10:00
17 yildir yapilanlari tek cumle ile soylersek ; iman gucunu halka, Para gucunu kendilerine layik gorduler.
Hacı Mustafa 11 Temmuz 2019 09:47
Mustafa bey yazdıklarınız Türkiyenin realitesi ancak Türkiye entellektüeli, siyasetcisi vb sosyal kesimler derin bir çürüme içinde. Bu çürümeye dönük bir avuç namuslu, ahlaki kimliğe sahip insanlarında çok yapabilecekleri bir şey yok. İnsanı inşa eden toplumsal kimliği inşa eden en temel alanlar , eğitim, kültür ve bunlara dönük medya türü işlevsel alanlar uluslararsı seviye bağlamında değerlendirildiği zaman ayaklar altında.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 09:34
Batmışız haberimiz yok;kim hangi gözlükle bakıyor Allahım...yetiş yaa aklıselim
Süheyl CALISKANOGLU 11 Temmuz 2019 09:36
Partizanlasmanin böylesini,kutuplastirmanin,ötekilestirmenin bu derecesini Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa yasiyoruz,Millet artik uyandi,bunlari eskiden oldugu gibi pek kolay yemiyor.Inanmayan olursa 31 Mart ve 23 Haziran secim sonuclarina bir kez daha bakabilir,dersini alir !..
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 11:58
6
Anlaşılan oki Sizin 28 şubattaki tarafınız orduyu goreve cağıran ikna odalarında baş örtūlülere zulmeden zihniyetle aynıydı herhalde ogunler sizin için vicdanen en rahat donemdi öyle anlaşılıyo
? 11 Temmuz 2019 09:27
Mustafa bey,Siz karar gazetesini çıkarırken tirajınızın kaç olmasını hayal ediyordunuz.Ne kadar reklam geliri elde edeceğinizi hayal ediyordunuz bu hedefiniz gerçekleşti mi?Bakın bugünde hayaller kuruyoruz.A.B,ABD,RUSYA,ÇİN in her biriyle 100 milyar dolarlık ticaret hedefleniyor.Farzedin gerçekleşmedi bundan dolayı suçlama yapmak aklı askıya almak demektir.Zaten hayaldi.Biz hayale değil gerçeğe bakarız.İhracatımız artıyor.Son on yılda kaç kat büyümüşüz önemli olan bu!
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 09:56
4
Tabi kesinlikle katılıyorum arkadaşa. Hedefler tutmadı diye iktidarı eleştirmek ayıptır. Milleti eleştirmek lazımdır. Çaşılıp iktidarın sözünü yerde bırakmasalardı. Hey allahım kafaya bak. 2023 hedefleri diye 15 seçim kandırlımış hala yeni yalan duymak istiyor.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 10:18
3
Yahu ne münasebetsiz örnek. Adamlar ilan reklam ambargosu altında.
? 11 Temmuz 2019 10:46
6
Türkiye'nin önündeki her şey olumlu mu?10 yıllık bir periyotla Türkiyeyi incele neler gelmiş başımıza,Van depremi,Deaş,Pkk,15 temmuz,Irak ve Suriyeden mülteci akını,ABD nin tehditleri,İran a ambargo gibi yüzlerce olay bunların her biri Türkiye'nin enerjisinin tüketilmesi anlamına geliyor.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 09:27
Sayın yazar yazınızın başlığını görünce aklıma Müslüm Gürses geldi onun bir şarkısı vardı mesele bu benim meselem derin meselem diye acaba ondan mı kopyaladığınız diye çok düşündüm, gerçekten ülkede halkın meselesi çok derin bir mesele bu AKP ve Erdoğan'ın tafraları yüzünden ekonomik kriz yüzünden yakında hepimiz Müslüm Gürses dinleyip kafayı yiyeceğiz
Menderes YILDIRIM 11 Temmuz 2019 09:06
Mustafa Bey; Tayyip Bey, bir çok defa FAİZ - MB Rezervleri - BÜYÜME - İŞSİZLİK - Vb. konularda yaptıklarını doğru ve BAŞARILI olduğunu açıklıyordu. Şimdi bu övündüğü FAİZ - MB Rezervleri - BÜYÜME - İŞSİZLİK - Vb. konularda söylediklerinin çok gerisinde. Tayyip bey; Başarıya sahipleniyor, övünüyor, gururla anlatıyordunuz. Şimdi SORUYORUM? 1) BAŞARI SİZİN se, BAŞARISIZLIK Kimin? 2) BAŞARILIYKEN KOLTUKTA OTURMA HAKKINIZ olduğunu söylüyordunuz, Şimdi BAŞARIZLIK olduğuna göre KOLTUKTAN NEDEN KALMIYORSUNUZ? Saygılarımla
Gazete okuru 11 Temmuz 2019 09:03
Yazarı tebrik ediyorum. Çok güzel ifade etmiş: "Afra, tafra, palavra... Kendi yarattığımız krizleri tavizle çözüp, sonra bununla övünen kendi halinde bir devlet olduk çıktık. Kendi kulağımıza şanlı tarih hikayesi anlatmaktan yorulmadık. O hikayelere inandık, yetmedi dizilerini yaptık." Herkese dayılanıyoruz. Sonra arayı düzeltmek için vermediğimiz taviz kalmıyor. Sonra ciddiye alınmayan gerektiği zaman kullanılan ülke konumuna düşüyoruz...
Musto 11 Temmuz 2019 08:54
Akp ülkeyi kurtarmak gibi bir vizyonu hiç olmadı elerine tutusturulan şunlari şunları sat şunlarıda kapat aynısını uyguladı işleri bitincede kapıyı gösterdiler.17 yıl başımızda boza pişirdi.
Menderes YILDIRIM 11 Temmuz 2019 08:51
Mustafa Bey; Tayyip Beyin MB için, Enflasyon Hedefi ne zaman TUTTU ki, diye eleştiriyordu. Ben de bir vatandaş olarak Tayip Beye soruyorum, AKP HÜKÜMETLERİNİN 1) Bütçe Hedefleri 2) İşsizlik Hedefi 3) Köprü ve Otoyol Yapımında Verilen GEÇİŞ RAKAMLAR 4) HAVAALANLARI için Verilen Yolcu Sayıları 5) ŞEHİR HASTANELERİ için verilen HASTA (MÜŞTERİ) SAYISI 6) Vb. NE ZAMAN TUTTU? ? MADEM Hedefleri Tutturamayanlar GÖREVDEN ALINIYOR, Tayyip Bey Siz de KENDİ TUTMAYAN HEDEFLERİNİZ den dolayı, KENDİNİZİ NE ZAMAN GÖREVDEN ALACAKSINIZ? Saygılarımla
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 08:31
Türkiye de sermaye yetersiz. Sermayeyi artıracak doğal kaynakta yok. Avrupa’nın büyük devletleri ve Amerika’da sermaye bizden kat be kat fazla. Sermayeyi artırmak içinde Japonya’nın Kore’nin yaptığı gibi yüksek teknoloji özgün üretim yapıp ihraç etmeniz lazım.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 08:34
Binali beyin basbakan olacagi zaytung haberi olarak gelmisti oldu, damadin hazinenin basina konacagi zaytung haberi olarak gelmisti oldu, ana akim medya zaytung
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 08:29
Anlayana icinde isyan olan bir yazi, sadece daha cok akil, daha cok rasyonellik, daha cok insan olmak istiyoruz. Sisenin ucundaki mantar ciksa, oyle bir patlama olacak ki
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 07:37
Bu hedeflerin onundeki en buyuk engel hu hedefleri koyanlar su an.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 07:36
“Kendi yarattığımız krizleri tavizle çözüp, sonra bununla övünen kendi halinde bir devlet olduk çıktık. “ budur durum
mert 11 Temmuz 2019 03:05
bizde ekonomide hukukta aklınıza gelen herşey ahpapçavuş düzeni var.sistem yok plan yok kanun koyarız kanunu istediğimiz gibi eğer bükeriz istediğimiz tarafa çekeriz işimize geldiği gibi davranırız.göz boyamak için dağa taşa iki sıra atarız yığınla fakülte açarız millet çocuğunu adam olacak sanıp yıllarca okutur çocuk fakülteyi bitirir gelir iş yok bulsada marketlerde kasiyer olur sonra kasiyer olmak içinmi ben yıllarca okudum der.sonra bi duyarki dayısı olan kişi devlette okkalı makama atanmış ona bakar hayıflanır.anlatacak okadar çok şey varki.kural yok düzen yok nizam yok sistem yok
Huzur 11 Temmuz 2019 02:42
Son dokuz-9 yildir ters, yanlis giden her seyin tek musebbibi Feto'dur. Devlete kast eden Feto'yu infaz etmeyen, edemeyen yonetim de suc ortagidir. Sucu sabit Fetoculer infaz edilmeden hic kimse huzur, guven aramasin. beklemesin, olmayacak cunki. Tekrar: sucu sabit Fetoculer unfaz edilmeden hic kimse Turkiyede huzur, guven aramasin. beklemesin.
akp 11 Temmuz 2019 02:35
yazisinda akp gecmeyen tek bir yazarin var mi Karar?
BLACK EAGLE 11 Temmuz 2019 02:27
MUSTAFA BEY AKP İKTİDARI 2023 YILINA KADAR DEVAM EDERSE 12 BİN DOLARLIK KİŞİ BAŞI GELİR HEDEFİNE ULAŞMAK KOSKOCAMAN BİR HAYAL OLUR BUNLAR EN KISA SÜRE DE BAŞIMIZDAN GİTMEZSE TÜRKİYE CUMHURİYETİ OLARAK BORÇLARIMIZI BİLE ÖDEYEMEZ HALE GELİRİZ
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 01:27
Dört dörtlük yazı. Başka söze gerek yok. Eline sağlık sn yazar.
Karar Okuru 11 Temmuz 2019 01:08
Kalite olarak en alt katmanımıza indik. Çok emeğiniz var epey destek vermiştiniz. Üzülmeyelim vesayet kalktı sanki, gerçi yasa ve akıl dışı unsurları temizleme bahanesi ile devlet yapısını omurgası kırıldı ama olsun bu coğrafya çok da omur gerektirmiyor. Ama muhalefeti terörle ilişkiledirenlerin tescilli terör unsurlarına seçimde el uzatmaları akıl alır şey değil. Bu anlayıştan her şey beklenir. Sıra ekmeğimize mi gelecek.
28 Şubatı yapan güç hangi müptezel güç ise bu günlerin esas sorumlusu odur. Bu yetmedi 15 Temmuzda ülke ters yüz edildi. Buna rağmen sapmış ekonomik hedefleri bunlardan bağımsız konuşmak başka bir müptezelliktir.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 01:43
4
Çok doğru bir yorum. Ama o hedefleri daha iki ay önce 31 mart seçiminde propaganda malzemesi yapan ak parti sözcüleri de bu dediğine dahil mi? Yoksa onlara serbest bizim gibi faniler mi müptezel? Söyle bakalım müptezel eksperi.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 00:09
"Afra, tafra, palavra": 2023 hedefleri yari yariya dusuruldu, muhtemelen bu bile tutturulamiyacak, cunku kotu yonetiliyoruz. Iyi yonetimi gerceklestirecek mekanizmalarin hemen hicbiri yok bugunku ucube Cumhurbaskanligi sisteminde...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN