Back To Top
Başsavcılık'tan Çarşamba Adliyesi'ndeki rüşvet skandalı hakkında açıklama

Başsavcılık'tan Çarşamba Adliyesi'ndeki rüşvet skandalı hakkında açıklama

 - Son Güncelleme: 13.07.2019 Cumartesi 11:51
Başsavcılık\'tan Çarşamba Adliyesi\'ndeki rüşvet skandalı hakkında açıklama
- A +

Çarşamba Cumhuriyet Başsavcılığı, Çarşamba Adliyesi'ndeki rüşvet skandalı hakkında açıklama yaptı. Çarşamba Adliyesi'nde görevli bir zabıt katibinin tutukluyu cezaevinden çıkarma vaadiyle yakınlarından rüşvet aldığı iddiasıyla Başsavcılık'a gönderilen çok sayıda ihbar mektubu üzerine çalışma başlatılmıştı.

Samsun'da düzenlenen rüşvet operasyonunda gözaltına alınan 11 şüpheliden 4'ü tutuklandı.

İl Emniyet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerince Samsun merkez ile Çarşamba, Terme, Ladik ve Havza ilçelerinde düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan, aralarında zabıt katibinin de bulunduğu zanlıların emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Çarşamba Adliyesi'ne sevk edilen zanlılardan U.Ö, S.A, T.M. ve G.B. çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

C.Ö, H.A, F.Y. ile S.G. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

BAŞSAVCILIK'TAN AÇIKLAMA

Çarşamba Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan da gerçekleştirilen rüşvet operasyonu ile ilgili açıklama yapıldı. Başsavcılık'tan yapılan yazılı açıklamada, daha önce Çarşamba Adliyesinde görev yapan ve 22 Şubat'ta Terme Adliyesine atanan zabıt katibi U.Ö. hakkında 15 Nisan'da soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştırılan ve U.Ö'nün tutuklu dosyalarda tahliyeyi, yakalaması olan bazı kişilerin yakalamalarının kaldırılmasını ve bazı suç delillerinin karartılmasını temin edeceğini vadederek haksız menfaat elde ettiğine yönelik ihbar mektubuna istinaden rüşvet, görevi kötüye kullanma, nitelikli dolandırıcılık, suç delillerini gizleme ve soruşturma gizliliğini ihlal suçlarından soruşturma başlatıldığı anlatılan açıklamaya, şöyle devam edildi:

"Soruşturma kapsamında iletişimin dinlenmesi ve kayda alınması tedbirine başvurulmuş, aynı zamanda Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne ihbar mektubuna konu iddiaların araştırılması hususunda gerekli talimatlar verilmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatıyla aralarında U.Ö'nün de bulunduğu 15 şüpheli hakkında Samsun, Çarşamba, Ladik ve Havza'da eş zamanlı arama el koyma tedbiri uygulanmıştır. Elde edilen deliller değerlendirilmek suretiyle U.Ö ile S.A, T.M, G.B, H.A, Ş.G, C.Ö. ve F.Y. hakkında gözaltına alma işlemi yapılmıştır. 11 Temmuz'da Cumhuriyet Başsavcılığımızca alınan ifadelerinin ardından suçun vasıf ve mahiyeti ile delil durumu dikkate alınarak, U.Ö ile S.A, T.M. ve G.B. tutuklanmaları, diğer şüpheliler hakkında ise adli kontrol hükümlerinin uygulanması talebiyle Çarşamba Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiştir. 12 Temmuz'da tamamlanan sorgu neticesinde şüpheliler U.Ö, S.A, T.M. ve G.B. tutuklanmış, diğer şüpheliler hakkında ise adli kontrol tedbiri uygulanmıştır."

Açıklamada, U.Ö. dışındaki diğer şüphelilerin kamu görevlisi sıfatı bulunmadığı bildirilerek, "U.Ö, tutuklu dosyalarda tahliyeyi, yakalaması olan bazı şahısların yakalamalarının kaldırılmasını taahhüt etmiş ise de bu şekilde herhangi bir tahliye veya yakalamanın kaldırılması söz konusu değildir. Soruşturma tüm yönleriyle devam etmektedir." ifadesine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

Çarşamba Adliyesi'nde görevli bir zabıt katibinin tutukluyu cezaevinden çıkarma vaadiyle yakınlarından rüşvet aldığı iddiasıyla Çarşamba Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen çok sayıda ihbar mektubu üzerine çalışma başlatılmış, üç gün önce düzenlenen operasyonda "rüşvet, görevi kötüye kullanmak, nitelikli dolandırıcılık, suç delillerini gizleme, yok etme, değiştirme ve adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs" suçlarından 11 şüpheli gözaltına alınmıştı. Zanlılardan 3'ü, emniyetteki işlemlerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılmıştı.

SAMSUN/AA

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN